Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνο εμένα μου φαίνονται κουφά ??? ( παραλία )


DALIA

Recommended Posts

Εγώ έχω 4. Ακόμα ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να τα δέσω! Και είναι και ζωηρά. Τώρα βέβαια όταν μεγαλώσει και ο μπόμπιρας δεν ξέρω, ίσως μου περάσει. Αλλά φευγαλέα. Δεν πρόκειται ποτέ να τους βάλω ζώνες. Συμφωνώ με την marandnik.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προχτες στην πλαζ του εοτ στη μυτιληνη..μαμα διδυμων τα πηγε μπροστα μας στη θαλασσα μπροστα μπροστα να κανουν τσισα..χαθηκε ολοκληρη πλαζ με χωμα..ηταν αναγκη να τα βαλει στη θαλασσα?και μπροστα στον κοσμο?ας μην πω γενικα για τη συμπεριφορα της..που τσιριζε στα παιδακια σαν υστερικη..να πω επισης οτι για να μπουμε εκει μεσα δινουμε 1,50 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι αρκεί που έχουμε αφαιρετική σκέψη εμείς οι γονείς τους και γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι ότι αυτού του τύπου ο περιορισμός είναι εξευτελιστικός.:?

 

Με τη λογική αυτή ένα μωρό δεν καταλαβαίνει ΠΟΛΛΑ πράγματα, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να του φερόμαστε χωρίς σεβασμό στην ανθρώπινη φύση του, επειδή ίσως δεν θα το καταλάβει ακόμα;

 

Ο περιορισμός της ελευθερίας των παιδιών με σκοπό την σωματική τους ακεραιότητα θα πρέπει ΠΑΝΤΑ να συνυπάρχει με το σεβασμό απέναντι στην προσωπικότητά τους. Και αυτό τον σεβασμό είναι σε θέση να τον καταλάβουν, τόσο μικρά, όσο είναι όταν βγαίνουν από την κοιλιά της μαμάς τους.:wink:

 

 

To αν είναι σεβασμός απέναντι στην προσωπικότητά τους είναι λίγο ... συζητήσιμο. Και στο πάρκο τα βάζουμε και στο καροτσάκι τα δένουμε αλλά δεν το θεωρούμε όλοι εξευτελιστικό. Έχω έναν φίλο, παιδαγωγό, που αρνείται να δένει το παιδί του στο καροτσάκι, γιατί το υποβιβάζει, και το σέβομαι, απλά εγώ δεν τον βλέπω έτσι. Σε δυτικοευρωπαϊκή χώρα που έζησα, το λουράκι ήταν κάτι συνηθισμένο, μου έλεγαν δε ότι έδινε στα παιδιά την αίσθηση της ελευθερίας. Τώρα τί να πω, επειδή δεν ταιριάζει στη δική μου αισθητική -και μόνο- δε σημαίνει ότι είναι έλλειψη σεβασμού.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του υπνου ειναι πολυ σημαντικο στις μικρες ηλικιες. Για μενα ειναι απαραδεκτο μητερες να κρατουν τα παιδια τους εξω μεχρι στις 12 και 1 το βραδυ στης πλατειες ,στις ταβερνες και στις καφετεριες απλα για να ξασκασουν αυτες. Δεν λεω ολοι βγαινουμε εκτος προγραμματος καποιες φορες

π.χ στις διακοπες αλλα να ξερεται πως ο υπνος επιρεαζει την αναπτυξη του παιδιου σε μεγαλο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μεταφέρθηκαν εδώ οι δημοσιεύσεις που αφορούσαν στο θέμα του γυμνισμού:

 

ΓΥΜΝΙΣΜΟΣ

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντώ λόγω του ότι αναφέρθηκαν απόψεις πάνω στα λεγόμενα μου, που επαναλαμβάνω είναι προσωπικές απόψεις.(Επιμένω στο ύφος κριτικής σχετικά με τις συζητήσεις για σώματα"πρότυπα και όχι όμως).Μίλησα από ψυχολογικής απόψεως γιατί το έχω σπουδάσει το θέμα. Το ότι με τη δική μας λογική το παιδί εξευτελίζεται έτσι είναι θέμα ηθικού κώδικα και αρχών που έχουμε εσωτερικεύσει μέσω των κοινωνικών δεδομένων(το θέμα του "Υπερεγώ"για τους γνωρίζοντες).Με λίγα λόγια, εσείς που το θεωρείτε εξευτελιστικό απλά σκέφτεστε με τα κοινωνικά δεδομένα που έχετε εσωτερικεύσει, και ναι στην Ελλάδα ίσως θεωρείται έτσι. Με το ίδιο σκεπτικό εγώ θεωρώ εξευτελιστική τη μπούργκα γιατί περιορίζει την ελευθερία του ατόμου, και υποβιβάζει την προσωπικότητα μιας γυναίκας. Αλλά αν ρωτήσετε κάποια που τη φοράει δε θα συμφωνησει με την αποψή μου και θα θεωρήσει εξευτελιστικό να κοιτάνε οι άντρες τα μπούτια μου όταν φοράω φούστα.

Απλά, θέλω να καταλήξω ότι τέτοια ζητήματα είναι σχετικά.Η δική μου ηθική δεν το θεωρεί εξευτελιστικό.Αντίθετα πχ θεωρώ άκρατο εξευτελισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας του παιδιού το πολύ έντονο μάλωμα του τύπου:"μα καλά είσαι χαζό παιδί μου?πόσες φορες σου είπα να μην τρέχεις?Τιμωρία όταν πάμε σπίτι"σε απίθανο volume και μια ξυλιά στον ποπό από μια μαμά σε μια ταβέρνα.Το παιδί έγινε ρεζίλι σε όλη την ταβέρνα και έκλαιγε μετά στην καρέκλα του.η μάνα έτρωγε αμέριμνη

Παιδαγωγικά και ψυχολογικά αυτό είναι εξευτελισμός. Ψυχολογικά έστω όμως, δεν προκαλείται τραύμα στο παιδί όταν το δένουμε με λουράκι, στο καρότσι, η το βάζουμε στο πάρκο.

Και δεν μπαίνω καν στον κόπο να μιλήσω για συμπεριφορές εξευτελιστικές προς την ανθρώπινη αξιοπρέπεια όπως ξυλοδαρμος, ύβρεις κτλ.που ναι το παιδί τις καταλαβαίνει και ναι είναι τραυματικές, αλλά ξεφεύγουμε από τα όρια του προσωπικού πιστεύω και το θέμα της ασφάλειας.

Επαναλαμβάνω ότι δεν περιμένω να ενστερνιστείτε τις απόψεις μου, απλά παραθέτω μια επιστημονική αποψη, και έναν αντίλογο σε όσα ειπώθηκαν για να διευρυνθεί η συζήτηση και να εκπροσωπηθούν και οι δύο απόψεις.

Και τέλος σχετικά με το θέμα του γυμνισμού, αν και πιθανότατα η οικογένεια που είδατε ήταν ξένη, αν και εγώ η ίδια δε θα το έκανα με αυτόν τον τρόπο, ξέρω ότι βλέποντας ένα παιδάκι τα σώματα των γονιών του δεν είναι ντροπή-και πάλι θα υπάρξει αντίλογος λόγω κοινωνικών δεδομένων, δεκτός-τα βοηθάει να σχηματίσουν άποψη και να αποδεχτούν το ανθρώπινο σώμα και το δικό τους σώμα και να μη ντρέπονται γι'αυτό. επιστημονικά όμως, θα πρέπει να υπάρξει και συζήτηση για τους περιορισμούς της κοινωνίας, ότι το σώμα μας πρεπει να είναι καλυμμένο έξω κτλ. Πάντως εγώ προσωπικά όταν το παιδί θα κάνει όρθιο ντους γύρω στα 2-4 δηλαδή, θα μπαίνω μαζί της, θέλω να νιώσει άνετα με τη γύμνια ενός σώματος και του σώματος της απέναντι σε άλλους, εγώ ντρεπόμουν μια ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το θέμα του γυμνισμού μεταφέρθηκε, αναρτήθηκε την ώρα που έγραφα το μήνυμα, και επίσης δεν πρόλαβα να δω την τελευταία άποψη για την ώρα του ύπνου(μάλλον ήταν υπερβολικά μεγάλο το μήνυμα μου ε?:Ρ)

Αγαπητή φίλη, εμείς από 6 μηνών που βάλαμε πρόγραμμα, κοιμόμαστε πάντα 12-1. Εξυπηρετεί την οικογένεια μας, τα δικά μας ωράρια ύπνου(είμαστε 21 είπαμε) και δουλειάς και το παιδί από μόνο του μπαίνει σε mood ύπνου εκείνη την ώρα. Συμφωνώ ότι ο ύπνος είναι ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα σε τέτοιες ηλικίες(μαζί με τη στοργή, τη φροντίδα, το φαγητό και την παροχή ερεθισμάτων)αλλά η ώρα που πέφτει για ύπνο ένα παιδί δεν έχει καμία σχέση με τις ώρες που κοιμάται σύνολο. Εμάς κοιμάται 1 το βράδυ και τρώει φρουτόκρεμα 1 το μεσημέρι.προηγείται κι ένας θηλασμός που γίνεται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.

Δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό απαράδεκτο, παρακαλώ να ανακαλέσεις.

Πιστεύω ότι το παιδί μου μεγαλώνει πολύ καλά, και φαίνεται τουλάχιστον ικανοποιημένο και ευτυχισμένο.

Επίσης ευχαριστώ τις φίλες παραπάνω για τα καλά τους λόγια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαμαδες διαβασα πολλα για τα περιβοητα λουρακια που αναφερετε...

Η μαμα αγγλιδα και μου τα εβαζε πριν 30 χρονια στην ελλαδα οποτε μπορειτε να φανταστειτε τι ειχε ακουσει η καημενη....

Καταρχας λεγεται Harness και εχει και τις προεκτασεις που λεγονται reins.

Φοριεται απο τα χερακια σαν το σωσιβιο και κλεινει απο πισω.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εισαστε τοσο εναντιον???Δηλαδη στο καροτσι στο καρεκλαι του φαγητου και στο αυτοκινητο για την ασγαλεια τους δεν τα δενετε τα παιδια???

Καταρχας εχει πολλους τροπους χρησεις!Δεν χρειαζεται να το κυκλοφορεις το παδι σαν σκυλι...Μπορεις να το δεσεις στο καρεκλακι του φαγητου στο πορτ μπεμπε αμα θελει να ειναι καθιστο αφου ξυπνησει σοτ καροτσακι του ΣΜ για να μην πεσει...

Οταν αρχιζει και περπαταει βαζεις τα reins κυκλικα και ελεχγεις το παδι που και χαιρεται που περπαταει μονο του και μπορεις να αποτρεψεις τα πεσιματα με μια μικρη κινηση τους προς τα πανω...δεν μιλαω για το ποσο βολικο ειναι σε μερη με πολυ κοσμο οπως τα εμπορικα...Η ακομα και οταν κανουμε την καλοκαιρινη μας βολτα σε μια προβλητα....η σε πολυσυχναστους δρομους....οταν δεν θελει να κατσει στο καροτσι αλλα εισαι μονη σου και σπρωχνεις καροτσι κρατας μωρο με ενα χερι και προσπαθεις να περασεις μια λεωφορο....ποσα ακομα παραδειγματα μπορω να σκεφτω.....

Ο καθενας κανει οτι θεωρει καλυτερο για το παιδι του....προσωπικα αν και τα χρησιμοποιω δεν θα τα εβαζα στο παιδι μου για να κατσω για να πιω καφε να μην φυγει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....

Παντως τον αλλο μηνα που εχω να ταξιδεψω με τρενο με αποσκευες με καροτσι με παιδι μονη μου ναι θα του τα φορεσω και θα τα περασω απο το τζιν μου για να εχω ελευθερα τα χερια μου να ειναι αυτος ασφαλης και να μπορω να κουβαλησω ολα τα πραγματα....

Σε καμια περιπτωση δεν το βλεπω σαν περιορισμο ελευθεριας η οτι του φερομαι σαν να ειναι σκυλι....και σε καμια περιπτωση δεν τους μενουν ψυχολογικα.....

Και για να τελειωσω για τα λιγο πιο μεγαλλα παιδια υπαρχουν τα arm bands που τα φοραει μαμα και παιδι σαν ενα βραχιολακι που ενωνονται...

Αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα ότι δένουν έτσι, μιλούσα γενικά σαν ιδέα, φαίνονται πολύ πρακτικά, χρειαζόμουν κάτι τέτοιο για το ΣΜ. Από πού τα παίρνεις και πόσο κάνουν, γι'αυτούς που σαν εμένα δε δίνουν και πολλή σημασία στα κακεντρεχή σχόλια κάποιων δήθεν ηθικολόγων που απλά κρύβουν την άγνοια τους σε κολλημένες ιδέες(για να μη κριθώ άδικα, δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα από εδώ γιατί δε σας ξέρω)και που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι τέτοιο σε τέτοιες καταστάσεις"κρίσης"όπως ανέφερες.

υ.γ.ελπίζω αφού έχεις περάσει αυτή την τραυματική συμπεριφορά υποβάθμισης της προσωπικότητας σου, να έχεις επανέλθει και να έχεις συγχωρήσει την κακιά μητέρα.:ΡΡΡΡ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου μειναν τοσο ψυχολογικα τωρα για αυτο τα φοραω στο παιδι μου σαν εκδικηση....χαχαχα να σαι καλα με εκανες να γελασω μεσημεριατικα με τον καυσωνα....

Εγω τα πηρα απο το mothercare και εχουν και πλακα γιατι γραφουν driving mum crazy!!!

Εχουν νομιζω 17 ευρω.Ακουσα οτι εχει και φθηνοτερα στο jumbo...

Παντως ειδικα για το καροτσακι του σουπερ μαρκετ ειναι τελεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πάω μέσα στη βδομάδα, δε γίνεται στο σούπερ μάρκετ με τίποτα, το μωρό είναι μικρό να κάτσει όσο κάνω τα ψώνια:(

μα δεν ξέρεις τις προθέσεις μου

ως ψυχολόγος πάω να σε βγάλω πελάτισσα

λέω να κάνω και μια έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν τα χρησιμοποιεί κανείς αλλά πότε και γιατί.

Στο θέμα αναφέρθηκε ότι η συγκεκριμένη μητέρα το είχε δέσει το παιδί στην ομπρέλα και δεν μπορούσε να παίξει στη θάλασσα, ενώ εκείνη έκανε ηλιοθεραπεία.

Για μένα το φάουλ είναι ότι δεν σηκώθηκε να παίξει μαζί με το παιδάκι της, να του αφιερώσει χρόνο. Δεν το φορούσε για να μην το χάσει στην πολυκοσμία.

 

Πάντως εμένα στις παραλίες και συγκεκριμένα στα παραθαλάσσια ταβερνάκια με αηδιάζει το να βλέπω ανθρώπους και ιδιαίτερα άνδρες γυμνούς από τη μέση και πάνω.

Ειδικά κάποιους μπαρμπάδες με πατσοκοιλιές, τρίχες και δερματικές ασθένειες.

Πείτε με λοξή αλλά δεν αντέχω το θέαμα....

Κι αυτοί οι άνδρες αμάν πια νομίζουν πώς μόνο αυτοί ζεσταίνονται και μένουν γυμνοί.

Αφήστε γιατί τώρα θυμήθηκα τοον πεθερό μου. Μπλιιιιιιιιιιιαχχχχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το θέμα του γυμνισμού μεταφέρθηκε, αναρτήθηκε την ώρα που έγραφα το μήνυμα, και επίσης δεν πρόλαβα να δω την τελευταία άποψη για την ώρα του ύπνου(μάλλον ήταν υπερβολικά μεγάλο το μήνυμα μου ε?:Ρ)

Αγαπητή φίλη, εμείς από 6 μηνών που βάλαμε πρόγραμμα, κοιμόμαστε πάντα 12-1. Εξυπηρετεί την οικογένεια μας, τα δικά μας ωράρια ύπνου(είμαστε 21 είπαμε) και δουλειάς και το παιδί από μόνο του μπαίνει σε mood ύπνου εκείνη την ώρα. Συμφωνώ ότι ο ύπνος είναι ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα σε τέτοιες ηλικίες(μαζί με τη στοργή, τη φροντίδα, το φαγητό και την παροχή ερεθισμάτων)αλλά η ώρα που πέφτει για ύπνο ένα παιδί δεν έχει καμία σχέση με τις ώρες που κοιμάται σύνολο. Εμάς κοιμάται 1 το βράδυ και τρώει φρουτόκρεμα 1 το μεσημέρι.προηγείται κι ένας θηλασμός που γίνεται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.

Δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό απαράδεκτο, παρακαλώ να ανακαλέσεις.

Πιστεύω ότι το παιδί μου μεγαλώνει πολύ καλά, και φαίνεται τουλάχιστον ικανοποιημένο και ευτυχισμένο.

Επίσης ευχαριστώ τις φίλες παραπάνω για τα καλά τους λόγια:)

 

Καταρχιν δεν ειχα διαβασει καν για το ωραριο του δικου σου μωρου καλη μου αδικα θεωρησες πως αναφερθηκα σε σενα. Εγω γενικα μιλαω μου εχει τυχη τελευταια που βγαινουμε για φαγητο η ποτο (27 ετων ειμαι) να δω πολλα παιδακια ηλικιας 3-6 ετων εξω μεχρι αργα και μου εκανε κακη εντυπωση και εφοσον το θεμα αφορα πραγματα που μας ενοχλουν γιαυτο και το εγραψα εδω. . Συνηθως τα παιδια ξυπνουν 8-9 το πρωι και αν με ρωτας οχι δεν ειναι αρκετο να κοιμουνται στις 1 και να ξυπνουν 8-9 τον πρωι και αυτο να γινεται πολυ συχνα. Οσο για το δικο σας μωρο ειναι δικαιωμα σου να το μεγαλωνεις οπως θελεις. Δεν μου πεφτει λογος και δεν εχω να σχολιασω τιποτα.:-)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ειπώθηκε ότι περπατούσαν οι γονείς και το πήγαιναν έτσι το παιδί.

αλλά ίσως και να αναφέρθηκαν δύο περιπτώσεις

προσωπικά έχω να αντιτείνω και το άλλο άκρο

να μου την πουν εμένα που ήμουν 19 χρονών κοπέλα, μια χαρά σωματάρα τότε(δεν το λέω ψωνίστικα, τώρα μετά την εγκυμοσύνη καμία σχέση)και σε λεωφορείο που μετέφερε κόσμο από την παραλία στην πόλη, μου ήπαν ρίξε κάτι πάνω σου που ήμουν με το πάνω μέρος του μπικίνι και σορτσάκι

και εγώ εννοείται δεν είχα κατι μαζί μου και με ανάγκασαν να έχω την πετσέτα να πούμε.

Άρα γενικότερα υπάρχει θέμα με το τι θεωρείται αποδεκτό και τι όχι. και καλά εσύ που απλά το βλέπεις και φρικάρεις, εμένα με κράζανε στο λεωφορείο και δεν είχα και άλλο τρόπο επιστροφής οπότε το βούλωνα και έκανα ό,τι μου έλεγαν ενώ διαφωνούσα κάθετα

σόρρυ αγαπητή φίλη, επειδη ήμουν η μόνη που ανέφερα κάτι σχετικά με ωράρια στη σελίδα,φαντάστηκα ότι αναφερόσουν σε αυτό.

Πάντως αν και συμφωνώ ότι τα παιδιά πρεπει να κοιμούνται αρκετές ώρες και αν επιμένω ότι τα παιδιά που κοιμούνται σχετικά αργά το βράδυ μπορεί να αναπληρώνουν τις ώρες που πρεπει μέσα στη μερα και να έχουν ένα πρόγραμμα που βολεύει και αυτά και την οικογένεια τους, οφείλω να παραδεχτώ τώρα που έγινα μάνα ότι είναι τουλάχιστον μίζερο να μη μπορείς να βγαίνεις πού και πού και να κάτσεις αρκετά έξω να ευχαριστηθείς λίγο πχ τον καφέ σου με τους φίλους σου.Και το λέω και από την οπτική μιας νέας μαμάς που δεν έχει κανένα να της κρατήσει το μωρό, βγαίνει σπάνια μόνη της και δεν έχει και έξτρα χρήματα για baby sitter.οπότε, αν χρειαστεί να παίρνω μαζί το μωρό και κοιμάται στο καρότσι αν είναι. Αλλιώς θα κόψω τις φλέβες μου όλο μέσα, το έκανα 6 μήνες που θήλαζα αποκλειστικά, δε γίνεται να το κάνω επ'αόριστον

αν και μάλλον έχω απομακρυνθεί από το ποστ σου γιατί όπως είπες αναφέρεσαι σε μεγαλύτερα παιδιά από το δικό μου και εγώ δεν έχω αλλα παιδάκια και δεν μπορώ να το σχολιάσω

Link to comment
Share on other sites

α και frosobal,το θέμα ξεκίνησε στο ότι το ίδιο το αντικείμενο πάνω σε ένα παιδί είναι απαράδεκτο και προσβλητικό για το παιδί, πολύ αργότερα προστέθηκαν σχόλια που δικαιολογούσαν το φαινόμενο σε ειδικές περιστάσεις και αρχίσαμε να συζητούμε για το πότε θα έπρεπε να το βλέπουμε τουλάχιστον αποδεκτό κι ας μην το κάναμε πχ εμείς.

συμφωνώ μαζί σου, απλά δε μου άρεσε εμένα το πόσο κατακρίθηκαν συμπεριφορές και άνθρωποι και πόσο προσβλητικά κρίθηκε κάτι, γι'αυτό κι εγώ ζήτησα να είμαστε πιο προσεκτικές γιατί πχ αναφέρθηκε και η περίπτωση της κοπέλας παραπάνω που το είχε η μαμά της και το χρησιμοποιεί και η ίδια και είναι άδικο να βλέπει τόση άσχημη κριτική. Ο καθένας σε ένα φόρουμ θα έπρεπε να προσέχει πώς εκφράζεται και να μιλάει μόνο προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υ.γ.ελπίζω αφού έχεις περάσει αυτή την τραυματική συμπεριφορά υποβάθμισης της προσωπικότητας σου, να έχεις επανέλθει και να έχεις συγχωρήσει την κακιά μητέρα.:ΡΡΡΡ

 

Πάντως, με την ίδια ακριβώς λογική, και εμένα που δεν με έδεσε η μητέρα μου, βρίσκομαι εδώ, σώα και αβλαβής. Σε διαβεβαιώ ότι δεν με πάτησε αυτοκίνητο, δεν με απήγαγαν (ακόμα) και δεν χάθηκα σε κανένα αεροδρόμιο, λιμάνι ή εμπορικό.:roll:

 

Α, ο παραλληλισμός του λουριού με τη μπούργκα που ΔΕΝ είναι εξευτελιστική στις αραβικές χώρες αλλά είναι εδώ στην Ελλάδα, βρίσκω ότι συνηγορεί τελικά στην αντίθετη άποψη από αυτή που υποστηρίζεις. Οτι δηλαδή επειδή κάτι θεωρείται αποδεκτό σε κάποια άλλη χώρα δεν το καθιστά λιγότερο εξευτελιστικό για την ανθρώπινη φύση.

 

Για να σου το κάνω και πιο λιανά: Ο άνδρας μου είναι εξαιρετικά αφηρημένος όταν περπατά (γιατί πάντα έχει χίλια δυο στο μυαλό του) και έχει φτάσει πολλές φορές στο παρα πέντε να τον πατήσει αυτοκίνητο όταν περνά έναν δρόμο. Θεωρείς ότι θα ήταν καλή ιδέα από μέρους μου να του δέσω ένα λουράκι στην μέση του, ώστε να τον προστατέψω και να αποτρέψω ένα ατύχημα;

 

ΥΓ: Καλά, στο τικεράκι φαίνεται ότι το μωράκι σου είναι 9 μηνών (να σου ζήσει :rolleyes:), τι μπορεί να το χρειάζεσαι το λουράκι;:confused:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

είπε η κοπέλα που το έχει ότι μπορεί να είναι χρήσιμο και για το κάθισμα στο καρότσι του σούπερ μάρκετ

έχω τεράστιο πρόβλημα γιατί είμαι ουσιαστικά all aloneκαι για να κάνω τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ χρειάζομαι βοήθεια τρίτου, αν είχα κάτι να το συγκρατεί σίγουρα στο καρότσι θα ήταν τέλεια

αυτό με τον άντρα σου, αν περιμένεις να το αντικρούσω, δυστυχώς δεν θα μπω στον κόπο, είναι από μόνο του εκτός θέματος. νομίζω ότι το κάθε άτομο που θα το δει θα καταλάβει ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης

επίσης, το θέμα της μπούργκας, το ανέφερα για να δείξω ότι δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικά αποδεκτό σε τέτοια ζητήματα. αν ρωτήσεις μια κοπελα που φοράει θα θιχτεί άσχημα με το χαρακτηρισμό εξευτελιστικό για κάτι που προστάζει η θρησκεία και η ανατροφή της. δεν το είπα για να αποδείξω ότι το λουράκι είναι ή δεν είναι εξευτελιστικό, αλλά ότι όλα τα βλέπουμε υπό το πρίσμα των κοινωνικών δεδομένων με τα οποία έχουμε μεγαλώσει.

Τέσπα, είναι προφανές ότι παίρνεις προσωπικά την αντίθετη μου άποψη για το θέμα. Είναι λογικό γιατί δεν είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι, δεν έχουμε την ίδια ανατροφή, ούτε τις ίδιες εμπειρίες. Δέχομαι την άποψη σου και ας είναι διαφορετική.

Δεν έχω καμία εμπάθεια για καμία από σας, απλά παρενέβην για να ζητήσω να μην είστε τόσο απόλυτες για κάποια θέματα και να μιλάτε όσον είναι δυνατόν προσωπικά,χωρίς να προσβάλλετε τις επιλογές τρίτων, ειδικά αν δε γνωρίζετε πολύ καλά το θέμα. Εγώ προσπάθησα να στηρίξω όσο μπορώ τα επιχειρήματα μου, και απέφυγα να επεκταθώ σε κάτι που δεν έχω εμπειρία. Και γι'αυτό ήταν χρήσιμη η επισήμανση της κοπέλας που έχει εμπειρία σε αυτό το θέμα και ως μαμά και ως παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Α και όσο για εσένα που δεν έχεις πάθει κάτι, δεν μπορώ να πιστέψω ότι θεωρείς τον καιρό που μεγάλωσες εσύ τόσο αθώο όσο ο τωρινός.

Εγώ είμαι 21-μικρή δηλ.-και ποτε δεν κινδύνεψα να χαθώ γιατί δεν υπήρχαν τότε ούτε μεγάλα εμπορικά, ούτε μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι στη γειτονιά μου, ούτε τόση εγκληματικότητα, και διαψεύστε με αν κάνω λάθος.

Και να προσθέσω ότι τότε οι οικογένειες ήταν ίσως πιο κοντά και υποστηρικτικές, εγώ δεν έχω κανένα να με βοηθήσει, αν είχα πολλά παιδιά και υποχρεώσεις, θα το είχα μάλλον ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

είπε η κοπέλα που το έχει ότι μπορεί να είναι χρήσιμο και για το κάθισμα στο καρότσι του σούπερ μάρκετ έχω τεράστιο πρόβλημα γιατί είμαι ουσιαστικά all aloneκαι για να κάνω τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ χρειάζομαι βοήθεια τρίτου, αν είχα κάτι να το συγκρατεί σίγουρα στο καρότσι θα ήταν τέλεια

 

Μάλλον τότε, δεν μιλάμε για το ίδιο λουράκι. Αδυνατώ να καταλάβω πώς ένα λουράκι όπως περιγράφηκε μπορεί να προστατέψει ένα παιδί 9 μηνών πάνω στο καρότσι του σούπερ μάρκετ. Ειλικρινά έχοντας μεγαλώσει 3 παιδιά, ο σοβαρότερος κίνδυνος για ένα μωράκι 9 μηνών στο καρότσι του σούπερ μάρκετ είναι να χτυπήσει μπροστά το προσωπάκι του στο χερούλι και κάτι τέτοιο δεν αποτρέπεται με κάποιο λουράκι. Όχι έτσι όπως είναι το κάθισμα.

Προσωπικά δεν θα έβαζα ένα μωρό 9 μηνών στο κάθισμα του καροτσιού του ΣΜ αλλά θα προτιμούσα να το έχω στο καρότσι του και να ψωνίσω λιγότερα πράγματα κρατώντας ένα καλάθι στο άλλο χέρι. Αλλά φυσικά εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη.

 

αυτό με τον άντρα σου, αν περιμένεις να το αντικρούσω, δυστυχώς δεν θα μπω στον κόπο, είναι από μόνο του εκτός θέματος. νομίζω ότι το κάθε άτομο που θα το δει θα καταλάβει ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης

 

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι εντελώς εντός θέματος. Τουλάχιστον περισσότερο από τη μπούργκα.:roll: Φερόμαστε στα παιδιά με σεβασμό, σημαίνει ότι δεν τους κάνουμε κάτι που δεν θα μας άρεσε να κάνει κάποιος σε μας. Θεωρούμε τα παιδιά μικρούς ανθρώπους και τα αντιμετωπίζουμε έτσι και όχι ως άβουλα αντικείμενα.

 

Αφού σπουδάζεις και ψυχολογία θα γνωρίζεις άλλωστε ότι το να περιορίσεις ένα παιδάκι με ένα λουράκι για να το προστατέψεις δεν προσφέρει τίποτα από παιδαγωγικής άποψης στο παιδί, αφού μ' αυτόν τον τρόπο δεν μαθαίνει να προσέχει αλλά απλά περιορίζεται με έναν μηχανικό τρόπο. Για μένα σκοπός ενός γονιού είναι να μεγαλώσει ένα παιδί μαθαίνοντάς του την ασφαλή συμπεριφορά και όχι περιορίζοντάς το μέχρι να ενηλικιωθεί για να το "προστατέψει" από πιθανούς κινδύνους.

 

 

Δεν έχω καμία εμπάθεια για καμία από σας,

Ούτε εγώ έχω εμπάθεια με κάποιον. Και εγώ επιχειρηματολογώ και έχω δικαίωμα πιστεύω να στηρίξω την αντίθετη άποψή μου. Είναι άδικο να μιλάς για εμπάθεια επειδή κάποιος απαντά σε δικά σου επιχειρήματα εκφράζοντας διαφορετική άποψη.

 

 

Α και όσο για εσένα που δεν έχεις πάθει κάτι, δεν μπορώ να πιστέψω ότι θεωρείς τον καιρό που μεγάλωσες εσύ τόσο αθώο όσο ο τωρινός.

Εγώ είμαι 21-μικρή δηλ.-και ποτε δεν κινδύνεψα να χαθώ γιατί δεν υπήρχαν τότε ούτε μεγάλα εμπορικά, ούτε μεγάλοι αυτοκινητόδρομοι στη γειτονιά μου, ούτε τόση εγκληματικότητα, και διαψεύστε με αν κάνω λάθος.

Και να προσθέσω ότι τότε οι οικογένειες ήταν ίσως πιο κοντά και υποστηρικτικές, εγώ δεν έχω κανένα να με βοηθήσει, αν είχα πολλά παιδιά και υποχρεώσεις, θα το είχα μάλλον ανάγκη

 

Βρίσκω ότι στην προσπάθειά σου να υποστηρίξεις την άποψή σου, φτάνεις στο αντίθετο άκρο. Πρόσεξε σε τι γενίκευση καταλήγει ο συλλογισμός σου: θεωρείς ότι μεγάλωσα αβλαβής χωρίς λουράκι γιατί τα δικά μας χρόνια ήταν λιγότερο επικίνδυνα... Δηλαδή, αν σήμερα είναι περισσότερο επικίνδυνα, τότε τι; Δεν θα μεγάλωνα με ασφάλεια επειδή δεν θα φορούσα λουράκι;:shock:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ λόγω του ότι αναφέρθηκαν απόψεις πάνω στα λεγόμενα μου, που επαναλαμβάνω είναι προσωπικές απόψεις.(Επιμένω στο ύφος κριτικής σχετικά με τις συζητήσεις για σώματα"πρότυπα και όχι όμως).Μίλησα από ψυχολογικής απόψεως γιατί το έχω σπουδάσει το θέμα. Το ότι με τη δική μας λογική το παιδί εξευτελίζεται έτσι είναι θέμα ηθικού κώδικα και αρχών που έχουμε εσωτερικεύσει μέσω των κοινωνικών δεδομένων(το θέμα του "Υπερεγώ"για τους γνωρίζοντες).Με λίγα λόγια, εσείς που το θεωρείτε εξευτελιστικό απλά σκέφτεστε με τα κοινωνικά δεδομένα που έχετε εσωτερικεύσει, και ναι στην Ελλάδα ίσως θεωρείται έτσι. Με το ίδιο σκεπτικό εγώ θεωρώ εξευτελιστική τη μπούργκα γιατί περιορίζει την ελευθερία του ατόμου, και υποβιβάζει την προσωπικότητα μιας γυναίκας. Αλλά αν ρωτήσετε κάποια που τη φοράει δε θα συμφωνησει με την αποψή μου και θα θεωρήσει εξευτελιστικό να κοιτάνε οι άντρες τα μπούτια μου όταν φοράω φούστα.

Απλά, θέλω να καταλήξω ότι τέτοια ζητήματα είναι σχετικά.Η δική μου ηθική δεν το θεωρεί εξευτελιστικό.Αντίθετα πχ θεωρώ άκρατο εξευτελισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας του παιδιού το πολύ έντονο μάλωμα του τύπου:"μα καλά είσαι χαζό παιδί μου?πόσες φορες σου είπα να μην τρέχεις?Τιμωρία όταν πάμε σπίτι"σε απίθανο volume και μια ξυλιά στον ποπό από μια μαμά σε μια ταβέρνα.Το παιδί έγινε ρεζίλι σε όλη την ταβέρνα και έκλαιγε μετά στην καρέκλα του.η μάνα έτρωγε αμέριμνη

Παιδαγωγικά και ψυχολογικά αυτό είναι εξευτελισμός. Ψυχολογικά έστω όμως, δεν προκαλείται τραύμα στο παιδί όταν το δένουμε με λουράκι, στο καρότσι, η το βάζουμε στο πάρκο.

Και δεν μπαίνω καν στον κόπο να μιλήσω για συμπεριφορές εξευτελιστικές προς την ανθρώπινη αξιοπρέπεια όπως ξυλοδαρμος, ύβρεις κτλ.που ναι το παιδί τις καταλαβαίνει και ναι είναι τραυματικές, αλλά ξεφεύγουμε από τα όρια του προσωπικού πιστεύω και το θέμα της ασφάλειας.

Επαναλαμβάνω ότι δεν περιμένω να ενστερνιστείτε τις απόψεις μου, απλά παραθέτω μια επιστημονική αποψη, και έναν αντίλογο σε όσα ειπώθηκαν για να διευρυνθεί η συζήτηση και να εκπροσωπηθούν και οι δύο απόψεις.

Και τέλος σχετικά με το θέμα του γυμνισμού, αν και πιθανότατα η οικογένεια που είδατε ήταν ξένη, αν και εγώ η ίδια δε θα το έκανα με αυτόν τον τρόπο, ξέρω ότι βλέποντας ένα παιδάκι τα σώματα των γονιών του δεν είναι ντροπή-και πάλι θα υπάρξει αντίλογος λόγω κοινωνικών δεδομένων, δεκτός-τα βοηθάει να σχηματίσουν άποψη και να αποδεχτούν το ανθρώπινο σώμα και το δικό τους σώμα και να μη ντρέπονται γι'αυτό. επιστημονικά όμως, θα πρέπει να υπάρξει και συζήτηση για τους περιορισμούς της κοινωνίας, ότι το σώμα μας πρεπει να είναι καλυμμένο έξω κτλ. Πάντως εγώ προσωπικά όταν το παιδί θα κάνει όρθιο ντους γύρω στα 2-4 δηλαδή, θα μπαίνω μαζί της, θέλω να νιώσει άνετα με τη γύμνια ενός σώματος και του σώματος της απέναντι σε άλλους, εγώ ντρεπόμουν μια ζωή..

 

 

 

Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες. Δυστυχως καποια πραγματα θεωρουνται Ταμπου ασχετως αν ειναι πιο πρακτικα. Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να βλεπω ενα παιδακι με 'λουρι΄αφου καταλαβαινω οτι και πιο ελευθερο αισθανεται και ειναι ασφαλες.Ομως απο την αλλη εγω δεν θα τολμουσα να φορεσω στο παιδι μου κατι τετοιο γιατι δεν ειμαι ανοιχτη στα συνηθη σχολια περι λουριου. Δυστυχως ειμαι αιχμαλωτη στους κανονες μιας συντηρητικης κοινωνιας.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε, δεν μιλάμε για το ίδιο λουράκι. Αδυνατώ να καταλάβω πώς ένα λουράκι όπως περιγράφηκε μπορεί να προστατέψει ένα παιδί 9 μηνών πάνω στο καρότσι του σούπερ μάρκετ. Ειλικρινά έχοντας μεγαλώσει 3 παιδιά, ο σοβαρότερος κίνδυνος για ένα μωράκι 9 μηνών στο καρότσι του σούπερ μάρκετ είναι να χτυπήσει μπροστά το προσωπάκι του στο χερούλι και κάτι τέτοιο δεν αποτρέπεται με κάποιο λουράκι. Όχι έτσι όπως είναι το κάθισμα.

Προσωπικά δεν θα έβαζα ένα μωρό 9 μηνών στο κάθισμα του καροτσιού του ΣΜ αλλά θα προτιμούσα να το έχω στο καρότσι του και να ψωνίσω λιγότερα πράγματα κρατώντας ένα καλάθι στο άλλο χέρι. Αλλά φυσικά εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη.

 

Ίσως να κατάλαβα λάθος, θα διάβαζα ούτως ή άλλως τις οδηγίες, αλλά αν κατάλαβα καλά, το λουράκι αυτό δένει όπως στο καρεκλάκι του φαγητού μας, στο οποίο σε αντίστοιχη περίπτωση το παιδί δε θα χτύπαγε μπροστά. Εξάλλου, εμένα το προβλημά μου είναι ότι γέρνει αριστερά και δεξιά, μπροστά δε γέρνει. Αν και για να σε προλάβω, δε θα ρίσκαρα την ακεραιότητα της αν οι οδηγίες και ο κοινός νους δεν υποστήριζαν ότι το βοήθημα αυτό όντως λειτουργεί.

 

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι εντελώς εντός θέματος. Τουλάχιστον περισσότερο από τη μπούργκα.:roll: Φερόμαστε στα παιδιά με σεβασμό, σημαίνει ότι δεν τους κάνουμε κάτι που δεν θα μας άρεσε να κάνει κάποιος σε μας. Θεωρούμε τα παιδιά μικρούς ανθρώπους και τα αντιμετωπίζουμε έτσι και όχι ως άβουλα αντικείμενα.

 

Αφού σπουδάζεις και ψυχολογία θα γνωρίζεις άλλωστε ότι το να περιορίσεις ένα παιδάκι με ένα λουράκι για να το προστατέψεις δεν προσφέρει τίποτα από παιδαγωγικής άποψης στο παιδί, αφού μ' αυτόν τον τρόπο δεν μαθαίνει να προσέχει αλλά απλά περιορίζεται με έναν μηχανικό τρόπο. Για μένα σκοπός ενός γονιού είναι να μεγαλώσει ένα παιδί μαθαίνοντάς του την ασφαλή συμπεριφορά και όχι περιορίζοντάς το μέχρι να ενηλικιωθεί για να το "προστατέψει" από πιθανούς κινδύνους.

 

Όπως αναφέρεις κι εσύ, σπουδάζω ψυχολογία κι όχι παιδαγωγικά, και ενώ εσύ παραθέτεις παιδαγωγική άποψη, εγώ εκφράζω την ψυχολογική σκοπιά. Παρ'όλα αυτά, επειδή το δεύτερο μου πτυχίο θα έχει αυτό το αντικείμενο και επειδή τα προπτυχιακά μου μαθήματα είχαν και παιδαγωγικά μέσα μπορώ να εκφέρω άποψη και σε αυτό.

Καταρχάς, το θέμα με την μπούργκα ήταν παράδειγμα για το θέμα των στερεοτύπων. Το αν είναι σχετικό ή όχι με το θέμα γενικότερα ναι, ίσως να μην είναι.

το παράδειγμα του αντρός σου, προσωπικά το θεωρώ επίσης εκτός θέματος από την άποψη του ότι δεν συζητούμε για το τι θεωρείται πρακτικό ή προσβλητικό για εμάς τους ενήλικες. οπότε οκ, με τα παραδείγματα μας βγήκαμε και οι δύο εκτός θέματος. Απλά σχολίασα ότι το παράδειγμα σου εμένα προσωπικά δε με καλύπτει γιατί μια παράθεση τέτοιων επιχειρημάτων(επειδή είναι προσβλητικό για τους ενήλικες αυτό, δεν είναι και για τα παιδιά?)δε θα οδηγούσε πουθενά.

Το ρεύμα ότι το παιδί είναι μικρογραφία ενός ανθρώπου ίσχυε πριν τρεις αιώνες, αλλά ακόμα και τότε αναγνωριζόταν ότι το νεογνό και το βρέφος απαιτούν ειδική φροντίδα και προσοχή.Αλλά από το 3-4ο έτος θεωρούνταν ένας ενήλικος σε μικρογραφία, που έχει τις ίδιες ανάγκες σκέψεις κτλ(εξελικτική ψυχολογια τόμος 1 Ιωάννου Παρασκευόπουλου)

Οι νεώτερες αντιλήψεις προτρέπουν να δούμε το παιδί σαν ένα άτομο με ειδικές ανάγκες και ικανότητες(ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΕΝΗΛΙΚΟΥ-και εδώ είναι η διαφορά των απόψεων μας, με την άποψη της γράφουσας-χωρίς καμία διάθεση προσβολής ή σύγκρισης απέναντι σου-να είναι καθαρά επιστημονική σε αυτό το ζήτημα)που τίθενται σε συνεχείς αλλαγές και εξέλιξη μέσα από διάφορες θεωρίες.μια που ανέφερα παραπάνω είναι του Piaget,που αν θες καλύτερα να σου αναλύσω σε πμ.

Όπως είπε και η κοπέλα, το λουράκι το χρησιμοποιείς σε περιπτώσεις που υπάρχει πολύ θέμα ασφάλειας(διάβασε παραπάνω)δε σου λέω ότι είναι λογικό να μη βγάλεις βόλτα το παιδί σου με το χεράκι και να έχεις παντού και πάντα κάτι τέτοιο.

Το θέμα του περιορισμού μέχρι να ενηλικιωθεί για προστασία από κινδύνους δεν το έθεσα ούτε εγώ, ούτε καμία κοπέλα σε αυτό το θέμα, δε θα το σχολιάσω, είναι ανούσιο.

Και όπως είπα, σε ένα παιδί τέτοιων ηλικιών, δεν έχει νόημα να μιλάμε για περιορισμούς της ελευθερίας. Μη μου πεις ότι δεν το δένεις στο καρότσι, δεν το κρατάς από το χέρι λέγοντας του κοντά μου, δεν το δένεις στο καρεκλάκι φαγητού και δεν είχες ποτε κούνια πάρκο κτλ. Από θέμα καθαρής λογικής, όλα αυτά περιορίζουν την ελευθερία του.

Ακόμα, στην ηλικία των δύο ετών πχ, ναι καταφευγεις και σε κάποια μηχανικά μέσα πέρα από νουθεσίες(όπως τα ονομάζεις-δε θα εμπλακώ να αναφέρω αντίστοιχους όρους στην επιστήμη μου)γιατί το παιδί είναι κάπως μικρό να κατανοήσει κάποια πράγματα-θεωρητικά μιλώντας, δεν έχω παιδί σε αυτή την ηλικία, ότι ξέρω από σπουδές.

Ούτε εγώ έχω εμπάθεια με κάποιον. Και εγώ επιχειρηματολογώ και έχω δικαίωμα πιστεύω να στηρίξω την αντίθετη άποψή μου. Είναι άδικο να μιλάς για εμπάθεια επειδή κάποιος απαντά σε δικά σου επιχειρήματα εκφράζοντας διαφορετική άποψη.

 

 

Δεν είπα ότι εσύ έχεις εμπάθεια, απλά δε θέλω να παρεξηγηθεί ο τρόπος μου, γι'αυτό ξεκαθάρισα τη θέση μου, ότι απαντάω χωρίς να θέλω να σας προσβάλλω ή κάτι τέτοιο. Οπότε μάλλον εσύ είσαι άδικη που με κατηγορείς ότι σε χαρακτήρισα προσωπικά ως εμπαθή. Δεκτές όλες οι απόψεις, το έχω πει από την αρχή.

 

Βρίσκω ότι στην προσπάθειά σου να υποστηρίξεις την άποψή σου, φτάνεις στο αντίθετο άκρο. Πρόσεξε σε τι γενίκευση καταλήγει ο συλλογισμός σου: θεωρείς ότι μεγάλωσα αβλαβής χωρίς λουράκι γιατί τα δικά μας χρόνια ήταν λιγότερο επικίνδυνα... Δηλαδή, αν σήμερα είναι περισσότερο επικίνδυνα, τότε τι; Δεν θα μεγάλωνα με ασφάλεια επειδή δεν θα φορούσα λουράκι;:shock:

ο συλλογισμός μου ήταν ο εξής.μη συγκρίνεις τα σημερινά φαινόμενα με πριν 2-3 δεκαετίες γιατι η πραγματικότητα δεν ήταν η ίδια. όπως η μαμά μου με άφηνε να παίζω στη μμέση του δρόμου γιατί τα αμάξια που περνούσαν ήταν σαφώς λιγότερα πριν 20 χρόνια και μια τέτοια συμπεριφορά τώρα θα ήταν τουλάχιστον κατακριτέα, έτσι δεν μπορείς να πεις ότι η βολτα με ένα μωρό σήμερα(ή με παραπάνω, ψώνια, καρότσια κτλ)και ακόμα περισσότερο σε αεροδρόμια και λιμάνια και πολυκαταστήματα, είναι το ίδιο ασφαλής με τότε. Αυτό είπα, το "λουράκι"δεν το ανέφερα καθόλου σε αυτό το ζήτημα, απλά σχολίασα αυτή τη σύγκρισή σου. το αντίστοιχο λογοπαίγνιο σε τέτοιους συλλογισμούς που ανέφερες είναι το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο άρα ο μπάτσος είναι μπουζούκι.(παραπέμπω σε έκθεση γ'λυκείου)

υ.γ. ξέρω ότι σας κουράζω με τα μεγάλα ποστ-έχω μια τάση στην πολυλογία...αλλά οκ, ίσως με κάποια ποστ νιώθω ότι αναφέρεστε προσωπικά στις απόψεις μου και γι'αυτό απαντάω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άντες να πω κι εγώ τη γνώμη αν και επαναλαμβάνω είστε εκτός θέματος.

Το λουράκι λοιπόν εμένα με παραπέμπει σε σκύλο. Το καροτσάκι και το κάθισμα φαγητού αντιθέτως όχι.

Τα παιδιά μου εγώ στο κάθισμα φαγητού δεν τα δένω γιατί είμαι πάντα μπροστά τους. Τρώνε και τα κατεβάζω.

Στο καρότσι δένω τα μωρά για να μην τα ψάχνω στο δρόμο κι όχι για να τα περιορίσω.

Όταν τα παιδιά μου μπορούν και περπατάνε θα τα πιάνω από το χεράκι. Δεν υπάρχει λόγος δεσίματος.

Αν λοιπόν δεν μπορώ να τα πιάσω από το χεράκι γιατί είναι ζωηρά τότε δεν θα τα βγάλω μόνη μου έξω κι ας πελαγώσω μέσα.

Σε καμιά περίπτωση δεν θα έδενα τα παιδιά μου με λουρί κι όχι γιατί είμαι συντηρητική, έχω ζήσει και στο εξωτερικό και δεν νομίζω πώς είναι συνηθισμένη τακτική.

Κι αν το παιδάκι θέλει να τρέξει εσύ τί κάνεις, το τραβάς πίσω;;

Έλεος βρε κορίτσια καλά και τα βιβλία αλλά για να τα εφαρμόζουν άλλες μαμάδες. Εγώ τα παιδιά μου δεν τα καταπιέζω με κανέναν τρόπο κι ας παιδευτώ να μεγαλώσουν.

Και οι κούνιες δεν είναι φυλακή, έιναι φτιαγμένες έτσι για να μην πέσουν και χτυπήσουν. Τώρα αν εσείς τα βάζετε τα παιδιά σας εκεί για να είστε ήσυχες και να κάνετε τις δουλειές σας, δικό σας θέμα. Πάντως δεν φτιάχτηκαν γι'αυτό.

Αυτό με την ασφάλεια δεν παίζει κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

dinaki88, το λουράκι που λέμε δεν μου αρέσει και αισθητικά που το βλέπω και δεν θα το χρησιμοποιήσω στο παιδί μου, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη και απόφαση ,οπότε δεν έχω κάτσει να σκεφτώ παραπάνω αν θα είχε επιπτώσεις στο παιδί.

Σχετικά με το θέμα του ύπνου όμως, αν και οι ώρες που είπες για το παιδί σου είναι αρκετές και φαντάζομαι πως είτε είναι 9-7 είτε 1-11 το μωρό μάλλον θα ξεκουράζετε το ίδιο-έχεις σκεφτεί οτι αργότερα που θα έχει συνηθήσει σε αυτό θα του είναι δύσκολο να προσαρμοστεί σε ωράρια νηπιαγωγίου-σχολείου???Πιο πολύ αυτό θα με απασχολούσε εμένα...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πόστ για το θέμα του λουριού.

Γιατί δεν γράφετε εκεί γιατί εδώ είστε λιγάκι εκτός θέματος.

 

 

Για να μπω λοιπον λιγακι στο θεμα ενα κουφο που βλεπω εγω στις παραλιες και το θεωρω απαραδεκτο ειναι παιδακια να τρωνε το οτιδηποτε και μετα να πετανε τα σκουπιδια στη θαλασσα. Θυμαμαι ενα παιδακι που επαιζε στην ακρη της θαλασσας με μπουκαλακια και ποτηρακια πλαστικα και οταν βαρεθηκε τα αφησε και φυσικα τα πηρε η θαλασσα. Η μαμα καθοτανε και μιλουσε με τον μπαμπα και ειδε οτι τα σκουπιδια παρασυρθηκαν αλλα τιποτα. Εγω τοτε ρωτησα το παιδακι πως το λενε και με πολυ ευγενικο τροπο του ειπα οτι τα σκουπιδακια τα μαζευουμε γιατι δεν θελουμε να κανουμε κακο στα ψαρακια. Η μαμα με κοιταξε καταλαβε την γκαφα της και ζητησε συγγνωμη. Αν εμεις οι γονεις δεν διδαξουμε στα παιδια μας πως να σεβονται το περιβαλλον τοτε ποιος θα το κανει;

Τωρα θυμηθηκα το κλασσικο 'Οχι σκουπιδια οχι πλαστικα σε θαλασσες και ακτες...' Πωπω ποσα χρονια περασαν απο τοτε που ημουν παιδι και το εβλεπα!!Μαλλον πολλα αφου τωρα ο γλαρουλης ειναι παππους και το λεει στα εγγονακια του!!:P:p:p:p:p

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...