Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Σίγουρα υπάρχουν κάποια αντικειμενικά στοιχεια με βαση τα οποία κρινεται μια κλινική λ.χ. η σχεση καισαρικών και Φ.Τ. (και στις δυο ειναι πολύ υψηλα), αν προωθουν το θηλασμό (και στις δυο οι παιδιατροι με την εξοδο συνταγογραφουν γαλατα, και στις δυο οι περισσοτερες νοσοκομες δεν εχουν ιδεα για το θηλασμό), τα μηχανήματα που υπαρχουν σε περιπτωση επιπλοκων (ευτυχως δεν χρειαστικα τιποτα, αλλά ξερω οτι τα δύσκολα περιστατικα πηγαινουν στο Ιπποκρατειο).

Σιγουρα αξιζει κατα τη διαρκεια του τοκετου να εχεις το γιατρο της εμπιστοσύνης σου, αλλά σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να πληρωνουμε 2000-5000 ευρω για παραμονή 4 ημερών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεννησα στο μητερα 6-12-08 εκανα καισαρικη κ μπηκα στο οικονομικο δωματιο που ηταν σαν 4κλινο 1800 νοσοκομειο 300 μαια 1800 γιατρος

Κουκλίτσα να σου ζήσει το μωράκι. Εγώ ρώτησα στο μητέρα για οικονομικό(το ξέρω από την ξαδέλφη μου που γέννησε πριν 2,5 χρόνια, γιατί εγώ δεν ήξερα και διάλεξα 4κλινο) και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πια και ότι έχουν γίνει όλα 4κλινα. Εσύ πως το ζήτησες?

Link to comment
Share on other sites

Σοφία Τ. ασε αλλο θεμα τα δημοσια νοσοκομεια...φρικη..

στην Λαρισα εχει το πιο καλο πανεπιστημιακο και ολες γεννανε εκει.οντως ειναι υποδειγμα.μακαρι ολα να γινουν σαν αυτο.

σου κανουν και επισκληριδιο στην φυσιολογικη γεννα και τα δωματια και η εξυπηρετηση αψογα.Καλυτερα απο κλινικη.

εγω θα ηθελα να κρατουσα αυτα τα λεφτα για το παιδι μου και οχι να πληρωνω υπερ λουξ ξενοδοχεια αλλα τι να κανεις?που να πας?

Link to comment
Share on other sites

επειδη γεννησα με καισαρικη ειπαν στον αντρα μου σε τι δωματιο να με βαλουνε κ τους ειπε στο οικονομικο :!: υπαρχουν :!: απλως εχουν κανει ανακαινιση κ τα εχουν σαν 4κλινα πληρωνεις ομως για οικονομικο :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω αναφερει πολλες φορες και θα το πω οσες χρειαστει ακομη. εμεινα ικανοποιημενη απο το πανεπιστημιακο της Λαρισας και δωρο τα χρηματα του τοκετου να μου εκαναν δεν θα πηγαινα σε ιδιωτικη κλινικη. μακρια απο εμας αλλα οτι επιπλοκη και να τυχει στο ιδιωτικο στο νοσοκομειο σε στελνουν πακετο :x αλλα τα χρηματα τα πληρωνεις. αυτα τα λεω απο δυσαρεστη εμπειρια ενος ζευγαριου με διδυμα που το ενα το εχασαν γιατι δεν προλαβαν να το πανε στο νοσοκομειο(δεν ξερω τι ειχε) :( ατυχιες ομως μπορει να συμβουν παντου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαίρετε! Πάντως εγώ πριν τον Απρίλιο του 2004 στην Κύπρο, σε μεγάλο ιατρικό κέντρο, γέννησα με καισαρική Τετάρτη και έφυγα την επόμενη Δευτέρα, σε δωμάτιο super λουξ μονόκλινο με σαλονάκι καναπέ-κρεβάτο για διανυχτέρευση και συγγενικού προσώπουπου θέλεις να μείνει μαζί σου, tv με dvd (λες και η έννοια μας είναι να δούμε ταινία!) όλα μέσα - χιερουργείο, αναισθησιολόγος, αμοιβή γιατρού, παιδίατρος με παρουσία στον τοκετό, διαμονή, εξετάσεις και ιατρικά αναλώσιμα στοίχισε 3,400 ευρώ. (Βέβαια 90% μου επιστράφηκε από την ασφάλεια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να σας γράψω την εμπειρία της κουμπάρας μου η οποία έχει γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο..Η κοπέλα είναι στην 29η εβδομάδα είμαστε σχετικά κοντά στις ημερομηνίες(είμαι στην 27η και 1 ημέρα) και πηγαίνει σε απογευματινό ιατρείο γνωστού Πειραϊκού νοσοκομείου το κόστος σε κάθε επίσκεψη είναι 60Ε και άλλα 30Ε για τον υπέρηχο.Το σύνολο στα 90Ε.Όταν ήταν να κάνει αυχενική διαφάνεια πλήρωσε 30Ε για τον υπέρηχο και άλλα 100 σε ιδιωτικό κέντρο για το paap-A.Έκανε τον β'επιπέδου και το κόστος μέσα στο απογευματινό ιατρείο του ίδιου νοσοκομείου ήταν περιπου 50Ε.Έκανε μια συζήτηση με τον γιατρό της για το κόστος της γέννας και της απάντησε 1500Ε το "δώρο" του και άλλα 500Ε το "δώρο" για τον αναισθησιολόγο που επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο θα γίνει ολική αναισθησία σε περίπτωση που γίνει καισαρική.Την πληροφόρησε επείσης οτι σε περίπτωση που θέλει κάποιο καλύτερο δωμάτιο εκτός από το κλασικό 8κλινο του νοσοκομείου θα πρέπει να δώσει και κάποιο επιπλέον "δώρακι" περίπου στα 600Ε στην προισταμένη της κλινικής για να μεσολαβίσει να πάει σε καλύτερο δωμάτιο.Η απορεία της ήταν οτι αφού χρειάζονται τόσα χρήματα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο γιατι να μην κάνει το αγγελούδι της σε ιδιωτική κλινική?Το παραθέτω αυτό όχι για να πω κάτι για την δουλεία που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία αλλά για να μιλήσω για την κατάντια δυστηχώς του κλάδου!!Έχουμε δώσει έναν όρκο και αντί να τον τιμούμε κάνουμε τα πάντα για το χρήμα!!Η γνώμη σας ποια είναι για τα παραπάνω γεγονόντα!!Είμαι δυστηχώς του κλάδου και δεν μπορώ να πω τιποτε άλλο εκτος από αυτό μας έχω συχαθεί :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως το λες "κατάντια του κλάδου", αυτό χαρακτηρίζει δυστυχώς πάρα πολλούς γιατρούς στην Ελλάδα.

η εκμετάλλευση της αγωνίας των γονιών για την απόκτηση παιδιού, για να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί ένα υγιές μωρό δεν εξηγείται, λες και οι γιατροί δεν κάνουν παιδιά λες και δεν έχουν οι ίδοι γυναίκες που περνάνε ότι και οι υπόλοιπες.

Για αυτό το λόγο πρέπει εμείς οι ίδοι να αλλάξουμε τη στάση μας τιμώντας και προβάλλοντας τους σωστούς γιατρούς -ανθρώπους και απορρίπτοντας εκείνους που εκμεταλλεύονται την άγνοια, τον φοβο, την αγωνιά μας.

κατά τη γνώμη μου δνε υπάρχει σημαντικότερη στιγμή στη ζωή μιας γυναίκας από τη γέννηση των παιδιών της και τηνε γκυμοσύνη της και πρέπει πάντα να παλεύει για να είναι όλα οπως εκέίνη τα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε η κοπέλα για το γιατρο στο δημ. νοσοκομείο το έχω ακούσει και από κοντινό μου συγγενικο άτομο. Ενω΄παει στο νοσοκομείο πληρώνε παραπάνω από ότι να πας σε ιδιωτικο ιατρείο. Προσωπικά ενώ ξέρω ότι τα δημόσια νοσοκομεία εχουν καλούς γιατρούς το περιβάλλον για μένα ειναι άσχημο. Καταθλιπτικό. Ειχα παει επισκεψη σε φιλή που γέννησε σε δημόσιο νοσοκομείο, και καλά ήταν στον 6ο οροφο στα μονόκλινα και το περιβάλλον ακόμα και εκεί ήταν - πάντα για μένα το λέω- καταθλιπτικό και αποπνικτικό. Τα μωράκια τα ειχαν 24 ωρες διπλα στις μαμάδες και στους συγγενείς, έπρεπε η μαμά να φροντίσει το μωρό ακόμα και στο άλλαγμα κλπ. Για μια ταλαιπωρημένη κοπέλα από την γέννα αυτό την εξαντλεί. Αφού ειχα πει όταν ο θεός μας χαρίσει ενα παιδί ειχα ειλικρινά παρακαλέσει τον άντρα μου να μην πάμε ποτε εκει. Δεν μπορούσα, εβαλα τα κλάματα. Ένοιωθα οτι όλοι ήταν άτομα ενος κατώτερου θεού. Δεν εχουμε την τρελή οικονομική δυνατότητα αλλά είπαμε ότι θα "σφιχτούμε" αλλά θα πάμε σε κάποιον γιατρό που να με καλύπτει αρχικά σαν γιατρός (είχα και 2 παλλίνδρομες μες την χρονιά και εναν γιατρό αστα να πάνε) και από εκει και περα θα κάνουμε το κουμάντο μας και κοιτάξουμε ναι μεν κλινική αλλά όχι υπερβολές. Αξιοπρέπη και ανθρώπινα πράγματα. Μιλάω πάντα προσωπικά και δνε θέλω να θεωρηθώ ψώνιο ή σνομπ. Αλλά τα δημόσια μαιευτήρια ειλικρινά δεν τα θέλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν συμφωνω μαζι σου και συγγνωμη. :oops: αλλα εγω θεωρω ασφαλεια το δημοσιο. τα δυσκολα περιστατικα τα φορτωνονται τα δημοσια και μετα περνουν κακη φημη αν τυχει τιποτα ασχημο. σε 2 κλινικες της Λάρισας(που ξερω απο παθουσες) την καισαρικη την εχουν ψωμοτυρι. :x μετα απο 4 μερες η μανα ειναι ξεκουραστη οταν θα αναλαβει το μωρο στο σπιτι? δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα. εγω που το ειχα μαζι μου ειλικρινα δεν καταλαβα τιποτα. αντιθετως ειναι χαρα της μητερας να εχει το μωρο. :D ισως να ημουν και τυχερη που κοιμοταν αρκετα αλλα προλαβαινα και κοιμομουν κι εγω αρκετα. ολοι μπορουν να βρουν χρηματα για ιδιωτικο αλλα τρελα ποσα που βλεπω εδω :x δεν θα τα εδινα ποτε ειδικα για 4-5 μερες. με 4000 ευρω πας διακοπες 2 καλοκαιρια. εμενα καταθλιψη θα με επιανε απο κακο γιατρο και κακο προσωπικο. ελπιζω να μην με παρεξηγησης για τη γνωμη μου. :? περιμενεις μωρακι?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δεύτερη εγκυμοσύνη. Επισκέπτομαι το γιατρό μου κάθε 3 εβδομάδες ή όποτε νιώσω κάποια ενόχληση. Κάνω ιδιωτικά τις αιματολογικές εξετάσεις κάθε μήνα που στοιχίζουν 28 ευρώ, ενώ δεν πληρώνω τις επισκέψεις στο γιατρό μου, αφού είναι της γνώμης ότι η τελική αμοιβή του συμπεριλαμβάνει και τις επισκέψεις της εγκυμοσύνης. Επίσης, έχει υπερηχογράφο στο ιατρείο του, οπότε βλέπουμε και το μωρό κάθε μήνα.

Τα τρία μεγάλα υπερηχογραφήματα 1ου, 2ου και 3ου τριμήνου τα κάνω στο νοσοκομείο που θα γεννήσω (ιδιωτικό) και κοστίζουν από 120-170 ευρώ. (δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάποια από αυτά τα χρήματα από το ΙΚΑ).

Τα συμπληρώματα διατροφής (σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο) μου τα γράφουν στο κέντρο μητέρας και παιδιού της περιοχής μου (ΙΚΑ) αντιγράφοντας τη συνταγή του γιατρού μου και τα παίρνω δωρεάν από το φαρμακείο.

Όσο για τον τοκετό... δεν ξέρω πού έχουν φτάσει τώρα οι τιμές, αφού κάθε τόσο παίρνουν αύξηση. Πριν 3 χρόνια έδωσα στο Λητώ 3150 ευρώ για καισαρική τομή (4 ημέρες παραμονή) και 2500 ευρώ στο γιατρό μου. Βέβαια δώσαμε και 150 ευρώ στις νοσοκόμες (που παρευρέθηκαν στο χειρουργείο για ευχαριστίες και για να ¨προσέχουν" το μωρό... Τι να κάνουμε.

Το ΙΚΑ μου επέστρεψε πολύ λίγα χρήματα σε σχέση με όσα έδωσα (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς, αλλά θυμάμαι ότι γελούσα με πικρία!).

Στο μόνο που έμεινα ικανοποιημένη είναι ότι το ΙΚΑ με πλήρωσε για όσο διάστημα δεν δούλεψα, ακριβώς όσα χρήματα θα πληρωνόμουν στη δουλειά μου και ο ΟΑΕΔ μου έδωσε 1100 ευρώ μετά την καισαρική (ως επίδομα).

Αυτά. Περιμένω να δω τώρα. Ξέρεις όμως τι λες, μετά όλα αυτά που ακούγονται? Ας γεννηθεί καλά το μωρό μου και ας πάνε όλα καλά και τα χρήματα μετά δεν τα σκέφτεσαι. (δεν μου περισσεύουν βέβαια)

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχουν κανόνες. Μπορεί μία κλινική να είναι χάλια και ένα δημόσιο νοσοκομείο πεντακάθαρο και ανθρώπινο και..όλα τα καλά. Οπωσδήποτε για σοβαρά περιστατικά το νοσοκομείο προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια (μιλάω τουλάχιστον για την επαρχία). Προσωπικά αποφάσισα για κλινική μόνο και μόνο επειδή ήθελα τον γυναικολόγο μου, ο οποίος δεν συνεργάζεται με το νοσοκομείο της πόλης μας.

Να πω όμως οτι στη κλινική που θα γεννήσω τα μωρά παραμένουν όλη την ώρα με τη μαμά, μόνο το βράδυ τα παίρνουν οι μαίες (και άμα θες!). Για μένα αυτό το λεγόμενο "rooming in" είναι προς όφελος και του μωρού και της μαμάς . Έχω διαβάσει και σχετικά ότι βοηθάει και στην προσαρμογή μαμάς- μωρού (καθιέρωση θηλασμού και όχι μόνο), και στην πρόληψη επιλόχειας κατάθλιψης (ίσως επειδή η αλλαγή αργότερα στο σπίτι δεν θα σου φανεί τόσο τραγική). τώρα βέβαια...ό, τι προτιμάει ο καθένας/ η κάθε μία! :D

Link to comment
Share on other sites

Η απορεία της ήταν οτι αφού χρειάζονται τόσα χρήματα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο γιατι να μην κάνει το αγγελούδι της σε ιδιωτική κλινική?

 

Δε συμφωνώ με το "χρειάζονται".Είναι στην βούληση του καθένα το να δώσει ήνα μην δώσει χρήματα νομίζω.

Όταν ο γιατρός έχει καθορίσει ταρίφα για τον ίδιο και τον αναισθησιολόγο τότε δεν μιλάμε για "δώρο"...αλλά για εκβιασμό.

Προσωπικά σε αυτή την περίπτωση θα άλλαζα γιατρό...

 

Τα απογευματινά ιατρεια είναι γνωστό ότι κοστίζουν ενώ τα πρωινά στοιχίζουν ελάχιστα χρήματα.Μπορεί κανείς να επιλέξει...

 

Για αυτό το λόγο πρέπει εμείς οι ίδοι να αλλάξουμε τη στάση μας

Ακριβώς.Να μη βάζουμε τόσο εύκολα το χέρι στην τσέπη μοιράζοντας ευρώ σε ανθρώπους που έχουν ήδη πληρωθεί γι'αυτό που κάνουν...Και κυρίως όταν το απαιτούν!Είναι διαφορετικό να δώσεις ένα δώρο στο γιατρό σου μετά τη γέννα σαν ένδειξη ευχαρίστησης για όσα σου προσέφερε, από το να εκβιάζεσαι από την αρχή.

το περιβάλλον για μένα ειναι άσχημο. Καταθλιπτικό.

 

Σέβομαι απόλυτα το γεγονός κάποια να νιώθει έτσι.Προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο το περιβάλλον,όσο το γεγονός να πάνε αφ'ενός όλα καλά και αφ'ετέρου τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να τα διαθέσω εξ'ολοκλήρου στα μωρά μου και όχι στο τζακούζι του γιατρού μου...

Link to comment
Share on other sites

Ολα αφορούν την ψυχολογία της κάθε μίας από εμάς. Είμαι 5,5 χρόνια παντρεμένη και βάζαμε χρήματα στην άκρη γι' αυτές τις ώρες. Σε νοίκι μένουμε, δεν έχουμε ΤΗΝ άνεση αλλά θέλω να γεννήσω σε ιδιωτικό και είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Οταν παώ στο Μητέρα και βλέπω τα πάντα καθαρά και περιποιημένα νιώθω καλά. Σε δημόσιο νοσοκομείο, που επισκέφτηκα μια φίλη, με έπιασε κατάθλιψη. Εγώ προτιμώ να δώσω κάποια χρήματα που με κόπο έχω μαζέψει προκειμένου να ζήσω αυτές τις στιγμές σε ένα περιβάλλον που θα με κάνει να νιώθω όμορφα. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις. Ο καθένας όπως αισθάνεται. :)

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε και σε εμάς τρέχουν από τα μπατσάκια μας αλλά επειδή έχω κάνει σε πολλά νοσοκομεία λόγω της εργασίας μου και σε πτέριγες που θεωρούνταν απόλυτα καθαρές αυτά που είδα δεν ήταν και το καλύτερο μου!Δεν θέλω να πάω σε κανένα σουπερ λουξ μονόκληνο αλλά σε κάποιο δωμάτιο που δεν θα μπαινιοβλαινουν καμιά δεκαρία άτομα συνέχεια και δεν θα μπορείς να ηρεμίσεις έστω και λίγο.Άσε που αυτό μπορεί να επιδινώσει και μια προδιάθεση προς την επιλόχεια κατάθληψη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ Κ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ Η ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ Η ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΟΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΠΟΣΑ ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ? ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ : ΓΙΑΤΡΟΣ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ - ΠΑΝΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΠΕΡΙΟΔΟΥ) ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ Κ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ ΧΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 614 ΕΥΡΩ!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!!

Link to comment
Share on other sites

KAMMIA APANTHSH STA ERWTHMATA GIA TO MITERA??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό, τι ξέρω τα νέα τιμολόγια κάθε χρονιάς στο Λητώ βγαίνουν τον Ιούνιο και ισχύουν για ένα χρόνο.

Φαντάσου εγώ που θα γεννήσω αρχές-μέσα Ιουνίου με το καλό, για λίγο θα χάσω τις τιμές τις προηγούμενης χρονιάς για λίγες ημέρες!

Τι να γίνει? Τα παιδάκια μας να είναι καλά.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είμαστε έρμαια των μεγαλομετόχων των ιδιωτικών μαιευτηρίων?Δηλαδή το φακελάκι είναι μονόδρομος?Μήπως και εμείς αναπαράγουμε και συντηρούμε αυτή την νοοτροπία?Γέννησα το πρώτο παιδί μου στην Αμερική (σε εξαιρετικές συνθήκες) και αποφάσισα εδώ να πάω στο Έλενα σε δημόσιο γιατρό γιατί με εξοργίζει το καθεστώς των ιδιωτικών μαιευτηρίων (που κατά την γνώμη μου δεν προσφέρουν και τίποτα)και γιατί δεν ήθελα να γίνω υπηρέτης ενός συστήματος που απεχθάνομαι.Έμεινα έγκυος και έκανα παλίνδρομη την 13η εβδομάδα.Δεν ρώτησα ποτέ τον γιατρό μου για την αμοιβή του και δεν πλήρωσα τίποτα για την απόξεση που έκανα.Τα δημόσια νοσοκομεία έχουν επιτροπές που μπορείς να απευθυνθείς και δεν μπορούν να σου αρνηθούν την περίθαλψη.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι και εγώ απεχθάνομαι αυτή την κατάσταση, αλλά έχοντας στενές φίλες που γέννησαν σε δημόσιο (δεν ξέρω ίσως να έτυχε. Αλλά και στις τρεις?) δεν έμεινα ευχαριστημένη από τις συνθήκες και τα σχόλιά τους.

Δεν μου περισσεύουν τα χρήματα, αντίθετα τα μαζεύω (και τις δύο φορές) μόλις από την ημέρα που έμεινα έγκυος, αλλά νιώθω μεγάλη σιγουριά με το γιατρό μου και την περίθαλψη που είχα στο συγκεκριμένο ιδιωτικό νοσοκομείο, που, όσο και να δυσκολεύομαι, πάλι, ξανά και ξανά εκεί θα πήγαινα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχετε τον αναλυτικο τιμοκαταλογο του ΛΗΤΩ?

 

Έγω γέννησα στο ΛΗΤΩ τον Σεπτέβριο που μας πέρασε και ομολογώ ότι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις, αν και πριν ήμουν αρνητικά προδιαθετημένη (κυρίως σε ό,τι αφορά την "μάχη" που είχα ακούσει ότι έπρεπε να δώσεις για τον αποκληστικο θηλασμό-τελικά δεν ένοιωσα καθόλου κάτι τέτοιο -το αντίθετο-το προσωπικό ήταν πολύ πρόθυμο να σου δείξει, να εξηγήσει και διαρκώς διατυμπάνιζε τα οφέλη του μητρικού θηλασμού.

Όσον αφορά στο κόστος για το μαιευτήριο, ήταν 1.800 ευρώ, για φυσιολ. τοκετό -σε τρίκλινο δωμάτιο (4 διανυκτεέύσεις), συμπεριλαμβανομένων της αμοιβής του αναισθησιολόγου/επισκληριδίου/εξετάσεις μωρού κλπ. Από τις τιμές που ακούω και διάβασα και πιο πάνω, νομίζω ότι τελικά ήταν μάλλον οικονομικό...

Επίσης, άλλα 2.000 ευρώ ήταν η αμοιβή του γιατρού μου.

 

Πάντως, η οικον. διαφορά μεταξύ 3κλινού (=1.700) /2κλινου (=2.800) και μονόκλινου (=4.200 !!!!) δωματίου είναι τόσο δυσανάλογη , που δεν θεωρώ ότι αξίζει σε κάμμία περίπτωση. Άσε που υπάρχει και "σουίτα" με 7.000 ευρώ (Η απόλυτη κοροϊδία)!!! Αντιθέτως, με άλλες κοπέλες στο δωμάτιο έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Αρκεί να υπάρχει, βέβαια, και κατανόηση.

.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία ήταν εντελώς διαφορετική και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος, επισκέφθηκα την «Ευτοκία» και μίλησα με την υπεύθυνη μαία για ότι με προβλημάτιζα και για τη συνέχεια της εγκυμοσύνης μου.

 

Κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης, δεν επισκέφθηκα ποτέ γιατρό, παρά μόνο πήγαινα (πάντα μαζί με τη μαία) στο ΜΗΤΕΡΑ για τις απαραίτητες εξετάσεις και τους 3 υπέρηχους.

 

Τους 3 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης, πηγαίναμε μαζί με το σύντροφο μου σε εβδομαδιαία μαθήματα/συναντήσεις στην Ευτοκία, όπου έμαθα πολλά πράγματα και προετοιμάστηκα για το φυσικό τοκετό που ήθελα να έχω. Για αυτά τα μαθήματα, πληρώναμε 15€ κάθε φορά.

 

Ο τοκετός έγινε στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού, χωρίς την παρουσία γιατρού, χωρίς καμιά εξωτερική παρέμβαση, χωρίς φάρμακα, μόνο με την υπέροχη στήριξη των μαιών που ήταν μαζί μου από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

Γεννήθηκε το μωράκι μας σε ένα ήρεμο, φιλικό, περιβάλλον, με εντελώς φυσιολογικό τρόπο, ήρεμο και χαρούμενο. Ζήσαμε τις πρώτες μας ώρες, με το μωρό μας δίπλα μας, σε ένα δωμάτιο που θύμιζε το σπίτι μας και με απόλυτο σεβασμό για αυτές τις πολύ προσωπικές στιγμές.

 

Μετά από λίγες ώρες πήγα στο σπίτι μου με το μωρό μας.

 

Τις επόμενες 10 μέρες περίπου, μας επισκεπτόταν η μαία στο σπίτι για τις απαραίτητες εξετάσεις και παρακολούθηση του μωρού αλλά και τη δική μου στήριξη.

 

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 2.100€

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν παυω να νιωθω ασφαλης με την παρουσια ειδικων γιατρων.....σιγουρα οι μαιες κανουν πολυ καλη δουλεια ,αλλα αν κατι δεν παει καλα με την μητερα η το μωρο τοτε τι γινεται ?μπορει μονο η μαια να κανει οτι κανει ενας γιατρος?

 

σιγουρα τα χρηματα στα ιδ.μαιευτηρια ειναι πολλα,αλλα δεν νομιζω οτι ζουμε σε εποχες που κανουμε 10παιδια η καθεμια,οποτε δεν αξιζουμε για μια-δυο φορες που θα γεννησουμε λιγη πολυτελεια?κι αν μη τι αλλο ασφαλεια οτι ολα θα κυλισουν ομαλα?γιατι υπαρχουν ευκολοι τοκετοι,αλλα υπαρχουν κ δυσκολοι με επιπλοκες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...