Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκβαση εγκυμοσυνης μετα απο προηγουμενο προωρο τοκετο


Recommended Posts

καμια σχεση αυτη η εγκυμοσυνη με την πρωτη!!!! ετσι εμενα εγκυος αλλες δεκα φορες!! σε ευχαριστω για τις ευχες σου.. κι εσυ με το καλο να μεγαλωσεις κι αλλο την οικογενεια σου!!!! θα ενημερωσω με λεπτομεριες μολις επιστρεψω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα.... εφτασα στις 37+2 βδομαδες. πιο εγκυος απο ποτε!! αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου για τις τελευταιες λεπτομεριες. γενναω την παρασκευη 23 του μηνα. η μικρη μου ειναι πραγματικα μικρη.. την προηγουμενη βδομαδα ηταν μολις 2580. αλλα μπροστα στην πρωτη μου κορουλα μολις 1800 γραμμαρια ειναι μια χαρα.. θα σας στειλω νεα απο βδομαδα...

 

 

κατερινα μου και η δικη μου κορη 2600 ηταν την 37η εβδομαδα και γεννηθηκε την 41η 3090.γιατι την θεωρεις μικρη???????μια χαρα ειναι το καριτσακι σου!!!!και μπορει να ειναι και πιο πολυ απο 2580 μιας και οι υπερηχοι εχουν μια αποκλιση!να μας στειλεις νεα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα την κορη μου μολις εκλεισα την 35 εβδομαδα λογω προεκλαμψιας, με καισαρικη τομη και ηταν 3200 γρ. Μετα απο 6 μηνες το επιδιωξα και ξαναμεινα εγκυος και παρα το γεγονος οτι μας ενημερωσαν οτι η προεκλαμψια πιθανοτατα θα μας ξανακτυπησει την πορτα, κατι τετοιο δεν εγινε...ο γιος μας γεννηθηκε την 39η εβδομαδα, 3300γρ και το μονο -τροπος του λεγειν το μονο- που ειχα ηταν υψηλη πιεση σε ολη την εγκυμοσυνη...

Τελικα συνειδητοποιησα οτι οντως καμμια εγκυμοσυνη δεν ειναι ιδια τοσο στα συμπτωματα οσο και στην διαρκεια... τωρα περιμενουμε να περασουν 2 χρονακια - ο γιος μας ειναι 11 μηνων- για να βαλουμε εμπρος για το τριτο επειδη δεν θελω να ξανακανω καισαρικη ...

Οταν εχεις θετικη σκεψη ολα πανε καλα...ισως οχι κατ'ευχην αλλα καλα... ειμαι ευγνωμων που σε εμενα πηγαν ολα καλα αλλα πιστευω οτι σε μεγαλο ποσοστο επαιξε ρολο ο γιατρος μου και η γενικοτερη ψυχραιμια μου

Ευχομαι σε ολες σας να πανε ολα τελεια!!!!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα την κορη μου μολις εκλεισα την 35 εβδομαδα λογω προεκλαμψιας, με καισαρικη τομη και ηταν 3200 γρ. Μετα απο 6 μηνες το επιδιωξα και ξαναμεινα εγκυος και παρα το γεγονος οτι μας ενημερωσαν οτι η προεκλαμψια πιθανοτατα θα μας ξανακτυπησει την πορτα, κατι τετοιο δεν εγινε...ο γιος μας γεννηθηκε την 39η εβδομαδα, 3300γρ και το μονο -τροπος του λεγειν το μονο- που ειχα ηταν υψηλη πιεση σε ολη την εγκυμοσυνη...

Τελικα συνειδητοποιησα οτι οντως καμμια εγκυμοσυνη δεν ειναι ιδια τοσο στα συμπτωματα οσο και στην διαρκεια... τωρα περιμενουμε να περασουν 2 χρονακια - ο γιος μας ειναι 11 μηνων- για να βαλουμε εμπρος για το τριτο επειδη δεν θελω να ξανακανω καισαρικη ...

Οταν εχεις θετικη σκεψη ολα πανε καλα...ισως οχι κατ'ευχην αλλα καλα... ειμαι ευγνωμων που σε εμενα πηγαν ολα καλα αλλα πιστευω οτι σε μεγαλο ποσοστο επαιξε ρολο ο γιατρος μου και η γενικοτερη ψυχραιμια μου

Ευχομαι σε ολες σας να πανε ολα τελεια!!!!

 

προσεξες κατι ιδιαιτερα σχετικα με το να αποφυγεις το ενδεχομενο της προεκλαμψιας΄ή ετυχε. σε ρωταω γιατι και εγω αντιμετωπισα να παω για προεκλαμψια και φοβαμαι για μια νεα εγκυμοσυνη. ανεβασα λευκωμα και ειναι ενας απο τους παραγοντες που οδηγουν εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα... εχω καιρο να σας γραψω... λοιπον τα πραγματα δεν πηγαν και τοσο καλα.. γεννησα τελικα 22 απριλιου δηλαδη 37+4 . η μικρη βγηκε μικροτερη απο οτι μας ελεγε ο υπερηχος μολις 2340!! μπηκε λοιπον στα προωρα στην ηπια παρακολουθηση για να τρεφετε πιο συχνα.. μεσα σε λιγες ωρες αντιμετωσε προβλημα αναπνευστικης δυσχεριας και μπηκε στην εντατικη για να της δωθει οξυγονο.. και το χειροτερο ολων ειναι πως κολλησε λοιμωξη μεσα στο νοσοκομειο και αναγκαστικα πηρε και αντιβιωση 10 ημερες!! τελος καλο ολα καλα.. την εχω στην αγκαλια μου πλεον και της δινω οτι της ελειψε τις πρωτες μερες της ζωης της!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα... εχω καιρο να σας γραψω... λοιπον τα πραγματα δεν πηγαν και τοσο καλα.. γεννησα τελικα 22 απριλιου δηλαδη 37+4 . η μικρη βγηκε μικροτερη απο οτι μας ελεγε ο υπερηχος μολις 2340!! μπηκε λοιπον στα προωρα στην ηπια παρακολουθηση για να τρεφετε πιο συχνα.. μεσα σε λιγες ωρες αντιμετωσε προβλημα αναπνευστικης δυσχεριας και μπηκε στην εντατικη για να της δωθει οξυγονο.. και το χειροτερο ολων ειναι πως κολλησε λοιμωξη μεσα στο νοσοκομειο και αναγκαστικα πηρε και αντιβιωση 10 ημερες!! τελος καλο ολα καλα.. την εχω στην αγκαλια μου πλεον και της δινω οτι της ελειψε τις πρωτες μερες της ζωης της!!

 

 

Να σου ζησει καλη μου!!! Να την χαιρεσαι και απο δω κ περα να μονο ευχαριστα! 37+4 ε? καλα ειναι νομιζω που εφτασες τοσο...το πρωτο σου σε ποια εβδομαδα γεννηθηκε?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

στην 33 βδομαδα εκανα την πρωτη μου κορη.. αυτη τη φορα πηγα πολυ καλυτερα.. απλα ο αργανισμος μου δεν αντεξε να την κρατησει αλλο.για 15 μερες το παιδι ειχε σταματησει να αναπτυσετε.

Link to comment
Share on other sites

προσεξες κατι ιδιαιτερα σχετικα με το να αποφυγεις το ενδεχομενο της προεκλαμψιας΄ή ετυχε. σε ρωταω γιατι και εγω αντιμετωπισα να παω για προεκλαμψια και φοβαμαι για μια νεα εγκυμοσυνη. ανεβασα λευκωμα και ειναι ενας απο τους παραγοντες που οδηγουν εκει.

κι εμενα απο το λευκωμα ξεκινησε...οταν πηγα να γεννησω την Νεφελη, τα ολικα λευκωματα μου ηταν 0,2:!::!::!::!::!: πρεπει να τρως πρωτεινες σε λογικο πλαισιο (ιδανικα 1 ασπραδι αυγου μερα παρα μερα) κρεας,ψαρι και γαλακτοκομικα... καθολου αλατι -ουτε τροφιμα με "κρυμμενο" αλατι οπως μπισκοτα, δημητριακα, αλλαντικα κλπ- γιατι το αλατι αυξανει την κατακρατηση των υγρων και σε συνδυασμο με χαμηλα λευκωματα.... ΜΠΑΜ!! Προεκλαμψια!!

Επισης επειδη μπορει σε μια γενικη ουρων να μην φανει --αλλα εμενα ο γιατρουλης μου προνοησε--- καλυτερα να κανετε ουρα 24ωρου για μικρολευκωματα (ετσι λεγεται νομιζω)...ειναι λιγο ταλαιπωρια το "μπιτονακι" αλλα ειναι σωτηριο!!!!

 

στην δευτερη εγκυμοσυνη η πιεση και η κατακρατηση μου χτυπησαν την πορτα απο το πρωτο τριμηνο αλλα με aldomet και αυστηρη διαιτα υπερτασικων την κρατησα σε ανεκτα επιπεδα μεχρι την 39η που γεννησα! Νομιζω καλα τα πηγα δεν συμφωνεις???

 

Anyway ευχομαι να σας πανε ολα καλα και να σκεφτεστε οτι με τον φοβο δεν προχωρησε κανενας μπροστα!!! μπορει να ειναι ψυχοφθορο αρχικα ομως στο τελος της διαδρομης παιρνεις αγκαλια το ζουζουνι και ολα ξεχνιουνται ως δια μαγειας... οταν γεννησα την κορη μου μετα απο 3 ημερες ωδινων το πρωτο που ρωτησα τον γιατρο μου ηταν ποτε μπορω να ξαναμεινω εγκυος!!! τα επαιξε ο ανθρωπος!!

Μπορει να ταλαιπωρηθηκα πολυ αλλα την στιγμη που αντικρισα τα πλασματακια μου πρωτη φορα, σβηστηκε λη η ταλαιπωρια απο τον εγκεφαλο μου.. ξερετε κατι? κατεληξα να πιστευω ακραδαντα οτι ειναι ισως το μονο μας ταξιδι που σημασια εχει ο προορισμος και οχι η διαδρομη...

Συγγνωμη αν σας κουρασα με το τεραστιο post!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα... εχω καιρο να σας γραψω... λοιπον τα πραγματα δεν πηγαν και τοσο καλα.. γεννησα τελικα 22 απριλιου δηλαδη 37+4 . η μικρη βγηκε μικροτερη απο οτι μας ελεγε ο υπερηχος μολις 2340!! μπηκε λοιπον στα προωρα στην ηπια παρακολουθηση για να τρεφετε πιο συχνα.. μεσα σε λιγες ωρες αντιμετωσε προβλημα αναπνευστικης δυσχεριας και μπηκε στην εντατικη για να της δωθει οξυγονο.. και το χειροτερο ολων ειναι πως κολλησε λοιμωξη μεσα στο νοσοκομειο και αναγκαστικα πηρε και αντιβιωση 10 ημερες!! τελος καλο ολα καλα.. την εχω στην αγκαλια μου πλεον και της δινω οτι της ελειψε τις πρωτες μερες της ζωης της!!

 

τελος καλο ολα καλα λοιπον κατερινακι για εσενα και το ζουζουνακι σου εστω και με αυτην την ταλαιπωρια των πρωτων ημερων.. σου ευχομαι με ολη μου την καρδια αυτη της η ταλαιπωρια να ηταν η σοβαροτερη της ζωης της:-D:grin::-D:grin:

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν ειχα ανοιξει αυτο το θεμα δεν ημουν ακομη εγκυος.. Τωρα πλεω σε πελαγη ευτυχιας αφου εκλεισα και την 34η εβδομαδα και ολα βαινουν καλως

Κατερινακι να σου ζησει!!!!!!!!!!!!

Ρενα και εσυ γεννησες απ οτι βλεπω να σου ζησει!!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...Καλη λευτερια στις εγκυουλες του τοπικ αυτου...Ηθελα απλα να μοιραστω τις σκεψεις και τους προβληματισμους μου και γω...Η μπεμπουλα μου ειναι περιπου 10 μηνων ( την αλλη βδομαδα συγκεκριμενα κλεινει το 10 μηνα) την οποια και γεννησα στην 32η εβδομαδα. Η εμπειρια ηταν απαισια και οι μερες της θερμοκοιτιδας που περασαν βασανιστικες. Τωρα τη βλεπω και την καμαρωνω και αρχισαμε με τον αντρα μου να συζηταμε για 2ο παιδακι μιας και βλεπουμε τη μικρη και τρελαινεται οταν ειναι με αλλα παιδακια. Θα ηταν κριμα να μην της χαρισουμε ενα αδελφακι...Αλλα...Εγω τρεμω στην ιδεα της ενδεχομενης επαναληψης μιας προωρης γεννας!!!!! Διαβασα βεβαια ολες τις ιστοριες του τοπικ και ηταν αληθεια πολυ αισιοδοξες και ελπιδοφορες. Εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας καθως πριν την εγκυμοσυνη ειχα και μια παλινδρομη διδυμη κυηση. Δεν εχουν πληρως βγει τα αποτελεσματα αλλα γενικα ηταν καλα, οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι προκαλεσε το ολιγαμνιο και αρα την προωροτητα και αυτο με φοβιζει ακομα περισσοτερο, καθως δε θα ξερω τι να προσεξω την επομενη φορα. Αυτα τριγυριζουν στο μυαλο μου και ειλικρινα δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα και απο μενα...Καλη λευτερια στις εγκυουλες του τοπικ αυτου...Ηθελα απλα να μοιραστω τις σκεψεις και τους προβληματισμους μου και γω...Η μπεμπουλα μου ειναι περιπου 10 μηνων ( την αλλη βδομαδα συγκεκριμενα κλεινει το 10 μηνα) την οποια και γεννησα στην 32η εβδομαδα. Η εμπειρια ηταν απαισια και οι μερες της θερμοκοιτιδας που περασαν βασανιστικες. Τωρα τη βλεπω και την καμαρωνω και αρχισαμε με τον αντρα μου να συζηταμε για 2ο παιδακι μιας και βλεπουμε τη μικρη και τρελαινεται οταν ειναι με αλλα παιδακια. Θα ηταν κριμα να μην της χαρισουμε ενα αδελφακι...Αλλα...Εγω τρεμω στην ιδεα της ενδεχομενης επαναληψης μιας προωρης γεννας!!!!! Διαβασα βεβαια ολες τις ιστοριες του τοπικ και ηταν αληθεια πολυ αισιοδοξες και ελπιδοφορες. Εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας καθως πριν την εγκυμοσυνη ειχα και μια παλινδρομη διδυμη κυηση. Δεν εχουν πληρως βγει τα αποτελεσματα αλλα γενικα ηταν καλα, οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε τι προκαλεσε το ολιγαμνιο και αρα την προωροτητα και αυτο με φοβιζει ακομα περισσοτερο, καθως δε θα ξερω τι να προσεξω την επομενη φορα. Αυτα τριγυριζουν στο μυαλο μου και ειλικρινα δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω....

 

O γιατρός σου θα σου πει τι να προσέξεις καθώς θα σε παρακολουθεί τακτικά. Μπορεί να μην χρειαστείς καποια ειδική προφύλαξη. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Θα κανεις κανονικά τις εξετάσεις σου και θα προχωράς μέρα με την μέρα χωρίς να σκέφτεσαι προωρότητες. Η θετική σκέψη είναι βασικότατη στην εγκυμοσύνη.

Προχώρα με αισιοδοξία!

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για την ιστορια να πω οτι γεννησα το δευτερο παιδακι μου στην 39+5 εβδομαδες!!!!!!!

Βεβαια προσεχα πολυ στην εγκυμοσυνη, δεν δουλευα ..ημουν σχεδον ξαπλα και για σεξ ουτε κουβεντα Την 10η εβδομαδα επαθα μια μικρη αποκκολληση. Ελπιζω ολες να τα καταφερετε το ιδιο καλα!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεννησα το δεσποινακι μου στις 27/5/2010 μετα απο εγκυμοσυνη 24εβδομαδων κ 6 ημερων... δοξα το θεο ολα ειναι καλα τωρα με την μικρη κι ολες οι εξετασεις τις ειναι αψογες... το θεμα ειναι οτι περιμενουμε κι αλλο μωρακι... ειμαι στην 7η εβδομαδα και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι παρα πολυ... εσεις προσεξατε κατι παραπανω στις 2ες εγκυμοσυνες? εκανε καμια σας περιδεση? το σκεφτομαι μηπως το προτεινω στον γιατρο μου... με το ψυχολογικο πως τα βγαλατε περα? προσπαθω να μην σηκωνω την μικρη να μην ταλαιπωριεμαι, να καθομαι ξαπλα οσο μπορω, να,να,να αλλα και παλι τρεμω... κι ειμαστε ακομα στην αρχη

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 είχα μια αποβολή στις 21 εβδομάδες..στην ουσία όμως ήταν ένας πολύ πρόωρος τοκετός!!(κάτω απο τις 24 εβδομάδες θεωρείται αποβολή απο το στιγμή που δεν είναι βιώσιμο το μωρό)Στην επόμενη εγκυμοσύνη μου είχα τρομερό άγχος μήπως μου ξανασυμβεί.Ο γιατρός μου είχε σίγουρο τον πρόωρο τοκετό.Τελικά πήγαν όλα πολύ καλά και γέννησα 2 μέρες πριν την ΠΗΤ μου και χωρίς περίδεση παρακαλώ!!Απλά πολύ ξεκούραση,πολύ ξάπλα,πολύ προσοχή και πολλές επισκέψεις στον γιατρό!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εγω γεννησα το πρωτο προωρα 33 εβδομαδες ..αφου ειχα νοσηλευτει 1,5 μηνα..

φοβομουν και εγω στο δευτερο παρα πολυ και προσεχα υπερβολικα....και καταφερα και εφτασα 40!!!!ουτε ο γιατρος δεν το πιστευε!!!

 

και στο τριτο φοβομουν το ιδιο παλι και εφτασα 39!!

 

προσοχη θελει....οχι σεξ οταν εχεις ηδη στο ιστορικο σου προωρο τοκετο...και ξεκουραση!!

α...και καμια προσευχουλα...εμενα με βοηθησε πολυ!!

 

μς το καλο σε ολες σας κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι συσπασεις μου ξεκινησαν και αυτη την φορα...Ειμαι 26 εβδ κ εδω κ 2 εβδ ειμαι στο κρεβατι με συσπασεις...Ποσο θα παει αραγε αυτη την φορα? Στην πρωτη εγκυμοσυνη εφτασα να γεννησω στην 32η εβδ. ΑΓΧΟΣ και παλι...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οι συσπασεις μου ξεκινησαν και αυτη την φορα...Ειμαι 26 εβδ κ εδω κ 2 εβδ ειμαι στο κρεβατι με συσπασεις...Ποσο θα παει αραγε αυτη την φορα? Στην πρωτη εγκυμοσυνη εφτασα να γεννησω στην 32η εβδ. ΑΓΧΟΣ και παλι...

 

mariazei , ελπιζω να ειναι καλα τα πραγματα για εσενα....διαβαζω με πολλη προσοχη τις εμπειριες σας...κι εγω προωρομανα, αλλα εκει που ηταν να παρω το παλικαρακι μου στο σπιτι, μας χτυπησε ενδονοσοκομειακη λοιμωξη....και.....εφυγε το αγγελουδι μας....ετσι απλα....

Κι εγω θελω να βαλω μπρος για ενα μωρακι, αλλα φοβαμαι τις προωρες συσπασεις.....

Ελπιζω για εσενα τα πραγματα να ειναι καλα και να φτασεις και τις 40 εβδομαδες!!!Ξερω ακουγεται ουτοπικο, αλλα πραγματικα σου το ευχομαι!!!!!

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

mariazei , ελπιζω να ειναι καλα τα πραγματα για εσενα....διαβαζω με πολλη προσοχη τις εμπειριες σας...κι εγω προωρομανα, αλλα εκει που ηταν να παρω το παλικαρακι μου στο σπιτι, μας χτυπησε ενδονοσοκομειακη λοιμωξη....και.....εφυγε το αγγελουδι μας....ετσι απλα....

Κι εγω θελω να βαλω μπρος για ενα μωρακι, αλλα φοβαμαι τις προωρες συσπασεις.....

Ελπιζω για εσενα τα πραγματα να ειναι καλα και να φτασεις και τις 40 εβδομαδες!!!Ξερω ακουγεται ουτοπικο, αλλα πραγματικα σου το ευχομαι!!!!!

 

 

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!! Τωρα ειμαι 31+1! Εκλεισα 2 μηνες ξαπλωμενη. Παρακαλω να φτασω τις 36 εβδ.

Λογω συσπασεων γεννησες προωρα? Σε ποια εβδομαδα ησουν? Τι να πω καλη μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ.Κ εμενα η κορη που νοσηλευτηκε ενα μηνα κ λοιμωξη ενδονοσοκ. επαθε αλλα τα καταφερε! Το δικο σου παλικαρι εγινε αγγελουδι κ σε προσεχει απο ψηλα! ρωτα το γιατρο σου ποτε μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω σου ευχομαο ολοψυχα τα καλυτερα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!! Τωρα ειμαι 31+1! Εκλεισα 2 μηνες ξαπλωμενη. Παρακαλω να φτασω τις 36 εβδ.

Λογω συσπασεων γεννησες προωρα? Σε ποια εβδομαδα ησουν? Τι να πω καλη μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ.Κ εμενα η κορη που νοσηλευτηκε ενα μηνα κ λοιμωξη ενδονοσοκ. επαθε αλλα τα καταφερε! Το δικο σου παλικαρι εγινε αγγελουδι κ σε προσεχει απο ψηλα! ρωτα το γιατρο σου ποτε μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω σου ευχομαο ολοψυχα τα καλυτερα!!!

 

΅Εγω ειχα συσπασεις απο τη 24 εβδομαδα μεχρι και την 28 που γεννησα.Αλλα δε γεννησα λογω συσπασεων, καθως απλα ειχα συσπασεις χωρις να επηρεαζει κατι αλλο( τραχηλο αμνιακα κλπ)..Το μωρο δυσφορησε καποια στιγμη και επεσαν οι καρδιακοι του παλμοι, αλλα το λογο για αυτο δεν τον ξερω ακομη..περιμενω τα αποτελεσματα που θα βγουνε οπου να ειναι....Γιατρο δεν εχω ακομη, γιατι ο γιατρος που ειχα μεχρι να νοσηλευτω ηταν ειναι και θα ειναι ενας κομπογιαννιτης καραγκιοζης..που αν δεν ειχα το παιδι μου εκει που το εχω θα του τραβουσα μηνυση να του αφαιρεθει η αδεια.....και με αυτα που μου εκανε σιγουρα θα του αφαιρουταν!!

Ψαχνω για ενα πραγματικα καλο γιατρο(Στο Παπαγεωργιου που νοσηλευτικα ειχε ενα καλο γιατρο και παιρνω γνωμες για να αποφασισω...)δε θελω να κανω λαθη....

fnGBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ευτυχώς υπάρχουν μαρτυρίες καλής έκβασης εγκυμοσύνης ύστερα από ένα πρόωρο τοκετό. Ο γιός μου γεννηθηκε στις 28 εβδομάδες κύησης και πέρασε 64 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Ευτυχώς η έκβαση ήταν καλή και χαίρομαι τον γιό μου που είναι ιδιαίτρα ζωηρός και πολύ εκφραστικό μωράκι. Ο άντρας μου όμως έχει αρχίσει να κουβεντιάζει για 2ο παιδάκι αλλά εγώ μετά από αυτή την εμπειρία δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να διανύσω μια 2η εγκυμοσύνη. Οχι μόνο μετά από αυτά που έζησα εγώ αλλά και για όλα αυτά που είδα μετά από 2 μήνες στην εντατική. Ειδα πραγματικά ό,τι μπορεί να πάει στραβά σε μια εγκυμοσύνη και εχω πλέον την εντύπωση ότι είναι πιθανότερο κάτι να πάει στραβά παρά καλά.

Πάντως σας ευχαριστώ όλες που μοιράζεστε τις σκέψεις σας αλλά και τις εμπειρίες σας γιατι νιωθω ότι δεν είμαι μόνη και βυθισμενη στους φόβους μου

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω συγχαρητήρια στην κοπελα που ανοιξε αυτο το θέμα και σε όλες τις μανουλες που καταθετουν τις μαρτυρίες τους. Ειμαι μια μανουλα κι εγω που γέννησε προωρα στις 35 και 2. Θα μου πειτε ε! σιγα την προωροτητα. Ναι αλλα ολη μου τη ενγκυμοσηνη δε την χαρηκα καθολου στον 3 μηνα αιμοραγιες και νοσοκομειο στον 5 μηνα αρχισαν συσπασεις στο 6 επαθα υψηλη ριξη και εχανα λιγο αμνιακο υγρο και εν ολιγης περασα απο τους 8 μηνες τους 4 μηνες μεσα στο νοσοκομειο και το μωρο νοσηλευτηκε και στη ΜΕΝΝ για 2 βδομαδες που οταν εμπαινα εκει μεσα πιανοταν η ψυχη μου. Εφτασα να πιστευω με τοσα περιστατικα που ειδα οτι ολες οι κοπελες που μενουν εγκυες εχουν προβλημα. Θεορω ενα θευμα που καταφερα κι εφτασα εκει. Ετσι και δω μανουλα που ειναι εγκυος να ειναι μια χαρα και να τη βγζει κουτσω τη φτυνω γιατι παντα με την καλη ενοια ζηλευω και τωρα σκευτομαι οτι αν ξαναμεινω και παθω το ιδιο?

Ο αντρας μου θελει δευτερο και εγω το τρεναρω μου δωσατε απιστευτο κουραγιο να στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...