Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιολογικές κρέμες


κατια

Recommended Posts

γεια σασ.ειμαι η κατια και εχω ενα κοριτσακι που στισ 26/12 μπηκε στον 7ο μηνα.το πρωι μετα το πρωινο τησ γαλα τρωμε φρουτακια αλεσμενα φρεσκα.μετα το επομενο ειναι μοσχαρακι η κοτοπουλο επισησ αλεσμενο με φρεσκα λαχανικα.και φτανουμε στην απογευματινη κρεμα.τησ δινω το γιαουρτακι advance η το ριζαλευρο τησ nutricia.ομωσ αποφασισα να κοψω τελειωσ τηnutricia και αγορασα βιολογικεσ κρεμεσ. σαφωσ ειναι καλυτερεσ και πιο υγειηνεσ.αλλα δεν ξερω πωσ να τη φτιαξω.οι οδηγιεσ ειναι στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω...ειναι τησ holle. :?: μηπωσ καποιοσ τισ χρησιμοποιει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Κάτια. Στην μικρή μου μέχρι τώρα της έδινα τις κρέμες αναμεμειγμένες με το γάλα σκόνη που έπινε. Δηλαδή, ετοίμαζα κανονικά την ποσότητα γάλακτος που πίνει κάθε πρωί και βράδυ, την άδειαζα σε ένα μπωλ και εκεί μέσα ανακάτευα τη σκόνη των δημητριακών. Πρόσεχα,μόνο να μην πήξει πολύ γιατί μετά γινόταν ακόμα πιο πηκτή.

 

Στον γιο μου όμως δεν έβαζα γάλα.Έβραζα κανονικά την ποσότητα νερού που αναφέρει στο πίσω μέρος του κουτιού, πρόσθετα σκόνη και όση ποσότητα μπανάνας χρειαζόταν για να γλυκάνει την κρέμα.

 

Θα μπορούσες να προσθέσεις και κανένα μπισκοτάκι δεν έχουν ζάχαρη)της ίδιας εταιρείας για περισσότερη γλύκα στην κρέμα.

 

Την κόρη μου δεν την κατάφερνα πάντως εύκολα να φάει την κρέμα, παρά μόνο με την προσθήκη γάλακτος. Εντάξει, εδώ που τα λέμε εκτός από το baby muesli όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά και ...άνοστα δημητριακά.

 

Ο γιος μου ήταν φαγάς, οπότε τον ξεγελούσα πιο εύκολα :lol:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτια να σου ζήσει η μπουμπού σου!

Έχω πάρει το ίδιο ρυζάλευρο και το φτιάχνω με το γάλα σκόνη που πίνει ο μικρός. Εγώ βάζω προς τα παρόν 100 ml νερό, προσθέτω γάλα σκόνη με την ίδια αναλογία που του φτιάχνω το γάλα του και μετά τόσες κουταλιές κρέμα όσες χρειάζεται για αν γίνει "λαπάς". Όπως λέει και η medea καλό είναι να μην πήξει πολύ αρχικά γιατί σταδιακά γίνεται πιο πηχτή.

Εγώ δεν προσθέτω προς το παρόν κάτι άλλο για να γλυκάνει γιατί μπορεί να ζοριζόμαστε λίγο αλλά τελικά την τρώει.

Δες και εδώ κάποιες σχετικές πληροφορίες : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1988&start=0

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω γερμανικά αλλά δεν έχω μπροστά μου τις οδηγίες να στις μεταφράσω... αν μου γράψεις τι γράφει σε λατινικά γράμματα μπορώ να σου πω.

επίσης μπορείς να τα βάλεις σε ένα translator στο ίντερνετ.

( http://www.babelfish.com πχ)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω ότι αυτό που κάνω δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, στο πακέτο που έχω πάρει εγώ έχει κολλημένες στο πίσω μέρος συνοπτικές οδηγίες στα Ελληνικά και μπορείς να δεις και στο site της εταιρίας (ούτε εγώ ξέω γερμανικά αλλά έχει και αγγλικά) ότι η συγκεκριμένη κρέμα δεν περιέχει γάλα, οπότε αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις σκέτο νερό μπορείς να χρησιμοποιήσεις γάλα για την παρασκευή της. http://www.holle.ch/english/Produkte/Reisschleim.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαs ευχαριστω πολυ...η αληθεια ειναι οτι εμενα στο κουτι ειχε μονο γερμανικα...ουτε καν αγγλικα γι'αυτο φοβηθηκα...και σαν απειρη μαμα...ηθελα να ακολουθησω τισ οδηγειεs ακριβωs.καταλαβαινετε... :!:

anyway με βοηθησατε πολυ...και σασ ευχαριστω.ελπιζω να τησ αρεσει.δε μπορω να πω οτι ειναι δυσκολη...αλλα δεν ειναι και ευκολη.θα δειξει αυριο.παντωσ τη νουτριτσια που μου ειχε δωσει η γιατροσ τη πεταξα.τοσα συντηρητικα...ζαχαρη και κακο...και παλι ευχαριστω πολυ.ελπιζω να τα ξαναπουμε.να χαιρεστε τα παιδακια σαs.

φιλακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γεια σασ.αγορασα βιολογικεσ κρεμεσ. σαφωσ ειναι καλυτερεσ και πιο υγειηνεσ.αλλα δεν ξερω πωσ να τη φτιαξω.οι οδηγιεσ ειναι στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω...ειναι τησ holle. :?: μηπωσ καποιοσ τισ χρησιμοποιει?

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ..

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ.αγορασα βιολογικεσ κρεμεσ. σαφωσ ειναι καλυτερεσ και πιο υγειηνεσ.αλλα δεν ξερω πωσ να τη φτιαξω.οι οδηγιεσ ειναι στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω...ειναι τησ holle. :?: μηπωσ καποιοσ τισ χρησιμοποιει?

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ. ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΗΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ..

 

υπαρχουν αρκετα καταστηματα sofia-nefeli!!!

εγω παω και αγοραζω βιολογικα προιοντα στο καταστημα ΑΚΡΑΤΟΝ στην Παπανδρεου διπλα στο σουπερ μαρκετ του Χαλκιαδακη!!!

επισης εχει και αλλο ενα στην Αγ.Ειρηνη τη Χρυσοβαλαντου μετα το Χαλκιαδακη παλι και λεγεται Bioforum!!

αυτα,ελπιζω να βοηθησα

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Αυτό που προτείνουν είναι να το φτιάχνουμε με γάλα (δικό μας ή φρέσκο, ή φόρμουλα). Αλλά λέει οτι μπορείς να το φτιάξεις και χορτοφαγικό, με λαχανικά ή φρούτα δηλαδή (και νερό; μάλλον εννοείται).

 

Να κάνω μια ερώτηση; Ποιά είναι η τιμή του; Ξέρετε ποιά είναι η τιμή του οργανικού ρυζιού; Θα μπορούσαμε πχ να φτιάξουμε με τον πολυκόφτη σκόνη οργανικού ρυζιού, με δεδομένο οτι αυτό ακριβώς είναι, αν είναι πιο οικονομικό, σωστά; Επίσης λέει οτι με τη θερμότητα εκλύονται τα καλά συστατικά του ρυζιού.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... :oops: ήθελα να ρωτήσω ποιό βιολογικό προιόν είναι κατάλληλο για να αντικαταστήσει τη φαρίν λακτέ;;; Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε μια του εμπορίου αλλά απο ότι είδα όλες έχουν ζάχαρη μέσα και δεν θέλω να δώσω στη μικρή... :?

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

...βρε κοριτσια εχω διαβαζω διαβαζω για τις κρεμες κι εχω μπερδευτει...

θα ξεκινησουμε κρεμουλες αυτο το μηνα εχει κλεισει τον πέμπτο η μπεμπούλα μου...

η παιδιατρος μου ειπε να της παρω την κρεμα βανιλια της nutricia για το λόγο οτι εχει λιγότερη ζάχαρη...

διαβαζοντας όμως εδω μέσα άλλες μαμάδες είδα μηπως τα βιολογικα είναι καλυτερα...

έτσι οταν της ειπα της παιδιατρου για τις βιολογικες κρεμες μου ειπε οκ...

το θεμα ειναι οτι η κρεμα βνιλια του εμποριου περιεχει γαλα και εγω με λιγο ζεστο νερακι την ετοιμαζω και ειναι ετοιμη...ενω αυτη λεει η βιολογικη (χωρις να ξερει απολυτα) δεν πρέπει να περιεχει γαλα...κι ετσι βάζεις απο το δικο σου συνηθως το μητρικο..(ξεχασα να σας πω οτι την θηλαζω αποκλειστικα)..

δεν ειμαι διατεθειμμένη ομως να κάθομαι να βγαζω με το χερι γαλα για να της φτιαξω την κρεμα...

εχω διαβασει στο φορουμ για κατι βιολογικες κρεμες της holle...

πιστευετε πως αξιζει τον κοπο οι βιολογικες ή δεν εχουν τιποτα παραπανω απο του εμποριου?...στη συνεχεια θα μπορουσα να τη φτιαχνω με γαλα παλι βιολογικο της ιδιας εταιρειας??..εχω πολλες αποριες..και αντε να βρω μια ακρη...

ωστοσο εχω μπερδευτει...ριζαλευρο με γευση βανιλια(βιολογικο) ή κρεμα βανιλια(παλι βιλογικη)...εχει το ενα να του προσφερει κατι παραπανω απο το αλλο???..με το ριζαλευρο μου λένε οτι στουμπωνουν (κακά)...τι να κάνω...

 

εμπειρες μαμαδες την γνωση σας....ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

εγώ μόλις δοκίμασα τις κρέμες εμπορίου,τρελάθηκα με την ποσότητα ζάχαρης που έχουν,οπότε της κόρης μου της έδωσα βιολογικό ρυζάλευρο της Holle με λίγο μήλο αλεσμένο για να είναι γλυκό και στον 8.μήνα της έδινα μόνο baby-muesli holle.To mousli έχει σταφίδα μέσα,οπότε είναι λίγο γλυκό.Πιστεύω ότι είναι καλύτερες απο του εμπορίου που έχουν ζάχαρη μέσα.

Η συσκευασία γράφει να ετοιμαστεί π.χ για 140 ml κρέμα με 70ml γάλα και 70ml νερό.Βάζεις δηλαδή μίση ποσότητα γάλα και μισή ποσότητα νερο!!!Υπάρχουν στα βιολογικά καταστήματα!!!

 

Όσο αφορά τις απορίες σου ελισσάβετ,δεν έχει με γεύση βανίλια ,απ'ότι ξέρω.

Άρχισε με κεχρί ή ρυζάλευρο και βάλε αλέσμένο μήλο μεσα για να πάρει λίγο γλυκιά γέυση.Έγω έτσι άρχισα και μόλις έγινε 8.μηνών,τότε κάνει να τους το δώσεις, της πείρα το mousli και της άρεσε πολύ.

 

Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις

Μπορεί κάποια να μου πει αν το βιολογικό ρυζάλευρο το βράζουμε με νερό ή αν το αναμειγνύουμε απλά με βραστό νεράκι;

 

Καλημερα!δεν γραφει στο πακετο?

εγω ξερω πως το ανακατευεις με βραστο νερο...(ή γαλα!)

zuQwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τη βοηθεια σας!!!

πηρα κ γω 2 βιολογικες κρεμες το mussli της holle κ αυτη με ρυζι καλαμποκι κ κεχρι. ηθελα να σας ρωτησω γινεται να τις φτιαχνω οπως τις αλλες του εμποριου δηλαδη μονο με νερο χωρις γαλα κ αν ναι στα 200ml νερο ποσες κουταλιες βαζουμε?

εγω εβαλα με το ματι ποσοτητα της κρεμας μεχρι να δω οτι πηζει.μηπως δεν πρεπει να βαζω πολλες ομως κουταλιες? πχ στα 200ml εβαλα περιπου 8 κουταλιες κρεμας ειναι οκ??????????

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω με το ματι βαζω μεχρι να γινει οσο πηχτο το τρωει..δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα.

τοσο βαζω σχεδον οσο εσυ..δεν το πολυμετραω πλεον να σου πω την αληθεια.

εγω επειδη πινει λιγο γαλα βαζω ολη την ποσοτητα του υγρου γαλα και οχι νερο.

δοκιμαστε και την 3korn με 3 δημητριακα ειναι πολυ νοστιμη..εμεις τρωμε ή αυτην ή το baby musli.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω με το ματι βαζω μεχρι να γινει οσο πηχτο το τρωει..δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα.

τοσο βαζω σχεδον οσο εσυ..δεν το πολυμετραω πλεον να σου πω την αληθεια.

εγω επειδη πινει λιγο γαλα βαζω ολη την ποσοτητα του υγρου γαλα και οχι νερο.

δοκιμαστε και την 3korn με 3 δημητριακα ειναι πολυ νοστιμη..εμεις τρωμε ή αυτην ή το baby musli.

 

venetia να σε ρωτησω το baby musli εγω το εκανα με νερο κ εβαζα οσες κουταλιες χρειαζοταν για να γινει πηχτη η κρεμα.μηπως ομως δεν ειναι σωστο κ ειναι καλυτερο αντι για νερο να βαζω γαλα κ αν ναι πιο γαλα?

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα,

μας είπε η παιδίατρος οτι σιγά σιγα θα ξεκινήσουμε κρεμούλες. μας πρότεινε ή γιώτης ή κάποιες βιολογικές (frezy lak νομίζω). τι ξέρετε γι'αυτές? τις χρησιμοποιεί καμιά?μπορεί κανείς να τις βρει εύκολά

Link to comment
Share on other sites

κατερινα καλησπερα. Εγω εχω αγορασει τα φακελακια της γιωτης φαριν λακτε και δινω στην κορη μου περιστασιακα σαν λυση αναγκης γιατι αν προσεξει ςοι κρεμες των σουπερμαρκετ εχουν πολλη ζαχαρη μεσα. Απο το σαιτ εμαθα επιση ςοτι ουσιαστικα δεν προσφερουν τιποτα στο μωρο οποτε τις αποφευγω οσο μπορω.Ειχα παρει ομως και ενα ρυζαλευρο βανιλια απο καταστημα με βιολογικα προιοντα το οποιο θεωρητικα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτες τις κρεμες των μαρκετ. Η εταιρεια λεγεται babynat και κοστιζε το κουτι των 300γρ περιπου 5μιση ευρω. Επισης πολλες μητερες που αγοραζουν βιολογικες κρεμες για τα παιδια τους (και βρωμη, μουσλι, κεχρι που ειναι πιο φυσικα) εχω διαβασει οτι προτιμουν μιας εταιρειας γερμανικςη που λεγεται holle. Για τις βιολογικες κρεμες θα τις βρεςι σε καταστηματα με βιολογικα προιοντα.Ελπιζω να βοηθησα. Παντως επειδη κι εγω στην αρχη που μας ειχε πει ο παιδιατρος για κρεμες το ειχα ψαξει πολυ το θεμα στα καταστηματα που ρωτησα εδω στην κομοτηνη ειχαν προιοντα μονο των εταιρειων που σου ανεφερα αυτη που λες εσυ δεν την ξερω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πού για την απάντηση, θα το ψάξω το θέμα.το πρόβλημα είναι ότι εδώ που μένω είναι δύσκολο να βρώ βιολογικά προιόντα. ίσως υπαρχουν σε φαρμακεία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις κλείσαμε τον 7 μήνα και ρώτησα την παιδίατρο αν μπορούμε να φάμε άλλη κρέμα εκτός από βανίλια. Εγώ του δίνω nestle που από ότι λέει ότι δεν έχει καθόλου ζάχαρη αλλά διαβάζοντας τα συστατικά ένα ένα και δίνοντάς τα στο google είδα ότι περιέχει μια ουσία μαλτοδεξτρίνη που είναι γλυκαντική. Τώρα μου έιπε να του δίνω αναλλακτικά φαριν λακτέ, βανίλια,γιαουρτάκι. Μπισκοτόκρεμα μα την απαγόρευσε. Μου πρότεινε το γιαουρτάκι advance της Δέλτα, το οποίο είναι επιδόρπιο γιαουρτιού και δεν θέλω να του δίνω τέτοιο θέλω καθαρό γιαουρτι παιδικό. Πήρα και το bio natura που βρίσκω στο Βασιλόπουλο. Τα τρώει και τα δύο με λαχτάρα. Το advance βέβαια που δοκίμασα είναι πολύ πηχτό και νόστιμο ενώ το άλλω πιο νερουλό και βρωμάει. Ο μικρός βέβαια τρελαίνεται και για τα δύο. Είπα στην παιδίατρο να κόψουμε τελείως την απογευματινή κρέμα και να του δίνω μόνο βιολογικό γιαουρτάκι και μου είπε όχι ......... γιατί το γιαούρτι δεν περιέχει όλα αυτά θα θρεπτικά συστατικά που περιέχει η κρέμα !!!!!! Κουφάθηκα !!!! Είναι δυνατόν ????

Εγώ λέω να του δίνω ένα γιαουρτάκι και να του προσθέτω μέσα φρούτα γιατί τα 150 γρ δεν τον φτάνουν και πρέπει να του δίνω 2 τεμ και θα βαρυστομαχιάζει και να περιορίσω όσο είναι δυνατόν τις κρέμες. Από την άλλη έλεγα να πάρω της frezyderm καμμιά κρέμα που δεν έχουν ζάχαρη γιατί ο μικρός δεν είναι λάτρης του γλυκού.Την μπανάνα την απεχθάνεται. Διάβασα για τις holle αλλά άμα πω στην παιδίατρο ότι παίρνω τέτοια θα μου αρχίσει δεν την ξέρω την κυρία και τέτοια....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κλείσαμε τον 7 μήνα και ρώτησα την παιδίατρο αν μπορούμε να φάμε άλλη κρέμα εκτός από βανίλια. Εγώ του δίνω nestle που από ότι λέει ότι δεν έχει καθόλου ζάχαρη αλλά διαβάζοντας τα συστατικά ένα ένα και δίνοντάς τα στο google είδα ότι περιέχει μια ουσία μαλτοδεξτρίνη που είναι γλυκαντική. Τώρα μου έιπε να του δίνω αναλλακτικά φαριν λακτέ, βανίλια,γιαουρτάκι. Μπισκοτόκρεμα μα την απαγόρευσε. Μου πρότεινε το γιαουρτάκι advance της Δέλτα, το οποίο είναι επιδόρπιο γιαουρτιού και δεν θέλω να του δίνω τέτοιο θέλω καθαρό γιαουρτι παιδικό. Πήρα και το bio natura που βρίσκω στο Βασιλόπουλο. Τα τρώει και τα δύο με λαχτάρα. Το advance βέβαια που δοκίμασα είναι πολύ πηχτό και νόστιμο ενώ το άλλω πιο νερουλό και βρωμάει. Ο μικρός βέβαια τρελαίνεται και για τα δύο. Είπα στην παιδίατρο να κόψουμε τελείως την απογευματινή κρέμα και να του δίνω μόνο βιολογικό γιαουρτάκι και μου είπε όχι ......... γιατί το γιαούρτι δεν περιέχει όλα αυτά θα θρεπτικά συστατικά που περιέχει η κρέμα !!!!!! Κουφάθηκα !!!! Είναι δυνατόν ????

Εγώ λέω να του δίνω ένα γιαουρτάκι και να του προσθέτω μέσα φρούτα γιατί τα 150 γρ δεν τον φτάνουν και πρέπει να του δίνω 2 τεμ και θα βαρυστομαχιάζει και να περιορίσω όσο είναι δυνατόν τις κρέμες. Από την άλλη έλεγα να πάρω της frezyderm καμμιά κρέμα που δεν έχουν ζάχαρη γιατί ο μικρός δεν είναι λάτρης του γλυκού.Την μπανάνα την απεχθάνεται. Διάβασα για τις holle αλλά άμα πω στην παιδίατρο ότι παίρνω τέτοια θα μου αρχίσει δεν την ξέρω την κυρία και τέτοια....

 

Και μένα δεν την ξέρω και τέτοια έλεγε αλλά την αγνόησα!

Μόνο holle γιατί είναι οι πιο καθαρές! Ακόμη και γάλα τέτοιο δίνω...

Ακόμη δεν φτάσαμε στο γιαούρτι αλλά θα φτιάχνω μόνη μου και θα της δίνω! Είναι πολύ απλό!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πήρα το βιο natura που βρήκα στο Βασιλόπουλο και επειδή δεν του φτάνει του βάζω μέσα μπανάνα και μήλο ή αχλάδι. Του το δίνω το απόγευμα γιατί στη φρουτόκρεμα έχουμε θέμα δεν την τρώει καθόλου. Οπότε με το γιαουρτάκι του στριμώχνω και τα φρούτα και τα τρώει με 10 μασέλες. Μπορώ να του δίνω τα απογεύματα καμμιά χορτόσουπα καρότο,κολοκύθι, κτλ αντί για κρέμα αναλλακτικά με το γιαούρτι ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...