Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές στη Πρέβεζα


noni

Recommended Posts

Δε πειράζει Χαμομηλάκι μου, έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ δουλειά με τις πληροφορίες σου!!Μου άρεσε πολύ και η παραλία Λούτσα...ελπίζω να μην είναι πού μακριά από εκεί που θα μένουμε...γενικά οι πιο κοντινές μας παραλίες που αξίζει να επισκεφτούμε ποιες πιστεύεις ότι είναι;έχω ξεχωρίσει το Μονολίθι, τη Λούτσα και τα Σύβοτα. Συμφωνείς έμπειρη πρεβεζιώτισσα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε πειράζει Χαμομηλάκι μου, έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ δουλειά με τις πληροφορίες σου!!Μου άρεσε πολύ και η παραλία Λούτσα...ελπίζω να μην είναι πού μακριά από εκεί που θα μένουμε...γενικά οι πιο κοντινές μας παραλίες που αξίζει να επισκεφτούμε ποιες πιστεύεις ότι είναι;έχω ξεχωρίσει το Μονολίθι, τη Λούτσα και τα Σύβοτα. Συμφωνείς έμπειρη πρεβεζιώτισσα;;

 

 

χε χε γελασα με το πρεβεζιωτισσα

πρεβεζαααααααναααααα λεμε εμεις εκει και μαλιστα θα καταλαβεις οτι τονιζουμε πολυ το Α σε ολες τις κουβεντες μας ειναι χαρακτηριστικο μας χα χα ειδικα οσοι ζουν μεσα στην πολη μη σου πω το παρακανουμε ετσι για το γουστο μας! λοιπον η Λουτσα ειναι σχετικα κοντα και για μπανακια, τα Συβοτα οχι αλλα ειναι μονο για μια βολτα εκεινα, ελεγα και σε μια αλλη φιλη πολυ κρυο νερακι οχι γαι μωρα

μη σου πω πας Λευκαδα μεχρι να φτασεις Συβοτα

μπορειτε να πατε Μονολιθι οσο το επιτρεπει ο καιρος Καστροσυκια, Λουτσα παντα εξαρταται απο το πσο θελετε να φυγετε μακρυα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πρεβεζιάναααα!!!Λευκάδα έχουμε παέι οπότε δεν μας ενδιαφέρει να πάμε αυτή τη φορά...Σύβοτα θέλω οπωσήποτε να πάω...ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Η αλήθεια είναι ότι δε θέλουμε να απομακρυνθούμε πολύ από εκεί που θα μένουμε τουλάχιστον για το καθημερινό το μπάνιο μας...αλλά μια ημερήσια στα Σύβοτα θα τη κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

συνάντηση πέμπτη 19 αυγούστου ανεβαίνοντας δεξιά πλευρά του αχέροντα, στην ταβέρνα 11.30-12μ.μ.

εχει εναν πλανόδιο που πουλάει μέλι και σε βοηθάει να παρκάρεις.

 

azia, delin και georgiamummy

άλλος;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angel_mummy στην Αμμουδιά είναι ήσυχα και η παραλία είναι καλή για παιδιά επειδή τα νερά είναι ρηχά.Έχει ταβερνούλες και καλό ψάρι. Γενικότερα πολύ οικογενειακά. Εφοδιάσου με αντικουνουπικά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αύριο έχετε συνάντηση ε;Καλά να περάσετε!!

 

Μήπως έχετε να μου προτείνετε που να μείνουμε για 2 μέρες πριν πάμε στο Ηλιοβασίλεμα στο Μύτικα;Σκεφτόμαστε αφού δε βρήκαμε δωμάτιο από τις 22/8 που ψάχναμε, να ''κόψουμε'' το ταξίδι στη μέση (ή περίπου δηλ.) να μείνουμε 2 μέρες σε ένα άλλο ξενοδοχείο και να φύγουμε 24/8 πρωί πρωί για Μύτικα...αλλά δε ξέρω κοντινες περιοχές και μερη...

Ψάχνουμε κάτι γύρω στην μία ώρα πριν τον Μύτικα...

Έψαξα και στο Παλαίρο που έλεγε η ismini αλλά δε βρήκα ξενοδοχεία και το thalassa spa φαίνεται πολύ ακριβό...έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

ismeni μήξως ξέρεις αυτό το ξενοδοχείο εσύ που πηγαίνεις στη περιοχή;

http://www.palairosresorts.gr.

Σκέφτηκα μήπως μείνουμε εκεί για 2 μέρες, φαίνεται ωραίο και η τιμή εξίσου καλή! Γενικά το χωριό σου φαίνεται πολύ όμορφο!!

Link to comment
Share on other sites

ismeni μήξως ξέρεις αυτό το ξενοδοχείο εσύ που πηγαίνεις στη περιοχή;

http://www.palairosresorts.gr.

Σκέφτηκα μήπως μείνουμε εκεί για 2 μέρες, φαίνεται ωραίο και η τιμή εξίσου καλή! Γενικά το χωριό σου φαίνεται πολύ όμορφο!!

 

 

 

 

αυτα ειχε προτεινει η ismene

http://www.paleros.gr/page2.php

http://images.google.gr/images?hl=el...-8&sa=N&tab=wi

 

 

εδω δες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45223

Link to comment
Share on other sites

εδω αναφερει επισης

 

ismeni μήξως ξέρεις αυτό το ξενοδοχείο εσύ που πηγαίνεις στη περιοχή;

http://www.palairosresorts.gr.

Σκέφτηκα μήπως μείνουμε εκεί για 2 μέρες, φαίνεται ωραίο και η τιμή εξίσου καλή! Γενικά το χωριό σου φαίνεται πολύ όμορφο!!

 

κοριτσια γενικα καλη περιπτωση, οικογενειακή είανι και η πάλαιρος. 20 λεπτά από λευκάδα κέντρο.

υπάρχει το ξενοδοχειο thalassa spa hotel και πολλά ενοικιαζόμενα.

θα ειμαι κι εγω εκει (το λεω ως πλεονεκτημα!!!!!)

 

ελπιζω να προλαβα να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni μήξως ξέρεις αυτό το ξενοδοχείο εσύ που πηγαίνεις στη περιοχή;

http://www.palairosresorts.gr.

Σκέφτηκα μήπως μείνουμε εκεί για 2 μέρες, φαίνεται ωραίο και η τιμή εξίσου καλή! Γενικά το χωριό σου φαίνεται πολύ όμορφο!!

 

αυτο που λες ειναι καινουριο- ανακαινισμένο κι εμαθα πώς εχει ?38 το δικλινο

 

ναι να ερθετε στο χωριό. εγω θα είμαι μέχρι 28 του αυγούστου

λιγο πιο κατω από το paleros resorts εχει ξαπλώστρες, καντινα και εκει κανουμε μπάνιο εμεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις 2 ενηλικες και 2 παιδια 45 ευρω.το ηλιοβασιλεμα ειναι παρα πολυ καλο για τα παιδια.μεγαλους κηπους με πολυ γκαζον πολλα παιδια ατελειωτο παιχνιδι και καινουργιο εφοσον ανοιξε φετος.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που περάσατε ωραία ΤWARA!Η θάλασσα κάτω από το ξενοδοχείο τελικά ήταν καλή; Για πες μας άλλες λεπτομέρειες από το μέρος εκεί γενικότερα...

Εμείς φεύγουμε τη Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ηλιοβασιλεμα ειναι παρα πολυ καλο,διπλα στη θαλασσα να πινεις το κρασακι σου το βραδυ στο μπαλκονι και να ακους το κυμα.Οι ιδιοκτητες αψογοι και εξυπηρετικοι.Ο Μυτικας ειναι ενα χωριο συμπαθητικο αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.Η θαλασσα κατω απο το ξενοδοχειο δε μας αρεσε αλλα για ενα γρηγορο απογευματινο μπανακι ειναι καλη,αρκει να καθισεις στις δυο ακρες της παραλιας και αυτο γιατι στη μεση εχει βραχια μεσα στη θαλασσα.Η καλυτερη παραλια για μενα ειναι της Λουτσας.Στην Πρεζεβα εχει ωραια καφε με διαφορα το PREVERE που ειναι το καλυτερο.Επισης φοβερο γλυκο με παγωτο στο FB στο βουκελατο στη πρεβεζα,μην το χασετε μας το προτεινανε πρεβεζανοι και ειχανε απολυτο δικιο.Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που περάσατε ωραία ΤWARA!Η θάλασσα κάτω από το ξενοδοχείο τελικά ήταν καλή; Για πες μας άλλες λεπτομέρειες από το μέρος εκεί γενικότερα...

Εμείς φεύγουμε τη Κυριακή!

 

τελικά πού κλέισατε. πού θα πάτε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε στο paleros resort....Ισμήνη αύριο θα είμαστε εκεί!!!Κρίμα που δεν γνωριζόμαστε για να βρεθούμε...αλλά ποτέ δε ξέρεις ε;;;Εξάλλου θα κάνουμε μπάνιο για 2 ημέρες πολύ κοντά....

Καλά να περάσουμε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε στο paleros resort....Ισμήνη αύριο θα είμαστε εκεί!!!Κρίμα που δεν γνωριζόμαστε για να βρεθούμε...αλλά ποτέ δε ξέρεις ε;;;Εξάλλου θα κάνουμε μπάνιο για 2 ημέρες πολύ κοντά....

Καλά να περάσουμε όλες!!

 

συ εστειλα πμ το κινητό μου. θα 'θελα να συννατηθούμε, τηλεφώνησέ μου.

θα μας βρειτε στις ξαπλώστρες, μπροστα στην καντίνα για μπάνιο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επεστρεψα χθες απο Ν.Πρεβεζας.

Εντυπωσεις::: Γενικα η Ελλαδα διαθετει πανεμορφους χωρους για ολα τα γουστα. Στο νομο Πρεβεζας, αντικρυσα ομορφα τοπια, φυση παραξενα δεμενη (δεν εχω ξαναπερπατησει αναμεσα σε ενα ποταμι και μια θαλασσα), καλο φαγητο, αρκετο κοσμο κυριως οικογενειες, καθαρες ακτες, θαλασσες ηρεμες και ελαφρως αγριεμενες.

Διεσχυσα ολο το νομο οδικως και τα ματια μου γεμισαν εικονες με ομορφα χρωματα.

Τα ομορφοτερα σημεια :

Εκπληκτικη διαδρομη με τα ποδια: Στην Αμμουδια, στο τσιμεντενιο διαδρομο που απο την μια πλευρα κυλαει το ποταμι ηρεμο ενω απο την αλλη σκανε τα κυμματα της θαλασσας πανω στα βραχια. Διαλεξτε να πατε απογευμα πριν το ηλιοβασιλεμα και θαυμαστε το.

 

Η πολη της Πρεβεζας για απογευματινη βολτα με τα ποδια στο λιμανι, κολατσιο και ποικιλια φαγητων διπλα στη θαλασσα, μπορειτε να δειτε την πολη ταξιδευοντας με το τρενακι, παρκαρετε ευκολα στο δημοτικο παρκινγκ διπλα στο λιμανι (αν πατε νωρις το απογευμα, μετα δυσκολευουν οι πιθανοτητες να παρκαρετε με την πρωτη προσπαθεια), εχει λουνα παρκ και συνδυαζετε μια βολτα στα μαγαζια για ψωνια.

 

Η πολη της Παργας, επισης πανεμορφη, παραλιακη βολτα με τα ποδια, μετακινειστε με το αυτοκινητο και παρκαρετε πολυ δυσκολα αλλα ευτυχως υπαρχει παρκινγκ σε καποιο σημειο (εγω ευτυχως βρηκα). Καλο φαγητο. Μην παραλειψετε να πατε στο καστρο. Κι εδω υπαρχει τρενακι ξεναγησης στην πολη.

 

Πηγες του Αχεροντα (ενδεικνυται για νεους που λατρευουν τα σπορς αλλα και για οικογενειες), μπορειτε να φατε ή να πιειτε καφεδακι στα τραπεζια διπλα στο ποταμι και να απολαυσετε δροσια και ηρεμια μεσα στη φυση (λιγο ακριβουτσικα), ραφτινγκ, ιππασια με πονυ και μεγαλυτερα αλογα, περιπατο, fly fox, κολυμπι σε κρυο νερο (μπρρρ) κλπ.

 

Διαδρομη με καραβακι στα ανοιχτα της Αμμουδιας με τις σπηλιες και κατα μηκος του ποταμου (αν πετυχετε καλο "ξεναγο" θα σας ενημερωσει πληρως με 8 ευρω/ατομο). Και, καπου θα σας δωσει την ευκαιρια να βουτηξετε στο νερο (!) με το οποιο εγινε αθανατος ο μυθικος Αχιλλεας, να θαυμασετε την καλοστημενη φωλια της αλκυονης, να δειτε απο κοντα νεροχελωνες κ.α.

 

Επισκεψη στο Νεκρομαντειο του χωριου Μεσοποταμου με, την αναλογη εξηγηση των χωρων και λειτουργιωνθα σας ταξιδεψει στους τροπους με τους οποιους οι αρχαιοι Ελληνες ................ (θα σας αφησω να βγαλετε δικο σας συμπερασμα)!!!

 

Ακτογραμμες ολες ομορφες. Στο οδικο δικτυο, υπαρχουν πολλα σημεια που θα θελησετε να σταματησετε για να θαυμασετε και για να βγαλετε φωτογραφιες. Θα σας μεινει αξεχαστο το χρωμα της θαλασσας.

 

Παραλιες καθαρες, οργανωμενες με ομπρελες και ξαπλωστρες με το δροσερο καφεδακι απο τις cafe που υπαρχουν σε ολο το μηκος των πλαζς.

Νερο θα ελεγα καπως κρυο αλλα το συνηθιζει κανεις ευκολα. Επειδη οι περισσοτερες ακτες ειναι ανοιχτες φιλοξενουν συνηθως κυμματακια, αν ομως τα παρακολουθησετε θα διαπιστωσετε πως εχουν αυξομειωτικη ταση καθολη τη διαρκεια της ημερας.

Παραλια Αμμουδιας καταλληλη για μικρα παιδια καθως και για διαμονη με τροχοσπιτο.

Παραλια Λουτσας, τελεια για κολυμβηση.

 

Αρχαια Νικοπολη, ενδιαφερουσα για τους λατρεις της ξαναγησης.

Εκπληκτικη ιδεα που στα τραπεζομαντηλα ταβερνων και στις σακουλες αγορων, ηταν τυπωμενος ο χαρτης του νομου και σταθηκε πολυ χρησιμος σε ολη τη διαμονη μου εκει.

 

Φαγητα φρεσκα, καθαρα, με αριστη παροχη υπηρεσιων και τιμες αρκετα καλες (Μ.Ο. 10-14 ευρω/ατομο).

 

 

Θα ηθελα να οργανωθουν λιγακι περισσοτερο τα τουριστικα μερη, ωστε να υπαρχει μια πιο ευχαριστη εικονα (πχ να καθαριζει ο Δημος απο τα ξεροχορτα τους κοινοχρηστους χωρους), να δημιουργησουν περισσοτερους χωρους σταθμευσης και να δημιουργησουν βιολογικους καθαρισμους σε καθε χωριο ωστε να μη δισταζει καποιος να ανοιξει το παραθυρο!. Για το θεμα κουνουπιων, εγω προσωπικα δεν συναντησα προβλημα αν και με "λατρευουν" αυτα τα εντομα, ακουσα ομως αλλους θαμωνες να ενοχλουνται απο την υπερβολικη παρουσια τους. Επισης ενα οργανωμενο υδραγωγειο για περισσοτερη πιεση νερου θα ηταν χρησιμο.

Οι ιδιοκτητες ξενοδοχειων και ενοικιαζομενων δωματιων, εχουν κανει καλες επενδυσεις αλλα χρειαζονται τη στηριξη των φορεων Τοπικης Αυτοδιοικησης ωστε να αποκομισουν οφελη οι ιδιοι αλλα και ο τοπος τους.

Ολα τα παραπανω βασιζονται αποκλειστικα σε προσωπικη μου εμπειρια απο την επισκεψη μου στο νομο, και σιγουρα δεν καλυπτω ολα τα επισκεψιμα μερη ουτε βεβαια ολες τις εντυπωσεις. Ζητω συγνωμη αν παραλειψα να αναφερω κατι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επεστρεψα χθες απο Ν.Πρεβεζας.

Εντυπωσεις::: Γενικα η Ελλαδα διαθετει πανεμορφους χωρους για ολα τα γουστα. Στο νομο Πρεβεζας, αντικρυσα ομορφα τοπια, φυση παραξενα δεμενη (δεν εχω ξαναπερπατησει αναμεσα σε ενα ποταμι και μια θαλασσα), καλο φαγητο, αρκετο κοσμο κυριως οικογενειες, καθαρες ακτες, θαλασσες ηρεμες και ελαφρως αγριεμενες.

Διεσχυσα ολο το νομο οδικως και τα ματια μου γεμισαν εικονες με ομορφα χρωματα.

Τα ομορφοτερα σημεια :

Εκπληκτικη διαδρομη με τα ποδια: Στην Αμμουδια, στο τσιμεντενιο διαδρομο που απο την μια πλευρα κυλαει το ποταμι ηρεμο ενω απο την αλλη σκανε τα κυμματα της θαλασσας πανω στα βραχια. Διαλεξτε να πατε απογευμα πριν το ηλιοβασιλεμα και θαυμαστε το.

 

Η πολη της Πρεβεζας για απογευματινη βολτα με τα ποδια στο λιμανι, κολατσιο και ποικιλια φαγητων διπλα στη θαλασσα, μπορειτε να δειτε την πολη ταξιδευοντας με το τρενακι, παρκαρετε ευκολα στο δημοτικο παρκινγκ διπλα στο λιμανι (αν πατε νωρις το απογευμα, μετα δυσκολευουν οι πιθανοτητες να παρκαρετε με την πρωτη προσπαθεια), εχει λουνα παρκ και συνδυαζετε μια βολτα στα μαγαζια για ψωνια.

 

Η πολη της Παργας, επισης πανεμορφη, παραλιακη βολτα με τα ποδια, μετακινειστε με το αυτοκινητο και παρκαρετε πολυ δυσκολα αλλα ευτυχως υπαρχει παρκινγκ σε καποιο σημειο (εγω ευτυχως βρηκα). Καλο φαγητο. Μην παραλειψετε να πατε στο καστρο. Κι εδω υπαρχει τρενακι ξεναγησης στην πολη.

 

Πηγες του Αχεροντα (ενδεικνυται για νεους που λατρευουν τα σπορς αλλα και για οικογενειες), μπορειτε να φατε ή να πιειτε καφεδακι στα τραπεζια διπλα στο ποταμι και να απολαυσετε δροσια και ηρεμια μεσα στη φυση (λιγο ακριβουτσικα), ραφτινγκ, ιππασια με πονυ και μεγαλυτερα αλογα, περιπατο, fly fox, κολυμπι σε κρυο νερο (μπρρρ) κλπ.

 

Διαδρομη με καραβακι στα ανοιχτα της Αμμουδιας με τις σπηλιες και κατα μηκος του ποταμου (αν πετυχετε καλο "ξεναγο" θα σας ενημερωσει πληρως με 8 ευρω/ατομο). Και, καπου θα σας δωσει την ευκαιρια να βουτηξετε στο νερο (!) με το οποιο εγινε αθανατος ο μυθικος Αχιλλεας, να θαυμασετε την καλοστημενη φωλια της αλκυονης, να δειτε απο κοντα νεροχελωνες κ.α.

 

Επισκεψη στο Νεκρομαντειο του χωριου Μεσοποταμου με, την αναλογη εξηγηση των χωρων και λειτουργιωνθα σας ταξιδεψει στους τροπους με τους οποιους οι αρχαιοι Ελληνες ................ (θα σας αφησω να βγαλετε δικο σας συμπερασμα)!!!

 

Ακτογραμμες ολες ομορφες. Στο οδικο δικτυο, υπαρχουν πολλα σημεια που θα θελησετε να σταματησετε για να θαυμασετε και για να βγαλετε φωτογραφιες. Θα σας μεινει αξεχαστο το χρωμα της θαλασσας.

 

Παραλιες καθαρες, οργανωμενες με ομπρελες και ξαπλωστρες με το δροσερο καφεδακι απο τις cafe που υπαρχουν σε ολο το μηκος των πλαζς.

Νερο θα ελεγα καπως κρυο αλλα το συνηθιζει κανεις ευκολα. Επειδη οι περισσοτερες ακτες ειναι ανοιχτες φιλοξενουν συνηθως κυμματακια, αν ομως τα παρακολουθησετε θα διαπιστωσετε πως εχουν αυξομειωτικη ταση καθολη τη διαρκεια της ημερας.

Παραλια Αμμουδιας καταλληλη για μικρα παιδια καθως και για διαμονη με τροχοσπιτο.

Παραλια Λουτσας, τελεια για κολυμβηση.

 

Αρχαια Νικοπολη, ενδιαφερουσα για τους λατρεις της ξαναγησης.

Εκπληκτικη ιδεα που στα τραπεζομαντηλα ταβερνων και στις σακουλες αγορων, ηταν τυπωμενος ο χαρτης του νομου και σταθηκε πολυ χρησιμος σε ολη τη διαμονη μου εκει.

 

Φαγητα φρεσκα, καθαρα, με αριστη παροχη υπηρεσιων και τιμες αρκετα καλες (Μ.Ο. 10-14 ευρω/ατομο).

 

 

Θα ηθελα να οργανωθουν λιγακι περισσοτερο τα τουριστικα μερη, ωστε να υπαρχει μια πιο ευχαριστη εικονα (πχ να καθαριζει ο Δημος απο τα ξεροχορτα τους κοινοχρηστους χωρους), να δημιουργησουν περισσοτερους χωρους σταθμευσης και να δημιουργησουν βιολογικους καθαρισμους σε καθε χωριο ωστε να μη δισταζει καποιος να ανοιξει το παραθυρο!. Για το θεμα κουνουπιων, εγω προσωπικα δεν συναντησα προβλημα αν και με "λατρευουν" αυτα τα εντομα, ακουσα ομως αλλους θαμωνες να ενοχλουνται απο την υπερβολικη παρουσια τους. Επισης ενα οργανωμενο υδραγωγειο για περισσοτερη πιεση νερου θα ηταν χρησιμο.

Οι ιδιοκτητες ξενοδοχειων και ενοικιαζομενων δωματιων, εχουν κανει καλες επενδυσεις αλλα χρειαζονται τη στηριξη των φορεων Τοπικης Αυτοδιοικησης ωστε να αποκομισουν οφελη οι ιδιοι αλλα και ο τοπος τους.

Ολα τα παραπανω βασιζονται αποκλειστικα σε προσωπικη μου εμπειρια απο την επισκεψη μου στο νομο, και σιγουρα δεν καλυπτω ολα τα επισκεψιμα μερη ουτε βεβαια ολες τις εντυπωσεις. Ζητω συγνωμη αν παραλειψα να αναφερω κατι.

 

 

 

 

καλως το κοριτσι μας. χαιρομαι που απολαυσες τις διακοπες σου στην Πανεμορφη οπως και η ιδια ειπες Πρεβεζα μας. παρουσιασες πολυ γοητευτικα το νομο που σε φιλοξενησε σε ευχαριστω ως Πρεβεζανα.

η αληθεια ειναι οτι απο ακτογραμμες και θαλασσα σκιζουμε αλλα οντως καποια προβληματακια και εμεις τα αντιμετωπιζουμε. σκεψου ομως οτι η Ηπειρος ειναι απο τις πιο φτωχες περιοχες της Ελλαδος μας και οτι συναντησες απο υποδομη το εχουμε αποκτησει με πολυ ιδρωτα.

ακομα και οι φορεις οσο τουλαχιστον ξερω αντιμετωπιζουν προβληματα στα οικονομικα τους.

σκεψου μονο οτι στις πιο πολλες παραλιες οι ομπρελες ειναι δωρεεαν απο τα καταστηματα που θα πιεις το αναψυκτικο σου και τελευταια καταφεραν να ενταξουν δημοτικο φορο χωρις απολυτη εφαρμογη απ οσο γνωριζω παντα.

βιολογικο καθαρισμο η πολη της Πρεβεζας διαθετει και νομιζω πως και η Παργα αλλα ειδικα η Παργα ειναι ετσι οπως τη συναντησες απο την εποχη της Αλτανας και ζουνε και στην Πρεβεζα και στην Παργα πολυ παλιες κατασκευες αναπαλαιωμενες.

οσον αφορα την ιστορια της περιοχης ξεκινα απο αρχαιοτατων χρονων και παρα πολλα ακινητα δεν μπορουν να αξιοποιηθουν ειναι υπο απαγορευση απο την Εφορια Ιστοριας και Αρχαιοτητων.

το σιγουρο ειναι οτι τελικα για μια εβδομαδα οχι μονο δε βαριεσαι αλλα δεν προλαβαινεις και να τα εξερευνησεις ολα οποτε επιστρεφεις παντα

αλλωστε σε κερδιζει το οτι ταλαιπωρεισαι ελαχιστα.

ας πουμε δεν πηγες σιγουρα στη λιμνη Ζηρου με το απεραντο καλος απο τις τελευταιες αναξοιοποιητες λιμνες και μαλλον δεν εκανες βολτα στον Αμβρακικο κολπο. αρα χρωστας στην επομενη βολτα.

ειμαστε περηφανοι για τον τοπο μας ο οποιος συνδυαζει βουνο, θαλασσα, ποταμι - πολεις με ζωντανια και χωρια με γαληνη. μακαρι να καταφερετε ολοι να υιοθετησετε αυτες τις υπεροχες εικονες.

Link to comment
Share on other sites

καλως το κοριτσι μας. χαιρομαι που απολαυσες τις διακοπες σου στην Πανεμορφη οπως και η ιδια ειπες Πρεβεζα μας. παρουσιασες πολυ γοητευτικα το νομο που σε φιλοξενησε σε ευχαριστω ως Πρεβεζανα.

η αληθεια ειναι οτι απο ακτογραμμες και θαλασσα σκιζουμε αλλα οντως καποια προβληματακια και εμεις τα αντιμετωπιζουμε. σκεψου ομως οτι η Ηπειρος ειναι απο τις πιο φτωχες περιοχες της Ελλαδος μας και οτι συναντησες απο υποδομη το εχουμε αποκτησει με πολυ ιδρωτα.

ακομα και οι φορεις οσο τουλαχιστον ξερω αντιμετωπιζουν προβληματα στα οικονομικα τους.

σκεψου μονο οτι στις πιο πολλες παραλιες οι ομπρελες ειναι δωρεεαν απο τα καταστηματα που θα πιεις το αναψυκτικο σου και τελευταια καταφεραν να ενταξουν δημοτικο φορο χωρις απολυτη εφαρμογη απ οσο γνωριζω παντα.

βιολογικο καθαρισμο η πολη της Πρεβεζας διαθετει και νομιζω πως και η Παργα αλλα ειδικα η Παργα ειναι ετσι οπως τη συναντησες απο την εποχη της Αλτανας και ζουνε και στην Πρεβεζα και στην Παργα πολυ παλιες κατασκευες αναπαλαιωμενες.

οσον αφορα την ιστορια της περιοχης ξεκινα απο αρχαιοτατων χρονων και παρα πολλα ακινητα δεν μπορουν να αξιοποιηθουν ειναι υπο απαγορευση απο την Εφορια Ιστοριας και Αρχαιοτητων.

το σιγουρο ειναι οτι τελικα για μια εβδομαδα οχι μονο δε βαριεσαι αλλα δεν προλαβαινεις και να τα εξερευνησεις ολα οποτε επιστρεφεις παντα

αλλωστε σε κερδιζει το οτι ταλαιπωρεισαι ελαχιστα.

ας πουμε δεν πηγες σιγουρα στη λιμνη Ζηρου με το απεραντο καλος απο τις τελευταιες αναξοιοποιητες λιμνες και μαλλον δεν εκανες βολτα στον Αμβρακικο κολπο. αρα χρωστας στην επομενη βολτα.

ειμαστε περηφανοι για τον τοπο μας ο οποιος συνδυαζει βουνο, θαλασσα, ποταμι - πολεις με ζωντανια και χωρια με γαληνη. μακαρι να καταφερετε ολοι να υιοθετησετε αυτες τις υπεροχες εικονες.

 

Δεν ειπα τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο απο οσα ενιωσα. Εμαθα πως οι τουριστικες εγκαταστασεις οφειλονται αποκλειστικα σε ιδιωτικη πρωτοβουλια καθως και οι ομπρελες στις παραλιες και μπραβο τους. Συμφωνω για την περιφρονηση του κρατους αλλα μη νομιζεις παντου τα ιδια συμβαινουν. Απλα σε καποιες αυτοδιοικησεις υπαρχουν καποια πιο δραστηρια μελη που ζητουν-διεκδικουν-απαιτουν και λαμβανουν.

Οσο για τους βιολογικους, επισης γνωριζω την παρουσια τους στις πολεις Πρεβεζα και Παργα, αλλα καλο θα ηταν να γινουν και στα χωρια λογω του επιπλεον πληθυσμου που συσωρρευεται. Αν δεν ληφθουν μετρα, τα επομενα χρονια θα χασουμε πολλα απο αυτην την υπεροχη περιοχη και ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλιοβασιλεμα ειναι παρα πολυ καλο,διπλα στη θαλασσα να πινεις το κρασακι σου το βραδυ στο μπαλκονι και να ακους το κυμα.Οι ιδιοκτητες αψογοι και εξυπηρετικοι.Ο Μυτικας ειναι ενα χωριο συμπαθητικο αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.Η θαλασσα κατω απο το ξενοδοχειο δε μας αρεσε αλλα για ενα γρηγορο απογευματινο μπανακι ειναι καλη,αρκει να καθισεις στις δυο ακρες της παραλιας και αυτο γιατι στη μεση εχει βραχια μεσα στη θαλασσα.Η καλυτερη παραλια για μενα ειναι της Λουτσας.]

Συμφωνω απολυτα!!! Το μονο που θα συμπληρωνα, ειναι οτι επισης πολυ καλη παραλια ειναι και το Μονολιθι, εμας τουλαχιστον μας αρεσε παρα πολυ...:cool:

 

Γεια σας. Επεστρεψα χθες απο Ν.Πρεβεζας.

Εντυπωσεις::: Γενικα η Ελλαδα διαθετει πανεμορφους χωρους για ολα τα γουστα. Στο νομο Πρεβεζας, αντικρυσα ομορφα τοπια, φυση παραξενα δεμενη (δεν εχω ξαναπερπατησει αναμεσα σε ενα ποταμι και μια θαλασσα), καλο φαγητο, αρκετο κοσμο κυριως οικογενειες, καθαρες ακτες, θαλασσες ηρεμες και ελαφρως αγριεμενες.

Διεσχυσα ολο το νομο οδικως και τα ματια μου γεμισαν εικονες με ομορφα χρωματα.

Τα ομορφοτερα σημεια :

Εκπληκτικη διαδρομη με τα ποδια: Στην Αμμουδια, στο τσιμεντενιο διαδρομο που απο την μια πλευρα κυλαει το ποταμι ηρεμο ενω απο την αλλη σκανε τα κυμματα της θαλασσας πανω στα βραχια. Διαλεξτε να πατε απογευμα πριν το ηλιοβασιλεμα και θαυμαστε το.

 

Η πολη της Πρεβεζας για απογευματινη βολτα με τα ποδια στο λιμανι, κολατσιο και ποικιλια φαγητων διπλα στη θαλασσα, μπορειτε να δειτε την πολη ταξιδευοντας με το τρενακι, παρκαρετε ευκολα στο δημοτικο παρκινγκ διπλα στο λιμανι (αν πατε νωρις το απογευμα, μετα δυσκολευουν οι πιθανοτητες να παρκαρετε με την πρωτη προσπαθεια), εχει λουνα παρκ και συνδυαζετε μια βολτα στα μαγαζια για ψωνια.

 

Η πολη της Παργας, επισης πανεμορφη, παραλιακη βολτα με τα ποδια, μετακινειστε με το αυτοκινητο και παρκαρετε πολυ δυσκολα αλλα ευτυχως υπαρχει παρκινγκ σε καποιο σημειο (εγω ευτυχως βρηκα). Καλο φαγητο. Μην παραλειψετε να πατε στο καστρο. Κι εδω υπαρχει τρενακι ξεναγησης στην πολη.

 

Πηγες του Αχεροντα (ενδεικνυται για νεους που λατρευουν τα σπορς αλλα και για οικογενειες), μπορειτε να φατε ή να πιειτε καφεδακι στα τραπεζια διπλα στο ποταμι και να απολαυσετε δροσια και ηρεμια μεσα στη φυση (λιγο ακριβουτσικα), ραφτινγκ, ιππασια με πονυ και μεγαλυτερα αλογα, περιπατο, fly fox, κολυμπι σε κρυο νερο (μπρρρ) κλπ.

 

Διαδρομη με καραβακι στα ανοιχτα της Αμμουδιας με τις σπηλιες και κατα μηκος του ποταμου (αν πετυχετε καλο "ξεναγο" θα σας ενημερωσει πληρως με 8 ευρω/ατομο). Και, καπου θα σας δωσει την ευκαιρια να βουτηξετε στο νερο (!) με το οποιο εγινε αθανατος ο μυθικος Αχιλλεας, να θαυμασετε την καλοστημενη φωλια της αλκυονης, να δειτε απο κοντα νεροχελωνες κ.α.

 

Επισκεψη στο Νεκρομαντειο του χωριου Μεσοποταμου με, την αναλογη εξηγηση των χωρων και λειτουργιωνθα σας ταξιδεψει στους τροπους με τους οποιους οι αρχαιοι Ελληνες ................ (θα σας αφησω να βγαλετε δικο σας συμπερασμα)!!!

 

Ακτογραμμες ολες ομορφες. Στο οδικο δικτυο, υπαρχουν πολλα σημεια που θα θελησετε να σταματησετε για να θαυμασετε και για να βγαλετε φωτογραφιες. Θα σας μεινει αξεχαστο το χρωμα της θαλασσας.

 

Παραλιες καθαρες, οργανωμενες με ομπρελες και ξαπλωστρες με το δροσερο καφεδακι απο τις cafe που υπαρχουν σε ολο το μηκος των πλαζς.

Νερο θα ελεγα καπως κρυο αλλα το συνηθιζει κανεις ευκολα. Επειδη οι περισσοτερες ακτες ειναι ανοιχτες φιλοξενουν συνηθως κυμματακια, αν ομως τα παρακολουθησετε θα διαπιστωσετε πως εχουν αυξομειωτικη ταση καθολη τη διαρκεια της ημερας.

Παραλια Αμμουδιας καταλληλη για μικρα παιδια καθως και για διαμονη με τροχοσπιτο.

Παραλια Λουτσας, τελεια για κολυμβηση.

 

Αρχαια Νικοπολη, ενδιαφερουσα για τους λατρεις της ξαναγησης.

Εκπληκτικη ιδεα που στα τραπεζομαντηλα ταβερνων και στις σακουλες αγορων, ηταν τυπωμενος ο χαρτης του νομου και σταθηκε πολυ χρησιμος σε ολη τη διαμονη μου εκει.

 

Φαγητα φρεσκα, καθαρα, με αριστη παροχη υπηρεσιων και τιμες αρκετα καλες (Μ.Ο. 10-14 ευρω/ατομο).

 

 

Θα ηθελα να οργανωθουν λιγακι περισσοτερο τα τουριστικα μερη, ωστε να υπαρχει μια πιο ευχαριστη εικονα (πχ να καθαριζει ο Δημος απο τα ξεροχορτα τους κοινοχρηστους χωρους), να δημιουργησουν περισσοτερους χωρους σταθμευσης και να δημιουργησουν βιολογικους καθαρισμους σε καθε χωριο ωστε να μη δισταζει καποιος να ανοιξει το παραθυρο!. Για το θεμα κουνουπιων, εγω προσωπικα δεν συναντησα προβλημα αν και με "λατρευουν" αυτα τα εντομα, ακουσα ομως αλλους θαμωνες να ενοχλουνται απο την υπερβολικη παρουσια τους. Επισης ενα οργανωμενο υδραγωγειο για περισσοτερη πιεση νερου θα ηταν χρησιμο.

Οι ιδιοκτητες ξενοδοχειων και ενοικιαζομενων δωματιων, εχουν κανει καλες επενδυσεις αλλα χρειαζονται τη στηριξη των φορεων Τοπικης Αυτοδιοικησης ωστε να αποκομισουν οφελη οι ιδιοι αλλα και ο τοπος τους.

 

Ολα τα παραπανω βασιζονται αποκλειστικα σε προσωπικη μου εμπειρια απο την επισκεψη μου στο νομο, και σιγουρα δεν καλυπτω ολα τα επισκεψιμα μερη ουτε βεβαια ολες τις εντυπωσεις. Ζητω συγνωμη αν παραλειψα να αναφερω κατι.

 

Μπραβο βρε georgiamami, πολυ καλη αποδοση της πραγματικοτητας.

Με καλυψες απολυτα. Ετσι ακριβως ειναι.

Βεβαια ενα - δυο πραγματακια απο αυτα που εκανες εσυ, εμεις δεν καταφεραμε να τα κανουμε, π.χ την "βαρκαδα" στον Αχεροντα, ή τα extreme sport, λογω του μικρου, αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια για να επιστρεψουμε καποια στιγμη.

Πραγματικα δεν περιμενα οτι θα περνουσαμε τοσο καλα.

Εχει τοσα πολλα πραγματα που μπορεις να δεις και να κανεις, ειλικρινα εξεπλαγην...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διαβάζω και μπράβο για τις τόσες πληροφορίες!!!

Θέλουν οι γονείς μου να έρθουν στην περιοχή της Πρέβεζας.

Που είναι πιο καλά να μείνεις;

Georgiamami που έμενες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...