Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιχείρηση-σκούπα μετά τις Ευρωεκλογές


Recommended Posts

Εννουσα τους πολιτικους κ αυτους που ειναι σε καιριες θεσεις κ μπορουν να κανουν κατι. Σαφως κ δεν εννοουσα καμια απο εσας, ουτε κανεναν απο τους απλους ανθρωπους. Γιαυτο κιολας δεν εμεινα μονο στο θεμα των μεταναστων, αλλα ανεφερα κ αλλα θεματα που ενδιαφερουν τον απλο πολιτη. Δεν υπαρχει λογος να το παιρνει προσωπικα καμια, εδω δεν ειμαστε για να κανουμε επιθεσεις η μια στην αλλη, αλλα για ανταλλαγη αποψεων. Κ οταν θετουμε καποια θεματα θα πρεπει σαφως να περιμενουμε ακομα κ αντιθετες αποψεις κ να κανουμε διαλογο. Αλλιως δεν μετεχουμε στο φορουμ, απλα βγαζουμε ανακοινωσεις.

Κ αυτο που λεμε κ εμεις sofia-nefeli ειναι οτι ακριβως κ εσυ, οτι δηλαδη πρεπει να ληφθουν μετρα κ δεν γινεται να συνεχιζεται αυτη η ανεξελεγκτη κατασταση με τους μεταναστες. δεν ειπαμε ουτε να τους σκοτωσουμε, ουτε τιποτα τετοιο. Απλα λεμε οτι κατι πρεπει να γινει για ΟΛΟΥΣ μας, ελληνες κ μεταναστες.

Κ δε ξερω αν καποιες απο εσας ειναι απο αλλες χωρες, αλλα θα ηθελα να σας επαναλαβω οτι εδω το νοημα ειναι να ανταλασουμε αποψεις κ να ακουγονται διαφορες οπτικες. Εγω προσωπικα δεν διαβασα κατι τοσο ακραιο που θα επρεπε να ξεσηκωθει καμια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε συ ελεανα αυτα σκεφτηκα και σου απαντησα μεσα σε 10-15 λεπτα! πιστευεις οτι μπορω να καταστρωσω ολοκληρο σχεδιο για τη λυση της λαθρομεταναστευσης? κ αν το εκανα πιστευεις οτι θα ημουν ακομη στην ελλαδα? δε νομιζω!!!

ρωτησες τι προτασεις εχουμε οχι αν εχουμε ευκολες λυσεις. ασε που μιλαω μονο για μενα.

ας γινουν ενα ενα καποια βηματα και ολα θα παρουν τη σειρα τους.

αλλα θελει βουληση κ π@...ρια !!!

κ αν με ρωτησεις οχι δε τα εχουμε!

κ αν με ξαναρωτησεις τι προτεινω τοτε

θα σου πω οτι λεμε αυτες τις μερες. εφοσον κανεις δεν ειναι διατεθημενος να λαβει δραση σε αυτη τη χωρα εμεις θα λεμε για την ανθρωπινη αξια. που δε μπορει να καταπατειται επειδη σε αυτη τη χωρα γιατι δεν εχει κανεις τα αρχ....να κανει κατι.

τοοοοσο παραλογο το βλεπεις αυτο??

Link to comment
Share on other sites

βρε συ νεφελη δε καταλαβαινω! πραγματικα ομως! εσυ ας πουμε που διαφωνεις με οσα εχουν ειπωθει?

και λες δεν διαβασα κατι τοσο ακραιο...αν πας μια βολτα στο αρχειο θα διαβασεις πααααρα πολλα. να μη τα επαναλαβω και ξαναπαμε αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω μεκανεναν, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Απλα λεω οτι η κατασταση εχει λιγο ξεφυγει απο τον ελεγχο κ οτι καποια στιγμη πρεπει να ληφθουν καποια μετρα απο την πολιτεια ωστε να προστατευθουν κ οι μεταναστες (λαθραιοι κ μη), αλλα κ οι πολιτες της χωρας να αισθανονται οτι ζουν σε μια ευνομουμενη κοινωνια οπου υπαρχουν κανονες κ ελεγχος κ δεν ειναι ξεφραγο αμπελι. Γιατι ετσι οπως ειμαστε τωρα ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα.

Μακαρι παντως να μπορουσε η χωρα μας να βοηθησει οοοολους τους ανθρωπους που εχουν θεμα, αλλα δυστυχως δε γινεται..

Link to comment
Share on other sites

-για μένα εκεί ήταν το σπίτι μου, και αυτό που λες επιβεβαιώνει ότι για κάποιους εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα -όχι μόνο με τους μετανάστες,. αλλά γενικά-από την στιγμή που το πρόβλημα δεν είναι έξω από το σπίτι του

 

Κοιταξε,είναι λογικό "κάποιοι εδώ" ,οι περισσότεροι θα σου πώ εγώ να μην ξέρουνε τι συμβαίνει στην περιοχή που λές για πολλούς λόγους και αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να χρεώνουμε τους ανθρώπους.

Δεν ξέρουμε τι συμβαίνει στην περιοχή σου πχ για τον ίδιο λόγο που κι εσύ δεν ξέρεις τι προβλήματα έχει η δική μου περιοχή και οι δυό μας δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε μια άλλη περιοχή.

Όχι απο κακία αλλά γιατί δε μας ενημέρωσε κανείς.

Δε θα ήταν άδικο να σου χρεώσω ότι συζητάς για ένα πρόβλημα που ξέρεις ότι υπάρχει κι όχι επειδή πχ στην περιοχή μου δεν παίρνουν ουτε καν αιτήσεις για προνήπια ?

Πως μπορείς να το ξέρεις και να μιλήσεις για το πρόβλημά μου αφού εγώ δεν το έχω κάνει γνωστό?:-)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιταξε,είναι λογικό "κάποιοι εδώ" ,οι περισσότεροι θα σου πώ εγώ να μην ξέρουνε τι συμβαίνει στην περιοχή που λές για πολλούς λόγους και αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να χρεώνουμε τους ανθρώπους.

Δεν ξέρουμε τι συμβαίνει στην περιοχή σου πχ για τον ίδιο λόγο που κι εσύ δεν ξέρεις τι προβλήματα έχει η δική μου περιοχή και οι δυό μας δεν ξέρουμε τι συμβαίνει σε μια άλλη περιοχή.

Όχι απο κακία αλλά γιατί δε μας ενημέρωσε κανείς.

Δε θα ήταν άδικο να σου χρεώσω ότι συζητάς για ένα πρόβλημα που ξέρεις ότι υπάρχει κι όχι επειδή πχ στην περιοχή μου δεν παίρνουν ουτε καν αιτήσεις για προνήπια ?

Πως μπορείς να το ξέρεις και να μιλήσεις για το πρόβλημά μου αφού εγώ δεν το έχω κάνει γνωστό?:-)

 

ξέρεις πόσες φορές έχω δει ξινίλα στα μούτρα κάποιων όταν τους είπα που μένω, μα εκεί είναι χάλια ήταν η απάντησή τους, ε λοιπόν είναι οι ίδιοι άνθρωποι που τότε λέγανε για το νέφος και την υποβάθμιση και την κάνανε για τα προάστεια και που σήμερα λένε για τους κακόμοιρους λαθρομετανάστες που είναι πολύ καλοί όσο είναι στο κέντρο αλλά μακριά από τα πλούσια σπίτια μας και αυτοκίνητα, από τις καλές μας γειτονιές, και από τα σχολεία των παιδιών μας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε συ ελεανα αυτα σκεφτηκα και σου απαντησα μεσα σε 10-15 λεπτα! πιστευεις οτι μπορω να καταστρωσω ολοκληρο σχεδιο για τη λυση της λαθρομεταναστευσης? κ αν το εκανα πιστευεις οτι θα ημουν ακομη στην ελλαδα? δε νομιζω!!!

ρωτησες τι προτασεις εχουμε οχι αν εχουμε ευκολες λυσεις. ασε που μιλαω μονο για μενα.

ας γινουν ενα ενα καποια βηματα και ολα θα παρουν τη σειρα τους.

αλλα θελει βουληση κ π@...ρια !!!

κ αν με ρωτησεις οχι δε τα εχουμε!

κ αν με ξαναρωτησεις τι προτεινω τοτε

θα σου πω οτι λεμε αυτες τις μερες. εφοσον κανεις δεν ειναι διατεθημενος να λαβει δραση σε αυτη τη χωρα εμεις θα λεμε για την ανθρωπινη αξια. που δε μπορει να καταπατειται επειδη σε αυτη τη χωρα γιατι δεν εχει κανεις τα αρχ....να κανει κατι.

τοοοοσο παραλογο το βλεπεις αυτο??

 

πιστεύεις ότι κάποιος από εμάς θέλει να απαξιώσει την ανθρώπινη αξία? εγώ δε θα το λέγα, αλλά πολλές φορές διαστρεβλώνουμε τα πράγματα και δεν μπορούμε να δούμε καθαρά, δε σου ζήτησα προτάσεις για να σε τεστάρω αλλά για να σου δείξω ότι στα λόγια όλα είναι εύκολα

το ότι το ελληνικό κράτος είναι αδιάφορο, ανάλγητο, άχρηστο είναι γνωστό και αυτό στρέφεται και εναντίον των ελλήνων και εναντίον των μεταναστών, επομένως απομένει η κοινωνική δράση και αλληλεγγύη, πώς όμως να προσφέρεις κάτω από αυτές τις συνθήκες, η εξαθλιώση φέρνει τους ανθρώπους σε μία κατάσταση εξαγρίωσης, παραβατικότητας και γενικά είναι ο θάνατός σου η ζωή μου, γεγονός που προκαλεί κοινωνικές αντιθέσεις και διαφορές που δύσκολα αμβλύνονται, επομένως η λύση δεν μπορεί να δοθεί ατομικά από κάποιους, όταν ας πούμε δεν μπορώ να διασχίσω τη γειτονιά μου από φόβο πώς μπορώ να προσφέρω κάτι σε αυτούς τους ανθρώπους?

δηλ. ακόμη και η υπεράσπιση της ανθρώπινης υπόστασης για να ξεφύγει από το καθαρά θεωρητικό πλαίσιο απαιτεί κάποιες κοινωνικές δράσεις που σε περιόδους έντονου κοινωνικού αναβρασμού ακόμη και αυτές είναι δύσκολες

ναι, για μένα αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν πια να μένουν πια στο Εφετείο με αυτές τις συνθήκες, ναι πρέπει να μεταφερθούν σε ξενώνες όχι στρατόπεδα, όχι δυστυχώς δεν μπορούν να μείνουν όλοι στην Ελλάδα, δεν μπορεί ένα κράτος να υποδεχτεί τους φτωχούς, ανήμπορους και κατατρεγμένους όλου του πλανήτη, είναι σαφές, ναι για όσους μείνουν θα παλέψουμε όλοι να έχουν ίσα δικαιώματα σε όλα

 

δε νομίζω ότι διαφωνούμε επί της ουσίας, απλά κάποιοι υπερθεματίζουν προκειμένου να μην πάμε στο άλλο άκρο της ξενοφοβίας ενώ κάποιοι άλλοι προσπαθούν να δουν πιο αντικειμενικά τα πράγματα, αυτό δε σημαίνει ότι οι δεύτεροι θα βγουν με καραμπίνα για σαφάρι λαθρομεταναστών γιατί τέτοια εικόνα καλλιεργείτε κάποιες φορές

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειπα πιο πανω οτι υπερθεματιζουν γιατι αυτες τις μερες ακουστηκαν παρα πολλα.

και μπορω να αντιστρεψω την ερωτηση και να σου πω τι προτεινεις εσυ να γινουν ολοι αυτοι οι ανθρωποι?

και αντι να δουλεψουμε προς τη κατευθυνση του να τους εξαφανισουμε γιατι να μη δουλεψουμε προς τη κατευθυνση να αξιοποιησουμε οσους ειναι ηδη εδω και να βρεθει κ ενα σχεδιο δρασης γι αυτους που σκοπευουν να ερθουν? δε βλεπω να διαφωνουμε. κ δεν ειδα καποια απο εσας να δεχθηκε επιθεση. επιθεση δεχτηκαν τα ατομα που αμολησαν τουρμπινες....

Link to comment
Share on other sites

-και πάλι θα επιμείνω, τι σημαίνει αξιοποίηση όλων, με την ανεργία που υπάρχει το θεωρείς εφικτό? για μένα δεν μπορούν να "αξιοποιηθούν όλοι" από εκεί ξεκινά η διαφορά μας και αν θέλεις και το πρόβλημα

-όσο για λύσεις, μέσα σε όλα τα άλλα ανέφερα κάποια πράγματα, μίλησα για υιοθέτηση μέγιστου ποσοστού νόμιμων μεταναστών, για ξενώνες-χώρους υποδοχής, μίλησα για αυστηρότερο έλεγχο των συνόρων και ελεγχόμενη (και ιατρικά) είσοδο με τη βοήθεια των ευρωπαϊκών οργανισμών, για κοινό σχέδιο δράσης και υποδοχής και ένταξης των μεταναστών σε ευρωπαϊκό επίπεδο, για υποστήριξη πάλι σε ευρωπαϊκό επίπεδο των χωρών προέλευσης ώστε να μη χρειάζεται να μεταναστεύουν οι κάτοικοι, για επαναπατρισμό όσων δεν μπορούν να ενταχθούν εδώ ή μέριμνα για μεταφορά τους (όχι λαθρομεταφορά) σε άλλες ευρωπαΪκές χώρες, αυστηρές κυρώσεις σε όσους εκμεταλεύονται την όλη κατάσταση (λαθρέμπορους,εργοδότες,ιδιοκτήτες σπιτιών που νοικιάζουν με το κεφάλι)

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalhsperes και πάλιιιιιιι! (έιμαστε σε...διαφορετικές βάρδιες οποτε και οι απαντήσεις κάπως αργούν)

 

εγώ λοιπόν που κόπτομαι για τους μενατάστες και ΘΕΛΩ να βρεθει άμεσα μια λύση για αυτούς, μένω κυψέλη... γεννήθηκα κολωνό και ο πρώτος μου έρωτας ήταν Αγιοπαυλίτης.. ούτε στο κολωνάκι τρέχω, ούτε κεφαλάρι μένω ούτε διαθέτω μεζονέτα στην βουλιαγμένη. όσο για το οικονομικό μου επίπεδο είμαι εντελώς ο...χρυσός μέσος όρος.

σε οτι αφορά στον όρο φιλήσυχος πολίτης που χρησιμοποίησα: ειναι ακριβώς η εικόνα του παππού στη διαφήμιση: "να φυγετε απο εδώ, να πάτε αλλού". και ρωτάω λοιπόν

- νομίζει κανείς πώς το όνειρο του κάθε μετανάστη που έρχεται εδώ είναι να κοιμάται στην πλατεία του αΓ. παντελεήμονα; έχετε την εντύπωση πώς οι μανάδες που σκυλοπνίγονται στο αιγαίο ή περπατάνε με τα πόδια απο το ιράκι πρός την τουρκία με τα παιδιά τους στην πλάτη έρχονται με όνειρο να καταλήξουν στο προάυλειο του πλαιού εφετείου ;

- νομίζετε οτι ειναι εύκολο για αυτούς τουςε ανθρώπους να βρούν ΑΛΛΑ 1000 ευρω ανα άτομο για να βγάλουν χαρτιά? (τόσο είναι το..γρηγορόσημο σε δημαρχιες και νομαρχίες)

- τους αρέσει να πληρώνουν 50 ευρώ το άτομο για να μένουν 16 'ατομα σε 15 τετραγωνικά; ειπαμε.. ηταν φτωχοι στη χώρα τους, δεν έχουν στον ήλιο μοιρα αλλά αξιοπρεπείς θέλουν να είναι... και δεν μπορούν

- εχετε την εντύπωση οτι ψάχνοιυν τον παράδεισο στην ελλάδα; συγνώμη που θα σας λυπήσω αλλά το 95% αυτών των ανθρώπων καταλήγει στην ελλάδα με απώτερο σκοπό να την κάνει για αλλού (ιταλία, έως πρόσφατα, γαλλία, γερμανία, σκανδιναβικές χώρες κ.ο.κ)

αντι όλων αυτών κατέληξαν σε μια χώρα που

- το κράτος αδιαφορεί για τους "νομιμους" πόσο μάλλον για τους παράνομους

- οι ίδιοι οι πολίτες αδιαφορούν επι χρόνια για διάφορα προβλήματα και πλέον έχους ώς "άλλοθι" το μεταναστευτικό για να βγούν στο δρόμο.

Γιατι κακα τα ψέματα αγαπητές/αγαπητοί. Ο Κολωνός στον οποίο μεγάλωσα και έχω άποψη ΠΑΝΤΑ ηταν "hardcore" για να μείνει κάποιος.. απλά πλέον οι κακοποιοί δεν είναι μονο έλληνες αλλά και αλλοδαποί. την τσαντα μου επι της λενορμαν πρίν απο 7 χ΄ρονια έλληνας μου την έκλεψε και όχι ξένος... ο αγιος παύλος ήταν πάντα... κάπως το βράδυ και να σας θυμίσω την δεκαετία του 80 τα μαχαιρώματα μεταξύ ελλήνων μικροκακοποιών και ώς... κορη αστυνομικού να σας πληροφορήσω ότι όλη μου η τάξη στο γυμνάσιο ώς παιδί έκανε.. παρέλαση απο το τοπικό τμήμα με κατηγορίες απο μικρο εμπορία νακρωτικών έως σπασίματα αμαξιών έως και βιασμούς γιαγιάδων (όπως ακριβώς σας το γράφω)

Εγκληματικότητα ΠΑΝΤΑ υπήρχε... απλά είναι άλλο να σε κλέβει ο γιος του γείτονα και άλλο ο αφγανός που δεν έχει να φάει.. δεν το δέχεσαι ρε παιδί μου.. διαμαρτύρεται το ελληνικό DNA σου πώς να το κάνουμε

 

Στις συνθήκες υγιεινής τώρα. Ναι οι άνθρωποι αυτοί δεν πλέονται... ναι βρωμάνε... ναι είναι κίνδυνος για τον εαυτό τους και όλο το κοινωνικό σύνολο. Και το κράτος απλά... υπάρχει... τη μια δεν έχει κονδύλια, την άλλη δεν έχει προσωπικό, την άλλη ειναι θεμα.. συναρμοδιοτήτων και ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον.. επιτρέψτε μου να σας πώ πώς αυτά είναι παπ....ιές και το ξέρουμε όλοι.

Λοιπόν έχουμε ένα πρόβλημα και ψάχνουμε λύση, σωστά; απο το κράτος ΜΗΝ περιμένετε τίποτα.. τους βολεύει να πεθάνουμε όοοοοολοι μαζί ξένοι και έλληνες σαν τα ποντίκια απο ασφυξία και βρώμα... μια χαρά τους βολεύει ή στην μη χειριστη περίπτωση.. δεν τους νοιάζει

άρα το μπαλάκι είναι σε εμάς. Οι διαμαρτυρίες στον κυρ νικήτα και στον κυρ προκόπη ΔΕΝ θα κάνουν τίποτα... δεν πιέζονται έτσι.

ουτε με τη βία πιέζονται. Ομοίως ΔΕΝ τους ενδιαφέρει αν ξαφνικά ένας αγιοπαντελεημονιώτης κρανιωθεί και αρχίσει και γαζώνει με καλάσνικωφ τους αφγανούς... ούτε τους ενδιαφέρει το γεγονός οτι τα τελευταία 3 χρόνια τα σκυλιά οι χρυσαυγίτες αλωνίζουν στο κέντρο και κάνουν το λιγότερο προβοκάτσιες και τραμπουκισμούς ανοιγοντας κεφάλια και καίγοντας τζαμιά

 

Η μέχρι στιγμής ιστορία στο θέμα της μετανάστευσης είναι πώς όταν ο μετανάστης νομιμοποιηθεί και πάρει τα χαρτιά του και δουλειά βρίσκει και σπίτι και δημιουργεί και εργάζεται και υπακούει στους νόμους και τελικά αφομοιώνεται. παράδειγμα τα παιδιά αλβανικής καταγωγής που είτε ήρθαν εδώ μωρά είτε γεννήθηκαν εδώ.. όποιος δεν έχει δει τέτοιο παιδάκι ευχαρίστως να του γνωρίσω την βαφτιστήρα μου.

 

Η μόνη λύση λοιπόν είναι η αφομοίωση. Νομιμοποίηση με χαρτιά κανονικά και οχι με μίζες, ένα κρεβάτι και μια δουλειά. Δουλειές υπάρχουν... είναι όλες εκείνες οι δουλειές που "ξεχασαμε" να κάνουμε.... γιατι κανείς πια δεν θέλει να γινει υδραυλικός, μάστορας, εργάτης στα χωράφια... ειναι βλέπετε και οι διευθυντικές θέσεις που έχουν γινει πολλές και τις προτιμάμε ;)

 

φανταστήτε ορεινά χωριά της θεσαλίας και της πελοπονήσου, χωριά που ρημάζουν να γεμίσουν απο νόμιμους μετανάστες που σιγά σιγά θα πάιρνουν και την ελληνική υπηκοότητα. Φανταστείτε τα νησιά της άγονης γραμμής γεμάτα καινούργιες οικογένειες...

 

ο μεταναστης ΔΕΝ ειναι ο εχθρός μας. Είναι αυτό που θα γινόμασταν εμείς αν ζούσαμε σε μια διαφορετική χώρα.. απο καθαρή τύχη (ή θεια πρόνοια) δεν είμαστε στην θέση τους. Εχθρός μας είναι μονο ο κακός μας εαυτός που μας γεμίζει μίσος...πρός την λάθος μεριά

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

kalhsperes και πάλιιιιιιι! (έιμαστε σε...διαφορετικές βάρδιες οποτε και οι απαντήσεις κάπως αργούν)

 

εγώ λοιπόν που κόπτομαι για τους μενατάστες και ΘΕΛΩ να βρεθει άμεσα μια λύση για αυτούς, μένω κυψέλη... γεννήθηκα κολωνό και ο πρώτος μου έρωτας ήταν Αγιοπαυλίτης.. ούτε στο κολωνάκι τρέχω, ούτε κεφαλάρι μένω ούτε διαθέτω μεζονέτα στην βουλιαγμένη. όσο για το οικονομικό μου επίπεδο είμαι εντελώς ο...χρυσός μέσος όρος.

σε οτι αφορά στον όρο φιλήσυχος πολίτης που χρησιμοποίησα: ειναι ακριβώς η εικόνα του παππού στη διαφήμιση: "να φυγετε απο εδώ, να πάτε αλλού". και ρωτάω λοιπόν

- νομίζει κανείς πώς το όνειρο του κάθε μετανάστη που έρχεται εδώ είναι να κοιμάται στην πλατεία του αΓ. παντελεήμονα; έχετε την εντύπωση πώς οι μανάδες που σκυλοπνίγονται στο αιγαίο ή περπατάνε με τα πόδια απο το ιράκι πρός την τουρκία με τα παιδιά τους στην πλάτη έρχονται με όνειρο να καταλήξουν στο προάυλειο του πλαιού εφετείου ;

- νομίζετε οτι ειναι εύκολο για αυτούς τουςε ανθρώπους να βρούν ΑΛΛΑ 1000 ευρω ανα άτομο για να βγάλουν χαρτιά? (τόσο είναι το..γρηγορόσημο σε δημαρχιες και νομαρχίες)

- τους αρέσει να πληρώνουν 50 ευρώ το άτομο για να μένουν 16 'ατομα σε 15 τετραγωνικά; ειπαμε.. ηταν φτωχοι στη χώρα τους, δεν έχουν στον ήλιο μοιρα αλλά αξιοπρεπείς θέλουν να είναι... και δεν μπορούν

- εχετε την εντύπωση οτι ψάχνοιυν τον παράδεισο στην ελλάδα; συγνώμη που θα σας λυπήσω αλλά το 95% αυτών των ανθρώπων καταλήγει στην ελλάδα με απώτερο σκοπό να την κάνει για αλλού (ιταλία, έως πρόσφατα, γαλλία, γερμανία, σκανδιναβικές χώρες κ.ο.κ)

αντι όλων αυτών κατέληξαν σε μια χώρα που

- το κράτος αδιαφορεί για τους "νομιμους" πόσο μάλλον για τους παράνομους

- οι ίδιοι οι πολίτες αδιαφορούν επι χρόνια για διάφορα προβλήματα και πλέον έχους ώς "άλλοθι" το μεταναστευτικό για να βγούν στο δρόμο.

Γιατι κακα τα ψέματα αγαπητές/αγαπητοί. Ο Κολωνός στον οποίο μεγάλωσα και έχω άποψη ΠΑΝΤΑ ηταν "hardcore" για να μείνει κάποιος.. απλά πλέον οι κακοποιοί δεν είναι μονο έλληνες αλλά και αλλοδαποί. την τσαντα μου επι της λενορμαν πρίν απο 7 χ΄ρονια έλληνας μου την έκλεψε και όχι ξένος... ο αγιος παύλος ήταν πάντα... κάπως το βράδυ και να σας θυμίσω την δεκαετία του 80 τα μαχαιρώματα μεταξύ ελλήνων μικροκακοποιών και ώς... κορη αστυνομικού να σας πληροφορήσω ότι όλη μου η τάξη στο γυμνάσιο ώς παιδί έκανε.. παρέλαση απο το τοπικό τμήμα με κατηγορίες απο μικρο εμπορία νακρωτικών έως σπασίματα αμαξιών έως και βιασμούς γιαγιάδων (όπως ακριβώς σας το γράφω)

Εγκληματικότητα ΠΑΝΤΑ υπήρχε... απλά είναι άλλο να σε κλέβει ο γιος του γείτονα και άλλο ο αφγανός που δεν έχει να φάει.. δεν το δέχεσαι ρε παιδί μου.. διαμαρτύρεται το ελληνικό DNA σου πώς να το κάνουμε

 

Στις συνθήκες υγιεινής τώρα. Ναι οι άνθρωποι αυτοί δεν πλέονται... ναι βρωμάνε... ναι είναι κίνδυνος για τον εαυτό τους και όλο το κοινωνικό σύνολο. Και το κράτος απλά... υπάρχει... τη μια δεν έχει κονδύλια, την άλλη δεν έχει προσωπικό, την άλλη ειναι θεμα.. συναρμοδιοτήτων και ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον.. επιτρέψτε μου να σας πώ πώς αυτά είναι παπ....ιές και το ξέρουμε όλοι.

Λοιπόν έχουμε ένα πρόβλημα και ψάχνουμε λύση, σωστά; απο το κράτος ΜΗΝ περιμένετε τίποτα.. τους βολεύει να πεθάνουμε όοοοοολοι μαζί ξένοι και έλληνες σαν τα ποντίκια απο ασφυξία και βρώμα... μια χαρά τους βολεύει ή στην μη χειριστη περίπτωση.. δεν τους νοιάζει

άρα το μπαλάκι είναι σε εμάς. Οι διαμαρτυρίες στον κυρ νικήτα και στον κυρ προκόπη ΔΕΝ θα κάνουν τίποτα... δεν πιέζονται έτσι.

ουτε με τη βία πιέζονται. Ομοίως ΔΕΝ τους ενδιαφέρει αν ξαφνικά ένας αγιοπαντελεημονιώτης κρανιωθεί και αρχίσει και γαζώνει με καλάσνικωφ τους αφγανούς... ούτε τους ενδιαφέρει το γεγονός οτι τα τελευταία 3 χρόνια τα σκυλιά οι χρυσαυγίτες αλωνίζουν στο κέντρο και κάνουν το λιγότερο προβοκάτσιες και τραμπουκισμούς ανοιγοντας κεφάλια και καίγοντας τζαμιά

 

Η μέχρι στιγμής ιστορία στο θέμα της μετανάστευσης είναι πώς όταν ο μετανάστης νομιμοποιηθεί και πάρει τα χαρτιά του και δουλειά βρίσκει και σπίτι και δημιουργεί και εργάζεται και υπακούει στους νόμους και τελικά αφομοιώνεται. παράδειγμα τα παιδιά αλβανικής καταγωγής που είτε ήρθαν εδώ μωρά είτε γεννήθηκαν εδώ.. όποιος δεν έχει δει τέτοιο παιδάκι ευχαρίστως να του γνωρίσω την βαφτιστήρα μου.

 

Η μόνη λύση λοιπόν είναι η αφομοίωση. Νομιμοποίηση με χαρτιά κανονικά και οχι με μίζες, ένα κρεβάτι και μια δουλειά. Δουλειές υπάρχουν... είναι όλες εκείνες οι δουλειές που "ξεχασαμε" να κάνουμε.... γιατι κανείς πια δεν θέλει να γινει υδραυλικός, μάστορας, εργάτης στα χωράφια... ειναι βλέπετε και οι διευθυντικές θέσεις που έχουν γινει πολλές και τις προτιμάμε ;)

 

φανταστήτε ορεινά χωριά της θεσαλίας και της πελοπονήσου, χωριά που ρημάζουν να γεμίσουν απο νόμιμους μετανάστες που σιγά σιγά θα πάιρνουν και την ελληνική υπηκοότητα. Φανταστείτε τα νησιά της άγονης γραμμής γεμάτα καινούργιες οικογένειες...

 

ο μεταναστης ΔΕΝ ειναι ο εχθρός μας. Είναι αυτό που θα γινόμασταν εμείς αν ζούσαμε σε μια διαφορετική χώρα.. απο καθαρή τύχη (ή θεια πρόνοια) δεν είμαστε στην θέση τους. Εχθρός μας είναι μονο ο κακός μας εαυτός που μας γεμίζει μίσος...πρός την λάθος μεριά

 

 

Τι καλα που τα λες! και ποσο συμφωνω!

Αυτα με τα ελληνικα , επαναστατικα DNA να μην διαβαζα !!!!

 

Γιατι εχω ενα θεμα με αυτο , χοντρο!

Θυμαμαι το επισοδειο των απαραδεκτων , που ψαχνανε να βρουνε τις ριζες τους και τελικα ο γιαννης , ειχε τουρκικη καταγωγη. Τι ονομαζεις ελληνικο dna, γιατι εγω ας πουμε, με μια γιαγια ποντια και εναν παππου σμυρνιο, εεεεε δεν μπορει, καποια γιαγια πιο πισω, κατι ειχε παιξει με τουρκο, βαλε και ποσα χρονια συμπραξανε με βουλγαρους μεχρι να τακτοποιηθει η θρακη, εεεε κατι τουρκικο εχω μεσα, βαλε και την μαυριλα που κουβαλαω και την λατρεια μου να παταω ξυπολιτη........τι να πω.....ισως γιαυτο να μου κανει ιδιο να με κλεψει αλλοδαπος και ελληνας.......δεν εχω αυτο το ελληνικο dna.

Αν και για να ειμαι ειλικρινης ενας αλλοδαπος που πεινανε και τα παιδακια του (που λεει και ο βεγγος στον Ηλια του 16ο) απο εναν ελληνα που απλα ειναι στις συμμοριες .......μου την δινει το δευτερο!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση λοιπόν είναι η αφομοίωση. Νομιμοποίηση με χαρτιά κανονικά και οχι με μίζες, ένα κρεβάτι και μια δουλειά. Δουλειές υπάρχουν... είναι όλες εκείνες οι δουλειές που "ξεχασαμε" να κάνουμε.... γιατι κανείς πια δεν θέλει να γινει υδραυλικός, μάστορας, εργάτης στα χωράφια... ειναι βλέπετε και οι διευθυντικές θέσεις που έχουν γινει πολλές και τις προτιμάμε ;)

 

φανταστήτε ορεινά χωριά της θεσαλίας και της πελοπονήσου, χωριά που ρημάζουν να γεμίσουν απο νόμιμους μετανάστες που σιγά σιγά θα πάιρνουν και την ελληνική υπηκοότητα. Φανταστείτε τα νησιά της άγονης γραμμής γεμάτα καινούργιες οικογένειες...

 

ο μεταναστης ΔΕΝ ειναι ο εχθρός μας. Είναι αυτό που θα γινόμασταν εμείς αν ζούσαμε σε μια διαφορετική χώρα.. απο καθαρή τύχη (ή θεια πρόνοια) δεν είμαστε στην θέση τους. Εχθρός μας είναι μονο ο κακός μας εαυτός που μας γεμίζει μίσος...πρός την λάθος μεριά

 

Θα προσθέσω μόνο ότι, αυτό που προτείνει η Mara-76 πέτυχε στην περίπτωση των προσφύγων απο τον πόντο και τη Μικρά Ασία .Και για να μη βιαστούμε να πούμε ότι εκείνοι ήτανε λίγοι,στην Ελλάδα εγκαταστάθηκαν περίπου 1.500.000 πρόσφυγες τότε.

Βέβαια και την εποχή εκείνη δε γίναν όλα ομαλά ,το 1970 υπήρχανε ακόμη, 3000 άστεγοι πρόσφυγες.

Και τότε δεν είδαμε με καλό μάτι τους "ξένους" όμως η ιστορία απέδειξε ότι μπορούμε να συμβιώσουμε και πάνω απ'όλα υπάρχει τρόπος να ζήσουνε κι αυτοί οι άνθρωποι σε συνθήκες τουλάχιστον αξιοπρεπείς.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρασκευή, 5 Ιούνιος 2009

 

"Πού βρίσκουν τόσα πολλά χρήματα οι λαθρομετανάστες;"

 

 

6

"Με αφορμή σχολίου κάποιου κυρίου σε ένα φόρουμ σχετικά με το συνολικό ποσό που χρειάζεται ένας λαθρομετανάστης για να έρθει στην Ελλάδα έκανα μια διαδικτυακή περιδιάβαση για τα ποσά που χρειάζονται ώστε αυτοί οι άνθρωποι να φτάσουν...

 

στην χώρα μας.

 

Διάβασα για ποσά από 5000- 6000 δολλάρια εώς 8000 και 12000!

 

Μα αν είναι έτσι τότε αυτοί όλοι θα ήταν αφέντες στην χώρα τους!

 

Κι αναρωτιέμαι :

 

ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΙΝΑΝΕ;

 

Μήπως πίσω από το θέμα της λαθρομετανάστευσης κρύβεται κάτι πιο επικίνδυνο; "

http://1453-2009.pblogs.gr/2009/06/poy-ta-briskoyn-tosa-polla-lefta-oi-lathrometanastes-poy-erhonta.html

 

 

Αναρτηθηκε στο Troktiko blogspot

 

Link to comment
Share on other sites

mara-76 δε βλέπω να διαφωνούμε επί της ουσίας κάπου, η κρατική αναλγησία και αδιαφορία αλλά και ο ωχαδερφισμός των πολιτών αλλά και η έμφυτη τάση για εκμετάλλευση των πάντων είναι πηγή πολλών δεινών για την ελλάδα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ'αυτά που έχει παραθέσει η ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ θα ήθελα να πω πως κατά βάσει δεν έχουν να πληρώσουν και γι'αυτό "τα χρωστάνε".

Δηλαδή γίνονται δούλοι μέχρι να ξεπληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να μιλησω χωρις να βρω το μπελα μου παλι?ενταξει σας χαλασε η φραση για το αιμα αλλα το εχω ακουσει στην τηλεοραση δεν το ειπα απο μονη μου.μικνατ και σε ολες τις κοπελες....επιτρεψτε μου να γνωριζω επειδη εδω ερχονται κατα εκατονταδες και επειδη λογω της δουλειας μου γνωριζω πολλους λιμενικους ξερω την αληθεια.λοιπον τα λεφτα τα δινουν ντουκου στους δουλεμπορους και οταν τους αφησουν εδω μετα δεν εχουν καμια επαφη ξανα.οταν ερθουν εδω ο τοπος και το λιμανι ειναι μικρος.που θα πανε?στο παρκο?στο λιμανι?αργα η γρηγορα τους πιανουν και τους πανε στο καταπληκτικο κτιριο που δειξατε.μετα απο 3 μηνες τους δινουν ενα χαρτι με το ονομα τους και οτι εντος 3 μηνες πρεπει να φυγουν απο τη χωρα.και 50 ευρω για να βγαλουν εισητηριο.μαλιστα οταν δουλευα στα κεντρικα της ναυτιλιακης εοι 7 χρονια μας ειχανε αποαγορεψει να βγαζουμε εισιτηρια σε ανθρωπους που δεν ειχαν αυτο το χαρτι.ενα βραδυ μας ειχανε ολη νυχτα στο λιμεναρχειο επειδη εγω η ρατσιστρια εβγαλα εισητηρια και δεν ειχαν χαρτια και οταν πηγαν στο πλοιο ειδαν οι λιμενικοι οτι ηταν βγαλμενα απο εμας τα εισιτηρια και αναγκαστηκα να πω οτι ηρθε και τα εβγαλε καπιος ταξιτζης.εγω η ρατσιστρια το εκανα αυτο.ετσι φευγουνε και ερχονται στην αθηνα...πιστευοντας σε μια καλυτερη ζωη...ξεχασα να γραψω οτι οταν βρισκονται μεσοπελαγα τρυπανε την βαρκα για να τους μαζεψουνε σαν ναυαγους και να παροουν ασυλο.ετσι τους εχουν πει.μεσα στο λιμανι υπαρχουν πολλες βαρκες.επισης αν η βαρκα δεν ειναι φουσκωτο και ειναι ξυλινη μετα τη βγαζουν σε πληστηριασμο και την πουλανε.οπως βλεπετε γενικα το κρατος δεν χανει απο πουθενα.ακομα και τις βαρκες πουλανε.και επισης να ξερετε οτι οι περισσοτεροι δουλεμποροι που εχουν συληφθει εδω ειναι τουρκοι και τα χρηματα τα παιρνουν απολυτως μετρητοις αλλιως δεν τους βαζουν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

mara-76 δε βλέπω να διαφωνούμε επί της ουσίας κάπου, αν και θεωρώ ότι ο λόγος σου εμπεριέχει μία πολεμική που γενικά με βρίσκει αντίθετη ως άνθρωπο και που ίσως προκαλεί και ακραίες δηλώσεις όσο ακραίες μπορεί να ακούγονται και οι δικές σου θέσεις

-η κρατική αναλγησία και αδιαφορία αλλά και ο ωχαδερφισμός των πολιτών και η έμφυτη τάση για εκμετάλλευση των πάντων είναι πηγή πολλών δεινών για την ελλάδα, όπου όλα αφήνονται στην τύχη τους και οδηγούμαστε σε κοινωνικές ρήξεις απλά γιατί δεν υπάρχει κανένα νομοθετικό πλαίσιο αλλά και επί της ουσίας πολιτική δράση για να δώσει λύσεις, βλ. αυθαίρετα, μίζες, συναλλαγές κάτω από το τραπέζι, ρουσφέτια κ.α.

-αυτήν την απουσία στοιχειωδών πολιτικών μετανάστευσης καταδικάζουν όσοι διαμαρτύρονται, θέλω να πιστεύω, τουλάχιστον όσοι έχουν μία στοιχειώδη κριτική σκέψη, όχι τους ανθρώπους αυτούς που προφανώς δεν ξεκίνησαν από τον τόπο τους για να ζουν έτσι, στοχεύουμε στο πρόβλημα που είναι υπαρκτό και απαιτούμε λύση για όλους, και ντόποιους και μετανάστες (αλλά μέσα στο γενικότερο παροξυσμό ανθρωπισμού που προφανώς λείπει από εμάς, κάποιοι δεν το βλέπουν, βλέπουν μόνο αυτό που θέλουν απλά για να απαντήσουν ή για να χωρίσουν τα πρόβατα -εμείς οι καλοί συμπονετικοί- από τα ερίφια -εσείς που είστε κακοί και ρατσιστές)

 

όσο για την εγλκηματικότητα στο κέντρο προφανώς και δεν οφείλεται μόνο σε μετανάστες, εγώ αναφέρθηκα στη σταδιακή υποβάθμιση όλων αυτών των γειτονιών που έχει αρχίσει πολύ καιρό πριν, με την ανοχή κράτους+αστυνομίας ακριβώς για να επιτύχουν τα αποτέλεσματα που όλοι βλέπουμε σε γκάζι-ψυρρή-μεταξουργείο, μικρά γκέτο πλουσίων κουλτουριάρηδων που τους εξιτάρει να μένουν down town και εξυπνάκηδων επιχειρηματιών που έχουν ήδη κάνει το κουμάντο τους και πλέον εκμεταλλεύονται μια χαρά την κατάσταση, απλά κάθε φορά που κάτι καινούργιο έρχεται πλήττει μόνο το κέντρο και δεν υπάρχει πάτος για όλη αυτήν την κατάσταση, και αν εσένα δε σε θλίβει εμένα με πειράζει

που η γειτονιά μου μεγάλωσα είναι πλέον μία βρώμικη, παρακμασμένη νησίδα με υποβαθμισμένους δημόσιους χώρους

 

πάντως για να κάνω και μία γενικότερη τοποθέτηση βλέπω μία ένταση σε πολλά ζητήματα στο forum που πραγματικά δεν την καταλαβαίνω, δηλ. ας πούμε ότι κάποιος, ο οποιοσδήποτε, έχει αντίθετη άποψη για το οτιδήποτε, πέφτουν όλοι να τον φάνε, γενικά με ενοχλούν τα κονγκλάβια και τα δημόσια δικαστήρια και μία τέτοια ατμόσφαιρα απλά αποθαρρύνει κάποιους να εκφράσουν κάτι διαφορετικό

-ο αντίλογος βέβαια είναι: μα κανείς δεν εμποδίζει κάποιον, τα γραπτά όμως ορισμένων θα έλεγα ότι είναι σχεδόν "δηλητηριώδη" και εμένα προσωπικά, παρόλο που με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε συζητήσεις που αφορούν το κοινωνικό σύνολο πέρα από πάνες και φρουτόκρεμες, όλη αυτή η πολεμική διάθεση που επικρατεί σε ορισμένα τόπικ με απωθεί και πολλές φορές μου βγάζει τον αντιδραστικό μου εαυτό, τον εαυτό που θέλει να κάνει το δικηγόρο του διαβόλου όταν ακούει ακραίες θέσεις και κραυγές από κάθε πλευρά,

ίσως να ήταν καλό να κατεβάσουν όλοι τους τόνους για να μπορούν να ακουστούν ελεύθερα κι άλλες απόψεις, που έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το νόημα μίας δημόσιας συζήτησης και όχι η γενική συμφωνία 10 ανθρώπων και ο εξακοντισμός στο πυρ το εξώτερον όλων των υπολοίπων, μου βρωμάει χουντίλα να το ξέρετε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ακουστούν ελεύθερα κι άλλες απόψεις, που έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το νόημα μίας δημόσιας συζήτησης και όχι η γενική συμφωνία 10 ανθρώπων και ο εξακοντισμός στο πυρ το εξώτερον όλων των υπολοίπων, μου βρωμάει χουντίλα να το ξέρετε

 

...θα είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά κι εγώ ένοιωσα κάπως περίεργα όταν κλειδώθηκε το θέμα " τι να ψηφίσω", μόλις γράφτηκαν απόψεις κάπως...ακραίες. Και γενικά, παρατηρώ πως ενώ κάνουμε διάλογο, όποιος έχει διαφορετική άποψη, παίρνει αυτομάτως επιθετική θέση ( μη βγάζοντας και τον εαυτό μου απ' έξω). Το νόημα είναι να γίνεται διάλογος και όχι προσωπική επίθεση ή έστω να μην αισθανόμαστε ότι γίνεται προσωπική επίθεση. Πολλές φορές γίνομαι κι εγώ εριστική & επιθετική όχι επί προσωπικού αλλά να...δεν μπορώ και διαφορετικά!!! Παθιάζομαι βρε αδελφέ. Ειρήνη υμίν λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Εleanax,και να προσθεσω μονο,οτι οσοι βιαζονται να χαρακτηρισουν καποιον και να του "κολλησουν" ταμπελες,ειναι και αυτοι "ρατσιστες" και ας νομιζουν το αντιθετο!

 

Link to comment
Share on other sites

βρε ελεανα ξερεις ποσοι ασχοληθηκαν με αυτο το θεμα? οπως πολυ καλα ειπες 10 ατομα!!! μα ειναι δυνατον 10 ατομα να σιωπησουν τα υπολοιπα χιλιαδες μελη? ειναι δυνατον 10 ατομα τα οποια ασχολουνται με αυτα τα θεματα να μη θελουν συμμετοχη?

τι κανουν ανταλασσουν πληροφοριες μεταξυ τους? οχι τις παραθετουν για να τις διαβαζουν οσο περισσοτεροι γινεται. αυτο ειναι το θεμα.

τωρα αν εσυ εχεις αντιθετη αποψη αλλα δεν την εκφραζεις συγγνωμη αλλα δε το καταλαβαινω! γιατι θα σου κανει επιθεση η sofia_ nefeli ? μα με ξερεις κ απο χθες? θα σου κανω κακο? δε θα σε συμπαθω? τι απο ολα?

σε παλιοτερο θεμα εχω διαφωνησει με τη gavrias εντονα!!! θυμαμαι τη γαβριας γιατι μου ειναι συμπαθης! τοτε ολοι "πεσαν να με φανε" μα εμενα δε με νοιαζει αυτο. κακια θα μου κρατησουν? βεβαια μετα παραδεχτηκα οτι ειχαν δικιο χαχαχα!!! (ασχετο)

θελω να πω πως καποιοι οπως εγω υποστηριζω αυτο που πιστευω με παθος. αλλος οχι. δε θα αλλαξω ομως για να εχει βημα και αυτος.

και επιπλεον επειδη στο συγκεκριμενο θεμα επιμενω ακουστηκαν ακρως ρατσιστικες θεσεις αν το μελος που τις εξεφρασε δεν ηθελε να πει αυτο η κατι αλλο θα μπορουσε να πει δημοσια οτι δε το εννοουσε. το θεμα θα εληγε εκει. δε με νοιαζει τι τιτλο θα μου αποδωσει το καθε μελος επειδη πιστευω οτι ακουστηκαν ρατσιστικες αποψεις. οταν η ελεανα καθησε κ συζητησε νομιζω οτι εγινε μια πολυ παραγωγικη συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

ελενη γραφαμε μαζι...

με καλυψες προσωπικα αν και συγγνωμη δε ζητας επειδη πληγωσες καποιον αλλα επειδη οι θεσεις σου τεθηκαν να το πω "ακομψα"??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...