Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δαχτυλο και πιπιλα


Recommended Posts

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ. ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΙΠΙΛΑ ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 5 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΦΑΓΗΤΟ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΕΚΟΨΕ. ΕΧΟΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!!

Γεννησα το μπουμπουκακι μου 31/05...φρεσκια φρεσκια..

εγω ειχα δηλωσει πως δεν θα τις βαλω πιπιλα..ηρθε η ωρα μας λοιπον να παμε σπιτι..αρχισε λοιπον να πιπιλαει τα δαχτυλα της συνεχεια..απο λαθος δικο μου μαλλον (κακη τοποθετηση του στηθους στην αρχη) εμαθε να παιζει στο στηθος μου και δεν κοιμοταν αν δεν πιπιλουσε θηλη :? .Τουμπανο η Χριστινα.Ετσι λοιπον περιμενα την παιδιατρο σημερα να την ρωτησω τα σχετικα. Ειδε οτι πιπιλουσε συνεχεια τα δαχτυλα και μου ειπε απ το να πιπιλαει τα δαχτυλα καλυτερα πιπιλα. Τα δαχτυλα μου ειπε μπορει να δημιουργησουν προβλημα στην γναθο..ετσι εδω και 4 ωρες εχουμε πιπιλα..ηρεμησε και η μπεμπα λοιπον..αλλα βρε κοριτσια να ρωτησω..την ταισα οταν ηταν η παιδιατρος εδω στις 12 για 10 λεπτα στο ενα στηθος...κοιμηθηκε μετα και ξυπνησε στις 3¨30...δεν εκλαψε..την αλλαξα και ειπα να την βαλω να θηλασει απο μονη μου 10 λεπτακια εφαγε μετα παλι νανακια...οταν πεινασει πιστευω θα κλαψει κι ας εχει πιπιλα ετσι δεν ειναι?αν πειναει δεν θα θελει την πιπιλα...αγχωθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε η κορη μου της εδωσα κατευθειαν πιπιλα αλλα αυτη δεν εδειχνε να της αρεσει,προτιμουσε το δαχτυλακι της.

Εκανα πολλες προσπαθιες να παρει πιπιλα ωρες την κρατουσα με το χερι, μολις το αφηνα την εφτυνε.Ρωτησα και την παιδιατρο τι να κανω και μου ειπε αστη να βαζει το δαχτυλο,και η πιπιλα και το δαχτυλο εξαρτηση ειναι.Το ξερο της ειπα αλλα την πιπιλα μπορεις να την πεταξεις,ενω το δαχτυλο τι θα το κανεις θα το κοψεις??Μου ειπε οτι το το δαχτυλο τα περισσοτερα παιδια το κοβουν συνηθως στο πρωτο ετος της ζωης τους.Της ξαδερφης μου ο γιος που ειναι 5 χρονων και δεν το εχει κοψει ακομα.

Τελικα τα παρατησα τωρα ειναι 6.5 μηνων ειναι αργα για πιπιλα και νωρις να κοψει την συνηθεια του δαχτυλου.

Εσεις εχεται αναλογες περιπτωσεις?

 

Εμένα ο Αλέξανδρος δεν ήθελε καθόλου την πιπίλα. Είναι τώρα 2 χρονών και βάζει ακόμη το δάχτυλο. Ο Μενέλαος παίρνει κανονικά πιπίλα.

 

Μπορεί το θέμα του δακτύλου να είναι και κληρονομικό. Κι εμένα η αδερφή μου πιπίλαγε το δάχτυλο.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας δεν ήθελε πιπίλα από τη πρώτη στιγμή. Του αρέσει να βάζει όλα τα δάχτυλα στο στόμα ή ότι βρει μπροστά του. Προσπαθήσαμε ξανά να του δώσουμε πιπίλα αλλά τίποτα.

line_m123_beg_micky_time_1198213200_text_d4ef20e6eff5e6eff5eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι αφου το μωρο δε δεχεται την πιπιλα πως το κοιμιζετε? μονο του η στα χερια? και τη νυχτα που ξυπνα τι γινεται? δε θελω να τρεχω με το μπιμπερο γιατι γινεται κακη συνηθεια. ασε που παχαινει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!

Γεννησα το μπουμπουκακι μου 31/05...φρεσκια φρεσκια..

εγω ειχα δηλωσει πως δεν θα τις βαλω πιπιλα..ηρθε η ωρα μας λοιπον να παμε σπιτι..αρχισε λοιπον να πιπιλαει τα δαχτυλα της συνεχεια..απο λαθος δικο μου μαλλον (κακη τοποθετηση του στηθους στην αρχη) εμαθε να παιζει στο στηθος μου και δεν κοιμοταν αν δεν πιπιλουσε θηλη :? .Τουμπανο η Χριστινα.Ετσι λοιπον περιμενα την παιδιατρο σημερα να την ρωτησω τα σχετικα. Ειδε οτι πιπιλουσε συνεχεια τα δαχτυλα και μου ειπε απ το να πιπιλαει τα δαχτυλα καλυτερα πιπιλα. Τα δαχτυλα μου ειπε μπορει να δημιουργησουν προβλημα στην γναθο..ετσι εδω και 4 ωρες εχουμε πιπιλα..ηρεμησε και η μπεμπα λοιπον..αλλα βρε κοριτσια να ρωτησω..την ταισα οταν ηταν η παιδιατρος εδω στις 12 για 10 λεπτα στο ενα στηθος...κοιμηθηκε μετα και ξυπνησε στις 3¨30...δεν εκλαψε..την αλλαξα και ειπα να την βαλω να θηλασει απο μονη μου 10 λεπτακια εφαγε μετα παλι νανακια...οταν πεινασει πιστευω θα κλαψει κι ας εχει πιπιλα ετσι δεν ειναι?αν πειναει δεν θα θελει την πιπιλα...αγχωθηκα..

Χριστίνα γειά σου!

Αφού θηλάζεις, θα ήταν καλύτερα να μη δίνεις πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός :? ~μέχρι να σαραντήσετε. Μπορεί να δημιουργηθεί σύγχυση θηλής :? :?

Αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά, ο θηλάσμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο. Έτσι το μωρό σου θα ρυθμίζει την παραγωγή σου σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Μπορεί για αρκετό καιρό η μικρούλα να κάνει το στήθος σου πιπίλα, αλλά αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό και ΔΕΝ κακομαθαίνει.

Ρίξε μια ματιά στα τοπικ του θηλασμού, οι κοπέλες εκεί θα σε βοηθήσουν με οποιαδήποτε απορία έχεις :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες το βράδυ μετά από 2.5 ώρες ανησυχίας και θηλασμού, εμετού, ανησυχίας κτλ. της έδωσα πιπίλα και ηρέμησε. Σήμερα μετά από μία ώρα από τον τελευταίο θηλασμό ήταν ανήσυχη και έκλαιγε οπότε της ξανάδωσα πιπίλα και ηρέμησε. Το κακό είναι οτι κάθε 10 λεπτά της πέφτει και κλαίει... την ξαναβάζω και ηρεμεί..

 

Πάντως δεν έχω πειστεί για το θέμα της σύγχυσης θηλών. Θέλω αποδείξεις... παρακαλώ όποιος έχει έρευνα που να αποδεικνύει οτι δημιουργεί πρόβλημα η πιπίλα να μου τη δείξει !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,έχω και εγώ παρόμοιο προβλημα με το δάχτυλο.Από την αρχή σαν μωρό δεν ήθελε η κορούλα μου να πάρει την πιπίλα προσπαθώ συνέχεια να της βάλω κάλτσα να σταματήσει,έχουμε φτάσει στους 10 μήνες και τίποτα.Η γιατρός μου είπε ότι θα το σταματήσει από μόνη της αλλά όλοι μου λένε ότι θα αργήσει πολύ...

Ο γιος μου (που έχουν 20 μήνες διαφορά) και πιπίλα πήρε και πριν από 3 μήνες την κόψαμε...Το χέρι τι θα το κάνω? την πιπίλα την πήρε η αρκούδα..

σημείωση,τα θήλασα και τα δύο παιδιά μέχρι τους 9-10 μήνες χωρίς συμπλήρωμα...

Link to comment
Share on other sites

sunsun να σου πω τί συνέβη με τον μπέμπη μας.

Αν και εγώ είχα ακούσει για σύγχυση θηλών του έδωσα τη πιπίλα απο σχεδόν τις πρώτες μέρες ακολουθώντας συμβουλή γιατρού που μου είπε καλύτερα πιπίλα παρα δάχτυλο.

Δεν είδα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα μετα τον 10 μήνα ο μπέμπης δεν ξαναπήρε πιπιλα απο μόνος του...έπαψα κι εγώ να του βγάζω το χέρι απο το στόμα και τώρα τη βρίσκει με το δαχτυλό του και μόνο. Βλέπω δηλαδή οτι με το ζόι δε γίνεται τιποτα...έχουν και αυτα τις προτιμήσεις τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά εδραιώθηκε ο θηλασμός χωρίς πρόβλημα και η πιπίλα πιπίλα. Όταν πεινάει ή βαριέται να πιπιλάει την αφήνει.

 

Μερικές φορές χρειάζεται όμως να την αφήσει 3-4 φορές μέσα σε 3-4 λεπτά για να καταλάβω οτι πεινάει/διψάει νωρίτερα απ'ό,τι είχα υπολογίσει. Αυξάνεται δηλαδή ο εκνευρισμός της αντί να ηρεμεί.

 

Χαίρομαι όμως που τις περισσότερες φορές, και όταν είμαι έξω, ηρεμεί χωρίς να χρειάζεται να τη βάλω στο στήθος (αν είναι ταϊσμένη εννοείται).

 

Έχει ανακαλύψει και τον δείκτη αλλά σπάνια τον βρίσκει.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μωρουλινιτσα μου τις τελευταιες εβδομάδες βάζει τα χερια της στο στομα . Την τελευταια εβδομαδα ανακαλυψε και το δαχτυλο και το πιπιλαει ! Δεν ειναι πολυ νωρις ??

 

Ρωτησα την γιατρο μου λεει ανακαλυπτει και καταλαβαινει τον εαυτο της να μην την αποθαρύνω (οχι πως θα το κανα) . Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες χωνει τοσο πολυ μεσα το χερι που της ερχεται ταση για ...να τα βγαλει :roll:

 

Την πιπιλα την παιρνει αλλα δεν τρελαίνετε κιολας .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λαμπρινή, κι εμένα ο μπέμπης μου ακριβώς τα ίδια. όλο το χέρι στο στόμα και με όση περισσότερη δύναμη μπορεί και φυσικά ούτε λόγος για πιπίλα, εγώ έκανα προσπάθειες να του τη δώσω αλλά δεν την ήθελε με τίποτα πολλές φορές μάλιστα του προκαλούσε και αναγούλα. Ρώτησα και τον παιδίατρο και μου απάντησε ακριβώς το ίδιο οτι δηλ. το παιδί εξερευνεί το σώμα του. φυσικά μου είπε ειναι προτιμότερη η πιπίλα από το δάχτυλο ό μπέμπης μου όμως βάζει το δάχτυλο στο στόμα περιστασιακά κυρίως λίγο πριν κοιμηθεί κι έπειτα το βγάζει αμέσως όπότε τον αφήνω να επιλέξει ο ίδιος τι θέλει χωρίς να ανησυχώ μήπως του γίνει συνήθεια.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Η μωρουλινιτσα μου τις τελευταιες εβδομάδες βάζει τα χερια της στο στομα . Την τελευταια εβδομαδα ανακαλυψε και το δαχτυλο και το πιπιλαει ! Δεν ειναι πολυ νωρις ??

 

Ρωτησα την γιατρο μου λεει ανακαλυπτει και καταλαβαινει τον εαυτο της να μην την αποθαρύνω (οχι πως θα το κανα) . Το θεμα ειναι οτι μερικες φορες χωνει τοσο πολυ μεσα το χερι που της ερχεται ταση για ...να τα βγαλει :roll:

 

Την πιπιλα την παιρνει αλλα δεν τρελαίνετε κιολας .

 

ακριβως τα ιδια και εμεις μα αυτο το χερι τελικα τι εχει μελι ?και τους αρεσει τοσο πολυ :D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τωρα τι κάνουμε? Με το ζόρι την κοιμησα αποψε . Ξυπναει για να βαλει το χερι στο στομα !!

 

Μένια μου εσενα το βαζει περιστασιακα , εμενα τωρα που το εμαθε δεν το βγαζει απο το στομα . Τα δαχτυλακια της ειναι μουσκεμα συνέχεια και ζαρωμενα :lol:

 

Τζούτζα μελι δεν λες τιποτα . Λατρεια , ξετρελαίνεται :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εμίς...σάλια σάλια παντού

Ε αφού το έχουν ανάγκη ας τα αφήσουμε να το απολαύσουν.

 

Στην αρχή του τράβαγα το χέρι να το βγάλω απο το στόμα του

αλλά τίποτα....οπότε τον άφησα να το κάνει οτι θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου άρχισε να πιπιλίζει χέρια και δάχτυλα σχετικά μεγάλη, στον 5ο. Κάποια στιγμή άρχισε να μπερδεύεται και έβγαζε το στήθος, για να βάλει τον αντίχειρα και φυσικά συγχιζόταν :lol:

Δεν ήθελα να μάθει πιπίλα, οπότε δεν της έδωσα. Την άφηνα να πιπιλίζει λίγο το δάχτυλο και μετά την έβαζα στο στήθος (την νύχτα πιπιλούσε τόσο δυνατά στον ύπνο της, που ξυπνούσα και επίσης την έβαζα στο στήθος). Σε λιγότερο από ένα μήνα σταμάτησε να το κάνει και πιστεύω ότι μάλλον την εκνεύρισα που δεν την άφηνα να το χαρεί :lol::lol:

 

Τα πρώτα δόντια τα έβγαλε στον 10-11ο μήνα και βγήκαν στραβά - κληρονομικό/γονιδιακό αλλά τώρα που βγήκαν κι άλλα, αυτά έχουν ισιώσει αρκετά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπόν η μεγάλη μου κόρη πιπιλίζει το δάκτυλό της ακόμα και δεν την βλέπω πρόθημη να το κόψει. Η μικρούλα δεν το έχει πιπιλήσει ποτέ αλλάούτε και την πιπίλα της θέλει. Βέβαια θηλάζει και με αυτό τον τρόπο ηρεμεί. Τι να πω δεν ξέρω.

 

Κι εμενα επειδη θηλαζει πιο πολυ απο ολα προτιμαει να πιπιλαει το στηθος!

 

Η μπουμπού μου είναι 30 μερων και πιπιλάει το στήθος. Προσωπικα δε με ενοχλει αλλα ακουω γυρω γυρω να λενε οτι θα κακομαθει..... και από την άλλη δε δειχνει να συμβιβαζεται με την πιπίλα....... Οποτε σ΄αυτη τηνπεριπτωση τι κανείς????????????????

shrek

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου είναι 30 μερων και πιπιλάει το στήθος. Προσωπικα δε με ενοχλει αλλα ακουω γυρω γυρω να λενε οτι θα κακομαθει..... και από την άλλη δε δειχνει να συμβιβαζεται με την πιπίλα....... Οποτε σ΄αυτη τηνπεριπτωση τι κανείς????????????????

 

Τα μωράκια ειδικά σ΄αυτη την ηλικια δεν κακομαθαίνουν . Να την αφήνεις να πιπιλάει οσο θέλει γιατι ετσι φροντίζει να χει πάντα η μανουλα γαλατάκι :D

Δεν υπάρχει κατι να κανεις ειδικά εσυ που δεν σε ενοχλει κιολλας !

Ααα συγνωμη υπάρχει ....Κλεινεις τα αυτιά σου σ΄ολους τους "καλοθελητές" που σου δείχνουν πως θα μεγαλώσεις το δικό σου μωράκι !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ααα συγνωμη υπάρχει ....Κλεινεις τα αυτιά σου σ΄ολους τους "καλοθελητές" που σου δείχνουν πως θα μεγαλώσεις το δικό σου μωράκι !!

 

Κι απολαμβάνεις αυτές τις μοναδικές στιγμές

που σε κάνουν να νιώθεις υπέροχα

και κάποτε θα αναπολείς! :D

Α και αν θες να περνάει η ώρα πιο γρήγορα

μπορείς να διαβάσεις ένα περιοδικό/βιβλίο

ή να δεις τηλεόραση ή κουβεντούλα με το σύζυγο.

 

Εμπιστεύσου το μωράκι σου και μην ακούς κανέναν.Ξέρει εκείνο τι κάνει!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παντοτε ειχα τυψεις που η δευτερη κορη μου, η Ιωαννα, δεν πηρε ποτε πιπιλα και την εφτυνε, ενω η πρωτη,η Δημητρα, αμεσως τη δεχτηκε και την κοψαμε και ως τα 2 χρονια. Ελεγα οτι εφταιγα σε κατι, κατι με ξεφυγε, δεν επεμενα ισως αρκετα...

Ωσπου, γεννηθηκαν μετα τα δυο πρωτα μου παιδια, τα διδυμα... Κοριτσια και τα δυο, ιδιες συνθηκες περιβαλλοντος, ιδια αντιμετωπιση απο εμενα. Ομως αλλες ιδιοσυγκρασιες.

Η μια διδυμη, τριτη στη σειρα,η Βικτωρια, μοιαζει τη μεγαλη μου κορη και δεχτηκε στο μαιευτηριο, αμεσως την πιπιλα, ενω η αλλη η διδυμη,η Γεωργια, φυση ευαισθητη οπως και η δευτερη κορη μου η Ιωαννα, δ ε ν δεχτηκε με κανενα τροπο πιπιλα. Ξενυχτησα να τη βαζω την πιπιλα οταν την εφτυνε, αγωνιστηκα με το στηθος για να κοψει αυτη τη συνηθεια, τιποτα απολυτως.

 

Τα διδυμα τωρα ειναι 2 χρονων σχεδον και η μια συνεχιζει να κοιμαται με το δαχτυλο και η αλλη χωρις τιποτα. Καταλαβα ομως οτι δεν ευθυνομαι εγω για την αναγκη ψυχικης εκτονωσης των παιδιων μου.Δεν μπορουσα να εμποδισω τη φυσικη ροη των πραγματων.

 

Δυστυχως ομως, η δευτερη κορη μου, Ιωαννα, που τωρα ειναι 4,5 χρονων, συνεχιζει το πιπιλισμα και ειμαι σε επιφυλακη με τον παιδοοδοντιατρο, για παρεμβαση σε τυχων στοματικη παραμορφωση, με σιδερο-γεφυρα δοντιων.

Σε συνεργασια μαζι του, ελπιζω να κοψουμε αυτη τη συνηθεια και στα δυο ευαισθητα παιδια μου.

Μακαρι να επαιρναν πιπιλα,οπως οι αλλες, κοβεται ευκολα. Το πιπιλισμα εξαρταται απο το χρονο, την ενταση και την ηλικια του παιδιου για το αν θα προξενησει προβληματα στην εμφανιση του παιδιου και η δικη μας δυνατοτητα για παραμβαση, ειναι πλεον αγχωτικη. ισως καθοριστικης, ισως ομως και μικρης σημασιας. Εχουν δει τα ματια μου απο πιπιλισμα...Παραμορφωση ανω γαθους, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κοριτσομάνα μα τι κοριτσομάνα!!!!!!. Να χαίρεσαι τις κορούλες σου και χαρά στο κουράγιο σου που μεγαλώνεις τέσσερα παιδάκια εδώ το ένα και μου βγάζει την ψυχή :D:D:D

Γνώμη μου να μην αγχώνεσαι για το πιπιλισμα, σίγουρα δεν φταις εσύ κι εμένα ο γιος μου όσο κι αν προσπάθησα να του δώσω πιπίλα τίποτα το χεράκι φαίνεται ήταν πιο νόστιμο. Βεβαία είναι ελεγχόμενη η κατάσταση δεν του έχει γίνει ακόμη συνήθεια αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί. Βεβαια ο γιατρός μου είπε οτι είναι σε φάση που εξερευνά το σώμα του και το περιβάλλον και το πιπιλισμα είναι είναι ένας τρόπος για να το κάνει. Τον αφήνω λοιπόν αλλά με τον απαραίτητο έλεγχο.

Τωρα η κορούλα σου είναι αρκετά μεγάλη και πιστεύω οτι αν προσπαθήσεις να την πείσεις οτι το να βάζει το δαχτυλάκι στο στόμα δεν αρμόζει στην ηλικία της, αν κάνεις διάφορα τεχνάσματα πιστεύω θα καταλάβει. :wink:

Αλλά κυρίως μην αγχώνεσαι εγώ κατα βάθος θεωρώ οτι είναι και θέμα ωρίμανσης όταν έρθει η ώρα να το κόψει θα το κάνει. :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μενια για τις ευχες και το κουραγιο.Επισης και σε εσενα.Παρεπιπτοντως, οταν ειχα και εγω το ενα παιδι, νομιζα οτι δεν αντεχω. Ηταν και ατακτη...Σα γεννηθηκε ομως η δευτερη,σκεφτομουν ποσο καλα ημουν τελικα με το ενα και οτι νομιζα πως δεν αντεχω. Τωρα με τα 4, οταν βρισκομαι μονο με 2, λεω οτι ειμαι υπεροχα.

 

Εχω αγχος γιατι εχω δει παραμορφωσεις, ηδη τα δοντακια πεταχτηκαν, απλα περιμενουμε τα νεα δοντια και εκει θα παρεμβουμε. Της μιλαω και τιποτε, μονο η οζα νυχιων κανει καλη δουλεια, με την πικρη γευση και αυτο αφου μεγαλωσε, αυτο το καλοκαιρι. Και κλαμα,ξενυχτια, αντιδρασεις...

Και ανεφερα την περιπτωση μας, οχι για να περιαυτολογησω και να φλυαρησω. Απλα ετσι ωστε αν τυχον καποια μητερα επιλεξει, να μην ξεγελαστει. Πιπιλα και μονο πιπιλα.Οχι πιπιλισμα.Εξαιρεσεις υπαρχουνε... Κατι ξερω...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

O μικρός μου είναι σχεδόν 4 μηνών και τώρα τελευταία άρχισε το πιπίλισμα του δάκτυλου, όταν πάει να κοιμηθεί. Τον έχω αφήσει προς το παρόν, γιατί κάπου διάβασα...δεν θυμάμαι που...ότι πρέπει να το αφήνουμε με το δάκτυλο και να μην προσπαθούμε με το ζόρι πιπίλα. Τώρα με αυτά που λέτε προβληματίστηκα... Να τον πιέσω για πιπίλα? Δεν είχα σκοπό να του δώσω γιατί ο μεγάλος ακόμα έχει πιπίλα και είναι 3 ετων και κάτι μηνών και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!Σαν πρεζάκι είναι!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...