Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα γίνεις μάνα...το πότε το ορίζει ο Κύριος!!!


Recommended Posts

μένω έγκυος ...αλλά μάταια χάρηκα...2μηνών με αιμοραγία στο νοσοκομείο...το χανω χωρίς απόξεση με φριχτούς πόνους γέννας !!!!

υπομονή έτσι ήταν να γίνει...λέω

 

μετά απο 2 χρόνια ξαναμένω έγκυος

πετάω στα σύννεφα !!!

βλέπω τν κοιλιά μου να φουσκώνει...ακούω την καρδούλα του να χτυπά

θα γίνω μανούλα!!!

 

βλέπω στο όνειρο μου πως είμαι σε ένα εκκλησάκι που ποτέ δεν εχω δεί και κλαίω ,μια μαυροφορεμένη γυναίκα μου φέρνει ένα μωράκι, μου το δίνει στην αγκαλιά μου, σταματώ να κλαίω

μετά απο λίγο έρχεται και μου το παίρνει και μου λέει, "φτάνει τόσο, υπομονή να έχεις, 3 φορές "

 

αυτό ήταν η καρδούλα σταματά να χτυπά!!!

και τότε νιώθω να χάνομαι

 

Δεν σε περίμενα,μα εσύ ήρθες

δεν θα σε έδιωχνα ποτέ μου,

μα πριν καλά καταλάβω οτι σε είχα μαζί μου, έφυγες βιαστικά για ένα δικό σου ταξίδι.

Απο τότε που έφυγες, σε ονειρέυτηκα πολλές φορές,

παρακαλούσα να ξανάρθεις και σε περίμενα, και ήρθες για δεύτερη φορά,

ήρθες να αλλάξεις την ζωή μου...

Επιτέλους ένιωθα ολοκληρωμένη κι ας μην σε είχα δεί ακόμη...

Ήμασταν ένα, εγώ κι εσύ

και όταν σε είδα και άκουσα τους χτύπους της καρδιάς σου μέσα απο μια οθόνη τηλεόρασης τότε πετούσα,όχι απλα στα σύννεφα αλλά πάνω απο αυτά.

Δεν έχω ξανανιώσει έτσι ποτέ μου.

Σε αγάπησα πριν δώ την μορφή σου,τα μάτια σου...

μα εσύ θέλησες και πάλι να φύγεις...

 

Εξακολουθούσες να είσαι μέσα μου,

ήθελαν να σε πάρουνε απο εμένα...

Ήμασταν ένα, κι εγώ δεν ήθελα να σε δώσω

κι ας είχε σταματήσει η καρδούλα σου να χτυπάει...

Σε ξεριζώσανε και σε πετάξανε σ' ένα καλάθι αχρήστων...

είχες ολοκληρωθεί, μα εγώ δεν σε είδα, δεν σε πήρα αγκαλιά...

δεν μου είπανε αν ήσουν αγόρι ή κορίτσι..

ήσουν απλά το μωρό μου.

Ένιωθα μισή...

η καρδιά μου δεν χτυπούσε, δεν υπήρχε, είχε ξεριζωθεί κι αυτή μαζί σου...

Παρακαλούσα να είχα φύγει κι εγώ μαζί σου,

τουλάχιστο να σε γνώριζα, να σε έβλεπα, να σε φιλούσα, να σε είχα αγκαλιά,

να μην είσαι μόνο σου...

 

Έχει περάσει καιρός κι εγώ ακόμη περιμένω...

κι άν είναι κάτι να 'ρθει

θέλω να είσαι εσύ

να σε κρατήσω επιτέλους και να σου πώ οτι ποτέ δεν σε ξέχασα

θα είμαι εδώ να περιμένω

εσένα μωράκι...

 

προσπαθώ να θυμηθώ στοιχεία απο το όνειρο μου , κάποιος στο όνειρο ανέφερε το χωριό Προυσσός ,και ναι, βρίσκω την παναγία την προυσιώτισσα

πηγαίνω και βρίσκομαι στον ίδιο χώρο που βρισκόμουν στο όνειρο μου!!!!!!!!!!

αυτό ήταν

πιστεύω πως θα με βοηθήσει!!!!!

 

 

μπαίνω στην διαδικασία των εξετάσεων

μου βρίσκουν αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο

και τη νόσο του λύκου

 

παθαίνω σοκ

 

σε πιθανόν επόμενη εγκυμοσύνη μου λένε ενέσεις ηπαρίνης, σαλοσπιρ, και τακτικός έλεγχος

 

μετά απο 2 χρόνια ξαναμένω εγκυος

παρ΄'όλο που έκανα όμως την αγωγή ...έχω ανεμβρυική κύηση!!!

 

πλέον δε ζώ

απλά υπάρχω !!!!

έσβησα

 

το έχω ξεγράψει οτι θα γίνω μαμα, οτι θα κρατήσω δικό μου μωράκι στην αγκαλιά

 

όμως θυμάμαι το "3 φορές"της παναγίας της Προυσσιώτισσας

 

και μετά απο 2 χρόνια, μένω για 4η φορά έγκυος

Είμαι πλέον σίγυρη

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ

 

Ευχαριστώ την Παναγία για την κάθε μέρα που φεύγει και για την κάθε νέα που έρχεται

ευχαριστώ γιατί έχω στην αγκαλιά μου την ΜΑΡΙΑ μου

Ευχαριστώ τον γέροντα Παίσιο που μεσα απο τα βιβλία του μου δυνάμωσε την Πίστη μου!!!!!!!!!

 

Μάνα θα γίνεις, ο Κύριος όμως ξέρει το Πότε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

συγνώμη για το μεγάλο ποστ

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νικολ Ανατρίχιασα και βούρκωσα στην κυριολεξία. Έχεις δίκιο υπάρχει Θεός και η πίστη μας σε Αυτόν βοηθάει.

Είχα αρκετά προβληματάκια με την εγκυμοσύνη μου και πάντα κοιτούσα ψηλά και παρακαλούσα την Παναγία. στις 5/7 θα βαφτιστεί ο Μάριος μου.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου Νικόλ και να ξέρεις ότι η Παναγία πάντα θα το προστατεύει.

Link to comment
Share on other sites

nikol...δεν ηξερα... δεν εχω πολλα λογια να σου πω... δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι σ αυτες τις περιπτωσεις... μονο να φανταστω μπορω κι ο πονος που ερχεται στην καρδια μου ειναι μεγαλος.... σκεψου να το ζεις... μακαρι καμια κοπελλα να μην ξερει ποσο δυσκολο ειναι το ευχομαι... η Παναγια η Προυσιωτισσα να ειναι παντα διπλα της... εχουν μεινει τα βηματα της πανω στους βραχους... οταν πηγα εκει ενιωσα τετοιο δεος...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ συγκινητικό.Τα παιδιά είναι θέλημα Θεού.Τα παιδιά είναι ευλογία.

Όταν σαραντήσαμε κ πήγαμε στην εκλησσία αφού μας έδωσε ο παπάς την ευχή του μας ειπε κ για ποιο λογο παμε στις 40 μερες να παρουμε ευχη.Επειδη τα παιδια είναι δώρο Θεού εμείς του το αντιπροσφέρουμε.

Να σαι καλά Νικόλ και να χαίρεσαι την Μαρία σου!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο για το κουράγιο και την πίστη σου...Δεν έχω πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου ,ούτε έμεινα δύσκολα έγκυος ισώς να νομίζεις πως δεν μπόρω να σε κατάλαβω...Ευχάριστώ και εγώ την παναγια κάθε μερα για τον άγγελο που έχω μέσα μου ...Περνάω όμως κάθε μέρα το ίδιο άγχος να είναι γερό ,να το πάρω στην αγκαλια μου...Να τή χαίρεσαι την Μαρία σου.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ασχολουμαι με τα θεια, εχω ψιλοψυχρη, ψιλοαδιαφορη σχεση με τη θρησκεια...

αγνωστικιστρια θα με ελεγαν καποιοι...δεν απορριπτω την υπαρξη του θεου, αλλα δεν την αποδεχομαι κι ολας... δεν με αφορα ρε παιδι μου το θεμα... ναι μεν σεβομαι τη θρησκευτικες αντιληψεις των αλλων, αλλα δεν τις ασπαζομαι...

 

ολα αυτα μεχρι προπερσυ...

 

4 χρονια προσπαθουσαμε για παιδι.. 2 χρονια χαλαρα και 2 πιο εντατικα.. δεν καθοταν..

καθοντουσαν ομως, ενα σωρο αλλα προβληματα.. σοβαρα και "ασοβαρα"

 

ενα μεσημερι δεκεμβριου,καθομαι με τον αντρα μου σε μια καφετερια, σκασμενοι απο στεναχωρια για ενα σοβαρο προβλημα που μας ειχε προκυψει..

περναει μια πιτσιρικα, γυρω στα 20, τσιγγανακι... μας αφηνει "κατι" (δεν γυρισα καν να κοιταξω τι ηταν) και μας λεει πως εχει ενα κοριτσακι με προβλημα υγειας και αν μπορουμε να βοηθησουμε... εγω τη διωχνω κουνοντας το χερι μου, ο αντρας μου -πιο πονοψυχιαρης γενικα- κανει ετσι και της δινει οσα ψιλα επιασε στη τσεπη του και της δινει και πισω αυτο που μας εδωσε... οχι,οχι επεμενε η κοπελα, κρατηστε το..

 

μπαινουμε στο αμαξι μου... πεταμε πισω αυτο που μας εδωσε η τσιγγανα (ενα ημερολογιο ηταν, πανω σε μια εικονα)και παμε σπιτι...

 

περναει ενας μηνας περιπου...

 

ξημερωνει ανημερα των φωτων

 

και βλεπω στον υπνο μου, οτι οδηγω το αμαξι μου.. πισω δεξια, σ ενα παιδικο καθισμα , ενα κοριτσακι.. με σγουρα μαλλια.. και στη θεση διπλα μου, η εικονα της παναγιας που κραταει τον χριστο, η εικονα απο το ημερολογιο που δεν ειχα κοιταξει καν..

 

τρεχω σα τρελη, κυριακατικα να βρω φαρμακειο... ειναι θετικο το τεστ.. απιστευτο!! ο μονος μηνας που δεν ειχαμε προσπαθησει καν!!! μια επαφη ολο το μηνα!!!

 

δυσκολη εγκυμοσυνη - επαπειλουμενη...

αιμα, πυρετος, αντιβιωση, τουμπες...

 

καθε φορα ειχα την εικονα της παναγιας απο το ημερολογιο στο μυαλο μου

 

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ... μου μιλαγανε... μου λεγανε "ΕΓΩ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ? ΤΙ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ?"

 

σκεφτομουν τα ματια Της οταν εκανα υπερηχο, καθε φορα που εκανα υπερηχο!!!

παντα καθησυχαστικα... στα ευκολα και στα δυσκολα..

 

γεννησα... πανευκολα... μου κραταγε το χερι...

9 μηνες...

 

δεν πολυψαχνω αν ηταν ολα γεννημα της φαντασιας μου.. δε με νοιαζει...

στα θεματα της πιστης, πραγματικο ειναι αυτο που σου κανει καλο, που σου δινει δυναμη..

 

καθε βραδυ, κοιταω το παιδι μου και προσευχομαι στην Παναγια να το προσεχει..

 

αλλωστε

 

δικο Της παιδι ειναι...

εκεινη ειναι η Πρωτη Μανα... εγω δευτερη...

 

(νικολινα, ευχαριστω για το τοπικ.... το ειχα στο μυαλο μου καιρο να γραψω κατι τετοιο, αλλα ολο το ανεβαλλα...

 

ας ειναι καλα η Μαρια σου!!!)

Link to comment
Share on other sites

nikol η ιστορία σου είναι επώδυνη αλλά διδακτική.Λυπάμαι που πέρασες όλα όσα πέρασες ,νομίζω πως δύσκολα μπορούμε να μπούμε στην ψυχολογία σου,αλλά χαίρομαι που απέκτησες τελικά την Μαρία σου.Ο Θεός ήταν δίπλα σου , το ίδιο και η Παναγία.Και απόκτησες το παιδάκι σου όταν το όρισαν Αυτοί.Όλες έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε,είναι δύσκολο βέβαια , αλλά είναι η αλήθεια.Θα έρθει όταν μας το στείλει ο Θεός,όχι όταν θέλουμε εμείς.Να είσαι καλά και εσύ και η οικογένειά σου!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nikol έβαλα τα κλάματα με το μήνυμά σου!!!!!

Να χαίρεσαι την Μαρία σου!!!!!!!

Ο Θεός είναι πραγματικά μεγάλος, και εγώ πήγα

κοντά του στα δύσκολα!

Αφού για πολλά χρόνια δεν μπορούσαμε να κάνουμε

παιδί, και μετά την 1η αποτυχημένη εξωσωματική βλέπω

την Ειρήνη την Χρυσοβαλάντου στον ύπνο μου μαζί με τον

Άγιο Νεκτάριο και μου λέει έλα να με βρείς.

Πήγα και στα δύο μοναστήρια, παρακάλεσα, έκλαψα, πίστεψα,

πήρα δύναμη, και με την βοήθεια του Θεού, της Παναγίας, των

Αγίων, και του Γέροντα Παίσιου, που λατρεύω, ήρθε η κορούλα

μας στήν αγκαλιά μας!!!!!!!!!!!!

 

Μήν χάνετε την πίστη σας ποτέ. Ο Θεός μας στέλνει όσες δυσκολίες

μπορούμε να αντέξουμε. Εκείνος ξέρει!!

Link to comment
Share on other sites

Νικολ μου με εκανες και εκλαψα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!! Καταφερες να ξεπερασεις ολες τις δυσκολιες και πηρες την ανταμοιβη σου!!

Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσε τη Μαρια σου....

Και να ξερεις πως η Παναγια η Προυσσιωτισα θα την προστατευει παντα....

Και εγω Προυσσοταμενη ειμαι (ετσι μας λενε στα χωρια αυτα ), και ειναι θαυμα που ζω και εγω και η μαμα μου.

Τα Χριστουγεννα πηγα και την παρακαλεσα για ενα παιδακι, και προχτες εμαθα οτι θα γινει πολυ συντομα!

Για μια ακομη φορα ηταν εκει και με ακουσε........

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια δεν ήθελα να δείξω το πόσο πιστεύω και να πάρω ευχές(που φυσικά και σας υπέρ ευχαριστώ) ήθελα μόνο να δώσω δύναμη στις γυναίκες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες!!!

κάποια΄κοπέλα είπε πως ο Κύριος μας δίνει τα βάρη που μπορούμε να αντέξουμε και έτσι είναι !!!!

 

Πίστη και Υπομονή !!!!

 

απο τότε που περίμενα αυτό το μωρό με φάγαν τα γιατί ???? γιατί σε εμένα ????

και τώρα λέω Δόξα το Θεό

τα άντεξα, έπρεπε να τα περάσω, δοκιμάστηκα, και δεν ξέρω τι με περιμένει ακόμα,μόνο να είναι δίπλα μου ο Κύριος, αυτό θέλω!

 

 

κάθε φορά που διαβάζω αυτά που έζησα κλαίω

φιστικάκι το ίδιο εκανα και με την δική σου ιστορία

να χαίρεσαι κι εσύ την Μαρία σου

 

να χαίρεστε τα πιτσιρίκια σας μανούλες

 

να έχετε υπομονή μέλλουσες μανούλες και ΠΙΣΤΗ πάνω απ' όλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Νικόλ μου που μας μεταφέρεις την εμπειρία σου και κυρίως την πίστη σου!!!!

Έτσι πρέπει να πιστεύουμε στον θεό κι όλα θα πάνε καλά για όλες μας στην κατάλληλη ώρα!!! Απλά πρέπει να έχουμε περισσότερο υπομονή και επιμονή αν θέλουμε κάτι τόσο πολύ.

Rg83p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν έχω λόγια... Τα μάτια μου είναι υγρά και άργησα αρκετά να γράψω κάτι. Κάθε βράδι πριν πέσω για ύπνο ευχαριστώ την Παναγία για το θείο δώρο που μου έκανε και που την προσέχει και την έχει γερή και δυνατή. Να χαίρεστε όλες οι μανούλες τα παιδάκια σας όσες έχετε και όσες περιμένετε... Όσες προσπαθείτε καλό κουράγιο και μην το βάζετε κάτω ο ΘΕΟΣ είναι μεγάλος. Και για όσες πραγματικά δεν μπορείτε (να μην ξεχνάμε και αυτές τις περιπτώσεις) υπάρχουν τόσα παιδάκια που περιμένουν μια ζεστή αγκαλιά και ένα όμορφο σπιτικό... Δικό σας θα είναι πάλι... Γονιός δεν είναι μόνο αυτός που γεννάει αλλά και αυτός που μεγαλώνει προσέχει δίνει όλο του το είναι και αγαπάει ένα παιδί... Να είναι όλα καλά με υγεία.. και εμείς να τα χαιρόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Νικολ μου απιστευτη η ιστορια σου δεν ειχα ιδεα Μπραβο σου για το κουραγιο και τη δυναμη σου να χαιρεσαι το Μαρακι σου

Φιστικακι ειδες μερικες φορες πως τα φερνει η ζωη??? Φοβερη η ιστορια σου

Να χαιρομαστε ολες οι μανουλες τα παιδακια μας!!!!

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tώρα το είδα αυτό το "διαφορετικό" θεματάκι.

Νικόλ και Φυστικάκι με κάνατε και έκλαψα με τις συγκλονιστικές ιστορίες σας.

Να σας ζήσουν τα βλασταράκια σας και να τα καμαρώνετε να μεγαλώνουν υγιή, καλότυχα, χαρούμενα, ευτυχισμένα.

Αυτό είναι που λένε ως όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Τα κοριτσάκια σας ήρθαν μετά από όλα αυτά που περάσατε για να δυναμώσει η πίστη σας και να μπορέσετε να αγαπήσετε και να εκτιμήσετε το θείο δώρο που σας προσφέρθηκε, να γίνετε καλύτεροι άνθρωποι, να ωριμάσετε ως μανούλες!

Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας όλα αυτά που με πόνο ψυχής διδαχτήκατε

και δίνετε κουράγιο σε όλες εμάς που είμαστε ακόμη στην προσπάθεια.

 

Ότι κι αν κάνουμε, όποτε θέλει ο Θεούλης θα μας χαρίσει το δώρο Του. Όσο πιο νωρίς το συνειδητοποιήσουμε και το αποδεχτούμε αυτό τόσο καλύτερα για μας, για την ψυχολογία μας και τις αντοχές μας καθόλη τη διάρκεια της προσπάθειας. Ας γίνει λοιπόν το άγιο θέλημα Του, εμπιστεύομαι την κρίση Του. Είμαι σίγουρη πως ως φιλάνθρωπος και φιλεύσπλαχνος κάποια στιγμή θα ρίξει το βλέμμα Του πάνω μας, θα νιώσει τη λαχτάρα μας και το πόνο ψυχής και θα μας στείλει το ευλογημένο δώρο Του, όποτε είναι η καταλληλότερη στιγμή.

Δεν αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί σε μένα, γιατί άλλες μένουν με την πρώτη κι εγώ ταλαιπωρούμαι τόσο, δε με νοιάζει το γιατί, φτάνει που ξέρω ότι καθετί γίνεται ΓΙΑ ΚΑΛΟ και που πιστεύω ότι τελικά θα με αξιώσει ο Θεός να βιώσω κι εγώ το μεγαλείο της μητρότητας, κάποια ευλογημένη στιγμή …

Σε όλη αυτή την περίοδο έμαθα και ένιωσα τόσα πολλά! Δεν πειράζει λοιπόν που αργεί, όσο περνάει ο καιρός και δεν έρχεται, πιο πολύ το αγαπάω αυτό το πλασματάκι

… και γεμίζει το μυαλό σκέψεις …

… και η καρδιά συναισθήματα! …

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά εχω βουρκώσει και με τις δύο σας.....

και σας νοιώθω πραγματικά γιατί και εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά εως ότου κρατήσω στα χέρια μου την μπουμπού.

σας γράφω το εδάφιο που κάθε φορά που το διαβάζω με αγγίζει, και φανερώνει την αγάπη που έχει ο Θεός για ολους μας:

 

Διότι τόσον ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε έδωκε τον Υιό αυτού τον μονογενή, δια να μη απολεσθή πας ο πιστεύον εις αυτόν, αλλά να έχη ζωήν αιώνιον. (Α.Ιωάν. ε:11)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...