Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα γίνεις μάνα...το πότε το ορίζει ο Κύριος!!!


Recommended Posts

nikol πραγματικα συγκλονιστικη ιστορια...τα λογια αν και πολλακις αλλα βγαινουν με δυσκολια...συγχαρητηρια για το κουραγιο σου και την πιστη σου ...ετσι !κανεναν δεν αφηνει ο θεος και αν κανει καποιες φορες κατι δοκιμαζει....εχε πιστη και ολα θα γινουν...να χαιρεσαι την Μαρια σου...(Μαρια και εγω της παναγιας..) και καθε χρονο που θα περνας μαζι της να σου σβηνουνε τα προηγουμενα χρονια λυπης...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νικόλ, σε νιώθω ,σε νίώθω μέσα από τα βάθη της ψυχήσ μου.. κι εγώ είμαι στισ 3 φορές..και ετοιμάζομαι να πάω στην Παναγία την Προυσσιώτισσα , αφού κάνω μια επέμβαση που χρειάζεται..ελπίζω.. ελπίζω..αντλώ δύναμη κι εγώ από τα βιβλία του Γέροντα Παισίου..ήρθαμε και προσκυνήσαμε τον τάφο Του..ελπίζω..αν και χάνω την πίστη μου συχνα..Έχει ο θεός, το πιστεύω..Εγώ το έγραψα ότι ο θεόσ δε δίνει περισσότερα από όσα αντέχουμε..ελπίζω!! Να τη χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε νικολ, με συγκλονησε παρα πολυ η ιστορια. χωρις να σε ξερω,πραγματικα σου βγαζω το καπελο. που βρηκες κοριτσάκι μου τοσο κουράγιο και υπομονη .... σε θαυμάζω.... ειλικρινά μπράβο σου!!!(δεν ξέρω αλλά από την μέρα που διάβασα στο φόρουμ, την ιστορία σου, βουρκόνουν πράγματικά τα μάτια,και την ξαναδιαβάζω , και την ξαναδιαβάζω, και προσπαθώ και εγώ να πάρω κουράγιο και να συνεχίσω και να μην τα βάλω κάτω, με ότι μου έχουν συμβέι... ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ, ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...

να χαίρεσαι την μαρία σου, και ο θέος να σου στήλει και άλλα μωράκια....

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου, με συγκίνησες απίστευτα! Χαρά στο κουράγιο σου αγάπη μου γλυκιά που συνέχισες! Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Να είναι γερό και να το φυλάει πάντα ο Θεός!

Εύχομαι όλες εμείς που προσπαθούμε για παιδάκι να μας το δώσει γρήγορα ο Θεός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω συγκινηθει και εγω...αφορμη εψαχνα για να κλαψω σημερα!ειχα κ εγω 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες κ ενω λεω συνεχως μεσα μου οτι αυτο ηταν το θελημα του Θεου συχνα χανω την πιστη μου κ αναρωτιεμαι γιατι κ πως κ ενα σωρο αναπαντητα ερωτηματα!διαβαζοντας αυτα συνειδητοποιω οτι οσο μεγαλυτερη πιστη θα εχω τοσο περισσοτερες ελπιδες θα εχω για το επιθυμητο αποτελεσμα.σιγουρα για να μου συνεβη αυτο υπαρχει λογος.ισως σβηνω ετσι αμαρτιες του παρελθοντος ή και του παροντος ποιος ξερει...ισως ο Θεος δοκιμαζει την πιστη μου..οποια κ αν ειναι η αιτια ευχομαι να αξιωθω να γινω σωστος ανθρωπος ετσι ωστε να μου αξιζει να γινω μανα...αγωνας χρειαζεται πνευματικος!καθε φορα που θα απογοητευομαι θα ανοιγω αυτη τη σελιδα.καλη δυναμη σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ...ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ..ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ....ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ-Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΘΑ ΣΚΙΣΩ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΜΟΥ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ...ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Συγγινήθηκα πάρα πολύ ειλικρινά που θέλω να δακρύσω αλλά είμαι με κόσμο. Πολλές φορές αυτό που παιρνάμε είναι δοκιμασία και άλλες για να γίνουμε πιο καλή άνθρωποι. Στο βιβλίο του γέροντα Παίσιου λέει ότι σπίτι που δεν έχει στενοχώριες δεν το επισκέπτεται ο Θεος. Δόξα να έχει μας συνέβησαν πολλά στην οικογένεια μου αλλα οι προσευχές μας οισακούστηκαν. Κανένα δεν εγκαταλείπει ο Θεός ακόμη και τον πιο αμαρτωλό. Πέρασα πάρα πολλά για να καταλάβω οτι τον Έχω ανάγκη και ότι χωρίς Αυτόν είμαι ένα τίποτα.

 

Εμείς εδώ στην Κύπρο έχουμε για άτεκνα ζευγάρια την ζώνη της Παναγίας την φοράει η κοπέλα και με την χάρη της Παναγίας μένει έγκυος.

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια χαίρομαι επιτέλους που μέσα σε αυτο το φόρουμ προσεγγίζουμε πνευματικά το θέμα του παιδιου.

Καλή και η επιστήμη και οι ημ/νίες ωορηξίας και γόνιμες μερες και τεστ και όλα αυτά τα; οποία μας αγχωνουν.

Ο θεός όμως που μας παρατηρεί απο πάνω έχει τα δικά του σχέδια για τον καθένα μας.

Διάβαζα κάπου ο οτι θεος κρατά ένα κέντημα .Η καλή πλευρά του κεντήματος κοιτά προς το Θεο και η αναποδη κοιτά προς εμας. Εμεις που βλέπεουμς μονο την ανάποδη κ δεν μπορουμε να κατάλαβουμε την ομορφιά του θελήματος τους Θεού.

Πρέπει να το καλλιεργήσουμε αυτο για να ειμαστε πιο ειρηνικές μέσα μας

 

Και φυσικά λέει ένας ψαλμός " όπου ο Θεος βουλεται νικαται φύσεως τάξη" Και τα αδύνατα μπορουν να γίνουν δυνατα για όλες μας κορίτσάκια. Ενα τακ να κάνει ο θεο΄ς όλα γίνοντα στο λεπτό

 

Και εγώ είχα μια παλλίνδρομη μετα απο αρκετη προσπάθεια. Ακόμη δεν έχει έρθει τίποτα αλλά κ έγω θέλω όπως και εσείς να το εμπιστευτώ στην ΠΑΝΑΓΙΑ αυτο το θέμα ειδικά τώρα που διανύουμε την περίοδο του 15Αυγούστου

 

 

Σας ευχαριστώ που μου δωσατε την ευκαιρία να μιλήσουμε ετσι ομορφα απλά και πνευματικα'--Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia μια θερμη παρακληση. να αλλαζετε το τιτλο σε τετοιες περιπτωσεις. με επιασαν τα κλαματα κ με εβλεπε κοσμος στη δουλεια. τι θαυματα εινια αυτα??? πωπω δεν ξερω ...ολα για καποιο λογο γινονται. για να δυναμωσει η πιστη, η σχεση μεταξυ συζυγων, γιατι ολοι θα περασουν δοκιμασιες. ο θεος ξερει. εμεις ειμαστε τα παιδια του κ δεν καταλαβαινουμε γαιτι γινονται ολα. εκεινος ομως κανει το καλυτεροτερο για μας. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ!!!

ευχομαι ολα να πανε κατ ευχην.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγκινηθηκα πραγματικα με ολα αυτα.. Με τον αντρα μου προσπαθουσαμε 2 χρονια , τον δεκαπενταυγουστο που περασε παρακαλεσε η μητερα μου την Παναγια και εγινε το ΘΑΥΜΑ !!! Η Παναγια ειναι μανα και μας καταλαβαινει..Πιστευω πολυ σε Αυτην...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλησιαζει και η γιορτη της,ακομα κλαιω με αυτα που διαβασα.Τελικα ειναι η μητερα μας η παναγια και μας ποναει.Εγω οταν ειχα αιμοραγια βρυση στη 32η βδομαδα και τελικα γεννησα με αποκολληση πλακουντα,κινδυνεψα και εγω και το μωρο να πεθανουμε.Μεσα στο αμαξι οταν πηγαινα νοσοκομειο φωναξα παναγια μου μεγαλοχαρη ελα και ηρθε μας εσωσε,εχουν γεμισει τα ματια μου τωρα που σας γραφω,ισως επρεπε να τα θυμηθω τωρα που πλησιαζει η γιορτη της.Δε νιωθω οτι ειμαι σπουδαια επειδη με βοηθησε η παναγια,νιωθω ομως οτι πρεπει να εχω εμπιστοσυνη στη βοηθεια Του και στην βοηθεια της.

Να χαιρομαστε τα παιδακια μας και να μας χαρισει η παναγια και αλλα γερα κ ευλογημενα παιδια.

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολες κοριτσια, η παναγιτσα θα κανει το θαυμα της!! εμπιστοσυνη αγαπη, κ εμπρακτη ευγνωμοσυνη...φιλια σε ολες!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια εγώ προσπαθώ τώρα στις νηστείες για μωρακι, αλλά επειδή έχασα το προηγούμενο, αυτό αν γίνει και γεννηθεί με το καλό θα το ονομάσω Μάριο ή Μαρία , το έταξα απο τώρα στην Παναγία

ttc.png

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες νιώθω άσχημα....γιατί κάποιες φορές μέσα στην απελπισία της στιγμής που με πιάνει κατά καιρούς λέω "γιατί αργεί το μωρό μου τόσο πολύ να έρθει??".

Και δεν σκέφτομαι πως ο Θεός κι η Παναγία ήταν πάντα δίπλα μου όταν τους χρειάστηκα...Κακώς. Κακώς σκέφτομαι έτσι. Πρέπει να έχω πίστη.

Πριν 5 χρόνια, ύστερα από μια επέμβαση ενδομητρίωσης κι ενώ δεν ήμουν γενικότερα καλά κι ένιωθα μόνη, πήγα σ'ενα μοναστήρι της Αγίας Μαρίνας (κάπου προς Κόρινθο, αν θυμάμαι καλά), ένιωσα πολύ καλύτερα και προσευχήθηκα να μ'αξιώσει η χάρη της να κάνω οικογένεια και παιδιά κι έταξα το πρώτο μου παιδάκι αν είναι κορίτσι να το βγάλω "Μαρίνα". Μετά από μια εβδομάδα γνώρισα τον άντρα μου. Νιώθω πως με βοήθησε η Αγία Μαρίνα.

Παιδάκι δεν έχει έρθει ακόμα. Έχω πίστη όμως και περιμένω.....

 

Νικόλ και Φυστικάκι να χαίρεστε τα κοριτσάκια σας, να είναι πάντα γερά και καλότυχα!....Να'στε καλά που μοιραστήκατε μαζί μας τις ιστορίες σας...

 

Μέλλουσες μανούλες, εύχομαι η Παναγία να γεμίσει τις κοιλίτσες σας σύντομα με μωράκια!

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

oyfffff me συγκινησατε συν-μουρλες φορουμιτισες :P

σε οτι αφορα στο εγκυμοσυνη-θεια θέληση ειμαι ακόμη λίγο προβληματισμένη... με την εκκλησία και τα τελετουργικά της δεν έχω καμία σχέση... 2 παιδιά βάφτισα και κανένα δεν τα έτρεξα 40 μερες στην εκκλησία, ούτε να κοινωνήσουν κλπ κλπ.. ουτε εγώ κοινωνώ για να πώ την αλήθεια, δεν νηστεύω για θρησκευτικούς λόγους και προτιμώ να προσεύχομαι στο σπίτι μου επικοινωνόντας με την Παναγία (κατα προτιμηση) οπως νιώθω εγώ...

μια εγκυμοσύνη που έρχεται απο το πουθενά ειναι αποτέλεσμα θείας παρέμβασης ή η φυση επέλεξε την συγκεκριμένη στιγμή να κάνει τη δουλειά της; μια γυναικα που μένει έγκυος στα 42 της "φυσιολογικά" μετά απο 42 σπερματεγχύσεις και 6 εξωσωματικές ειναι θαύμα ή απλά ο οργανισμός της μετά απο τόση προσπάθεια αποφάσισε να "ξυπνήσει"?

μια γυναικα που έφαγε το.. γνωστό μήλο τελικά δεν έμεινε έγκυος επειδή το μήλο ειναι απλά κάτι συμβολικό, μια δεισδαιμονία ίσως που μας ακολουθεί λόγω του ότι..γονιδιακά είμαστε παγανιστικός λαός, ή επειδή δεν είχε νηστεψει 3 μέρες πρίν? μια γυναικα που έχασε το παιδάκι της στην 32η εβδομάδα λόγω μικροβίου πχ το έχασε ή επειδή αμέλησε να πραγματοποιήσει ένα τάμα;

τελικά ο Θεός στον οποίο πιστεύουμε παιρνει αβέρτα αγένντα παιδάκια; (σορρυ αν αυτή η έκφραση ακούγεται σκληρή) μας τιμωρεί για κάτι στερώντας μας το δικαίωμα της μητρότητας;

δεν αντιλέγω οτι υπάρχει θεία βούληση... πχ ξέρω πώς ο θεός κράτησε τη μάνα μου ζωντανή και την έσωσε στο παρα 3 οταν έπαθε καρκινο του μαστού επειδη έπρεπε να ζήσει για εμάς.. εμένα και την αδερφή μου που ειμασταν ακόμη μικρές και τον μπαμπά μου που απλά δεν αντέχει χωρίς εκείνη... απο την άλλη όμως δεν κράτησε στη ζωή την ανηψιά μου που έφυγε στα 16 της απο καλπάζοντα μεταστατικό καρκίνο ο οποίος άρχισε, αν ειναι δυνατον, απο τον αφαλό της και εξαπλώθηκε σε ΟΛΟ της το σώμα.. σε αυτή την περίτπωση.. φταιει το dna της μικρής ή ο Θεός κάτι ειχε σχεδιάσει? και αν ναι.. τι; και μην μου απαντησετε αγνωστες οι βουλές του Κυρίου γιατι κατα την γνώμη μου αυτά τα λένε οι παπάδες για να μην εξηγούμε και να μην ψάχνόμαστε... ξέρω πώς στον θεό δεν μπορείς να πιστεύεις υπο όρους ή προυποθέσεις... ή πιστεύεις ή όχι... θέλω να πιστεύω.. ξέρετε ειναι και καλό πολλές φορές να τα ριχνουμε στον..απο πάνω οταν κάτι μας πάει στραβά.. αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω και το γεγονός πώς η φύση.. οχι ώς αποτέλεσμα δημιουργίας του θεού αλλά ώς αυτονομη κατασταση.. ώς βιολογία... μπορεί πολλές φορές να μας εκπλήξει δυσάρεστα ή ευχάριστα...

ελπίζω να μην σας κουρασα

φιλιά as always και ευχομαι η καθεμιά μιας συντομα να έχει το αποτέλεσμα που επιθυμεί

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μαρα. ενα ειναι σιγουρο για μενα. οτι ειναι απο τη φυση , ειναι ουσιαστικα εκ θεου. γιατι ο θεος τα δημιουργησε ολα. κ εμεις ειμαστε πολυ μικροι για να καταλαβουμε τα πολυ μεγαλα. για αυτο λεγετε πανσοφος και παντοδυναμος. δεν μπορει να λεμε αα σε αυτη τη δυσκολη στιγμη ηταν εκ θεου κ στην αλλη εκ φυσης. ολα ανηκουν στο θεο γαιτι ειναι δημιουργος .αποψη μου. φιλια σε ολες κ ευχομαι να γινει συντομα το πολυποθητο!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα πω πολλά... Δεν μπορώ να πιάσω αυτό το θέμα.

Θα επαναλάβω μόνο αυτό που μια γιατρός μου είπε όταν έχασα το μωρό στην 23η εβδομάδα.

"Το μυστήριο της ζωής μας ξεπερνά. Είμαστε απλά συνδημιουργοί, άλλος είναι ο Δημιουργός. Το πώς και το γιατί είναι μερικές φορές ερωτήματα χωρίς απάντηση".΄

Το σκέφτομαι κάθε μέρα. Είχε απόλυτο δίκιο...

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

η φύση τίνος δημιούργημα είνια ???

 

και θα πώ και κάτι άλλο που έχω ξαναπεί

ένας κήπος δεν έχει μόνο γέρικα δέντρα αλλά έχει και μπουμπούκια,

μικρά τριαντάφυλλα κ. .α.

 

 

το μεγαλείο του κυρίου δε χωρά στο μυαλουδάκι μας όσο και να το αναλύουμε , κι ας προσπαθουν οι καλύτεροι επιστήμονες

 

πίστευε για να δείς και μην περιμένεις να δείς για να πιστέψεις

Link to comment
Share on other sites

η φύση τίνος δημιούργημα είνια ???

 

και θα πώ και κάτι άλλο που έχω ξαναπεί

ένας κήπος δεν έχει μόνο γέρικα δέντρα αλλά έχει και μπουμπούκια,

μικρά τριαντάφυλλα κ. .α.

 

 

το μεγαλείο του κυρίου δε χωρά στο μυαλουδάκι μας όσο και να το αναλύουμε , κι ας προσπαθουν οι καλύτεροι επιστήμονες

 

πίστευε για να δείς και μην περιμένεις να δείς για να πιστέψεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...