Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ''φαφουτομάνα'' να μου κάνει παρέα?


Recommended Posts

Eνα θα σας πω ακουσα πάλι απο το στόμα της παιδιατρου το εξής: αντε μες το μήνα θα έχετε βγάλει και δόντια.... :D :D :D αυτη την κουβέντα την ακούω εδω και 4μήνες :D :D :D

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eνα θα σας πω ακουσα πάλι απο το στόμα της παιδιατρου το εξής: αντε μες το μήνα θα έχετε βγάλει και δόντια.... :D :D :D αυτη την κουβέντα την ακούω εδω και 4μήνες :D :D :D

ΑΧ! Εγώ να δεις πόσες φορές το άκουσα αυτό...αφού από κάποιο σημείο και μετά κάθε φορά που είχε κάτι το Ευακι μου έλεγε η παιδίατρος ''τώρα, να πω ότι θα βγάλει δόντι''? Και γελουσαμε όλοι μαζί...Εμείς πάντως θα πάμε για έλεγχο, προσπαθούμε να το καθυστερήσουμε, μπας και τελικά βγουν για να μην φάει τσάμπα την ακτινοβολία της πανοραμικης, αλλά τελικά δεν το βλέπω να την γλιτώνουμε... :roll:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμεις ακομα τιποτα καθε μηνα η παιδιατρος λειει προισμενα ουλα αλλα τιποτα ο πρωτος μου εβγαλε το πρωτο 12 μηνων υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Αrma ειναι αναγκαια η ακτινοβολία ρε παιδί μου... αφου τελικα θα βγάλει δόντια το παιδι απλα καθυστερεί... Θα ξυπνήσεις μια μέρα και θα έχει φουλ οδοντοστοιχία...χαχαχαχα φανταζεσαι να πας να το σηκωσεις το παιδι και να σου κάνει το χαμόγελο της κρεστ? αυτο λέω και γω στον άντρα και γελάμε... υπομονή θα βγούν...

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια τα νέα έχουν ως εξής: Πήγαμε εχτές στην παιδίατρο. Η πρώτη της κουβέντα ήταν ''όλο τον μήνα που μιλάμε σου λέω για πανοραμική και μόλις βλέπω την Εύα πόσο καλά είναι το μετανιώνω''...Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν ασθένειες που έχουν σαν σύμπτωμα την έλλειψη δοντιών αλλά συνοδεύονται από άλλες ψυχοκινητικές διαταραχές, έλλειψη νυχιών, μαλλιών κλπ. Πήρε μπροστά μου ένα οδοντίατρο, μία παιδοορθοδοντικό και μία παιδοδοντίατρο που της σύστησε η παιδοορθοδοντικός και οι τρεις είπαν πάνω - κάτω τα ίδια. Ολοι ρώτησαν αν η Εύα έχει καλή ανάπυξη. Η παιδίατρος έλεγε ''είναι στα κατώτατα του βάρους, αλλά έχει και πολύ αδύνατη μαμά, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι άψογη και πολυ έξυπνη(καμαρωνε η μαμα κουκουβάγια από δίπλα :lol: ). Οι δύο πρώτοι είπαν ότι αν ηταν δικό τους παιδί θα περιμεναν μέχρι τα δυο(και οι δυο ήταν φίλοι της παιδιατρου). Η παιδοδοντίαρος είπε να περιμένουμε μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά αν θέλουμε να την επισκεφτούμε να μας πει αν χρειάζεται πανοραμική. Επίσης είπε να πάρουμε μία οδοντόβουρτσα που μπαίνει στο δακτυλο και να κάνουμε μασάζ στα ούλα όχι από την μεριά που είναι οι τρίχες, από την άλλη. Η πανοραμική(εφόσον τα δόντια φαίνονται) είναι καθαρά για να μας φυγει η περιέργεια, δεν σημαίνει ότι την κάνεις, βρίσκεις το πρόβλημα και υπάρχει λύση. Σε αυτές τις ηλικίες έτσι κι αλλιώς είναι πολύ επώδυνες οι διαδικασίες για να ανοίξεις το ούλο, οπότε και δεν τις κάνουν..Άρα δεν κάνουμε πανοραμική και για ακόμα μία φορά πριμένουμε...Να ναι καλά αυτή η παιδίατρος μας πάντως, προκειμένου να μην μας στείλει κάπου τσάμπα έφαγε εχτές μισή ώρα στα τηλέφωνα συν ότι τόσο καιρό έχει βρει όλους τους παιδοδοντιάτρυς του Παίδων για να τους ρωτήσει...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΟΓΙΟΣ ΕΒΓΑΛΕ ΣΤΟΥΣ 11 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ3 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ... ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΠΑΝΤΩΣ...

 

Και εμείς το πρώτο δόντι το βγάλαμε 13 μηνών, τώρα 21 μηνών βγαίνουν το ένα πίσω το άλλο και όντως ανώδυνα αφού ο μικρός δεν δείχνει να δυσανασχετεί καθόλου.

Άλλωστε όπως είπε και η παιδίατρος μου δεν ξέρω κανένα παιδί που να μην έβγαλε δόντια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αλλος ενας μηνας περασε και ακομα φαφουτες ειμαστε...

αρμα βαλεις στο google 18 months old no teeth θα βγαλει λιγα πραγματα.Στα ελληνικα δεν βρηκα κατι καλο.Γενικα λεει να μην ανυσηχουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλος ενας μηνας περασε και ακομα φαφουτες ειμαστε...

αρμα βαλεις στο google 18 months old no teeth θα βγαλει λιγα πραγματα.Στα ελληνικα δεν βρηκα κατι καλο.Γενικα λεει να μην ανυσηχουμε..

 

Χριστινάκι μου και εγώ ΑΚΟΜΑ εδώ! Μιλήσαμε ( η παιδίατρος δλδ) με πάρα πολλούς, όλοι είπαν τα ίδια..εφόσον ψυχοκινητικά αναπτύσεται καλά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η μόνη διαφορά με τους προηγούμενους μήνες είναι ότι τα πάνω δόντια πλέον είναι σαν να έχουν βγει. Εχουν κατέβει πολύ, φαίνεται και στα δυο μια άσπρη γραμμούλα και είναι σαν να τα εμποδίζει απλά μία πετσούλα. Που θα πάει??? Θα βγουν!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Αρμα, μια απο τα ιδια και ο φαφουτης γιος μου που κοντευει να κλεισει τους 11 μηνες! απο 3 μηνων μας ελεγε η παιδιατρος οτι θα βγει το δοντι,αλλα ακομη το ψαχνουμε! ο μπαμπας του στους 11 μηνες εβγαλε, οποτε ευτυχως γιατι η πεθερουλα μου αν το ειχε παρει αυτο απο μενα,ποιος την ακουγε!!!εντωμεταξυ ακουω κατι αλλα που βγαζουν δοντια απο 4-5 μηνων και σκαω! Αλλα οπως ακουσα...χωρις μαλλια και χχωρις δοντια δεν εμεινε κανενας!

Link to comment
Share on other sites

χα χα και εμεις ακομα στην αναμονη τωρα τελευταια ομως βλεπω και εγω τα πανω να εχουν κατεβει αρκετα τα κατω στο ιδιο σημειο τα βλεπω στην μεση περιπου των ουλων

Link to comment
Share on other sites

Και στο κλαμπ ειμαστε!!!!!!!!!ειμαστε σχεδον 10μηνων και ακομη τπτ απο 3-4μηνων εχει σαλια τον τρωνε τα ουλα εδω και 1 1/2μηνα εχουνε μπρηστει τα ουλα του αλλα τπτ τα δοντακια μας δε λενε να κανουνε εμφανιση.δε βαριεσαι καποια στιγμη θα βγουνε τι στο καλο φαφουτικο θα μεινει το παιδακι μου?

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

arma η κόρη σου είναι όλα τα λεφτά με την μπαντάνα!

Τρελλαίνομαι προσωπικά για φαφουτίλα, αλλά εντάξει, εσείς ξεφύγατε λίγο! :)

Της φιλενάδας μου ο γιος έβγαλε το πρώτο του δόντι, 23,5 μηνών. Εϊχανε μισό μήνα περιθώριο μέχρι να αρχίσουν να το ψάχνουν εντατικά. Ο παιδίατρος την καθησύχαζε. Δεν την είχε βάλει στο κόλπο νωρίτερα. 23 μηνών της είπε ότι αν σε 1 μήνα δε βγάλει ούτε ένα θα το ψάξουν. Ο Γρηγοράκης λοιπόν μέσα σε 8 μήνες τα ΕΒΓΑΛΕ ΟΛΑ!!! Φοβόταν η φιλενάδα μου μην πάει Γυμνάσιο και ακόμα αλλάζει τα πρώτα δόντια! :-P

Σε πληροφορώ τα έβγαζε 3-3 και ανώδυνα!

Άσε που όταν πονούσε λίγο ήξερε να πει της μαμάς του "μαμά πονάει όντι" και η μαμά του του έδινε ντεπονάκι!

Ουδέν κακό αμιγές καλού! :wink:

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μείς πανηγυρίσαμε το 1ο μας δοντάκι στις 27 Οκτωβρίου και προχθές 8 Νοεμβρίου το 2ο!!! Φτάσαμε να χρονίσουμε κοντά για να βγάλουμε δόντι...

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλοσωρίζω και τις υπόλοιπες φαφουτομανούλες! Υπομονή σε όλες!!!

 

arma η κόρη σου είναι όλα τα λεφτά με την μπαντάνα!

Τρελλαίνομαι προσωπικά για φαφουτίλα, αλλά εντάξει, εσείς ξεφύγατε λίγο! :)

 

Λίγο??? Ξεφύγαμε απίστευτα, μην ντρέπεσαι!!! :lol:

 

Της φιλενάδας μου ο γιος έβγαλε το πρώτο του δόντι, 23,5 μηνών. Εϊχανε μισό μήνα περιθώριο μέχρι να αρχίσουν να το ψάχνουν εντατικά. Ο παιδίατρος την καθησύχαζε. Δεν την είχε βάλει στο κόλπο νωρίτερα. 23 μηνών της είπε ότι αν σε 1 μήνα δε βγάλει ούτε ένα θα το ψάξουν. Ο Γρηγοράκης λοιπόν μέσα σε 8 μήνες τα ΕΒΓΑΛΕ ΟΛΑ!!! Φοβόταν η φιλενάδα μου μην πάει Γυμνάσιο και ακόμα αλλάζει τα πρώτα δόντια! :-P

Σε πληροφορώ τα έβγαζε 3-3 και ανώδυνα!

Άσε που όταν πονούσε λίγο ήξερε να πει της μαμάς του "μαμά πονάει όντι" και η μαμά του του έδινε ντεπονάκι!

Ουδέν κακό αμιγές καλού! :wink:

 

:shock::shock::shock: Τι λες βρε παιδί μου??? 23 μηνών? Από την μία με παρηγορεί, από την άλλη με απελπίζει...Τι να πω? Η κόρη μου πλέον είναι λες και έχει ροζ δόντια με άσπρες άκρες :lol: Δεν λένε όμως να σκάσουν ακόμα τα άτιμα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

1401811yho44c9apr.gif

 

ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Φαφουτομανούλες και στα δικά σας! Και πάρτε κουράγιο από εμάς! Λίγο πριν μπούμε στον 18ο μήνα μας ήρθε το δοντάκι και το σημαντικότερο ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΩΔΥΝΑ! Ούτε που το καταλάβαμε. Και είναι και το πάνω.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

1401811yho44c9apr.gif

 

ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Φαφουτομανούλες και στα δικά σας! Και πάρτε κουράγιο από εμάς! Λίγο πριν μπούμε στον 18ο μήνα μας ήρθε το δοντάκι και το σημαντικότερο ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΩΔΥΝΑ! Ούτε που το καταλάβαμε. Και είναι και το πάνω.

 

b.gifr.gifa.gifv.gifo.gifempty.gif

 

Αντε να περνουμε σειρα οι επόμενες:-D

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

1401811yho44c9apr.gif

 

ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Φαφουτομανούλες και στα δικά σας! Και πάρτε κουράγιο από εμάς! Λίγο πριν μπούμε στον 18ο μήνα μας ήρθε το δοντάκι και το σημαντικότερο ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΩΔΥΝΑ! Ούτε που το καταλάβαμε. Και είναι και το πάνω.

 

αντε καλη αρχη ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και εμεις κοντευουμε να χρονισουμε και εχουμε μονο 2 κατω (9 μηνων τα εβγαλε ) και απο τοτε τιποτα !

 

δυο αλλα θαυματουργα ..τρωει ψωμι και μπισκοτο στο δευτερολεπτο !!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ!!!!!!!ΕΝΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΑΝΩ! ΑΛΛΑ ΠΥΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΡΟΙΑ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...