Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ''φαφουτομάνα'' να μου κάνει παρέα?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σίγουρα είναι γονιδιακό το θέμα γιατί μόλις είπα κι εγώ στο παιδίατρο πως η μικρή δεν έβγαλε ακόμη δόντι, αμέσως με ρώτησε σε τί ηλικία έβγαλαν τα αδέρφια της.....

 

Μαράκι με το καλό το δεύτερο δοντάκι.....και ανώδυνα εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε mpempoula πλάκα κάνω! Μακάρι να φύγετε κι εσείς σύντομα! :lol:

...

 

όχι Βρε άρμα μου επιμένω , εμείς, εγώ και η μπέμπα μου εννοώ, θα το κλείσουμε το τόπικ...άντε μαζί με την ανθούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι Βρε άρμα μου επιμένω , εμείς, εγώ και η μπέμπα μου εννοώ, θα το κλείσουμε το τόπικ...άντε μαζί με την ανθούλα!!!

 

Άντε καλά, αφού επιμένεις θα το δεχτώ..! :lol:

 

Μαράκι σ'ευχαριστώ! Με το καλό και το δεύτερο δοντάκι! Πήρατε φόρα ε? :-)

AndyAndy καλώς μας ήρθες!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

arma μου, άμα γίνει η αρχή και ξεκινήσει να βγαίνει ένα δοντάκι, μετά από 2 βδομάδες, βγαίνει ακόμη ένα...οπότε όλα μπαίνουνε σε μια ρέγουλα κ ένα ένα με την σειρά τους εμφανίζονται...

Καλημέρα σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε και στο τικεράκι σε λίγο χρονίζουμε! Δόντι όμως γιοκ! Ψάχνουμε από δω, ψάχνουμε από κει τίποτα! Από τριών μηνών λέγαμε θα βγάλει δόντι, σάλια, ανορεξία, όλα στο στόμα αλλά δόντι ακόμα άφαντο! Όλοι οι ''παρηγορητές'' λένε ''καλό είναι που αργεί να βγάλει δόντια'', θα γίνει ψηλή, θα έχει γερά δόντια, θα έχει μεγάλα δόντια, μέχρι και ότι θα είναι πολύ έξυπνη επειδή αργεί να τα βγάλει :shock::lol: Βέβαια με τα ουλάκια της μια χαρά τα καταφέρνει στο να μασάει, τρώει ψωμί, μπισκότα και το φαγητό της λιωμένο με πιρούνι, αλλά μέχρι πότε ρε κορίτσια θεωρείται φυσιολογικό να μην έχει βγάλει?

Και ερωτώ: υπάρχει καμιά μανούλα που να άργησε τόσο πολύ το παιδάκι της να βγάλει δοντάκια??? Έτσι μπας και διαβάσω κάτι real γιατί αρχίζω να απογοητεύομαι και νομίζω πως σε λίγο θα αρχίσω να ανησυχώ κιόλας :confused:

 

μην αγχώνεσαι!!!!! τουλάχιστον όχι ακόμη. και η δική μου άργησε να βγάλει δόντια και ο αντρας μου (οδοντίατρος) θα άρχιζε να ανησυχεί μετά τους 18 μήνες. τότε θα βγάζαμε πανοραμική για να δούμε αν υπάρχουν ρίζες ή πλάκα που εμπόδιζε την "ανατολή" των δοντιών. τελικά σου τους 10 μήνες έβγαλε τα δύο κάτω και από 'κει και πέρα πήρε φόρα. ένα απόγευμα κοτάζοντας το βιβλίο που είχε γράψει η δική μου μαμά για μένα, διάβασα ότι κι εγώ έβγαλα δόντια μετά τον πρωτο χρόνο. οπότε... είναι κληρονομικό.

να ξέρεις... όσο πιο αργά βγουν τόσο καλύτερα. θα είανι πιο μεγάλο το παιδί και θα καταλαβαίνει για να τα περιποιείται και να τα προσέχει.

το μειονέκτημα όσα παιδιά αργήσουν να βγάλουν τα πρώτα δόντια είανι ότι οι περισσότεροι συμμαθητές τους στο νήπιο και στην πρώτη δημοτικού θα είναι κουτσοδόντικα, ενώ αυτά τα παιδιά που άργησαν να βγάλουν τα πρώτα δόντια, θα τα αλλάξουν αργότερα (α' ή β' δημοτικού).

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni μου σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Να σε ρωτήσω κάτι μιας και ο άντρας σου είναι του ''επαγγέλματος''? Σε περίπτωση που υπάρχει πλάκα που τα εμποδίζει να βγουν(γιατί όσον αφορά τις ρίζες φαίνονται πετακάθαρα και ειδικά τα δύο κάτω φαίνονται σαν να είναι έξω), τι γίνεται τότε? Ξέρω ότι αν δεν υπάρχουν ρίζες πας για εμφύτευση αλλά αν υπάρχει αυτή η πλάκα ποια είναι η λύση?

 

συνέχισε να δίνεις φαγητό να μασάει έστω και με τα ούλα. κάνει καλό στην ομιλία. όσα παιδιά τρώνε αλεσμένα, αργούνε να μιλήσουνε...

 

Της δίνω κάθε μέρα από το δικό μας φαγητό και έξτρα ψωμάκι ή βρεφικά μπισκότα. Είναι η μόνη περίπτωση που με κυνηγάει εκείνη να της δώσω να φάει γιατί με τα αλεσμένα την κυνηγάω εγώ :mrgreen: απλά δεν μπορώ να κόψω τα αλέσμενα λόγω ποσότητας και γιατί όπως και να το κάνεις δεν πολτοποιεί τις τροφές το ίδιο με το να είχε δόντια, οπότε αν η ποσότητα του μη αλεσμένου είναι μεγάλη ίσως να της πέσει βαρύ στο στομαχάκι της. Αυτό αλήθεια ισχύει με την ομιλία? Το είχα ξανακούσει αλλά μου φάνηκε λίγο ''κουλό'':mrgreen:

 

Και πάλι πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει πλάκα, την ξύνουν και την αφαιρούν.

είχαμε κι αυτην την κληρονομικότητα εμείς. ο αδελφός μου έκανε τέτοια επέμβαση στα πίσω του δόντια όταν ήταν 12 χρονών.

είμασταν από παντού περικυκλωμένοιιιιι, αλλά τα καταφέραμε!

μην ανησυχείς!

 

ναι! ισχύει με την ομιλία. αν απλώς καταπίνει, δεν δουλεύουν όλοι οι μυες και η γλώσσα για να μιλήσει το παιδί. τα αλεσμένα μπορείς σιγά σιγά να μην τα κάνεις νια νια, να αφήνει κομματάκια από κοτόπουλο, κολοκύθι που είανι πιο μαλακά. όχι πολύ χοντρά κομμάτια και πνιγεί.... θα κρίνεις εσύ.

δεν θα της πέσει τίποτα βαρύ. θα φάει όσο χωράει το στομάχι της. εκείνη ξέρει καλύτερα από όποιονδήποτε άλλο, πόσο θέλει να φάει!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει πλάκα, την ξύνουν και την αφαιρούν.

είχαμε κι αυτην την κληρονομικότητα εμείς. ο αδελφός μου έκανε τέτοια επέμβαση στα πίσω του δόντια όταν ήταν 12 χρονών.

είμασταν από παντού περικυκλωμένοιιιιι, αλλά τα καταφέραμε!

μην ανησυχείς!

 

 

Πω πω! Ακούγεται τόσο επώδυνο...ουφ! Ελπίζω κι εμείς να την γλιτώσουμε! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω! Ακούγεται τόσο επώδυνο...ουφ! Ελπίζω κι εμείς να την γλιτώσουμε! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

ότι γίνει θα 'ναι για καλό του παιδιού. πάντως γίνεται με ολική νάρκωση. αλλά... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα φτάσετε ως εκεί

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι γίνει θα 'ναι για καλό του παιδιού. πάντως γίνεται με ολική νάρκωση. αλλά... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα φτάσετε ως εκεί

 

Ελπίζω να μην φτάσουμε...σήμερα μίλησα και με μία ξαδέρφη μου παιδοδοντίατρο(είναι στη Λάρισα ρε γμτ, να την είχα κοντά τουλάχιστον..) και μου είπε πως δεν υπάρχει προς το παρόν κανένας απολύτος λόγος ανησυχίας ούτε και ψαξίματος και ότι πολλά παιδάκια που βλέπει αργούν να βγάλουν δόντια. Στην αναμονή λοιπόν και πάλι...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ο πρωτος μου εβγαλε στον χρονο πρωτο δοντι μονος του ολοι μας λεγαν να το ψαξουμε αλλα τελικα εβγαλε. ο δευτερος ειναι στα εξι και ακομα γιοκ η παιδιατρος μας ειπε οτι εινια λιγο κληρονονομικο και εγω παλι στον χρονο υπολογιζω εαν καιαπο γκρινια και φαγουρα δοξα τον θεο και στα δυο απο το τριτο εχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην φτάσουμε...σήμερα μίλησα και με μία ξαδέρφη μου παιδοδοντίατρο(είναι στη Λάρισα ρε γμτ, να την είχα κοντά τουλάχιστον..) και μου είπε πως δεν υπάρχει προς το παρόν κανένας απολύτος λόγος ανησυχίας ούτε και ψαξίματος και ότι πολλά παιδάκια που βλέπει αργούν να βγάλουν δόντια. Στην αναμονή λοιπόν και πάλι...

 

στο είχα πει. μην ανυσηχείς. μετά τους 18 μήνες... ψάξτο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς, παραμένουμε φαφουτάκια αν και με αυτά που έγραψες Ισμήνη ψιλοαγχώθηκα.Συμβαίνει να μην βγάζουν ποτέ τα παιδάκια δοντάκια?Απίστευτο....Επίσης απίστευτο κι αυτό που έγραψες για την ομιλια σε σχέση με τα α΄λεσμενα , εμείς ακόμη δεν έχουμε δοκιμάσει μπισκοτάκι ή κάτι άλλο παρεμφερές, μόνο αλεσμένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς, παραμένουμε φαφουτάκια αν και με αυτά που έγραψες Ισμήνη ψιλοαγχώθηκα.Συμβαίνει να μην βγάζουν ποτέ τα παιδάκια δοντάκια?Απίστευτο....Επίσης απίστευτο κι αυτό που έγραψες για την ομιλια σε σχέση με τα α΄λεσμενα , εμείς ακόμη δεν έχουμε δοκιμάσει μπισκοτάκι ή κάτι άλλο παρεμφερές, μόνο αλεσμένα

 

ναι. υπάρχουν μόνο 3 περιπτώσεις σε όλο τον κόσμο που δεν έχουν βγάλει δόντια τα παιδιά. δοκιμάστε να μασήσει μαλακιά τροφή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου επιτελους βγαλαμε δοντακι και μαλιστα ερχεται και το 2 μαζι

.με αναμεικτα συναισθηματα λοιπον σας αφηνω .............δεν το καταλαβα πως βγηκε αλλα εχω 3 μερες που το συνειτοποιησα καθως μου εχει κανει και πυρετο και διαρροια

κατα τ'αλλα ομως καμαρωνουμε και αυτο το θαυμα των δοντιων.

φιλακιαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπεμπούλα μην ανησυχείς βρε! Αν ανησυχείς εσύ από τώρα εγω τι να κάνω που σε δυο βδομάδες γινόμαστε 14 μηνών??? Εγώ το πρώτο που της είχα δώσει ήταν βρεφικό μπισκότο κι αυτό για να την ταισω γιατί δεν άνοιγε το στόμα της. Ήταν 6 μηνών. Όταν έκοψε πρώτη φορά κομμάτι νόμιζα ότι θα μείνω, όμως δεν μπόρεσε να το μασήσει και το έφτυσε, σιγά σιγά από τον 7ο και μετά μασούσε πολύ καλά και σταδιακά έχει φτάσει να τρώει σχεδόν τα πάντα με τα ουλάκια της! :lol:

Γκρινιάρα ANTIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!! Καλορίζικο!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια πολύ γουρικο το τόπικ....Πήγαμε στην παιδίατρο και ανακάλυψε ότι βγήκε το πρώτο μας δοντάκι, μην φανταστείτε ότι βγηκε κανονικά αλλά ξεπρόβαλλε μια μυτούλα , η οποία έιναι περισσότερη αντιληπτή με την αφή.Δεν σας αποχαιρετώ επομένως επισήμως απλά προετοιμάζω το έδαφος , φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...