Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω?


ΜΑΜΑΕΦΗ

Recommended Posts

για λογους θρησκευτικους -εχει μπλεξει με μια οργανωση-η μαμα μου δεν θελει να ερθει στην βαφτηση του παιδιου τι να κανω??ντρεπομαι τοσο πολυ ολοι θα με ρωτουν που ειναι και τι θα πω στους συγγενεις τους δικους μου και του αντρα μου? δεν περνει απο λογια τα δοκιμασα ολα με το καλο με το αγριο δεν γινετε τοιποτα μεχρι που δεν την επερνα ουτε τηλ. μου το βγαζει ξινο και απο τους γονεις μου εχω μονο εκεινη.ασε που μετα την βαφτηση θελουν και γλεντη !! δεν ξερω τι να κανω ολο στεναχωριεμαι και η κατασταση δεν με αφηνει να χαρω την χαρα του παιδιου μου. λεω να μην καλεσω κανενα απο την μερια μου σιγουρα ετσι θα γλιτωσω το κουτσομπολιο και τα πικροχολα λογια τους.

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κούκλα μου εσυ τα σχόλια σκέφτεσαι ή ότι δεν θα είναι η μάνα σου εκεί;για το ότι θα λείπει μπορείς να βρεις πολλές κ καλές δικαιολογίες αλλά η καρδούλα σου πως θα είναι;η δίκη μου δεν θα είναι μάλλον στο γλέντι για λόγους υγείας κ στεναχώριεμε όχι να μην ερχόταν για τέτοιο λόγο! Εγώ θα το πω κ ας το πάρεις στραβά.η μαμα σου είναι απαράδεκτη κ θα έπρεπε να ντρέπεται!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την προλαλήσασα!

Αν είναι δυνατόν!

Ας μην πιστευει!

Αλλα να ερθει για την καρδια σου και μόνο! Αυτο θα επρεπε να σκεφτει σαν μανα!

Για τα σχολια ουτε που να τα σκεφτεσαι...ας πει ο καθενας οτι θελει!

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites

... όταν γερνάνε καμιά φορά κάνουν τρελαμάρες....

τέλος πάντων! εσύ θα κοιτάξεις τη χαρά του παιδιού σου και τη δική σου. απο κει και πέρα... επιλογή της είναι να μη βρίσκεται εκεί να καμαρώσει το εγγόνι της και το παιδί της! δεν φέρεις εσύ καμία ευθύνη για την επιλογή της και άλλωστε ο κόσμος πάντα σχολιάζει. αν δεν είναι αυτό, θα είναι κάτι άλλο.

Γίνε εσύ μία κουκλάρα μαμά για να σε βλέπει ο γιός σου μεθαύριο στις φωτό και να σε καμαρώνει κι άσε τους άλλους με τις επιλογές τους... Μη σε απασχολεί (όσο δύσκολο κι αν σου είναι, προσπάθησέ το) τίποτα άλλο!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως κρίμα που δε θα έρθει. ούτε μέχρι το προαύλιο της εκκλησίας ε;...επινόησε καποια ξαφνική αρρώστια, αν και οι πολλοί κοντινοί δεν είναι κακό να ξέρουν τον πραγματικό λόγο. αφού εκεινη είναι περήφανη για τις επιλογές της, γιατί να τις κρύβει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τα κορίτσια και εγώ.

Πολλές φορές οι άνθρωποι μεγαλώνοντας κάνουν χαζομάρες...Εσύ, σε μια τόσο σημαντική μέρα για το παιδί σου, κοίταξε να είσαι καλά. Γίνε λοιπόν μία κουκλάρα - όπως έγραψε και η maryp - και αδιαφόρησε για τα όποια σχόλια...Το πολύ πολύ, μπορέις να προφασιστείς κάποιο πρόβλημα υγείας για την μαμά σου.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να μην προφασιστεί κανένα δήθεν πρόβλημα υγείας. Για ποιο λόγο να την καλύψει; Ας πει ανοιχτά σε όποιον ρωτήσει τον πραγματικό λόγο που δεν έρχεται η μαμά της και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Δεν φθάνει που δεν θα παρευρεθεί η μαμά της (και ας μην πιστεύει), θα έχει και το άγχος το τί θα πει στους άλλους; ΟΧΙ! Θα πει τον πραγματικό λόγο και ας τα βγάλει πέρα η μαμά της με τους συγγενείς. Η κοπέλα να κάνει τη βάφτιση όπως θέλει και να καλέσει και κόσμο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστευω οτι θα πρεπει να την ντροπιασει σε όλους. Μανα σου ειναι, το καταλαβαινω οτι θελεις να την προστατεψεις. Αλλα νομιζω οτι της χρειαζεται ενα "χουνερι".. Να πας, να εισαι οσο πιο χαλαρη γινεται (όσο γινεται..) και όποιος σε ρωταει να λες : ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!

 

εκεινη θα ντροπιαστει, οχι εσυ.. εσυ εκει θα εισαι..

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υπεύθυνη για τη συμπεριφορά της, αν δεν θέλει να έρθει καλύτερα να μην έρθει. Εσύ να κάνεις τη βάφτιση όπως σ' ευχαριστεί και να καλέσεις και όποιον θέλεις. Πάντως θα συμφωνούσα να βρεις κάποια δικαιολογία αν και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκεφτεσε καν.Αν δεν θελει να ερθει δεν ειναι δικο σου προβλημα. Οσο για τους κοντινους ανθρωπους μην σε νοιαζει. Αλλωστε τους καλεις για να χαρουνε με την βαπτιση του παιδιου σου οχι να σχολιασουνε την μανα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το σκεφτεσε καν.Αν δεν θελει να ερθει δεν ειναι δικο σου προβλημα. Οσο για τους κοντινους ανθρωπους μην σε νοιαζει. Αλλωστε τους καλεις για να χαρουνε με την βαπτιση του παιδιου σου οχι να σχολιασουνε την μανα σου.

 

ακριβως ασε που οι περισσοτεροι θα ξερουν το λογω και μονο χαμενη θα βγει .

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστευω οτι θα πρεπει να την ντροπιασει σε όλους.

 

εφόσον έχει μπλέξει με παραθρησκευτική οργάνωση, έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου και δεν πρόκειται να νιώσει ντροπή για τίποτα.

 

Μην ανησυχείς για το τι θα πει ο κόσμος, αλλά να ανησυχείς για το τι άλλες "εκπλήξεις" θα σας κάνει στο μέλλον. Συνήθως οι παραθρησκευτικές αιρέσεις (ΟΚ και η ίδια η επίσημη εκκλησία συχνά) εκμεταλλεύονται οικονομικά τους "πιστούς"

Θα κλειστεί σε κανένα "μοναστήρι" της οργάνωσης; Θα γράψει την περιουσία της στην αίρεση; Αν αφήσετε το παιδί να το φυλάει, θα προσπάθήσει να το προσυλητίσει;

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΜΑΜΑΕΦΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΗΣ!ΕΑΝ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΖΟΡΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ(ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ) ΠΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! :confused:

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ...ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ "ΕΣΥ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ...?ΘΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση σημερα εκλεισα την εκκλησια,κεντρο,φωτογραφο,προσκλητ.και μπουμπουνιερες αλλα με βαρια καρδια τσακωνομαστε καθε μερα για αυτο το θεμα και τι να σου κανω που την εχω και αναγκη γιατι μου κραταει το παιδι.θα ακολουθησω τις συμβουλες σας θα γινει η βαπτιση και ασ μην ερθει θα πω οτι ειναι αρρωστη μονο στην αδερφη της το ειπα χθες αλλα λυση δεν βρηκαμε και δεν μπορει να παραβρεθει ουτε στο τραπεζι!!τελος παντον η ψυχουλα μου το ξερει που ελπζω μεχρι τελος οτι μπορει να της αλλαξω γνωμη.

ειναι οπως τα λεει η maggie φοβαμε και για τα χειροτερα γιατι η μαμα μου εχει περιουσια και εισοδηματα. ετσι μου ερχετε να παω εκει που παει και να κανω φασαρια.

την αγαπω πολυ μα με εχει φερει στα ορια μου .με τους καλεσμενους τι να κανω να καλεσω το σοι μου η οχι προς αποφυγη κουτσομπολιου?

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την περιουσία να το ελέγχεις!είναι επικίνδυνοι αυτοί οι τύποι.

Τι να πω κάνε τη βάφτιση κανονικά έτσι κι αλλιώς για το μωρό σου γίνεται.Να τους καλέσεις τους συγγενείς λέω εγώ γιατί αν όχι μάλλον θα ναι χειρότερα τα πράγματα.Αδέρφια δεν έχεις?ο άντρας σου τι λέει?Βασικά ενημέρωσε τους πιο στενούς συγγενείς μήπως μπορούν να βοηθήσουν σε κάτι.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα αδερφο που θα ειναι διπλα μου αλλα μαλλον το παιζει σε διπλο ταμπλο επειδη μενει μαζι της της χαιδευει τα αυτακια και δεν της παει κοντρα σε μενα βεβαια λεει αλλα...

ο αντρας μου ειναι συντηριτικος και προσεχει πολυ το τι θα πει ο κοσμος ,η κοινωνια εδω ειναι πολυ κλειστη ,εχει θυμωσει και λεει οτι αν δεν ερθει δεν θα της ξανα μιλησει!

δεν με νοιαζουν τα λεφτα ας τα κανει οτι θελει δικα της ειναι θελω μονο να ειναι εκει και το γαμωτο ειναι οτι για τον μικρο λιωνει κανει σαν τρελει αλλα η πλυση που της εχουν κανει ειναι το κατι αλλο αγριευει και γινετε αλλος ανθρωπος πιστευει οτι αν ειναι και κανει αυτα που της λενε θα ξαναδει τον πατερα μου !! ειναι και προσφατος ο θανατος του και ειμαστε ολοι καπως .

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστευει οτι αν ειναι και κανει αυτα που της λενε θα ξαναδει τον πατερα μου !! ειναι και προσφατος ο θανατος του και ειμαστε ολοι καπως .

Ποιά οργάνωση είναι αυτή?

Είναι φανερό οτι πρόκειτε για κύκλωμα εκμετάλευσης.

 

Προσπάθησε να είσαι δίπλα στην μαμά σου, γιατί σίγουρα χρειάζετε βοήθεια!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ....ζόρι πολύ ζόρι AΦOY πιστεύει ότι θα τον ξανάδει...έχεις μιλήσει μαζί της για τις λεπτομέριες κ το τι AKPIBΩΣ είναι αυτή η αίρεση;για πες μου έχει κάποια πράγματα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

τέτοιες οργανώσεις είναι επικίνδυνες,εμάς πήγαν να βαφτίσουν το παππού μου στη μπανιέρα 80 χρονών άνθρωπο λίγο πριν μας "αφήσει" και τα χαρτιά για το σπίτι έτοιμα τα είχαν.Μπήκε ο πατέρας μου μπροστά και έγινε το έλα να δεις!

Δεν είναι οι περιουσίες μόνο είναι που χώνονται στις ζωές του καθενός και σε πολλές περιπτώσεις ετσιθελικά.

 

Πάντως αν σε καθησυχάζει κι εμένα η πεθερά μου δεν ήρθε στη βάφτιση του παιδιού μου για άλλους λόγους βέβαια (κυρίως μεγάλης κακίας!)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

ασχετο η μπομπονιερα μου θα ειναι μια εικονιτσα με την παναγια της το ειπα και με ειπε εικονολατρεισα .νομιζω οτι δεν το ζω εγω αυτο και με πιανει νευρικο γελιο........

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑΕΦΗ,

πιστέυω πως τα νέα ηδη έχουν ταξιδέψει και οι συγγενής σου ξέρουν.Καλό θα είναι να φανείς κυρία να κάνεις την βάπτιση κανονικά και βάλε άλλον να απολογείται για το που είναι η μητέρα σου (τον αδερφο σου ισως η κάποια θεία).

Να μήν αφήσεις ολη αυτή την κατάσταση να επιρεάσει την οικογένεια σου γιατι εσύ θα βγείς χαμένη.Ασε την μητέρα σου να κάνει ότι θέλει αγνώησε αυτη της την επιλογη οχι την ίδια και που ξέρεις μπορεί να ....ξυπνήσει.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

αννα 27 και τι ειπες στον κοσμο που δεν ηρθε η πεθερα σου ? σε ρωτουσαν στην εκκλησια που ειναι?

 

 

Όχι γιατί από το σόι του άντρα μου οι μόνοι που ήρθαν ήταν ο πεθερός μου και η κουνιάδα μου με τον άντρα της.Κανένας άλλος γιατί δεν έχουν κανέναν άλλο,είναι περίπτωση οικογένειας.Να καταλάβεις 250 άτομα είχαμε στη βάφτιση και μόνο 3 από το σόι του άντρα μου,δε κάναμε και κλειστή τελετή.Οι δικοί μου οι κοντινοί ήξεραν τη βλακεία που τη δέρνει όλοι οι υπόλοιποι πραγματικά δεν ήξεραν καν αν υπάρχει άλλη γιαγιά.Προσωπικά λέω ότι είναι κρίμα να χει το μωρό φωτογραφίες ενθύμια από τη βάπτιση χωρίς τη γιαγιά του.Η δικιά μου είναι κακιά και ζηλιάρα και μια μέρα θα μάθει το παιδί μου για τη συμπεριφορά της.

Η μαμά σου όμως?Αξίζει όλο αυτό?Αν δε σε πειράζει να σε ρωτήσω τραβάει χρόνια αυτή η κολώνια που λένε?Ή είναι κάτι πρόσφατο?Το αποκλείεις να το ξεπεράσει ε?Αυτή η οργάνωση τι κόλλημα τραβάει με τις βαπτίσεις?Και με το τραπέζι μετά τι πρόβλημα υπάρχει?

Μπορεί να έρθει στην εκκλησία έστω από απόσταση και μετά στο τραπέζι.Αλήθεια είναι μεγάλη η μαμά σου?

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μεγαλη 58 χρονων ειναι αλλα ευκολοπιστη.στο τραπεζι δεν μπορει να ερθει γιατι λεω να πω οτι ειναι αρρωστη ετσι δεν γινετε να ερθει. μηπως εχεις καμια καλητερη δικαιολογια?

πριν χασουμε τον πατερα μου δεν ηταν ετσι διαβαζε βεβαια θρησκευτικα βιβλια και ψαχνοτανε αλλα πριν 2 χρονια ξεφυγε εντελως.δεν τις επιτρεπουν να ερθει στην εκκλησια γιατι με αυτον τον τροπο συμετεχει στην βαπτιση και απαγορευετε. λεει πως πρεπει να βαπτιζετε καποιος μεγαλος και να επιλεγει μονος του την θρησκεια του οπως ο χριστος που βαπτιστηκε μεγαλος στην θαλλασα!!

σε αυτο που ειπε η ελενη 1 φοβαμε μηπως εχει δικαιο οτι το εχουν μαθει οι συγγενεις και λεω στο τελος χαζες δικαιολογιες κανοντας με γελια ασε που δεν προσποιουμε και καλα!

ομως ειμαι σιγουρη οτι πολυ θα ερθουν και θα με φερουν σε δισκολη θεση εκεινη την ωρα.

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...