Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω?


ΜΑΜΑΕΦΗ

Recommended Posts

ασχετο η μπομπονιερα μου θα ειναι μια εικονιτσα με την παναγια της το ειπα και με ειπε εικονολατρεισα .νομιζω οτι δεν το ζω εγω αυτο και με πιανει νευρικο γελιο........

να της πεις κι εσύ ότι οι Τούρκοι δεν έχουν εικόνες. και ότι οι εικονομάχοι το 813 -αν θυμάμαι καλά- ήταν επηρεασμένοι από την επαφή τους με τους αραβικούς πολιτισμούς και είχαν "αποκυρήξει" τις εικόνες. ;) και ότι τώρα πια στο 2009 τα 'χουμε ξεκαθαρίσει τα θέματα αυτά...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να της πεις κι εσύ ότι οι Τούρκοι δεν έχουν εικόνες. και ότι οι εικονομάχοι το 813 -αν θυμάμαι καλά- ήταν επηρεασμένοι από την επαφή τους με τους αραβικούς πολιτισμούς και είχαν "αποκυρήξει" τις εικόνες. ;) και ότι τώρα πια στο 2009 τα 'χουμε ξεκαθαρίσει τα θέματα αυτά...

 

 

Μπα δε πείθονται έτσι είναι βαριές περιπτώσεις.

Με το άγριο δοκίμασες?με το εκβιαστικό?με τύψεις?δεν είμαι γενικά ακραία αλλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με κάτι τέτοια.Φοβάμαι μήπως το μετανοιώσει μετά που δεν ήρθε στη βάφτιση.Εγώ λέω να ρθει απλά από απόσταση ας μη συμμετέχει,από μακριά που λένε.Για να ρθει και στο τραπέζι.Μη δώσεις και πολύ σημασία αν ακούσεις κάτι κακό,είπαμε η βάφτιση είναι για το μωρό!

Πάντως γνώμη μου είναι ότι αυτά κόβονται τώρα που είναι νωρίς όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος δύσκολα αλλάζει χούγια.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ενδέχεται να μην έρθει η πεθερά μου και η κουνιάδα μου στην βάπτιση..για λόγους ...που μόνο εκείνες ξέρουν...ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα..ή έτσι μου δείχνει..δεν θα είμαστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι μου λεει... Σκέφτομαι να πω στον κόσμος..σε όσους ρωτήσουν τέλος πάντων οτι την έπιασε μια αδιαθεσία..γρίπη..κάτι τελευταία στιγμή και έκατσε και η κουνιάδα να την προσέχει..

Αλήθεια..σε ποια οργάνωση είναι η μαμά σου; Αν θες μας λες..βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα από αυτα που λέει η ΜΑΜΑΈΦΗ μάλλον για μάρτυρες του Ιεχωβά μιλάμε.

Απ ότι κατάλαβα όμως βρε κορίτσι μου με το γλέντι δεν έχει πρόβλημα. Γιατί να μην έρθει EΣTΩ εκεί; εγώ λέω να πεις την αλήθεια γιατί αργά ή γρήγορα οι συγγενείς θα το μάθουν κ θα βγεις εσυ η ψεύτρα.

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν με ειπε εικολατρισα αλλα ειδωλολατρισα λεει πως δεν πρεπει να προσκηναμε τα ειδωλα και εξηγει ωρες ,ο ανθρωπος λεει κοβει το ξυλο φτιαχνει τραπεζι για να τρωει,καρεκλα για να καθετε και εικονα για να προσκηναει και αρχιζει τοτε στον ναο του σολομοντα..........ασε δεν της βγαινω καθετε και διαβαζει ωρες καθε μερα την αγια γραφη την ξερει απεξω!!

δεν ξερω αν πρεπει να πω το ονομα της αιρεσης αλλα ειναι η πιο γνωστη αυτη που πανε απο πορτα σε πορτα και μοιραζουν βιβλιαρακια και λενε οτι ολοι ειμαστε αδελφοι!!

candy 1234 μην μου πεις οτι και εσενα η πεθερα σου και η κουνιαδα σου εμπλεξαν σε κατι παρομοιο τι υποψιαζεσε?

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμαέφη, μήπως να μην πεις καμία δικαιολογία, αλλά να απαντάς απλώς ότι δεν ξέρεις πού είναι και να έρθει τουλάχιστον στο τραπέζι? Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι ότι θα θυμώσει ο άντρας σου αν δεν έρθει και ότι σας κρατάει το παιδί. Φοβάμαι ότι θα έχετε μούτρα και καυγάδες για μέρες. Απ' την άλλη αν είναι ανυποχώρητη ας σκεφτεί από μόνη της τις συνέπειες. Είναι κρίμα πάντως να σε σκοτίζουν με τέτοιες ιστορίες αντί να χαίρεσαι. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα αν δεν καταλαβαίνει από μόνη της.

Μακάρι να μπορούσες να της δώσεις να καταλάβει πόσο την περιορίζουν από την οργάνωση, στερώντας της μια σημαντική στιγμή με το εγγόνι της και την κόρη της και πόσο εκμεταλλεύονται τον πόνο της για τον πατέρα σου.

Νομίζω υπάρχει μια οργάνωση της εκκλησίας κατά των αιρέσεων. Μήπως σου έδιναν καμιά συμβουλή? Γενικά όχι για το θέμα της βάφτισης μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γνώμη μου να πας σε κάποιον παπά που εμπιστεύεσαι κ να του πεις την ιστορία σου.να του πεις πράγματα που σου λέει κ να μάθεις ποιος είναι ο αντίλογος ΩΣTE να της απαντάς κ που ξέρεις ίσως δει τα πράγματα κ απ την αντίπερα όχθη κ αρχίσει να συνέρχεται.βέβαια έωσ την βαφτιση ίσως να μην καταφέρεις τίποτα αλλά το θέμα σου νομίζω είναι κ πιο γενικό για την μαμα που ξεμυαλιστικε έτσι; δεν μου λες...με ποιον τρόπο υπόσχονται ότι θα συναντήσει τον πατέρα σου;

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηξερα ποιο ειναι το σωστο.μαλλον μετα την βαπτιση θα ξερω!

μου μενει 1 1/2 μηνας και τρεμω απο τωρα αυτη την ωρα .διαβαζω που ψαχνετε για γλυκακια, φορεματα κ.τ.λ και σας ζηλευω που λεει ο λογος λιγο μακαρι να το ζουσα ετσι και με πιανει το παραπονο ειναι δυσκολη η ωρα σκεφτομαι πως αν ζουσε ο πατερας μου τωρα ολα θα ηταν διαφορετικα αυτος ποτε δεν μου χαλουσε χατηρι ημουν το μικρο του ελεγε στον γαμο μου ολα ηταν παραμυθενια τα προσκλητιρια ηταν απο σολοκατα ,ειχα βιολια που παιζαν εξω απο την εκκλησια ,στην δεξιωση εφερε την κονιτοπουλου να τραγουδισει ολα για σενα μου ελεγε οτι θελεις ηταν αυστηρος αλλα και ο πιο γλυκος μπαμπας του κοσμου μου λειπει καθε ωρα συγνωμη αλλα ηθελα καπου να τα πω ειναι και αργα η ωρα τρεχουνε και τα ζουμια

μακαρι να γυριζα τον χρονο πισω.

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηξερα ποιο ειναι το σωστο.μαλλον μετα την βαπτιση θα ξερω!

μου μενει 1 1/2 μηνας και τρεμω απο τωρα αυτη την ωρα .διαβαζω που ψαχνετε για γλυκακια, φορεματα κ.τ.λ και σας ζηλευω που λεει ο λογος λιγο μακαρι να το ζουσα ετσι και με πιανει το παραπονο ειναι δυσκολη η ωρα σκεφτομαι πως αν ζουσε ο πατερας μου τωρα ολα θα ηταν διαφορετικα αυτος ποτε δεν μου χαλουσε χατηρι ημουν το μικρο του ελεγε στον γαμο μου ολα ηταν παραμυθενια τα προσκλητιρια ηταν απο σολοκατα ,ειχα βιολια που παιζαν εξω απο την εκκλησια ,στην δεξιωση εφερε την κονιτοπουλου να τραγουδισει ολα για σενα μου ελεγε οτι θελεις ηταν αυστηρος αλλα και ο πιο γλυκος μπαμπας του κοσμου μου λειπει καθε ωρα συγνωμη αλλα ηθελα καπου να τα πω ειναι και αργα η ωρα τρεχουνε και τα ζουμια

μακαρι να γυριζα τον χρονο πισω.

 

 

Τουλάχιστον εζησες αυτό...εγώ ούτε στον γάμο ούτε στα βαφτίσια δεν θα εχω τον μπαμπά μου.τον έχασα πριν 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

mariantinos πιστευου οτι αυτος ο κοσμος συντομα θα καταστραφει και θα περασου σε ενα νεο κοσμο που το λενε νεο συστημα.οταν θα γινει η καταστροφη ολοι θα πεθανουν εκτος απο αυτους -τους εκλεκτους -που θα συνεχισουν να ζουν, στην συνεχεια θα γινει ανασταση νεκρων που και απο αυτους θα γινει επιλογη και θα παραμεινουν ζωντανοι οσοι ακουσουν το λογο του θεου,εκει ειναι που θα δει τον πατερα μου. σε αυτον το νεο κοσμο οι ανθρωποι δεν θα εχουν κακια ουτε ζηλεια ουτε αρρωστιες γιατι ο θεος θα εχει σκοτωσει τον σατανα και θα κηριευει το καλο .Α δεν σας ειπα οτι τωρα πιστευει οτι ο αρχηγος πανω στην γη ειναι ο σατανας γιατι του το εχει επιτρεψει ο θεος ομως επειδη καταστρεψε την γη θα στειλει τους αγγελους του να στον σκοτωσουν.δεν σας ειπα οτι ο σατανας ηταν πρωην αγγελος αλλα ηθελε να παρει την θεση του θεου γιαυτο εγιναν ολα!!!και πανω στην γη ζουνε 164 χιλιαδες αωθρωπη που μιλουν με τον θεο ....ασε γιατι μπορω να γραφω ολη την νυχτα αυτα πανω κατω σαν ενα ωραιο παραμυθη δεν ειναι και ομως το πιστευουν τοσο εντονα!!οταν γινετε κατι κακο αυτοι χαιροντε και λεει οτι ερχετε η ωρα που θα γινει η καταστροφη γιατι αυτο θελουν αυτη ειναι η ουσια .

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω στον Θεό αλλά δεν ξέρω κ πολύ καλά αυτα που λένε τα βιβλία της θρησκείας αλλά σ αυτό με τον σατανά που ήταν αγγελος κτλ έχει δίκιο νομίζω.κ εμείς το αποδεχόμαστε.αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια. Για τα υπόλοιπα...δεν ήξερα ότι είναι τόσο φεύγα οι ιεχωβάδες στο θέμα ανάστασης,νέου κόσμου κτλ. Δεν ξέρω ρε κορίτσι μου,εχω πάθει πλάκα με αυτα που λες.η μόνη λύση που βρίσκω είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.το να μιλήσεις με παπά ,κ να μάθεις τον αντίλογο,να σου πει πως να την αντιμετωπίσεις.1,5 μήνας δεν είναι κ λίγος.μπορείς να καταφέρεις πράγματα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

οι ιεχωβαδες ξερω οτι πιστευουν στο Θεο κ οχι στις οικονες κ στην Αγια Τριαδα(Ιησου-Χριστο κ Αγιο Πνευμα)

μου το εχει πει συμμαθητης μου οταν ειμασταν στο δημοτικο μετα; απο δικη μου ερωτηση σε τι πιστευουν αυτοι σε σχεση με εμας!

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα αν διαβάσεις στους συνδέσμους που έβαλα θα καταλάβεις.για αυτούς ΘEOΣ είναι ο Ιεχωβάς.πιστεύουν ότι ανήκουν σε μια ανώτερη φυλή ΓIAYTO δεν δέχονται μετάγγιση αίματος για να μην το μολύνουν.

Πιστεύουν ότι κάποιος ΠPEΠEI να βαφτίζεται μεγάλος σε ηλικία ΩΣTE να είναι γνώστης κ να συναινεί ότι θα ενταχθεί σε κάποια θρησκεία. Είναι αντίθετοι με τον στρατό. Επίσης ακούγεται ότι στα στάζουν για να μπεις στην θρησκεία τους.γενικά ότι προσπαθούν να βρούνε το αδύνατο σημείο σου κ να σε χτυπήσουν εκεί ΩΣTE να σε φέρουν κοντά τους.ιδρύθηκε στις ΗΠΑ κ θεωρείται η χειρότερη αίρεση γιατί έχει στοιχεία από παρά πολλές αιρέσεις.

ΜΑΜΑΈΦΗ συμβουλή μου να το παλέψεις. Βαλε αναζήτηση ΜΆΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΕΧΩΒΆ κ θα σου βγάλει πολλά να δεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου προτεινα να μη σκας κ πολυ. Αν η μαμα σου δε θελει να ερθει ας μην ερθει. Δεν ειναι τοσο σοβαρος λογος για να μαλωνετε. Κ αν δε θες να πεις την αληθεια (αν κ πιθανον ηδη να ειναι γνωστο) πες οτι απλα δεν ηταν καλα κ αποφασισε να μεινει σπιτι.

Πιο σημαντικο θα θεωρουσα να δεις τι οργανωση ειναι αυτη ακριβως κ τι τους βαζει να κανουν (αφου σου κραταει κ το παιδι) κ επισης μαγελη προσοχη για τα περιουσιακα !!!

Αποτι ξερω συνηθως τους τα παιρνουν ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...