Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

THΛΕΟΡΑΣΗ-ΜΩΡΑ


Recommended Posts

H μπέμπα μου είναι 5 μηνών και φαίνεται να της αποσπά την προσοχή μέχρι και όταν θηλάζει! Γυρνάει το κεφάλι 120 μοίρες για να δει... Τώρα που κάθεται μόνο τη βάζω απλά να κοιτάει προς άλλη κατεύθυνση ή στο γυμναστήριο κρεμάω ένα σεντόνι για να μη κοιτάει..

 

Αργότερα όμως; Μάλλον κλειστή θα πρέπει να είναι, αλλά στο σαλόνι μάλλον θα παίζουμε, και εκεί βρίσκεται ο τηλεορασάκιας και λαπτοπάκιας σύζυγος...

σε καταλαβαινω,κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.κι ο μπαμπας κι η κορη τηλεορασακηδες,αλλα κι εγω δεν παω πισω.προσπαθω οσο μπορω να μη βλεπει τηλεοραση,αλλα εχουμε tv και στην κρεβατοκαμαρα,και στον ενιαιο,και η πεθερα που την κραταει εχει στο δωματιο της.ας μην ξεχναμε οτι η tv ειναι μερος της καθημερινοτητας μας πλεον,οπου και να παω επισκεψη παιζει η tv κι η μικρη αμεσως το ματι εκει!ε,δεν μπορω να εχω την απαιτηση να την κλεινουν οι ανθρωποι εξαιτιας μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό είναι να μην γινόμαστε υπερβολικοί και να μην αναπαράγουμε μελέτες και Αμερικανιές που βρίσκουμε σ' όλα τα περιοδικά δυστυχώς. Όταν μία μελέτη αναφέρεται σε αριθμό 50 παιδιών καλό είναι να το διαβάζουμε, αλλά να γελάμε και μαζί.

 

Το θέμα με τις καινούργιες LCD τηλεοράσεις νομίζω έχει ειπωθεί και είναι έγκυρο. Δεν έχουν ακτινοβολία. Τώρα όσο αφορά για τον εγκέφαλο και ότι του κάνουμε κακό, καλό είναι να σκεφτούμε ότι μια βόλτα στo Σύνταγμα με τις Wifi κεραίες για ελεύθερη πρόσβαση στο Internet του κάνει περισσότερο κακό, για να μην αναφερθούμε στα ασύρματα τηλέφωνα, κινητά, ασύρματα 'κουτιά'/routers για το Internet, κτλ., κτλ.

 

Φυσικά το να περνάς δημιουργικά και ευχάριστα την ώρα σου με το παιδί είναι πέρα από κάθε προσωπική αντίληψη το καλύτερο. Ούτε και να θεωρούμε baby sitter την τηλεόραση.

 

Δεν θα πρέπει όμως να δαιμονοποιούμε και να θεωρούμε ότι το παιδί μας θα 'χαζέψει' βλέποντας τηλεόραση, ούτε θα γίνει Einstein αν δεν παρακολουθεί. Για όλα στη ζωή χρειάζεται μέτρο.

συμφωνω απολυτα!να σας πω και κατι αλλο? αν σκεφτουμε ολα αυτα που κανουν κακο στο παιδι μας,ε τοτε δεν πρεπει να το βγαζουμε εξω,και πρεπει κι ο καθενας μας να εχει τον κηπο του και τα ζωακια του,αφου μονο ετσι θα ξερουμε σιγουρα τι δινουμε στο μωρο μας να φαει!ολα με μετρο!αλλα κι οχι tv στο δωματιο του παιδιου,η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μου γεια σας και πάλι. Το μωρό μου είναι σχεδόν 4μηνών και καρφώνεται τώρα πια στην τηλεόραση. Βλέπει? Τι να κάνω? Του κάνει τόσο μεγάλο κακό όσο μου λένε? Με το που βλέπει την τηλεόραση αρχίζει τα Α, ΟΥ, Ο και χαίρεται! Πείτε μου την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα βλέπει; Υπάρχει λόγος που είναι ανοιχτή η τηλεόραση, δλδ. θέλεις εσύ να δεις κάτι συγκεκριμένο, ή είναι ανοιχτή για να περάσει η ώρα; Απλώς σκέψεις κάνω για να γίνει συζήτηση, φυσικά εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς δε μπαίνεις σε καμία άλλη ενότητα εκτός απ' αυτή του θηλασμού, ε???

Για δες εδώ:

edit admin λόγω συγχώνευσης

 

κι εδω:

edit admin λόγω συγχώνευσης

και αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα σχετικά θέματα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το ξέρω ότι έχει συζητηθεί στο παρελθόν, αλλά είναι καλό να αναφέρουμε και άλλες περιπτώσεις.

 

Για παράδειγμα, ο μικρός μας 20 μηνών κάθε μέρα κοιμάται καλά, τρώει, παίζει, πάει στο πάρκο, συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια, παίζει σπίτι, μετά πάλι πάρκο, έχει και τον μπαμπά και την μαμά οι οποίοι παίζουν αρκετά μαζί του και εκπαιδευτικά αλλά και γενικά "χαζά" παιχνίδια και το απόγευμα αργά, πριν πάει για ύπνο βλέπει λίγο γούινι για 30 λεπτά στο DVD.

 

Όλη την υπόλοιπη μέρα η τηλεόραση είναι κλειστή, καθώς γενικά δεν παρακολουθούμε...

 

Χωρίς να θέλω να εκμηδενίσω την "επιστήμη", δεν μπορώ να φανταστώ ότι με 20-30 λεπτά -από τις πολλές αποτελεσματικές ώρες της ημέρας- η θέαση ενός συγκεκριμένου dvd θα χαζέψει το παιδί.... ειδικά όταν από το συγκεκριμένο dvd και μόνο διασκεδάζει (δεν χαζεύει), μαθαίνει νέες λέξεις και γελάει απίστευτα...

 

Δεν μπορώ δηλαδή να δεχτώ χωρίς περαιτέρω συζήτηση ότι ένα 5% στο προβλεπόμενο σύνολο κάνει ζημιά. Διότι αν το φανταστώ, τότε πρέπει να κλείσω και το ασύρματο τηλέφωνο, να κάνω μήνυση στα 100 σπίτια γύρω μου που χρησιμοποιούν wi-fi κτλ κτλ

 

Επίσης, ο μικρός μιλάει και με λεξούλες μικρές στην γιαγιά από το τηλέφωνο. Πριν 50 χρόνια θα λέγαμε ότι και αυτό δεν είναι καλο? Δηλαδή ότι μειώνει την αυτοσυγκέντρωση καθώς ο συνομιλητής δεν βρίσκεται σε φυσική παρουσία με αποτέλεσμα το παιδί να μιλάει σε ένα "μηχάνημα"?

 

Δεν ξέρω.... θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας. Εννοείται ότι είμαι κατά της μόνιμα ανοιχτής τηλεόρασης στο σπίτι και της πολύωρης θέασης από το παιδί σε συνδιασμό με μια αδρανή μέρα. Αλλά δεν είμαι κατά ένα παιδί να βλέπει 20λεπτά+ την ημέρα ένα συγκεκριμένο εκπαιδευτικό/διασκεδαστικό πρόγραμμα το οποίο έχετε εγκρίνει, δεδομένου ότι την υπόλοιπη μέρα στο συνολο της κάνατε τόσα πολλά πράγματα.......

203544.png
Link to comment
Share on other sites

δε θα συμφωνησω με την αυξηση της παρατηρητικοτητας....

τα παιδια ειναι δεκτες εικονων κ μυνηματων τοσο γρηγορων που εδω εμεις πολλες φορες δεν μπορουμε να τα επεξεργαστουμε , ποσο μαλλον αυτα!

περασανε 5 ολοκληροι μηνες για να μαθει να αντιδρα ο μικρος στο ακουσμα των ηρωων της λιλιπουπολης , να τους ξεχωριζει κ να γελα με τον καθενα ξεχωριστα, κ μας πηρε αρκετο καιρο να χτυπα παλαμακια οταν ακουει το μπραβο! και ολα αυτα αργα αργα κ με το πασο του.

η τηλεοραση δε δινει αυτη τη δυνατοτητα.

μην νομιζετε λοιπον πως αφηνοντας τα παιδια μπροστα σε μια tv πως ανακαλυψατε τη δωρεαν νταντα!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχει συζητηθεί στο παρελθόν, αλλά είναι καλό να αναφέρουμε και άλλες περιπτώσεις.

 

Για παράδειγμα, ο μικρός μας 20 μηνών κάθε μέρα κοιμάται καλά, τρώει, παίζει, πάει στο πάρκο, συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια, παίζει σπίτι, μετά πάλι πάρκο, έχει και τον μπαμπά και την μαμά οι οποίοι παίζουν αρκετά μαζί του και εκπαιδευτικά αλλά και γενικά "χαζά" παιχνίδια και το απόγευμα αργά, πριν πάει για ύπνο βλέπει λίγο γούινι για 30 λεπτά στο DVD.

 

Όλη την υπόλοιπη μέρα η τηλεόραση είναι κλειστή, καθώς γενικά δεν παρακολουθούμε...

 

Χωρίς να θέλω να εκμηδενίσω την "επιστήμη", δεν μπορώ να φανταστώ ότι με 20-30 λεπτά -από τις πολλές αποτελεσματικές ώρες της ημέρας- η θέαση ενός συγκεκριμένου dvd θα χαζέψει το παιδί.... ειδικά όταν από το συγκεκριμένο dvd και μόνο διασκεδάζει (δεν χαζεύει), μαθαίνει νέες λέξεις και γελάει απίστευτα...

 

Δεν μπορώ δηλαδή να δεχτώ χωρίς περαιτέρω συζήτηση ότι ένα 5% στο προβλεπόμενο σύνολο κάνει ζημιά. Διότι αν το φανταστώ, τότε πρέπει να κλείσω και το ασύρματο τηλέφωνο, να κάνω μήνυση στα 100 σπίτια γύρω μου που χρησιμοποιούν wi-fi κτλ κτλ

 

Επίσης, ο μικρός μιλάει και με λεξούλες μικρές στην γιαγιά από το τηλέφωνο. Πριν 50 χρόνια θα λέγαμε ότι και αυτό δεν είναι καλο? Δηλαδή ότι μειώνει την αυτοσυγκέντρωση καθώς ο συνομιλητής δεν βρίσκεται σε φυσική παρουσία με αποτέλεσμα το παιδί να μιλάει σε ένα "μηχάνημα"?

 

Δεν ξέρω.... θα ήθελα πολύ τις απόψεις σας. Εννοείται ότι είμαι κατά της μόνιμα ανοιχτής τηλεόρασης στο σπίτι και της πολύωρης θέασης από το παιδί σε συνδιασμό με μια αδρανή μέρα. Αλλά δεν είμαι κατά ένα παιδί να βλέπει 20λεπτά+ την ημέρα ένα συγκεκριμένο εκπαιδευτικό/διασκεδαστικό πρόγραμμα το οποίο έχετε εγκρίνει, δεδομένου ότι την υπόλοιπη μέρα στο συνολο της κάνατε τόσα πολλά πράγματα.......

 

Οχι βρε δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Απλα λενε να μην γινεται καταχρηση. Και εμεις βλεπουμε (συνολο δεν ξερω) αλλα 5 λεπτα εδω 5 πιο κατω.....συνολικα να βγαινει κανα 20λεπτο απο bebeTV (δορυφορικη).....ΑΛΛΑ ασχολειτε με τον υπολογιστη δηλαδη κουναει το ποντικι και βλεπει τραγουδια στο PC.....ανοιγοκλεινει τα τηλεφωνα και ασχολειτε με τα touch srceen τηλεκοντρολ στο σπιτι και με τα laptop....(ειμαστε τεχνοκρατες).....λογικο...και το θελω κιολας. Ειδικα τους υπολογιστες. Δεν θα περιμενω να τους μαθει στο σχολειο. Θα τους μαθει απο νωρις στο σπιτι ειδικα αφου και εγω και ο αντρας μου ειμαστε επαγγελματιες σε αυτο τον τομεα. Αν ξαναλεω δεν γινεται καταχρηση δεν τιθεται θεμα. Επισης καπου αλλου ανεφερα οτι τα wifi και τα ασυρματα ειναι 100mW και το κινητο 2 W......(πολυ μεγαλυτερο). wifi και ασυρματα μπορουν να κανουν θεμα μονο αν ειναι συνεχεια εκτεθιμενο το παιδι. Σε αντιθεση το κινητο μπορει να κανει ζημια και διπλα του να ειναι και να ΜΗΝ χρησιμοποιητε ακομα. Οποτε μεγαλη προσοχη ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ......για τα αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε και να μην υπερβαλουμε (αμαν επαναλαμβανομαι.....:-P).........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εχω δει να γινεται κ επειδη δεν μιλησε κανεις για αυτο δε σημαινει πως δε συμβαινει.

αλλιως αγαπητη μου ποιος ο λογος να παρακολουθησει το παιδι τηλεοραση?

για εκπαιδευση?

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάλι δε δείχνει κανένα ενδιαφέρον για κινούμενα σχέδια, αλλά τρελλαίνεται να βλέπει τραγούδια των mazoo and the zoo και ζουζούνια. Την αφήνουμε να ακούει-βλέπει, μιας και όταν αυτά παίζουν, εκείνη χορεύει, χτυπάει παλαμάκια, κάνει "γέφυρα", παίζει, μιλάμε, τρώει...Αν και δεν μου αρέσει να τα έχω και αυτά για πάνω από 20-30 λεπτά, αλλά και η μικρή πάνω από τόση ώρα δεν αντέχει και βαριέται και ψάχνει άλλη ασχολία....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

wifi και ασυρματα μπορουν να κανουν θεμα μονο αν ειναι συνεχεια εκτεθιμενο το παιδι.

 

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...Δηλ. τα ασύρματα τηλέφωνα να τα κλείνω?Ποιο είναι το όριο?Το ίδιο και με το ασύρματο router?Κι αυτό να το κλείνω?Ναι, αλλά εδώ που μένω, αν και μονοκατοικία, πιάνω κι άλλα δίκτυα ασύρματα...Όσο για το κινητό, δε θα το σχολιάσω...Κι εγώ είμαι τελείως κατά, αλλά όταν κυκλοφορείς έξω, ξέρεις τι ακτινοβολία δέχεται το παιδί κι εμείς όλοι??Δε θέλω να το σκέφτομαι, γιατί με πιάνει κατάθλιψη...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Βλαβερή επίδραση ασκεί στα νήπια η τηλεόραση,σύμφωνα με νέα μελέτη αμερικανών επιστημόνων,που έρχεται να προστεθεί σε μια πληθώρα άλλων μελετών πάνω στο θέμα "παιδί και τηλεόραση".Η έρευνα έγινε απο το Πανεπιστήμιο του 'Ολμπανι και αφορούσε 3.128 γυναίκες απο είκοσι πόλεις των ΗΠΑ.Το συμπερασμα ήταν ότι πέρα απο το μορφωτικό επίπεδο και την κοινωνική τάξη της οικογένειας,η τηλεόραση δημιουργεί επιθετικές τάσεις σε παιδιά μέχρι τριών ετών.

Τα δύο τρίτα των μαμάδων δήλωσαν ότι τα παιδιά τους,όταν ήταν τριών χρονών,παρακολουθούσαν τηλεόραση για περισσότερες απο δύο ώρες την ημέρα και πως ο μέσος όρος ήταν περίπου τρείς ώρες.Επιπλέον, η τελεόραση έμενε ανοικτή στο σπίτι κατά μέσο όρο ακόμα και πέντε ώρες.

Εκτιμώντας τους παράγοντες που συνδέονται με την επιθετική συμπεριφορά,όπως η διαμονή σε βίαιη γειτονιά ή η μητέρα να υποφέρει απο κατάθλιψη, η τηλεόραση έχει άμεση σχέση με την επιθετική συμπεριφορά των νηπίων,που εκφράζεται με διάφορους τρόπους:χτυπώντας τους άλλους,παρουσιάζοντας ξαφνικούς θυμούς,δείχνοντας ανυπακοή ή ξεσπώντας σε φωνές.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που η υπερβολική παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων μπορεί να αυξήσει την επιθετική συμπεριφορά ενός παιδιού,τονίζουν οι ερευνητές στη μελέτη τους.Τα παιδιά μπορεί να βλέπουν σκηνές βίας και ο χρόνος που αφιερώνουν στην TV να περιορίζει τις ώρες πιο δημιουργικών ασχολιών,όπως το παιχνίδι και το διάβασμα.

Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής συνιστά τα παιδιά μικρότερα των δύο ετών να μην βλέπουν καθόλου τηλεόραση και για τα μεγαλύτερα το πολύ δύο ώρες την ημέρα.

 

Άρθρο εφημερίδας

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλαβερή επίδραση ασκεί στα νήπια η τηλεόραση,σύμφωνα με νέα μελέτη αμερικανών επιστημόνων,που έρχεται να προστεθεί σε μια πληθώρα άλλων μελετών πάνω στο θέμα "παιδί και τηλεόραση".Η έρευνα έγινε απο το Πανεπιστήμιο του 'Ολμπανι και αφορούσε 3.128 γυναίκες απο είκοσι πόλεις των ΗΠΑ.Το συμπερασμα ήταν ότι πέρα απο το μορφωτικό επίπεδο και την κοινωνική τάξη της οικογένειας,η τηλεόραση δημιουργεί επιθετικές τάσεις σε παιδιά μέχρι τριών ετών.

Τα δύο τρίτα των μαμάδων δήλωσαν ότι τα παιδιά τους,όταν ήταν τριών χρονών,παρακολουθούσαν τηλεόραση για περισσότερες απο δύο ώρες την ημέρα και πως ο μέσος όρος ήταν περίπου τρείς ώρες.Επιπλέον, η τελεόραση έμενε ανοικτή στο σπίτι κατά μέσο όρο ακόμα και πέντε ώρες.

Εκτιμώντας τους παράγοντες που συνδέονται με την επιθετική συμπεριφορά,όπως η διαμονή σε βίαιη γειτονιά ή η μητέρα να υποφέρει απο κατάθλιψη, η τηλεόραση έχει άμεση σχέση με την επιθετική συμπεριφορά των νηπίων,που εκφράζεται με διάφορους τρόπους:χτυπώντας τους άλλους,παρουσιάζοντας ξαφνικούς θυμούς,δείχνοντας ανυπακοή ή ξεσπώντας σε φωνές.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι που η υπερβολική παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων μπορεί να αυξήσει την επιθετική συμπεριφορά ενός παιδιού,τονίζουν οι ερευνητές στη μελέτη τους.Τα παιδιά μπορεί να βλέπουν σκηνές βίας και ο χρόνος που αφιερώνουν στην TV να περιορίζει τις ώρες πιο δημιουργικών ασχολιών,όπως το παιχνίδι και το διάβασμα.

Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής συνιστά τα παιδιά μικρότερα των δύο ετών να μην βλέπουν καθόλου τηλεόραση και για τα μεγαλύτερα το πολύ δύο ώρες την ημέρα.

 

Άρθρο της εφημερίδας "Το Εθνος της Κυριακής"

 

Χωρίς να έχω ίχνος προκατάληψης ως προς τις έρευνες, ομολογώ ότι δεν μου καλύπτει κανένα ερώτημα το εν λόγω άρθρο.

 

Δεν μπορείς να βάλεις σε έναν κουβά την "ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ" όπως και το "ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ". Η τηλεόραση μπορεί να είναι ένα cartoon όρθιο που μιλάει γλυκά και αργά και δεν κινείται η κάμερα ενώ παράλληλα μπορεί να είναι το Πολύ Σκληρός Για Να Πεθάνει Νο.15 !! Δεν μπορούμε να δίνουμε επιστημονικά αποτελέσματα αναφέροντας επιθετικές αντιδράσεις όταν τα παιδιά βλέπουν "ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ". Το τι βλέπουν δεν έχει σημασία ????

 

Δηλαδή πως μπορεί το εν λόγω άρθρο να καταλήγει στο "τα παιδιά μέχρι 2 ετών να μην βλέπουν καθόλου τηλεόραση" ενώ στην αρχή ανέφερε ότι στην έρευνα ήταν μαμάδες που αφήνανε την τηλεόραση ανοιχτή έως και 5 ώρες την ημέρα.... δηλαδή προγράμματα του %#$..... Μια σωστή έρευνα θα ήταν ανάλογα το περιεχόμενο και όχι ένα συνολικό γενικό αποτέλεσμα ....

 

Επίσης, εκνευριστικό το κλείσιμο του άρθρου που υπονοεί ότι αν το παιδί σας είναι 20 μηνών να μην βλέπει καθόλου, ενώ αν είναι (πχ) 25 μηνών αν βλέπει έως 2 ώρες την ημέρα το πολύ....

 

τρέχα γύρευε

203544.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι και εκπαιδευτικη.

εμενα βλεπει 1 συγκεκριμενο dvd το ''Brainy Baby'' (στα ελληνικα εχει κυκλοφορησει ''Το εξυπνο μωρο''),το οποιο ειναι το αγαπημενο του και τον ευχαριστει να το βλεπει καθε μερα.(αφοσιωνεται και γελαει σε καποια συγκεκριμενα σημεια :-) ).

πιστευω οτι τον βοηθα να γνωρισει τον κοσμο βλεποντας παιχνιδια, ζωακια,παιδακια που παιζουν,συννεφα και τα διαφορα σχηματα που φτιαχνουν στον ουρανο(πραγμα που εννισχυει τη φαντασια και την παρατηρητικοτητα του) κλπ.

Επεισης συνδυαζονται αυτες οι εικονες με κλασικη μουσικη που ηρεμει τα παιδια και βοηθαει στην πνευματικη τους αναπτυξη.

Καθε εικονα διαδεχεται αργα την αλλη,χωρις να υπαρχουν γρηγορες εναλλαγες.

Ωστοσο πιστευω οτι ισως να πρεπει να μειωσω το χρονο που βλεπουμε το dvd γιατι φοβαμαι οτι μπορει να εθιστει στην τηλεοραση.απο 1 ωρα την ημερα που το βλεπουμε καλυτερα μιση η και καθολου καποιες μερες. οταν βλεπει παντως ειμαι κι εγω κοντα του και του μιλαω γι'αυτα που δειχνει το dvd.

παραθετω δειγματα:

http://www.youtube.com/watch?v=rxNTRaWW91I

http://www.youtube.com/watch?v=2o-8smuso-c&NR=1

 

εχετε υποψιν σας αυτο το dvd?αν ναι, τι γνωμη εχετε?πιστευετε κι εσεις οτι μπορει να οφελησει στην πνευματικη αναπτυξη του μωρου η καλυτερα να μη βλεπει καθολου γιατι ειναι πολυ μικρουλης?

ykm0p2.png
Link to comment
Share on other sites

το να παρακολουθεις κατι με το παιδι που απευθυνεται σε αυτο κ ειναι εκπαιδευτικου τροπον τινα περιεχομενου(αν κ δε βρισκω κατι καλυτερο απο τη μεταξυ μας επικοινωνια κ τη συναναστροφη με τριτους κ μια βολτα στη θαλασσα:)) δεν εχει καμια σχεση με τη γενικοτερη αποχαυνωση των μικρων....

τα "ζουζουνια" κλπ προγραμματα εγω δεν τα βρισκω εκπαιδευτικα.

εχω βρεθει μπροστα σε μια πολυ λυπηρη σκηνη οπου το παιδι 3 ετων του μιλανε κ δεν ακουει( βλεπει ρατατουι) κ οταν η θεια του το ρωταει μετα τι ακριβως εβλεπε δεν ηξερε να της απαντησει :shock: . το εργακι το ειχε δει τουλαχιστον 200 φορες κ εδειχνε τους ποντικους κλπ αλλα ως εκει . ουτε τι εκανε το ποντικακι τιποτα ΤΙΠΟΤΑ.να σημειωσω πως κατα τα αλλα η γλωσσα της παει ροδανι.

τωρα για το προηγουμενο ποσταρισμα....

ενα αρθρο ανεφερα...

οσο για το εκνευριστικο κλεισιμο του αρθρου, τι να πω:shock:

αν εσυ το λαμβανεις ετσι καλως!:|

τρεχα γυρευε δε θα πει τιποτα:rolleyes:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...Δηλ. τα ασύρματα τηλέφωνα να τα κλείνω?Ποιο είναι το όριο?Το ίδιο και με το ασύρματο router?Κι αυτό να το κλείνω?Ναι, αλλά εδώ που μένω, αν και μονοκατοικία, πιάνω κι άλλα δίκτυα ασύρματα...Όσο για το κινητό, δε θα το σχολιάσω...Κι εγώ είμαι τελείως κατά, αλλά όταν κυκλοφορείς έξω, ξέρεις τι ακτινοβολία δέχεται το παιδί κι εμείς όλοι??Δε θέλω να το σκέφτομαι, γιατί με πιάνει κατάθλιψη...

 

Οχι οχι κοριτσι μου δεν κλεινεις τιποτα μην τρομαζεις. Θα το εξηγησω ΟΠΩΣ τα εχω καταλαβει εγω απο τον αντρα μου (ειναι ραδιοερασιτεχνης και μου τα λέει οσο πιο απλα μπορει).....μου εχει εξηγησει λοιπον οτι η ισχυς του ασυρματου τηλεφωνου και του wifi ειναι γυρω στα 100mWatt το οποιο μου ειπε ειναι αποδεκτο και δεν δημιουργει θεμα. Μπορει να δημιουργησει ΑΝ το παιδι εκτεθει παρα πολυ σε αυτο, πχ το βαλεις να ακουει απο το ασυρματο για 1 ωρα. Και εσυ να το κανεις θα ζεσταθει το αυτι σου δοκιμασε. Οποτε μου ειπε ουδεμια ανησυχια για αυτα τα δυο. ΑΛΛΑ ειναι καθετος με το κινητο γιατι λεει εχει ισχυ 2 Watt (πολυ μεγαλυτερη απο τα αλλα δυο) και μου εχει πει οτι ακομα και στο χερι σου να το εχεις και να κρατας το παιδι υπαρχει θεμα. Αφου μου το κλεινει οταν το εχω στο χερι και ειναι και η μικρη εκει. Μου βαζει χοντρη προσοχη εκει......και καλα κανει....κατι ξερει. Οποτε μην τρομαζουμε με ασυρματα τηλεφωνα ή δικτυα αλλα να προσεχουμε ΠΟΛΥ το κινητο ΑΚΟΜΑ και αν δεν μιλαμε.....αυτα......εγω ετσι τα καταλαβα....οσο πιο επιστημονικα μπορει να τα πει σε μια ξανθια (ετσι μου λεει.......:-P:razz:) Τωρα οσον προκειτε για την τηλεοραση και ολα τα αρθρα κλπ τρια πουλακια καθονταν....το ξερεις....το ενα κοιταει την ανατολη το αλλο κοιταει την δυση το τριτο το καλυτερο κοιταει να μας.......τρα λα λο. ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ κοριτσια ΣΕ ΟΛΑ......μην τρελλαθουμε κιολας......φιλακια.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

το να παρακολουθεις κατι με το παιδι που απευθυνεται σε αυτο κ ειναι εκπαιδευτικου τροπον τινα περιεχομενου(αν κ δε βρισκω κατι καλυτερο απο τη μεταξυ μας επικοινωνια κ τη συναναστροφη με τριτους κ μια βολτα στη θαλασσα:)) δεν εχει καμια σχεση με τη γενικοτερη αποχαυνωση των μικρων....

τα "ζουζουνια" κλπ προγραμματα εγω δεν τα βρισκω εκπαιδευτικα.

εχω βρεθει μπροστα σε μια πολυ λυπηρη σκηνη οπου το παιδι 3 ετων του μιλανε κ δεν ακουει( βλεπει ρατατουι) κ οταν η θεια του το ρωταει μετα τι ακριβως εβλεπε δεν ηξερε να της απαντησει :shock: . το εργακι το ειχε δει τουλαχιστον 200 φορες κ εδειχνε τους ποντικους κλπ αλλα ως εκει . ουτε τι εκανε το ποντικακι τιποτα ΤΙΠΟΤΑ.να σημειωσω πως κατα τα αλλα η γλωσσα της παει ροδανι.

τωρα για το προηγουμενο ποσταρισμα....

ενα αρθρο ανεφερα...

οσο για το εκνευριστικο κλεισιμο του αρθρου, τι να πω:shock:

αν εσυ το λαμβανεις ετσι καλως!:|

τρεχα γυρευε δε θα πει τιποτα:rolleyes:

 

Καταρχήν δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε εσένα, αλλά στο άρθρο....

 

Αλλά μιας που άπλωσες την σκέψη σου, να σου πω ότι αναφέρομαι συγκεκριμένα ενώ εσύ αναφέρεις βόλτες στην θάλασσα.... δίνοντας μια άλλη εικόνα από το ζητούμενο.... Προφανώς καλύτερα η βόλτα, δεν είπα εγώ ποτέ ότι δεν κάνω τίποτα με το παιδί και το βάζω να βλέπει τηλεόραση..... αλλά για εμάς που δεν μπορούμε να πάμε βόλτα στην θάλασσα κάθε μέρα και ΟΛΗ την ημέρα και έχουμε 500 θετικές δραστηριότητες με το παιδί (όπως αναφέρω αρχικά στο μήνυμα μου), δεν νομίζω ότι θα αποχαυνώσει το παιδί ένα 20λεπτο winnie the pooh....

 

Το παράδειγμα σου με το 3χρονο ήταν ή εξαίρεση είτε ένας κανόνας καμίας σχέσης με ότι συζητάμε, καθώς σίγουρα έβλεπε αυτό που έβλεπε ολόκληρο (ήτοι 1μιση ώρα) κάθε μέρα. Επίσης το παράδειγμα σου με την άμεση φυσική ασχολία του γονιού, επαναλαμβάνω ότι είναι άκυρο.... Δεν μιλάω για TV όλη μέρα... μιλάω για 20 λεπτά αφού έχει προηγηθεί ότι λες όσον αφορά στην μεταξύ μας επικοινωνία....

 

Τέλος, αν σε καλύπτει εσένα το κλείσιμο του άρθρου που λέει από 0-2 καθόλου TV και από 2 και μετά 2 ώρες το πολύ... πάω πάσο :) πολύ επιστημονική τοποθέτηση :) Είναι σαν το ανέκδοτο με τα 99 σουβλάκια ....

203544.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως , λεω μηπως παραεισαι επιθετικος?

το πρωτο σκελος της απαντησης μου ηταν για τη sofita. βεβαια μπραβο σας που εχετε 500 δραστηριοτητες με το παιδι σας κ προλαβαινετε κ 20 λεπτα tv τη μερα

το παραδειγμα με το τριχρονο καθολου εξαιρεση στον κανονα δεν ειναι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

ναι . εμενα το κλεισιμο του αρθρου με καλυπτει καθως αντιλαμβανομαι πως δεν θα ειναι παντα στο χερι μου να απαγορευσω στο παιδι μου να δει τηλεοραση , μια κ αυτο θα εχει ισως κ αντιθετα αποτελεσματα.

το να μην του δωσω ομως το ερεθισμα της τηλεορασης μεχρι τα δυο του χρονια κ ισως κ παραπανω , μπορει να τον κανει κ να αδιαφορησει για αυτη , το οποιο κ ευχομαι.

Α! η βολτα στη θαλασσα ηταν παραδειγμα.........

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟΡΙΕΣ!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΤΑΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑ ΠΩΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΕΓΕΡΝΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΔΕΚΤΗ ΜΑΣ!!ΑΡΧΙΚΑ ΑΝΗΣΥΧΙΣΑ!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΛΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ''ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ''........ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ!!!!!ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ 8 ΜΗΝΩΝ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ''ΑΚΟΥΜΕ'' ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ''ΒΛΕΠΟΥΜΕ''....ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ .!!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΡΑΔΙΟ Ή ΚΑΠΟΙΟ CD !!!!!!ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΤΗΣ ΩΡΑΣ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΛΥΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ : THΛΕΟΡΑΣΗ ,ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ , ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ,Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΚΥΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΦΕΛΟ!!!!!!!!!!ΠΑΝΤΟΥ ΓΥΡΩ ,ΜΕΣΑ ,ΠΑΝΩ ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΔΙΑ ΚΥΜΜΑΤΩΝ.ΤΟ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΠΑΝΤΑ!!!!ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ. ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ : << Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΓΕΝΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ. ΤΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΚΥΜΜΑΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΟΥΝ???ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΟΠΟΥ ΕΠΙΔΡΑ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ. >>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιος μου είναι τώρα 13 μηνών. Όποτε έχουμε την τηλεόραση ανοιχτεί και παίζει διαφημίσεις ή παιδικά γυρίζει το κεφάλι του για να δει, αν την κλείσουμε αρχίζει να κλαίει. Ο παιδίατρος μου είπε ότι για κανα 10λέπτο με 15λεπτο να τον αφήνουμε να βλέπει. Ήθελα να ρωτήσω αν εσείς τα αφήνετε να βλέπουν τηλεόραση και πόσο? Φοβάμαι μην αρχίσει και μετά δεν ξεκολάει από την τηλεόραση και αρχίσουν τα προβλήματα με τα ματάκια του μετά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 13 μηνών και δεν έχουν δει καθόλου τηλεόραση, βασικά δεν άνοιξε ποτέ όταν ήταν μπροστά, ίσως 2 -3 φορές κατα λάθος καθώς έπαιζαν με το τηλεκοντρόλ.Τώρα βέβαια αφού με το δικό σου τα πράγματα ξεκίνησαν αλλιώς εγω θα την έβγαζα τελειώς απο τον χώρο και κάποιο διάστημα για να την ξεχάσει ή θα την έβγαζα απο την πρίζα και καλά χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να βλεπει το παιδι μου λιγη τηλεοραση απ'το να ειμαι ολη τη μερα και να λεω "φυγε απο κει" και "φυγε απο δω" και να το αφηνω να κλαιει επειδη εκεινο θα θελει να παιξουμε αλλα εγω θα θελω να μαγειρεψω (παραδειγμα).

 

Αν εχεις την πολυτελεια χρονου και ενεργειας να απασχολεις ολη μερα ενα μωρο, τοτε να τη βγαλεις απο το χωρο διοτι δεν χρειαζεται..

 

Δεν νομιζω οτι η τηλεοραση θα βλαψει, αν βλεπει λιγη ωρα την ημερα και απο μεγαλη αποσταση. Αν τον ευχαριστει θα τον αφηνα να το κανει.. και θα ειχα και εγω ενα εικοσαλεπτο στη διαθεση μου για να ξεκουραστω λιγακι..

 

Και εμεις την ειχαμε κλειστη στο σπιτι, μεχρι που ο μπεμπουλης εγινε 6 μηνων.. Την ανοιξαμε γιατι οταν πηγαιναμε επισκεψη σε αλλα σπιτια, δεν ξεκολλουσε τα ματια του απο την τηλεοραση..

Τωρα δεν δινει ιδιαιτερη σημασια.. Κοιταζει λιγο προς τα εκει, και μετα παιζει με τα παιχνιδακια του..

 

Παντα ημουν οπαδος του μετρου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...