Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ;


Recommended Posts

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ -ΠΡΟΝΗΠΙΟ -ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΚΕΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ !!!ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΛΗΜΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕΣΟΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ Ή ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ...ΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ (ΛΙΓΟ ΑΠΙΘΑΝΟ) ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ 1000 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΙΑΣ; ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΣΟΝ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ -ΠΡΟΝΗΠΙΟ -ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΚΕΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ !!!ΩΣΤΟΣΟ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΛΗΜΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕΣΟΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ Ή ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ...ΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ (ΛΙΓΟ ΑΠΙΘΑΝΟ) ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ 1000 ΕΥΡΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΙΑΣ; ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΣΟΝ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ...

 

Νομιζω πως εξαρταται απο τον δήμο κιόλας, εμείς μένουμε Αιγάλεω και το πηραν ευκολα το παιδι περσυ στο προνήπιο...ηταν μαζι με τα αλλα παιδακια και δεν χρειαστηκα καν μεσον για να τον παρουν.

Link to comment
Share on other sites

1000 ευρω προκαταβολή????? Χριστός και Απόστολος, τι σταθμός είναι αυτός που ζητάει τόσα πολλά λεφτά προκαταβολή?

Πάντως κάνε την άιτησή σου και στο Δημόσιο , δωρεάν είναι δεν θα χάσεις τίποτε χρηματικό.

Εμάς πάντως που φέτος θα πάμε προνήπιο τα ίδια μας είπανε. Και δεν τίθεται θέμα μέσον στο νήπιο. Προταιρεότητα έχουν τα νήπια που είναι υποχρεωτική εκπαίδευση και όταν περισεύουν θέσεις βάζουν και τα προνήπια. Δεν νομίζω να υπάρχουν άδειες θέσεις για τα πεντάχρονα και να βάζουν τετράχρονα αντ'αυτών.

Το μέσον συνήθως χρειάζεται στους παιδικούς σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω σου ζηταει ο ιδιωτικος 1000 ευρω προκαταβολη για να γραψεις το παιδακι σου? συγνωμη επειδη ετυχε και εγραψα την κορη μου σε ιδιωτικο στα μεσα της χρονιας δεν μου ζητησαν προκαταβολη και ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω,ισως να μην εχω καταλαβει κατι καλα.. αλλα εχεις 1000 ευρω να δωσεις για εναν σταθμο που ισως μετα απο εναν μηνα δεν μεινεις ευχαριστημενη? τι θα πεις αργοτερα δωστε μου τα λεφτα μου πισω ή θα την πατησεις σαν εμενα που μου ζητανε να τους πληρωσω τους 2 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ * ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ Κ.Τ.Λ. ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ Ή ΟΧΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ..ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ *

 

Γιατί αγοράζουνε τα φαγητά από τώρα για τον επόμενο Σεπτέμβριο?

1000 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά για προκαταβολή. Αν μετακόμιζες δηλ. όπως η τιτι?

Διαπραγματεύσου για 300.............λόγω κρίσης πες

Link to comment
Share on other sites

Μην δωσεις την προκαταβολη. Τρεναρε το.

Κανε αιτηση στον Δημοσιο και οταν ληξει η ημερομηνια περνα να κανεις μια ερωτηση απο εκει . Αυτοι απο το νουμερο πανω κατω ξερουν αν εχουν χωρο για προνηπια ή οχι.

Και αν δεν το παρουν υπαρχουν ιδιωτικοι μπολικοι. Με 1000 ? κανε διακοπουλες το καλοκαιρι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως που φέτος θα πάμε προνήπιο τα ίδια μας είπανε. Και δεν τίθεται θέμα μέσον στο νήπιο. Προταιρεότητα έχουν τα νήπια που είναι υποχρεωτική εκπαίδευση και όταν περισεύουν θέσεις βάζουν και τα προνήπια. Δεν νομίζω να υπάρχουν άδειες θέσεις για τα πεντάχρονα και να βάζουν τετράχρονα αντ'αυτών.

Το μέσον συνήθως χρειάζεται στους παιδικούς σταθμούς.

 

Απ΄ότι ξέρω πράγματι αυτό συμβαίνει. Ο λόγος είναι ότι από τότε που έκαναν υποχρεωτικό το νηπειο ξεμείνανε από νηπιαγωγούς και αίθουσες (δεν είχαν προβλέψει αυτή τη "λεπτομέρια" ).

Καλά τι πίεση είναι αυτή από το παιδικό σταθμό! Προκαταβολή από τώρα για να σου κρατήσουν θέση; Σοβαρολογούν; Τίποτα να μη τους δώσεις (μη δικαιολογηθείς κιόλας) και πες τους απλά ότι αν γεμίσουν από παιδάκια θα πας αλλού. Αντί να σε παρακαλάνε για πελάτη του χρόνου το απαιτούνε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μόλις γράψαμε το δεύτερο παιδάκι μας στον παιδικό που πήγαινε και το πρώτο παιδάκι μας και δώσαμε προκαταβολή 170? τα οποία αφορούν την εγγραφή και την πρώτη δόση της γραφικής ύλης .

Το ποσό μου φαίνεται πολύ μεγάλο για εγγραφή.Γιατί δεν ψάχνεις και σε κάποιο άλλο παιδικό σταθμό:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ σήμερα με αυτό ασχολούμουν. Πήρα στο δήμο για να δω σε ποιο νηπιαγωγειο ανηκουμε μιας και το σπιτι ειναι ακριβως σε δρομο που συνορευει με δυο δημους. Με παρεπεμψαν στην Α¨βαθμια. Εκει μου απαντησε ενας γελοιος να βγω στην πολυκατοικια και να ρωτησω ποιο ειναι το κοντινοτερο νηπιαγωγειο της περιοχης για να δουν αν ανηκω εκει!!! Ξαναπηρα στο δημο γιατι βεβαια ο ανθρωπος ηταν γελοιος τους ειπα τι εγινε και κρατησε η κοπελα το τηλεφωνο μου να με εξυπηρετησει αυτή. Τελικά βρήκαμε ακρη και το νηπιαγωγειο που ανηκει ο μικρος ειναι στον διπλανο δημο και οχι σε αυτον που μενουμε!

Τωρα προεκυψε αλλο θεμα για μενα. τα απαραιτητα χαρτια ειναι πιστοποιητικο γεννησης, το βιβλιαριο του παιδιου, οδοντολογικη και οφθαλμολογικη βεβαιωση. Και αναρωτιεμαι, εμεις που με το ζορι παμε στον παιδιατρο πως θα κατσει το παιδι μου σε οδοντιατρο και οφθαλμιατρο; αλυσοδεμενο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...