Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

σας ευχαριστώ βρε κοριτσια... το ηξερα οτι εσεις θα με καταλαβετε, ημουν σιγουρη οτι θα βρω μανουλες που το εχουν κανει και μαλιστα εσεις εχετε κανει πολυ χειροτερα! απλα αγωνιστηκα πολυ να κανω τα διδυμακια μου, και δεν με ενοιαζε να τρυπιεμαι εγω στις εξωσωματικες, αλλα να τρυπησουν τα αγγελουδια μου.... να παλι κλαιω!!! ουφ, παω να πλυθω τωρα και να συνελθω, γιατι εχω να τις ταισω το βραδυνο τους γαλατακι σε λιγο και θελω να ειμαι ηρεμη.

σας φιλω και σας ευχαριστω!! καλο βραδυ σε όλες!!!

 

Κι εγώ με εξωσωματική τα έκανα τα διδυμάκια μου, και έπρεπε να τα δω και τα δύο να μπαίνουν χειρουργείο (η μία μόλις γεννήθηκε και η άλλη τριών μηνών). Πρέπει όμως να είσαι εσύ δυνατή, για να μπορούν κι εκείνα να ανταπεξέλθουν. Πρώτη σου φορά είναι. Δικαιολογημένη. Θα το συνηθίσεις όμως, και θα σκληρύνεις. Άντε, κουράγιο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πενιω μου θα γινει αφου πρεπει να γινει...και εγω τους εκανα 2 μηνων και 6 μηνων αντιστοιχα. Περισσοτερο φοβος ειναι για αυτα, οι βελονιτσες ειναι μια σταλιτσα

 

 

μου λετε πως θα τους κανω εγω τωρα εξεταση αιματος την αλλη βδομαδα??????

Θα γινει η μαχη του δραμαλη στο μικροβιολογικο!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πενιω μου θα γινει αφου πρεπει να γινει...και εγω τους εκανα 2 μηνων και 6 μηνων αντιστοιχα. Περισσοτερο φοβος ειναι για αυτα, οι βελονιτσες ειναι μια σταλιτσα

 

 

μου λετε πως θα τους κανω εγω τωρα εξεταση αιματος την αλλη βδομαδα??????

Θα γινει η μαχη του δραμαλη στο μικροβιολογικο!!!!!!

 

 

gatoyla αρχισε να παιζεις το γιατρο επειγοντως...εμας απο τοτε που παιζαμε το γιατρο με συριγγες αληθινες (εννοειτε χωρις βελονες ε?) και ολα τα παρελκομενα και καναμε αναπαρασταση και πολυ μπουρου μπουρου του στυλ παιρνουμε αιμα για να μαθουμε εαν εισαι καλα και δυνατη κλπ κλπ το εχει παρει λιγο πιο χαλαρα το θεμα....καθε φορα που τσιμπαμε για εμβολιο το αρκουδακι του λεμε παρε μια ανασουλα και οταν παμε για εξετασεις ή αλλεργιολογο ή γιατρο ειναι πιο εξοικιωμενη πια....κλαιει αλλα λιγο εως καθολου....αφου οταν πηγαιναμε στη γιατρινα της απο κατω στην εισοδο εκλαιγε ενω ηξερε οτι παμε ....τωρα μονο οταν κανει εμβολιο κλαιει λιγο....αλλα την ανασουλα της τη παιρνει οταν τη τσιμπανε!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι κ εμεις απο 40 ημερων την τρυπαμε δεν πονανε τα μωρακια ειναι καλοι οι γιατροι στο παιδων... δεν σου συνηστω ομως να πας σε ιδιοτικα ιατρεια που δεν ειναι γνωστες τις παιδικης φλεβας.. στην μεγαλη μου κορη απο 1 ετους που της περνουμε αιμα μονο μια γυναικα καταφερνει να της περνει αιμα,μην στεναχωριεστε με τετοια θεματα καλυτερα να πονεσουν για 1 δευτερολεπτο και να ειμαστε σιγουρεσ οτι τα μωρακια εναι υγιεις παρα να μην τους κανουμε ποτε εξετασεις επειδη εμεις νομιζουμε οτι θα πονεσουν,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην στο παιδων αγ.σοφια στις αιμοληψιες μπαινει και η μαμα ή ο μπαμπας μεσα και κραταει ο ιδιος το παιδι.....και επειδη εχουν τρελη εμπειρια τελειωνει πολυ γρηγορα το θεμα...ναι κλαινε...αλλα οκ....απο το να παθουν αλλα και αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο....πρεπει να εισαι ηρεμη....απλα....αληθεια οταν τους κανουν εμβολιο τι κανεις???προσπαθησε να μη μεταδιδεις το αγχος σου οπως λενε και παραπανω....

 

σε αφησανε εσενα??????? εμενα οχι :( κ οταν τους ρωτησα γιατι να μην μπω μου ειπαν γιατι πολλεσ μαμαδες δεν αντεχουν ...κ την 3η μερα που ειμασταν εισαγωγη για να αλαξουν την πεταλουδα ,μπηκα γιατι ηταν μονη της η νοσοκομα κ δεν ειχε καποιον να κρατησει το παιδι,

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν διάβασα τις υπολοιπες απαντήσεις

 

Πρωτα ευχομαι να βγούνε ολες οι εξετάσεις καλες και ...να μην χρειαστείται αλλες

 

Εμενα η δικιά μου 2,5 ετών εκανε μια επεμβαση και χρειάστηκε να της παρουν φυσικά και αίμα

 

Η μόνη στιγμη που εκλαψα ήταν οταν επεμεινε η νοσηλευτρια να με βγάλει εξω. Με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιμονη μου δεν βγηκα και μολις το αποδεχτηκε ηρέμησα.

Μιλα οσην ωρα γινεται η αιμοληψία στο μωρό σου και τραβηξέ του την προσοχή.

Λέγετε του οτι είσαι εκει, δεν φευγεις και σε λίγουλάκι μονο ολα θα εχουν τελειωσει.

Αγορασε κατι απο το τζάμπο ή οπου αλλου που δεν είχε ξανα (εγω ολοκληρο χρόνο δεν της ειχα αγοράσει πλαστελίνες και διάφορα αλλα παντελώς αγνωστα επιτηδες και ....απεδωσε)

Με το που τελειώνει η εξεταση σκας πισω απο την πλατη σου (ο μπαμπας ή καποιος αλλος να το κουβαλάει είνια πολυ χρησιμο σε εκεινη την φαση) το καινουργιο παιχιδάκι και ξαφνηκα τα ξεχνανε ολα (ευτυχισμένη παιδική μνημη)

 

Καλα αποτελέσματα και αυτη να είναι ολη σας η στενοχώρια σε τουτη την ζωή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αφησανε εσενα??????? εμενα οχι :( κ οταν τους ρωτησα γιατι να μην μπω μου ειπαν γιατι πολλεσ μαμαδες δεν αντεχουν ...κ την 3η μερα που ειμασταν εισαγωγη για να αλαξουν την πεταλουδα ,μπηκα γιατι ηταν μονη της η νοσοκομα κ δεν ειχε καποιον να κρατησει το παιδι,

 

δεν υπηρχε περιπτωση να μη μπω μεσα...εχουμε παει 3 φορες στο ενα παιδων και τις τρεις δε τεθηκε ζητημα να μη μπω...ολες μπαινανε μεσα....και στο διπλα που της πηρανε αιμα για το αλλεργιολογικο που ητανε με το μπαμπα της μονο (ετοιμογεννη εγω δε μπορουσα να παω μαζι τους ) παλι με το μπαμπα της μαζι ητανε και την κραταγα...μα αμα δε μπει και η μανα μεσα πως θα συνεργαστει το παιδι οταν βλεπω αυτους τους κακους κυριους με τια ασπρες μπλουζες??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Στα δημόσια νοσοκομεία αφήνουν μάλιστα στο ζητάνε αυτοί, στα ιδιωτικά συνήθως όχι π.χ στο Μητέρα δεν με άφηναν με τίποτα και τις δύο φορές που χρειάστηκε να πάρουν αίμα, μάλιστα μία από αυτές είχαμε κάνει εισαγωγή ούτε τότε με αφήσαν παρότι επέμενα.

Στα μεγάλα εξεταστικά κέντρα είναι ανάλογα που θα πέσεις, στην Βιοϊατρική Αγ. Παρασκευής ας πούμε μας άφησαν και εμένα και τον άντρα μου.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Βιοιατρική Αγ. Παρασκευής στο ζητάνε να πας μέσα μαζί με το παιδί, αλήθεια. Και στη Euromedica Αγ. Παρασκευής θέλουν και τους γονείς, αν και εκεί τη μία φορά τις πήγαμε μου φανήκανε άσχετες από φλέβες σε μωρά και δεν ξαναπήγαμε. Στο ΙΑΣΩ, όμως, δεν μας αφήνουνε να μπούμε. Κι εγώ κάθομαι έξω σε αναμένα κάρβουνα κάθε φορά και θέλω να μπουκάρω γιατι ακούω το παιδί μου να κλαίει και νιώθω το φόβο και την ταραχή του :cry:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Εμένα της κάνουν της μικρούλας μου αιμιληψία κάθε μήνα από τοτε που ήταν 40 ημερών. Ακόμα και τώρα κάθε φορά κλαίει και σφαδάζει αλλά μετά το ξεχνάει. Αααα, και τις πρώτες φορές έκλαιγα μαζί της οπότε είναι φυσιολογικό που αγχώνεσαι αλλά δεν είναι τίποτα.

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις την καναμε

εκατσα στη καρεκλα , αγκαλια και αυτη

οκιιιιιι μηηηηηηη δε θελωωωωωωωω

σε 1-2 λεπτακια τελειωσαμε

πηραμε τσιροτακια γοργονες και πριγκηπισες, χαρτακια για ζωγραφικη και φυγαμε με ενα χαμογελο ναααααααα

 

.....ρεζουμε????? ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ!!!!!!!!!!! σαμιαμιδι 2 χρονων και 10,700!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλη μου σου ευχομαι η μονη εξεταση που θα κανουν ποτε τα μικρα σου να ειναι αυτη και τιποτε αλλο. εμενα 5 ημερων χρειαστηκε να του παρουν αιμα σε ενα παιδομικροβιολογο και το κρατουσαμε 3 τον σκατουλη. και 20 μηνων χτυπησε στο σαγονι και τον τρεχαμε στο νοσοκομειο,τα ραμματα τα γλιτωσε μονο επειδη ηταν ζωηρος και δεν καθοταν λεπτο και τη βγαλαμε με ειδικη κολλα για τραυματα. να ξερεις πως ο,τι νιωθουμε εμεις οι μανουλες περναει στα μωρα μας. πρεπει να εισαι οσο μπορεις πιο ηρεμη για να ηρεμουν κι αυτα, γιατι αν εσυ πανικοβληθεις αυτα απο που θα παρηγορηθουν?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

εμεις την καναμε

εκατσα στη καρεκλα , αγκαλια και αυτη

οκιιιιιι μηηηηηηη δε θελωωωωωωωω

σε 1-2 λεπτακια τελειωσαμε

πηραμε τσιροτακια γοργονες και πριγκηπισες, χαρτακια για ζωγραφικη και φυγαμε με ενα χαμογελο ναααααααα

 

.....ρεζουμε????? ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ!!!!!!!!!!! σαμιαμιδι 2 χρονων και 10,700!

 

συγνωμη τη χολιστερινη πως τη βρηκανε???ειχατε υποψια σε κατι??γιατι γενικη εγω που της εκανα σε ενα μικροβιολογικο το μονο που μου κοιταξανε ητανε αιματοκριτη,αιμοσφαιρια και κατι ακομη δε θυμαμαι δε βρισκω την εξεταση σιγουρα οχι χολιστερινη...πως και το ψαξατε?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για τη Γατούλα, αλλά εμάς στους 6 μήνες και μετά γύρω στους 13 μας έδωσε η παιδίατρος ένα κατεβατό εξετάσεις αίματος (σίδηρο, κάλλιο, μαγνήσιο, ασβέστιο, τριγλυκερίδια, χολιστερίνη, θηροειδούς κι ένα σωρό άλλες που δεν τις θυμάμαι και γενική ούρων. Αν δεν στις έχει κάνει ακόμη, ζήτησέ το από μόνη σου καθαρά για προληπτικούς λόγους.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, καναμε την εξεταση μας!! μου ζητησαν να μπω μεσα για να τις κραταω, βεβαια δεν κοιταγα και πολυ...για να μην πεσω κατω, και ευτυχως που μπηκα γιατι στην μια ξεκινησαν να παιρνουν αιμα και ξαφνικα σταματαει η φλεβα να δινει αιμα, και μου λενε θα τρυπησουμε και το αλλο χερακι γιατι δεν επαρκει το αιμα για εξεταση... βαζω εγω τα κλαμματα (ρεζιλι εγινα) και ξεκιναν στο αλλο χερακι. το αγγελουδι μου δεν εβγαλε αχνα, το μαναρι μου. κοιταγε το ταβανι! μετα πηραν και την αλλη και ευτυχως τελειωσαμε γρηγορα με το δευτερο μωρο. τσισα δεν καναμε, και τωρα πρεπει να τις τα μαζεψω εγω σε ειδικο σακουλακι, και να τα παω... αυτα!

 

σας ευχαριστω όλες κοριτσια για τα μηνυματα σας, και ευχομαι τα μωρα μας να ειναι γερά και καλότυχα και να μην πατησουμε ποτε σε νοσοκομεια ξανα, αντε μονο για εξετασεις αιματος και ούρων!

Link to comment
Share on other sites

Στο Ιασω και σου επιτρέψανε να μπεις μέσα μαζί τους; Μπράβο!! Μάλλον το αλλάξαν το σύστημά τους, επιτέλους! Πάντως να ξέρεις, για ουροκαλλιέργεια, επειδή έχει χρειαστεί να το κάνουμε αρκετές φορές... μια φορά προσπάθησα μόνη μου στο σπίτι και τα θαλάσσωσα (μάλλον είμαι εντελώς ανίκανη σ'αυτά). Πας λοιπόν το απόγευμα στο Ιασώ, που δεν έχει κόσμο και είσαι μόνη σου, οι κοπέλες εκεί πλένουν το μωρό όπως πρέπει και βάζουν εκείνες το σακουλάκι, περιμένεις κανά μισάωρο, αν το μωρό έχει ουρήσει τα παίρνουν επί τόπου και φεύγεις, αν όχι ξανακάνουν οι κοπέλες όλη τη διαδικασία και ξαναπεριμένεις. Βέβαια, δεν είναι ό,τι καλύτερο να περιμένεις έτσι εκεί, αλλά εγώ το προτιμώ απ'το να είμαι σπίτι και να προσπαθώ χίλιες φορές και να βάζω τα σακουλάκια λάθος και να ερεθίζω και τις μικρές μου άνευ λόγου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ καλη μου, και εγω σε αυτη την διαδικασια του μαζεματος τσίσων βρισκομαι! αυριο θα παω να παρω τις απαντησεις και ολο το πρωινο θα ξαναπροσπαθω να μαζεψω τσισα! 3 μερες παλευω, και βγαινουν εξω απο το παμπερ!

Link to comment
Share on other sites

πηραμε τις απαντησεις.... και οι 2 οι μπεμπες εχουν ελλειψη του ενζυμου g6pd, και η μια πασχει απο ηωσινοφιλια... που σημαινει οτι σε ολη της την ζωη, θα ειναι σε επιφυλακη για το καθετι που θα τρωει! το παραμικρο μπορει να της δημιουργησει αλλεργεια... αφηστε κοριτσια, ειμαι ετοιμη να σκασω. την αλλη βδομαδα θα παμε στην γιατρο μας, να μας ενημερωσει για λεπτομερειες.. αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...