Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

Το μικρό μου θα κάνει για πρωτη φορά εξεταση αίματος και ήθελα να ξέρω το εξής: Πριν την εξέταση μπορεί να έχει φάει? ΄Ξυπνάει στις 7 περίπου και πινει γάλα! Δε βλέπω πως θα γίνει να μην τον ταϊσω πριν το αίμα!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαμά του κων/νου καλημέρα,

εμείς που κάνουμε εξετασούλες κάθε εξάμηνο τρώει κανονικά το παιδάκι μου πριν.... προτείνω το κέντρο babymed καθότι ειδικοί στο χώρο.

καλά αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονο για ζαχαρο / χοληστερινη πρεπει να ειαμστε νηστικοι (μεγαλοι, μικροι). Εμεις καναμε ηλεκτροφορηση και ειχε φαει κανονικα. Αλλα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν παμε νηστικες, ετσι δεν ειναι?

Φροντισε ομως να εχει και λιγο γαλα μαζι σου για να τον καλμαρεις μετα.

Καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ας με βοηθήσει κάποια που ξέρει.Πρίν απο λίγο μίλησα με την παιδίατρο και επειδή εχει ουρολοίμωξη το μωρό μου, αυριο πρωί πρωί θα πάμε για εξέταση αίματος, μεσα στον πανικό μου και τη στεναχώρια μου ξέχασα να τη ρωτήσω απο που θα του πάρουν αίμα? οταν ηταν νεογέννητο ΄του πήραν νομιζω απο τη φτέρνα.Φυσικά την παίρνω τηλέφωνο και το έχει κλειστό.Help μια απάντηση περιμένω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Agapi6, είχε 20 μέρες διάρροια, και η παιδίατρος έλεγε οτι είναι απο τα δόντια που θα βγαλει.Κάναμε εξεταση ούρων με σακουλάκι εδειξε θετικο, και μετα με καθετήρα, ουρλιαζε η μικρή μου απο τον πονο, και βγήκε πάλι θετικο.Αυριο εξέταση αίματος και υπέρηχο νεφρων.Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εγώ ετρεμα απο το φόβο μου οταν εδινα αίμα στην εγκυμοσύνη, σκέψου να βλέπω το μικρό μου.Ελπίζω να μην πονέσει.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί είναι η εξέταση αίματος. Το πιο πιθανόν είναι να μην πονέσει αλλά να κλαίει γιατί θα φοβηθεί με τους άγνωστους. Εσύ να σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό της.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι μικρουλα και ισως δεν καθησει να ζητησεις να σου βαλουν πεταλουδα,ξερουν αυτοι αν και σε τετοιες ηληκιες ετσι το κανουν συνηθως γιατι δεν καθονται ηρεμα τα μωρακια

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι σε ευχαριστώ πολύ αυτο με την πεταλούδα δεν το ήξερα.Θα το ζητήσω.Αχ κορίτσια ποσο πολύτιμες είναι οι συμβουλές σας και ποσο εκπληκτικο ειναι αυτο το site.Ευτυχώς που το ανακάλυψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα θα πανε καλα,μπορει λιγο να κλαψει αλλα μεσα σε 5 λεπτα και μετα απο μια ωραια αγκαλιτσα θα το εχει ξεχασει,καλα αποτελεσματα και περιμενουμε νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

αν και τωρα μαλλον θα εχετε τελειωσει με το αιμα...δεν αφηνουν συνηθως να μπεις μεσα.μπορει να παιδευτουν πολυ για να βρουν φλεβα μπορει και καθολου.εγω την πρωτη φορα ημουν απ'εξω και την ακουγα να τσιριζει για 45 λεπτα και οταν την βγαλανε ηταν μουσκεμα στον ιδρωτα,μολις την πηρα αγκαλια κοιμηθηκε.ηταν μολις 4 μηνων τοτε.αλλα αυτα ηταν μονο η αρχη τα δυσκολα ηταν μετα.ομως ολα εγιναν για καλο και τωρα ειναι μια χαρα.

να σκεφτεσαι οτι ειναι για καλο.

οτι αφορα νεφρα εδω ειμαι εχω πλεον μαστερ :)

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εμένα έκανε η μικρή μου ουρολοίμωξη σ' αυτήν ακριβώς την ηλικία. Της πήραν αίμα απο το χεράκι κανονικά, λίγο στον υπέρηχο νεφρών μπορεί να ταλαιπωρηθεί (μη μασήσεις, για καλό είναι). Τελικά δεν θα είναι τίποτα σοβαρό να δεις και απλά θα της δώσει μία αντιβίωση. Εμένα είχα πυρετό Ιούνιο μήνα επί μέρες και η γιατρός μου είπε να κάνει εξετάσεις για ουρολοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

οτι αφορα νεφρα εδω ειμαι εχω πλεον μαστερ :)

 

Δεύτερος με μάστερ..εδώ!! Ζω με μια ουρολίμωξη 2 φορές περίπου το χρόνο από τότε που ήμουν μικρό παιδί!! Τα τελευταία χάπια για την ουρολίμωξη του Μαρτίου....τα παίρνω ακόμα!

Τρίμηνες πάνε οι αντιβιώσεις μου πια.... άστα...

 

Για την αιμοληψία, στον δικό μας πήρανε με πεταλούδα από το χέρι του...όχι από τη μεριά της παλάμης...από πάνω! Έκλαψε εκείνη την ώρα, εγώ τον είχα αγκαλιά, τον παρηγόρησα και σε 3 λεπτά αφαιρέθηκε αλλού και το ξέχασε!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ας με βοηθήσει κάποια που ξέρει.Πρίν απο λίγο μίλησα με την παιδίατρο και επειδή εχει ουρολοίμωξη το μωρό μου, αυριο πρωί πρωί θα πάμε για εξέταση αίματος, μεσα στον πανικό μου και τη στεναχώρια μου ξέχασα να τη ρωτήσω απο που θα του πάρουν αίμα? οταν ηταν νεογέννητο ΄του πήραν νομιζω απο τη φτέρνα.Φυσικά την παίρνω τηλέφωνο και το έχει κλειστό.Help μια απάντηση περιμένω

 

εμενα πηραν αιμα στην μπεμπα μου δυο φορες, οταν ηταν 20 ημερων και οταν εγινε 40 ημερων, για το θυρεοειδη,μην ανυσηχεις λοιπον,αυτο με την πεταλουδα ειναι καλη ιδεα

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ποσο συγκινηση νιώθω με τα μηνύματα σας.Σας ευχαριστώ ολες πολύ πολύ.Εκλαιγε πολύ το μικρό μου και εκλαιγα και εγω.Την Τετάρτη πάμε για υπέρηχο.Αντε να δούμε.Θα σας ενημερώσω.Ευχομαι ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΥΓΕΙΑ για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας κορίτσια... ειμαι πολυ αγχωμένη... την αλλη βδομαδα θα παμε στο ιασω ΄παίδων για αιξεταση αίματος και ουρων, για να ελεξουμε αλλεργιες..

το θεμα ειναι οτι θα παρουν απο φλεβα αιμα. που θα βρουνε φλεβα στα μωρα??? κλαιω απο τωρα που το σκεφτομαι, φαντασυειτε εκει τι θα κανω. εχει καμμια μανουλα παρομοια εμπειρια? ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση. οτι εχει να κανει με τις μπεμπες, δεν ειμαι ψυχραιμη. σας ευχαριστω που με ακουσατε...

Link to comment
Share on other sites

Έι, μανούλα, τι είναι αυτά; Για μια απλή εξέταση αίματος κάνεις έτσι, αν το παιδάκι σου χρειαστεί κάτι πιο σοβαρό μεθαύριο (φτου μακρυά και χτύπα ξύλο, αλλά παιδιά είναι, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει), εκεί τι θα κάνεις; Ηρεμία θέλει και ψυχραιμία. Εξετάσεις αίματος είναι, δεν είναι εγχείρηση. Και μην ξεχνάς ότι το παιδί επηρρεάζεται πολύ από τη μαμά του και αν σε βλέπει εσένα αγχωμένη και να κλαις φαντάσου εκείνο πώς θα νιώθει. Πάντως, για να νιώσεις καλύτερα, σχεδόν όλα τα μωράκια κάποια στιγμή χρειάζεται να τους πάρουν αίμα για τον έναν ή τον άλλο λόγο, τίποτα δεν είναι. Και οι κοπέλες εκεί είναι έμπειρες, το μωρό το πονάνε όσο το δυνατόν λιγότερο. Άντε, ηρέμησε τώρα να μη σε βλέπει και το μωρό έτσι και τρομάζει κι εκείνο χωρίς λόγο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία κορίτσι μου!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ταλαιπωρηθούν όσο το δυνατόν λιγότερο τα αγγελούδια σου! Διδυμάκια είναι? Να σου ζήσουν!

Βρίσκουν φλέβα οι γιατροί, σκέψου ότι τρυπάνε ακόμα και τα πρόωρα όταν χρειάζεται! Εσένα είναι κοτζάμ παιδιά πια! Θα πονέσουν λίγο αλλά θα περάσει. Κάνε κουράγιο και μην αγχώνεσαι γιατί τους το μεταδίδεις.

Έχω ένα μπέμπη 4 μηνών που από 36 ημερών μπήκε στο νοσοκομείο, έχει πάθει 2 ουρολοιμώξεις και έχει ήδη περάσει 34 ημέρες μέσα στο νοσοκομείο, τις περισσότερες με φλεβοκαθετήρα. Η αιμοληψία δεν κρατά πολύ, τα καταφέρνουν σχετικά γρήγορα. Εμένα με σκότωνε όταν έπρεπε να βρουν καινούρια φλέβα για να του βάζουν ορό, έχει τύχει για 45 λεπτά να προσπαθούν και να κλαίει σπαρακτικά μέσα το μωρό και απ'εξω να κλαίω κι εγώ με τον άντρα μου... Άστα... και να μου δίνουν πίσω ένα μωρό απαρηγόρητο και να μου λένε "δεν τα καταφέραμε, θα ξαναπροσπαθήσουμε αργότερα". Ούτε στον εχθρό μου!

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και να μην ξαναχρειαστεί να ταλαιπωρηθούν τα κοριτσάκια σου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ειναι τραγικο.Θα πονεσουν λιγακι αλλα θα το ξεχασουν αμεσως!

Εμας ο μικρος ηταν 3 μηνων αν θυμαμαι καλα.ισως λιγοτερο.και επρεπε απο βλεκεια γιατρου (μην το θυμαμαι καλυτερα) να κανει εξεταση ουρων.η εξεταση εδειχνε παντα εναα μικροβιο που οφειλοταν τελικα στο σακουλακι και οχι δικο του...και για να σιγουρευτουνε (γιατι λεγανε τοτε για ουρολοιμωξη) να παρουνε τα ουρα με βελονα ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ.....

Εκει να δεις κλαματο παιδι να το ακουω απο εξω...και να κατουραει το παιδι και να πανε και νατο τσιμπανε καπακι "ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣΑ".....,,,,,,,,,,,,,,,,τα θυμηθηκα παλι.....

 

Εσυ ηρεμησε να σε βλεπυν τα παιδακι σου χαμογελαστη και θα δεις οταν τα παρειςπ αλι αγγαλιτσα δεν θα θυμουνται τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ βρε κοριτσια... το ηξερα οτι εσεις θα με καταλαβετε, ημουν σιγουρη οτι θα βρω μανουλες που το εχουν κανει και μαλιστα εσεις εχετε κανει πολυ χειροτερα! απλα αγωνιστηκα πολυ να κανω τα διδυμακια μου, και δεν με ενοιαζε να τρυπιεμαι εγω στις εξωσωματικες, αλλα να τρυπησουν τα αγγελουδια μου.... να παλι κλαιω!!! ουφ, παω να πλυθω τωρα και να συνελθω, γιατι εχω να τις ταισω το βραδυνο τους γαλατακι σε λιγο και θελω να ειμαι ηρεμη.

σας φιλω και σας ευχαριστω!! καλο βραδυ σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

yparxoyn kati αυτοκολλητα που κανουν σαν τοπικο μουδιασμα το κολλας λιγο πριν την εξεταση(δεν το εχω χρησιμοποιησει ρωτα για λεπτομερειες στο φαρμακειο) το χρησιμοποιουν και στα εμβολια καμια φορα, ισως με αυτο να πονεσουν λιγοτερο! παντως δεν ειναι τιποτα τα παιδακια αμεσως σταματανε το κλαμα μολις δουν τη μανουλα! Εγω της ειχα κανει ενος ετους τελειωσε αμεσως... να ζητησεις να εισαι κι εσυ μεσα αν το αντεχεις, αλλα συνηθως δεν αφηνουν...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια... ειμαι πολυ αγχωμένη... την αλλη βδομαδα θα παμε στο ιασω ΄παίδων για αιξεταση αίματος και ουρων, για να ελεξουμε αλλεργιες..

το θεμα ειναι οτι θα παρουν απο φλεβα αιμα. που θα βρουνε φλεβα στα μωρα??? κλαιω απο τωρα που το σκεφτομαι, φαντασυειτε εκει τι θα κανω. εχει καμμια μανουλα παρομοια εμπειρια? ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση. οτι εχει να κανει με τις μπεμπες, δεν ειμαι ψυχραιμη. σας ευχαριστω που με ακουσατε...

 

πας καλα;;;σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση;; κλαις απο τωρα;;σιγα..αιμα θα παρουν δεν θα κανουν κ καμια επεμβαση..εβλεπα τις προαλλες μια 17χρονη που εκλαιγε οταν πηγαν να της παρουν αιμα-τελικα δεν εκατσε- κ μου ρθε να της πω καμια κουβεντα.ολο "μαμα φοβαμαι ελεγε"!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην στο παιδων αγ.σοφια στις αιμοληψιες μπαινει και η μαμα ή ο μπαμπας μεσα και κραταει ο ιδιος το παιδι.....και επειδη εχουν τρελη εμπειρια τελειωνει πολυ γρηγορα το θεμα...ναι κλαινε...αλλα οκ....απο το να παθουν αλλα και αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο....πρεπει να εισαι ηρεμη....απλα....αληθεια οταν τους κανουν εμβολιο τι κανεις???προσπαθησε να μη μεταδιδεις το αγχος σου οπως λενε και παραπανω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

yparxoyn kati αυτοκολλητα που κανουν σαν τοπικο μουδιασμα το κολλας λιγο πριν την εξεταση(δεν το εχω χρησιμοποιησει ρωτα για λεπτομερειες στο φαρμακειο) το χρησιμοποιουν και στα εμβολια καμια φορα, ισως με αυτο να πονεσουν λιγοτερο! παντως δεν ειναι τιποτα τα παιδακια αμεσως σταματανε το κλαμα μολις δουν τη μανουλα! Εγω της ειχα κανει ενος ετους τελειωσε αμεσως... να ζητησεις να εισαι κι εσυ μεσα αν το αντεχεις, αλλα συνηθως δεν αφηνουν...

 

Ξυλοκαϊνη εχουν. Δε συνισταται στα μωρα!

Κι εμεις κανουμε αιμοληψιες καθε μηνα απο 29 ημερων στην κορη μου. Ειναι εμπειρες οι νοσηλευτριες στο Παιδων, δεν ειναι τιποτα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...