Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολτοποιηση φαγητου μεχρι πότε ?


mairoula

Recommended Posts

Εχω εναν γιο 11 μηνων και του πολτοποιω τα παντα εκτος απο το μπισκοτακι του. Εχω δοκιμασει να του δωσω κομματιασμενη τροφη αλλα δεν την δεχεται. Μεχρι ποτε ενα μωρο πρεπει να τα τρωει σε πολτοποιημενη μορφη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mairoula πόσα δόντια έχει??? εγώ της τα δίνω πολτοποιημένα μεν αλλά στο πιο χοντρό δηλ. δεν τα λιώνω τελείως έτσι ωστε να υπάρχουν κάποια κομματάκια για να μάθει να μασάει. Ο δικός μας γιατρός μου είπε ότι μέχρι 18 μηνών πρέπει να μάθει να τρώει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Ρούλα . Μην ανησυχείς ακόμα είναι νωρίς έχετε περιθώρια να μάθει να μασάει ο μικρός. Όσο περνά ο καιρός και βγαίνουν καινούρια δοντάκια θα είναι πιο εύκολο για το μικρούλι να μασάει. Μπορείς να του δίνεις μικρά κομματάκια από φρούτα(όχι μήλο , εάν δεν έχει αρκετά δοντάκια) και τυράκι και σιγά θα μάθει να μασάει! :)

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλέ όχι τυράκι το μωρόοοοοοοο μέχρι να κλείσει χρόνο!Λοιπόν να τα πολτοποιείς ελαφρώς(αυτό που σου είπε και η Ρούλα) και όταν βγάλει 8 δοντάκια που θα γινεται καλυτερα η μασηση,μπορεις να του δίνεις ο,τι θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας ο παιδίατρος μου εχει πει μεχρι τα 2 ειναι η μεταβατική περίοδος, αυτο σημαινει οτι μπορει να τρωει και τα 2 ταυτόχρονα, δηλαδή κάποια πραγματα λιωμενα άλλα άλιωτα και σιγα σιγα θα μαθει να τρωει μόνο αλιωτα...παντως δε θελει πίεση σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο γιατρός, μας είπε μόλις χρονίσει, να ξεκινήσουμε να του δίνουμε από το δικό μας φαγητό (χωρίς αλάτι), και κάποια φαγητά όπως πατάτες φούρνου, μακαρόνια με κιμά κλπ να του τα λιώνω με το πηρούνι και να του τα δίνω. Ο μικρός μου μέχρι στιγμής έχει μόνο δύο δόντια κάτω αλλά ο γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και θα τα μασάει με τα ούλα του! Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ο μικρός μου θα έχει όρεξη να μασάει μιας και είνια και λίγο τεμπελάκος...ίδωμεν.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και Χρονια πολλα...

Συνηθως σε καθοδηγει ο παιδιατρος αναλογα με την πορεια του παιδιου, αλλα νομιζω οτι μετα αφου βγαλει 4 δοντακια ή κατα τον 9ο μηνα αρχιζεις να του δινεις λιγα λιγα... μαλακα, μικρα κομματακια κλπ...

 

Θα σου απαντησουν σιγουρα, αυτες που τα εχουν πιο φρεσκα απο εμενα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οχι ακομα κανονικο φαγητο.. Μπορει να τρωει οτι θελει (μπισκοτα,πιτες κλπ κλπ) αλλα το φαγητο του ακομα αλεσμενο, γιατι πρωτον αν δεν ειναι αλεσμενο, δεν μπορει να φαει την επαρκη ποσοτητα που χρειαζεται και δευτερον επειδη δεν εχει δοντια για να μασησει καλα το φαγητο του, ειναι πιθανον να του δημιουργηθει δυσπεψια και να εχει ενοχλήσεις..

Παρολα αυτα νομιζω οτι το παιδι τελικα ειναι αυτο που σε καθοδηγει.. Ας πουμε ο Χαρης τον Αυγουστο αρνιοταν να φαει αλεσμενη τροχη οπότε τα ετρωγε λιωμενα με το πιρουνι και κομμενα σε πολυ μικκρα κομματια.. Αυτο μεχρι τον Οκτωμβριο που μαλλον βαρεθηκε να προσπαθει να μασησει και αρχισε παλι να θελει το φαγητο του οχι απλα αλεσμενο, αλλα να ειναι εντελως σαν κρεμα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μέχρι πότε πρέπει να αλέθουμε το φαγητο τους?

Του γιου μου του άλεθα για πολύ μεγάλο διάστημα το φαγητό του με αποτέλεσμα να μαρτυρίσω... Δεν θέλω να κάνω το ίδιο λάθος και στην κόρη μου, αλλά δεν έχω ιδέα ποτε πρεπει να σταματήσω να τα αλεθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμείς ξεκινήσαμε δειλά δειλά να λιώνουμε ότι λιώνεται φυσικά το φαγητό της μικρής μας ( είναι στον 10 μήνα), παρόλο που ο γιατρός εδώ κι ένα μήνα μας το σύστησε. Και χωρίς καθόλου δόντια παρακαλώ. Μην το αφήσεις πολύ καιρό γιατί συνηθίζουν και μετά τρέχουμε εμείς...πάντως κατεβάζουν τα άτοιμα πολύ άνετα το φαγάκι, παρόλο που εμείς είμαστε επιφυλακτικές, πολλές φορές χωρίς λόγο.Έτσι, γιατί είμαστε μανούλες...

Έχω μια μαύρη και μαλλιαρή, μικρή μπεμπούλα στρουμπουλή@@

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προφανώς χαζής μαμάς:

 

1) Και κρέας και κοτόπουλο πως τρώνε;

2) ποσότητα; πως ξέρεις; με το αλεσμένο ξέρεις!

3) τι φαγητά δίνουμε;

 

Όπως καταλάβατε είμαστε 16,5 μηνών και ακόμα αλεσμένα τρώμε. Δεν έχω ιδέα πως να κάνω τη μετάβαση.. Α! έχουμε πρόβλημα με εμετούς. Από δόντια σκίζουμε τον τελευταίο μήνα βγάλαμε 8 μαζί. Τρώμε μπισκότα, τοστ, ψωμί, πίτες, σοκολάτα (φυσικά!!) αλλά για το κυρίως γεύμα δεν ξέρω πως να το κάνω!!!

Είμαι και φοβιτσιάρα τον βρίσκω και λίγο αδύνατο (16,5 μηνών 11 κιλά, 85 cm ύψος) οπότε τι κάνω;;;;!!!! :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

εμεις κοψαμε τα αλεσμενα 9 μηνων

αρχισαμε σιγα σιγα να λιωνουμε με το πηρουνι, το κρεας το ανοιγα με τα χερια μου σε ινες,

τορα τρωει τα παντα σε κομματακια εχει και 14δοντακια...

οσο για το αδυνατο μην ανησυχεις, και μενα ειναι 16μηνων 10,300 86υψος

αλλα ο γιατρος τον βρησκει μια χαρα!

πιστευω οτι θα φαει οσο θελει, και αν κουραστει η βαρεθει απλα θα ξαναφαει οταν πεινασει,χαλαει το προγραμμα στην αρχη αλλα σκεψου οτι σε λιγο θα τρωει μονος του :D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πλεον δεν λιωνουμε τιποτα. Μονο που κοβουμε σε μικρα κομματια. Το κρεας και το κοτοπουλο το ανοιγω και εγω με το χερι σε ινες και το τρωει μια χαρα. Τα λιωμενα δεν τα θελει με τιποτα. Πιστευω οτι ειναι θεμα παιδιου το ποτε ειναι ετοιμο. Βεβαια θα πρεπει να του δινουμε και εμεις την ευκαιρια να δοκιμαζει. Αλλιως πως θα ξερουμε οτι ειναι ετοιμο?

Οσο για την ποσοτητα, οταν χορτασει σταματαμε να τρωμε. Ποτε δεν πιεσα επειδη εφαγε λιγοτερο, και ελα λιγο ακομα και τετοια. Και μην νομιζεται και εμεις ειμαστε 15 μηνων 80 cm υψος και 10,100 περιοπου κιλα.

 

Βικυ ειπες 14 δοντακια?! Εμεις εχουμε μεινει στα 7! χαχα

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κόψαμε τα αλεσμένα στου 11 μήνες. Ακολουθήσαμε κυρίως το παιδί που άρπαζε το φαγητό και το έβαζε στο στόμα. ήταν και καλοκαίρι και είμασταν διακοπές και μας διευκόλυνε. Η παιδίατρος μου είπε να μην σταματήσουμε την ανάπτυξη του παιδιού. Βέβαια από τότε τρώει λιγότερο, και χρειάζεται περίπου ένα μισάωρο να ολοκληρώσει το φαγητό, ενώ πριν ήμουν πιο ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλα ,

και εμας 11 μηνων ειναι κλεισμενα πλεον , βαδιζουμε στο χρονο με το καλο . Αυτο ειναι ενα θεμα που με απασχολουσε και μενα παρα πολυ και με αγχωνε , λογο του οτι πολλα χρονια πριν ειχα δει τη μαμα μου να πνιγεται με φαγητο και να μελλιανιαζει μπροστα στα ματια μου ειχα παντα το φοβο αυτο , εγω καταφερα σε καποιο διαστημα και το ξεπερασα για να τροω φυσιολογικα σαν ανθρωπος , ομως μολις καταλαβα οτι πρεπει να μαθω στον μπεμπη μας να τρωει και να μασαει αγχωθηκα .Ξεκινησαμε πριν απο 2 μηνες περιπου με μπισκοτακια νουτριτσια τα οποια δεν τα ηθελε , εκανε την κινηση να μασησει και τελικα τα εφτινε . Το σκεφτηκα απο εδω το σκεφτηκα απο εκει το συζητησα και με τον αντρα μου , ρωτησα και την παιδιατρο μας η οποια ειπε οτι ποτε κανενα παιδακι δεν πνιγηκε απο αυτο το μπισκοτακι , αλλα οπως και να εχει αποφασησα να μην τον ζορισω προς το παρον , μια φιλη μου ειχε μαθει στο μικρο της να μασαει απο 6-7 μηνων και μου ελεγε συνεχεια να του δινω , αλλα τελικα οντως καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο σε οτι ειναι να κανει . Ο μικρος μας μαλλον δεν ητανε ακομα ετοιμος τοτε , διοτι εδω και λιγες μερες αρχησε να τρωει κριθαρακι , τραχανα , πατατα πατημενη με πιρουνι και κουρου τυροπιτακι δινοντας του εγω βεβαια στο στομα τις βουκιες που μπορει να μασησει και θα αρχησω να του δινω και ρυζακι και φακες . Πλεον το δεχεται και το τρωει και τρελαινεται κιολας μιας και αλλαξε και γευση το φαγητο του αφου δεν αλεθεται . Το κρεας θα το αλεθουμε για αρκετο καιρο και το καροτο του . Εχουμε 6,5 δοντακια μιας και το 7ο μολις βγηκε. Παντως μην αγχωνεσαι καθολου το ιδιο το μικρο θα σου πει ουασιαστικα ποτε ειναι ετοιμο .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ερωτηση-ερωτηση:

περι αλεσμα φρουτων..

σημερα πρωτη φορα φαγαμε μηλο!! :):) περιττο να πω αντιδρασεις.. μια ξινιλα και μιση.. του αρεσε ομως αρκετα!! καταλαβαμε αμεσως τι σημαινει κουταλι και αφου μπαινει στο στομα λογικα θα ειναι ωραιο (σκεφτηκε ο μπεμπης).. και εφαγε τις πρωτες του κουταλιτσες!! :wink:

στο θεμα μας.. εκοψα μισο μηλο, το εβαλα στο μουλτι και αρχισα να πολτοποϊω.. ελα ομως που αυτο δεν εγινε κρεμουλα αλλα κομματακια-κομματακια?! υποθετω επειδη ηταν πολυ μικρη η ποσοτητα.. σκεφτηκα να προσθεσω λιγο γαλα μεσα αλλα φοβηθηκα και το παρατησα και κατεληξα να λιωνω το μηλο με το πιρουνι..

πριν παω να παρω μπλεντερ (που θεωρω οτι ακομα και τις μικρες ποσοτητες τις κανει κρεμμωδεις) καμια προταση υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση-ερωτηση:

περι αλεσμα φρουτων..

σημερα πρωτη φορα φαγαμε μηλο!! :):) περιττο να πω αντιδρασεις.. μια ξινιλα και μιση.. του αρεσε ομως αρκετα!! καταλαβαμε αμεσως τι σημαινει κουταλι και αφου μπαινει στο στομα λογικα θα ειναι ωραιο (σκεφτηκε ο μπεμπης).. και εφαγε τις πρωτες του κουταλιτσες!! :wink:

στο θεμα μας.. εκοψα μισο μηλο, το εβαλα στο μουλτι και αρχισα να πολτοποϊω.. ελα ομως που αυτο δεν εγινε κρεμουλα αλλα κομματακια-κομματακια?! υποθετω επειδη ηταν πολυ μικρη η ποσοτητα.. σκεφτηκα να προσθεσω λιγο γαλα μεσα αλλα φοβηθηκα και το παρατησα και κατεληξα να λιωνω το μηλο με το πιρουνι..

πριν παω να παρω μπλεντερ (που θεωρω οτι ακομα και τις μικρες ποσοτητες τις κανει κρεμμωδεις) καμια προταση υπαρχει?

 

σε μία βδομάδα θα φτιάχνεις μισό μήλο μισό αχλάδι και μισή μπανάνα και η ποσότητα θα είναι ικανοποιητική για το μούλτι

η πρόταση μου είναι υπομονή και τρίφτης για αυτές τις λίγες μέρες

πολύ σύντομα θα είσαι οκ με το μούλτι

κρίμα είναι να πας να δώσεις έξτρα χρήματα για λίγες μέρες

σε τελική φτιάχνε για λίγες μέρες περισσότερη ποσότητα που θα την τρως εσύ :lol:

Link to comment
Share on other sites

αμα σου πω πως τον τριφτη ουτε που τον σκεφτηκα!! :oops: ετσι οπως τα λες ειναι! ευχαριστω πολυ!!!

 

 

δεν πειράζει, πήρα το αίμα μου πίσω για το chat :lol::lol::lol:

 

πάντως ο τρίφτης αφήνει ελάχιστα μικροσκοπικά κομματάκια τα οποία όμως δεν είναι επικίνδυνα... απλά δεν το πολυγουστάρει το μωρό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...