Recommended Posts

ΜΑΜΑΔΕΣ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΝΩΡΙΖΕΙ.

ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ (ΣΧΕΔΟΝ 2 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ) FRISOLAC COMFORT. ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ FRISOLAC, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΑΝΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΣΕ FRISOLAC COMFORT. ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΟΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΑΡΡΟΙΚΕΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ... ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΔΥΟ ΠΑΝΕΣ, ΜΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ, ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΑΛΙΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΝΑΜΙΓΝΥΩ ΤΑ ΔΥΟ ΓΑΛΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ, ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ.

ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ, ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΤΟΥ, ΚΛΠ., ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΜΑΙ, ΑΛΛΑ...

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Διαφημίσεις

Ν76, εύχομαι περαστικά στο παιδάκι σου! :-(

Καταλαβαίνω την αγωνία σου.

Κι εμένα και τα 2 μου παιδιά έκαναν παλινδρόμιση, και τα 2 πήραν το Frizolac, που τα βοήθησε πολύ. Ο γιατρός με είχε προειδοποιήσει για διάρροια εξ'αιτίας του γάλακος, αλλά ευτυχώς κανένα τους δεν έκανε.

Στον γιό μου το έδινα σκέτο (πολύ παχύρευστο, γεμάτο σβόλους, πολύ μας ταλαιπόρησε) ενώ στην κόρη μου μισό-μισό με το απλό.

Οι κολικοί περνάνε περίπου μετά το 1ο δίμηνο (άντε τρίμηνο), αλλά η παλινδρόμιση συνήθως εξαφανίζεται όταν αρχίσουν φαγητό, δηλαδή μετά το 6μηνο. Γι'αυτό λοιπόν, υπομονή.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο φαρμακείο και να ζητήσεις ένα οποιοδήποτε άλλο αντιπαλινδρομικό γάλα, υπάρχουν πολλά. Κάθε γάλα επιδρά διαφορετικά σε κάθε παιδί, γι'αυτό μόνο αν δοκιμάσεις θα δεις αν υπάρχει βελτίωση ή όχι.

Κι εγώ άλλαξα τουλάχιστον 3-4 μέχρι να καταλήξω σ'αυτό που πίνει τώρα η μικρή. Ξέρεις, είναι και θέμα γεύσης. Κάποια τους αρέσουν, κάποια όχι.

Όλα θα πάνε καλά, υπομονή & κουράγιο! :)

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΧΑΖΟΜΑΜΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ Η ΟΧΙ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ, ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

Αν το παιδί πίνει κάποιο γάλα που του αρέσει και αναπτύσσεται κανονικά, δεν έχεις κανένα λόγο να του το αλλάξεις. Ίσα-ίσα μπορεί να το εκνευρίσεις και μετά να μη θέλει να ξαναβάλει γάλα στο στόμα του. :?

Αλλά αφού το παιδί έχει κάποια θέματα, και μια τόσο έντονη διάρροια σίγουρα μόνο καλό δε μπορεί να είναι, νομίζω ότι επιβάλεται να του το αλλάξεις. Εδώ δεν είναι θέμα συνήθειας ή γεύσης, αλλά υγείας.

Φυσικά όμως θα κάνεις αυτό που θα σε συμβουλέψει πρώτα ο παιδίατρός σας.

Περαστικά!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να κλείσεις ένα ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο για να σου πεί τι ακριβώς πρέπει να κάνεις στο παιδί! Μπορεί το παδί να έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα! Κι εμένα η μικρή μου είχε πολλές κεννώσεις την ημέρα (μη φυσιολογικο) και φτάσαμε 20 μηνων να ανακαλύψουμε οτι έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα εξ 'αιτίας του παιδιάτρου που μας έλεγε οτι έφταιγε το μητρικό γάλα που της έδινα και μας αφηνε μήνα με το μήνα να "δούμε πως θα πάει"... και το παιδί για μήνες δεν έπαιρνε βάρος και δεν μπορούσε να φάει! Αν θέλεις κλείσε ένα ραντεβού στο Αγλαία Κυριακού με την κα Παπαδοπούλου (καλύτερα απόγευμα για να μην έχει πολλα άρρωστα παιδάκια τριγύρω) για να σε κατευθύνει και ασε τι λέει ο παιδίατρος! Είναι άλλης ειδικότητας αυτά τα θέματα!

.png .png

Μας ταλαιπώρησε και εμάς η παλινδρόμηση και δοκιμάσαμε πολλά γάλατα.Τελικά καταλίξαμε στο NOVALAC AR1 .

Απλά να ξέρεις πώς όταν του αλλάξεις γάλα πρέπει να περάσουν 2-3 ημέρες για να φτίαξει το στομαχάκι του και να σταματήσει η διάροια , δεν γίνεται απο το πρώτο γέυμα.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Εμάς συνέβη το αντίθετο. Με το comfort σφίξανε λιγάκι, ενώ πριν ήταν κι εμάς όπως λες σχεδόν διάρροια.

Εμάς βέβαια έπαθε και ουρολοίμωξη (2 μηνών είναι) και μάλλον έπαιξε ρόλο που αυτή την εβδομάδα δεν πήρε καθόλου βάρος. Πριν παρ' όλα αυτά που τα "έκανε" συχνά, έπαιρνε βάρος κανονικά, αρκεί να τρώει σωστά πάντα έτσι?

Ειχάμε ρωτήσει και τον γιατρό και μας είχε πει, μπορεί να συμβεί γεύμα και κακά, δεν είναι παράξενο. Τώρα για να το λέει κάτι θα ξέρει.

Άκυρο μία απ' τα ίδια, άρχισε να κάνει κι εμάς συνέχεια διάρροια.

Ο γιατρός μας είπε το ίδιο κι εμάς, να κάνουμε μίξη στα δύο γάλατα.

Για να δούμε, στο τέλος θα πάρουνε κανά γραμμάριο τα παιδάκια μας με όλα αυτά ταπειράματα?:-(

Ν76 Καλημέρα!Ελπίζω να βρήκες άκρη με το τί θα κάνεις με το μωράκι σου και εύχομαι περαστικά!Εμένα ο μικρός μου είναι σχεδόν 7 μηνών...τραβήξαμε πολλά για να αντιμετωπίσουμε την δισκοιλιότητα που είχε...κάποια στιγμή η παιδίατρος μας πρότεινε κάποιο γάλα comfort και όταν το πήρε το παιδί,(4 μηνών) είχε γεμίσει η κοιλίτσα του αέρια και πάλι δε μπορούσε να ενεργηθεί σωστά σε σημείο να τον τρέχουμε νυχτιάτικα στο παίδων γιατί είχε τρελλαθεί στους πόνους το παιδί.Αυτό που μας βοήθησε τελικά ήταν το γκιγκόζ και παίρναμε αυτό για τις αναγογές....Τώρα του το γύρισα σε εβαπορέ γιατί όπως και να'χει δεν εμπιστεύομαι και τόσο,όσο τα γάλατα σε σκόνη όσο και συγκεκριμένες εταιρίες παιδικών τροφών...Όσο για τις αλλαγές στο γάλα που λές,σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο το μωράκι να αλλάζει συνεχώς γάλατα,αλλα θα πρέπει να το υποστείς προκειμένου να βρείτε αυτό που ταιριάζει στο δικό σας...Καλή τύχη και πάλι περαστικούλια του!!

Εμας η παιδιατρος μας οταν πιναμε το comfort μας ειχε πει οτι θα εκανε δοιαριες λογω του χαρουπιου που εχει το γαλα αυτο.Γι αυτο και μας ειχε πει να το κανουμε μισο μισο με το κανονικο το frisolac

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Διαφημίσεις

ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΑΡΟΣ (ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ- ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ 700 ΓΡ.)

ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΜΙΓΝΥΩ ΤΑ ΔΥΟ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΦΙΞΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΞΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ)

Και η δικιά μου όταν της είχα δώσει frisolac comfort (γιατί είχε παλινδρόμηση) στις αρχές είχε πολλές διάρροιες για πάνω από 10 μέρες. Η παιδίατρος μας είχε πει ότι ήταν μέσα στο πρόγραμμα αυτό και αργότερα θα υποχωρούσαν χωρίς να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ούτε βάρος έχασε ούτε τίποτα και αργότερα το συνήθισε...

Γεια σας 

Είχα σοβαρό πρόβλημα με τν δυσκοιλιότητα κ πήρα τ φρισολακ κομφορτ,τ θέμα ειν οτι τν έχει παει διάρροια! Να ανυσηχησω ? 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα