Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό γάλα... όχι μόνο για παιδιά!!


Χλοη

Recommended Posts

Το μητρικό γάλα γεμάτο αντισώματα και βιταμίνες, είναι κάτι παραπάνω από απλή τροφή. Είναι ο,τι χρειάζεται ένα μωράκι. Από φαγητό, μέχρι φάρμακο για ωτίτιδες, βουλωμένες μυτούλες, σύγκαμα και πολλά άλλα. Αλλά αν χρειαστεί, μπορούν κάλλιστα να το χρησιμοποιήσουν και μεγάλοι!!!

 

http://rawmom.com/blog/?p=230

 

1. Diaper rash – squirt some mother’s milk on your little one’s bottom to soothe and heal.

2. Clogged tear ducts – it’s not uncommon for babies to get swollen, clogged eyes as their tear ducts are coming in; breast milk can help to unclog and get everything flowing properly.

3. Scrapes, burns, and other boo-boos – breast milk will disinfect and accelerate healing.

4. Acne – baby or adult, breast milk helps take the red out and clear up those annoying breakouts.

5. Red eyes – use it as eye drops! It takes the red out and soothes those tired, bloodshot, sleepless eyes.

6. Pink Eye (Conjunctivitis) – apply every few hours for a couple days to clear up nasty eye infections.

7. Puffy under-eyes – rub a few drops under the eyes to reduce unsightly bags – it works better than cucumber!

8. Make-up remover – takes make-up right off! A great skin cleanser too.

9. Sore throat – gargling with breast milk can help soothe the sore throat of anyone willing to try it!

10. Ear infections/aches – Breastfeeding significantly lowers the incidence of ear infections in the first place, but if your child does happen to get one, putting a few drops in the ear can really help to ease the pain.

11. Cancer cure? It has been known for some time that breast milk offers protection from cancer: babies who are not breastfed are 9 times more likely to contract a childhood cancer than those who are breastfed. So, it shouldn’t come a surprise that a group of Swedish scientists stumbled upon the discovery that breast milk actually kills cancer cells – all kinds of cancer. Exposure to certain proteins in breast milk causes the cancer cells to commit suicide, while leaving healthy cells unharmed. This shines a very hopeful light indeed on potential future cancer treatments.

12. Bug bites/Poison Oak or Ivy/Chicken Pox - use like calamine lotion to relieve the itch!

13. Chapped lips – pat a few drops onto those cracked, dry lips at night and wake up with a soft, supple kisser!

14. Sore, cracked nipples – soothe and heal painful nipples.

15. Nasal congestion – squirt a few drops in a stuffed nose and blow (or suction out for your little ones).

16. Sexual lubricant – Forget the astro-glide!

17. Mouthwash/Toothache – Breastfeeding prevents tooth decay. In fact, attempts to grow bacteria in breast milk in the lab - including that which causes tooth decay - have proved unsuccessful. Anyone willing to gargle with it should reap the benefits!

18. Eczema/Psoriasis/Dry Skin – Mother’s Milk does wonders for many skin conditions.

19. Mouth, Leg, and other Ulcers - Ditto

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πραγματικά μέχρι πριν λίγες μέρες δεν είχα ιδέα ότι το μητρικό γάλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλους σκοπούς! Η αλήθεια είναι ότι είμαι μια απ΄ αυτές τις μαμάδες που δεν το γεύτηκα καν, μάλλον γιατί σιχαίνομαι στην ιδέα να πιω το γάλα οποιουδήποτε θηλαστικού.

Λοιπόν, για 10 περίπου μέρες ένιωθα μια ανεξήγητη ευαισθησία στο δεξί μέρος της κεφαλής μου, η οποία μάλιστα μου προκαλούσε και ημικρανίες και είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι επανέρχονται. Το Σάββατο άρχισα να νιώθω έντονο πόνο στο μάτι, και υπέθεσα ότι ερχότανε άσχημη ημικρανία. Όμως την Κυριακή το πρωί πρόσεξα ένα μικρό εξάνθημα στο μάτι, το οποίο πονούσε πολύ. Όσο περνούσε η μέρα μεγάλωνε και πόναγε περισσότερο. Ένα καλό πουλάκι απ' εδώ :) το είδε και μου είπε να βάλω μερικές σταγονίτσες από το γάλα μου. Δεν το έκανα, και την άλλη μέρα το πρωί πονούσε πιο πολύ και μεγάλωσε! Μόλις το είδε η "ξερόλας" Βουλγάρα που έρχεται για τις δουλειές, μου είπε κι αυτή το ίδιο πράγμα, μάλιστα μου είπε ότι αν δεν το έκανα θα πρηζότανε πολύ το μάτι μου και θα το είχα για καιρό :( Και πάλι δεν πολυπίστεψα, ώσπου τη Δευτέρα το βράδυ τα πράγματα χειροτέρεψαν και αγχώθηκα, γιατί είχα και διάλεξη την Τρίτη :)

Έβαλα τελικά δυο-τρεις σταγονίτσες γάλα πριν κοιμηθώ, και μέχρι το πρωί δεν πονούσα σχεδόν καθόλου! Το είχα ξεχάσει, μέχρι που θυμήθηκα να το δω σήμερα και είχε φύγει...

Τώρα θ' αρχίσω να πειραματίζομαι με διάφορα :)

galat δεν χρειάζεται να αντλήσεις ένα μπουκάλι ... λίγες σταγονίτσες με το χέρι αρκούν!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε ομοιοπαθητικό σκεύασμα με μητρικό γάλα και να το έχετε για το μέλλον για διάφορες δύσκολες καταστάσεις του παιδιού! :wink:

 

ΠΟΛΥ ενδιαφέρων !!! Και πως το κάνουμε αυτό? :roll:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε να κάνετε ομοιοπαθητικό σκεύασμα με μητρικό γάλα και να το έχετε για το μέλλον για διάφορες δύσκολες καταστάσεις του παιδιού! :wink:

 

ΠΟΛΥ ενδιαφέρων !!! Και πως το κάνουμε αυτό? :roll:

 

Πράγματι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον!!!!Για ρίξε κ τη συνταγή για το σκεύασμα..

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

galat δεν χρειάζεται να αντλήσεις ένα μπουκάλι ... λίγες σταγονίτσες με το χέρι αρκούν!

 

Mακάρι να μπορούσα αλλά δυστυχως ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν βγάζω γάλα με αντληση στο χερι. in fact δεν εχω δει ποτέ γάλα πιέζοντας, παρα μόνο στις αρχές που ετρεχε απο το άλλο στηθος οταν θηλαζε η μικρή! Ασε και θα με βολευε αφανταστα οταν η μικρή μπουκωνει(ευτυχως εχει απο τον δεκεμβρη :lol: )

 

Αγλαΐα όντως πολύ ενδιαφέρον...υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος ή απλώς το καταψύχουμε?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat δεν χρειάζεται να αντλήσεις ένα μπουκάλι ... λίγες σταγονίτσες με το χέρι αρκούν!

 

Mακάρι να μπορούσα αλλά δυστυχως ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν βγάζω γάλα με αντληση στο χερι. in fact δεν εχω δει ποτέ γάλα πιέζοντας, παρα μόνο στις αρχές που ετρεχε απο το άλλο στηθος οταν θηλαζε η μικρή! Ασε και θα με βολευε αφανταστα οταν η μικρή μπουκωνει(ευτυχως εχει απο τον Δεκεμβρη :lol: )

 

Αγλαΐα όντως πολύ ενδιαφέρον...υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος ή απλώς το καταψύχουμε?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε ομοιοπαθητικό σκεύασμα με μητρικό γάλα και να το έχετε για το μέλλον για διάφορες δύσκολες καταστάσεις του παιδιού! :wink:

 

ΠΟΛΥ ενδιαφέρων !!! Και πως το κάνουμε αυτό? :roll:

 

Μάλλον αστειεύεται εδώ η Αγλαϊα (Αγλαϊα αν κάνω λάθος διόρθωσέ με!). Στην ομοιοπαθητική "we treat like with like". Ένα απλό παράδειγμα: αν έχουμε αυπνίες, τότε ο ομοιοπαθητικός θα μας δώσει ένα σκεύασμα το οποίο περιέχει πολύ διαλυμένο (diluted) καφέ, ούτως ώστε ο οργανισμός μας να αντιδράσει από μόνος του. Τα εξηγώ με μη-επιστημονική ορολογία, γιατί έτσι τα αντιλαμβάνομαι. Δυστυχώς όσο και αν προσπάθησα να κατανοήσω πλήρως τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει η ομοιοπαθητική, δεν τα κατάφερα :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιούσα συστηματικά στο έκζεμά μου και στο έκζεμα της Άννας, με εξαιρετικά αποτελέσματα. Τώρα που έχει φουντώσει το δικό μου και έχει γίνει χάλια στεναχωριέμαι που δεν έχω λίγο, κι αυτές οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα.Μάλλον πρέπει να αρχίσω κι εγώ ομοιοπαθητική....

Επίσης το χρησιμοποιούα και στις συναχωμένες μυτούλες τους!! Καλύτερο από ότιδήποτε άλλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πράγματι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον!!!!Για ρίξε κ τη συνταγή για το σκεύασμα..

 

Το σκεύασμα δεν το κάνουμε εμείς. Συννενούμαστε με ένα ομοιοπαθητικό εργαστήριο και τους πάμε φρεσκοαντλημένο γάλα και κάνουν το σκεύασμα που μας το δίνουν (από λίγα ml γάλα) μπορούν να κάνουν πολλές δόσεις σε καψούλες ή σφαιρίδια!.

 

Δυστυχώς το έμαθα πολύ αργά, όταν είχα πια αποθηλάσει και δεν το έκανα. :?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεύασμα δεν το κάνουμε εμείς. Συννενούμαστε με ένα ομοιοπαθητικό εργαστήριο και τους πάμε φρεσκοαντλημένο γάλα και κάνουν το σκεύασμα που μας το δίνουν (από λίγα ml γάλα) μπορούν να κάνουν πολλές δόσεις σε καψούλες ή σφαιρίδια!.

 

Πόσο καιρό διατηρείται και τι χρήσεις έχει;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι μαθαίνει κανείς σ' αυτό το φόρουμ!

 

Πάντως είναι πολύ λογικά όλα αυτα αν σκεφτεί κανείς ότι για τις πληγωμένες θηλές η καλύτερη θεραπεία είναι επάλειψη με μητρικό γάλα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε τελειώσει το ντεμακιγιάζ ματιών. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το #8. Λέω μάλλον θα πασαλειφτώ, και θα είμαι σα ρακούν, αλλά τι έχω να χάσω?

 

Λοιπόν, με λίγες σταγόνες, έτριψα απαλά τις βλεφαρίδες μου, και μετά απλά τις σκούπισα με λίγο βαμβάκι! Δεν έμεινε ίχνος μάσκαρας στα μάτια μου. Αλλά το περίεργο είναι, ό,τι ένιωθα τα μάτια μου πολύ καθαρά, και το δέρμα γύρω γύρω απαλό σα μικρού παιδιού!! Απίστευτο. Μάλλον ο Θεούλης ξέρει οτι οι μαμάδες δεν έχουν πάντα χρόνο για ψώνια, και μπορεί να ξεμείνουν από καλλυντικά και ξεβαυτικά πολύ εύκολα... :D

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Χλόη!!

έτσι όπως το πάμε... δε θα το κόψουμε ποτέ!!!

μα το άτιμο... είναι απίστευτο ε; 1002 χρήσεις!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

πέρα από την πλάκα... πολύ ενδιαφερον αυτό με το ομοιπαθητικο σκευασμα...

αλλά περιμένω να μάθω αυτό που ρώτησε και η amaretto

"πόσο καιρό διατηρείται και τι χρήσεις έχει"

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τελειώσει το ντεμακιγιάζ ματιών. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το #8. Λέω μάλλον θα πασαλειφτώ, και θα είμαι σα ρακούν, αλλά τι έχω να χάσω?

 

Λοιπόν, με λίγες σταγόνες, έτριψα απαλά τις βλεφαρίδες μου, και μετά απλά τις σκούπισα με λίγο βαμβάκι! Δεν έμεινε ίχνος μάσκαρας στα μάτια μου. Αλλά το περίεργο είναι, ό,τι ένιωθα τα μάτια μου πολύ καθαρά, και το δέρμα γύρω γύρω απαλό σα μικρού παιδιού!! Απίστευτο. Μάλλον ο Θεούλης ξέρει οτι οι μαμάδες δεν έχουν πάντα χρόνο για ψώνια, και μπορεί να ξεμείνουν από καλλυντικά και ξεβαυτικά πολύ εύκολα... :D

 

Tέλειο! Μα και με τις τιμές των ντεμακιγιάζ Χλόη μου, δεν χρειάζεται να σου έχει τελειώσει... Εγώ πια δεν ξαναξοδευομαι! Γαλατάκι που το έχω και παντα πάνω μου φρέσκο-φρέσκο! Και χωρίς parabens ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τελειώσει το ντεμακιγιάζ ματιών. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το #8. Λέω μάλλον θα πασαλειφτώ, και θα είμαι σα ρακούν, αλλά τι έχω να χάσω?

 

Λοιπόν, με λίγες σταγόνες, έτριψα απαλά τις βλεφαρίδες μου, και μετά απλά τις σκούπισα με λίγο βαμβάκι! Δεν έμεινε ίχνος μάσκαρας στα μάτια μου. Αλλά το περίεργο είναι, ό,τι ένιωθα τα μάτια μου πολύ καθαρά, και το δέρμα γύρω γύρω απαλό σα μικρού παιδιού!! Απίστευτο. Μάλλον ο Θεούλης ξέρει οτι οι μαμάδες δεν έχουν πάντα χρόνο για ψώνια, και μπορεί να ξεμείνουν από καλλυντικά και ξεβαυτικά πολύ εύκολα... :D

 

Tέλειο! Μα και με τις τιμές των ντεμακιγιάζ Χλόη μου, δεν χρειάζεται να σου έχει τελειώσει... Εγώ πια δεν ξαναξοδευομαι! Γαλατάκι που το έχω και παντα πάνω μου φρέσκο-φρέσκο! Και χωρίς parabens ! :lol:

 

Σίγουρα κάνει τα ταξίδια πολύ πιό εύκολα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τελειώσει το ντεμακιγιάζ ματιών. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το #8. Λέω μάλλον θα πασαλειφτώ, και θα είμαι σα ρακούν, αλλά τι έχω να χάσω?

 

Λοιπόν, με λίγες σταγόνες, έτριψα απαλά τις βλεφαρίδες μου, και μετά απλά τις σκούπισα με λίγο βαμβάκι! Δεν έμεινε ίχνος μάσκαρας στα μάτια μου. Αλλά το περίεργο είναι, ό,τι ένιωθα τα μάτια μου πολύ καθαρά, και το δέρμα γύρω γύρω απαλό σα μικρού παιδιού!! Απίστευτο. Μάλλον ο Θεούλης ξέρει οτι οι μαμάδες δεν έχουν πάντα χρόνο για ψώνια, και μπορεί να ξεμείνουν από καλλυντικά και ξεβαυτικά πολύ εύκολα... :D

 

Πολυ βολικο!!!!!!!:D:D:D

Κι εμενα μου ειχε τελειωσει καιρο κι εβαζα λαδακι!!Που χρονος να κανουμε και κατι για τον εαυτο μας!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πολυ βολικο!!!!!!!:D:D:D

Κι εμενα μου ειχε τελειωσει καιρο κι εβαζα λαδακι!!Που χρονος να κανουμε και κατι για τον εαυτο μας!!

 

Κι εγώ όταν μου τελείωνε έβαζα λάδι καμιά φορά, αλλά καμία σχέση. Δε θολώνουν τα μάτια, και τα νιώθεις πεντακάθαρα, σα να βλέπεις καλύτερα από πριν! Δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου. Δοκιμάστε και πείτε μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ το έχω χρησιμοποιήσει για ωτίτιδες των δύο μεγαλύτερων παιδιών μου, καθώς και στα ερεθισμένα από τρίψιμο ματάκια του ενός- είναι πολύ αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως φτιαχνουμε ομοιοπαθητικό σκευασμα απο μητρικο γαλα.

 

Βρηκα το πως και ελπίζω να με βοηθήσετε στο γιατί...

Πάμε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο φρεσκοαντλημένο γάλα (περίπου 30-40ml) σε εναν ουροσυλλέκτη και το βάζουν στη φυγόκεντρο ωστε να δημιουργηθεί διαυγές υπερκείμενο διάλυμα (ορος γάλακτος) τουλάχιστον 5ml.

Μετα με μια παγοκύστη πάμε αυτον τον ορο σε ενα εργαστηριο ομοιοπαθητικής και μας το φτιαχνουν ως ισοπαθητικό (και όχι ομοιοπαθητικό ) φάρμακο.

Δεν μπόρεσα να βρω όμως περισσότερες πληροφορίες για το πως το χρησιμοποιούμε αν έχετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ :D

 

Αγλαια προσπάθησα να στο στείλω με pm αλλά είσαι γεμάτη:wink:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...