Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φωτογραφίσεις νεογνών στα ιδιωτικά μαιευτήρια


peony

Recommended Posts

Ελπιζω να ΜΗΝ συμβει κατι τετοιο, θα θυμωσω παρα πολυ....

Και χαρτια θα υπογραψω αν θελουν και ο,τι χρειαζεται. Αν μαθω οτι το φωτογραφησαν, με βλεπω κι εμενα στα δικαστηρια...δεν ειναι μονο θεμα παραβιασης προσωπικης ζωης ή το οτι ζουμε σε πονηρες εποχές. Ειναι και θεμα υγειας. Που ξερω εγω αν οντως δεν χρησιμοποιουν φλας? Και να μπαινουν σε αποστειρωμενο θαλαμο? Αφηστε που ακουσα οτι σε καποια μαιευτηρια πληρωνουν τις νοσοκομες και τους ΒΑΖΟΥΝ ΚΟΛΛΗΡΙΟ για να εχουν ανοιχτα τα ματακια τους!!! Ελπιζω να μην ειναι αληθεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο Ντουμπάι και ήρθε η νοσοκόμα στο θάλαμο που ήμουν με τη φωτογραφική στο χέρι και με ρώτησε αν μπορούν να βγάλουν με αυτή τη μηχανή φωτογραφία τον μπέμπη μου. Και όταν είπα εντάξει μου τον έφεραν με το κρεβατάκι του και τον φωτογράφησαν μπροστά μου. Την επόμενη μέρα μας την έφεραν πλαστικοποιημένη και με μαζί ενωμένη μέσα στην πλαστικοποίηση ένα χαρτόνι χρωματιστό με σχεδιάκια και με το αποτύπωμα της πατούσας του επάνω, το οποίο πήραν επίσης μπροστά μου. Έγραφε "Congratulations" από πάνω, ύψος, βάρος, ημερομηνία και το όνομα της μητέρας που γέννησε. Δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο, ούτε προσφέρθηκαν να μου την πουλήσουν. Μας χάρησαν αυτό το κατασκεύασμα ως δώρο για να τους θυμόμαστε. Είχαν και ένα πίνακα ανακοινώσεων έξω από τους θαλάμους και κάθε μέρα έβαζαν τις φωτό των μωρών που γεννήθηκαν την προηγούμενη και έλεγαν "Είμαστε χαρούμενοι που ήρθε στη ζωή ο..... ή η......" και από κάτω την ψηφιακή φωτό του μωρού. Όταν παίρναμε εξιτήριο, ξεκρεμούσαν και τη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο Ντουμπάι και ήρθε η νοσοκόμα στο θάλαμο που ήμουν με τη φωτογραφική στο χέρι και με ρώτησε αν μπορούν να βγάλουν με αυτή τη μηχανή φωτογραφία τον μπέμπη μου. Και όταν είπα εντάξει μου τον έφεραν με το κρεβατάκι του και τον φωτογράφησαν μπροστά μου. Την επόμενη μέρα μας την έφεραν πλαστικοποιημένη και με μαζί ενωμένη μέσα στην πλαστικοποίηση ένα χαρτόνι χρωματιστό με σχεδιάκια και με το αποτύπωμα της πατούσας του επάνω, το οποίο πήραν επίσης μπροστά μου. Έγραφε "Congratulations" από πάνω, ύψος, βάρος, ημερομηνία και το όνομα της μητέρας που γέννησε. Δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο, ούτε προσφέρθηκαν να μου την πουλήσουν. Μας χάρησαν αυτό το κατασκεύασμα ως δώρο για να τους θυμόμαστε. Είχαν και ένα πίνακα ανακοινώσεων έξω από τους θαλάμους και κάθε μέρα έβαζαν τις φωτό των μωρών που γεννήθηκαν την προηγούμενη και έλεγαν "Είμαστε χαρούμενοι που ήρθε στη ζωή ο..... ή η......" και από κάτω την ψηφιακή φωτό του μωρού. Όταν παίρναμε εξιτήριο, ξεκρεμούσαν και τη φωτό...

 

Αυτά ειναι ονειρα θερινής νυχτος για την Ελλαδιτσα μας που ο καθενας κανει οτι του καπνισει....

Γενησα σε δημοσιο και δεν το αντιμετωπισα αυτο αλλά στις ιδιωτικές ακομη και εδω γινεται και σε φερνουν προ τετελεσμένου. Πήρα εγω φωτο την μικρή μου με την δική μου μηχανή και δεν χρειάζομαι κανέναν να μου το κάνει. Εξαγριωνομαι και μονο που το σκεφτομαι καθως και ολα τα ευτραπελα που διαβασα εδω....

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ ξέρετε τι γίνεται με φωτογραφίες και τα σχετικά?

 

Γέννησα στο Λητώ τον Δεκέμβριο.

Με ρώτησαν και με ενημέρωσαν για την φωτογράφιση. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω, δεν είχα αντίρρηση οπότε ένα πρωί μου είπαν πως ήρθε η ώρα για την φωτογράφιση. Την επομένη μου έφεραν τις φωτογραφίες και με ρώτησαν αν θέλω να τις αγοράσω.

3 σετάκια x 2 φωτογραφίες 25-30 ευρώ (δεν θυμάμαι καλά...), όχι πάντως παραπάνω. Τις αγοράσαμε κυρίως για τους παππούδες.

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι αν υπέγραψα κάτι, μπορεί και ναι.

Είναι τόσα αυτά που υπογράφεις και συμπληρώνεις κάθε λίγο και λιγάκι που πια τα έχω ξεχάσει όλα :)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τα έχω πάρει πολύ άσχημα! Δεν είχα ιδέα ότι γίνεται αυτό, αν και μάλλον θα έπρεπε να το περιμένω. Το θέμα δεν είναι μόνο αν θες να σου φωτογραφίσουν το μωρό... και μόνο το γεγονός ότι κάποιος άλλος γονέας επιτρέπει να φωτογραφίσουν το δικό του, δίνει το δικαίωμα στον φωτογράφο να έχει πρόσβαση σε αποστειρωμένο περιβάλλον, στο οποίο εκτός των άλλων παιδιών βρίσκεται και το δικό σου. Άρα σου καταπατούν τα δικαιώματα υπογράψεις δεν υπογράψεις! Γι' αυτό και μόνο θα έπρεπε να κριθεί παράνομη η πράξη γενικώς, όχι μόνο λόγω φωτογράφισης. Αν θέλουν, ας τα φωτογραφίζουν μεμονωμένα σε άλλο χώρο, στην αγκαλιά της γιαγιάς τους στο διάδρομο ας πούμε!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στο Μητέρα σου φέρνουν ένα χαρτάκι το οποίο αν θες να σου φωτογραφήσουν το μωρό, το συμπληρώνεις μαζί με το πόσες φώτο θες και ποιου μεγέθους. Εγώ δεν το συμπλήρωσα, το μωρό δεν φωτογραφήθηκε από ανθρώπους του μαιευτηρίου και φυσικά δεν πήρα φώτο!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπαίνει κάποιος στον θάλαμο νεογνών και τραβάει φωτογραφίες, να μην είσαι σίγουρη για τίποτα... Με εφιάλτες θα κοιμηθώ σήμερα!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν επρεπε να μπαινει κανεις στο θαλαμο νεογνω εκτος απο τις μαιες και τους γιατρους. Εδω δεν αφηνουν τις λεχωνες να μπουν που ειναι στην πιο υγιη και ελεγμενη φαση της ζωης τους και επιτρεπουν στον καθε φωτογραφο που δεν ξερουμε και σε τι κατασταση ειναι η υγεια του?

 

Σκεφτομαι αυτη τη φορα να τους κανω πολλα πατατρακ στο Ιασω. Τους τα εχω και μαζεμενα απο την προηγουμενη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν επρεπε να μπαινει κανεις στο θαλαμο νεογνω εκτος απο τις μαιες και τους γιατρους. Εδω δεν αφηνουν τις λεχωνες να μπουν που ειναι στην πιο υγιη και ελεγμενη φαση της ζωης τους και επιτρεπουν στον καθε φωτογραφο που δεν ξερουμε και σε τι κατασταση ειναι η υγεια του?

 

Σκεφτομαι αυτη τη φορα να τους κανω πολλα πατατρακ στο Ιασω. Τους τα εχω και μαζεμενα απο την προηγουμενη.

 

Kassiani όπως βλέπεις, είμαστε κοντά στις μέρες, ελπίζω να σε πετύχω και να κάνουμε κόμμα στο Ιασώ! (Μήπως να προσλάβουμε και μακιγέρ, μη φωνάξουμε κανάλια κι είμαστε στα μαύρα χάλια μας;)

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Kassiani όπως βλέπεις, είμαστε κοντά στις μέρες, ελπίζω να σε πετύχω και να κάνουμε κόμμα στο Ιασώ! (Μήπως να προσλάβουμε και μακιγέρ, μη φωνάξουμε κανάλια κι είμαστε στα μαύρα χάλια μας;)

 

Ναι, που δηθεν εχουν και κομμωτηριο και το διαφημιζουν. Αντε να βρεις ραντεβου. Ειναι ολα πιασμενα απο τις μαιες επειδη εχουν εκπτωση.

Με το μαλλι αφανα ημουνα :?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιζω να ΜΗΝ συμβει κατι τετοιο, θα θυμωσω παρα πολυ....

Και χαρτια θα υπογραψω αν θελουν και ο,τι χρειαζεται. Αν μαθω οτι το φωτογραφησαν, με βλεπω κι εμενα στα δικαστηρια...δεν ειναι μονο θεμα παραβιασης προσωπικης ζωης ή το οτι ζουμε σε πονηρες εποχές. Ειναι και θεμα υγειας. Που ξερω εγω αν οντως δεν χρησιμοποιουν φλας? Και να μπαινουν σε αποστειρωμενο θαλαμο? Αφηστε που ακουσα οτι σε καποια μαιευτηρια πληρωνουν τις νοσοκομες και τους ΒΑΖΟΥΝ ΚΟΛΛΗΡΙΟ για να εχουν ανοιχτα τα ματακια τους!!! Ελπιζω να μην ειναι αληθεια!!!

Για ποια μαιευτήρια το έχεις ακούσει αυτό?

Αλλο και τούτο να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Ιανουάριο στο Ιασώ. Φυσικά κανείς δεν μας ρώτησε για φωτογραφίες αλλά ούτε και μας είπαν ότι τις εχουν βγάλει.Επειδή όμως ήξερα απο φίλες μου οτι τα βγάζουν τους ρώτησα εγώ αν το έχουν βγάλει. Τις αγόρασαμε αφού τις είχανε βγάλει. 35ευρώ. Τώρα που διαβάζω αυτά που λέτε, εχω και εγώ νευριάσει γιατι πραγματικά δεν μου είχαν περάσει απο το μυαλό όλα αυτά. Σε πιάνουν πάνω στην χαρά σου και σε εκμεταλεύονται όσο μπορούν.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια διαφωτίστε με, γιατί νομίζω ότι δεν κατάλαβα καλά: Πού μπαίνουν οι φωτογράφοι για να βγάλουν φωτογραφίες; Υπάρχει δλδ. περίπτωση να αφήσουν φωτογράφο και να μην αφήσουν τους γονείς και ειδικά τον πατέρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ελπιζω να θυμηθω και εγω οτι δεν θελω γιατι αν το βγαλουν χωρις να μου το αναφερουν καν θα τους πνιξω!!!

Και επαγγελματικη καμερα εχω αλλα και δεν μου αρεσουν οι πρωτοβουλιες ξενων που κοιτουν το συμφερον τους...Αν ρωτησουν καλως...αν οχι, θα μας ακουσει το νοσοκομειο :wink:

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο μητερα 12/08 :Pκαι ο φωτογραφος ειχε αδεια.. εκεινο το διαστημα και ετσι ο γιωργος την γλιτωσε...:wink::wink::wink:

το ακουσα που ρωτουσαν καποιες μανουλες για φωτο τις νοσηλευτριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια...εγώ γέννησα στο Ιασώ στις 23.08 και δεν με ρώτησαν για φωτο ούτε όμως έβγαλαν τον μπεμπούλη μου καμία φωτό! Να σας πώ την αλήθεια θα το ηθελα αν και βγάλαμε δικές μας...αλλά όχι τόσο καλές όπως εκείνες που βγάζουν!

 

Επειδή ήταν καλοκαίρι θα είχε μάλλον άδεια ο φωτογράφος αλλά σε ένα ολόκληρο Νοσοκομείο όπως το ΙΑΣΩ Α.Ε. συνεργάζονται μόνο με έναν φωτογράφο??? ΕΛΕΟΣ βρε παιδιά...και μ@λακία που δεν ρώτησα τι γίνεται...

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ελπιζω να ΜΗΝ συμβει κατι τετοιο, θα θυμωσω παρα πολυ....

...ξερω εγω αν οντως δεν χρησιμοποιουν φλας? Και να μπαινουν σε αποστειρωμενο θαλαμο? Αφηστε που ακουσα οτι σε καποια μαιευτηρια πληρωνουν τις νοσοκομες και τους ΒΑΖΟΥΝ ΚΟΛΛΗΡΙΟ για να εχουν ανοιχτα τα ματακια τους!!! Ελπιζω να μην ειναι αληθεια!!!

 

Εγω απο την αρχη ημουν εναντια στο να φωτογραφηθει το μωρο μου. Παντως ακομα μου κανει εντυπωση το πως μωρα 1 και 2 ημερων εχουν τα ματακια τους ορθανοιχτα μπροστα στο φωτογραφο,ενω οταν τα φερνουν στις μαμαδες τουσ τα ματακια ειναι κλειστα και πρησμενα. Επιπλεον, πολλα παιδακια δεν ανοιγουν τα ματια τους παρα μονο αρκετες μερες μετα τη γεννα. Πως λοιπον οι φωτογραφιες απεικονιζουν ολα τα μωρακια να κοιτουν στο ιδιο σημειο και με το ιδιο βλεμμα??Τυχαιο?? Δεν νομιζω...

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παντως ακομα μου κανει εντυπωση το πως μωρα 1 και 2 ημερων εχουν τα ματακια τους ορθανοιχτα μπροστα στο φωτογραφο,ενω οταν τα φερνουν στις μαμαδες τουσ τα ματακια ειναι κλειστα και πρησμενα..

 

Ειχα και εγω αυτη την απορία..πωπω αδιαβαστη πιαστηκα κι εγω!!!Ασε που εβαλαν διπλα του και ενα αρκουδακι, μες τη μπίχλα ηταν!!!Απαραδεκτοι!!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο Διαβαλκανικο που γεννησα ειχα ζητησει να βαλουν ταμπελιτσα στο κρεβατακι του μωρου που εγραφε οχι φωτογραφιση. Παρολα αυτα επειδη το μωρο το ειχα εγω rooming in σε καποια φαση χτυπαει το τηλ και μου λεει ο φωτογραφος οτι δεν μπορει να βρει το μωρο μου για να το φωτογραφησει! Του λεω οτι δεν θελω φωτογραφιση εχει βγαλει φωτογραφιες απειρες ο μπαμπας μας με την δικια μας μηχανη. Επειτα οταν βγηκα ψιλομετανιωσα γιατι λεω ενα ενθυμιο ειναι και αυτο λες να το στερησα απο το παιδι μου;Αλλα μετα απο αυτα που διαβασα εδω μαλλον καλα εκανα. Ασε που εχω και τοοοσες φωτογραφιες της μικρης μου νεογεννητης επρεπε σωνει και καλα να ειναι επαγγελματικες;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω γεννησα στο Λητω τον Φεβρουαριο.Το μωρακι μου ηταν στην θερμοκοιτιδα και τις 5 μερες που εμεινα εκει και βγηκαμε Καθαρα Δευτερα.Μετα απο μερικες μερες με πηραν τηλεφωνο οτι εχουν βγαλει φωτογραφιες και να περασω να τις παρω.Δεν πηγα ποτε,αλλα αναρωτιεμαι τωρα πως το βγαλανε φωτ. μεσα στην θεπμοκοιτιδα?Λετε ειναι αργα τωρα να παω να τις ζητησω και να τους τα ψαλλω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου το βγαλανε το μωρακι μου φωτογραφια αν και ειχα το απαγορευσει και τονισει πολλακις σε ολες τις νοσοκομες..παρ ολα αυτα μια ωραια μερα μπηκε μες στο δωματιο μου μια φωτογραφος και μου λεει για τις φωτογραφιες..τουρκος εγω και μ αυτην και με τις νοσοκομες..μ αυτα και μ αυτα πηρα τις φωτο τις εσκισα(χωρις να τις πληρωσω εννοειται) και στη συνεχεια ο αντρας μου φροντισε να τις σβησει και απο την φωτογραφικη της..ειχαμε βγαλει μονοι μας πολλες φωτο το νινι μας και πολυ πιο ωραιες απο τις επαγγελματικες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια.Εγω μάλλον δεν είμαι τόσο πονηρεμένη γιατί ουτε για αποστειρώσεις σκέφτηκα αλλα ούτε και για τα κολλήρια για τα ανοιχτά ματάκια.Παντως στο μητέρα που γέννησα περσι τον ιούνιο,σου ζητάγανε την συγκατάθεση σου σε ενα χαρτί.Εγω ξέχασα να το υπογράψω και το πέταξα και οταν την τρίτη μερα φέρανε τισ φωτογραφίες απο τα υπόλοιπα μωράκια του θαλάμου,πήγα στην ρεσεψιόν του ορόφου και τουσ είπα οτι ήθελα και εγω.Μου τισ φέρανε το ίδιο βρέδυ και δεν ζητήσανε λεφτα!!!:o:o:o υπέθεσα και εγω οτι θα ήτανε στο τιμολόγιο,αμ δε;););)το ξεχάσανε μάλλον και μου τησ δώσανε τσάμπα:wink::wink::wink:

ειμαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια:D

Link to comment
Share on other sites

Στη Γενική Κλινική κανένας δεν μας ρώτησε. Το απόγευμα της 2ης μέρας ήρθε στο επισκεπτήριο ο φωτογράφος κ μας ρώτησε αν θέλαμε τις φωτογραφίες. Μας είπε ότι δεν χρησιμοποιήθηκε φλας!

40Ε 6 φωτογραφίες κ 20Ε αν θέλαμε έξτρα για τους παππούδες! Τις πήραμε κ την επόμενη μέρα μας έφερε κ για τους παππούδες!

 

Η πλάκα είναι ότι τη προτελευταία μέρα μου έφεραν από τη κλινική ένα χαρτί που μέσα σ'όλα έλεγε πως αν δεν θέλουμε να βγάλουν το μωρό φωτογραφίες να τους ενημερώσουμε εγκαίρως!..... Νωρίς το θυμήθηκαν!

 

Έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία από τη γεινκή...

 

 

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο Ντουμπάι και ήρθε η νοσοκόμα στο θάλαμο που ήμουν με τη φωτογραφική στο χέρι και με ρώτησε αν μπορούν να βγάλουν με αυτή τη μηχανή φωτογραφία τον μπέμπη μου. Και όταν είπα εντάξει μου τον έφεραν με το κρεβατάκι του και τον φωτογράφησαν μπροστά μου. Την επόμενη μέρα μας την έφεραν πλαστικοποιημένη και με μαζί ενωμένη μέσα στην πλαστικοποίηση ένα χαρτόνι χρωματιστό με σχεδιάκια και με το αποτύπωμα της πατούσας του επάνω, το οποίο πήραν επίσης μπροστά μου. Έγραφε "Congratulations" από πάνω, ύψος, βάρος, ημερομηνία και το όνομα της μητέρας που γέννησε. Δεν μου ζήτησαν τίποτα άλλο, ούτε προσφέρθηκαν να μου την πουλήσουν. Μας χάρησαν αυτό το κατασκεύασμα ως δώρο για να τους θυμόμαστε. Είχαν και ένα πίνακα ανακοινώσεων έξω από τους θαλάμους και κάθε μέρα έβαζαν τις φωτό των μωρών που γεννήθηκαν την προηγούμενη και έλεγαν "Είμαστε χαρούμενοι που ήρθε στη ζωή ο..... ή η......" και από κάτω την ψηφιακή φωτό του μωρού. Όταν παίρναμε εξιτήριο, ξεκρεμούσαν και τη φωτό...

 

Τι να πω...να πω πάλι Ελλαδιστάν?:roll::roll:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Ιασω και ποτε δεν πηρα καποιο τετοιο χαρτι για να το υπογραψω, απλα μια ωραια πρωια ηρθε ο φωτογραφος με το υλικο ανα χειρας :?:?

 

Παντως μπραβο στους γονεις που αγωνιστηκαν για το σωστο... Κι εμεις τις ειχαμε χρυσοπληρωσει :?:?

 

κι εμείς το ίδιο, δεν μας ρώτησε κανένας στο Ιασώ. μόνο ήρθαν με τις φωτογραφίες ανα χείρας και με ρώτησαν ποιές θέλουμε. κι εμείς πάνω στη χαρά μας κλπ συμφωνήσαμε και θεωρήσαμε ότι είναι κάτι που γενικά γίνεται....την επόμενη φορά θα ξέρουμε...

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ;;;;;;; Βάζουν κολλήριο στα μάτια των βρεφων;;;;;; Εϊχα ρωτήσει την φωτογράφο πως καταφέρνουν να τα πετύχουν όλα με ανοιχτά μάτια και μου απάντησε "με πολλή υπομονή" αλλά είχα μείνει με την καχυποψία.

Γεννάω το δεύτερο παιδί μου σε ένα μήνα....τώρα ξέρω τι θα κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...