Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


yogini

Recommended Posts

Δοκίμασα σήμερα ένα με dinkel στα ΛΗΤΩ και μου φάνηκε ασήκωτο... :(

Πριν το πάρεις καλύτερα να το δεις και από κοντά ως προς το βάρος του. Τα άλλα με πέρλες μέσα φαίνονται πολύ πιο ελαφριά και εύχρηστα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα παλι δεν με βολεψε καθολου. Χωρια που ηταν τεραστιο και εψαχνα που να το χωσω οταν δεν το χρησιμοποιουσα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει. Για την ακρίβεια μου το έδωσαν δώρο σε αυτό το πρατήριο

http://www.motherbaby.gr/home.htm

 

αυτο το μαξιλαρι εχει dinkel? εισαι σίγουρη?

 

απο τα motherbaby... αγορασα το κρεβατακι μας, μου ειχανε πει να μου το στειλουν δωρο κ εμενα. αλλα ειδη ειχα αγορασει κ ζητησα αλλο δωρο

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο motherbaby έχει πέρλες και είναι ελαφρύ. Το Dinkel άραγε τί είναι;

Όσο για τη χρησιμότητά του είναι σχετική. Απαραίτητο πάντως σίγουρα δεν είναι. Όταν ήμουν έγκυος το είχα για να κοιμάμαι αλλά το ίδιο καλά με βόλευε κι ένα απλό μαξιλάρι. Για το θηλασμό δε με βόλεψε(χρησιμοποιούσα ένα απλό μαξιλάρι). Τώρα που το μωρό πήγε στην κούνια του το χρησιμοποιώ σαν προστατευτικό από τη μεριά που δε φτάνει η πάντα και για να του κοντύνω λίγο το χώρο της κούνιας και να μην έιναι τεράστιος. Αυτή η τελευταία χρήση του για μένα ήταν η πιο χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Στο motherbaby έχει πέρλες και είναι ελαφρύ. Το Dinkel άραγε τί είναι;

Όσο για τη χρησιμότητά του είναι σχετική. Απαραίτητο πάντως σίγουρα δεν είναι. Όταν ήμουν έγκυος το είχα για να κοιμάμαι αλλά το ίδιο καλά με βόλευε κι ένα απλό μαξιλάρι. Για το θηλασμό δε με βόλεψε(χρησιμοποιούσα ένα απλό μαξιλάρι). Τώρα που το μωρό πήγε στην κούνια του το χρησιμοποιώ σαν προστατευτικό από τη μεριά που δε φτάνει η πάντα και για να του κοντύνω λίγο το χώρο της κούνιας και να μην έιναι τεράστιος. Αυτή η τελευταία χρήση του για μένα ήταν η πιο χρήσιμη.

 

οκ , καλα θυμαμε... ευχαριστω...

 

εγω εχω με dinkel αυτο εδω

http://varsamisophia.blogspot.com/

 

δεν ειναι πολυ ελαφρυ.... με βολεψε πολυ με το μωρο...

το βαζω πανω κ χαλαρωνει....

την εκδοχη να το βαζω κ στην κουνια δεν την ειχα σκεφτει...

πιστευω πως στο μωρο μου αρεσει, γιατι το μαξιλαρι εχει την μυρωδια μου ( το ειχα απο τον 8ο μηνα της εγκ/νης) .....

κ πολλες φορεσ στην κουνια , βαζω καποιο μπλουζακι μου για να την κοιμησω πιο γρηγορα .... θα το δοκομασω κ με το μαξιλαρι...

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκεί που είχα πάρει την απόφαση να αγοράσω το μαξιλάρι της theraline το big V http://www.theraline.de/english/still-original.htm καθώς το δοκίμασα και το βρήκα πολύ βολικό, ψάχνοντας στο google βρήκα αυτό http://babyparenting.about.com/b/2004/09/01/theraline-big-v-nursing-pillow-recall.htm

 

:(:(:(

 

Ξέρει καμιά σχετικά με αυτήν την ανάκληση του προϊόντος?? Επειδή είναι από το 2004 μήπως πλέον δεν ισχύει?? Έχω καταμπερδευτεί.... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

'ΕΧΩ ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΆΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΔΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ.ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ? ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΗΤΑΩ ΚΑΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωράκι! Όντως είανι πολύ βολικό. Κι εμένα που η κόρη μου δεν ήταν μεγάλη, με είχε βολέψει. Απ' ότι ξλέρω, θα το βρεις σε καταστήματα με παιδικά έίδη. πχ mothercare, chicco, λητω, ήρα κλπ. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, γιατί εμένα μου το έφεραν δώρο από Νέα Υόρκη.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν..ήρθε σήμερα το μαξιλάρι μας!! Πήρα το βαμβακερό όπως σας είχα πει και εκτός του ότι μου μυρίζει τέλεια (βαμβακίλα :lol: ) , νομίζω θα με βολέψει πολύ στον ύπνο , τωρα που έχει γίνει δύσκολος, γιατί θέλω ένα μαξιλάρι για την κοιλιά κι ένα για την πλάτη ...(όταν κλωτσάει η μικρή στα πλάγια και πρέπει να γυρνάω ελαφρώς προς το ανάσκελα...)

Για το θηλασμό είμαι σίγουρη ότι θα βολέψει γιατί είχα δοκιμάσει παρόμοιο έτσι κι αλλιώς..

και για το μωρό, ελπίζω να της αρέσει και να είναι η φωλίτσα της...αχ αχ..άντε 6 εβδομάδες το πολύ ακόμα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κι εγώ παρέλαβα το μαξιλάρι με το ντινκελ (babynatural 51.90). Πολύ καλό είναι! Έχει και πλενόμενη θήκη, όλο αγκαλιά το έχω, θα δείξει πώς θα πάει με το μωρό.

Που να το βάλω για να το πάρω στο νοσοκομείο μαζί μου?Θέλω μία βαλίτσα μόνο γι αυτό.

 

Είδα στον ύπνο μου οτι γέννησα και ήθελα να θηλάσω και το μωρό δεν με ήθελε καθόλου.........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μαξιλάρι μου επειδή εκτόπιζε τον άντρα μου θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ξεκούραση, θηλασμό κτλ..είναι τεράστιο για να χωρέσει στο κρεβάτι μας κι εγώ απλώνομαι πολύ!(και επίσης προτιμώ τον άντρα μου :lol::lol: ) οπότε κοιμάμαι με δυο μαξιλαράκια. Προχτές πάντως που κοιμήθηκα μεσημέρι μόνη μου, μια χαρά την έβγαλα! :P Αντε να έρθει η μπεμπούλα να γράψω και για το θηλασμό!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το συγκεκριμένο μαξιλάρι δεν με βόλεψε δυστυχώς καθόλου... Είχα ένα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με το οποίο είχαμε γίνει αυτοκόλλητοι (το εν λόγω μου το είχαν δωρίσει στο MotherBaby). Αγόρασα καινούριο για τον μπεμπάκο το οποίο όμως δεν με εξυπηρέτησε.

Αυτό βέβαια που με έχει σώσει είναι η πολυθρόνα θηλασμού. Εκεί περνάω τουλάχιστον τη μισή μέρα μου!

10eb551645.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε για πολυθρόνα θηλασμού από το ΙΚΕΑ αυτήν εδώ που είναι και πτυσσόμενη και απίστευτα βολική!! Για τρελές ξάπλες!!! :D

 

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/50106933

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχως ο μικρός θηλαζει μαξιμουμ 10 λεπτα οποτε τη βγαζω και με τα απλα μαξιλαράκια....απλα θελει ενα λιγο σκληρο και ψηλο ωστε να μην καμπουριαζεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κι εγώ παρέλαβα το μαξιλάρι με το ντινκελ (babynatural 51.90). Πολύ καλό είναι! Έχει και πλενόμενη θήκη, όλο αγκαλιά το έχω, θα δείξει πώς θα πάει με το μωρό.

Που να το βάλω για να το πάρω στο νοσοκομείο μαζί μου?Θέλω μία βαλίτσα μόνο γι αυτό.

 

Το παρήγγειλα κι εγώ, τη Δευτέρα θα πάω για την κατάθεση.

Αν και δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά με γέμιση ντινκελ ή βαμβάκι... :roll: Μήπως ξέρετε, να με διαφωτίσετε?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ντινκελ είναι είδος σιταριού (έχει μία πολύ ελαφριά μυρωδιά)και είναι καλό για περιπτώσεις όπως το άσθμα (έχω την μεγάλη κόρη μου γι αυτό το προτίμησα). Είναι λίγο βαρύ αλλά δεν ξέρω το βαμβάκι πώς είναι για να κάνω σύγκριση. Ρώτησε μάλλον καλύτερα εκεί που τα πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

σκεφτομαι να παρω μαξιλαρι θηλασμου αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα χρειαστω σε ολη την εγκυμοσυνη.

δυστυχως δεν εχουμε λητω εδω και απο το ιντερνετ δε θελω να παρω αν δεν το δοκιμασω....

εχει το mothercare αλλα να δωσω 60 ευρω???ειναι και μικρο :cry:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κατερίνα μου μερικά μαξιλάρια με διαφορετική σκληρότητα (δοκιμάζεις ποιο βολεύει,συνηθως καλό είναι ενα σκληρό κατω απο τον αγκώνα) μια χαρα την κάνουν τη δουλειά τους...ενα στην πλάτη και ενα κατω απο το χέρι, η στην αρχη που ειναι μικρό μπορείς και πάνω στο μαξιλάρι να το ακουμπας...εγω είχα δώρο ενα μαξιλάρι θηλασμού πολύ λίγο το χρησιμοποίησα...κι αυτο τον πρώτο μήνα...χαμένα λεφτά.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, αν μπορείς πήγαινε στο Motherbaby στο περιστέρι. Δίνουν δώρο σε κάθε έγκυο που επισκέπτεται το κατάστημα ένα μαξιλάρι θηλασμού, ανεξάρτητα από αγορές! Δεν είναι το TOP αλλά τη δουλειά του την κάνει!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, αν μπορείς πήγαινε στο Motherbaby στο περιστέρι. Δίνουν δώρο σε κάθε έγκυο που επισκέπτεται το κατάστημα ένα μαξιλάρι θηλασμού, ανεξάρτητα από αγορές! Δεν είναι το TOP αλλά τη δουλειά του την κάνει!

Νικακι μου το ειδα!!

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!!!

αλλα μενω Ηρακλειο Κρητης :?

εκτος κι αν παει καποια κοπελα να της δωσω χρηματα να μου παρει και κανα εσωρουχο για το Μανωλακο,να μου το στειλει κιολας με δικα μου εξοδα....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...