Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρα Δίδυμα στο σπίτι-τι να κάνω?sos


Recommended Posts

Aνοίγω ένα νέο θέμα για να συνεχίσω εδώ....οι υπόλοιποι ξέρουν την περίπτωση από εδώ......

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45194

 

όσοι μπορείτε θα με ενδιέφερε η άποψή σας στο post no 317 εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45194&page=11

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παραθέτω το ποστ... για να είναι μαζεμένο σε μια μεριά...

Όσες γνωρίζουν ας απαντήσουν στο φίλο μας... και στην οικογένειά του.

 

Να του ευχηθώ κι εδώ... ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!! :D

 

Εγώ έκανα τονισμό με bold κάποια σημεία-κλειδιά για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο.

 

ήθελα να ρωτήσω έχει τύχει σε καμιά από εσάς να έχουν περάσει τόσες μέρες σχεδόν 15 από τότε που πήραμε το πρώτο και 4 από τότε που πήραμε τον δεύτερο) και να μην έχει πάρει ακόμα τα ενημερωτικά σημειώματα?δεν ξέρω ακόμα γραπτώς και όχι προφορικώς τι εξετάσεις έχουν κάνει τα παιδιά μου...ήμαρτον....μας στείλανε για διάφορες εξετάσεις για το ένα και για το άλλο έχουμε τρελλαθεί να τρέχουμε από δω κι από κει να κλείνουμε ραντεβού και γενικά να τα κάνουμε όλα μονοι μας......ευτυχώς μέχρι τώρα όλα πάνε καλά και το μόνο λογικά που υποψιάζομαι ότι θα βρεθεί είναι βουβωνοκύλη και υδροκύλη στο ένα και ομφαλοκύλη στο άλλο....επίσης MRI μπορούμε να κλείσουμε μόνο μετά από 3 μήνες κατά τη γνώμη σας αυτή η εξέταση πρέπει επειγόντως να κλειστεί νωρίτερα ή είναι κάτι που είναι για πιο μετά?μέχρι τώρα η φυσιοθεραπεύτρια τα έχει δει και τα δύο ,η οφθαλμίατρος τα έχει δει επίσης και τα δύο και επειδή το ένα το είχε δει πρόσφατα δεν μπορουσαμε να τα πάμε ταυτόχρονα οπότε για τον έναν που δεν είχανε δει και τον είδανε μας κάνανε βυθομέτρηση και δεν είδανε κανένα πρόβλημα ενώ για τον άλλο έχουμε επανεξέταση σε καμιά 15αριά μέρες απλά και μόνο επειδή τον εξετάσανε πρόσφατα όταν ήταν στην μονάδα.κατά περίεργο τρόπο γιαυτόν που τον είδανε τώρα μας είπανε ότι δεν θέλουν να τον ξαναδούν δεν έχει κανένα πρόβλημα δηλαδή τι θα πει αυτό δεν πρέπει να το παρακολουθεί οφθαλμίατρος το παιδί?.....υπέρηχοι ισχύος θα γίνουν τη Δευτέρα και στα δύο όπως επίσης και υπέρηχο όσχεου και βουβωνικών πόρων στο ένα και triplex όρχεων στο άλλο .....τα είδε και τα δύο η παιδίατρος φαί τρώνε κανονικά απλά αυτός που πήραμε πρώτος μας έχει τρελλάνει στα τσιρίγματα που μάλλον είναι κολικοί και δυστυχώς ότι κι αν δοκιμάζουμε εκείνη την ώρα δεν έχει αποτέλεσμα ......δοκιμάσαμε και πιπίλα αλλά πολλές φορές μετά από λίγη ώρα του πέφτει.....ποια είναι η αποψή σας μπορούμε να του βάζουμε πιπίλα και με ποιο τρόπο διότι εκείνη την ώρα που αρχίζει και δε σταματάει με τίποτα τρελλαινόμαστε και μας πιάνει τέτοιος πονοκέφαλος που απελπιζόμαστε.....επίσης στον καρδιολόγο πήγαμε τον τελευταίο ο οποίος μας συνέστησε επανεξέταση κάθε 3-4 μήνες χωρίς πάντως να βρει κάτι το ιδιαίτερα σοβαρό πέρα από μικρή διαφυγή μητροειδούς και ύπια υπερτροφία αριστερής κοιλίας......το πρόβλημα όμως είναι ότι τρέχουμε συνέχεια με εξετάσεις ,άλλες γίνονται στον έναν άλλες γίνονται στον άλλον και άλλες και στους 2 και επειδή δεν έχουμε τα ενημερωτικά σημειώματα μας μένει η απορία γιατί την τάδε εξέταση να μην μας τη λένε να την κάνουμε και στο άλλο και γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τρέχουμε έτσι εμείς και να μην γίνονται όλα αυτά στο νοσοκομείο κι ας τα κρατούσανε λίγο παραπάνω.....αν δηλαδή δεν ξέρει κάποιος να κινηθεί στο Νοσοκομείο θα τρελλαθεί πραγματικά με το πόσες φορές θα ανεβοκατέβει στο γραφείο κίνησης εισιτήρια εξιτήρια κλπ....το synagis το είδα μπροστά μου να το κάνουνε στον έναν γιατί επειδή το παιδί είχε βγει έξω τους το πήρα εγώ από το φαρμακείο του νοσοκομείου όμως παρόλο που μου είπανε ότι το κάνανε και στο άλλο εγώ έχω αμφιβολία γιατί δεν έχω τα χαρτιά......το βιβλιάριο ρε παιδιά του ενός που τελικά δεν μπορούσανε να μου δώσουνε λόγω έλλειψης ,το βρήκα από αλλού τους το πήγα να μου το συμπληρώσουνε και μου γράψανε μόνο μια σελίδα κάποια στοιχεία και δεν μου το συμπληρώσανε όπως στο άλλο παιδί και δεν καταλαβαίνω τι προχειρότητα είναι αυτή....και το κακό είναι ότι το θέμα δεν είναι γραφειοκρατικό να πεις ότι σου λείπει ένα χαρτί καθαρά τυπικό εδώ μιλάμε για τις εξετάσεις των παιδιών μας.....μας πηγαίνουν από Παρασκευή σε Δευτέρα κι από Δευτέρα σε Παρασκευή και αυτή η συμπεριφορά δεν γίνεται από κάποια νοσοκόμα που θέλει να σε ξεφορτωθεί γίνεται και από τη Διευθύντρια της Μονάδας.....δηλαδή τι να κάνουμε άλλο τρέχουμε συνέχεια να τα κάνουμε όλα ευτυχώς δεν έχει προκύψει να μην μπορέσουμε να κάνουμε κάποια εξέταση όλα είναι ρυθμισμένα αλλά όσο καλά πήγανε τα πράγματα μέχρι τώρα μας τα κάνανε σαλάτα στο τέλος......κακήν κακώς μας είπανε 3-4 μέρες πριν το κανονικό να πάρουμε τον τελευταίο διότι ήρθανε απανωτά πολλά μωρά και από κει και πέρα βλέπουμε μια συμπεριφορά καθόλου υπεύθυνη....έχουμε τρελλαθεί δεν ξέρουμε από που να βρούμε υπομονή.......δεν ξέρουμε ποιον να βρούμε άλλον.....το θέμα του να μην ξέρεις με απτά στοιχεία τι εξετάσεις έχουν κάνει στα παιδιά μας και να μας στέλνουν από δω κι από κει μόνους χωρίς καμιά βοήθεια για διάφορες εξετάσεις είναι πολύ σοβαρό δεν νομίζετε?

 

υ.γ.θα παρακαλέσω αν έχει κάποια από σας την καλοσύνη να μου απαντήσει στα θέματα που έθιξα διαβάζοντας προσεκτικά το post αυτό για να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.....

 

υ.γ.2 εντός των επόμενων ημερών θα κλείσουμε και ένα ραντεβού με παιδοαναπτυξιολόγο αλλά υποψιάζομαι ότι θα μας πούνε να πάμε σε κάποιους μήνες..κατά τη γνώμη σας πότε χρειάζεται σε ποια φάση ?ευχαριστώ

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Aπό όλες τις πρώτες εξετάσεις που κάναμε σας ενημερώνω ότι το μόνο που βρέθηκε στο Α παιδί (από δω και στο εξής αυτός θα ονομάζεται Γιώργος) είναι βουβωνοκύλη η οποία θα εγχειριστεί τον Απρίλιο και υδροκύλη την οποία την αφήνουμε ως έχει.... στο Β (από δω και στο εξής θα ονομάζεται Ευάγγελος) ουσιαστικά βρέθηκε μια ομφαλοκύλη την οποία την αφήνουμε ως έχει.....'εχουν κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια καθώς και το synagis που είναι λόγω προωρότητας και έχουν πάρει και όσο βάρος πρέπει μέχρι τώρα...όλα καλά πάνε μέχρ τώρα δεν έχει βρεθεί κάτι άλλο φυσικά δεν έχουν ολοκληρωθεί όλα όπως η MRI που είναι όμως για αργότερα......μέχρι περίπου στις 13 του Νοεμβρίου δεν υπάρχει κάτι άλλο καιρός να κάτσουμε λίγο και μεις γιατί έχουμε τρελλαθεί στο πέρα δώθε.....

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν, ο Γιώργος και ο Ευάγγελος! :):):)

Χρειάζετε να χαλαρώσετε. Πράγματι έχετε περάσει πολλά.

 

Με τους κολικούς, πώς τα πάτε? Βρήκατε άκρη?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα κάτι infacolic αλλά ακόμα δεν μου έχουν έρθει...προς το παρόν τα ίδια δεν έχουμε καμία διαφοροποίηση όχι όμως πως είναι τόσο τρομακτικό το πρόβλημα......από το Σάββατο θα δοκιμάσουμε το infacolic και θα δείξει αν και η διαίσθησή μου είναι πως είναι ένα είδος placebo......θα δείξει.....αυτό το grip water άραγε τι είναι?επίσης σαν γάλα έχουμε το aptamil 1 της milupa υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό?μας το συστήσανε από το Νοσοκομείο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν τα ήξερα αυτά στα δίδυμα.... πω πω... θυμάμαι πως όταν ανακάλυψα τον 4ωρο συνεχόμενο ύπνο και έγινα ελαφρώς άνθρωπος.... χμμμ μετά έμεινα πάλι έγκυος (6 μηνών τα δίδυμα). :lol: χμμμμ

Μέχρι τότε όμως... έτρεχα και δεν ήξερα τίποτα από σταγόνες και τα σχετικά. Το σεσουάρ το δοκίμασα στο 6μηνο.... και σώθηκα (εε χμμ... καλά... μη βαράτε... έγκυος έμεινα)! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

gianni να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Εμένα δεν γεννήθηκε προωρα ο γιός μου αλλά γεννήθηκε μικρός λόγω δυστροφίας. Μας είχανε δώσει το γάλα ALMIRON PRIMATURE για πρόωρα απλά ήθελα να σου πω ότι γενικα τα γάλατα της millupa είναι πολύ καλά μεν αλλά προκαλούν πολλά αέρια στα περισσότερα μωρά και πονάκια στην κοιλιά. Στο λέω εκ πείρας γιατί είπιε αρκετους μήνες ο δικός μου aptamil και ξυπνούσε την νύχτα με κλάμματα, μόλις το κόψαμε ηρέμησε το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλωσορισατε πλεον στο σπιτι σας!!!!!

 

Η βουβωνοκηλη ειναι ελαφριας μορφης και εχουν χειρουργειο για του χρονου? Εμενα ο Β την εμφανισε 2 μηνων και εκριναν οτι επρεπε να εγχειρηθει αμεσα.

 

Infacolic χρησιμοποιησα και εγω για τον Β. Ηρεμισε (λεμε τωρα!) οταν εγινε 4 μηνων. Βεβαια εμεις ημασταν μονο 1 μηνακι προωροι και 2400 απο αναπτυξη.

 

 

Ποσο ειναι οι μικροι τωρα απο βαρος? Ολες οι εξετασεις εγιναν/γινονται ιδιωτικα μονο?

Στους 3 μηνες τους πηρες? Μπραβο!!!!!! και μακρια τωρα οσο γινεται απο τα ρημαδονοσοκομεια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιαννη καλησπερα!πως τα πανε τα παιδακια σας?

για το γαλα εμεις εχουμε δοκιμασει σχεδον τα παντα...αυτο που μας βολεψε ηταν το s26 gold αλλα εδω μεσα εχω διαβασει οτι μπορει να κανει δυσκοιλιοτητα και πονακια βεβαια εμεις δεν αντιμετωπισαμε τετιοιο προβλημα κ οι 2 πιαδιατροι που πηγαμε αυτο μας συνεστησαν.επισης εξισου καλο(οσο καλο μπορει να ειναι ενα γαλα σε σκονη) ειναι το αλμιρον.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαννη καλωσορισατε πλεον στο σπιτι σας!!!!!

 

Η βουβωνοκηλη ειναι ελαφριας μορφης και εχουν χειρουργειο για του χρονου? Εμενα ο Β την εμφανισε 2 μηνων και εκριναν οτι επρεπε να εγχειρηθει αμεσα.

 

Infacolic χρησιμοποιησα και εγω για τον Β. Ηρεμισε (λεμε τωρα!) οταν εγινε 4 μηνων. Βεβαια εμεις ημασταν μονο 1 μηνακι προωροι και 2400 απο αναπτυξη.

 

 

Ποσο ειναι οι μικροι τωρα απο βαρος? Ολες οι εξετασεις εγιναν/γινονται ιδιωτικα μονο?

Στους 3 μηνες τους πηρες? Μπραβο!!!!!! και μακρια τωρα οσο γινεται απο τα ρημαδονοσοκομεια

 

το πρόβλημα δεν είναι του παιδοχειρούργου αλλά μας εξήγησε ο ίδιος ότι θα το έχουν οι αναισθησιολόγοι διότι το παιδί αυτό είναι πολύ πρόωρο και έχει κάνει και κάποια επεισόδια και πρέπει πρώτα να περάσει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (60 εβδομάδες από την ημερομηνία σύλληψης) από την ημερομηνία κύησης προκειμένου να εγχειριστεί και να μην διατρέξει κανένα κίνδυνο...υπολόγισε ακριβώς τις μέρες που πρέπει και μας είπε τον Απρίλιο.....στο μωράκι της νύφης της γυναίκας μου εγχειρίστηκε περίοπου 2.5 μηνών αλλά εκείνο δεν ήταν πρόωρο...κάποιες άλλες εξετάσεις θα τις κάνουμε στο Νοσοκομείο και κάποιες άλλες εκτός ανάλογα.........

Link to comment
Share on other sites

gianis καλημέρα,

τα μικρά σπίτι και μία γλυκιά συγκατοίκηση ξεκινάει. Μπράβο σας!

Γάλα πίναμε τη σειρά της ΝΟΥΝΟΥ, Frisolac,….

Σχετικά με τους κολικούς, είχαμε και εμείς για ένα μικρό διάστημα, δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=419076&postcount=219

Διαισθητικά, νομίζω ότι η πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση είναι η αγκαλιά και οι ατελείωτες βόλτες μετά το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ποιο άλλο μπορούμε να πάρουμε εφάμιλλο?

 

Ρώτησε τον παιδίατρο για το Almiron Post-Discharge είναι και αυτό για λιποβαρή και πρόωρα βρέφη. Εμείς αυτό πίναμε όχι το primature, έκανα λάθος. Όσο πίναμε αυτό ήμασταν μια χαρα μετά αρχίσαν τα προβλήματα και αλλάξαμε όλα τα γάλατα.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη μου καλημερα τι κανουν τα ζουζουνια σου???

 

ηθελα να σου πα κατι σχετικα με τις εξετασεις που κανουν τα προωρα μετα την εξοδο τους απο την μοναδα και το νοσοκομειο .

ειναι πρωτα απο ολα απαραιτητες και δεν τελειωνουν γρηγορα γιατι τα επανεξεταζουν σε διαφορες ηλικιες οπως επησης θα κανετε και στο follow up

αναρωτιεμαι ομως γιατι δεν σας εχουν δωσει πληρες ιστορικο γιατι με αυτο θα καθοδηγηθει ο καθε γιατρος που θα πανε τα παιδια

οπως και για το βιβλιαριο τους πρεπει μεσα να εχει και τι εξετασεις εκαναν στην μοναδα αλλα και τι φαρμακα πηραν κτλ ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΑ μην τους αφηνεις χαλαρους(αληθεια σε ποιο νοσοκομειο γεννηθηκαν?)

λοιπον ας επανελθω στο θεμα μας..

ο γιος μου πηγε σε ακουολογικο,οφθαλμιατρικο,νευρολογικο,γαστρεντερολογικο ελεγχο συν οτι μας ειδε και φυσιοθεραπευτρεια μετεπειτα

ολοι αυτοι οι ελεγχοι ειναι απαραιτητοι και επαναλαμβανομενοι(τωρα ο μικρος μου ειναι 16 μηνων και ακομη δεν εχουμε τελειωσει)

το λαθος που εκανα ειναι οτι δεν ειχα καποιον συγκεκριμενο γιατρο γιατι εκλεινα πρωινα ραντεβου και εκει ειναι οποιος σου τυχει και στην επανεξεταση μπορει να μην ειναι ο ιδιος

 

αφου το καταλαβα αυτο νευρολογο,νευροχειρουργο,φυσιοθεραπευτρεια εχω συγκεκριμενους γιατρους ενω οφθαλμιατρο και ακουολογο δεν κοιταξα να βρω μιας και ειναι πολυ καλα και τωρα με την νεα χρονια θα παμε για τον τελευταιο(ελπιζω)ελεγχο

 

εχετε μεγαλο δρομο μπροστα σας γιατι εχετε περισσοτερες εξετασεις αλλα να εχετε κουραγιο και υπομονη και προσπαθησε να βρεις συγκεκριμενους γιατρους απο καθε ειδικοτητα που χρειαζεστε ετσι ωστε να μην σας λεει αλλα ο ενας αλλα ο αλλος

 

στο θεμα των κολικων εγω του εδινα το infacolic και ηρεμουσε οχι πολυ αλλα αρκετα και επινε το fricolac comfort ειναι ενα παρα πολυ καλο γαλα και για παλινδρομηση και για δυσκοιλιοτητα

 

 

γιαννη μου ελπιζω να μην σε κουρασα αν μπορω να σε βοηθησω σε οτιδιποτε αλλο θα χαρω πολλυ πολλα φιλακια στα ζουζουνια και στην γλυκια μανουλα τους

Link to comment
Share on other sites

τα ενημερωτικά σημειώματα και τα βιβλιάρια είναι πλέον συμπληρωμένα και επίσης από τις εξετάσεις που αναφέρεις η μόνες εξετάσεις που δεν έχουμε κάνει και ούτε μας είπανε κάτι είναι νευρολογική-νευροχειρουργική και η γαστρεντερολογική αλλά για τη δεύτερη εμάς τρώνε κανονικά δεν έχουν κάποιο πρόβλημα ενώ για την πρώτη δεν ξέρω πότε πρέπει να γίνει το ενημερωτικό σημείωμα κατά την έξοδο δεν αναφέρει κάποια τέτοια εξέταση ενδεχομένως να ρωτήσω την παιδίατρο κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχουνε γίνει και θα γίνουν και άλλα σε σύντομο χρόνικό διάστημα είναι όλα κανονισμένα απλά κάποιες εξετάσεις τις κάνουμε στο νοσοκομείο και κάποιες έξω.......για το γάλα δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία να το αλλάξουμε διότι φοβόμαστε ότι το έχουν συνηθίσει πλέον και επειδή δεν έχουμε προβλήματα στο φαγητό δεν θέλουμε να το αλλάξουμε εύκολα.....σήμερα πήγαμε για επανεξέταση τον έναν στο οφθαλμολογικό και μας είπανε ότι στο δεξί μάτι δεν έχει ολοκληρωθεί η αγγείωση κάτι τέτοιο και θα χρειαστεί επανεξέταση το Δεκέμβρη...για το άλλο παιδί δεν θα χρειαστεί καμιά επανεξέταση και ήθελα απλά να ρωτήσω αν πρέπει να ανησυχούμε με δεδομένο ότι το ένα παιδάκι πάει ξανά για επανεξέταση στο μάτι ενώ το άλλο όχι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο βιβλιάριο δεν αναφέρονται λεπτομερώς τα φάρμακα που πήρανε αλλά αναφέρονται όλα στα ενημερωτικά σημειώματα που πήραμε....τα βιβλιάρια είναι λίγο πρόχειρα συμπληρωμένα με κάποιες γενικές πληροφορίες βάρους κλπ κάποια γενικά στοιχεία και από κει και πέρα μας το συμπληρώνουν με τις δόσεις των εμβολίων προωρότητας καθώς και η παιδίατρος με τα εμβόλια που κάνει εκείνη.....με τέτοιο κόσμο στο νοσοκομείο άντε τώρα να έχεις την απαίτηση εκτός από τα ενημερωτικά σημειώματα να σου έχουν τα πάντα και στα βιβλιάρια....λίγο δύσκολο αυτό ευτυχώς που τα έχουν γραμμέν σε μια μεριά τουλάχιστον.....μπορεί να μου πει κάποιος περίπου ποιες σελίδες του βιβλιαρίου κανονικά πρέπει να συμπληρωθούν από το γνωστό άσπρο βιβλιάριο που δίνει το Υπουργείο Υγείας?ευχαριστώ.....ας τα συμπληρώσω και από μόνος μου άμα χρειαστεί κάτι.....ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιαννη εμας απο το νοσοκομειο μας προτειναν το novalac 1. Αυτο συνεχιζουμε στη μικρη εδω και τρεις μηνες και ειναι ολα καλα. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου και ολα θα ειναι μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, κατ'αρχήν να χαίρεσαι τα αγοράκια σου και να σας ζήσουν. Εγώ έχω δίδυμα κοριτσάκια 16 μηνών τώρα και αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι... χαλάρωσε!!! Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί ο δρόμος είναι μακρύυυυς.

 

Εμένα γεννηθήκανε μετά κόπων και βασάνων την 36η εβδομάδα, πράγμα σπουδαίο αν πεις ότι οι γιατροί πίστευαν ότι δεν θα καταφέρναμε να ξεπεράσουμε την 25η εβδομάδα. Η μία μικρή μεταφέρθηκε αμέσως στο Παίδων με ομφαλοκύλη και χειρουργήθηκε το ίδιο βράδυ και μετά ήταν το πιο ζωηρό και φωνακλάδικο μωρό στη μονάδα, οποτε μου κάνει λίγο περίεργο που ο παιδοχειρούργος σου λέει ότι το παιδί πρέπει να έχει κλείσει την 60η εβδομάδα μετά τη σύλληψή του. Ίσως βέβαια να παίζει ρόλο εδώ η προωρότητα, οπότε πάω πάσο. Πάντως όλα θα πάνε καλά. Στο λέω με σιγουριά και εκ πείρας. Έχω δύο μωρά και τα δύο είναι εγχειρισμένα για διαφορετικούς λόγους. Όλα θα πάνε καλά.

 

Από γάλα, εμείς τις έχουμε από βρέφη με Almiron της Nutricia (δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα ποιό, γιατί αλλάξαμε καμπόσα ανάλογα με το τι είδους... χμμμμ... "εξαγωγές" κάνανε οι δεσποινίδες). Αλλά τα Almiron τους κάτσανε πολύ καλά και δεν τα έχουμε αλλάξει. Για κολικούς δεν μπορώ να βοηθήσω, γιατί καμία από τις δύο δε μου έκανε κολικούς, οπότε δηλώνω άσχετη εντελώς.

 

Όσο για τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουν οι μπέμπηδές σου, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις τι φάρμακα δώσαν στα μωρά στα νοσοκομεία, αν και φαντάζομαι ότι σίγουρα θα στα έχουν σημειωμένα. Για τους διάφορους γιατρούς, κι εμάς μας τρελάναν στην αρχή θα πάτε σ'αυτόν τον γιατρό τον τάδε μήνα, και στον άλλο γιατρό τον άλλο μήνα, και μετά ξανά από τόσους μήνες σ'εκείνον τον γιατρό. Μας βοήθησε όμως πάρα πολύ η παιδίατρός μας, η οποία μας έβαλε ένα φρένο και μας είπε ότι εκείνη θα παρακολουθούσε τα μωρά και αναλόγως με το τι έβλεπε ότι χρειάζονταν, θα μας παρέπεμπε και στους αντίστοιχους γιατρούς. Περιττό να σου πω ότι μας γλύτωσε από μεγάλο και άσκοπο πέρα-δώθε (εμένα προσωπικά με γλύτωσε και από την απόλυτη τρέλα), και τα παιδιά χαίρουν άκρας υγείας αυτή τη στιγμή. Ο παιδίατρός σας τι λέει; Φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να σας βοηθήσει σε όλο αυτό, και ίσως να σας συστήσει εκείνος συγκεκριμένους γιατρούς που ξέρει κι εμπιστεύεται, αν το κρίνει απαραίτητο. Πάντως, αν προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τα βιβλιάρια και το τι σημειώνουν ή όχι στα νοσοκομεία, καλό κουράγιο. Μπάχαλο τα κάνουν! (δε θέλεις να ακούσεις ιστορίες που αντιμετωπίσαμε ο άντρας μου κι εγώ με το νεογέννητο εκεί εγχειρισμένο, εμείς χαμένοι και όλοι εκεί μέσα να μην εκφραστώ τι κάνανε). Μόνο ένα θα σου πω... μετά από 3 μήνες που ξαναπήγαμε τη μικρή να τη δει ο παιδοχειρούργος που τη χειρούργησε, μας ενημερώσανε ότι της είχανε κάνει κάποιες εξετάσεις ορμονολογικές. ΄Οταν ρωτήσαμε να τις πάρουμε... θες το πιστεύεις, θες όχι, σήμερα τα μωρά είναι 16 μηνών και οι εξετάσεις δεν έχουν ακόμη βγει.

 

Αλήθεια, πόσο είναι τα μωράκια τώρα; Με τον μικρούλη που ήταν να εγχειριστεί υπάρχει κάποιο νέο; Είναι καλόφαγοι; Κοιμούνται;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΛΕΙΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ...... ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ .......ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΡΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΗΣ ΝΕΣΤΛΕ ΤΗ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ ΕΙΔΙΚΑ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ........ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΦΤΥΝΟΥΝ ΤΑ ΞΑΝΑΜΠΟΥΚΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ....ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΛΑ ΚΑΙ ΑΧΛΑΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΤΑ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΑΥΤΑ?ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΚΡΕΜΑΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΤΗ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο για τα φρουτα ειναι μια κουταλια φαριν λακτε μεσα στα φρεσκα φρουτα. Μονο ετσι αποφασισε να την φαει ο δικος μου. Ρυζαλευρο βανιλια ο δικος μου τρωει μονο νουτριτσια.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΒΕΒΑΙΑ...ΠΗΡΑΜΕ ΝΕΣΤΛΕ ΝΟΥΤΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.......ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΛΠΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΙΣΑ ΙΣΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΧΤΗ ΤΗΝ ΞΕΡΝΑΕΙ ΕΙΔΙΚΑ Ο ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..........ΛΕΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΟΥΝΟΥ?ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΤΗ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΞΑΝΑ ΜΕΣΑ ΕΜΕΙΣ ΞΑΝΑΒΓΑΖΟΥΝΕ ΞΑΝΑ ΜΕΣΑ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΙΑ ΕΤΣΙ......ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ......ΑΡΑΓΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιάννη! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!! Εμείς ξεκινήσαμε με ρυζάλευρο Γιώτης (το σκετο), υπάρχει και Γιώτης βανίλια. Μέχρι σήμερα μόνο Γιώτης αγοράζω (τώρα πια τρώει φαρίν λακτέ). Επειδή έχω δοκιμάσει διάφορες κρέμες από δείγματα η Nestle και η Νουνού μου φάνηκαν πολύ βαριές και η Nutricia πολύ γλυκιά. Βέβαια τα μωρά έχουν τα δικά τους γούστα αλλά νομίζω ότι η Γιώτης ειναι κάπου ενδιάμεσα.

Ισως όμως δεν είναι θέμα μαρκας αλλά απλά δεν έχουν συνηθίσει ακόμα τη γεύση της κρέμας, ή το κουτάλι και είναι θέμα χρόνου να το συνηθίσουν. Και τα φρούτα είναι συνήθεια. Η δικιά μου που είναι φαγού μέχρι να μπει η μπανάνα έτρωγε φρουτόκρεμα αλλά με το ζόρι, τώρα βάζω και Μιράντα μπισκοτάκι και κανει τούμπες!!! Υπομονή..είναι αρχή ακόμα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το πρωτο μηνα με το που εβαζα τη κουταλια με τα φρουτα εκανε εμετο.Αφου το παλευα και δεν εβλεπα προκοπη την εκοψα για δυο εβδομαδες γιατι το ειχε παρει στραβα το θεμα. Μετα την ξαναρχισα με μια κουταλια φαριν λακτε. Και τωρα την τρωει ολη. Εγω θα ελεγα να παρεις μια αλλη εταιρια ρυζαλευρο βανιλια και να την δοκιμασεις αφου θα εχεις αφησει να μεσολαβησει μια εβδομαδα για να ξεχασουν την ηδη υπαρχουσα εμπειρια με την κρεμα. Και αυτο στο λεω γιατι οταν ειχα δοκιμασει φρουτα με φαρινλακτε αμεσως δεν την ετρωγε ουτε τοτε γιατι το ειχε παρει στραβα το θεμα κουταλι. Γιαυτο τον αφησα καποιες ημερες χωρις και ξαναπροσπαθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...