Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12 μηνων και δεν στεκεται ορθιο....καμμια γνωμη?


Recommended Posts

Χρονιζουμε σε μια βδομαδα και ο μικρος δεν θελει με τιποτα να σταθει ορθιος........τον βαζουμε αλλα κλαιει και μετα απο λιγο μαζευει τα ποδια του...........δεν ηθελα να αγχωθω γιατι πολλα παιδια αργουν να περπατησουν, αλλα με επρηξε η παιδιατρος και θελει να τον παω σε παιδονευρολογο.......μηπως δλδ δεν λειτουργουν τα νευρα....μου πε βεβαια οτι θα ταλαιπωρηθει το παιδι γιατι θα το ξεσκονισουν σε ενα καρο εξετασεις και ισως χωρις λογο.......

 

Οταν τον εχω ξαπλα και πεφτω πανω του με σπρωχνει με τα ποδια δυνατα και η γιατρος βλεπει οτι παταει το πελμα............γενικως ειναι τεμπελικο παιδι.......με τα χερια ειναι αοκνος αλλα ουτε να ρολαρει, ουτε να μπουσουλισει θελει......δεν καθεται ουτε μπρουμυτα...γκρινιαζει........

 

Σκεφτηκε μεχρι και σε στρατα να τον βαλω μπας και παρει αποφαση να χρησιμοποιησει τα ποδια του.......

 

 

Εχετε εσεις αντιστοιχη εμπειρια? Οι μαμαδες που ρωτησα θυμουνται ποτε περπατησε το μωρο τους αλλα καμμια δεν θυμαται ποτε αρχισε να στεκεται......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • Bruno

    Bruno 8 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 6 δημοσιεύσεις

  • rit@

    rit@ 5 δημοσιεύσεις

Και εγώ για να είμαι ειλικρινής μια γνώμη ειδικού θα την ήθελα. Καλύτερα σε κάποια πράγματα να είμαστε υπερβολικοί, παρά να ζούμε με ένα κρυφό άγχος που δεν τολμούμε ούτε στον εαυτό μας να ομολογήσουμε.

Δεν το λέω για να σε αγχώσω, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ! Την άποψή μου εκφράζω που δεν χρειάζεται να την πάρεις και τοις μετρητοίς.

Απλά, θεωρώ ότι το βράδυ που γυρνάς από τον ειδικό (τον οποιοδήποτε ειδικό) που σε έχει καθυσηχάσει και πέφτεις για ύπνο, κοιμάσαι σαν πουλάκι! Χωρίς έγνοιες και με το κεφάλι σου ήσυχο για τα υπόλοιπα ...500.000.000.000.000... που σε απασχολούν από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός!!!

 

Αν αποφασίσεις πάντως προς αυτή την κατεύθυνση (δε ξέρω καν αν είστε στην Αθήνα τώρα που το σκέφτομαι) έχω πολύ καλό παιδονευρολόγο, οπότε αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Πατουσακι στειλτον μου.........αν δω οτι δεν βελτιωνεται μετα τον αυγουστο θα το κοιταξω.......

 

 

Παντως επειδη γεννηθηκε με ρεβοποδια (την οποια και διορθωσαμε με γυψακι) το βλεπε ενας καλος ορθοπεδικος......στο Παιδων........αυτος μου ειχε πει να μη το βαζω ορθιο (οπως μου ελεγε η παιδιατρος) απο 3 μηνων επειδη επιβαρυνονται οι αρθρωσεις....ειχε πει οτι το παιδι ξερει μονο του ποτε θα ειναι ετοιμο να σταθει.......μου χε πει επισης οταν θα στεκεται να του το παω να δει πως παταει (λογω του ιστορικου) Επειδη ακομα τεμπελιαζει ο μικρος μου δεν του τον πηγα........παλι θα τον παρω τηλεφωνο μετα τον αυγουστο......

 

Ισως φταιμε κι εμεις που δεν τον πολυβαζαμε ορθιο λογω του ορθοπεδικου και του οτι εκλαιγε το μωρο.......

 

Εσυ τι γνωμη εχεις για την στρατα?.........ημουν κατα αλλα ειπα μηπως ετσι αναγκαστει να δουλεψει τα ποδια του.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα δουλευει τα ποδια.......κλωτσαει, σπρωχνει με δυναμη, τα σταυρωνει και τα χτυπαει με δυναμη στο κρεββατι οταν ειναι ξαπλα........δεν δειχνει να υπαρχει νευρολογικο προβλημα......

 

Ξεχασα να πω οτι ειναι βαρυ παιδι.......γεννηθηκε 4 κιλα και 50 γραμ 55 εκ υψος και εχει μεγαλη κεφαλα (κληρονομικο)....γι αυτο και αργησε να καθισει κιολας........κατα τον 8ο καθισε καλα που του πηρα ενα καθισμα σαμπρελα ........τωρα ειναι 11 κιλα και 79 εκατοστα υψος........μεγαλο παιδι.......ο ξαδερφος του επισης μεγαλο μωρο περπατησε 16 μηνων.......δεν θυμαται η μαμα του ομως ποτε σταθηκε.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε μανουλίτσα, μη βασανίζεσαι από ενοχές από τη στιγμή που και το έτρεξες το παιδάκι σου, και συμβουλές ακολούθησες, και δεν επαναπαύεσαι αλλά ψάχνεις για γνώμες. Μακάρι να είχαν όλοι οι γονείς τις ίδιες ανησυχίες για τα παιδάκια τους με τους γονείς που συνάντησα εδώ στο parents... Kαι αυτό δεν το λέω για να χαϊδέψω αυτιά... ΤΟ ΕΝΝΟΩ!

 

Όρθιο από 3 μηνών ...πολύ καλά έκανες και δεν το έβαλες το πουλάκι μου!

Η στράτα δεν ανήκει στα αγαπημένα μου, όμως ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να ενδείκνυται. Αυτό θα το άφηνα σε κάποιον πιο ειδικό από παιδίατρο να το κρίνει.

 

Τελοσπάντων, αυτό που λες, ίσως είναι το καλύτερο. Του αφήνεις ένα μικρό περιθώριο ακόμη και αν εξακολουθεί να θέλει να τεμπελιάζει αυτός και να τρελλαίνει τη μανούλα του από την αγωνία, τον βλέπει πια ο αρμόδιος! Δε σου κρύβω ότι δε με βρίσκει 100% σύμφωνη, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεσαι να το δουλέψεις μέσα σου μέχρι να το αποφασίσεις. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγω δεν ειμαι αγχωτικη μαμα......σκεφτομαι παντα θετικα και δεν θελω να τρελλαινομαι.......η παιδιατρος με κυνηγαει απο καιρο αλλα επειδη δεν ηταν συμφωνος ο ορθοπεδικος την αγνοησα......ξερω και πολλα παιδια που αργησαν να περπατησουν.....

 

 

Πιστευω οτι δεν εχει προβλημα το παιδι και απλα θελει να παρει μπρος........οποτε θα του δωσω το καλοκαιρι να το παρει αποφαση!!!! :lol:

 

 

Σε ευχαριστω και στειλε μου το ονομα του παιδονευρολογου καλου κακου.........φιλια!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και καλό θα ήταν να μην

τα ζορίζουμε αλλά από τη στιγμή που έχεις δικό σου ορθοπαιδικό δεν θα έχανες τίποτα να πάρεις την γνωμη του (αν πιστεύεις ότι συνδέεται με την ραιβοποδία).

Ο γιος μου σηκώθηκε όρθιος στους 11 μήνες και ύστερα από ένα μήνα περπάτησε αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Kai εγω αυτο πιστευω Σαμ........γι αυτο και το παιρνω χαλαρα.....ειναι και βαρυ παιδι.....

 

Η ακτινα που καναμε οταν ηταν 3 μηνων εδειξε ενταξει τα κοκκαλακια του......

η παιδιατρος δεν ανησυχει λεει για τη ρεβοποδια αλλα για νευρολογικα.....αλλα βλεπω οτι μια χαρα σπρωχνει με τα ποδια του.....

 

Δλδ στους 11 μηνες σταθηκε ο δικος σου ε?

 

Αυτο θελω......να ακουσω αντιστοιχες εμπειριες......

 

φΕΥΓΟΥΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕς ΜΕΘΑΥΡΙΟ μολις γυρισω θα δοκιμασω στρατα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vera και εγω συμφωνω με την τακτικη που ακολουθεις.Πρωτον πιστευω πολυ στο ενστικτο της μανας και οτι αν οντως κατι συνεβαινε θα ειχες

ηδη κανει κατι. Καλα θα κανεις και θα περιμενεις. Εμας ο ανιψιος μου αργησε και μαλιστα και αυτος μονο κουτρουβαλουσε στα πατωματα ουτε καν να μπουσουλισει εκει αγχος κατι εχει το μωρο κλπ. Η παιδιατρος να μας λεει να τον παμε σε ειδικο και τελικα ο τεμπελχανας περπατησε 15-16 μηνων μια και μια.Βεβαια αμα τον εβαζες στηριζοταν ορθιος αλλα μεχρι εκει. Το αγαπημενο του ηταν η ξαπλα. Ακομα και τωρα 8 χρονων γουσταρει τις ξαπλες και τις αγκαλιες(με την μαμα του μονο φυσικα)!Οπως επισης μια γειτονισα εχει ενα κοριτσακι 16 και μου πε οτι περπατσε στον 14ο μηνα.Παντως με την περπατουρα μπορεις απλα να δεις πως θα αντιδρασει αν θα χρησιμοποιησει τα ποδαρακια του και πως.Και μετα αν φοβασαι για τα διαφορα που λενε δεν τον βαζεις αλλο. Και ακολουθεις το plan B τον Αυγουστο.

Link to comment
Share on other sites

vera επειδή το ζώ αυτή τη στιγμή,η μικρή μου 8,5 μηνών στέκεται. Ο γιός μου θυμάμαι οτι 11 μηνών είχε περπατήσει αλλά πότε άρχισε να στέκεται όντως δεν θυμάμαι.

 

Πάντως το σίγουρο είναι οτι το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του. Προφανώς όλα πάνε καλά και τζάμπα ανησυχείς,στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο παραπάνω απλώς για να ηρεμήσω.

φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου περπάτησε μόνη της 16 μηνών και με είχε φάει η ανησυχία... Αν την κρατούσες έστω και από το μικρό δακτυλάκι έφευγε κανονικά, αλλά είναι γενικά τόσο φοβητσιάρα πουδεν το τολμούσε :? ... Ε΅δώ την έπαιρνε η μαμά μου απο το χερι και έκαναν βολτα τα τετράγωνα...

 

Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των παιδιών...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Geia sas κοριτσια..... :D ..γυρισαμε και ξαναφευγουμε σε μια βδομαδα......

 

 

λΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΑ χθες στα ΛΗΤΩ και ευτυχως που ειχα τον μικρο μαζι...........ΟΛΕΣ οι στρατες , εκτος της perperego δεν εκαναν για το υψος του μικρου..........και η perperego ισα ισα του ειναι........αναγκαστικα λοιπον να σκασω 100 ευρουλακια να την παρω κι ευχομαι να βοηθησει αλλιως θα με πνιξει ο αντρας μου..... :lol:

 

Οποτε αν χρειαστει στρατα καποια αλλη για τοσο μεγαλο παιδι (79 ε

υψος) να το δοκιμασει για να μη κανει λαθος αγορα.......

 

Εδειξε να το διασκεδαζει παντως.......του αρεσουν και τα παιχνιδια.........θα δουμε πως θα παει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ Βέρα μου μια από τα ίδια είχα μέχρι πρόσφατα. Το μωρό μου είναι τώρα 11 μηνών δηλαδή χρονίζει τις 10 αυγούστου για την ακρίβεια. Είναι περίπου 11 κιλά και αρκετά ψηλό δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι πάντως βαρύ παιδί. Μέχρι πριν ένα μήνα δεν καθόταν καθόλου καθιστό και τα είχα παίξει. Μόλις τον άφηνα έπεφτε μπρούμυτα. Είχα αγχωθεί πολύ δεν το κρύβω αλλά δεν ήθελα ούτε να το σκεφτώ ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά. Όρθιο κάθεται εδώ και λίγες μέρες. Όπως και καθηστός κάθεται τον τελευταίο μήνα μια χαρά μόνος του. Όταν λέω όρθιος μόνο αν τον κρατάω δεν κάνει βήμα μόνος του και βλέπω ότι φοβάται οπότε δεν τον πιέζω. Βλέπεις πριν από 2 μήνες περίπου του είχε πέσει καυτή σούπα πάνω του ενώ ήταν στη στράτα και από τότε φοβάται πολύ. Η ιδέα της στράτας εμένα μου αρέσει πολύ. Και με το μωρό τώρα που τον βάζω από 8 μηνών περίπου αλλά και στον πρώτο μου γιο που είναι τώρα 3 χρονών θυμάμαι πως τον βοήθησε πολύ η στράτα να περπατήσει. Όσο για το ύψος μην σε ανησυχεί ξέρουν αυτά και φτιάχνουν τα πόδια τους. Ο δικός μου τώρα κάθεται όποτε θέλει ορθός μέσα στη στράτα όταν βαριέται διπλώνει τα ποδαράκια του παίρνει φόρα και μετά τα σηκώνει για να φεύγει η στράτα μόνη της. Πάντως η γνώμη μου είναι αν δεν δεις διαφορά με τη στράτα μην το καθυστερήσεις άλλο πάρε τη γνώμη ειδικού καλύτερα να το περάσουν από κόσκινο το παιδί και να είναι καλά παρά μια στις χίλιες να έχει κάτι και να αργήσεις να το εντοπίσεις. Καλό κουράγιο. :?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Loipon πηγαμε παιδιατρο σημερα και βρηκε οτι στεκεται σαφως καλυτερα......βοηθησε και η στρατα αλλα και το οτι τον βαζω μπρουμυτα.

 

Εσυ μαργαριτα τον εβαζες μπρουμυτα? Να πω την αληθεια δεν το εκανα επειδη δεν του αρεσε καθολου κι εκλαιγε....μου λεγαν κι οτι δεν χρειαζεται να μπουσουλησει κι εφησυχαστηκα......

 

Συναντησα ομως μια γνωστη στις διακοπες, απο αμερικη λογοθεραπευτρια που εχει δουλεψει και με φυσιοθεραπευτες παιδιων και μου πε οτι ειναι πολυ σημαντικο να βαζουμε το μωρο μπρουμυτα για να δυναμωσει η μεση του και οι μυς.......ετσι θα μπορεσει να σταθει......θεωρει απαραιτητο και το μπουσουλημα γιατι αλλιως γινεται αδυναμη η μεση........

 

Τον βαζαμε λοιπον μπρουμυτα και ενω στην αρχη τρελαθηκε, εμαθε ο μπαγασας να γυριζει.......μεχρι τωρα δεν ξεκουνιοταν....τωρα να τον δεις που γυρναει σαν χελι με αυταρεσκο υφος και πως καμαρωνει!!!! :lol:

 

Πολυ τεμπελης λεμε.......και η στρατα δεν του αρεσει και σηκωνει τα ποδαρακια κλαιγοντας αλλα αν του δωσω παιχνιδια ξεχνιεται και παταει.....

 

Επισης βοηθαει το εξης.......επειδη πεταει συνεχεια πραγματα κατω, τον βαζουμε να παταει στα ποδια για να σκυψει και να πιασει το αντικειμενο.......το κανει χωρις να διαμαρτυρεται και γυμναζεται.....

 

Τον α΄λλο μηνα θα παμε και στον ορθοπαιδικο που ηταν προγραμματισμενο, αλλα απο οτι ειπε η γιατρος σημερα δεν δειχνει να υπαρχει προβλημα.........πρεπει μονο να τον κραταω απο τις μασχαλες να παταει κατω και να κανει βηματα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

είδες που τελικα τσαμπα αγχώθηκες?? εμας η παιδιατρος ηταν καθετη με το μπρουμυτα.. εστω και για δευτερολεπτα επρεπε να μενει μπρουμυτα για να σφιξουν οι μυς της μεσης και των χεριων..

τωρα οσο αφορα το γυρισμα να εχεις τον νου σου (αν και ειμαι σιγουρη οτι τον εχεις) οταν τον αλλαζεις πχ μη σου γυρισει και φαει κανενα σαλτο στο πατωμα.. για ποτε παιρνουν την στροφη χαμπαρι δεν το παιρνεις!!

δεν ξερω ποσο απαραιτητο ειναι το μπουσουλημα γιατι ο δικος μου ουτε συζητηση για να μπουσουλησει, ομως εδω και 2-3 μερες στεκεται στα ποδια του με βοηθεια παντα και στο παρκο που τον βαζουμε πιανεται απο τα πλαϊνα, γιατι τον εχουμε με βαση ακομα, και σηκωνεται στα γονατα..

 

εννοια σου και σε λιγες μερες ο μικρουκης ομορφουλης σου θα τα κανει τα πρωτα του βηματακια!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Που είσαστε βρε κορίτσια σας έχασα. Βέρα μπράβο πολύ χαίρομαι είδες το κάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του και έχει τον τρόπο του τελικά. Εμένα γυρίζει μόνος του μπρούμυτα ανάσκελα όπως θέλεις μόνο τούμπα που δεν έχει κάνει ακόμα. Τώρα με τη στράτα καλά τα πάει και στο πάρκο κάνει γύρω γύρω αλλά αμα τον βάλω κάπου να πιαστεί και να κάνει βηματάκια μάλλον φοβάται και κάθεται αμέσως καθιστός ο άτιμος. Εγώ έχω βέβαια και τον αδερφούλι του που είναι 3 χρ. και δεν τον αφήνει να ξεθαρρέψει όλο τον πειράζει. Ελπίζω σύντομα να φύγουν τα μωρά μας και τότε τρεχάτε ποδαράκια μου!!!! Αλήθεια λεξούλες λένε τα δικά σας? Εμένα τίποτα τώρα άρχισε να λέει αλαμπουρνέζικα αλλά θυμάμαι πως ο πρώτος έλεγε ήδη λεξούλες όταν χρόνισε. :?:

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που βρήκα αυτό το τοπικ! Είχα αρχίσει να πανικοβάλλομαι με το μωρό μου που είναι 11 μηνών και μόλις πριν από ένα μήνα άρχισε να κάθεται μόνο του. Ενώ τώρα που έγινε 11 μηνών ξεκίνησε (μέχρι τώρα σερνόταν αποκλειστικά) να κάνει και μερικά βήματα με μπουσούλημα, ενώ μόλις πριν από τρείς ημέρες σηκώθηκε πρώτη φορά μόνο του στην κούνια. Όλα τα παιδάκια που γνωρίζω (και είναι πολλά) είναι πολύ πιο εξελιγμένα κινητικά από την κόρη μου. Γι’ αυτό χαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είναι το μόνο παιδάκι στον κόσμο που άργησε αρκετά, και πάνω απ’ όλα χαίρομαι που το παιδάκι μου είναι μια χαρά, σε μια βδομάδα έχω ραντεβού με την παιδίατρο και ελπίζω και αυτή να διασκεδάσει με τους φόβους μου!!!

Να είσαστε καλά βρε κορίτσια, και εσείς και τα ζουζουνάκια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις που αργει........συνηθως αυτα που αργουν να περπατησουν οταν το κανουν, ειναι πολυ προσεχτικα και σταθερα..... :wink:

 

Καθε παιδακι εχει τον χρονο του......

 

Μαργαριτα μια χαρα σας βλεπω εσας.......γιατι θες να το πας σε γιατρο?

 

 

Παντως εκεινη η φιλη μου ειπε οτι στην αμερικη πηγαινουν τα παιδια σε φυσιοθεραπευτες και τα βοηθουν να εξελιχτουν κινητικα οταν αργουν.....

 

 

Μια αλλη ασκηση που μου ειπε για να βοηθησουμε να παιδια να μαθουν να κρατανε τον κορμο τους, ειναι με μια μεγαλη μπαλα (οπως του πιλατες)....τα κραταμε απο τη μεση και τα βαζουμε να καθισουν πανω......κουναμε δεξια αριστερα την μπαλα βοηθωντας τα να κρατανε ισιο το κορμο...οσο το παιδι μαθαινει τοσο λιγοτερο το βοηθαμε.....

 

Για την ομιλια παλι, ειναι πολυ νωρις για να ανησυχουμε.......υπαρχουν παιδια 1 ετους που λενε πολλες λεξουλες κι αλλα καμμια......

 

Ο δικος μου ειχε μαθει και φωναζε μαμα απο 5 μηνων......οποτε με ηθελε μαμα και μαμα ηταν...μετα σταματησε μεχρι προσφατα........οταν τον ρωτησεις που ειναι μαμα/μπαμπας/παπους/γιαγια κοιταει να τους βρει......

 

Μια φορα μονο ειπε γιαγια τωρα πρσφατα, που μπηκε η μαμα μου στο δωματιο κι εκανε να φυγει.....ηταν σαφες οτι ηξερε τι ελεγε (μπορει να λενε λεξεις χωρις να εχουν κανει την συνδεση τι σημαινει)......αλλα ενω γελαει οταν του λες κατι που καταλαβαινει και κανει καταφαση οταν τον ρωτας αν θελει νερο η γαλατακι, δεν λεει λεξουλες, παρα μονο μια στο τοσο ξεκαρφωτα...οποτε θελει αυτος.....

Τραγουδουσα μια μερα, οταν ηταν 8 μηνων, την ωρα που του αλλαζα πανα "τι μωρο ειναι αυτο....πωπωπωπωπωωωωω!" και ξαφνικα τον ακουω να λεει "πωπωπωπωπωπω.....πωπωπωωωω!".....γελουσε μαλιστα........ε αφου το ειπε και το ξαναπε ποσες φορες μετα τερμα......ουτε με τσιγγελι!!!! :lol: Οταν θελει θα μιλησει........μονο τα αλαμπουρνεζικα δεν τα σταματαει καθολου.......ολη την ωρα φλυαρει!!! :lol:

 

Αλλωστε για να μιλησει το μωρο πρεπει να του μιλανε πολυ οι γονεις του.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera, σε ευχαριστώ για την ιδέα (με την μπάλα εννοώ). Θα το εφαρμόσω αμέσως μόλις ξυπνήσει. Η γυμναστική κάνει έτσι κι αλλιώς καλό, οπότε θα περιμένω να δώ αν τις προσφέρει και κάτι extraστην ισορροπία. Πάντως θεωρώ πως είναι αρκετά καλύτερα αυτή την εβδομάδα, την αφήνω πολύ περισσότερη ώρα κάτω να παίζει και να κυλιέται και πιστεύω πως αυτό την βοήθησε πολύ.

Σε μια εβδομάδα πάμε στην παιδίατρο για εμβόλιο και ελπίζω πως θα με καθησυχάσει γι’αυτό το θέμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Σε ότι αφορά την ομιλία, το μικρό μου μπορεί να μην περπατάει ακόμα αλλά δεν βάζει γλώσσα μέσα (όπως άλλωστε και η μαμά του).

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σας βοηθησει!!!!!

 

Παντως ειναι δυσκολο να βρισκεις χρονο να κανεις τοσες ασκησεις καθημερινα........τοσα και τοσα εχουμε στο κεφαλι μας.........περιμενω την επισκεψη του παππου μας μπας και του κανει καμμια γυμναστικη αλλα αυτος προτιμα να τον κρατα στα χερια και να τον πηγαινει περα δωθε.........μετα εχει απαιτησεις ο μικρος να κανουμε κι εμεις το ιδιο..........που να περπατησει λοιπον.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία που μου είπε η μητέρα ενος κολλητου πριν λίγες μέρες μιας και με ειδε εγκυο.....ο Πετράκης της λοιπόν ειχε αργήσει να περπατήσει και ανησυχήσανε και τον ανεβάσανε Αθήνα στο γιατρό (ειναι απο νησι) κανένας λοιπόν γιατρός δεν έβρισκε κάτι το παθολογικό αλλα ο καιρός περνούσε και τίποτα ο μικρός Πετράκης...ουτε μπουσουλούσε! Ειχε δει και αποδει η γυναίκα, στεναχώρια και κακό ώσπου μια μέρα ενώ ήταν στην κουζίνα βλέπει το βλαστάρι της να ΤΡΕΧΕΙ απο το ενα δωμάτιο στο άλλο!!!!!!!!!!!!! Της ήρθε να ουρλιάξει αλλα κρατήθηκε για να μην τον τρομάξει και σταματήσει :lol::lol::lol::lol:

Ηταν 2-3 χρονών κορίτσια ο τεμπελάκος!!!

Link to comment
Share on other sites

vera κι εμείς είχαμε τις ίδιες ανησυχίες γιατί η δικιά μου δε λέει να μπουσουλίσει και δε θέλει να μένει μπρούμυτα

η παιδίατρος μας μας είπε πως τα πρώτα παιδιά δεν μπουσουλάν και αργούν να περπατήσουν γιατί έχουν πολλές αγκαλιές ... που τα εξυπηρετούν

και έτσι δεν κάθονται να ζοριστούν!!! :?

η δική μου στέκεται βέβαια όταν τη βάζουμε να σταθεί και σηκώνεται στα γόνατα όταν βρίσκει να πιαστεί...

πήραμε κι εμείς περπατούρα παρ' όλο που η παιδίατρος μας δεν ήταν θετική αλλά το μόνο που κάνει είναι να παίζει με τα παιχνίδια

από χθες αν κάτσω στην άλλη άκρη και την φωνάξω με τα ζόρια έρχεται και μετά θέλει οπωσδήποτε αγκαλιά ...

 

όσο αφορά την ομιλία λέει κι εμάς μαμά γκρινιάζοντας όταν με ζητάει

και νιανιανια όταν πεινάει

α, λέει και το "ρ"

για την ακρίβεια όταν είναι χαρούμενη τραγουδάει με το τρρρρρρρρρρρρρρ!!! :shock:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...