Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά προγράμματα στην TV


Recommended Posts

Για πείτε μου βρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ.....

Είναι παιδικές εκπομπές αυτές που προβάλλουν τα κανάλια, κατάλληλες για να τις βλέπουν τα παιδιά μας;;;;

Εμείς την Μαρία την αφήνουμε να βλέπει παιδικά μόνο Σ/Κ τα πρωινά και μόνο κάποια επιλεγμένα προγράμματα: Dora, φραουλίτσα, τραγούδια-ζουζούνια, Μπομπ ο μάστορας.....

Κάνοντας λοιπόν ζάπινγκ εκείνες τις ώρες στην TV βλέπω κάτι παιδικά βίαια, άσχημα, με άσχημα νοήματα....

Ακόμη και η ίδια η κόρη μου έχει μάθει πλέον και αν πετύχουμε κάτι τέτοιο, μου λέει "Μαμά, άλλαξε το, χαζό είναι αυτό".

Μα καλά, με τί κριτήρια διαλέγουν τέτοιες εκπομπές για τα παιδιά;;;

Δεν γίνεται κανένας έλεγχος πλέον;;;

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;;

 

Εσείς τί λέτε;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Sofia έχεις πολύ δίκιο. Δυστυχώς η βία, έχει επεκταθεί και εκεί... Τα πάντα έχουν αγριέψει και τα πάντα έχουν επηρεαστεί. Που είναι οι εποχές του Νίκου Πιλάβιου... της τενεκεδούπολης... της φρουτοπίας.. του Muppet Show.. φράγκολ ροκ... Που είναι οι υπέροχες παιδικές ταινίες και παραμύθια που κάποτε έβαζε η TV..? Αντικαστάθηκαν από άγρια τέρατα με μεγάλα νύχια...

Και μεις Sofia περιοριζόμαστε στη φραουλίτσα, Ντόρα και φυσικά τα ζουζούνια.

Και κάτι άλλο. Τις διαφημίσεις που τις πας??? Κανονικά απογορεύονται οι διαφημίσεις παιχνιδιών πριν τις 10 το βράδυ. Όλα αυτά όμως που δείχνουν το πρωί Τι είναι???!!! :? Το ημερολόγιο της babrbie, το μαξιλάρι Dora, μαρκαδόροι... έλεος!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο και εμεις δεν μπορουμε να βρουμε ενα παιδικο καλο,εκτος απο την dora.το προβλημα ειναι οτι τα αλλα τα φοβαται και κλαει και θελει να τα αλλαξω,εστω και το παραμικρο να δειξει,κλαιει και φοβαται... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι τα φοβούνται εκείνη τη στιγμή.... έχω παρατηρήσει ότι τα επηρεάζουν και στον ύπνο.... Βλέπουν εφιάλτες και αρχίζουν να έχουν φοβίες...

Γι' αυτό το λόγο, ακόμη και στις παιδικές ζώνες των καναλιών, η Μαρία πάντα βλέπει με επίβλεψη.

Όσο για τις διαφημίσεις... είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται.... Βέβαια τώρα είμαστε σε μια ηλικία που μπορούμε να της εξηγήσουμε γιατί υπάρχουν οι διαφημίσεις και τί σκοπό έχουν.... αλλά πως να το κάνεις;; παιδιά είναι.... δεν θα πάψουν να ζητάνε....

Το άλλο άσχημο είναι, ότι μερικές φορές ανάμεσα στα παιδικά πετάνε και κάτι διαφημίσεις για ενήλικες και τρέϊλερ για εκπομπές ενηλίκων, με είκόνες απαράδεκτες για τα παιδιά;;;;

Τί να κάνουμε;;;;

Εάν δεν ήταν ο άντρας μου... ο οποίος είναι εθισμένος στην τηλεόραση... πραγματικά δεν θα είχαμε TV στο σπίτι.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω πραγματικά αναρωτιέμαι που απευθυνονται τελικα. Προσφατα σε κινουμενα σχεδια ακουω την εξης ατακα απο αντρα-καρτουν προς τη γυναικα του: Ο γαμος μας αγαπητη μου ειναι πιο αξιοπιστος κι απ' την τραπεζα της Αγγλιας...ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ: Ειναι δυνατον ενα παιδι να συλλαβει το νοημα μιας τετοιας εκφρασης; Γαμος; Αξιοπιστος; Τραπεζα της Αγγλιας; Ειμαστε σοβαροι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφηστε τα γραφικα... Σκοτεινα με αγριες φατσες, παιδια-φρικια με περιεργες κομμωσεις και αγριοφωναρες, υποκρουση σκληρης μουσικης. Εχετε ποτε πετυχει το Rocket power; Θα καταλαβετε τι εννοω... Δεν ειναι να απορει κανεις που τα παιδια χανουν την παιδικοτητα τους απ' τα εξι...

 

Θυμαστε τα Στρουμφακια τι απαλα χρωματα και χαρουμενες φωνουλες ειχαν; Την Καντυ, τον αστυνομο Σαινη, τον Τομ και τζερυ, συλβεστερ και τουιτυ...

Ολα τα κακα ξεκινησαν οταν πρωτοεμφανιστηκαν τα χελωνονιτζακια...απο κει κι επειτα ηρθε το χαος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχετε απολυτο δίκιο !!! Εχει κατι winx και δεν θυμαμαι τα ονοματα απο τα αλλα χαζα... και το κακο ειναι οτι μερικες φορες η Αγγελιαννα θελει να τα δει... και γινεται σφαγη... Συνηθως καταληγουμε σε dvd για να γλυτωσουμε, αλλα και αυτο δεν ειναι λύση.... εχουμε απειρα dvd τα εχουμε δει απειρες φορες το καθενα.... ΕΛΕΟΣ !!! Ποσα πια να εχεις ???

 

Οσο για το περιεχομενο, τις λεξεις και την ποιότητα, τι να πω ? Φρικη η κατασταση....

 

Τι να κανουμε ? Να στειλουμε μια επιστολη στο ΕΡΣ ? Και ? Θα γινει κατι ???

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω πραγματικά αναρωτιέμαι που απευθυνονται τελικα. Προσφατα σε κινουμενα σχεδια ακουω την εξης ατακα απο αντρα-καρτουν προς τη γυναικα του: Ο γαμος μας αγαπητη μου ειναι πιο αξιοπιστος κι απ' την τραπεζα της Αγγλιας...ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ: Ειναι δυνατον ενα παιδι να συλλαβει το νοημα μιας τετοιας εκφρασης; Γαμος; Αξιοπιστος; Τραπεζα της Αγγλιας; Ειμαστε σοβαροι;;;

 

Γιατί το άλλο πού το βάζεις;;;;

Σε ταινία Μπάρμπι..... στο τέλος, αφού όλα έχουν πάει καλά και είναι μαζί με τον πρίγκηπα ευτυχισμένοι... του λέει η Μπάρμπι: "αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις και e-mail στο barbie@..... " :shock::shock::shock:

 

Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά.....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και άκουσα ότι το ΕΡΣ θέλει να διακόψει την προβολή του Μπομπ Σφουγγαράκη γιατί λέει προβάλει ομοφυλοφυλικές τάσεις.

 

Ολα αυτά τα μεσημεριαναδικα που προσβάλουν τη νοημοσύνη μας (Ρούλα με τον Αλβανό και Μαλιωτακη και οποιαδήποτε άλλη αποτυχημένη) και η Τατιάνα που προβάλει οποιαδήποτε κατασταση (σιαμαίες-κορίτσι δίχως χερια) για την τηλεθέαση το ΕΡΣ δεν ενοχλείτε?

Link to comment
Share on other sites

Και άκουσα ότι το ΕΡΣ θέλει να διακόψει την προβολή του Μπομπ Σφουγγαράκη γιατί λέει προβάλει ομοφυλοφυλικές τάσεις.

 

Ολα αυτά τα μεσημεριαναδικα που προσβάλουν τη νοημοσύνη μας (Ρούλα με τον Αλβανό και Μαλιωτακη και οποιαδήποτε άλλη αποτυχημένη) και η Τατιάνα που προβάλει οποιαδήποτε κατασταση (σιαμαίες-κορίτσι δίχως χερια) για την τηλεθέαση το ΕΡΣ δεν ενοχλείτε?

 

Ναι!! Αυτό τους μάρανε!! :evil: Το τέρας που βρυχάται στα 3χρονα παιδάκια τους φαίνεται πολύ φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει στον Ιωακείμ είναι ότι παρακολουθεί με περισσότερο ενδιαφέρον τη Ντόρα, Τομ και τζέρυ, μπαγκς μπάνυ, μικυ μάους, παρά τα υπόλοιπα αποκρουστικά κατασκευάσματα (έτσι κι αλλιώς το αλλάζω πάντα όταν το πετυχαίνουμε, αλλά δεν τον τραβάνε αυτά).

Μετά απο μερικά χρόνια όμως, αυτά θα θέλουν να βλέπουν... :?

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησή σας, και επειδή ακόμα δεν αρχίσαμε να βλέπουμε τηλεόραση, ήθελα τη γνώμη σας: Από ποια ηλικία ζητάει ενα παιδί να βλέπει τηλεόραση? Δεν μπορούμε να επιλέγουμε τί θα βλέπει μέσω DVD, οπότε δεν θα έχει και διαφημήσεις? Λέω εγώ τώρα η αθώα, που το παιδί μου είναι μόνο 17 μηνών και δεν μπορεί να μου ζητήσει τίποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αρχίζει να ζητάει από τη στιγμή που θα μάθει ότι υπάρχει η τηλεόραση.

Αν δηλαδή αρχίσεις να του βάζεις τηλεόραση, θα καταλάβει και θα ζητάει.

Πάντως ακόμη και τώρα η Μαρία δεν μπορεί να καταλάβει την ουσιαστική διαφορά του DVD από την τηλεόραση. Ξέρει μεν ότι μπορούμε να διαλέξουμε τί θα δούμε στο DVD αλλά καμιά φορά θέλει να ξαναδεί κάτι στην τηλεόραση ή θέλει να επιλέξει να δει κάτι συγκεκριμένο (το οποίο φυσικά δεν γίνεται).

Γνώμη μου.... καθυστέρησέ το όσο μπορείς....

Κατ' εμέ η τηλεόραση είναι καταστροφική...

Υπάρχουν τόσα ωραία και δημιουργικά πράγματα που μπορούν να κάνουν και να μάθουν από αυτά.... παρά να σπαταλάνε το χρόνο τους και να αποβλακώνονται μπροστά στην TV.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τουλάχιστον απ'οσο βλέπω το γιόκα μου, με ελάχιστες εξαιρέσεις πχ όταν πρωτάρχισε να βλέπει ντόρα, δεν έχει καθίσει πάνω απο μισή ώρα. Βλέπει κάτι, μετά απο λίγο βαριέται, παίζει με κάτι άλλο, μετά μπορεί να ξαναδεί λιγο πάλι κλπ.

Εσάς κολλάνε στην κυριολεξία; δηλ μπορεί να δούν ασταμάτητα 1 ώρα;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τουλάχιστον απ'οσο βλέπω το γιόκα μου, με ελάχιστες εξαιρέσεις πχ όταν πρωτάρχισε να βλέπει ντόρα, δεν έχει καθίσει πάνω απο μισή ώρα. Βλέπει κάτι, μετά απο λίγο βαριέται, παίζει με κάτι άλλο, μετά μπορεί να ξαναδεί λιγο πάλι κλπ.

Εσάς κολλάνε στην κυριολεξία; δηλ μπορεί να δούν ασταμάτητα 1 ώρα;

 

Έτσι και μένα Polina. Μόνο τα Ζουζούνια την καθηλώνουν στον καναπέ επειδή τρελαίνεται για χορό και τραγούδι. Τίποτα άλλο όμως δεν την κάνει να κάτσει να δει πάνω από 5 λεπτα. Βέβαια της τραβάνε πολύ την προσοχή οι διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι... μία ώρα είναι πολύ....

Αλλά μου τη σπάει που όταν βλέπει κάτι που της αρέσει (πχ Ντόρα) μας τραβάει μια "γείωση"!!!!! Της μιλάς και δεν σ' ακούει....

 

Επίσης... άσχετο....

Να τονίσω ότι θεωρώ απαράδεκτο, να χρησιμοποιείται η τηλεόραση ως μπείμπι σίτερ.... Είναι ό,τι χειρότερο μπορούμε να κάνουμε στα παιδιά μας...

Όπως βλέπετε είμαι λίγο αυστηρή στο θέμα τηλεόραση.... αλλά θεωρώ ότι δεν είμαι υπερβολική..

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Eμας είναι 18 μηνών ο Ευθυμάκος και μας ζητάει συνέχεια ενα συγκεριμένο dvd - Το Μαδαγασκάρη !

Φωνάζει το λιοντάρι Άκα (απο Άλεξ) τη μαiμού, μα-μμμμ!!! και διάφορα άλλα και κάθε απόγευμα κάνουμε ότι μπορούμε να τον απασχολούμε για να μην δει dvd!

Προσπάθουμε να παίζουμε παιχνίδια μαζί του, να πηγαίνουμε καμια βολτίτσα γιατί διαφορετικά τρέχει στην τηλεοραση για να δει τη Μαδαγασκάρη! Τρελλό κόλλημα σας λέω...

Όταν νυχτώνει έξω του λέμε ότι τα ζωάκια πάνε για ύπνο και δεν μπορεί να τα δει, οποτε τα χαιρετάει (παει στο τζάμι και χαιρετάει και στέλνει και φιλάκια) ... αλλά την υπόλοιπη μέρα τα αναζητά συνέχεια!

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια επειδη εχει βγει πολυ τηλεορασακιας η Ηλεκτρα, (βλεπε μπαμπας), την αφηνω να βλεπει ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ Kids songs και ΝΤΟΡΑ. Γιατι κατα τα αλλα η TV εχει βλακειες, ειδικα αν εχετε προσεξει μετα την ΝΤΟΡΑ βαζει για 2 λεπτα κατι μαυρα σαν κινεζακια.... μια χαζομαρα!!!! Την πρωτη φορα που δεν το ηξερα τα κοιταγε πολυ περιεργα, δεν της αρεσαν και τωρα οποτε ακουω το κλασικο τραγουδακι στο τελος της ΝΤΟΡΑΣ "WE DID IT" τρεχω να κλεισω την τηλεοραση.

Οσο για DVD εχουμε κατεβασει απο το internet ροζ πανθηρα και tom & jerry, και τρελαινεται!!!!!!!! Της αρεσουν παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

To πόση ώρα μπορούν να βλέπουν τηλεόραση εξαρτάται από το παιδί, νομίζω. Ξέρω παιδιά στην ηλικία του γιού μου (17 μηνών περίπου) που βλέπουν ολόκληρη ταινία. Εγώ για τηλεόραση δεν το συζητάω... Όμως για DVD νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω να του βάζω πότε πότε γιατί ίσως να βοηθάει στην δυνατότητα συγκέντρωσης και στο λεξιλόγιο. Ο άντρας μου όμως είναι ανένδοτος. Μέχρι να κλείσει τα δύο, λέει...

Link to comment
Share on other sites

Ax Fivi.... πόσο δίκιο έχεις γι' αυτά τα κινεζάκια.... Είναι ό,τι πιο αντιαισθητικό έχω δει στην τηλεόραση τώρα τελευταία... Και το περίεργο είναι ότι τα βάζουν στην παιδική ζώνη.... Δεν είχα παρατηρήσει ότι τα δείχνουν συγκεκριμένη ώρα... Ευχαριστώ που το είπες... Θα τρέχω να το αλλάζω κι εγώ... γιατί της δικιάς μου της αρέσουν!!!!!

Maya, έχω την εντύπωση ότι τα DVD δεν θα βοηθήσουν ούτε στην συγκέντρωση ούτε στην ομιλία.... Αλλά καλύτερα να μας έλεγε την άποψή της η Μαρία Στ. ή η Αικατερίνη;;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Ax Fivi.... πόσο δίκιο έχεις γι' αυτά τα κινεζάκια.... Είναι ό,τι πιο αντιαισθητικό έχω δει στην τηλεόραση τώρα τελευταία... Και το περίεργο είναι ότι τα βάζουν στην παιδική ζώνη.... Δεν είχα παρατηρήσει ότι τα δείχνουν συγκεκριμένη ώρα... Ευχαριστώ που το είπες... Θα τρέχω να το αλλάζω κι εγώ... γιατί της δικιάς μου της αρέσουν!!!!!

Maya, έχω την εντύπωση ότι τα DVD δεν θα βοηθήσουν ούτε στην συγκέντρωση ούτε στην ομιλία.... Αλλά καλύτερα να μας έλεγε την άποψή της η Μαρία Στ. ή η Αικατερίνη;;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εμας μας αρεσει η τηλεοραση, αλλα ειναι αναλογα με την διαθεση, την ημερα κλπ... Εχει τυχει να ειναι κρυωμενη και να μην εχει κουραγιο ουτε να κουνηθει και να εχει δει σε μια μερα 2 και 3 ταινίες !!! όταν ομως είναι καλα μπορει να χαζοβλεπει και να παιζει περα δωθε, καθως επισης να βλεπει λιγο, να παιζει, να ξαναβλεπει κλπ... Τελευταια παντως προτιμω να κλεινω την τηλεοραση και να ακουμε μουσικη ... από Ζουζουνια μεχρι Πλουταρχο !!! :wink: χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γενικά την τηλεοραση αποφεύγουμε να την ανοίγουμε όταν ο

Χαράλαμπος δεν κοιμάται.

Του αρέσει πολύ να βλέπει skai ντοκιμαντερ με ζώα και ποδοσφαιρο! :D Και κάθε Κυρική πρωϊ βλέπουμε ζουζούνια! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαζουμε στον Αλεξανδρο μας d.v.d

Ετσι ξερουμε τι βλεπει και χωρις διαφημισεις :wink:

Εχω να σας κανω και μια προταση που ειναι για ολα τα παιδακια μικρα -μεγαλα, κοριτσακια και αγορακια(γιατι βρε κοριτσομανες φτανει πια με τις ομορφες ξανθες και αδυνατες πρωταγωνιστριες :lol: )

Ειναι ο μπαρνυ.Ο μπαρνυ ειναι ο φανταστικος φιλος μιας ομαδας παιδιων.Τα παιδια διαφορετικης ηλκιας,και χρωματος πολλες φορες, δεν ειναι καρτουν ειναι πραγματικα παιδακια που παιζουν χορευουν και τραγουδουν μεσα σε μια ομορφη ιστορια εκπαιδευτικου χαρακτηρα.

Ο Μπαρνυ ειναι ενας μοβ δεινοσαυρος (στολη φυσικα :lol: )που μαζι με τα παιδια ζει τις ιστοριες των παιδιων και τους μαθαινει διαφορα.

Για παραδειγμα σε μια ιστορια μαθαινουν την ζωη στην φαρμα πως παραγεται το γαλακ.λ.π. σε δευτερη ταξιδευει σε ομορφες χωρες του κοσμου η οργανωνει με τα παιδια ενα πικ-νικκ.λ.π

εχει υπεροχα σκηνικα και κουστουμια και τα παιδακια μας δεν περνανε ασκοπα τον χρονο τους στην τηλεοραση!!

Αν ειναι να δουνε κατι ας ειναι τουλαχιστον αυτα τα d.v.d

Τα εχει κανενα απο τα παιδια σας?σας αρεσουν?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαζουμε στον Αλεξανδρο μας d.v.d

Ετσι ξερουμε τι βλεπει και χωρις διαφημισεις :wink:

Εχω να σας κανω και μια προταση που ειναι για ολα τα παιδακια μικρα -μεγαλα, κοριτσακια και αγορακια(γιατι βρε κοριτσομανες φτανει πια με τις ομορφες ξανθες και αδυνατες πρωταγωνιστριες :lol: )

Ειναι ο μπαρνυ.Ο μπαρνυ ειναι ο φανταστικος φιλος μιας ομαδας παιδιων.Τα παιδια διαφορετικης ηλκιας,και χρωματος πολλες φορες, δεν ειναι καρτουν ειναι πραγματικα παιδακια που παιζουν χορευουν και τραγουδουν μεσα σε μια ομορφη ιστορια εκπαιδευτικου χαρακτηρα.

Ο Μπαρνυ ειναι ενας μοβ δεινοσαυρος (στολη φυσικα :lol: )που μαζι με τα παιδια ζει τις ιστοριες των παιδιων και τους μαθαινει διαφορα.

Για παραδειγμα σε μια ιστορια μαθαινουν την ζωη στην φαρμα πως παραγεται το γαλακ.λ.π. σε δευτερη ταξιδευει σε ομορφες χωρες του κοσμου η οργανωνει με τα παιδια ενα πικ-νικκ.λ.π

εχει υπεροχα σκηνικα και κουστουμια και τα παιδακια μας δεν περνανε ασκοπα τον χρονο τους στην τηλεοραση!!

Αν ειναι να δουνε κατι ας ειναι τουλαχιστον αυτα τα d.v.d

Τα εχει κανενα απο τα παιδια σας?σας αρεσουν?

 

Tον έβλεπα εγώ!!!!!!! Το θυμάμαι!! :lol::lol::lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...