Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικές χαρές! ως ποτε θα ειναι κλειστές


Recommended Posts

http://parents.org.gr/news/a581

 

Το είδατε και εσείς αυτό το θέαμα και σε άλλες πόλεις/περιοχές της Ελλάδας?

 

αίσχος!

Πήγαμε στο Ζάππειο για την γιορτη θηλασμού, και να τι είδαμε!

 

Παρακαλώ γράψτε εδώ για να δουμε τελικά πόσοι δήμοι/υπεύθυνοι, απλώς πλήρωσαν να βάλουν μια πινακίδα, και θεώρησαν ότι εκεί τελείωσε η ευθύνη τους!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παιδικές χαρές; Εμείς εδώ στον Πειραιά το έχουμε λύσει ριζικά το θέμα. Από τον Απρίλιο άρχισε η καταστροφή τους για ανακαίνιση, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι πλέον ο πειραιάς δεν έχει παιδικές χαρές.

Σου λένε, γιατί να τις βλεπεις κλειστές; Ας τις χαλάσουμε για να μην αναρωτιώμαστε κιόλας για το πότε θα ανοίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραιά οι αθλητικοί χώροι είναι ανοιχτοί...ή είδηση είναι ότι είναι ακόμη ανοιχτοί για το κοινό. Σε επόμενη φάση θα είναι ανοιχτοί μόνο για όσους έχουν κάρτα της ομάδας....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι περισσότεροι γονείς ξέρουμε πως με υπουργική απόφαση έπρεπε όλοι οι δήμοι της χώρας (αλλά και οι ιδιώτες ιδιοκτήτες παιδότοπων) μέχρι τον Ιούνιο να προβούν σε βελτιώσεις ώστε ΟΛΕΣ οι παιδικές χαρές να είναι ασφαλείς σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι δήμοι απάντησαν πως λεφτά δεν υπάρχουν και έκαναν ότι τους βόλευε! Άλλοι τις σφράγισαν (γιατί έτσι είχε τονίσει το υπουργείο πως θα συμβεί), άλλοι κόλλησαν χαρτί πως η είσοδος γίνεται με ευθύνη των γονέων (γιατί και πάλι βάσει νόμου ο υπεύθυνος περιβάλλοντος κάθε δήμου θα πήγαινε κατηγορούμενος για κάθε ατύχημα) και άλλοι απλά αδιαφορούν μη κάνοντας ούτε το ένα ούτε το άλλο. Φυσικά ούτε λόγος για το αυτονόητο! Να φτιαχτούν και να είναι ασφαλείς! Εδάφη - θάνατος, όργανα σκουριασμένα και σπασμένα.

Ζούμε σ ένα κράτος που δεν υπάρχουν γάζες στα νοσοκομεία, δάσκαλοι στα σχολεία, δωρεάν παιχνίδι για τα παιδιά μας, στέγη και φαγητό για πολλούς συμπολίτες μας ΑΛΛΑ δίνουμε 6.000 μηνιαίως σε κάθε βουλευτή για να μας κοροϊδεύει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητοί γονείς για το άλλο πρόβλημα με τους αθλητικούς χώρους (επισης σημαντικό ) που δεν αφορά τις παιδικές χαρές και την συγκεκριμένη κατάσταση λόγω της υπουργικής απόφασης, να ανοίξετε νέο θέμα και εκεί πρεπει να γινει λιστα όπως η παρακάτω. Βοηθήστε και σε αυτό το πραγμα και εδω στις παιδικές χαρές!

Βγάλτε φωτό και στείλτε τις ! δεν είναι δυνατόν να μείνει άλλο το πράγμα έτσι. Κανείς δεν ενδιαφέρεται! Δώστε ένα τέλος με το να βοηθήσετε στην διάδοση αλλά και συπμληρωση της λίστας για να φανεί πόσες πολλές είναι κλειστές και πόσο οι δήμοι δεν ενδιαφέρονται να λύσουν το πρόβλημα αμέσως.

 

 

έχουμε και λέμε :

 

Παρακαλούμε όσοι έχετε πρόσβαση στις παιδικές χαρές που γνωρίζετε οτι είναι κλειστές, να μας στείλετε φωτογραφίες που να δείχνουν την πινακίδα/λουκέτο και αναφορά περιοχής, στο editor(at)parents.gr ! Βοηθήστε μας να συγκεντρώσουμε στοιχεία έτσι ώστε το θέμα να αποκτήσει δημοσιότητα και οι υπεύθυνοι να κάνουν το έργο το οποίο οφείλουν να κάνουν, άμεσα!

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων, κάθε φωτογραφία θα βοηθήσει, μην ξεχνάτε ότι

εάν δεν υπάρχει κινητοποίηση απο τους άμεσα εμπλεκόμενους (τους ίδιους τους γονείς), ποιός άλλος θα ενδιαφερθεί;

Είναι εμφανές ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται αυτή τη στιγμή! Κάντε κάτι! Διαδώστε αυτή την ανακοίνωση, κ το άρθρο.

 

 

Μετά την ανακοίνωση του άρθρου αυτό στο facebook page μας, (https://www.facebook.com/parents.gr)

έχουμε την εξής λίστα παιδικών χαρών που αυτή τη στιγμή είναι κλειστές:

Λίστα κλειστών παιδικών χαρών (από τον Ιούνιο)

 

  • Ζάππειο
  • Ζωγράφου (Ούλωφ Πάλμε)
  • Ιλίσια (καμία παιδική χαρά ανοιχτή)
  • Μοσχάτο (διπλα στο δημοτικο+νηπιαγωγείο)
  • Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας

Παρακαλούμε βοηθήστε στο να υπάρξει συγκέντρωση των στοιχείων ή στο εμαιλ editor(at)parents.gr ή εδώ.

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κυκλοφορήσει το θεμα με φωτό, (δε φτανει μονο η λίστα γραπτώς!!!) στα ΜΜΕ , μόνο έτσι προκειται να παρει αρκετή δημοσιότητα έτσι ώστε να το βάλουν προτεραιότητα όλοι και να κανουν κατι

 

εδώ αυτό που ανέφερε νομίζω η ravt

Μέχρι στις 30 Ιουνίου 2014 όλοι οι δήμοι της χώρας πρέπει να πιστοποιήσουν τη λειτουργία των παιδικών χαρών.

 

Σύμφωνα με έγγραφο του υπουργού Εσωτερικών Γ. Μιχελάκη, ορίζεται ότι «οι δήμοι οφείλουν να προχωρήσουν στις απαιτούμενες παρεμβάσεις προκειμένου οι υφιστάμενες παιδικές χαρές να προσαρμοστούν στις τιθέμενες προδιαγραφές και να προμηθευτούν το ειδικό σύστημα πιστοποίησης σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 9 της αρ. 28492/2009 απόφασης».

 

 

Μάλιστα διευκρινίζεται ότι οι δήμοι μπορούν να πραγματοποιήσουν δαπάνες για τις απαραίτητες παρεμβάσεις, που άπτονται της ασφάλειας των παιδιών χρηστών των παιδικών χαρών, κατά παρέκκλιση των

οριζόμενων από το νόμο (άρθρο 65, παρ. 5 του ν. 3852/2010) «καθώς προφανώς στη συγκεκριμένη περίπτωση υπερτερεί το δημόσιο συμφέρον, σε συνδυασμό με την τροποποιητική απόφαση που θέτει καταληκτική ημερομηνία την 30.06.2014».

 

Η επικαλούμενη διάταξη νόμου, που μπορεί να παρακαμφθεί ορίζει ότι ένα μήνα πριν από τη διενέργεια των εκλογών και μέχρι την εγκατάσταση των νέων δημοτικών αρχών, το δημοτικό συμβούλιο αποφασίσει μόνο για θέματα που αναφέρονται σε έκτακτες περιπτώσεις εξαιρετικά επείγουσες και απρόβλεπτης ανάγκης. πηγή http://marousiotiko.blogspot.gr/2014/05/30.html

 

προστέθηκαν και πολλά πολλά άρθρα στο άρθρο εδω http://parents.org.gr/news/a581

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μετά τα τραγικό συμβάν στον Αλιμο

με το θάνατο του παιδιού στο Λουνα παρκ

 

έχουν κινητοποιηθεί να "ελέγξουν" και να "απορρίψουν"

τους ακατάλληλους παιδότοπους και παιδικές χαρές!!!

 

Νωρίς το θυμηθηκαν!!!!!

 

Ως συνήθως πρέπει να θρηνήσουμε πρώτα θύματα

για να κινητοποιηθούμε ως κράτος!!

 

Πάντως στο Μοσχάτο έχουν αφήσει κάποιες παιδικές χαρές ανοιχτές....

Εχουν κλείσει αυτές στην εκκλησία της Μεταμορφώσεως

και μια μικρή στον Κηφισσό.

 

Φωτο δεν έχω καταφέρει να βγάλω.....

Θα προσπαθήσω...

(μόλις βρω λίγο χρόνο!)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τι γίνεται, δεν ενδιαφέρεται κανείς να φτιαχτούν οι παιδικές χαρές? ... πραγματικά δεν το καταλαβαίνω!!!!!

 

φωτογραφίες ζητήσαμε, .... μόνο μια μαμά έστειλε! .

Ο κόσμος το έχει δεί αναμφισβήτητα, έχουμε τις στατιστικές. δεκάδες χιλιάδες γονείς.

 

 

Παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω, τι περιμένει ο κόσμος να γίνει,

για να έχουν τα παιδιά του το αυτονόητο ένα ωραίο απλό χώρο να παίξουν.

να ειναι ανοιχτος και ας εχει 3 παιχνιδια μονο.

 

Τι ξέρετε για τις παιδικές χαρές της γειτονιάς σας?

 

Έχουν μαζευτεί καθόλου γονείς που ενδιαφέρονται να κάνουν κάποια δράση ?

 

 

νομίζω της αθήνας ειναι ακόμα κλειστη. !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως ορισμένες (με πινακίδα περί αποποίησης ευθυνών του Δήμου) είναι πότε ανοιχτές και πότε με λουκέτο. Πας και άδικα δηλαδή - κλείστε τις να τελειώνουμε, να το πάρουμε απόφαση!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

στο πεδιο του αρεως επισης ειναι κλειστη.και εχουν βαλει την ανακοινωση οτι απαγορευεται η εισοδος.παει ενας χρονος σχεδον.δυστυχως αναγκαζομαστε να πηδαμε απο διπλα.δε νομιζω παντως οτι ιδρωνει το αυτακι τους.η μητερα μου πηγαινει στα δημοτικα συμβουλια του δημου Αθηναιων και γενικα παρακολουθει και της ειχα πει τοτε να το θιξει το θεμα και με αλλους πολιτες που πηγαινουν αλλα ο ενας πετουσε το μπαλακι στον αλλον.δεν ειχα δει οτι εχει ανοιχτει θεμα και εδω στο φορουμ.θα σας στειλω και εγω φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μόνο αν μας κανουν ρεζίλι διεθνώς, μόνο ίσως τότε αποκτήσουν ξαφνικά ενδιαφέρον. ....

παρακαλώ παρτε φωτογραφίες απο τις ταμπελες.

καθε φωτό είναι χιλιες λεξεις και βοηθά και κανέναν δημοσιογράφο, αν οχι Ελληνα, τότε ξένο,

να αναλάβει το θέμα!

βοηθήστε ! αυτό το κάτι, μια φωτογραφία!

ή ανεβαστε τις imageshack ή στείλτε τις με μαιλ σε μας. ( editor (at) parents.org.gr)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο δημοσιογράφος περιμένει τις φωτογραφίες των μαμάδων ενός φόρουμ για να αναδείξει το θέμα;;;

 

Το ότι δεν έχουν λεφτά οι δήμοι για να ξαναστήσουν τις παιδικές χαρές ή τέλοσπάντων ότι δεν είναι αυτή η προτεραιότητά τους είναι γνωστό. Το ότι αυτό επικρατεί πανελλαδικά επίσης είναι γνωστό.

Το ότι δεν ασχολούνται ή το θάβουν δεν είναι επειδή δεν το γνωρίζουν ή επειδή δεν έχουν φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειδα το θεμα στο φορουμ να στειλουμε φωτογραφιες(πριν 2 μηνες)πηγα για να βγαλω φωτογραφιες τις ανακοινωσεις στο πεδιο του αρεως και δυστυχως εχουν σχιστει.ηταν χαρτια που ελεγαν οτι ειναι κλειστη η παιδικη χαρα οποτε ή καποιος τα εσκισε ή απο τον καιρο.παντως η εικονα ειναι η εξης που επικρατει σε ενα απο τα μεγαλυτερα παρκα της αττικης.κλειδαρια στην πορτα και απο ενα υπερηψωμενο σημειο στην ακρη που τελειωνουν τα καγκελα γονεις με τα παιδια και βρεφη πηδουν για να μπουν μεσα μαζι με τα καροτσια.εαν περασεις απο διπλα και βλεπεις ολον αυτον τον κοσμο δεν καταλαβαινεις οτι ειναι κλειδωμενα.ειχα στειλει την μητερα μου στον δημο Αθηναιων που κανουν συμβουλια κτλ και ριχνανε το μπαλακι στην νομαρχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
Μα ο δημοσιογράφος περιμένει τις φωτογραφίες των μαμάδων ενός φόρουμ για να αναδείξει το θέμα;;;

 

Το ότι δεν έχουν λεφτά οι δήμοι για να ξαναστήσουν τις παιδικές χαρές ή τέλοσπάντων ότι δεν είναι αυτή η προτεραιότητά τους είναι γνωστό. Το ότι αυτό επικρατεί πανελλαδικά επίσης είναι γνωστό.

Το ότι δεν ασχολούνται ή το θάβουν δεν είναι επειδή δεν το γνωρίζουν ή επειδή δεν έχουν φωτογραφίες...

 

δεν το είχα δει αυτό το σχόλιο.

 

Λοιπον,

γενικεύω λίγο προς χάριν του παραδείγματος, αλλα πρεπει να ξέρετε ότι,

συνήθως οι περισσότεροι δημοσιογράφοι

 

για να αναδείξουν κάτι θα πρέπει αυτό να αφορά πολύ κόσμο.

το ότι αυτό που συζητάμε,

ΔΕΝ εχει ευαισθητοποιησει τους γονείς όσο θα έπρεπε,

είναι κακό.

 

Αν δεν βρεθούν οι λίγοι, γονείς που θα ξεκινήσουν την διαδικασία ευαισθητοποίησης,

με το να διαδώσουν το θέμα αλλά και να προσφέρουν (την όποια φωτογραφία, ακόμα κ αν δεν εχει χαρτί, απλώς με το λουκέτο , εάν αυτό υπάρχει)

 

πως θα βρεθούν οι πολλοί υπόλοιποι, ως κοινό, στο οποίο στοχεύει ο δημοσιογράφος

για να έχει ως κριτήριο να ασχοληθεί με ένα θέμα...?

 

ξέρετε πολύ καλά ότι οι δημοσιογράφοι αρκετές φορές (όχι όλοι) ασχολουνται με ένα θέμα μόνο εάν έχει "θεαματικότητα".

Ε εάν δεν μπορούν να συγκεντρωθούν κάν 40 φωτογραφίες,πχ, την στιγμή που το θέμα πχ μονο αυτό εχει 9.000 θεάσεις,

τι δείχνει αυτό στον δημοσιογράφο?

ε ότι και οι ίδοι οι γονείς, δεν μπορούν καν να "θυμωσουν " αρκετά με αυτό το γεγονός,

και να δράσουν οι ίδιοι,

 

όσο θα χρειαζόταν για να το κάνουν θέμα και να δικαιολογεί το γεγονός για να το κάνουν μεγάλο θέμα.

 

Εάν η ίδια ομάδα ανθρώπων τους οποιους αφορά αυτό ΑΜΕΣΑ, δεν ενδιαφέρεται αρκετά,

αμφιβάλλω για το οτι θα το κάνει ποτέ κάποιος τρίτος, έγκαιρα, σύντομα...? μακάρι να βγώ λάθος, αλλά...προσωπικά στην περιοχή μου ειναι κάποιες που έχουν φτιαχτεί προσφατα. το θέμα δηλαδή δε με αφορά άμεσα. εξαρχής το θέμα το συζητώ για τις περιοχές που ΔΕΝ έχουν εν λειτουργία παιδική χαρά.

πιο παραδίπλα από το δήμο μου καποιες παιδικες χαρές, τις επισκευάζουν τώρα.

 

τι γίνεται στους υπόλοιπους νομούς και δήμους? γίνεται κάτι?

τι βλέπετε?

έχουν ανοίξει οι παιδικές χαρές στις γειτονιές σας? χωρίς να πειτε που ακριβως... απλώς , πχ. "στο δημο μου , ειναι ακομα κλειστές". ίσως θα βοηθούσε ψηφοφορία ανώνυμη,

"οι παιδικές χαρές της περιοχής σας, που ήταν κλειδωμένες το διάστημα...... , έχουν πλέον επισκευαστεί/έχουν ανοίξει;"

με τις επιλογές:

-ναι επισκευάστηκαν

-ναι ξεκίνησαν να επισκεύάζονται / βλέπουμε έργα

-όχι είναι ακομα κλειδωμένες

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδώ που μενω εγω παιδικη χαρα καινουρια οποτε δεν εκλεισε καθολου...ουτε ειδα και πουθενα κοντα μας παιδικη χαρα κλειστη η αληθεια είναι...ειδα μια που ανακαινιστηκε το καλοκαιρι.

 

Θελω όμως να αναφερω κατι το οποιο μπορει να είναι ολιγον ασχετο αλλα για μενα βασικο.Πριν φτιαχτει η παιδικη χαρα διπλα μας πηγαινα τα παιδια μου σε μια άλλη η οποια βρισκοταν διπλα σε μια εκκλησια και ένα παρκακι.Με δωρεα καποιου (δε θυμαμαι καν ποιου) ξεκινησαν να αναβαθμιζουν τον προαυλιο χωρο της εκκλησια...εφτιαξαν παρτερια με λουλούδια,ενα χωρο με συντριβανι και χωρο για να κανουν ποδηλατο τα παιδακια.Οταν ρωτήσαμε για ποιο λογο δε φτιαχνουν και την παιδικη χαρα μας ενημερωσαν ότι ειχαν ολη τη διαθεση να τη φτιαξουν αλλα οι κατοικοι της γειτονιας μαζεψαν υπογραφες και ζητησαν να μη φτιαχτουν οι κουνιες...φοβηθηκαν όπως καταλαβαίνετε ότι αν τις έφτιαχναν θα μαζευονταν πολλα παιδακια και θα εκαναν φασαρια...ημαρτον.

 

Όταν ξεκινησαν να φτιαχνουν την παιδικη χαρα κοντα στο Σπιτι μας...η οποια ομοιως κατασκευαστηκε με τη δωρεα καποιου...και παλι οι κατοικοι της γειτονιας γυριζαν πορτα πορτα και μαζευαν υπογραφες για να μη γινουν οι κουνιες.Απλα δεν τους περασε.

 

Αλλα τέτοιοι ειμαστε...μπροστα στην ασφαλεια των παιδιων...σκεφτόμαστε μη και μας χαλασει κανεις την ησυχια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρωτήσαμε για ποιο λογο δε φτιαχνουν και την παιδικη χαρα μας ενημερωσαν ότι ειχαν ολη τη διαθεση να τη φτιαξουν αλλα οι κατοικοι της γειτονιας μαζεψαν υπογραφες και ζητησαν να μη φτιαχτουν οι κουνιες...φοβηθηκαν όπως καταλαβαίνετε ότι αν τις έφτιαχναν θα μαζευονταν πολλα παιδακια και θα εκαναν φασαρια...ημαρτον.

 

Όταν ξεκινησαν να φτιαχνουν την παιδικη χαρα κοντα στο Σπιτι μας...η οποια ομοιως κατασκευαστηκε με τη δωρεα καποιου...και παλι οι κατοικοι της γειτονιας γυριζαν πορτα πορτα και μαζευαν υπογραφες για να μη γινουν οι κουνιες.Απλα δεν τους περασε.

 

Αλλα τέτοιοι ειμαστε...μπροστα στην ασφαλεια των παιδιων...σκεφτόμαστε μη και μας χαλασει κανεις την ησυχια μας.

 

Καλα...σοβαρα τωρα??? :confused::roll::shock:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.σημερα ειδα πρωτη φορα το θεμα.στην πολη μου ειχαμε αρκετες παιδικες χαρες.εχει 2χρονια τωρα που η τις κλειδωσαν η τις ξηλωσαν.υπαρχουν κανα δυο ανοιχτες αλλα ειναι μακρια μας.δεν ειναι τελειες αλλα δε θεωρω απαραιτητο το ταρταρ.μια χαρα ειναι κ το χωμα.αν πεσεις στο ταρταρ ποναει πολυ..γενικα δεν εχουν παιχνιδια για πολυ μικρα παιδακια.τωρα τελευταια ειδα κ μια ολοκαινουρια η οποια ειναι κλειδωμενη.κ ετσι μπαινουν μονο μεγαλα παιδια χωρις γονεις κ πολυ πιθανο να τη διαλυσουν.εχει ξανασυμβει αυτο.ποτε δεν εχω δει σημειωμα.το θεμα το ειχα απλα ακουστα.εχω ακουσει κ οτι αν τις εφτιαξε ιδιωτης τις κραταει κλειδωμενες αν ο δημος του χρωσταει λεφτα!θα προσπαθησω να μαζεψω φωτο κ να τις στειλω στο μειλ.οοως κ για τα παντα στη χωρα μας πρεπει να πληρωνεις στα ιδιωτικα για να κανεις αυτο που θελεις..μενω στην ξανθη

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας περιοχή ποτέ δεν έκλεισαν οι κούνιες ούτε έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στις γύρω περιοχές. Είμαι νότια.

 

Το ίδιο και σε εμάς (επίσης νότια προάστια) όλες ανοιχτές και καλοδιατηρημένες.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμάς (επίσης νότια προάστια) όλες ανοιχτές και καλοδιατηρημένες.

 

Μια απο τα ιδια. Οσες εχω δει κλειστες είναι γιατί εχουν σκοπο να τις φτιαξουν οπως κ γίνεται εντος καποιων μηνων.

Στην περιοχη μου εχουν αρχισει κ φτιαχνουν ολοενα κ περισσοτερες παιδικες χαρες, χαρη στη χρημστοδοτηση ιδιωτων γιατι ο δημος λεει δεν εχει λεφτα. Π.Φαληρο, Αλιμος, Ελληνικο που ξερω ολο κ τις ανακαινιζουν. Κατι εχει αρχισει κ κανει κ η Γλυφαδα σιγα σιγα...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί με το θέμα... :(

 

Όσο είχα τα παιδιά μικρά δε μπορούσα να καταλάβω αυτή την εγκατάλειψη των παιδικών χαρών. Πήρα τηλέφωνα, ενημέρωσα για την κατάσταση, μίλησα με συνεργεία... και πράγματι τις έφτιαξαν. Λίγες μέρες μετά... ήταν σε ίδια και χειρότερα χάλια! Ξανά τηλέφωνο, ξανά φτιάξιμο, κράτησε λίγες μέρες... και πάλι χάλι.

 

Και ο λόγος?!

Κάτι "καλόπαιδα" (ηλικίες 12 - 17) που τα πιάνει η καταστροφομανία.... Μόλις βλέπανε πως ήταν καινούρια... πηγαίνανε και κάνανε ταρζανιές. Καταστροφές γίνονταν αμέσως και συνήθως ήταν χειρότερες από πριν.

 

Πριν π.χ. έλειπε μια σανίδα στο πάνω μέρος της τσουλήθρας. Βάλανε τη σανίδα από το συνεργείο. Έκαναν τσουλήθρα γελώντας τα καλόπαιδα, σε πλαστική τσουλήθρα τύπου σωλήνα, και φυσικά στο τελείωμα έσπασε κάνοντας μια μεγάλη τρύπα. Όποιο παιδί πήγαινε να κάνει μετά, κινδύνευε με ακρωτηριασμό.

 

Πριν μπορεί να έλειπε μια βίδα και να ήταν στραβή η κούνια. Μετά την αποκατάσταση της ζημιάς, ξήλωσαν τα καλόπαιδα όλη την κούνια για να κάνουν μονόζυγο.

 

Οπότε, αν δε μαζέψουμε ως γονείς τα βλαστάρια μας....

αν δε συμμαζευτούμε ως κοινωνία σε νοοτροπία...

αν δε βάλουμε έστω έναν φύλακα και συρματόπλεγμα (τέτοιο μας αξίζει δυστυχώς!!!)...

παιδική χαρά... δε θα δούμε ....

 

Εγώ απογοητεύτηκα.

Μετά από εκείνο το χρονικό διάστημα, δεν ξαναπήρα τηλέφωνο. Δεν είχε νόημα...

 

Στη μία και μοναδική παιδική χαρά που ο δήμος έσκασε χρήματα και την έφτιαξε, τα παιχνίδια ήταν πραγματικά πολύ απότομα και επικίνδυνα. Αυτή παραδόξως άντεξε! Μέχρι που πράγματι υπήρξε ακρωτηριασμός παιδιού....... (Φαινόταν πως δεν ήταν για μικρές ηλικίες).

 

Το κεφάλαιο παιδική χαρά... για μας είχε κλείσει οριστικά.... Χώμα, αλάνα και αυτοσχέδια παιχνίδια....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω πετυχει κατά καιρους κατι μαντράχαλους που πανε στην παιδικη χαρα να ξεσκασουν...ξεσπασουν...whatever.Παντα καποιος από τη γειτονια τους κανει παρατηρηση και τους διωχνει...γιατι οντως είναι θεμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon η αλήθεια είναι οτι στην δική μας περιοχή όλες οι παιδικές χαρές είναι περιφραγμένες και τη νύχτα κλειδώνουν. Υπάρχουν φυσικά περιστατικά βανδαλισμών ( κυρίως γκράφιτι) αλλά αυτό ενοχλεί κυρίως την αισθητική μας.

Όταν προκύψουν ζημιές επιδιορθώνονται αρκετά γρήγορα και πάντα νωρίς το πρωί πηγαίνουν άνθρωποι που σκουπίζουν και αδειάζουν τους σκουπιδοντενεκέδες. Τα αυτονόητα δηλαδή που θα έπρεπε να εφαρμόζονται παντού αλλά δεν...

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...