Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Συνταγή για ψωμάκι τύπου σταφιδόψωμο

 

υλικά για φρατζόλα περιπου 700γρ.

250ml νερό

2κ.σ. λάδι

1/2 κ.γ. κανέλα

1 κ.σ. ζάχαρη

1 κ.γ αλάτι

350 γρ. αλεύρι

8 γρ. μαγιά (1 συσκευασία)

150 γρ. σταφίδες (εγώ ανακάτεψα σταφίδες, αποξηραμένα βερίκοκα, φράουλες αποξηραμένες, μπορείτε να βάλετε και ξηρούς καρπούς!)

Στον αρτοπαρασκευαστή του λιντλ, χρησιμοποιώ το πρόγραμμα για γλυκό.

Στην ουσία ψήνει λίγη περισσότερη ώρα απ' ότι το ψωμί.

Μετά το πρώτο φούσκωμα, μπορείτε να προσθέσετε τις σταφίδες.

Καλοφάγωτο!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νικακι,μου ειπαν οτι για να βαλω σταφιδες ή φρουτα πρεπει να ειναι καλυτερα πασπαλισμενα με αλευρι.εσυ τι λες που εχεις κανει το σταφιδοψωμο?μηπως θα ηταν καλυτερα με αλευρι? :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι όταν βάλεις αλεύρι, κολλάνε στο ζυμάρι και μένουν στην επιφάνεια. αυτό όμως ισχύει όταν τις ρίχνεις στο κέικ από πάνω στο ταψί. γιατί στον αρτοπαρασκευαστη, που αφού τις ρίξεις ξαναζημώνει, δεν στέκει.

Πάντως εγώ δεν βάζω αλεύρι, και άλλες πάνε πάνω, άλλες κάτω...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιαστηκα με ολα αυτα που γραψατε και ειπαμε με τον αντρα μου να παρουμε και εμεις εναν.Απ΄οτι καταλαβα ειστε ολοι ευχαριστημενοι με τους αρτοπαρασκευαστες σας. Λεμε να δουμε για τον izzy ,γιατι ειναι σχετικα οικονομικος αλλα εχει και καλα χαρακτηριστικα. Μπορει να μου απαντησει καποιος που τον εχει αγορασει αν οντως αξιζει?

Ευχαριστω!

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες...

Μικρη διαφορά τιμης με τον κενγουντ...Πάρε αν μπορεις να πληρωσεις την διαφορά τον κενγουντ...κλάσεις ανωτερος στα μηχανηματα κουζίνας...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως κορίτσια επειδή δεν μου αρέσει το ψήσιμο που κάνει ο αρτοπαρασκευαστής (το ψωμί έχει υπερβολική ψίχα, χοντρή κόρα και σχήμα σαν ψωμί του τοστ) και επειδή χρειάζεται 3 ώρες και 15 λεπτά (έχω τον Kenwood 350) για να ολοκληρώσει τη διαδικασία (ζύμωμα, φούσκωμα και ψήσιμο), αφήνω τον αρτοπαρασκευαστή να ζυμώσει (=30 λεπτά) και μετά βάζω τη ζύμη σε πυρεξάκι αλειμμένο με λάδι ή μακρόστενη φόρμα για κέικ και το βάζω σε προθερμασμένο φούρνο στον αέρα, στους 100 βαθμούς για 30 λεπτά και μετά ανεβάζω τη θερμοκρασία στους 160 περίπου για άλλα 20-25 λεπτά.

 

Το ψήσιμο γίνεται τέλειο και ο κόπος είναι πραγματικά ελάχιστος. Το ψωμί μου είναι έτοιμο σε 1.30 ώρα και όχι σε 3.15!!!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά για ζυμωμα...το φουσκωμα;;;Το βάζεις χωρις φουσκωμα;;;

 

Αggeloudia, σε 30 ή 35 λεπτά τελειώνει το ζύμωμα στον αρτοπαρασκευαστή, οπότε το βγάζω από εκεί, το βάζω στο πυρεξάκι και το αφήνω για 30 λεπτά στους σχεδόν 100 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουσκώσει και μετά το βάζω για άλλα 25 λεπτά στους 160 βαθμούς για να ψηθεί. (σύνολο περίπου 1.30 ώρα)

 

Πολύ μεγάλη σημασία στη γεύση παίζει επίσης το αλεύρι, εγώ συνήθως προτιμώ το πολύσπορο ψωμί (βάζω 400 γραμ. πολύσπορο "Γεώργαρη" (ή κάπως έτσι τελος πάντων είναι το όνομα) και 200 γραμ. "αλεύρι για ζυμωτό" (μια κίτρινη συσκευασία). Και τα δύο αλεύρια τα βρίσκω στον Βασιλόπουλο (στο Σκλαβενίτη δεν έχει το πολύσπορο).

 

Εκτός από το αλεύρι (που ανέφερα την πατέντα :lol: με τα δύο αλεύρια), για τα υπόλοιπα υλικά χρησιμοποιώ τη συνταγή που έχει στο βιβλιαράκι η Kenwood για το πολύσπορο. Αν τη θέλει κάποια κοπέλα ας μου πει να τη γράψω!

 

Καλή επιτυχία!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιαστηκα με ολα αυτα που γραψατε και ειπαμε με τον αντρα μου να παρουμε και εμεις εναν.Απ΄οτι καταλαβα ειστε ολοι ευχαριστημενοι με τους αρτοπαρασκευαστες σας. Λεμε να δουμε για τον izzy ,γιατι ειναι σχετικα οικονομικος αλλα εχει και καλα χαρακτηριστικα. Μπορει να μου απαντησει καποιος που τον εχει αγορασει αν οντως αξιζει?

Ευχαριστω!

 

Γεια σου Κιάρα! Εγώ έχω τον Izzy (All bread 1129) που τον αγόρασα για 2 λόγους. 1ον έκανε μόνο 75 ευρώ οπότε λέω και να το μετανιώσω δε θα κλαίω τα λεφτά και 2ον είναι πολύ πιο μικρός από τους άλλους (μέγεθος φριτέζας) και δε θα μου πιάνει πολύ χώρο ούτε στον πάγκο της κουζίνας, ούτε στο ντουλάπι αν χρειαστεί να τον βάλω ποτέ....(Δεν χρειάζεται!! όλο ψήνω!!) Οι kenwood έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή και είναι πολύ μεγάλοι. Είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Μέρα παρά μέρα φτιάχνω το ψωμάκι μας που είναι μούρλια! Έχει 12 προγράμματα, φτιάχνει ψωμάκια, κέικ, τσουρέκια κλπ. Μπορείς και να ζυμώσεις μόνο και να ψήσεις. Κάνει και μαρμελάδα. Έχει χρονοκαθυστέρηση για να το βάλεις να είναι έτοιμο ζεστό ότι ώρα θες, 3 επιλογές για ανοιχτόχρωμη, μέτρια η καλοψημένη κόρα και κάνει 750γρ ή 900 γρ ψωμί. Έχει και βιβλίο με συνταγές. Στην αρχή θα το ακολουθείς κατά γράμμα και μετά θα κάνεις τις δικές σου δοκιμές. Αν τον πάρεις τελικά γράψε μου πμ να σου στείλω 2 συνταγές για ψωμάκι που κάνω εγώ και μας αρέσει να το δοκιμάσεις. Ακόμα σε στάδιο δοκιμών είμαι. Κι αν έχεις κάποια απορία σφύρα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν αξίζει να πληρώνεις έναν αρτοπαρασκευαστή μόνο και μόνο για να ζυμώνει. Καλύτερα τότε να επενδύσεις σε μια κουζινομηχανή που μπορεί και ζυμώνει και κάνει και άλλα πράγματα. Χώρια που λερώνεις και αρτοπαρασκευαστή και ταψάκι. Η ευκολία του είναι ότι ρίχνεις τα υλικά και φεύγεις, αλλιώς ένα ζύμωμα όλες το καταφέρνουμε :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,ευχαριστω για τις απαντησεις σας. :D

Aggeloudia φανταζομαι ,οτι πληρωνεις παιρνεις και η Kennwood ειναι απο τις καλυτερες μαρκες ,αλλα αυτο που σκεφτομουν ειναι ακριβως οπως το περιεγραψε η daskala.

Daskala,ευχαριστω για την προσφορα σου για συνταγες,αν μπορεις στειλε pm,να τις εχω, για να ξεκινησω μ'αυτες.Δεν ξερω ποτε θα παμε να τον αγορασουμε,αλλα θα σας γραψω τα κατορθωματα μας.

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Σήμερα το lidl έχει αρτοπαρασκευαστή με 49 ευρώ. Τον ξέρει καμιά; Είναι καλός; Η τιμή είναι δελεαστικότατη. Λέτε να είναι κινέζικος;

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!

Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.

Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...

Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!

Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

 

Είναι ίδιος με αυτόν που έχει σήμερα προσφορά; Είσαι ευχαριστημένη; Ζυμώνει τσουρέκια; Κάνει μαρμελάδα;

 

Θέλω τα φώτα σου.

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

40+ μαμα, τώρα το είδα, σόρυ... δεν ξέρω ποια είναι η τωρινή προσφορά του Lidl, αλλα ο δικός μου είναι ένας ινοξ. Είναι μια χαρά και το ψωμί του καλό και με διάφορες συνταγές και κάνει και τσουρέκια και μαρμελάδες. Μαρμελάδα έφτιαξα, μια χαρά είναι, τσουρέκι με βάση τη συνταγή του που έφτιαξα, δεν τρελάθηκα, αλλά γενικώς δεν τρελαίνομαι με τα τσουρέκια...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχει καποια τον αρτοπαρασκευαστη της Rohnson; σημερα ειδα οτι στο καρφουρ μαζευεις κουπονια για μικροηλεκτρικα κι εχουν τον αρτοπαρασκευαστη rohnson με 49,90 και πεντε κουπονια,ενω αναφερει οτι λιανικη τιμη ειναι 109,90.Η μαμα μου θελει να φτιαχνει ψωμι και αυτος εχει νομιζω καλη τιμη.Γραφει οτι εχει 8 προγραμματα,κανει ψωμι 750,1000 και 1250 gr κι η ισχυς του ειναι 400w.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτήν την συνταγή για τσουρέκι.

 

Γίνεται ΤΕΛΕΙΟ !!!

 

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=2036

 

Η συνταγή γίνεται με δυο τρόπους: και στον αρτοπαρασκευαστή αλλά και παραδοσιακά με ζύμωμα στο χέρι.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και σας ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για τις πολύ ωραίες συνταγές σας!

Εγώ με τον αρτοπαρασκευαστή , από όταν πρωτοκυκλοφόρησε, είχα ένα κόλλημα. ¨Θα τον πάρω, θα τον πάρω, μα σιγά τα λεφτά που κάνει!¨, έλεγα κάθε τόσο. Φυσικά όμως , όσο οικονομικό και αν είναι κάτι, τις περισσότερες φορές, όλο και κάτι άλλο προηγείται, και που? λεφτά για τον αρτοπαρασκευαστη. Ώσπου φέτος για να μην σας ζαλίζω, μου τον έφερε ο Άγιος Βασίλης - σύζυγος που είδε και απόειδε , και αν δεν ήμουν και είμαι ακόμα έγκυος, θα είχα κολλήσει βεντούζα στο ταβάνι απο την χαρά μου!!Απο τότε, ο πατέρας μου έχει πάρει 6 κιλά και η μαμά μου όπου να'ναι θα με κυνηγάει να μου ανοίξει το κεφάλι με τον κάδο!!Μάλλον περιμένει να γεννήσω πρώτα!!(φυσικά αστειεύομαι)!!

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχω απο συσκευή στο σπίτι μου!!( ας μην υπερβάλλω, μάλλον το πλυντήριο είναι!!). Ο αρτοπαρασκευαστής μου είναι Tefal και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Το κακό είναι ότι έχω χάσει αυτές τις μεζουρίτσες με τα κουταλάκια, το μικρό και το μεγάλο, και δεν μπορώ τώρα να υπολογίσω την ποσότητα..Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο, ή έστω να μου πει καμιά σας, σε τι ποσότητες αντιστοιχούν??

 

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και σας ευχαριστώ και εγώ προσωπικά για τις πολύ ωραίες συνταγές σας!

Εγώ με τον αρτοπαρασκευαστή , από όταν πρωτοκυκλοφόρησε, είχα ένα κόλλημα. ¨Θα τον πάρω, θα τον πάρω, μα σιγά τα λεφτά που κάνει!¨, έλεγα κάθε τόσο. Φυσικά όμως , όσο οικονομικό και αν είναι κάτι, τις περισσότερες φορές, όλο και κάτι άλλο προηγείται, και που? λεφτά για τον αρτοπαρασκευαστη. Ώσπου φέτος για να μην σας ζαλίζω, μου τον έφερε ο Άγιος Βασίλης - σύζυγος που είδε και απόειδε , και αν δεν ήμουν και είμαι ακόμα έγκυος, θα είχα κολλήσει βεντούζα στο ταβάνι απο την χαρά μου!!Απο τότε, ο πατέρας μου έχει πάρει 6 κιλά και η μαμά μου όπου να'ναι θα με κυνηγάει να μου ανοίξει το κεφάλι με τον κάδο!!Μάλλον περιμένει να γεννήσω πρώτα!!(φυσικά αστειεύομαι)!!

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχω απο συσκευή στο σπίτι μου!!( ας μην υπερβάλλω, μάλλον το πλυντήριο είναι!!). Ο αρτοπαρασκευαστής μου είναι Tefal και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Το κακό είναι ότι έχω χάσει αυτές τις μεζουρίτσες με τα κουταλάκια, το μικρό και το μεγάλο, και δεν μπορώ τώρα να υπολογίσω την ποσότητα..Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο, ή έστω να μου πει καμιά σας, σε τι ποσότητες αντιστοιχούν??

 

Γειά χαρά και καλώς σας βρήκα!

 

Στον δικό μου αρτοπαρασκευαστή τον Izzy (φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει σε όλους γιατί και στου Lidl τις ίδιες μεζούρες είχε) η μεγάλη μεζουρίτσα είναι όσο μια κουταλιά της σούπας κανονική και η μικρή είναι όσο ένα κουταλάκι του γλυκού. :wink: Έτσι θα είναι και στο δικό σου μάλλον οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς που τα έχασες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολες τις φουρναρισες!!

εχω προβλημα!!εχασα καπου τον αναδευτηρα του kenwood 256 kai den mporv na to brv poyuena...olo lene pvw gia to sygkekrimeno montelo den yparxoyn antalaktika :shock: εχει καμια κατι υπ'οψην?

ευχαριστω και σορυ για το μικρο κομματι greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις φουρναρισες!!

εχω προβλημα!!εχασα καπου τον αναδευτηρα του kenwood 256 kai den mporv na to brv poyuena...olo lene pvw gia to sygkekrimeno montelo den yparxoyn antalaktika :shock: εχει καμια κατι υπ'οψην?

ευχαριστω και σορυ για το μικρο κομματι greeklish

 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά για ρώτα μήπως είναι ίδιος ο αναδευτήρας με αυτόν του kenwood 350, οπότε πάρεις αυτόν...

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει καποια τον αρτοπαρασκευαστη της Rohnson; σημερα ειδα οτι στο καρφουρ μαζευεις κουπονια για μικροηλεκτρικα κι εχουν τον αρτοπαρασκευαστη rohnson με 49,90 και πεντε κουπονια,ενω αναφερει οτι λιανικη τιμη ειναι 109,90.Η μαμα μου θελει να φτιαχνει ψωμι και αυτος εχει νομιζω καλη τιμη.Γραφει οτι εχει 8 προγραμματα,κανει ψωμι 750,1000 και 1250 gr κι η ισχυς του ειναι 400w.

 

Συγχαρητηρια κατ' αρχην για τις υπεροχες πληροφοριες και την ενημερωση που δινετε.

Επειδη σκεφτομουν και εγω να αγορασω το συγκεκριμενο μηχανημα, το ειδα απο κοντα και αναφερει το βαρος του ψωμιου σε lb, που σημαινει 1lb = 0.5 kg, αρα ειναι λαθος αυτο που γραφει στο κουτι του 750,1000 και 1250 gr. Ισχυει το 500,750,1000 γρ. Ο καδος του ειναι μακροστενος σαν του Kenwood (το θεωρω πλεονεκτημα).

Μαλλον αυτον θα αγορασω για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...