Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Όταν πρόκειται για ζύμες που θα ψήσεις ή θα τηγανήσεις αλλού ναι!

Ζύμη για πιροσκί, για τσουρέκι, κλπ. Απλά βάζεις πρώτα τα υγρά και μετά τα στερεά, βάζεις το πρόγραμμα του ζυμώματος και την αφήνεις να φουσκώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fragola δεν ειναι κακη η σκεψη σου..απλα

φοβηθηκα να πειραματιστω για αυτο κ ρωτησα

αν το εχει τολμησει καποια κοπελα ηδη για να

μας πει τα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια ολα γινονται οπως λεει και η φιλη fragola... στον αρτοπαρασκευαστή

Οπως λοιπόν γινεται η ζυμη για πιτσα και για τσουρέκι που το βγάζεις και το ψηνεις στον φουρνο, ετσι γινεται και του πυροσκί αλλά δεν εχω συνταγή

Εγω θα αφτιαχνα την ζυμη που εχει το βιβλιαράκι με τα γλυκά ψωμια αλλά θα εβαζα λιγότερη ζάχαρη...Λεω τωρα εγώ...!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σκερφτομαι κι εγω να αγορασω αρτοπασκευαστη εχετε να μου προτεινεται καποιον;σε τι τιμες κυμαινονται;

 

 

Καλημέρα. Τον kenwood που πήρα εγώ τον πήρα 119 ευρώ αλλά υπάρχουν και άλλα μοντέλα της ίδιας εταιρείας με λιγότερα.

t4Esp3.png qIf3p3.png

Στις 18-12-2010 ήρθε στη ζωή το τρίτο Αστεράκι μας!!! Η μπουμπού μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

HELP !!!!

 

Εκανα τσουρέκι αλλά δεν βγήκε τελικά τσουρέκι :?

 

Έβαλα τα υλικά στον αρτοπαρασκευαστή όπως έδωσε τις αναλογίες η aggeloudia αλλά με ελάχιστα λιγότερο αλεύρι γιατί μου φάνηκε ότι ζορίζόταν το μηχάνημα. Σε εκείνην την φάση έβαλα και λίγο ζεστό νερό για να μην το κάψω :)

 

Τα ζύμωσε και βγήκε μια ωραία μπαλίτσα που όταν την πιεζες με το δάχτυλο είχε ελαστικότητα και επανερχόταν. Ως εδώ είμαστε σούπερ.

 

Μετά δεν την έβγαλα την ζύμη απο τον κάδο αλλά άφησα όλο το πρόγραμμα 11 να το φουσκώσει δλδ για 1 ώρα και αυτό ήρθε και ξεχείλισε !!!

 

Τελικά όταν το έβγαλα απο τον κάδο δεν ήταν η σφιχτή όμορφη ζύμη που είχα πριν το φούσκωμα αλλά μια πιο αραιή που κολλούσε στα χέρια πάρα πολύ.

 

Έβαλα λίγο αλεύρι στα χέρια και έπλεξα την ζύμη σε 2 πλεξόυδες και τις έβαλα στον φόυρνο για 30΄ (τον είχα ζεστάνει στους 50 βαθμούς πιο πριν)

 

Άρχισε πάλι να φουσκώνει αλλά περισσότερο να απλώνει.

 

Τελικά όταν ψήθηκαν (στους 150 για 30΄ περίπου) βγήκαν σαν βασιλόπιτα απλωμένα μέσα στα ταψιά.

Και η υφή δεν ήταν "κορδονάτη" όπως είναι τα τσουρέκια αλλά σαν κεικ

 

Τι έκανα λάθος ?

Που τα διπλοφούσκωσα μια στον αρτοπαρασκευαστή και μια στον φούρνο ?

Που πρόσθεσα νερό ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην αλλάζεις τη συνταγή, το μηχάνημα δεν παθαίνει τίποτα!

 

Λοιπόν, μόλις φουσκώσει το τσουρέκι στον αρτοπαρασκευαστή, η ζύμη είναι μάλλον μαλακή. Την πλάθεις με τη βοήθεια αλευριού και τη βάζεις πάλι να φουσκώσει σε ζεστό μέρος, εγώ προτείνω δίπλα ή ακόμα και πάνω στο καλοριφέρ! Όταν φουσκώσει, το αλείφεις με αυγό και το ψήνεις.

 

Μάλλον φταίει ότι όχι μόνο έβαλες λιγότερο αλεύρι αλλά πρόσθεσες και νερό! Πάντως, με τον αρτοπαρασκευαστή δε βγαίνουν και τόσο κορδονάτα, από την άλλη γίνονται εύκολα και γλιτώνεις το ζύμωμα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην αλλάζεις τη συνταγή, το μηχάνημα δεν παθαίνει τίποτα!

 

Λοιπόν, μόλις φουσκώσει το τσουρέκι στον αρτοπαρασκευαστή, η ζύμη είναι μάλλον μαλακή. Την πλάθεις με τη βοήθεια αλευριού και τη βάζεις πάλι να φουσκώσει σε ζεστό μέρος, εγώ προτείνω δίπλα ή ακόμα και πάνω στο καλοριφέρ! Όταν φουσκώσει, το αλείφεις με αυγό και το ψήνεις.

 

Μάλλον φταίει ότι όχι μόνο έβαλες λιγότερο αλεύρι αλλά πρόσθεσες και νερό! Πάντως, με τον αρτοπαρασκευαστή δε βγαίνουν και τόσο κορδονάτα, από την άλλη γίνονται εύκολα και γλιτώνεις το ζύμωμα!

 

Τώρα που το σκέφτομαι την ρήμαξα την συνταγή :D

 

Βασικά είχα δυο συνταγές μπροστά μου: μια αυτήν και μια της Αγλαίας Παπαδήμα που θέλει την παραδοσιακή προετοιμασία που όλα γίνονται στο χέρι.

Κοίταξα το ρολόι που έλεγε ότι σε μισή ώρα το πολύ θα ξυπνήσει η μπουμπού μου και διάλεξα αρτοπαρασκευαστή :D

Απλά τα μπέρδεψα λίγο ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην αλλάζεις τη συνταγή, το μηχάνημα δεν παθαίνει τίποτα!

 

Λοιπόν, μόλις φουσκώσει το τσουρέκι στον αρτοπαρασκευαστή, η ζύμη είναι μάλλον μαλακή. Την πλάθεις με τη βοήθεια αλευριού και τη βάζεις πάλι να φουσκώσει σε ζεστό μέρος, εγώ προτείνω δίπλα ή ακόμα και πάνω στο καλοριφέρ! Όταν φουσκώσει, το αλείφεις με αυγό και το ψήνεις.

 

Μάλλον φταίει ότι όχι μόνο έβαλες λιγότερο αλεύρι αλλά πρόσθεσες και νερό! Πάντως, με τον αρτοπαρασκευαστή δε βγαίνουν και τόσο κορδονάτα, από την άλλη γίνονται εύκολα και γλιτώνεις το ζύμωμα!

 

Τώρα που το σκέφτομαι την ρήμαξα την συνταγή :D

 

Βασικά είχα δυο συνταγές μπροστά μου: μια αυτήν και μια της Αγλαίας Παπαδήμα που θέλει την παραδοσιακή προετοιμασία που όλα γίνονται στο χέρι.

Κοίταξα το ρολόι που έλεγε ότι σε μισή ώρα το πολύ θα ξυπνήσει η μπουμπού μου και διάλεξα αρτοπαρασκευαστή :D

Απλά τα μπέρδεψα λίγο ...

 

Ωχ την πάτησες και εσυ;;; :lol::lol::lol::lol:

Καλά δεν θες να δεις πως τον καταντησα τον αρτοπαρασκευαστή... :roll::!:

Λοιπόν τι κάνω εγω μετά απο 2-3 καταστροφές και γινονται ΤΕΛΙΑ πιά...

Βάζω τα υλικά ολα μεσα οπως λεει η συνταγή και αρχίζει την διαδικασία.Οταν φτάσει η ωρα του φουσκώματος το βγάζω και το πλάθω χαλαρή πλεξουδιτσα στ ταψί και μετά το αλιφω με αυγό.ΤΟΤΕ το βαζω να φουσκώσει στους 50 βαθμους στον φούρνο ξεσκέπαστο και ερχεται μετά απο μισή ωρα και γινεται 4 φορές μεγαλύτερο :shock::shock::shock:

ΑΣφου μια φορά έπλασα πολύ απαλά μερικά μικρά και οταν τα έβαλα να φουσκώσουν...ΕΝΩΘΗΚΑΝ και ΕΓΙΝΑΝ 1 :shock::shock::shock::shock:

Ο άντρας μου ακόμα γελάει :lol::lol::lol:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ έπρεπε να το βγάλω φωτογραφία και το ποστάρω εδώ και όταν είναι κάποια στις "μαύρες" της να το βλέπει και να πεθαίνει απο τα γελια :D

 

Κάτι σαν διαφήμιση των κέντρων αδυνατίσματος ήταν: πριν και μετα, πριν μια νορμαλ όμορφη ζύμη, μετά ενα ξεχειλωμένο απροσδιόριστο ψωμοειδές :P:P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τα υλικά ολα μεσα οπως λεει η συνταγή και αρχίζει την διαδικασία

 

Μια διευκρίνιση βρε φιλενάδα ...

 

το βούτυρο το βάζεις λιωμένο ή σε κομματάκια

 

εγώ το έβαλα σε μικρά κομματάκια και ήρθε και στούμπωσε το μηχάνημα και άρχισα μετά να μπερδεύω τις αναλογίες :oops:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται στην παρέα σας λοιπόν και μια με αρτοπαρασκευαστή του Lidl!

Διάβαζα τα δικά σας, είχα και την συνυφάδα μου που έχει τον Kenwood και μας έχει τρελάνει με τα μοσχομυρωδάτα ψωμάκια της, και το πήραμε απόφαση! Διαλέξαμε του lidl μιας και είχα βρει κι από αλλού πληροφορίες ότι αξίζει τα (μισά από τους άλλους) λεφτά του.

Κάναμε την πρώτη δοκιμή με το απλό (ιταλικό νομίζω το λέει) ψωμάκι. Νερό, αλάτι, ζάχαρη (δυστυχώς, αλλά θα τα κόψουμε σιγά σιγά), αλεύρι, μαγιά. Το κοίταζα όταν ήταν ακόμα ζυμάρι και παραλίγο να βάλω τα κλαματα... μου φαινόταν χάλια...

Μέχρι που το βγάλαμε από το μηχάνημα... Σούπερ! Ένα φρατζολάκι καλοψημένο, με κρούστα που έκανε κρουτσ, κρούτσ, και μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια που σκάλιζα τη φρατζόλα μέχρι να γυρίσω σπίτι από το φούρναρη! Γευστικότατο!!! Και ξετρελαθήκαμε όλοι, και τα μωρά!!!

Και μετά φτιάξαμε και σταφιδόψωμο!

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ του lidl έχω εδώ και μερικά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη!

 

Το καλύτερο ψωμί που φτιάξαμε είναι με μισό άσπρο μισό μαύρο αλεύρι. Κρατάει και περισσότερο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου "φουρναρης" ηταν σε προσφορα στο Βεροπουλο, κατι χρονια πριν, με 49 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Ειναι "εξυπηρετικος" :cool: ,και δεν τον αφηνω ησυχο καθολου :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΑΔΑΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΟΒΩ?

 

Όταν το κόβεις είναι ζεστό; Αν ναι τότε περίμενε λίγο να κρυώσει, περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα μετά που θα το βγάλεις από τη φόρμα. Να το βγάζεις αμέσως από τη φόρμα για να μη μαζέψει υγρασία. Τέλος μπορεί να φταίει και το μαχαίρι. Κι εμένα μου έγινε χάλια με ένα μαχαίρι που είχα και ήταν και καλά ψωμιού!! Τώρα το κόβω με ένα πολύ λεπτό μακρύ μαχαίρι που κανονικά δεν είναι για ψωμί αλλά έχει λεπτά δοντάκια κι είναι πολύ κοφτερό με αποτέλεσμα να μην ασκώ πολύ πίεση στην κόρα και να μου μαδάει το ψωμί, ούτε να κατσιάζει! Και το ηλεκτρικό μαχαίρι είναι ιδανικό για κοπή αλλά δεν έχω.... Δοκίμασε ένα άλλο μαχαίρι. Αν η συνταγή έγινε όπως έπρεπε και κρύωσε πριν να το κόψεις φταίει το μαχαίρι καθώς φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αγορασει τον αρτοπαρασκευατη του ΑLEX Pak με 25 ευρουλακια και ειμαι καταευχαρηστημενη!!!

σας δινω μερικες συνταγες:

ΚΕΙΚ

- 3 φλυτζάνια αλεύρι

- 1 φλυτζάνι ζάχαρη

- 1/2 φλυτζανιού λάδι (ή βούτυρο αν προτιμάτε)

- 3 κουτ. γλ. baking powder

- 1 κουτ. γλ. κανέλα

- λίγο γαρύφαλο σκόνη

- 3-4 κουτ. σούπας κακάο

- 1 1/2 φλυτζάνι γάλα

 

Επιλέγετε το πρόγραμμα για κέικ και έτοιμο!!

 

μαρμελαδα φραουλας

 

450 γρ φρεσκιες φραουλες

275 γρ ζαχαρη

3 κουτ της σουπας φρεσκο χυμο λεμονιου

 

Βαζουμε ολα τα υλικα στο μηχανημα και παταμε το κουμπακι!!!

 

Ψωμακι:

300μλ νερο

1 1/2 κουταλια σούπας ελαιόλαδο

350γρ ασπρο αλευρι

100γρ αλευρι ολικης

2 κοτ γλυκού αλάτι

1 κουτ γλυκου ζαχαρη

4 γρ ξηρη μαγια (1 1/2 κου γλυκου)

 

απο αλευρι να προτιματε μυλοι αγ. γεωργιου

και τη μαγια αυτη στο πορτοκαλι σακουλακι.

:):):)

καλη επιτυχια!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη γινεται σαν το ψωμι του τοστ η σαν το κανικο με την κορα του κτλ;

ο ναι!!!γινεται σαν ψωμι του τοστ μονο που εχει κρουστα απεξω ,δεν ειναι τοσο μαλακο το απεξω!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

το ψωμι του αρτοπαρασκευαστη γινεται σαν το ψωμι του τοστ η σαν το κανικο με την κορα του κτλ;

Στο σχήμα μοιάζει με το ψωμί του τοστ καθώς η φόρμα που ψήνεται είναι ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο φαντάσου σαν τα ψωμάκια του τοστ ενωμένα. Έχει κόρα σαν το κανονικό ψωμί και φυσικά αναλόγως με το αλεύρι που θα βάλεις θα έχεις και γεύση. Αν βάλεις το απλό άσπρο θα μοιάζει σαν ψωμί του τοστ ειδικά την επόμενη μέρα που θα έχει μαλακώσει η κόρα. Αν βάλεις κίτρινο για χωριάτικο ψωμί ή αν προσθέσεις ολικής αλέσεως κλπ. τότε το αποτέλεσμα τουλάχιστον σε εμάς είναι καταπληκτικό. Ένα ψωμί 750 γρ. και σχεδόν σε μια μέρα το τρώμε! Εγώ πριν τον αρτοπαρασκευαστή δεν έτρωγα ψωμί να φανταστείς. Πήρα έναν 75 ευρώ σχετικά μικρό να μη μου πιάνει και πολύ χώρο (σε περίπτωση που το μετανιώσω να μην κλαίω τα λεφτά και να το φυλάξω σε κανένα ντουλάπι) αλλά όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά το καταφχαριστιέμαι!! Έχω κάνει διάφορες δοκιμές κι έχουμε βρει τα ψωμάκια που μας αρέσουν. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι με βλέπω να παχαίνω τόσο νόστιμο που είναι!! :lol::lol: Και να σκεφτείς δεν άρχισα ακόμα τα κέικ, τα τσουρέκια, τα κρουασάν και τα σταφιδόψωμα!! Ε ρε γλέντια!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι αρτοπαρασκευαστές επιτρέπουν το ψήσιμο με διαβάθμιση στην κόρα, οπότε φτιάχνεις για όλα τα γούστα και τις χρήσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...