Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

Τι το ιδιαιτερο εχει το αλατι ιμαλαιων?

Πιστευετε πως το καθαρο αλατι απο αλυκη κατευθειαν ειναι καλο?Απο αποψη τοποθεσιας σιγουρα τα ιμαλαια δεν ειναι μολυσμενα οπως οι θαλασσες μας εδω αλλα μηπως ειναι μια καλη λυση και πιο οικονομικη?Τσαμπα δλδ?Εχω προσβαση αλλα φοβαμαι μηπως και δεν ειναι καθαρο.Κατα ποσο δλδ το αλατι καιει τις βρωμιες.Γιατι η μολυνση της θαλασσας ειναι αναποφεκτη:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie είχες αναφέρει κάπου οτι μπορούμε να βάζουμε και στο φαγητό των παιδιών αλατακι ιμαλαίων ή κάνω λάθος?? και αν ναι απο πότε??

 

Από την αρχή, μια πολύ μικρή πρεζούλα σε κάθε γεύμα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή, μια πολύ μικρή πρεζούλα σε κάθε γεύμα.

ωραίααα:D

 

Eγώ παίρνω τη μεγάλη συσκευασία από το Μercola κάθε φορά που βγάζει δωρεάν μεταφορικά.

την επόμενη φορά απο εκεί θα παρω

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααα και τελικα δεν ξερετε να μου προτεινετε σιροπακι??(αν και παρατηρησα πως παει καλα και με το τσαγακι)

 

Ένα καλό σιροπάκι για το βηχα που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου είναι :

Κόβεις σε φέτες ένα μεγάλο κρεμμύδι, προσθέτεις το χυμό ένος λεμονιού και 7 - 8 κουταλιές μέλι. Αν βγει ξινό (λόγω του λεμονιού) πρόσθεσε λίγο μέλι ακόμα. Το φτιάχνεις το βράδυ κ το πρωί είναι έτοιμο. Εγώ έδινα στο μικρό από ένα μικρό σφηνάκι 5 - 6 φορές την μέρα κ του περασε ο βήχας μια χαρά.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε κοριτσια για σφυριχτε ποτε εχει δωρεαν μεταφορικα για το αλατακι το σκεφτομαι καιρο..

 

Εγω τον Δεκέμβριο που είχε δωρεάν μεταφορικά έχασα την ευκαιρία να ψωνίσω γιατί η Citibank μου ακυρωνε συνέχεια τη συναλλαγή. Όταν τελικά μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο μου είπαν ότι με καμία κάρτα της Citibank δεν μπορώ να κάνω συναλλαγή από το συγκεκριμένο site γιατί έχουν παρατηρηθεί κρούσματα υποκλοπων κ για λόγους ασφαλείας δεν επιτρέπουν από την τράπεζα τις συναλλαγές.

Ετσι τώρα πια έχω βγάλει μια προπληρωμενη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το γράφω για ενημέρωση κ για να μην βρεθείται προ εκπλήξεως αν έχετε κάρτα απο τη συγκεκριμένη τράπεζα.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε κοριτσια για σφυριχτε ποτε εχει δωρεαν μεταφορικα για το αλατακι το σκεφτομαι καιρο..

χριστινάκι μπορεί να αργήσει to free shipping....Μπορείς να παρεις προς το παρόν αυτό που πήρα απο το iherb

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καταρχήν να σας συγχαρώ για την καλή δουλειά που έχετε κάνει! Δίαβασα όλο το θέμα(ναι...ναι από την αρχή) και έμαθα πολλά πράγματα.

Άρχισα να καθαρίζω με ξύδι και σόδα, περιμένω και τα αιθέρια έλαια που παρήγγειλα. Άλλαξα και αποσμητικά και οδοντόκρεμες και τα αφρόλουτρα του παιδιού. Μαθαίνω από έσας πολλά.

Έχω και κάποιες απορίες όμως. Αν μπορείτε να μου τις λύσετε θα ήταν πολύ καλό.

1. Ξέρετε κανένα σαιτ που μπορώ να παραγγείλω μείγματα από βότανα για τσαί? Κάτι πιο οικονομικό από αυτό που έχουμε( σόρρυ μαλλόν έχετε γιατί εγώ τώρα ξεκίνησα το σχολείο και εσείς είστε στο λύκειο) στην λίστα?

2. Με τι είναι καλύτερο να πλένω τα ρούχα του μωρού μου?

3. Όταν χρησιμοποιούμε το ξύδι για μαλλακτικό βάζουμε όσο χρειάζετε για να γεμίσει η θήκη του πλυντηρίου που είναι για το μαλλάκτικό ή λιγότερο?

4.Πόσες σταγόνες από το αιθέριο έλαιο θα βάλουμε για άρωμα μαζί με το ξύδι όταν το χρησιμοποιούμε σαν μαλλακτικό και πόσες στο σφουγγάρισμα?

5. Στο σφουγγάρισμα ζεστό ή κρύο νερό είναι ποιο αποτελεσματικό?

Σας ζάλισα μάλλον οπότε φτάνει για σήμερα. (Ακόμα δεν ήρθα μην γίνω και κουραστική)

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ και τις πιθανές βλακείς στις ερωτήσεις μου αλλά έιμαι στο νηπιαγωγείο ακόμα. Θα μάθω που θα μου πάει!!!

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να σας ρωτήσω για μία κρέμα ενυδατική είμαι ανάμεσα στις τρεις. Υπάρχει κάποια που να έχει δοκιμάσει καμία από τις τρεις να μου πει εντυπώσεις?

http://www.nealsyardremedies.com/Orange-Flower-Night-Cream

 

http://www.nealsyardremedies.com/Jasmine-Enriching-Cream

 

http://www.hannover-biologisch.de/product_info.php/info/p15_Dr-Hauschka-Rose-Day-Cream-30ml.html/XTCsid/c3dd9f877b6d53f445f80545a31dce53

 

 

Επίσης αν ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου φυτικό όπως της salus-floradix και από πού μπορώ να το βρω. Πχ της φλοραντιξ δεν το έχουν τα sites που έχουν τον σίδηρο. Αλλά και κάποιο άλλο αν γνωρίζετε κάθε πρόταση δεκτή!

 

Τελος να ρωτήσω τις πιο έμπειρες. Το iherb τι χρόνους παράδοσης έχει? Έχω κάνει παραγγελία από 27/1 και από feelunique kai mypure μου ήρθαν τα πράγματα. Από Αμερική πόσο παραπάνω περίπου θέλει? Γιατί θέλω να κάνω και άλλη παραγγελία και είπα να περιμένω να δω πότε θα έρθει η 1η φουρνιά, οπότε τρωγομαι..καταλαβαίνετε :mrgreen:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom,απο το ιherb εγω παραλαμβανα μεσα σε 15 μερες αλλα τελευταια εχω παρατηρησει πιο μεγαλο χρονο αναμονης!!Παντως μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...κι ας καθυστερησαν λιγακι!!

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom,απο το ιherb εγω παραλαμβανα μεσα σε 15 μερες αλλα τελευταια εχω παρατηρησει πιο μεγαλο χρονο αναμονης!!Παντως μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...κι ας καθυστερησαν λιγακι!!

 

Είχα ακούσει στις ειδήσεις για πολικές θερμοκρασίες σε κάποιες πολιτείες. Μήπως καθυστερήσουν λόγω κακοκαιρίας... Να κάνω λες και την 2η παραγγελία που θέλω εντωμεταξύ?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακούσει στις ειδήσεις για πολικές θερμοκρασίες σε κάποιες πολιτείες. Μήπως καθυστερήσουν λόγω κακοκαιρίας... Να κάνω λες και την 2η παραγγελία που θέλω εντωμεταξύ?

 

ναι μωρε..γιατι να μην την κανεις???Εγω ουτως η αλλως οταν ειχα πραγματα που ξεπερναγαν το επιτρεπομενο βαρος την εσπαγα την παραγγελια με διαφορα μιας μερας!!

 

Παντως σε ενα προβλημα που ειχα...ηρθε σπασμενο το καπακι απο ενα αφρολουτρο και ειχα διαρροη..μην φανταστεις...καμια 50 μλ απο 1 λιτρο υγρο...οταν τους το ανεφερα μου εκαναν refund τα χρηματα!!

Γενικα τους θεωρω πολυ αξιοπιστους

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να σας ρωτήσω για μία κρέμα ενυδατική είμαι ανάμεσα στις τρεις. Υπάρχει κάποια που να έχει δοκιμάσει καμία από τις τρεις να μου πει εντυπώσεις?

http://www.nealsyardremedies.com/Orange-Flower-Night-Cream

 

http://www.nealsyardremedies.com/Jasmine-Enriching-Cream

 

http://www.hannover-biologisch.de/product_info.php/info/p15_Dr-Hauschka-Rose-Day-Cream-30ml.html/XTCsid/c3dd9f877b6d53f445f80545a31dce53

 

 

Επίσης αν ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου φυτικό όπως της salus-floradix και από πού μπορώ να το βρω. Πχ της φλοραντιξ δεν το έχουν τα sites που έχουν τον σίδηρο. Αλλά και κάποιο άλλο αν γνωρίζετε κάθε πρόταση δεκτή!

 

Τελος να ρωτήσω τις πιο έμπειρες. Το iherb τι χρόνους παράδοσης έχει? Έχω κάνει παραγγελία από 27/1 και από feelunique kai mypure μου ήρθαν τα πράγματα. Από Αμερική πόσο παραπάνω περίπου θέλει? Γιατί θέλω να κάνω και άλλη παραγγελία και είπα να περιμένω να δω πότε θα έρθει η 1η φουρνιά' date=' οπότε τρωγομαι..καταλαβαίνετε :mrgreen:[/quote']

 

 

Την δεύτερη κρέμα που αναφέρεις την (Jasmine Enriching Cream) την έχω πάρει εγώ , είναι πολύ ωραία κ έχει πολύ ωραίο άρωμα. :P

Για την μαμα μου πήρα απο την ίδια σειρά την Frankincense Nourishing Cream και ήταν πολύ ευχαριστημένη

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Sonia Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω:mrgreen:

2. Με τι είναι καλύτερο να πλένω τα ρούχα του μωρού μου?

με soap nuts ή και με τα υπολοιπα βιολογικά απορρυπαντικά που έχουμε στη λίστα μας

3. Όταν χρησιμοποιούμε το ξύδι για μαλλακτικό βάζουμε όσο χρειάζετε για να γεμίσει η θήκη του πλυντηρίου που είναι για το μαλλάκτικό ή λιγότερο?

εγώ βάζω μέχρι να γεμίσει η θήκη, καποιες κοπέλες βάζουν λιγότερο και κάποιες καθόλου, οπότε οτι θες εσυ;)

4.Πόσες σταγόνες από το αιθέριο έλαιο θα βάλουμε για άρωμα μαζί με το ξύδι όταν το χρησιμοποιούμε σαν μαλλακτικό και πόσες στο σφουγγάρισμα?

2-3 σταγόνες στο πλυντήριο και στο σφουγγάρισμα βάζω 4-5 (περισσότερο για απολυμαντικό, δεν θα έλεγα οτι αφήνει καποια μυρωδιά, μην περιμένεις δλδ κατι τέτοιο σαν αποτέλεσμα)

5. Στο σφουγγάρισμα ζεστό ή κρύο νερό είναι ποιο αποτελεσματικό?

συνήθως σφουγγαρίζω με χλιαρό νεράκι

 

Το iherb τι χρόνους παράδοσης έχει?

fairy's mom όπως σου είπε και η marsolan τον τελευταίο καιρό αργούνε λίγο με τις παραδόσεις, ενω παλιότερα έφταναν πολύ πιο γρήγορα αλλά θα τα παραλάβεις

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα την κάνω και την 2η παραγγελία.

 

Την δεύτερη κρέμα που αναφέρεις την (Jasmine Enriching Cream) την έχω πάρει εγώ , είναι πολύ ωραία κ έχει πολύ ωραίο άρωμα. :P

Ευχαριστώ! Από τις 2 NYR περισσότερο σε αυτήν κατέληγα και λόγω αρώματος και επειδή είδα ότι χρησιμοποιείται και την ημέρα.

Η αλήθεια είναι πως ό,τι και τι να σου πει κάποιος για μία κρέμα...αν δεν την δοκιμάσεις η ίδια δεν μπορείς να ξέρεις. Αν βρω χρόνο θα κατέβω μέσα στην βδομάδα Άττικα μήπως και πάρω κανένα δείγμα για την τρίτη της παρέας. Ποιος κατεβαίνει κέντρο όμως...ουφ!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να βαλω στο μαγουλακι που εχει κοκκινισει απο ατοπικη δερματιτιδα;

 

Aveeno cream στα φαρμακεία.Περιέχει βρώμη και είναι ευεργετική για τα ατοπικά δέρματα.

Link to comment
Share on other sites

.......... ένα κύβο από σπιτικό ζωμό (βοδινό, κοτόπουλο ή λαχανικών που φτιάχνω εγώ) και μετά το κινόα και το αλάτι με καυτό νερό σε αναλογία ένα προς ένα εφόσον έχει μουλιάσει.

 

Rosie, πως φτιάχνεις και πως φυλάς τον ζωμό που φτιάχνεις εσύ?

(πχ του βοδινού που με ενδιαφέρει περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Aveeno cream στα φαρμακεία.Περιέχει βρώμη και είναι ευεργετική για τα ατοπικά δέρματα.

 

Tα έχουμε τσεκάρει τα συστατικά των Aveeno?

 

Στα γρήγορα βρήκα αυτό

http://www.goodguide.com/brands/121771-aveeno

 

γιατί δεν μου γεμίζουν και πολύ το μάτι???

Μήπως κάνω λάθος??? :confused:

 

Θα το ψάξω και θα επανέλθω.......:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Rosie, πως φτιάχνεις και πως φυλάς τον ζωμό που φτιάχνεις εσύ?

(πχ του βοδινού που με ενδιαφέρει περισσότερο)

 

Βράζω κόκκαλα για πολλές πολλές ώρες (24-36) σε πολύ χαμηλή φωτιά με λίγο ξύδι, μετά ανοίγω το καπάκι μέχρι να εξατμιστεί το περισσότερο νερό και να συμπηκνωθεί ο ζωμός.

Έπειτα τον στραγγίζω και τον βάζω σε παγοκύστες (πήρα αυτές από το Babykind που είναι από μη-τοξικό πλαστικό). Όταν παγώσει μεταφέρω τα παγάκια σε ένα freezer bag και έτσι όταν θέλω να βάλω ζωμό στο φαγητό απλά παίρνω ένα κύβο από την κατάψυξη και τον ρίχνω κατευθείαν στην κατσαρόλα.

 

Δες κι εδώ: http://www.thenourishinggourmet.com/2010/10/homemade-chicken-broth.html

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...