Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Χα χα, για μια ακόμη φορά φαίνεται πόσο δύσκολη είμαι στις φακές: οι τελευταίες φακές που πήρα ήτανε από τον παραγωγό που λέει η Ζυμαρούλης και δεν μου άρεσαν!

Άσε που δεν βράζουνε ούτε και καλά, τις μούλιασα για κανένα δωδεκάωρο πριν τις βράσω και πάλι δεν μας άρεσε που δεν μαλάκωσαν πολύ.

 

Τι να κάνω με τις φάκές; :confused:

Θα πάρω συμβατικές πάλι μου φαίνεται από το Μανδραγόρα.

 

Ίσως και να κάνει διαφορά το γεγονός ότι εγώ τις φακές δεν τις κάνω σούπα, αλλά μουκένδρα (με ρύζι δηλαδή).

 

Απορία: εσώρουχα γιατί σιδερώνετε; :roll:

Ούτε και πετσέτες σιδερώνω...

Αλλά ναι, εγώ το σιδέρωμα το κάνω μετά τις 11 το βράδυ, δεν έχω άλλο χρόνο ελεύθερο για σιδέρωμα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλά....ούτε να διαβάζατε τη σκέψη μου σημερα.....ήμουν έτοιμη να κάνω search για το homemade απορρυπαντικό....W O W:shock:

 

 

:lol::lol:

 

Τίποτα άλλο.Αυτό που σου έγραψα είναι για πολλές χρήσεις.Βάζω περίπου 1 κουταλιά της σούπας στη θήκη του πλυντηρίου και προσθέτω λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι.

 

Απορία: εσώρουχα γιατί σιδερώνετε; :roll:

Ούτε και πετσέτες σιδερώνω...

Αλλά ναι, εγώ το σιδέρωμα το κάνω μετά τις 11 το βράδυ, δεν έχω άλλο χρόνο ελεύθερο για σιδέρωμα.

 

Και αυτά, και πολλά άλλα δεν τα σιδερώνω:mrgreen:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Ίλιον πηγαίνω και στο Ν. Ηράκλειο

11-12 χμ χμ δεν το είχα σκεφτεί και γιατί να κοιμηθώ άλλωστε η αχάριστη, αντί να κάτσω να σιδερώσω:D

 

:):) Εντάξει κι εγω μονο των παιδιων σιδερωνω..τα υπολοιπα η γυναικα που καθαρίζει. Εχω δυο παιδια, μετα το τριτο δε θα σιδερωνω τιποτα (οπως η μαμα μου). Μεχρι τοτε το παλευω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Παρελαβα σημερα και απο iherb τα αφρολουτρακια μας και απο feelunique τις κρεμες μου.Θα σας πω εντυπωσεις απο τις κρεμες σε λιγες μερες!

soevan θα χωρεσει στη λιστα να βαλουμε και για μωρομαντηλα?:oops:

 

και κατι αλλο το οποιο μαλλον δεν καταλαβα καλα, η κρεμα Badger Baby Balm που την προτεινε η Rosie για τις κοκκινκλες στο προσωπο ειναι η ιδια που εχουμε στη λιστα και για το συγκαμα :confused::oops:. Ρωταω επειδη την εχω παρει ετσι ωστε να ξερω τι αλλη χρηση μπορω να κανω

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κατι αλλο το οποιο μαλλον δεν καταλαβα καλα, η κρεμα Badger Baby Balm που την προτεινε η Rosie για τις κοκκινκλες στο προσωπο ειναι η ιδια που εχουμε στη λιστα και για το συγκαμα :confused::oops:. Ρωταω επειδη την εχω παρει ετσι ωστε να ξερω τι αλλη χρηση μπορω να κανω

ναι Labrinoula, αυτη εννοουσε

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

soevan θα χωρεσει στη λιστα να βαλουμε και για μωρομαντηλα?:oops:

 

Θα πρέπει να βγάλω κάτι άλλο.......

 

....τι λέτε να βγάλω κάτι απο τις "σπιτικές συνταγές"?

(κάτι απο τις "ψείρες" ας πούμε γιατί είναι πολλά?.....τι λέτε?)

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια, πήγα στον Κυριακίδη προχθες.

 

Ψάχνοντας για gel μαλλιών ανακάλυψα οτι είχε μια μάρκα

"SANOTINT" 150 ml 8,50 ευρώ

http://www.cosvalitaly.com/herbalvirtualvalley/prod.asp?lang=eng_

 

Προσπάθησα να δω τα συστατικά και δεν τα βρήκα...

....ούτε πάνω στο κουτί, ούτε στο internet.

 

Τα γνωρίζει καμιά σας????????

 

Είδα οτι σε σχέση με τα gel Lavera που είναι 100 ml μόνο

συμφέρει περισσότερο!

http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες!

τον τελευταίο καιρό είχα πολλά τρεξίματα και μόλις τώρα διάβασα τις τελευταίες σελίδες μονορούφι! Αφήστε που ταλαιπωρούμαι με ένα τρελό κρυολόγημα μια βδομάδα τώρα και δε λέω να ησυχάσω. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

είχα κάνει μια παραγγελία στο iherb στις 20/12 και ακόμα δεν έχει έρθει! Τους έστειλα mail και δεν μου απάντησαν. Συνέχισα να τους ενοχλώ και μάλιστα μίλησα με εκπρόσωπό τους στο livechat. Τελικά μου απάντησαν πως επειδή είμαι καλή πελάτης -κοινώς το έχω σηκώσει το μαγαζάκι :lol::lol:-θα μου βάλουν τα χρήματα στην κάρτα!

Το περίεργο είναι ότι έχω ήδη λάβει 3 παραγγελίες τις οποίες έκανα μέσα στο Γενάρη και αυτή του Δεκέμβρη άφαντη!

 

Και μια που ανέφερες soevan τα τζελ μαλλιών επειδή θέλω να πάρω είσαι ευχαριστημένη από το lavera; Έχεις μήπως δοκιμάσει και τον αφρό γιατί με ενδιαφέρει; Έλεγα να δοκιμάσω και τα sante. Όσο για τα sanotint τα είχα δει και εγώ σε ένα μαγαζί και είναι χημικούρα σκέτη. Σου βρήκα και τα συστατικά:

 

Aqua, Alcohol, PVP, Propylene Glycol, Polysorbate 20, Panthenol, Leontopodium Alpinum, Glycerin, Sodium Cocoyl Hydrolized Wheat Protein, Benzophenone-4, Triethanolamine, Carbomer, Parfum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, CI 47005, CI 42051, CI 19140.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια που ανέφερες soevan τα τζελ μαλλιών επειδή θέλω να πάρω είσαι ευχαριστημένη από το lavera; Έχεις μήπως δοκιμάσει και τον αφρό γιατί με ενδιαφέρει; Έλεγα να δοκιμάσω και τα sante. Όσο για τα sanotint τα είχα δει και εγώ σε ένα μαγαζί και είναι χημικούρα σκέτη. Σου βρήκα και τα συστατικά:

 

Aqua, Alcohol, PVP, Propylene Glycol, Polysorbate 20, Panthenol, Leontopodium Alpinum, Glycerin, Sodium Cocoyl Hydrolized Wheat Protein, Benzophenone-4, Triethanolamine, Carbomer, Parfum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, CI 47005, CI 42051, CI 19140.

 

Που τα βρήκες βρε θηρίο?? :-D

Kρίμα.......και είχε καλή τιμή.

 

Με τα gel Lavera είμαι πολύ ευχαριστημένη

εκτός απο το κόστος και την ποσότητα.

 

Είναι αρκετά ακριβό για 100 ml.

 

Tον αφρό δεν τον έχω δοκιμάσει

αλλά έχω δοκιμάσει την λακ/spray:

συμπαθητική θα έλεγα.

 

Τα sante δηλαδή τα έχεις τσεκάρει στα συστατικά του?

Πόσο έχουν? Πόσα ml?

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες το gel της Αubrey Organics εγώ και ο άντρας μου το βρίσκουμε καλύτερο από της Lavera.

 

Aπο που το παίρνεις?

 

Aυτό είναι?

http://www.amazon.com/Aubrey-Organics-Design-Gel-gel/dp/B00012NKUO

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το sante δεν το έχω δοκιμάσει αλλά τα συστατικά του είναι :Aqua, Alcohol, Glycerin, Sorbitol, Cellulose Gum, Betula Alba, Coco Glucoside, Algin, Xanthan Gum, Citric Acid, Parfum, CI 75120.(έχει πάρει "sehr gut" από το okotest).

Το aubrey το δίνει με 2 το cosmeticdatabase αλλά επειδή αυτή η μάρκα χρησιμοποιεί πάντα ρετινόλη(βιταμίνη Α) η οποία εχει απαγορευτεί στα καλλυντικά, προτιμώ να την αποφεύγω(έχει hazard score 5).

 

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει λακ της logona και αν και μυρίζει περίεργα είναι πολύ καλή. Έχει και τζελ με πολύ καλά συστατικά το οπίο δεν έχω δοκιμάσει: Aqua [Water], Alcohol, Aloe Barbadensis [Aloe Barbadensis Leaf Extract]*, Glycerin, Dehydroxanthan Gum, Sorbitol, Coco Glucoside, Betula Alba [betula Alba Leaf Extract]*, Calendula Officinalis [Calendula Officinalis Flower Extract]*, Hamamelis Virginiana [Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Extract]*, Hydrolyzed Silk, Parfum [Essential Oils], Limonene, Linalool, Citric Acid

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει λακ της logona και αν και μυρίζει περίεργα είναι πολύ καλή. Έχει και τζελ με πολύ καλά συστατικά το οπίο δεν έχω δοκιμάσει: Aqua [Water], Alcohol, Aloe Barbadensis [Aloe Barbadensis Leaf Extract]*, Glycerin, Dehydroxanthan Gum, Sorbitol, Coco Glucoside, Betula Alba [betula Alba Leaf Extract]*, Calendula Officinalis [Calendula Officinalis Flower Extract]*, Hamamelis Virginiana [Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Extract]*, Hydrolyzed Silk, Parfum [Essential Oils], Limonene, Linalool, Citric Acid

 

To έχεις βρει πουθενά στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου απάντησαν πως επειδή είμαι καλή πελάτης -κοινώς το έχω σηκώσει το μαγαζάκι :lol::lol:-θα μου βάλουν τα χρήματα στην κάρτα!

 

Me too! :lol:

 

Σήμερα μόνο έφερε ο άντρας μου τρια πακέτα από το ταχυδρομείο, τη Δευτέρα άλλο ένα...

 

Είμαι πολύ χαρούμενη που το ανακαλύψαμε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Soevan...μηπως καλη μου ειδες τι μαρκες βιολογικα μωρομαντηλα εχει ο Κυριακιδης και σε τι τιμες???

 

Καλα...μπορει να βαζω δυσκολα τωρα αλλα αααααν ξαναπας-εσυ η καποιο αλλο μελος-μηπως μπορεις να τα δεις και να μας πεις..

 

Βλεπεις ειμαι απο επαρχια και δεν μπορω να παω να εκτιμησω μονη μου την κατασταση...και θελω να δω αν μας συμφερει απο ποιοτητα και τιμες ωστε να μην παραγγελνουμε απεξω...πραγμα που δεν ειναι παντα ευκολο!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!ψαχνω σαπουνακι,κρεμα και αντιηλιακο για λιπαρο δερμα,κυριως στα προιοντα weleda αλλα δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.μηπως εχει καποια υποψην της προιοντα τετοια για λιπαρα δερματα εστω κ αλλης εταιρειας κ να ειναι ευχαριστημενη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παρήγγειλα από Babykind την Κυριακή ΤΤΟ, λεβάντα και 1 μωρομάντηλο και ήρθαν σήμερα με απλό ταχυδρομείο στο κουτί μου. Επίσης είδα ότι έφεραν τα μωρομάντηλα που θέλαμε και τα είχε σηκώσει όλα η amande :P. Τα παρήγγειλα κι αυτά σήμερα.

 

Καλά για το iherb σήεμρα έκανα και 3η παραγγελία. :D Θα τους χρυσώσουμε το μαγαζί :lol:

 

γεια σας κοριτσια!ψαχνω σαπουνακι,κρεμα και αντιηλιακο για λιπαρο δερμα,κυριως στα προιοντα weleda αλλα δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο.μηπως εχει καποια υποψην της προιοντα τετοια για λιπαρα δερματα εστω κ αλλης εταιρειας κ να ειναι ευχαριστημενη?

Πολύ καλό είναι της badger αλλά δεν απλώνεται εύκολα

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Badger_Sunscreen

το έχει και το iherb.

 

Η Rοsie λέει ότι του Μέρκολα είναι πολύ καλύτερο (από άποψη απλώματος), oπότε κάνει και για όλη την οικογένεια.

 

Σαπούνια μπορείς να πάρεις από Ροζμαρίνο η του Dr Bronners απο Iherb.

 

Κρέμα, τι κρέμα εννοείς σώματος, για σένα ή το μωρό?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε γι αυτό?

http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=709252

Με βολεύει που είναι σε σκόνη γιατί δεν μπορώ να καταπίνω χάπια. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε προβιοτικό?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...