Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτo που μου προτεινες εσυ:D αφρολουτρο nature's baby organics μανταρινι

και πηρα και απο την ιδια εταιρια κρεμα για την αλλαγη πανας!Τωρα περιμενω επιβεβαιωση της παραγγελιας με mailΜου εχει ερθει ηδη ενα και περιμενω το δευτερο!Κοιταξα τιμες και σε ελληνικα site για το συγκεκριμενα προΪοντα και οι τιμες ειναι 2πλασιες+!Αξιζει τον κοπο να περιμενεις λιγο παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το theallnaturalface έχει μέχρι τις 28/2 15% έκπτωση σε όλο το site. Γράφετε BARN SALE στο discount code box κατά το checkout και η έκπτωση γίνεται αυτόματα. Μου ήρθε σήμερα το αποσμητικό που παρήγγειλα και το έγραφε σε ένα χαρτί που μου έστειλαν.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Να σας ρωτησω κατι πηρα απο rosmarino το λαδακι καλεντουλας και μυριζει πολυ οξινα και περισσοτερο ελαιολαδο. Οσες τοχετε παρει ετσι μυριζει?Πριν απο το λαδακι ειχα μια φυτικη κρεμα καλεντουλας που μουχε φτιαξει φαρμακοποιος και μυριζε ωραια. Το δαφνελαιο για παραδειγμα απο rosmarino δε μυριζει τοσο ελαιολαδο. Αφου μου μπηκαν υποψιες μπας και μουστειλαν σκετο ελαιολαδο? Οσες ξερετε φωτιστε με:oops:

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

Να σας ρωτησω κατι πηρα απο rosmarino το λαδακι καλεντουλας και μυριζει πολυ οξινα και περισσοτερο ελαιολαδο. Οσες τοχετε παρει ετσι μυριζει?Πριν απο το λαδακι ειχα μια φυτικη κρεμα καλεντουλας που μουχε φτιαξει φαρμακοποιος και μυριζε ωραια. Το δαφνελαιο για παραδειγμα απο rosmarino δε μυριζει τοσο ελαιολαδο. Αφου μου μπηκαν υποψιες μπας και μουστειλαν σκετο ελαιολαδο? Οσες ξερετε φωτιστε με:oops:

Απο το ροζμαρινο δεν εχω πάρει, έχω πάρει από φαρμακείο και πήγα τώρα να το μυρίσω για να σου απαντήσω. Λοιπόν μυρίζει κάπως σαν ελειόλαδο, αλλά δεν θα το πέρναγα και για ελαιόλαδο. Έχει τη δική του μυρωδιά. Αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως το συγκεκριμένο σαιτ έχει καλό όνομα και δεν νομίζω ότι θα σου πούλαγαν κάτι άλλο από αυτό που αγοράζεις.

 

 

Κορίτσια προς ενημέρωση. Πήρα σήμερα τηλ το Only green για να παραγγείλω στρωματάκι κοκοφοίνικα για το πορτ μπεμπέ που αγόρασα. Της είπα τις διαστάσεις (70*35) και μου είπε ότι βγαίνει στο 70*30, αλλά είναι σίγουρη ότι μπορεί να το παραγγείλει στη διάσταση που θέλω. Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα, για να δώσω την τελική μου παραγγειλία. Το μόνο πρόβλημα για κάποιον που το βιαζεται είναι ότι θέλει χρόνο παράδοσης 6 βδομάδες!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το ροζμαρινο δεν εχω πάρει' date=' έχω πάρει από φαρμακείο και πήγα τώρα να το μυρίσω για να σου απαντήσω. Λοιπόν μυρίζει κάπως σαν ελειόλαδο, αλλά δεν θα το πέρναγα και για ελαιόλαδο. Έχει τη δική του μυρωδιά. Αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως το συγκεκριμένο σαιτ έχει καλό όνομα και δεν νομίζω ότι θα σου πούλαγαν κάτι άλλο από αυτό που αγοράζεις.

 

 

Κορίτσια προς ενημέρωση. Πήρα σήμερα τηλ το Only green για να παραγγείλω στρωματάκι κοκοφοίνικα για το πορτ μπεμπέ που αγόρασα. Της είπα τις διαστάσεις (70*35) και μου είπε ότι βγαίνει στο 70*30, αλλά είναι σίγουρη ότι μπορεί να το παραγγείλει στη διάσταση που θέλω. Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα, για να δώσω την τελική μου παραγγειλία. Το μόνο πρόβλημα για κάποιον που το βιαζεται είναι ότι θέλει χρόνο παράδοσης 6 βδομάδες![/quote']

 

 

 

 

Το λάδι καλεντούλας φτιάχνεται ως εξής;

σ' ενα βαζάκι βάζεις πέταλα καλεντούλας κ μετά λάδι (είτε ελαιόλαδο, είτε ηλιέλαιο είτε grapeseed oil) Επειδή η εταιρεία ροζμαρινο ασχολείται με το ελαιόλαδο αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιήσανε ελαιόλαδο.

Τώρα, τα πέταλα μένουν στο βαζάκι κανά μήνα σε σκοτεινό κ ζεστό μέρος (πχ κοντά στο τζάκι) ή το βράζεις ( θερμή μέθοδος) σε χαμηλή θερμοκρασία.

Ύστερα στραγγίζεις κ αυτό που μένει είναι το λαδάκι καλεντούλας, προσθέτεις κ βιταμίνη Ε για να μη οξειδωθεί κ έτοιμο!!!!!

Ισως γι΄αυτό να σου μυρίσε ελαιόλαδο. Μ' αυτόν τον τρόπο έχω φτιάξει δαφνόλαδο, λάδι δεντρολίβανο, λάδι βανίλιας.

 

Πιστεύεις ότι αξίζεις να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις στρωματάκι για το πορτ μπεμπέ; Το λέω γιατί δεν θα βρίσκεται για μεγάλο διαστημα . Φιλικά πάντα κ χωρίς παρεξήγηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να ενημερώσω οτι το home made απορρυπαντικό πλυντηριου πιατων κάνει άψογα τη δουλειά του και δεν θα ξαναπάρω sonett:mrgreen:

 

επίσης πήρα 2 σαπουνακια Nubian heritage απο Iherb, μυρίζουν υπέροχα και κάνουν πολύ αφρό:)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσια προς ενημέρωση. Πήρα σήμερα τηλ το Only green για να παραγγείλω στρωματάκι κοκοφοίνικα για το πορτ μπεμπέ που αγόρασα. Της είπα τις διαστάσεις (70*35) και μου είπε ότι βγαίνει στο 70*30' date=' αλλά είναι σίγουρη ότι μπορεί να το παραγγείλει στη διάσταση που θέλω. Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα, για να δώσω την τελική μου παραγγειλία. Το μόνο πρόβλημα για κάποιον που το βιαζεται είναι ότι θέλει χρόνο παράδοσης 6 βδομάδες![/quote']

 

 

Είχα πάρει κ εγώ τηλέφωνο στο Only green για στρωματακι για το πορτ μπεμπε, ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις ήθελα κ εγώ. Εμένα προσωπικά η τιμή μου φάνηκε υπερβολική . Τελικά παραγγειλα ένα από ένα μαγαζί στη Ν, Ιωνία με 30 ευρώ, κοκοφοίνικας το ένα κοκοφοίνικας κ το άλλο, ποια η διαφορά;γιατί να πληρώσω τα 3πλάσια χρήματα; Πάντως επειδή στο τηλέφωνο η κοπέλα από το Only green μου είπε το site από όπου τα παραγγέλνουν κ το είχα σημειώσει αν σε ενδιαφέρει να ψάξω μήπως το βρω να δεις μήπως σε συμφέρει οικονομικά να το παραγγείλεις από εκεί απευθείας .

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι αξίζεις να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις στρωματάκι για το πορτ μπεμπέ; Το λέω γιατί δεν θα βρίσκεται για μεγάλο διαστημα . Φιλικά πάντα κ χωρίς παρεξήγηση.

Καλέ δεν είμαι παρεξηγησιάρα μην ανησυχείς! :D

Επειδή το πορτ μπεμπέ το αγόρασα από εδώ μεταχειρισμένο θέλω σίγουρα να πάρω ένα καινούριο στρωματάκι κι ας είναι για 2-3 μήνες μόνο. Άλλωστε το συγκεκριμένο επειδή προσαρμόζει και στο καρότσι μας, θα του κάνω μεγαλύτερη χρήση γιατί με αυτό θα βγαίνει και τις βόλτες της η ζουζούνα!

 

να ενημερώσω οτι το home made απορρυπαντικό πλυντηριου πιατων κάνει άψογα τη δουλειά του και δεν θα ξαναπάρω sonett:mrgreen:

Θα δώσεις ένα λινκ που δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω? :oops:

 

Είχα πάρει κ εγώ τηλέφωνο στο Only green για στρωματακι για το πορτ μπεμπε, ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις ήθελα κ εγώ. Εμένα προσωπικά η τιμή μου φάνηκε υπερβολική . Τελικά παραγγειλα ένα από ένα μαγαζί στη Ν, Ιωνία με 30 ευρώ, κοκοφοίνικας το ένα κοκοφοίνικας κ το άλλο, ποια η διαφορά;γιατί να πληρώσω τα 3πλάσια χρήματα; Πάντως επειδή στο τηλέφωνο η κοπέλα από το Only green μου είπε το site από όπου τα παραγγέλνουν κ το είχα σημειώσει αν σε ενδιαφέρει να ψάξω μήπως το βρω να δεις μήπως σε συμφέρει οικονομικά να το παραγγείλεις από εκεί απευθείας .

Ναι το ξέρω το σαιτ. Κάνουν αποστολές? Δεν το έψαξα.

Έχεις δίκιο ότι είναι ακριβό, αλλά υποτίθεται ότι είναι στρωματα πιστοποιημένα. Γι αυτό είπα να το πάρω από εκεί. :roll:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Θα δώσεις ένα λινκ που δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω? :oops:

4 κουταλιες βόρακας

4 κουταλιές σόδα

1 κουταλια αλάτι

(τα ανακατεύω σε ενα μπωλάκι ) και κάθε φορά που βάζω πλυντηριο ρίχνω πάνω απο τη σκόνη 1-2 σταγόνες αιθ.έλαιο λεμόνι

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις ένα λινκ που δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω? :oops:

 

Αν θέλεις λινκ για το απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων, είναι 4 κουταλιές της σούπας βόρακας+4 ξύδι+1 χοντρό θαλασσινό αλάτι. Αυτό κρατάει για κάμποσες μέρες. Εγώ φτιάχνω και περισσότερο. Βάζω για δόση περίπου 1 κουταλιά της σούπας στο πλυντήριο και λίγο αιθέριο έλαιο λεμόνι.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις λινκ για το απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων, είναι 4 κουταλιές της σούπας βόρακας+4 ξύδι+1 χοντρό θαλασσινό αλάτι. Αυτό κρατάει για κάμποσες μέρες. Εγώ φτιάχνω και περισσότερο. Βάζω για δόση περίπου 1 κουταλιά της σούπας στο πλυντήριο και λίγο αιθέριο έλαιο λεμόνι.

kikitsa βάζεις και ξύδι:confused:?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ιιιιιιιιιιιιιι σόρυ μπερδεύτηκα. Όπου ξύδι βάλε σόδα!

:mrgreen:....έτσι το έφτιαξα πριν λίγες μερες.....με άγχωσες γιάτι νόμιζα οτι το είχα κάνει λάθος:mrgreen::mrgreen:

 

να ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα....στο πλυντηριο μου έχει μια θήκη στον πάτο οπου μπαίνει ειδικό αλατι, μέχρι τώρα που χρησιμοποιυσα το sonett έβαζα, με αυτό το που φτιάχνουμε πρέπει να συνεχίζω να βάζω:confused:??

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:mrgreen:....έτσι το έφτιαξα πριν λίγες μερες.....με άγχωσες γιάτι νόμιζα οτι το είχα κάνει λάθος:mrgreen::mrgreen:

 

να ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα....στο πλυντηριο μου έχει μια θήκη στον πάτο οπου μπαίνει ειδικό αλατι, μέχρι τώρα που χρησιμοποιυσα το sonett έβαζα, με αυτό το που φτιάχνουμε πρέπει να συνεχίζω να βάζω:confused:??

 

Κι εγώ έχω αυτήν την απορία, και κάποια στιγμή που ρώτησα εδώ μου είπαν άλλες ότι βάζουν, άλλες όχι. Εγώ βάζω.

 

Αλλά καλύτερα να μας πει και μια πιο ψαγμένη.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα....στο πλυντηριο μου έχει μια θήκη στον πάτο οπου μπαίνει ειδικό αλατι, μέχρι τώρα που χρησιμοποιυσα το sonett έβαζα, με αυτό το που φτιάχνουμε πρέπει να συνεχίζω να βάζω:confused:??

 

Ναι, αυτό δεν αλλάζει.

Κι εγώ αυτό της Sonett βάζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Απο το ροζμαρινο δεν εχω πάρει' date=' έχω πάρει από φαρμακείο και πήγα τώρα να το μυρίσω για να σου απαντήσω. Λοιπόν μυρίζει κάπως σαν ελειόλαδο, αλλά δεν θα το πέρναγα και για ελαιόλαδο. Έχει τη δική του μυρωδιά. Αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως το συγκεκριμένο σαιτ έχει καλό όνομα και δεν νομίζω ότι θα σου πούλαγαν κάτι άλλο από αυτό που αγοράζεις. [/quote']

 

Γιαυτο και εγω μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω γιατι ξερω οτι ειναι αξιοπιστο σαιτ και απορησα στην αρχη με τη μυρωδια αλλα με τις απαντησεις σας ηρεμησα. Ευχαριστω!!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

πριν λίγο καιρό ανακάλυψα ένα site με καλλυντικά αλλά περίμενα να παραλάβω την παραγγελία για να γράψω εντυπώσεις. Λοιπόν το site είναι το

http://www.ecco-verde.de/ και έχει πολλές μάρκες πιστοποιημένες βιολογικές-γερμανικές ως επί το πλείστον. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η παραγγελία άργησε πάρα πολύ- 1 μήνα! Τα θετικά είναι ότι αν κάποια προϊόντα είναι σε έλλειψη σου στέλνουν όσα είναι σε στοκ και τα υπόλοιπα ξεχωριστά - και σε ενημερώνουν με mail. Είναι πολύ ευγενικοί και απαντούν αμέσως. Επίσης το πιο θετικό απ' όλα είναι ότι για παραγγελίες πάνω από ?20 δεν υπάρχουν έξοδα αποστολής!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια....τσεκαρετε τις παρακατω τσαντουλες-διχτυ για τα ψωνια.

Εγω αγορασα ηδη...

ειναι απιθανες,σε ωραια χρωματα...

το θεμα ειναι να θυμαμαι να τις παιρνω μαζι μου καθε φορα...:rolleyes:

 

http://www.vilbags.com/index.php?option=com_content&view=article&id=121&Itemid=220〈=el

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ελεγα σε ενα αλλο τοπικ, οτι επιτελους βρηκα ενα σαμπουαν που βοηθαει πολυ στη ρυθμιση της λιπαροτητας. Ενω λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα. Το αγοραζω απο τα καταστηματα Green Farm.

 

http://www.mondebio.co.uk/organic.cosmetic/naturado/oily-hair-shampoo-with-rhassoul-nettle-meadowsweet-and-thyme-250ml/3059.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Μηπως εχετε να μου προτινετε καποια φυτικη βαφη μαλλιων?

Θηλαζω και δε θελω να κανω κανονικη βαφη αλλα δε μπορω και να με βλεπω σε αυτο το χαλι.Απόσο εχω καταλαβει οι βαφες φαρμακειου (τυπου κορρε) οι οποιες πλασαρονται ως φυτικες στην ουσια δεν ειναι.Ψαχνω για καποια φυτικη.

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...Μηπως εχετε να μου προτινετε καποια φυτικη βαφη μαλλιων?

Θηλαζω και δε θελω να κανω κανονικη βαφη αλλα δε μπορω και να με βλεπω σε αυτο το χαλι.Απόσο εχω καταλαβει οι βαφες φαρμακειου (τυπου κορρε) οι οποιες πλασαρονται ως φυτικες στην ουσια δεν ειναι.Ψαχνω για καποια φυτικη.

 

Ευχαριστω...

 

Στα καταστηματα βιολογικων προϊοντων θα βρεις τις πιο "ελαφριες" βαφες που κυκλοφορουν, αλλα δεν εχω δοκιμασει καμια για να ξερω σιγουρα το αποτελεσμα. Παντως θυμαμαι η κομμωτρια μου ειχε πει οτι ειναι καλες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ελεγα σε ενα αλλο τοπικ, οτι επιτελους βρηκα ενα σαμπουαν που βοηθαει πολυ στη ρυθμιση της λιπαροτητας. Ενω λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα. Το αγοραζω απο τα καταστηματα Green Farm.

 

http://www.mondebio.co.uk/organic.cosmetic/naturado/oily-hair-shampoo-with-rhassoul-nettle-meadowsweet-and-thyme-250ml/3059.html

 

 

Και αυτό της Aubrey Organics με το Green Tea είναι πολύ αποτελεσματικό.

Εγώ λουζόμουν καθημερινά και τώρα δυο φορές τη βδομάδα μόνο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...