Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Λοιπον, ελεγα σε ενα αλλο τοπικ, οτι επιτελους βρηκα ενα σαμπουαν που βοηθαει πολυ στη ρυθμιση της λιπαροτητας. Ενω λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα. Το αγοραζω απο τα καταστηματα Green Farm.

 

http://www.mondebio.co.uk/organic.cosmetic/naturado/oily-hair-shampoo-with-rhassoul-nettle-meadowsweet-and-thyme-250ml/3059.html

 

Μια χαρά μου φαίνονται τα συστατικά του!!

Θα το έχουμε υπόψη μας για την επόμενη ανανέωση της λίστας! ;)

Ευχαριστούμε ΤΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα...Μηπως εχετε να μου προτινετε καποια φυτικη βαφη μαλλιων?

Θηλαζω και δε θελω να κανω κανονικη βαφη αλλα δε μπορω και να με βλεπω σε αυτο το χαλι.Απόσο εχω καταλαβει οι βαφες φαρμακειου (τυπου κορρε) οι οποιες πλασαρονται ως φυτικες στην ουσια δεν ειναι.Ψαχνω για καποια φυτικη.

 

Ευχαριστω...

 

Νιki, τα πιο αγνά συστατικά (έχουν βρει οι κοπέλες εδώ)

τα έχουν οι βαφές SANTE.

 

Θα πρέπει όμως κάποιος να σε βοηθήσει στην εφαρμογή

γιατί τα κορίτσια που την δοκίμασαν είπαν οτι δυσκολεύτηκαν

να την απλώσουν γιατί.....ήταν σαν στόκος! :mrgreen:

 

Mπρος στην υγεία όμως, αξίζει και λίγο κόπος!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Rosie

αυτές είναι οι παγοκυψέλες που μου έλεγες οτι έχεις πάρει?

http://www.babykind.co.uk/weaning.htm#peaninapod

 

freezer bags απο που τα έχεις πάρει?

 

Ναι, αυτές είναι.

 

Σακουλίτσες για την κατάψυξη παίρνω αυτές από το Βασιλόπουλο που κλείνουνε με ζιπ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτές είναι.

 

Σακουλίτσες για την κατάψυξη παίρνω αυτές από το Βασιλόπουλο που κλείνουνε με ζιπ.

 

OK Ευχαριστώ!

Θα τα παραγγείλω αμέσως απο το babykind.

 

Οι σακουλίτσες αυτές απο τον Βασιλόπουλο απο τι υλικό είναι?

Είναι δηλαδή μιας χρήσεως και μετά πετιούνται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδώ και λίγους μήνες πλένω με αρκάδι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν το βάζω κατευθείαν στον κάδο αλλά έχω βρει μια συνταγή στο internet και πρώτα το διαλύω σε μια κατσαρόλα προσθέτοντας ξύδι, σόδα, αλάτι και βόρακα. Όμως, εδώ και μια εβδομάδα παρατήρησα ότι στη μπανιέρα τα νερά αργούσαν πολύ να πάνε κάτω και όποτε έβαζα πλυντήριο τα νερά έβγαιναν από το σιφόνι του μπάνιου. Κατέληξα στο ότι φταίει το αρκάδι, γιατί όταν άνοιξα τη σχαρίτσα από το σιφώνι βρήκα μέσα αρκάδι λιωμένο το οποίο βούλωνε τις σωληνώσεις. Το έχει πάθει καμιά από σας; Κρίμα και το είχα βολευτεί πολύ αυτό το απορρυπαντικό.. Θα αρχίσω να πλένω και εγώ με soap nuts..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να ψωνίσω πιατάκια και ποτηράκια για τα παιδιά. Ποιό είναι πιο υγειινο υλικό; πορσελάνη, πλαστικό bpa-free, μελαμίνη; Για κουταλάκια; stainless steel; Έχετε καμια ιδέα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω για τα πλυντηρια χρησιμοποιω τα προϊοντα L'arbre vert.

Η συνταγη που εχετε γραψει για το πλυντηριο πιατων ειναι καλυτερη? Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτες οι ταμπλετες που βαζω δεν καθαριζουν οσο καθαριζουν οι συμβατικες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

camouflage εγω τα πήρα όλα απο το http://www.vupbaby.co.uk...ριξε μια ματιά

 

ναι ναι ευχαριστω, απο εκεί θα τα πάρω, αλλά έχει διάφορες ποιότητες, είναι όλα καλά να υποθέσω; Πχ πιατάκια έχει της oxo tot πλαστικά αλλά και tumtum απο μελαμίνη. Εσύ ποιά πήρες αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

camouflage εγω τα πήρα όλα απο το www.vupbaby.co.uk...ριξε μια ματιά

 

H μελαμίνη δεν είναι τοξική;

 

Στο jumbo πάντως τα παιδικά ποτηρο-πιατάκια που γράφουν οτι είναι μελαμίνη

έχει απο κάτω τον αριθμό 7

 

Διαβάστε αυτό για τα πλαστικά γενικά

 

Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;

Υποθέσατε ότι είναι για την ανακύκλωση;

Λοιπόν κάνετε λάθος!!!

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜ ΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ...

 

1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)

2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)

3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)

4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)< /FONT>

5) Πολυπροπυλένιο (PP)

6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)

7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού

 

 

Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.

Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι...»

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ

ΤαΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και7!!!

ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ αν βρισκονται στον πάτο του μπουκαλιού!!!

 

 

 

Κοριτσια εγω για τα πλυντηρια χρησιμοποιω τα προϊοντα L'arbre vert.

Η συνταγη που εχετε γραψει για το πλυντηριο πιατων ειναι καλυτερη? Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτες οι ταμπλετες που βαζω δεν καθαριζουν οσο καθαριζουν οι συμβατικες.

 

ΤΑRA

τo L arbre vert είχαμε βρει οτι έχει επικίνδυνα συστατικά.

 

Δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1782939&postcount=2808

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ευχαριστω, απο εκεί θα τα πάρω, αλλά έχει διάφορες ποιότητες, είναι όλα καλά να υποθέσω; Πχ πιατάκια έχει της oxo tot πλαστικά αλλά και tumtum απο μελαμίνη. Εσύ ποιά πήρες αν επιτρέπεται;

πήρα beaba....τα περισσότερα προιόντα του site είναι ελεγμένα απ'οτι φάινεται...όπου γράφει details στο προιον κανε κλικ και αναφέρει και αν είναι bpa free, phthalate and PVC free

το site το έχουμε άλλωστε και στη λίστα μας, απο εκεί το είδα και παρήγγειλα;)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Rosie

αυτές είναι οι παγοκυψέλες που μου έλεγες οτι έχεις πάρει?

http://www.babykind.co.uk/weaning.htm#peaninapod

 

Σοφία είδες τι έφερε το Little Acorns:

 

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Onyx/Ice_tray

 

Mπαίνω στον πειρασμό να παραγγείλω...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι για τα klean kanteen, βλέπω πολλές κοπέλες τα έχουν πάρει και λέω να τα πάρω για τα μικρά μου (είναι τωρα 21μηνων). Ποιο να πάρω, το sippy ή αυτο με το Sports Cap? Το sippy μου φαινεται καλό γιατι είναι leak proof αλλά θα τους αρέσει το hard spout?

Και το sports cap ανοιγει εντελώς ή ειναι σαν τα μπουκαλάκια του νερού για αθλητές που απλως ανασηκώνεται (αυτο σιγουρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν). Ξέρει καμια κοπέλα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θέλω να πάρω οικολογικές υφασμάτινες πάνες - βρακάκια για την μικρή μου τώρα που είμαστε σε διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας.....

 

τί προτείνετε??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

 

ΤΑRA

τo L arbre vert είχαμε βρει οτι έχει επικίνδυνα συστατικά.

 

Δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1782939&postcount=2808

 

Ουφ! Ολα τα προϊοντα φανταζομαι τα εχουν ε? Αμαν πια, δεν ξερουμε απο που να προφυλαχθουμε.

Στο πλυντηριο ρουχων τι χρησιμοποιειτε? Soap nuts? Καθαριζουν καλα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφία είδες τι έφερε το Little Acorns:

 

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Onyx/Ice_tray

 

Mπαίνω στον πειρασμό να παραγγείλω...

 

Το ειδα κι εγώ σήμερα αλλά μου φάνηκε λίγο τσουχτερό..ίσως το αφήσω για λίγο αργότερα.

 

Πήγε τα μεταφορικά 6 λίρες. Ki αυτό σήμερα το είδα.

 

Να ρωτησω και κατι για τα klean kanteen, βλέπω πολλές κοπέλες τα έχουν πάρει και λέω να τα πάρω για τα μικρά μου (είναι τωρα 21μηνων). Ποιο να πάρω, το sippy ή αυτο με το Sports Cap? Το sippy μου φαινεται καλό γιατι είναι leak proof αλλά θα τους αρέσει το hard spout?

Και το sports cap ανοιγει εντελώς ή ειναι σαν τα μπουκαλάκια του νερού για αθλητές που απλως ανασηκώνεται (αυτο σιγουρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν). Ξέρει καμια κοπέλα; Ευχαριστώ!

Εγώ πήρα και το klean kanteen με το σκληρό spout και το άλλο της soevana που βάζεις και καλαμάκι, αλλά το πρώτο νομίζω ότι μας έχει βολέψει περισσότερο. Εγώ αυτό θα σου πρότεινα μεταξύ των δύο. Όσο για το σκληρό στόμιο γιατί το φοβάσαι? Η δικιά μου είναι 22 μηνών και το δέχτηκε τέλεια!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφία είδες τι έφερε το Little Acorns:

 

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Onyx/Ice_tray

 

Mπαίνω στον πειρασμό να παραγγείλω...

 

Και το είχα στο μυαλό μου εαν υπήρχαν ανοξείδωτες!

 

Είναι όμως ακριβούτσικες, δεδομένου οτι δεν θα πάρεις μόνο μία!

 

 

Ουφ! Ολα τα προϊοντα φανταζομαι τα εχουν ε? Αμαν πια, δεν ξερουμε απο που να προφυλαχθουμε.

Στο πλυντηριο ρουχων τι χρησιμοποιειτε? Soap nuts? Καθαριζουν καλα?

 

Για τα soap nuts υπάρχουν γνώμες διχασμένες!!

Άλλοι σούπερ ευχαριστημένοι (κι εγώ μαζί)

και άλλοι δυσαρεστημένοι.

 

Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω μερικά soap nuts να τα δοκιμάσεις πρώτα.

 

ΥΓ:Πάντως για σίγουρα αποτελέσματα μπορείς να τα βράσεις και να χρησιμοποιήσεις ως σαπούνι το υγρό τους.

 

Για το πλυντήριο πιάτων δες στη λίστα μας.

Είναι προιόντα σούπερ τσεκαρισμένα στα συστατικά τους

απο όλες εμάς εδώ! ;)

 

Να ρωτησω και κατι για τα klean kanteen, βλέπω πολλές κοπέλες τα έχουν πάρει και λέω να τα πάρω για τα μικρά μου (είναι τωρα 21μηνων). Ποιο να πάρω, το sippy ή αυτο με το Sports Cap? Το sippy μου φαινεται καλό γιατι είναι leak proof αλλά θα τους αρέσει το hard spout?

Και το sports cap ανοιγει εντελώς ή ειναι σαν τα μπουκαλάκια του νερού για αθλητές που απλως ανασηκώνεται (αυτο σιγουρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν). Ξέρει καμια κοπέλα; Ευχαριστώ!

 

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το σκληρό.

Να ξεκολήσετε απο το μπεμπέ κιόλας!

 

κοριτσια θέλω να πάρω οικολογικές υφασμάτινες πάνες - βρακάκια για την μικρή μου τώρα που είμαστε σε διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας.....

 

τί προτείνετε??

 

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι απο το

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29853

 

Πάντως μεταξύ μας: εαν είστε στην φάση εκμάθησης τουαλέτας

καλύτερα να της βγάλεις τελείως τις πάνες και να την αφήσεις με το βρακάκι της μόνο

γιατί με τις "εκπαιδευτικές" πάνες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να την μπερδέψεις.

Εμείς τα βγάλαμε όλα τελείως

και μέσα σε μια εβδομάδα είχε μάθει να πηγαίνει στο γιο-γιο

με μεγάλη ευχαρίστηση κιόλας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγώ σήμερα αλλά μου φάνηκε λίγο τσουχτερό..ίσως το αφήσω για λίγο αργότερα.

 

Πήγε τα μεταφορικά 6 λίρες. Ki αυτό σήμερα το είδα.

εχουν αλλαξει το σαιτ και ναι ακριβυνε τα μεταφορικα' date=' νομιζω και μερικα προιοντα..:(

Εγώ πήρα και το klean kanteen με το σκληρό spout και το άλλο της soevana που βάζεις και καλαμάκι, αλλά το πρώτο νομίζω ότι μας έχει βολέψει περισσότερο. Εγώ αυτό θα σου πρότεινα μεταξύ των δύο. Όσο για το σκληρό στόμιο γιατί το φοβάσαι? Η δικιά μου είναι 22 μηνών και το δέχτηκε τέλεια!

 

Α ωραια! και εγω εχω σκεφτει να παρω και τα δυο, το safe sippy και το klean kanteen και οτι κατσει..αλλα εχω μπερδευτει. Μεχρι τωρα πινουν απο ενα πλαστικο(τα κλασσικα με καλαμάκι) αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι bpa free οποτε θα τα καταργησω. Το safe sippy ισως τους ταιριαξει καλυτερα. Αλλα τα klean kanteen νομιζω θα κρατησουν περισσοτερο. Εσας γιατι δεν σας βολευει το safe sippy?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θέλω να πάρω οικολογικές υφασμάτινες πάνες - βρακάκια για την μικρή μου τώρα που είμαστε σε διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας.....

 

τί προτείνετε??

 

Δες εδώ:

 

http://www.babykind.co.uk/trainerpants.htm

 

Εγώ είχα πάρει αυτά της Imse Vimse.

Eίσαι Αθήνα;

Αν ναι μπορεί να στα φέρει και μια φίλη μου που έχει μαγαζί με βιολογικά προϊόντα σε ίδιες τιμές όσο και το επίσημο site της Imse Vimse.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και το είχα στο μυαλό μου εαν υπήρχαν ανοξείδωτες!

 

Είναι όμως ακριβούτσικες, δεδομένου οτι δεν θα πάρεις μόνο μία!

 

 

Εγώ πάντως αν δεν είχα πάρει πρόσφατα αυτές του Babykind δεν θα το σκεφτόμουνα!

Όσο καλό και να είναι ένα πλαστικό πάλι χημικό είναι.

Γι' αυτό και ποτέ δεν βάζω τίποτα ζεστό μέσα στις πλαστικές παγοκύστες, περιμένω να κρυώσει καλά ο ζωμός και μετά να τον βάλω σ' αυτές.

 

Το ψυγείο μας είναι αμερικάνικου τύπου που βγάζει πάγο, αν δεν ήτανε σίγουρα θα έπαιρνα τις ανοξείδωτες παγοκύστες!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εσας γιατι δεν σας βολευει το safe sippy?

Δεν είναι ότι δεν μας βολεψε και δεν το χρησιμοποιούμε. Απλά σε σύγκριση τα δύο, μου αρέσει περισσότερο το kanteen. Δεν στάζει και πίνει ευκολότερα το νερό από μέσα. Έτσι μου φαίνεται..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν δεν είχα πάρει πρόσφατα αυτές του Babykind δεν θα το σκεφτόμουνα!

Όσο καλό και να είναι ένα πλαστικό πάλι χημικό είναι.

Γι' αυτό και ποτέ δεν βάζω τίποτα ζεστό μέσα στις πλαστικές παγοκύστες, περιμένω να κρυώσει καλά ο ζωμός και μετά να τον βάλω σ' αυτές.

 

Το ψυγείο μας είναι αμερικάνικου τύπου που βγάζει πάγο, αν δεν ήτανε σίγουρα θα έπαιρνα τις ανοξείδωτες παγοκύστες!

 

Πας φιρί-φιρί να με κάνεις να τις πάρω!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν μας βολεψε και δεν το χρησιμοποιούμε. Απλά σε σύγκριση τα δύο' date=' μου αρέσει περισσότερο το kanteen. Δεν στάζει και πίνει ευκολότερα το νερό από μέσα. Έτσι μου φαίνεται..[/quote']

 

ok! ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...