Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Εμβόλια

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Εμβόλια Σε αυτή την ενότητα θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που έχουν συζητηθεί απο τα μέλη για το θέμα των εμβολίων. Αυτή η ενότητα βρίσκεται υπο κατασκευή

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-03-08, 16:51   #1
bizoudaki

Περιοχή: στην θαλασσα ...
bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa

Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο.

Ο γιατρος μου εγραψε το Infanrix hexa. Ειναι εξαδυναμο δηλαδη το μωρο θα εμβολιαστει για 6 (διφθεριτιδα, κοκκυτη, τετανο, αιμοφιλου β, ηπατητιδα β και πολυομελιτιδα) πραγματα μαζι!!!!

Μου φαινεται too much για τοσο μικρο παιδακι.

Εσεις ποιο πρωτο εμβολιο κανατε??
Παλιά 09-03-08, 16:57   #2
Maria-P

Το avatar του χρήστη Maria-P

Περιοχή: Νέο Φάληρο
Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ίδιο έκανα κι εγώ πρώτο.

Όλοι οι παιδίατροι δηλαδή αυτό κάνουν, δεν χωράνε πρωτοτυπίες σ' αυτά!

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα.

Υπάρχουν βέβαια κάποιες παρενέργειες όπως πυρετός, ανορεξία, πρήξιμο στο σημείο του εμβολίου, αλλαγή συμπεριφοράς (πολλές ώρες ύπνου ή νευράκια) αλλά είναι όλα απολύτως φυσιολογικά.

Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να μην παρουσιαστεί και καμία απολύτως παρενέργεια! Στο εύχομαι!
Παλιά 09-03-08, 16:59   #3
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ιδιο
Παλιά 09-03-08, 17:06   #4
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμείς πάντως κάναμε ένα πενταπλό το Pentavac
είναι όλα όσα ανέφερες εκτός ηπατίτιδας
Παλιά 09-03-08, 18:10   #5
margarita

margarita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κι εμεις στις 7/4 θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιακι!!!
Παλιά 09-03-08, 18:17   #6
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bizoudaki
Τελος του μηνα θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιο.

Ο γιατρος μου εγραψε το Infanrix hexa. Ειναι εξαδυναμο δηλαδη το μωρο θα εμβολιαστει για 6 (διφθεριτιδα, κοκκυτη, τετανο, αιμοφιλου β, ηπατητιδα β και πολυομελιτιδα) πραγματα μαζι!!!!

Μου φαινεται too much για τοσο μικρο παιδακι.

Εσεις ποιο πρωτο εμβολιο κανατε??
και εμεις αυτο καναμε αλλα το πενταπλο,η ηπατητιδα εγινε μετα απο 3 μηνες.
Παλιά 09-03-08, 18:51   #7
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή

και μεις το ιδιο καναμε..

my baby was my reborn...
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-08, 18:57   #8
Sophia D

Sophia D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maria-P
Το ίδιο έκανα κι εγώ πρώτο.

Όλοι οι παιδίατροι δηλαδή αυτό κάνουν, δεν χωράνε πρωτοτυπίες σ' αυτά!

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα.

Υπάρχουν βέβαια κάποιες παρενέργειες όπως πυρετός, ανορεξία, πρήξιμο στο σημείο του εμβολίου, αλλαγή συμπεριφοράς (πολλές ώρες ύπνου ή νευράκια) αλλά είναι όλα απολύτως φυσιολογικά.

Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να μην παρουσιαστεί και καμία απολύτως παρενέργεια! Στο εύχομαι!
kai emeis tha to kanoume to proto emnolio authn thn ebdomada!
Oi parenergies - an uparxoun- meta apo posi ora emfanizonte kai poso diarkoun???????
Ο χρήστης Sophia D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-08, 20:47   #9
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Περιοχή: Αθήνα
Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς κάναμε το infanrix IPVHib (5πλο) και όταν είχα ρωτήσει το γιατρό μου είχε πει να μην περιμένω παρενέργειες....και όντως δεν μας συνέβη τίποτα
Παλιά 10-03-08, 21:44   #10
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sophia D
kai emeis tha to kanoume to proto emnolio authn thn ebdomada!
Oi parenergies - an uparxoun- meta apo posi ora emfanizonte kai poso diarkoun???????
είναι λίγες οι πιθανότητες να εμφανιστεί παρενέργεια στο πρώτο εμβόλιο...
απ ότι μου έχει πει ο γιατρός μου είναι της τάξεως του 5% να κάνει λίγο πυρετό το παιδί κι αυτό είναι όλο
αν σου κάνει, θα είναι μέσα στο πρώτο 24ωρο κι όπως καταλαβαίνεις όσο απομακρύνεσαι απ το πρώτο 12ωρο τόσο μειώνονται και οι πιθανότητες.
Εμας μας έκανε λίγο πυρετό στο δεύτερο εμβόλιο
Κάπου στις 8-10 ώρες μετά.... έκανε 38,5
Του έδωσα μόνο μια φορά αντιπυρετικό, του έβαλα και λίγες κομπρεσούλες στο κεφάλι γιατί με έπιασε πανικός και το παιδάκι μέσα σε μισή ώρα ήταν περδίκι και πραγματικά κελάιδαγε

Δεν είναι λοιπόν κάτι σοβαρό
Παλιά 11-03-08, 19:55   #11
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-08, 20:38   #12
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις την αλλη βοδμαδα το πρωτο!!Το πενταπλο..και εχω αγχος για τις παρενεργειες..και αντε την γκρινια την παλευεις πυρετο και τετοια δεν θελω...και αγχχωνομαι...για να δουμε...μετα θα ξανανοιξουμε το θεμα για τις παρενεργειες...ειναι ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ.
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-03-08, 20:39   #13
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="ssidi"]Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

και εμεις αυτο καναμε πρωτο και μελανιασαμε στο κλαμα

το δευτετο ειναι το prevenar σε αυτο κλαψαμε λιγακι
Παλιά 11-03-08, 20:39   #14
Κ61207

Κ61207 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="ssidi"]Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

Παλιά 11-03-08, 21:07   #15
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

[quote="kouklitsa"]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ssidi
Εμείς πρώτο εμβόλιο κάναμε πενταπλό Infanrix-IPV-Hib. Παρενέργειες δεν είχε αλλα πιστεύω ότι είναι πολύ το πενταπλό! Αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα θα το ξανασκεφτόμουν.[/q

εμείς σε αυτό κλάψαμε ενώ στο πρώτο δεν πήραμε χαμπάρι
επίσης σε αυτό ανεβάσαμε πυρετούλι
Παλιά 13-03-08, 19:04   #16
butterfly

Το avatar του χρήστη butterfly

butterfly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς το Infanrix hexa κάναμε. Έκανε πυρετό για 2 μέρες κ ήταν σα κοτόπουλο και κοιμόταν πολύ [να πω την αμαρτία μου, καλό μου έκανε γιατί κοιμήθηκα κ εγώ λιγάκι]. Δεν παραπονέθηκε καθόλου ούτε εμφάνισε τίποτα στο σημείο του τσιμπήματος. Πιο πολύ πόνεσα εγώ όταν είδα τη βελόνα να μπαίνει στο μπουτάκι της παρά η μπέμπα...
Παλιά 13-03-08, 19:17   #17
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς κάναμε 2 σήμερα το pentavac και το prevenar δεν ξέρω σε ποιό από τα 2 ούρλιαξε, το ένα το δέχτηκε αλλά στο άλλο σήκωσε τον κόσμο στο πόδι, τώρα μόνο ηρέμησε λίγο και κοιμάται. Γκρίνιαζε όλη μέρα φαινόταν να πονάει
Παλιά 13-03-08, 20:43   #18
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella36
Εμείς κάναμε 2 σήμερα το pentavac και το prevenar δεν ξέρω σε ποιό από τα 2 ούρλιαξε, το ένα το δέχτηκε αλλά στο άλλο σήκωσε τον κόσμο στο πόδι, τώρα μόνο ηρέμησε λίγο και κοιμάται. Γκρίνιαζε όλη μέρα φαινόταν να πονάει
στο prevenar φώναξε γιατί πονάει το φάρμακο από μόνο του κι όχι η τσιμπιά
μου κάνει όμως πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση που τα έκανε μαζί ο γιατρός σας
εμεις όπως έχω ξαναγράψει στο pentavac δεν είχαμε παρενέργεια αλλά στο prevenar καναμε λίγο πυρετο...
γιαυτο και μόνο το λόγο... αναρωτιέμαι αν όντως κάνει να κάνει το παιδί δύο εμβόλια μαζί... ήδη το ένα απ τα δυο είναι 5πλό!
Παλιά 13-03-08, 21:01   #19
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποιό είναι το πενταπλό το prevenar; Φαντάζομαι ότι για να κάνει και τα 2 δεν θα υπάρχει πρόβλημα τί να πω... μου είπε ότι θα ξανακάνουμε 2 και στον 4ο μήνα
Παλιά 13-03-08, 21:23   #20
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella36
Ποιό είναι το πενταπλό το prevenar; Φαντάζομαι ότι για να κάνει και τα 2 δεν θα υπάρχει πρόβλημα τί να πω... μου είπε ότι θα ξανακάνουμε 2 και στον 4ο μήνα
το pentavac ειναι το 5πλό
εμείς κάναμε το pentavar στον 2ο, το prevenar στον 3ο, επαναληπτικό του pentavac στον 4ο και το επαναληπτικό του prevenar θα το κάνουμε στον 5ο...
και πάει λέγοντας ένα δλδ κάθε μήνα ώσπου να τελειώσουν τα εμβόλια και τα επαναληπτικά τους
Παλιά 13-03-08, 23:27   #21
frene

Το avatar του χρήστη frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια εμεις καναμε στους 2 μηνες το PENTAVAC και το ROTATEQ!Η μονη παρενεργεια που ειχαμε ήταν λιγουλακι ανορεξία και γκρίνια οταν εμπαινε το μπιμπερο στο στομα μας!!Στους 3 μηνες θα κανουμε πάλι ROTATEQ και το Engerix για την ηπατιτιδα!Αυτά.....
Παλιά 17-03-08, 15:15   #22
haido

Το avatar του χρήστη haido

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
haido ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΠΕΙΓΟΝ

Κορίτσια,
σε 2 ώρες θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο, το Infanrix hexa . Κάπου διάβασα χθες -δεν θυμάμαι πού, το Αλτσχάιμερ βλέπετε...- ότι αν το μωρό θηλάζει την ώρα της ένεσης τρομάζει και ποναέι λιγότερο. Να το επιχειρήσω να την βάλω να θηλάζει ? Θα το επιτρέψει η γιατρός?
Ο χρήστης haido δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-08, 15:44   #23
Sophia D

Sophia D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

emeis kaname to proto embolio thn paraskeuh. To moro ebgale mia tsirida kai molis arxise na klaei i giatros to sikose kai to ebale sthn agkalia mou kai stamatise. .Ponese i kardia mou!!! pio polu tha poneseis esu apo to moro!
Ο χρήστης Sophia D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-08, 16:42   #24
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όπως βλέπω ο κάθε γιατρός έχει άλλη σειρά στα εμβόλια...
Παλιά 17-03-08, 23:54   #25
Alienaki

Το avatar του χρήστη Alienaki

Alienaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sophia D
pio polu tha poneseis esu apo to moro!

Ωχ!
Ποναω απο τωρα!!!

Τελος της εβδομαδας θα κανουμε κ μεις εμβολιο!Το Infanrix hexa μας εγραψε κ μας!

Ψυχραιμια Alienaki ψυχραιμιαααααα!!!
Παλιά 18-03-08, 00:09   #26
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margarita
Αχ κι εμεις στις 7/4 θα κανουμε το πρωτο μας εμβολιακι!!!
κι εμεις.. αντε καλο μας κουραγιο!!
Παλιά 18-03-08, 00:21   #27
frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις παντως κοριτσια κλαψαμε ελαχιστα!!!Ενα ουααααα και περασε!!Τιποτα δεν ηταν.....
Παλιά 19-03-08, 22:59   #28
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια βοήθεια...!!!
Κάναμε το πρώτο εμβόλιο στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:
1. Τα εμβόλια σας τα κάνουν στον ποπό ή στο μπουτάκι; Υπάρχει κάποια διαφορά;
2. Στην μια τσιμπια έχει μείνει κάτω απο το δερματάκι της μπεμπούλας μας ένα γρομπαλάκι το οποίο σταδιακά υποχωρεί. Είναι άραγε επικύνδυνο;
3. Έχω τρελλαθεί γιατί έχω ακούσει για σοβαρές συνέπειες απο τα εμβόλια, όπως αυτισμός, επιληψία, εγκεφαλικές βλάβες; Υπάρχει κάποια από εσάς που έχει επιλέξει να μην κάνει όλα τα εμβόλια; Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για τις παθήσεις που προλαμβάνουν τα εμβόλια και τι μπορεί να συμβεί αν δεν γίνει ο εμβολιασμός; Ξεκινάτε τα εμβόλια στο πρώτο έτος ή αργότερα;

Σας ευχαριστώ!
Ο χρήστης ΠΓ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-08, 23:05   #29
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο μπουτάκι γίνονται συνήθως τα εμβόλια, όσο για το γρομπαλάκι αφού υποχωρει δεν είναι επικίνδυνο.
Παλιά 20-03-08, 01:17   #30
Elena14

Elena14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΓ , γεια σου!

Καταλαβαίνω απόλυτα τους προβληματισμούς σου.
Έχω περάσει κι εγώ πάααααρα πολλές ώρες ψαξίματος στο ιντερνετ, διαβάσματος, και βέβαια ανησυχίας σχετικά με το κεφάλαιο "εμβόλια"....
Αυτό που μπορώ να συνοψίσω, τελικά, είναι ότι γιατροί δεν είμαστε και δεν γινόμαστε επειδή διαβάσαμε κανα δυο site, συζητήσαμε με τις φίλες μας και διαβάσαμε απλά κάποιες έρευνες. Με άλλα λόγια δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε την επιστήμη, ούτε να αναιρέσουμε την πρακτική ετών.
Άλλωστε, όλες οι έρευνες και τα αποτελέσματα που εμείς διαβάζουμε είναι αποσπασματικά και επιλεκτικά, δηλαδή δεν γίνεται αναφορά σε όλα τα δεδομένα των περιπτώσεων, π.χ. για το ιστορικό παιδιού-γονέων, την προδιάθεση, τα χαρακτηριστικά του και χίλιες δυο άλλες παραμέτρους που μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο. Επίσημα, δε, δεν ενοχοποιούνται τα εμβόλια για τις παθήσεις που ανέφερες.
Βέβαια, δεν πρέπει να γίνεται και αλόγιστη χρήση. Σίγουρα δεν πρέπει να γινόμαστε θύματα του παιχνιδιού των εταιρειών. Αλλά, είμαστε έτοιμοι (και-πολύ περισσότερο- ικανοί ?) να αναιρέσουμε την επιστήμη, τους θεσμούς -που υποτίθεται ελέγχουν και προφυλάττουν τις διαδικασίες, την χρόνια πρακτική που ακολουθεί μια κοινωνία μέσα στην οποία, είτε μας αρέσει είτε όχι, ζούμε, και να ακολουθήσουμε έναν αυτοσχεδιαστικό δρόμο για το παιδί μας???
Κάποιες δε από τις εν λόγω ασθένειες για τις οποίες γίνονται τα εμβόλια μπορούν να προκαλέσουν σοβαρότατες συνέπειες-ακόμα και σαν αυτές που αναφέρεις-κυρίως δε εγκεφαλικές και νευρολογικές βλάβες (πχ. ο κοκκύτης σε βρέφη). Μπορεί να το εγγυηθεί κάποιος αυτό ότι δεν θα συμβεί, αν δεν γίνουν καθόλου τα εμβόλια? Και τι τραγική ευθύνη θα έχει ο γονιός μετά?
Τέλος πάντων, η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι πρεπει να αντιμετωπίζουμε το παιδί μας θετικά, σαν ένα δυνατό και γερό παιδί -να ενημερωνόμαστε με ψυχραιμία και τελικά να επίλέγουμε μόνο τις απαραίτητες και πιο "ανώδινες" "παρεμβάσεις". Δηλαδή να μην είμαστε των άκρων, αλλά να συνυπολογίζουμε ψύχραιμα τα δεδομένα και να αποφασίζουμε.
Εγώ, τελικά, έκανα το πρώτο εμβόλιο στο μωρό μου στον 5ο μήνα και όλα πήγαν, δόξα τω Θεώ, καλά, και ομολογώ ότι από τότε που το έκανα ηρέμησα κι εγώ από τα άγχη μου...
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου η άποψή μου. Απ' ό,τι κατάλαβα από τότε που γέννησα, η ζωή μας θα είναι ένας διαρκής αγώνας να προσφέρουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας και να τα προστατεύουμε απόλυτα... οπότε θα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Αλλά είναι σίγουρα ο πιο ουσιαστικός αγώνας!
Παλιά 20-03-08, 08:40   #31
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

κι εγώ σκεφτόμουν αν όντως πρέπει να κάνω όλα αυτά τα εμβόλια μέχρι που με ενημέρωσαν ότι χωρίς αυτά... δεν το γράφουν παιδικό σταθμό και σχολείο
Παλιά 20-03-08, 10:40   #32
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαροστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Elena14 η άποψη σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μέσα σε κάποιες γραμμές συνοψίζεις όλα αυτα που σκέφτομαι και συμφωνώ ότι απο εδώ και στο εξής η ζωή μας θα είναι ένας διαρκής αγώνας για το καλύτερο.

Η αλήθεια νομίζω ότι είναι κάπου στη μέση. Από τη μια η οικογένεια, η κοινωνία, φίλοι και γνωστοί που ποτέ δεν προβληματίστηκαν απ΄όσο λένε περισσότερο για τα εμβόλια και απλά τα έκαναν γιατί έτσι έπρεπε. Απο την άλλη η πιο, οικολογική και η ήπια στάση ζωής άλλων ανθρλωπων που επηρέαζουν εμένα και τον άνδρα μου και εμείς κάπου στη μέση προσπαθώντας να κάνουμε τη βέλτιστη επιλογή. Τι να πω κάνω το σταυρό μου και παρακαλώ την Παναγία να φυλάει τα παιδάκια όλου του κόσμου. Μοναδική χαρά αλλά και μοναδική ευθύνη να είσαι γονιός. Εχεις απεναντί σου μια ψυχούλα και καθορίζεις τη ζωή της.

Ποιο εμβόλιο κάνατε στον 5ο μήνα; Ο γιατρός τι σας είπε; Θα τα κάνετε όλα ή όχι.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης ΠΓ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-08, 23:40   #33
Elena14

Elena14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην με ευχαριστείς ΠΓ, αλλοίμονο! Μοιραζόμαστε όλες τις ίδιες αγωνίες για τα μωράκια μας!
Όπως σου είπα, σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Λοιπόν, εμείς, τελικά κάναμε το Infanrix IPV Hib 5, το πενταπλό δηλ. Διότι κυκλοφορεί και το 3πλό, αλλά πιστέυω ότι δεν μπορείς να μην κάνεις για πολυομυελίτιδα... Δεν είχαμε καμμία παρενέργεια -ευτυχώς- και επειδή και τα μωράκια δεν ξέρουν τι ..."τους περιμένει"...τα περισσότερα (και ο δικός μου) δεν έκλαψε καθόλου. Αμέσως μετά το θήλασα και όλα καλά. να φανταστείς ούτε Depon για μωρά (που μου είπε η γιατρός να δώσω καλού-κακού), δεν χρειάστηκε να δώσω τελικά. Ίσως λίγος εκνευρισμός είναι στο πρόγραμμα, αλλά δεν πειράζει. Θέλει βέβαια ηρεμία και ευχάριστη διάθεση από σένα, πιστέυω, μην το αγχώνεις.

Μετά από ένα μήνα κάναμε και το Prevenar, για πνευμονιόκκοκο. Εκεί είχαμε λίγο πρηξιματάκι στο σημείο, αλλά αυτά δεν είναι τίποτα σοβαρό.

Όπως τα βλέπουμε τώρα τα πράγματα, θα συνεχίσουμε με τις δόσεις που πρεπει για αυτά, αλλά δεν θα κάνουμε κάτι άλλο (π.χ. Ηπατίτιδα), και μέχρι να φτάσουμε στο MMR (περ. 1,5 χρ.) ...βλέπουμε....! (ένα βήμα τη φορά...)
Αυτά... Καλή δύναμη και σε σας, ό,τι κι αν αποφασίσετε τελικά! Και μακάρι τα μωράκια να είναι πάντα γερά!
Παλιά 23-03-08, 22:37   #34
bizoudaki

Περιοχή: στην θαλασσα ...
bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελος καλο ολα καλα :P

Καναμε το εμβολιο (infanrix hexa) την Πεμπτη. Δεν εκλαψε εκεινη την στιγμη αλλα ειχε λιγη γκρινια την πρωτη μερα. Μου φαινεται οτι την ετσουζε το μπουτακι της. Ευτυχως ουτε πυρετο καναμε.

Σε δυο μηνες θα κανουμε την 2η δοση + εμβολιο για πνευμονιοκοκκο.

Αυτα .. ...
Παλιά 08-04-08, 13:50   #35
mamaelena

mamaelena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε κοριτσια να κανω μια ερωτηση?οταν κανατε το πρωτο σας εμβολιο,σας ρωτησε κ εσας ο γιατρος αν καποιος στην οικογενεια ειναι επιληπτικος?
Παλιά 08-04-08, 14:12   #36
frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamaelena
βρε κοριτσια να κανω μια ερωτηση?οταν κανατε το πρωτο σας εμβολιο,σας ρωτησε κ εσας ο γιατρος αν καποιος στην οικογενεια ειναι επιληπτικος?
Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο!
Παλιά 08-04-08, 15:20   #37
mamaelena

mamaelena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

quote]
Εχουμε παει σε 3 παιδιατρους ως τωρα, κανεις δεν μας ρωτησε κατι τετοιο![/quote]

ωχ τωρα τρομαξα ακομα περισσοτερο!!
μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!!
Παλιά 08-04-08, 15:33   #38
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Παράθεση:
quote]
μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!![/quote]

Γιατί να τρομάξεις; Σκέψου το πιο απλό σενάριο... ίσως στα μωρά με ιστορικό επιληψίας στην οικογένεια να μην είναι σωστό να εμβολιάζονται ή ίσως όχι από τόσο μικρή ηλικία. Εμένα αυτό περνάει από το μυαλό μου...

Στην πρώτη επίσκεψη της παιδιάτρου μας όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο, μας πήρε ένα πλήρες ιστορικό του "σογιού" και ενδεχομένως στις ερωτήσεις που μας έκανε να ήταν και αυτή. Απλά δε θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε!
Παλιά 08-04-08, 15:48   #39
mamaelena

mamaelena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annastasia
Παράθεση:
quote]
μαλλον πρεπει να το ψαξω..thanks!!!
Γιατί να τρομάξεις; Σκέψου το πιο απλό σενάριο... ίσως στα μωρά με ιστορικό επιληψίας στην οικογένεια να μην είναι σωστό να εμβολιάζονται ή ίσως όχι από τόσο μικρή ηλικία. Εμένα αυτό περνάει από το μυαλό μου...

Στην πρώτη επίσκεψη της παιδιάτρου μας όταν γυρίσαμε από το μαιευτήριο, μας πήρε ένα πλήρες ιστορικό του "σογιού" και ενδεχομένως στις ερωτήσεις που μας έκανε να ήταν και αυτή. Απλά δε θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και αρκετοί μήνες από τότε![/quote]

θα ρωτησω κ αλλο παιδιατρο.ισως να εχεις δικιο.εμενα δε με ρωτησαν για το ιστορικο της οικογενειας.πρεπει να σιγουρευτω ομως για να μην το εχω εννοια.σ'ευχαριστω πολυ.
Παλιά 08-04-08, 15:56   #40
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας μας εχει γραψει το Infanrix-IPV-Hib
θα το κανουμε τελος του μηνα
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές