Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωρίζεται τον Δρ. Ιωάννη Καλογήρου?,


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Τον γνωρίζω μόνο ως εθελοντή του Συλλόγου Προστασίας Αγέννητου παιδιού 'ΑΓΚΑΛΙΑ' όπoυ είμαι κι εγώ μέλος.

Γενικότερα κάνει πολλές παρουσιάσεις στην τηλεόραση και είναι tv persona.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γνωριζεται το συγκεκριμενο γιατρο ειδα το site του και μου φαινεται ενδιαφερον εχει καποια κοπελα αποψη για το γιατρο ευχαριστω για την βοηθεια

 

 

Γεια σου.Είμαι καινούργια και σήμερα είδα την ερώτησή σου.Γνωρίζω τον γιατρό εδώ και πολύ καιρό.Είμαι από Πάτρα και έκανα προσπάθειες μαζί του με σπερματεγχύσεις.Επειδή είμαι 43 δεν είχαν αποτέλεσμα και έκανα εξωσωματική όπου πέτυχε.Δυστυχώς δεν συνεχίστηκε η εγκυμοσύνη.Σου λέω οτι ο γιατρός είναι φοβερός άνθρωπος και πολυ καλός επιστήμονας.Δεν σε βλέπει πορτοφόλι.Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις μαζί του για την μέθοδο της σπερματέγχυσης γιατί έχει στατιστικά πολύ καλά αποτελέσματα και δεν παίρνεις τόσα φάρμακα όσο στην εξωσωματική.Επιπλέον είναι πολύ οικονομική.Γενικώς εγώ προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη σε όλα τα επίπεδα,ακόμα και στο οικονομικό θέμα που δεν έχει σχέση καμμία με τους υπόλοιπους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου πηγα στον γιατρο και εχεις δικιο σε οτι εγραψες και εγω εχω θετικη εικονα αν και εχω κανει μονο ενα ραντεβου

εσυ και την εξωσωματικη σε αυτον την εκανες ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που άργησα.Ναι την έκανα σε αυτόν τον Μάιο.Συνεργάζεται με ένα από τα καλύτερα κέντρα όπου έχει πολύ καλή ομάδα.Πέτυχε με την πρώτη η εξωσωματική αλλά δυστυχώς είχα παλίνδρομη κύηση και πριν μια εβδομάδα έκανα απόξεση.Τώρα περιμένω να περάσει λίγο ο καιρός να πάω να με δει και να ξεκινήσω πάλι.Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις στο γιατρό και να σου πάνε όλα καλά.Θέλει λίγο υπομονή και θετική σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σκεφτομαι σε σπερματγχυνση θα μπορουσες λιγο να μου μιλησεις για τη διαδικασια , την προετοιμασια ου εκανες εσυ και λενικα οτι πληροφορια μποριες να μου δωσεις τα φαρμακα που πηρες και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χρησιμο ξερω οτι σε ζαλιζω αλλα θα ηθελα να εχω μια εικονα πριν ξεκινησω ειναι επωδυνη η μεθοδος ; ποσο διαρκει ; αν θελεις στειλε μου μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σκεφτομαι σε σπερματγχυνση θα μπορουσες λιγο να μου μιλησεις για τη διαδικασια , την προετοιμασια ου εκανες εσυ και λενικα οτι πληροφορια μποριες να μου δωσεις τα φαρμακα που πηρες και οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι χρησιμο ξερω οτι σε ζαλιζω αλλα θα ηθελα να εχω μια εικονα πριν ξεκινησω ειναι επωδυνη η μεθοδος ; ποσο διαρκει ; αν θελεις στειλε μου μηνυμα

 

 

Gogo δεν με ζαλίζεις καθόλου,μακάρι να μπορώ να βοηθήσω.Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή και ανώδυνη,σαν να κάνεις τεστ παπ.Την δεύτερη μέρα περιόδου νομίζω παιρνεις clomiphene χάπια για 2-3 μέρες και μετα κάνεις Menopur ενέσεις υποδόριες για 5 ημέρες.Πηγαίνεις στο γιατρό και κάνεις υπέρηχο όπου βλέπει πόσα ωοθυλάκια έχεις και τι μέγεθος.Ανάλογα θα σου πει αν θα κάνεις άλλη ένεση.Μετά κάνεις ένεση ενδομυική Pregnyl συγκεκριμένη μέρα και ώρα που θα σου πει ο γιατρός για να προκληθεί ωορρηξία.Μετά από 36 ώρες θα πας στο κέντρο που θα γίνει η διαδικασία και θα δώσει ο σύνροφός σου δείγμα σπέρματος όπου θα επεξεργασθεί.Μετά απο περίπου 1-2 ωρες θα γίνει η σπερματέχγυση,θα σε αφήσει στην καρέκλα για 10 λεπτά και φεύγεις.Θα σου δώσει πρωτόκολλο για οδηγίες.Μπορεί ομως η φαρμακευτική αγωγή να είναι λίγο διαφορετική για σένα.Πόσο χρονών είσαι?Εγώ αυτή ακολούθησα.Μην απογοητευτείς αν δεν γίνει με την πρώτη,που εύχομαι να γίνει με όλη μου την καρδιά.Μπορείς να κάνεις και 4 φορές,είναι πολύ απλή διαδικασία και χωρίς μεγάλη επιβάρυνση στα φάρμακα που είναι το πιο σημαντικό για μένα.Πότε θα ξεκινήσεις?Αν θέλεις πες του ότι πηγαίνεις εκ μέρους μου.Το όνομά μου είναι Αλεξία και είμαι απο Πάτρα.Περιμένω να μου πεις νέα.Το σημαντικό είναι να είσαι ΧΑΛΑΡΗ και να μην το σκέφτεσαι συνέχεια και αχγώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

εχω μερικες αποριες

δε γινεται η σπερματεγχυνση στο ιατρειο του γιατρου το κανει σε αλλο κεντρο ;την κανει ο ιδιος ή αλλος ; σε εσενα χρησιμοποιησε αυτο το συστημα που δειχνει στη ιστοσελιδα του ειναι επωδυνο; αν μπορεις να μου πεις λιγα παραπανω θα με βοηθουσες

ειμαι 36 χρονων και εχω πολυ αγχος σκεφτομει να παω τωρα το καλοκαιρι λες να ειναι κλειστα

Link to comment
Share on other sites

εχω μερικες αποριες

δε γινεται η σπερματεγχυνση στο ιατρειο του γιατρου το κανει σε αλλο κεντρο ;την κανει ο ιδιος ή αλλος ; σε εσενα χρησιμοποιησε αυτο το συστημα που δειχνει στη ιστοσελιδα του ειναι επωδυνο; αν μπορεις να μου πεις λιγα παραπανω θα με βοηθουσες

ειμαι 36 χρονων και εχω πολυ αγχος σκεφτομει να παω τωρα το καλοκαιρι λες να ειναι κλειστα

 

 

Σου εχω στείλει pm.Η σπερματέγχυση γίνεται σε κάποιο κέντρο όπου γίνεται και η επεξεργασία του σπερματος, εκτός και αν έχει κάνει τμήμα στο ιατρείο του απο τότε που έχω να πάω.Την κάνει ο ίδιος και χρησιμοποιεί το πιστολάκι αυτό το οποιο είναι οδηγός για την τοποθέτηση του σπέρματος κατα καποιο τρόπο.Αυτό δεν το καταλαβαίνεις εσύ γιατι δεν πονάει καθόλου.Η ολη διαδικασία είναι ανώδυνη σαν να κάνεις τεστ παπ.Καλό είναι όταν γίνει να είσαι χαλαρή και να μην σφίγγεσαι.Δεν θα καταλάβεις τίποτα.Επίσης όταν θα αρχίσεις τα φάρμακα να κόψεις το αλάτι γιατί κάνουν κατακράτηση υγρών,ειδικά αυτά που παίρνεις μετά,και πρήζουν λίγο.Θα περιορίσεις και την γυμναστική ή τρέξιμο αν κάνεις.Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του για να κανονίσεις πότε θα πας και αν θα είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ alexa νε εχεις βοηθησει παααααααααααρα πολυ επικοινωνησα και θα παω να δουμε που θα καταληξουμε ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις γρηγορα οτι επιθυμεις για τυχον αποριες στην πορεια θα τα λεμε φιλια πολλα πολλα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ alexa νε εχεις βοηθησει παααααααααααρα πολυ επικοινωνησα και θα παω να δουμε που θα καταληξουμε ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις γρηγορα οτι επιθυμεις για τυχον αποριες στην πορεια θα τα λεμε φιλια πολλα πολλα

 

 

Μην με ευχαριστείς, μακάρι να σε βοήθησα,γιατί και εγώ είχα απορίες.Ευχαριστώ για την ευχή σου, μακάρι να γίνουν όλα όπως τα θέλεις.Οτι θέλεις να με ρωτήσεις και να μου λες τα νέα σου.Φιλιά και μην αγχώνεσαι,να σκέφτεσαι οτι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κάναμε μαζί του 2 σπερματεγχύσεις, μία κανονική και μία σε φυσικό κύκλο που πιθανότατα έπιασε..

 

Γεννήσαμε μαζί του πρόσφατα, μας είχε κάνει εντύπωση πόσο συνοπτικός ήταν στα ραντεβού μας, εναν υπέρηχο, 5 λέξεις, απαντούσε στις ερωτήσεις μας και τα λέμε την επόμενη φορά, σε σημείο να έχουμε δυσαρεστηθεί.

 

Οταν η γυναίκα μου του είπε οτι είχε κάτι σαν συσπάσεις, ασχολήθηκε πολύ, παρα τον κόσμο που είχε και ήταν απίστευτα αναλυτικός.

 

Οταν μας παρουσιάστηκε πρόβλημα με άτυπη χολόσταση κύησης, ασχολήθηκε πολύ, ήταν πολύ προσεκτικός, μας έστελνε συνέχεια στο Ρέα για καρδιοτοκογράφους - εξετάσεις (ανευ κόστους) και γενικά δεν ρίσκαρε με τίποτα, πράγμα που το εκτιμώ πολύ.

 

Αυτό που κατάλαβα μετά είναι οτι οταν δεν υπάρχει πρόβλημα δεν ασχολείται ιδιαίτερα... αλλά στο πρόβλημα είναι ψείρας και ΠΟΛΥΥΥ προσεκτικός..

 

Εχει επίσης ενα δίκτυο συνεργατών που είναι εκπληκτικοί ανθρωποι και κορυφαίοι επιστήμονες (Ενδοκρινολόγος: Κιαπέκου, Παθολογος-Εντατικολόγος: Κορωναίος, Αιματολόγος: Καλιοντζή )

 

Για την μαία του (Αναστασία Νομικού) οτι και να πώ είναι λίγο, μας βοήθησε απίστευτα σε όλα... πραγματικά συμπληρωνε τον γιατρό, την συμβουλευόμασταν ανα πάσα στιγμή (με την σειρά της ρώταγε και τον γιατρό) και ήταν ενεργή για πάνω απο 15 ώρες με την γυναίκα μου στον τοκετο.

 

Προσπαθήσαμε αρκετά για φυσιολογικό αλλά δεν μας βγήκε και κάναμε καισαρική (λόγω χολόστασης έγινε πρόκληση την 37 εβδομάδα και ο τράχηλος δεν ήταν έτοιμος)

 

Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι σε όλα τα επίπεδα και κυρίως που ήταν τόσο προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κάναμε μαζί του 2 σπερματεγχύσεις, μία κανονική και μία σε φυσικό κύκλο που πιθανότατα έπιασε..

 

Γεννήσαμε μαζί του πρόσφατα, μας είχε κάνει εντύπωση πόσο συνοπτικός ήταν στα ραντεβού μας, εναν υπέρηχο, 5 λέξεις, απαντούσε στις ερωτήσεις μας και τα λέμε την επόμενη φορά, σε σημείο να έχουμε δυσαρεστηθεί.

 

Οταν η γυναίκα μου του είπε οτι είχε κάτι σαν συσπάσεις, ασχολήθηκε πολύ, παρα τον κόσμο που είχε και ήταν απίστευτα αναλυτικός.

 

Οταν μας παρουσιάστηκε πρόβλημα με άτυπη χολόσταση κύησης, ασχολήθηκε πολύ, ήταν πολύ προσεκτικός, μας έστελνε συνέχεια στο Ρέα για καρδιοτοκογράφους - εξετάσεις (ανευ κόστους) και γενικά δεν ρίσκαρε με τίποτα, πράγμα που το εκτιμώ πολύ.

 

Αυτό που κατάλαβα μετά είναι οτι οταν δεν υπάρχει πρόβλημα δεν ασχολείται ιδιαίτερα... αλλά στο πρόβλημα είναι ψείρας και ΠΟΛΥΥΥ προσεκτικός..

 

Εχει επίσης ενα δίκτυο συνεργατών που είναι εκπληκτικοί ανθρωποι και κορυφαίοι επιστήμονες (Ενδοκρινολόγος: Κιαπέκου, Παθολογος-Εντατικολόγος: Κορωναίος, Αιματολόγος: Καλιοντζή )

 

Για την μαία του (Αναστασία Νομικού) οτι και να πώ είναι λίγο, μας βοήθησε απίστευτα σε όλα... πραγματικά συμπληρωνε τον γιατρό, την συμβουλευόμασταν ανα πάσα στιγμή (με την σειρά της ρώταγε και τον γιατρό) και ήταν ενεργή για πάνω απο 15 ώρες με την γυναίκα μου στον τοκετο.

 

Προσπαθήσαμε αρκετά για φυσιολογικό αλλά δεν μας βγήκε και κάναμε καισαρική (λόγω χολόστασης έγινε πρόκληση την 37 εβδομάδα και ο τράχηλος δεν ήταν έτοιμος)

 

Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι σε όλα τα επίπεδα και κυρίως που ήταν τόσο προσεκτικός.

 

Αυτό το ότι δεν ασχολείται πολύ και καμμια φορά ειναι πολύ απασχολημένος με έχει λίγο "ενοχλησει" και μένα. εχω καποιες κυστεις στις ωοθηκες και ηθελα λιγο περισσοτερο αναλυση ίσως ομως απλά "ντάντεμα" γιαυτο και δεν ασχολήθηκε περαιτερω. συμφωνω ότι ειναι καλος γιατρος και οικονομικός

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα και εγω πληροφορίες(όσο γίνεται περισσότερες) για τον συγκεκριμένο γιατρό.Είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετου?Απο τιμές τι παίζει?Είναι "υπερβολικός"¨με τις έγκυες?Δηλαδή τις αφήνει να ζήσουν μια φυσιολογική εγκυμοσύνη ή είναι απο τους γιατρούς που κόβει τα πάντα με το φόβο μήπως πάθουν κάτι και τις θέλει "κλεισμένες σε γυάλα?"

 

Συγνώμη για τα τόσα ερωτήματα!!!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημερα .

Ο Γιαννης Καλογηρου ειναι και μενα ο γυναικολογος μου για χρονια τωρα.Συνεβαλλε κατα μεγάλο ποσοστό που έχω τωρα το κοριτσακι μου.

Εχει παρα πολυ πελατεία αλλά όντως σε προβληματα είναι πολυ προσεκτικός και ασχολειται.

Εχω συστήσει 6-7 γυναίκες και όλες έμειναν σε εκείνον.

Στην εγκυμοσύνη είναι προσεκτικός όσο χρειάζεται δεν απαγορευει κάτι εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο.

Και ναι είναι υπερ του φυσιολογικου εκτος απολύτως άμεσης ανάγκης της καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...