Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ωτιτιδα


Recommended Posts

είμαι στη 12 εβδομάδα και όταν αγγίζω το αυτι μου με πονάει και έχει λίγο βουλώσει. πρεπει να την πατησα με τον ανεμιστήρα.εγω γενικά κάνω συχνά τέτοιες ωτιτιδες αλλά αν ρίξω με 2-3 φορές σπρευ οtocort μου περναει. ξερει κανεις αν ειναι ασφαλες?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα

Το otocort απ οτι καταλαβαινω θα πρεπει να περιεχει κορτιζονη μεσα(απο το cort)οποτε καλο θα ηταν να το αποφυγεις.Θεωρητικα εχει περασει το πρωτο και ¨ευαισθητο¨ τριμηνο της οργανογεννεσης,κι ενας ΩΡΛ ισως σου ελεγε πως δεν θα πειραζε να βαλεις,οπως ειχε πει κι εμενα ενας δερματολογος που μου ειχε δωσει αλοιφη με κορτιζονη για ενα δερματολογικο προβλημα που ειχα, προς το τελος του δευτερου τριμηνου.

Του ειπα πως ημουν πολυ επιφυλακτικη με την κορτιζονη,και μου ειπε να μην ανυσηχω αφου περασε πλεον το πρωτο τριμηνο...

Εβαλα μια φορα με βαρια καρδια και πηγα πλυθηκα αμεσως μετα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μας έκανε λίγο άστατο καιρό, κρύωσα και τσουπ ... πονάει το αυτί μου! Πονάω κυρίως όταν αγγίζω την γύρω περιοχή. Είμαι σχεδόν στην 7η βδομάδα εγκυμοσύνης, τι πρέπει να κάνω για να μην βλάψω το εμβρυάκι μου? Μπορώ να βάλω αυτές τις σταγονίτσες που πουλάνε στο φαρμακείο? Δεν έχω τώρα σπίτι για να δω τις οδηγίες. Με τον γιατρό δεν κατάφερα να μιλήσω σήμερα και έχω αγχωθεί λίγο μήπως χειροτερέψει ως αύριο. Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα οταν παθαινα ωτιτιδα μικρη η μαμα μου μου εβαζε μπαμπακι με λαδακι... δε ξερω αν θα σου κανει δουλεια, δε θυμαμαι να σου πω την αληθεια. Ακομα παθαινω συχνα πυκνα αλλα οταν ημουν εγκυος ως δια μαγειας οι ωτιτιδες ειχαν εξαφανιστει!!!! παρε εναν φαρμακοποιο τηλ, και πες του ετσι κ ετσι ειμαι εγκυος μπορειτε να μου διαβασετε αν κανει να παρω τις ταδε σταγονες? αλλα θα ελεγα καλυτερα να πας γιατρο να δει τι εχεις πριν παρεις φαρμακα, οχι τιποτα αλλο μην ειναι κατι κι εσυ παρεις φαρμακο για κατι αλλο!!!!! γιατι να φορτωνεις τον εαυτο σου αχρειαστα φαρμακα? παντως υπαρχουν κ αντιβιωσεις για εγκυους οποτε αν ειναι καμια ωτιτιδα ας πουμε που μονο ετσι φευγει σιγουρα, δε χρειαζεται να ανησυχεις!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

v & a σε ευχαριστώ που μου απάντησες! Μίλησα με τον γιατρό μου εψές και μου είπε να πάρω panadol (πήρα μόνο ένα) και σήμερα να πάω να με δει και αυτός και ο ωρλ.

Ο ωρλ μου είπε ότι με τέτοιες θερμοκρασίες δεν υπάρχουν ωτίτιδες παρά μόνο εξωτερικές εκτός κι αν είναι λόγω πισίνας ή θάλασσας που είναι και χειρότερες από τις χειμερινές.

Ελαφρά εξωτερική ωτίτιδα, μου έδωσε σταγόνες Flavaco που είναι εντελώς ακίνδυνες όπως μου είπε. Δεν θα τις χρησιμοποιήσω αφού σήμερα ως δια μαγείας δεν πονάω!

Α ... η μαμά σου έχει δίκαιο για το βαμβάκι με το λαδάκι. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μπαίνει νερό στο αυτί, γι' αυτό όταν κάνουμε μαλλιά να βάζουμε πάντα βαμβάκι με λαδάκι στο αυτί για προφύλαξη!

Πήγα και στον γυναικολόγο! Είδα και το εμβρυάκι μου, όλα μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ωρλ μου είπε ότι με τέτοιες θερμοκρασίες δεν υπάρχουν ωτίτιδες παρά μόνο εξωτερικές εκτός κι αν είναι λόγω πισίνας ή θάλασσας που είναι και χειρότερες από τις χειμερινές.

κι εγω εξωτερικες παθαινω αλλα δε μπαινω ουτε σε πισινα ουτε σε θαλασσα!! και ναι αυτες ειναι χειροτερες υπαρχουν μερες που δε μπορω να ανοιξω το στομα μου να φαω απο το πονο...

Ελαφρά εξωτερική ωτίτιδα, μου έδωσε σταγόνες Flavaco που είναι εντελώς ακίνδυνες όπως μου είπε. Δεν θα τις χρησιμοποιήσω αφού σήμερα ως δια μαγείας δεν πονάω!
θα σου ελεγα να τις βαλεις αν νιωσεις λιγο πονο μη σου γινει μεγαλυτερος.
Α ... η μαμά σου έχει δίκαιο για το βαμβάκι με το λαδάκι. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μπαίνει νερό στο αυτί, γι' αυτό όταν κάνουμε μαλλιά να βάζουμε πάντα βαμβάκι με λαδάκι στο αυτί για προφύλαξη!
ναι και εμεις που καναμε επεμβαση στη κορη μ τη μεγαλη αμυγδαλες κρεατακια κ παρακεντηση στα αυτια, μας ειπε η ωρλ να την κανω μπανιο βαζοντας στα αυτακια της μπαμπακια με λαδι. επισης ενας αλλος ωρλ εχει πει μπορουμε κ βαζελινη, οτιδηποτε "λαδερο" (οχι φασολακια:):):):):):)) για να διωχνει το νερο....
Πήγα και στον γυναικολόγο! Είδα και το εμβρυάκι μου, όλα μια χαρά!!!
ολεεεεεεεε!!!!!!!

 

αληθεια απο που κρατας; ( ειπες εψες γιαυτο ρωταω)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ v & a !

 

Είμαι απο Κύπρο!!! Με το εψές εννοούσα χθές βράδυ!!! Η αλήθεια όταν το έγραψα ήμουν σίγουρη ότι δεν το χρησιμοποιήτε αλλά δεν μου ερχόταν στο μυαλό η σωστή λέξη!

Άραγε στην Κρήτη που μοιάζει και η διάλεκτος μας το χρησιμοποιούν? Χμ ... δεν το άκουσα στο Νησί!

Link to comment
Share on other sites

Με το εψές εννοούσα χθές βράδυ!!!

Εγω μενω κρητη κ γιαυτο σε ρωτησα επειδη το ακουω εδω..:P:p:p:p.Βεβαια λενε και "οψάργας" που σημαινει χθες αργα (το βραδυ)....ακομα καλυτερη λεξη αν βαριεσαι να πεις πολλα!!!! αντε με το καλο το νινι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια είμαι στην 26η εβδομάδα κι εδώ και 5 μέρες ταλαπωρούμαι από μια εξωτερική ωτίτιδα με φοβερους πόνους. Αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο είναι ότι εκτός από τις σταγόνες και την αντιβίωση ο ωρλ μου έκανε πλύση με βορικό οξύ, το οποίο διάβασα στο ιντερνετ ότι απαγορεύεται για τις εγκύους. Έτυχε σε καμιά κάτι παρόμοιο ή γνωρίζετε κάτι παραπάνω για το βορικό οξύ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα erietach! Δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω για το βορικό οξύ. Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου, αυτός είναι ο κατάλληλος να σε διαφωτίσει για την απορία σου.

Απλά έχω ακούσει ότι καμιά φορά γίνεται μια αγωγή που κατά γενικό κανόνα δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη, για να αντιμετωπιστούν ίσως χειρότερες επιπτώσεις από την μη αγωγή.

Ο ωρλ γνωρίζει ότι είσαι έγκυος? Αν γνωρίζει, είμαι σίγουρη ότι δεν θα έκανε κάτι που να βλάψει το έμβρυο. Αν ήταν κάτι τόσο σοβαρό πιστεύω ότι θα σε ενημέρωνεται πριν προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...