Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε παιδια η κορη μας παραμιλαει απο τον πυρετο-οχι βεβαια και πολυ υψηλο, γυρω στο 38,5....ειναι οκ ???

-η εκπαιδευση των γονεων που λεγαμε.....-

 

Ναι είναι ΟΚ, don't worry!

Ο γιος μου πάντα παραμιλάει αλλά και βογκάει όταν έχει πυρετό, ειδικό όταν περάσουμε το 39.5-40!

 

Σπυνάκι πολύ cool η γειτόνισσα παιδίατρος, να την ακούς! ;)

Επειδή γενικά ο γιος μου κάνει πολύ ψηλούς πυρετούς έχουμε ξεπεράσει και το 40 μερικές φορές.

Δεν είναι κάτι τρομακτικό, μην ανησυχείτε, ο μόνος λόγος που πήρα το Χριστόπουλο την περασμένη φορά ήτανε γιατί ήθελα να του δώσω κάτι για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.

 

Περαστικά σας!

Εμάς η ίωση έφυγε αλλά η γκρίνια έμεινε.

Δεν ξέρω, από τότε που μπουσούλησε η κόρη μου μετατράπηκε σε μπαταρία ντούρασελ, δεν μπορεί να ηρεμήσει και να κοιμηθεί με τίποτα.

Όλη μέρα την τρέχω ξωπίσω και κάνει άνω-κάνω όλο το σπίτι στο δευτερόλεπτο! Την έχασα πριν από λίγο για 1 λεπτό και έπαιζε με το νερό του γάτου! (Καλά δεν είναι τόσο τραγικό, ο γιος μου είχε φάει και κροκέτες του γάτου :oops: ).

 

Sorry για το off-topic, θέλω να πω κάπου κι εγώ τον πόνο μου... :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie θελω να σε ρωτησω η ομοιοπαθητικη μπορει να κανει κατι για τους σπασμους?εχω μια φιλη που η κορη της εχει κανει 7επεισοδια,γινεται αραγε κατι γι αυτες τις παθησεις?

 

Μα δεν είναι καμία πάθηση για να θεραπευθεί!

Απλά κάποιοι οργανισμοί πέρα από τον πυρετό έχουνε και σαν επιπλέον άμυνα τους πυρετικούς σπασμούς για να καταπολεμήσουνε κάποιον εισβολέα στο σώμα τους.

 

Καλά δεν σχολιάζω τις συμβουλές των συμβατικών για αντιπυρετικό με το παραμικρό για να αποφευχθούν οι πυρετικοί σπασμοί... είναι συμβουλές για δολοφονία του ανοσοποιητικού του παιδιού! :evil:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ΟΚ, don't worry!

Ο γιος μου πάντα παραμιλάει αλλά και βογκάει όταν έχει πυρετό, ειδικό όταν περάσουμε το 39.5-40!

 

Σπυνάκι πολύ cool η γειτόνισσα παιδίατρος, να την ακούς! ;)

Επειδή γενικά ο γιος μου κάνει πολύ ψηλούς πυρετούς έχουμε ξεπεράσει και το 40 μερικές φορές.

Δεν είναι κάτι τρομακτικό, μην ανησυχείτε, ο μόνος λόγος που πήρα το Χριστόπουλο την περασμένη φορά ήτανε γιατί ήθελα να του δώσω κάτι για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.

 

Περαστικά σας!

Εμάς η ίωση έφυγε αλλά η γκρίνια έμεινε.

Δεν ξέρω, από τότε που μπουσούλησε η κόρη μου μετατράπηκε σε μπαταρία ντούρασελ, δεν μπορεί να ηρεμήσει και να κοιμηθεί με τίποτα.

Όλη μέρα την τρέχω ξωπίσω και κάνει άνω-κάνω όλο το σπίτι στο δευτερόλεπτο! Την έχασα πριν από λίγο για 1 λεπτό και έπαιζε με το νερό του γάτου! (Καλά δεν είναι τόσο τραγικό, ο γιος μου είχε φάει και κροκέτες του γάτου :oops: ).

 

Sorry για το off-topic, θέλω να πω κάπου κι εγώ τον πόνο μου... :(

 

αχ βρε Ροσακι...δε με προλαβε το παρηγορο μηνυμα σου,και επειδη μαλιστα ετρεμε η μικρη της δωσαμε ενα κουταλακι ντεπον...στεναχωρηθηκα τωρα...χτες κοντα στο σαραντα και δε δωσαμε τιποτα κρατηθηκαμε και τωρα με το παραμιλητο και με κατι περιεργες χειρονομιες-τυπου υπνοβατη!-τα ψιλοχασαμε, με μονο 38,5...τι πισωγυρισμα στην προσπαθεια μας...τελοσπαντων...

καλα και ο δικος μας ντουρασελ και αγιος ο θεος....τεταρτακια κοιμαται και ειναι σουπερφιτ μετα....κροκετες γατου...μμμ ενδιαφερον....εγω να ειναι λιωμα και αυτα να χοροπηδανε και με 39!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν λέτε "παραμιλάνε" τι εννοείτε:

 

Να παραμιλάνε στον ύπνο τους;

ή να λένε ασυναρτησίες στον ξύπνιο τους;; :confused:

 

ΥΓ: Περαστικά στους ασθενείς!!!!

Εμείς σήμερα ξαναπάμε παιδικό σταθμό

γιατί κλείσαμε 48 ώρες απύρετοι. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης πολλές φορές τρομάζω με τους γιατρούς στην ελλάδα. Φίλη μου υπέφερε από κολίτιδα πήγε στον γιατρό και της έδωσε μία διατροφή που αν την δείτε θα ανατριχιάσετε...λοιπόν καθόλου προιόντα ολικής άλεσης, ελάχιστα λαχανικά κι αυτά βρασμένα..καθόλου ωμές σαλάτες..καθόλου ξηρούς καρπούς, φυσικά της έδωσε και φάρμακα

 

Υποφερω 20 χρονια απο κολιτιδα και τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι. Καθολου φυτικες ινες για λιγες μερες, και γενικα εφοσον υπαρχει προβλημα οι φυτικες ινες πρεπει να λαμβανονται με μετρο. Εγω γενικα λατρευω τα οσπρια και τα λαχανικα, αντιπαθω το κρεας και το ψαρι και αδιαφορω για τα ζυμαρικα, οποτε καταλαβαινεις ποσο μου στοιχιζει το οτι πασχω απο συνδρομο ευερεθιστου εντερου. Το μονο λαχανικο που δε με ενοχλει ειναι η ντοματα.

Εγώ πάντως που δεν κάνω ποτέ πυρετό δεν θεωρώ ότι έχω γερό ανοσοποιητικό.

 

Κι εγω το ιδιο. Αυτες τις μερες που κολλησα την ιωση που ειχαν τα παιδια, ειχα ολα τα συμπτωματα που εχουμε οταν ανεβαινει ο πυρετος, χωρις να εχω πυρετο!

 

Μα δεν είναι καμία πάθηση για να θεραπευθεί!

Απλά κάποιοι οργανισμοί πέρα από τον πυρετό έχουνε και σαν επιπλέον άμυνα τους πυρετικούς σπασμούς για να καταπολεμήσουνε κάποιον εισβολέα στο σώμα τους.

 

 

Αυτο δεν εχω ξεκαθαρισει. Υπαρχουν καποιοι οργανισμοι που θα κανουν σπασμους σε καποια στιγμη της ζωης τους? Γιατι η κορη μιας φιλης εκανε πρωτη φορα σπασμους στην ηλικια των 15 ετων.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχει απαντήσει η Rosie ακόμα, θα έλεγα πως μάλλον ναι, κάτι μπορεί να κάνει

http://www.vithoulkas.com/content/view/1363/lang,en/

 

Μπράβο mesastoura.Το είχα κι εγώ απορία.

 

To θέμα των σπασμών πάντως δεν είναι μια απλή υπόθεση.

 

Ακούγεται "απλή" σε όσους δεν έχουν περάσει

μια τέτοια κατάσταση.....

 

Το παιδί μιας φίλης μου έχει πάθει πάμπολλες φορές

και μου έχει πει πως νιώθει.

 

Ξέρετε τι είναι να βλέπεις το παιδί σου

να χάνει τις αισθήσεις του

και να γυρνάει τα μάτια του με προσήλωση?

(είναι μέσα στους πυρετικούς σπασμούς και αυτά)

 

Ποιός απο εσάς θα το προσπέρναγε έτσι...."απλά"

ένα τέτοιο σκηνικό?

 

Εγώ πάντως το κουτί "βαλεριάνα" δεν θα το γλίτωνα!!!

 

Ένιωσα αυτή τη φρίκη μια μέρα

που είχε θυμώσει η μικρή με κάτι που της απαγόρευσα

και γύρισε τα μάτια της προς τα πάνω! (σαν προσήλωση)

Περιττό να σας πω οτι κόντεψα να σβήσω......

Τελικά το εγκεφαλογράφημα και οι διάφορες εξετάσεις

που της κάναμε, απέδειξαν οτι δεν ήταν τίποτα

και οτι το έκανε έτσι, απτα νεύρα της.....

.....και ίσως για να μας δοκιμάσει!!!! :roll:

 

 

νομιζω οτι σε παλιοτερα ποστς ειχε συζητηθει πολυ το θεμα, αναμεσα σε ροσυ-φυσικα!!!-και το μελος kikileuteris, αν δεν κανω λαθος...αλλα αντε να τη βρεις τωρα την κουβεντα....

 

Δεν την θυμάμαι τη συζήτηση...δεν ξέρω τι είχε υποθεί....

αλλά εγώ τώρα δεν εξετάζω

για το αν οι πυρετικοί σπασμοί είναι μέρος της άμυνας ή όχι,

για το εαν προκαλούν βλάβες στον εγκέφαλο ή όχι

 

Εγώ απλά λέω οτι δεν θα άντεχα το σκηνικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποφερω 20 χρονια απο κολιτιδα και τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι.

 

Χθες διάβαζα ένα άρθρο μιας γιατρού-παθολόγου (Κασσάνδρα Μουγιάκου) στη Holistic Life και έλεγε ότι η κολίτιδα είναι σύμπτωμα καντιτίασης!

Ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει αυτό παρόλο που ασχολήθηκα αρκετά με το μύκητα κάντιτα, αλλά it makes sense γιατί είναι πρόβλημα εντερικό.

Αν είχες ποτέ πρόβλημα με μύκητες τότε αξίζει να το ψάξεις και απ' αυτή την άποψη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβαζα ένα άρθρο μιας γιατρού-παθολόγου (Κασσάνδρα Μουγιάκου) στη Holistic Life και έλεγε ότι η κολίτιδα είναι σύμπτωμα καντιτίασης!

Ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει αυτό παρόλο που ασχολήθηκα αρκετά με το μύκητα κάντιτα, αλλά it makes sense γιατί είναι πρόβλημα εντερικό.

Αν είχες ποτέ πρόβλημα με μύκητες τότε αξίζει να το ψάξεις και απ' αυτή την άποψη.

 

Όχι στο τελευταίο τεύχος http://www.etra.gr/information.php?info_id=6&cPath=34 , σωστά;

 

α! ναι, και έλεγα τι μου θυμίζει. η συγκεκριμένη ασχολείται με βιοσυντονισμό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο τελευταίο.

Αν κατάλαβα καλά αυτή κάνει μια σειρά από άρθρα για την καντίτα και στο προηγούμενο ανέλυσε τo systemic candida (δεν θυμάμαι τώρα πως το μετέφρασε στα ελληνικά) και κάτι σχετικό πάλι θα έχει και στο επόμενο τεύχος.

Αλλά φαίνεται έχασα το προηγούμενο τεύχος και δεν το βρίσκω σε ηλεκτρονική μορφή τώρα :confused:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σημερα επαναλαβαμε τις εξετασεις της μικρης μου ελπιζω να μας βγουν καλες (οφ τοπικ τελειως).Η φιλη που εχει το παιδι με τους πυρετικους σπασμους δεν θελω να σας γραψω την περιγραφη που μου εκανε οταν το παιδι ειχε το επεισοδιο,εμενα μου τα ελεγε κ δακρυζα,παθαινεις μεγαλο σοκ.Αυτο που μου ειπε κ ξεχασα να σας το αναφερω ειναι οτι το πρωτο επεισοδιο παρουσιαστηκε μετα απο εμβολιο,το παιδακι τοτε ηταν 15μηνων,δεν την ρωτησα ποιο εμβολιο εκανε,της ειπα ομως οτι μπορει να ειναι απο παρενεργεια κ μου ειπε οτι της το ειχε αναφερει καποιος αυτο.Αλλα της ειπαν επισης οτι παιζει μεγαλο θεμα κ η κληρονομικοτητα που εχει απο τον πατερα του παιδιου,γιατι κ εκεινος ειχε πυρετικους σπασμους κ το μονο κακο ειναι οτι της μικρης της εξελιχθησαν,δεν καταλαβα τι εννοουσε μ αυτο κ ουτε ηθελα να ρωτησω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες πλέον ασθένειες λέει ο καρδιολόγος μου, είναι πολυπαραγοντικές, δηλαδή οι αιτίες τους είναι πολλές συνδυασμένες. Έτσι εξηγείτε π.χ. που στους ίδιες λίγο πολύ συνθήκες (π.χ. σχολειό, ή το ίδιο σπίτι, το ίδιο κρεβάτι, ο ίδιος χώρος εργασίες) δημιουργούν διαφορετικά συμπτώματα σε ένα πλήθος ατόμων/παιδιών.

Το έλεγε αυτό μη μπορώντας εύκολα να εξηγήσει τα καρδιολογικά ευρήματα που βλέπει πως βλέπει να εμφανίζονται όλο και σε μικρότερες ηλικίες.

 

Έτσι και το περιστατικό που αναφέρει η Vann παραπάνω, ο συνδυασμός κληρονομικότητας, εμβολίου, και ίσως άλλων παραγόντων δημιούργησε στο παιδί σπασμούς.

 

Οι αδύνατοι οργανισμοί είναι ποιό επιρρεπείς στους όποιους δυσμενείς παράγοντες (από εμβόλια μέχρι τα καυσαέρια, τον καύσωνα και τον ... κλιματισμό)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβαζα ένα άρθρο μιας γιατρού-παθολόγου (Κασσάνδρα Μουγιάκου) στη Holistic Life και έλεγε ότι η κολίτιδα είναι σύμπτωμα καντιτίασης!

Ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει αυτό παρόλο που ασχολήθηκα αρκετά με το μύκητα κάντιτα, αλλά it makes sense γιατί είναι πρόβλημα εντερικό.

Αν είχες ποτέ πρόβλημα με μύκητες τότε αξίζει να το ψάξεις και απ' αυτή την άποψη.

 

Πολυ πιθανο, γιατι ειχα επισης παρα πολλα προβληματα με μυκητες. Το θεμα ειναι οτι οι κρισεις του εντερου με πιανουν παντα μετα απο εντονο στρες ή στενοχωρια, και δυστυχως ειναι κατι που δε μπορεις να το ελεγξεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι αλληλένδετα μια και οι μύκητες μας επηρεάζουνε και ψυχολογικά, από άγχος ακόμη και κατάθλιψη!

Ξέρω ακριβώς το εννοείς για το άγχος και τη στεναχώρια γιατί η μαμά μου έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την κολίτιδα.

Άντε τώρα να της εξηγήσω ότι όλα οφείλονται σε μύκητα...:rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η φιλη που εχει το παιδι με τους πυρετικους σπασμους δεν θελω να σας γραψω την περιγραφη που μου εκανε οταν το παιδι ειχε το επεισοδιο,εμενα μου τα ελεγε κ δακρυζα,παθαινεις μεγαλο σοκ.

 

Ακριβώς τέτοια περιγραφή έκανε και σε εμένα

η δική μου φίλη.....

 

....και μετά ήρθε και έδεσε το περσινό δικό μας επεισόδιο

που ευτυχώς (Παναγία μου!) ήταν μεμονωμένο!!

 

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είχαμε νιώσει

κι εγώ και ο άντρας μου!

Είχαμε χάσει τον κόσμο και τη γη κάτω απο τα πόδια μας!

 

Μέχρι να της κάνουμε τις εξετάσεις και να δούμε οτι

όλα πήγαιναν καλά

 

εγώ είχα αναγκαστεί να πάρω ηρεμιστικά

("βαλεριάνα" για την ακρίβεια...

μην ξεφεύγαμε και σε χημικούρες!! :mrgreen: )

 

Γιαυτό σας λέω.........

όλα έχουν να κάνουν με την ψυχραιμία

και την δύναμη του κάθε γονιού!

 

Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του όρια και σταθμά! :wink:

 

Πάντως πολύ ανακουφιστικό

το οτι υπάρχουν ομοιοπαθητικά που να βοηθούν

κάπως μια τέτοια κατάσταση.

 

Θα το πω στη φίλη μου η οποία είναι κι εκείνη της ομοιοπαθητικής!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είχαμε νιώσει

 

Γιαυτό σας λέω.........

όλα έχουν να κάνουν με την ψυχραιμία

και την δύναμη του κάθε γονιού!

 

Σήμερα κάνω κι εγω ασκήσεις ψυχραιμίας και ανάσες. Ο ενας μου μικρος με πυρετο να φτανει 40+ καθε 4 ώρες, τον εχει η γιαγια, κι εγω στη δουλεια σε αναμμενα καρβουνα...Διαβαζω τα σχετικα με πυρετους κλπ, οκ, ο πυρετος ειναι αμυνα. Τοσο υψηλος πυρετός χωρίς κανενα άλλο σύμπτωμα απολύτως (ουτε μυξα, ουτε βήχα, ούτε αυτάκι -προς το παρον) δεν ειναι ανησυχητικο;

Θα τον παω βεβαια στο γιατρο σε λιγες ωρες αλλα για πειτε τι να σκεφτω;

Εχει ξανακανει στο παρελθον βεβαια και κραταει συνηθως 1-1.5 μερα αλλα οχι τοσο υψηλο...

Και βεβαια παλι συμβαινει να ειναι Παρασκευή, που σημαίνει αδυνατο να επισκεφτω τον ομοιο σε μια λογικη ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείστε αν έχει κρύα ή ζεστά άκρα, πως είναι η όρεξη (ξυνά, γλυκά αλμυρά κλπ), η διάθεσή του ((συναίσθημα) και το μυαλό (διανοητική σφαίρα) σε σύγκριση με τα κανονικά του και πάρτε τηλέφωνο.

 

Ο όποιος γιατρός μπορεί να μην βρει κάτι (να μην το βρει), ο οργανισμός όμως ... γνωρίζει ... και πολύ καλά μάλιστα.

 

Αν είναι ανοιχτόμυαλη ας πάρει και η γιαγιά τηλέφωνο που θα ξέρει ίσως να απαντήσει σε περισσότερες από τις ερωτήσεις που τυχόν κάνει ο ομοιοπαθητικός.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείστε αν έχει κρύα ή ζεστά άκρα, πως είναι η όρεξη (ξυνά, γλυκά αλμυρά κλπ), η διάθεσή του ((συναίσθημα) και το μυαλό (διανοητική σφαίρα) σε σύγκριση με τα κανονικά του και πάρτε τηλέφωνο.

 

Ο όποιος γιατρός μπορεί να μην βρει κάτι (να μην το βρει), ο οργανισμός όμως ... γνωρίζει ... και πολύ καλά μάλιστα.

 

Αν είναι ανοιχτόμυαλη ας πάρει και η γιαγιά τηλέφωνο που θα ξέρει ίσως να απαντήσει σε περισσότερες από τις ερωτήσεις που τυχόν κάνει ο ομοιοπαθητικός.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση...Η γιαγια δεν ειναι τοσο ανοιχτομυαλη, σεβεται τις επιλογες μου (δηλ δεν μου λεει αρνητικα για την ομοιοπ.) αλλα δεν θελει και να παρει τοσο ευθυνη (υποθετω) και γιατι εχει τις δικες της αντιληψεις. Πχ του δινει συνεχεια ντεπον (μαλλον δεν εμπιστευεται το ακονιτουμ που της ειπα να του δωσει). Λεει δεν του εδωσε να φαει (αν και ηθελε απο οτι καταλαβα) για να 'μην ανεβασει πυρετο'. Αντε τωρα να την πεισεις..τεσπαν

Παντα εχει ζεστα ακρα οταν εχει πυρετο, απο ορεξη κλπ ειναι πολυ πεσμενος, θελει να ξαπλωνει. Ειναι και μικρος 2χρ. οποτε του λεω ποιο αυτακι σε ποναει μου δειχνει το δεξι, τον ξαναρωταω μου δειχνει το αριστερο, τον ρωταω σε ποναει το αυτακι και λεει 'οχι'.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο υψηλος πυρετός χωρίς κανενα άλλο σύμπτωμα απολύτως (ουτε μυξα, ουτε βήχα, ούτε αυτάκι -προς το παρον) δεν ειναι ανησυχητικο;

 

Καθόλου, αυτό είναι το νορμάλ!

Γιατί για την ώρα ο οργανισμός προσπαθεί να αποβάλει το μικρόβιο (ή ιο κτλ, τον οποιοδήποτε εισβολέα) πρωτού κάνει κάποια ζημιά οπουδήποτε.

Αν τα καταφέρει τότε ο μικρός δεν θα έχει κανένα σύμπτωμα μετά.

Αυτό συνέβει με το γιο μου την προηγούμενη βδομάδα, είχε ψηλό πυρετό για 12 ώρες περίπου. Την άλλη μέρα το πρωί έπεσε ο πυρετός και ξύπνησε περδικάκι!

 

Η κόρη μου όμως που είναι πιο ευαίσθητη τώρα μετά τον τριήμερο πυρετό μου έκανε λίγο βήχα.

Ιδανικά δεν θα ανησυχούσα αλλά επειδή την Κυριακή έχουμε βάφτιση εκτός Αθήνας (και είμαι η νονά) και δεν έχω κάπου να την αφήσω, πήρα τον παιδίατρο και μου είπε να της δώσω ένα πολύ ελαφρύ Calcarea για 2-3 μέρες, μια φορά τη μέρα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που πρέπει να προσέξετε σε υψηλό πυρετό (πάνω από 40) είναι αν το παιδί έχει δυσκαμψία στον αυχένα και το λαιμό. Αλλά γενικά συμφωνώ με Rosie, μάλλον είναι απλά το ξέσπασμα του οργανισμού για να αντιμετωπίσει τον εισβολέα. Περαστικά!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου, αυτό είναι το νορμάλ!

Γιατί για την ώρα ο οργανισμός προσπαθεί να αποβάλει το μικρόβιο (ή ιο κτλ, τον οποιοδήποτε εισβολέα) πρωτού κάνει κάποια ζημιά οπουδήποτε.

Αν τα καταφέρει τότε ο μικρός δεν θα έχει κανένα σύμπτωμα μετά.

ουφφφφ! (ανακουφιση) Για πες δηλ αν καταλαβα, ο οργανισμος κανει στην αρχη τον πυρετο για να καταπολεμησει τον εισβολεα και τα αλλα τα συμπτωματα ειναι επειδη το μικροβιο παει και σε αλλα οργανα, οποτε μονο πυρετος = καλη ενδειξη; Αλλα υποθετω αυτο ισχυει για τις 3 (?) πρωτες μέρες έτσι; μετα μπορει να συμβαινει κατι αλλο πιο σοβαρο;

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο που πρέπει να προσέξετε σε υψηλό πυρετό (πάνω από 40) είναι αν το παιδί έχει δυσκαμψία στον αυχένα και το λαιμό. Αλλά γενικά συμφωνώ με Rosie, μάλλον είναι απλά το ξέσπασμα του οργανισμού για να αντιμετωπίσει τον εισβολέα. Περαστικά!

 

Ευχαριστω! Η δυσκαμψια ειναι για μηνιγγιτιδα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Η δυσκαμψια ειναι για μηνιγγιτιδα ετσι;

 

ναι, είναι βέβαια ένα εξτρίμ εξτρίμ σενάριο, μην τρελαίνεσαι, αλλά καλό είναι να το έχουμε στο νου μας για άμεση αντίδραση. ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφ! (ανακουφιση) Για πες δηλ αν καταλαβα, ο οργανισμος κανει στην αρχη τον πυρετο για να καταπολεμησει τον εισβολεα και τα αλλα τα συμπτωματα ειναι επειδη το μικροβιο παει και σε αλλα οργανα, οποτε μονο πυρετος = καλη ενδειξη; Αλλα υποθετω αυτο ισχυει για τις 3 (?) πρωτες μέρες έτσι; μετα μπορει να συμβαινει κατι αλλο πιο σοβαρο;

 

Ναι για τις τρεις πρώτες μέρες.

Μετά αν όλα πάνε καλά τότε ίσως το μικρό να μην έχει απολύτως τίποτα, ή το πολύ καμιά μυξούλα και βηχαλάκι.

Αν όμως κάτι δεν πάει καλά τότε ενδεχομένως να το γυρίσει σε ωτίτιδα, βροχίτιδα κτλ.

 

Πες στη γιαγιά ότι με το να του δίνει ντεπόν απλά παρατείνει τη διάρκεια του πυρετού!

 

Ναι η δυσκαμψία στο λαιμό είναι σημάδι μηνιγγίτιδας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τις τρεις πρώτες μέρες.

Μετά αν όλα πάνε καλά τότε ίσως το μικρό να μην έχει απολύτως τίποτα, ή το πολύ καμιά μυξούλα και βηχαλάκι.

Αν όμως κάτι δεν πάει καλά τότε ενδεχομένως να το γυρίσει σε ωτίτιδα, βροχίτιδα κτλ.

 

Πες στη γιαγιά ότι με το να του δίνει ντεπόν απλά παρατείνει τη διάρκεια του πυρετού!

Το απογευμα του επεσε και αρχισε παλι τις συνιθισμενες του αταξιες.

Το βραδυ πηρε την ανιουσα παλι. Αυριο θα τη βγαλουμε με ομοιο ελπιζω μονο.

Τα ειπα ολα οσα εχω μαθει εδω στη γιαγια αλλα δυστυχως οι γονεις μου τωρα πια δεν υπαρχει περιπτωση να πουν 'α,ναι; οσο ζω μαθαινω'. Τι να κανουμε δε πειραζει...Τουλαχιστο δεν ειναι υπερ των βαριων φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...