Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορρυπαντικό για μωρά!!!


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 323
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια ψαχνω να βρω αν υπαρχει τετοιο θεμα αλλα δεν βρισκω.μπορει να μην κοιταω καλα.βρηκα ενα αλλα δεν με βοηθησε και πολυ.

λεω να σταματησω το προδερμ γιατι οπως τα βαζω με λεκεδες,ετσι βγαινουν.και στους 90 παρακαλω!!!!

να χρησιμοποιησω αυτο που που βαζω και στα δικα μας και λιγο μαλακτικο που μ αρεσει η μυρωδια του??μπας και....

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

Στους 90 και δεν βγαινουν? μηπως εχει καποιο προβλημα το πλυντηριο? Αν χρησιμοποιησεις κανονικο να προτιμισεις αυτο με aloe που ειναι και υποαλεργικο.Μαλακτικα εχει ενα σωρο υποαλεργικα.Εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τους λεκέδες. Μερικοί - όπως τα φρούτα - δεν βγαίνουν με τίποτα.

Σε δύσκολους λεκέδες άκου τι έκανα: Τα έπλενα με δικό μας απορρυπαντικό + vanish για λεκέδες - και αν δε γέμιζε το πλυντήριο έβαζα και δικά μας ρούχα - και στη συνέχεια τα έπλενα πάλι με προδέρμ για να είμαι σίγουρη ότι θα είναι εντάξει για το μωρό μου.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Η αλλεργία στα απορρυπαντικά πως εμφανίζεται? Η μικρή μου τώρα τελευταία έχει κάτι κοκκινίλες και τρομερή φαγούρα και λέω μήπως είναι από αυτά. Δεν της τα πλένω με proderm και λέω μήπως φταίει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς τα απορρυπαντικά που χαρακτηρίζονται ως βρεφικά δεν εχουν καμια διαφορά απο τα άλλα πλην της μυρωδιας!

Έκανα τη χαζομάρα και πήρα ενα προδερμ σαν καλή πρωτάρα αλλα αυτό και τέρμα, μόλις τελειώσει θα βάζω αυτό που βάζω και για εμάς.

Τώρα δεν εχω χρησιμοποιησει καθόλου αυτά τα οικολογικά γιατί ειναι και πανάκριβα παναθεμα τα! Αν κάποιο ειναι καλό ας μας πει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι φταίει αυτο...ουσιαστικά το ίδιο με τα κανονικά απορρυπαντικά είναι...απλά να κάνεις εξτρα ξεβγαλμα, και καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον παιδίατρο...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Θα ηθελα να εκφρασω μια ανυσηχια μου ως μελλουσα μαμα για τα ρουχαλακια του μπεμπη μου,καθως και ολη τη προικα του.Πως να τα πλυνω?Ξερω οτι το πλυντηριο θα με βολεψει πολυ,μα δεν ξερω τι απορυπαντικα να χρεισημοποιησω.Εχω παρει το proderm το υγρο και το μαλακτικο του.Να χρεισημοποιησω το μαλακτικο?Σε ποια θερμοκρασια?Γενναω τελος δεκεμβριο και εχω πολυ ανχος.Οποια μπορει ας μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Θα ηθελα να εκφρασω μια ανυσηχια μου ως μελλουσα μαμα για τα ρουχαλακια του μπεμπη μου,καθως και ολη τη προικα του.Πως να τα πλυνω?Ξερω οτι το πλυντηριο θα με βολεψει πολυ,μα δεν ξερω τι απορυπαντικα να χρεισημοποιησω.Εχω παρει το proderm το υγρο και το μαλακτικο του.Να χρεισημοποιησω το μαλακτικο?Σε ποια θερμοκρασια?Γενναω τελος δεκεμβριο και εχω πολυ ανχος.Οποια μπορει ας μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πλένω τώρα τα μωρουδιακά να ειναι έτοιμα, στους 30 βαθμούς με έξτρα ξέπλυμα. Έβαλα Προδέρμ και μαλακτικό μωρουδιακό αλλα μην νομίζεις οτι θα ξαναπάρω μιας και ειναι ολα ίδια. Με πράσινο δεν τα πλένω γιατι αφήνει λεκέδες και σβολιάζει και με νευριάζει :D:D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα πλένω όλα μαζί με προδερμ και μαλακτικό στους 40 και μυρίζουν τέλεια. Και τα σετεγνώνω στο στεγνωτήριο για να μη θελουν και σίδερο. Αν τα στεγνώσεις σε απλώστρα πρέπει οπωσδήποτε να τα σιδερώσεις όλα, αν μπορείς και με ατμό. Μην αγχωνεσαι!! Ολα ευκολα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω παντως χρησιμοποιω το persil το 0-18 και ειμαι πολυ ευχαριστιμενη και το μαλακτικο το ιδιο το μαλακτικο της προδερμ δεν μου αρεσει καθολου.να ρωτησω και κατι μπορω να χρησιμοποιω μαλακτικο υποαλεργικο και οχι μωρουδιακο;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω τον Δεκεμβρη γενναω και μολις τελειωσα με το πλυσιμο των ρουχων της μπεμπας μου > Μετα απο μεγαλη ερευνα κατεληξα στο Αρκαδι θα το βρεις σε ολα τα πλυντηρια απλα επειδη ειναι σκομη σαπουνιου πρεπει πρωτα να το λιωσεις με ζεστο νερακι και να το βαλεις στο πλυντηριο διαφορετικα θα βουλωσει το σημειο του πληντυριου που δεχετε το απορυπαντικο και θα ξεχειλισεις με νεα ολο το μπανιο την πατησα και εμαθα !! μαλακτικο δεν χρησιμοποιω απο οτι κοιταξα ολα τα παιδικα απορυπαντικα και μαλακτικα ειναι χημικα ετισ το διλλημα μου ηταν να μοσχοβολουν τα ρουχα ( γιατι το αρκαδι τα κανει παρα πολυ μαλακα και δεν χρειαζετε μαλακτικο) και να ειναι μεσα στο χημικο η να μυριζουν σαπουνακι και να ειναι υγιεινα? Κατεληξα στη δευτερη λυση απλα για να αρωματισω τα ρουχα γεμισα τη συρταριερα της μικρης ( το κανω και στα δικα μου ρουχα για αποφυγη σκορου) με οικολογικα μικρα λευκα σαπουνακια και μοσχοβολησε ο τοπος . Αν χρειαστεις οτιδηποτε στειλε Pm αντε και μ εναν πονο

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΡΟΔΕΡΜ ΤΑ ΕΠΛΕΝΑ.ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ 40ΜΕΡΕΣ.ΜΕ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΡΟ.ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Κατεληξα στη δευτερη λυση απλα για να αρωματισω τα ρουχα γεμισα τη συρταριερα της μικρης ( το κανω και στα δικα μου ρουχα για αποφυγη σκορου) με οικολογικα μικρα λευκα σαπουνακια και μοσχοβολησε ο τοπος .

 

:):) πολύ καλή ιδέα!! :wink:

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με αρκάδι τα έπλενα και τα πλένω και με Αρκάδι καθαρίζω το σπίτι.

Εγώ πάντος είχα αγοράσει παρα πολά ρούχα, τα έπλενα και φυσικά δεν τα φορέσαμε ποτέ και δεν μπορούσα να τα επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.βρηκα εναν τροπο που εξαφανιζει στο λεπτο τους λεκεδες απο φρουτα,κρεμες κλπ.μου ειπε η γιαγια μου να τα πλενω τοπικα με πρασινο σαπουνι(αυτο που επλεναν παλια τα ρουχα στο χερι

) και μετα κανονικα πλυντηριο.πραγματικα εξαφανιζονται.αλλα επειδη ειναι και διπλη δουλεια, προχθες εβαλα ενα πλυντηριο του μωρου με νεοματ,αυτο που βαζω και στα δικα μας...μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι στο σωμα του...

glitterfy143718698D31.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με το καλό να γεννήσεις το μωρό σου!

Εγώ χρησιμοποίησα Proderm υγρό χωρίς μαλακτικό (ακόμα αυτό χρησιμοποιώ). Πλύσιμο στους 40ο και απορρυπαντικό με «τσιγκουνιά». Αλλά ρύθμιζα το πλυντήριο να κάνει ένα επιπλέον ξέβγαλμα. Μετά το χρόνο, έκοψα το επιπλέον ξέβγαλμα.

Επίσης, τους 3 πρώτους μήνες σιδέρωνα τα ρούχα τους και από μέσα και απ’ έξω. Ίσως αυτό ήταν λίγο υπερβολικό. Αλλά εγώ έτσι ένοιωθα το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

σε μεγαλα super market , σε καταστηματα με τουριστικα ειδη απο λαδι ελιας μεχρι και σε μπακαλικα ειναι τα μικρα κλασικα σαπουνακια ξενοδοχειων απλα ειναι 100 % και ειναι πανφθηνα τα 12 τα αγοραζω 1,5 ευρω και επειδη μετα απο 1-2 χρονια ισως αρχιζουν και κομματιαζονται τα βαζω σε θηκες απο τουλι δεν ειναι τιποτα να γινουν και δεν θελουν και ειδικες γνωσεις οτι μπορει η καθεμια χθες αγορασα αλλες 3 συσκευασιες για να βαλω στα καλοκαιρινα που θα σηκωσω! παλαιοτερα χρησιμοποιουσα για να αρρωματισω συρταρια φυλλα δαφνης, λεβαντα και ξυλακια κανελας τωρα με την εγκυμοσυνη μ ενοχλουν οι δυνατες μυρωδιες παντως παραλληλα με την μυρωδια ολα οσα ανεφερα διωχνουν και τον σκορο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...