Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΤΗΜΑ ISOFIX


Recommended Posts

mari mari δεν χρειαζεται να πας στην αντιπροσωπεια οπελ, εμεις παραγγειλαμε κανονικα το καθισμα που λεει κ η konmar (δεν ηξερα οτι εχουμε το ιδιο, χιχι!:D) πηραμε τηλ στην εταιρεια στη μεταμορφωση για να το παραλαβουμε απο εκει, μας το τοποθετησαν κ ολα οκ. το καθισμα αυτο κοιταει προς τα πισω, αλλα γυρναει κ μπροστα. σου στελνω πμ για τα υπολοιπα (τηλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koριτσια να ρωτησω κατι αν ξερετε??

η βαση αυτη ειναι μια, εννοω κανει και για το καθιισματακι 0-9 κιλα-τυπου cabriofix-και για το καθισματακι 9-18 κιλα-τυπου Priorifix- η αγοραζεις αναγκαστικα δυο βασεις? μια για το πρωτο καθισμα και μια για το δευτερο??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό!

 

Το κόστος για τις αυτοκινητοβιομηχανίες για την εγκατάσταση του συστήματος isofix στο αυτοκίνητο δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 5€/αυτοκίνητο και αν δεν τους το επέβαλε ο νόμος δεν το έβαζαν από μόνοι τους στον standard εξοπλισμό (στα περισσότερα αυτοκίνητα τουλάχιστον).

Να είσαι δηλαδή διατεθειμένη να τα "σκάσεις" για την ασφάλεια των παιδιών σου και να τραβάς όλο αυτό το ζόρι με τις αντιπροσωπείες για κάτι απλούστατο και ασήμαντο οικονομικά.

Η ασφάλεια που προσφέρει (και η σιγουριά που αισθάνεται ο γονιός) είναι ασύγκριτη σε σχέση με τα καθισματάκια που δένουν με ζώνες.

Πάλι καλά που κάποιοι κυνηγούν κάτι τέτοιους νόμους και από εδώ και πέρα δεν θα έχουμε τέτοια θέματα, μέχρι βεβαίως να βγει κάτι πιο εξελιγμένο και να περιμένουμε τον επόμενο νόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα! σκεφτομαι να αγορασω αναποδο καθισματακι με βαση isofix. το αυτοκινητο μας ειναι το opel insignia (αν και ειναι καινουριο μοντελο δεν γνωριζω αν διαθετει τη βαση αυτη) αλλα του εχουμε βαλει καλυμματα! μπορει κανεις να με διαφωτισει για το αν διαθετει τη βαση και αν επηρεαζουν τα καλυμματα στην τοποθετηση του καθισματος? ευχαριστω εκ των προτερων!

eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! σκεφτομαι να αγορασω αναποδο καθισματακι με βαση isofix. το αυτοκινητο μας ειναι το opel insignia (αν και ειναι καινουριο μοντελο δεν γνωριζω αν διαθετει τη βαση αυτη) αλλα του εχουμε βαλει καλυμματα! μπορει κανεις να με διαφωτισει για το αν διαθετει τη βαση και αν επηρεαζουν τα καλυμματα στην τοποθετηση του καθισματος? ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Kαλησπέρα!

Σίγουρα το αμάξι σας διαθέτει isofix,

πλέον μπαίνει υποχρεωτικά σε όλα τα αυτοκίνητα!

αλλά και εκτός αυτού, σήμερα μιλούσα παλι με κάποιον υπεύθυνο στην opel , (προσπαθώντας να βρω λύση στο astra μου) και μου ανέφερε ως παράδειγμα το σύστημα isofix των insignia...

 

Oσο αφορά για τα καλύμματα, δεν γνωρίζω αν επηρεάζουν την τοποθέτηση του καθίσματος.... Φαντάζομαι όμως πως αν είναι καλλυμένο και το κενό αναμεσα στην έδρα κ στην πλάτη, θα πρέπει να κάνετε τρύπα ίσως;

Δεν ξέρω, θα το δείτε αυτό αλλά είναι κ το λιγότερο μπροστά στην ασφάλεια των παοδιών μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΒΕ SAFE IZI COMBI X3 ME ISOFIX.ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ 510 ΕΥΡΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω κάτι ?

Ολες οι βάσεις ισοφίξ είναι ίδιες ? Σκεφτόμαστε να πάρουμε αμάξι . Χρειάζεται να διαλέξω κάτι σε σχέση με τη βάση ισοφιξ ή οχι ?

Επίσης διάβασα οτι το be safe μπαίνει στη βάση ισοφιξ μονο οταν κοιτά ανάποδα . Το ίδιο ισχύει με όλα τα καθισματάκια αυτοκινήτου ?

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Να ρωτήσω και εγω κάτι ?

Ολες οι βάσεις ισοφίξ είναι ίδιες ? Σκεφτόμαστε να πάρουμε αμάξι . Χρειάζεται να διαλέξω κάτι σε σχέση με τη βάση ισοφιξ ή οχι ?

Επίσης διάβασα οτι το be safe μπαίνει στη βάση ισοφιξ μονο οταν κοιτά ανάποδα . Το ίδιο ισχύει με όλα τα καθισματάκια αυτοκινήτου ?

 

Μαλλον είναι αφελής η ερώτηση ........... :confused::confused::confused::confused:

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ε/ιναι ίδιες, η κάθε εταιρεία, να μη σου πω και το κάθε καθισματάκι έχει την δική του βάση.Στο αυτοκίνητο θα κάνεις έλεγχο συμβατότητας ποου έχει η κάθε εταιρεία παιδικών καθισμάτων για τα διάφορα μοντέλα αυτοκινήτων. Τα οχήματα σήμερα έχουν όλα βάση isofix.

Στο besafe η βάση είναι ενσωματωμένη στο καθισματάκι και ναι μπαίνει ανάποδα. Αν θελήσεις να το γυρίσεις κανονικά μόνο με την χρήση ζώνης υπάρχουν οι οδηγίες αναλυτικά στο εγχειρίδιο χρήσης.

Όσο για τα υπόλοιπα...το καθένα έχει τις δικές του προδιαγραφές. Άλλα κοιτάζουν μόνο μπροστά, άλλα και μπροστά και πίσω ανάλογα με την ηλικία...διαλέγεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

αλλο η βαση isofix και αλλο οι υποδοχείς .

να κανω μια παρένθεση σχετικα με τις βαση.

καλη η isοfix βαση ειδικα για το 1ο καθισματακι που το μπαινοβγαζεις παρα πολυ συχνα γιατι μετακινείς εκει μεσα το παιδι ΑΛΛΑ αυτο που ειδα ειναι οτι η βαση ισοφιχ δεν ειναι καθολου σταθερή με αποτελεσμα το παιδι να κουνιέται σαν σε βαρκα.

εγω σφήνωνα το καθισματακι με την πλατη του καθίσματος.

τωρα που θα αλλάξουμε το καθισματακι με αυτα που κοitανε μπροστά η βαση μου ειναι άχρηστη.σταμπατα λεφτα της βασης family

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στις οδηγίες χρήσης του καθίσματος, έχει και οδηγίες για το πώς να αφαιρέσεις τα καλύματα, αλλά και πώς να τα επανατοποθετήσεις. Προσοχή μόνο όταν θα τα ξαναβάζεις στη θέση τους να συνδέσεις σωστά τα λουριά!

Τα πλένεις στο πλυντήριο με αρκάδι στους 30-40 βαθμούς κι είναι έτοιμα!

Αν δεν έχεις οδηγίες χρήσης, βρες τις από ιντερνετ, όλες οι εταιρείες τις έχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλο η βαση isofix και αλλο οι υποδοχείς .

να κανω μια παρένθεση σχετικα με τις βαση.

καλη η isοfix βαση ειδικα για το 1ο καθισματακι που το μπαινοβγαζεις παρα πολυ συχνα γιατι μετακινείς εκει μεσα το παιδι ΑΛΛΑ αυτο που ειδα ειναι οτι η βαση ισοφιχ δεν ειναι καθολου σταθερή με αποτελεσμα το παιδι να κουνιέται σαν σε βαρκα.

εγω σφήνωνα το καθισματακι με την πλατη του καθίσματος.

τωρα που θα αλλάξουμε το καθισματακι με αυτα που κοitανε μπροστά η βαση μου ειναι άχρηστη.σταμπατα λεφτα της βασης family

συμφωνώ με την διευκρίνηση για το άλλο η βάση και άλλο οι υποδοχές

 

αλλά μήπως έχει να κάνει petalouditsa και με την εταιρεία ??

 

δηλαδή η δικιά μας βάση δεν κουνάει καθόλου ούτε μόνη της ούτε με το κάθισμα πάνω, επίσης εννοείται ότι αν αγοράσεις το 2 κάθισμα για μεγαλύτερα παιδιά της ίδιας εταιρείας η βάση είναι η ίδια (από όσο ξέρω τουλάχιστον) για το recaro που έχουμε εμείς ισχύει όταν άλλαξα κάθισμα δεν πέταξα την βάση ;);)

 

το πρώτο κάθισμα με την ίδια βάση κοιτούσε στην αρχή πίσω και όταν μεγάλωσε λίγο το παιδί μετά τον 6 μήνα νομίζω, το γύρισα μπροστά τώρα που έχω αλλάξει καθισματάκι πάλι την ίδια βάση χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

sfeer1.jpg

εγω εχω αυτο της maxi cosi

κ χρησιμοποιήσω το 1ο καθισματακι 0-12 με τη βαση

που την ειχα παρει για να αγοράσω κ το επομενο καθισματακι κ να μπαινει στη βαση επίσης,όπως ακριβως στη φωτογραφια.

ομως κουναει πολυ κ τωρα που το παιδί κοιτάει πισω μπορω κ το ελέγχω σφηνώνοντας το καρεκλάκι με την πλάτη του καθίσματος του συνοδηγού.

οταν ομως το παιδι θα κοιτάει μπροστά θα εχει τα ποδαράκια του εκει δεν θα μπορω να το σφηνώνω.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η βάση ή δεν την έχετε βάλει σωστά ή δεν είναι συμβατή με το αυτοκίνητό σας (παίζει και αυτό από όσο ξέρω)

 

κανονικά δεν θα έπρεπε να κουνάει καθόλου, στην αντιπροσωπεία του καθίσματος ρώτησες ??

ψάξτο πάντως αν και νομίζω ότι είναι καλλίτερα να δέσεις το κάθισμα με τις ζώνες του αυτοκινήτου (αν γίνεται σε αυτό το μοντέλο) παρά να έχεις μια βάση ισοφιξ που κουνάει έστω και σφηνωμένη

Link to comment
Share on other sites

sfeer1.jpg

εγω εχω αυτο της maxi cosi

κ χρησιμοποιήσω το 1ο καθισματακι 0-12 με τη βαση

που την ειχα παρει για να αγοράσω κ το επομενο καθισματακι κ να μπαινει στη βαση επίσης,όπως ακριβως στη φωτογραφια.

ομως κουναει πολυ κ τωρα που το παιδί κοιτάει πισω μπορω κ το ελέγχω σφηνώνοντας το καρεκλάκι με την πλάτη του καθίσματος του συνοδηγού.

οταν ομως το παιδι θα κοιτάει μπροστά θα εχει τα ποδαράκια του εκει δεν θα μπορω να το σφηνώνω.

 

Σήμερα βάλαμε και εμείς την Easy Fix Isofix Base και ήταν λίγο μπέρδεμα στην αρχή. Μας βοήθησε όμως πολύ ένα βιντεάκι που είδαμε στο youtube.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lvu60C0h6i4&feature=channel

 

Κοίταξέ το και κάνε τα βήματα ένα ένα. Δώσε προσοχή στο να ακούσεις όλα τα κλικ και να γίνουν τα κουμπάκια πράσινα γιατί αλλιώς το κάθισμα είναι επικίνδυνο και δεν προσφέρει καμία ασφάλεια.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο κάθισμα με την ίδια βάση κοιτούσε στην αρχή πίσω και όταν μεγάλωσε λίγο το παιδί μετά τον 6 μήνα νομίζω, το γύρισα μπροστά τώρα που έχω αλλάξει καθισματάκι πάλι την ίδια βάση χρησιμοποιώ

 

Ποιο καθισματάκι έχεις AGE μου? Έχουμε και μεις το recaro young profi plus και τη βάση isofix. Επειδή το καμάρι μου δε θέλει ούτε να βλέπει το καθισματάκι, ήμουν σχεδόν έτοιμη να πάρω άλλο το οποίο να κοιτάζει μπροστά, μήπως και τη δελεάσω. Παίζει να μπορώ να γυρίσω το ήδη υπάρχον?

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποιο καθισματάκι έχεις AGE μου? Έχουμε και μεις το recaro young profi plus και τη βάση isofix. Επειδή το καμάρι μου δε θέλει ούτε να βλέπει το καθισματάκι, ήμουν σχεδόν έτοιμη να πάρω άλλο το οποίο να κοιτάζει μπροστά, μήπως και τη δελεάσω. Παίζει να μπορώ να γυρίσω το ήδη υπάρχον?

κοριτσάκι μου το ίδιο είχα και εγώ αυτό δεν λές ???http://www.recaro.com/en/product-areas/child-safety/products/child-seats/ece-group-00.html γυρίζει σίγουρα τους πρώτους μήνες το είχα ανάποδα και μετά το γυρίσαμε (βέβαια δεν ασχολήθηκα οπότε δεν ξέρω πως και τι μόλις γυρίσει ο άντρας μου θα τον ρωτήσω και θα σου πω) και μένα η κόρη μου δυσανασχετούσε μέσα σε αυτό αφού τελικά της αγοράσαμε το μεγαλύτερο πρίν συμπληρώσει τα κιλά που έγραφε το πρώτο.

Δοκίμασε εκτός από το να το γυρίσεις να βγάλεις και από τις ζώνες που πιάνουν στους ώμους του παιδιού αυτά τα ριμαδο μαξιλαράκια που υποτίθεται ότι είναι για να μην του πληγώνουν το δέρμα.

Αφού αγοράσαμε το δεύτερο και είδαμε ότι η μικρή συνέχισε να δυσανασχετεί έβγαλα τις βλακείες και βρήκα την υγειά μου άσε που έτσι σκληρά όπως είναι μετά από μια ηλικία άρχισε να βγάζει τα ζωνάκια μόνη της (τώρα δεν μπορεί) :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

bitchoni μου συγνώμη :oops::oops:γμτ το έχω χάσει τελικά βλακείες έλεγα :oops::oops: το πρώτο κάθισμα κοίταζε μόνο πίσω τα μπέρδεψα γιατί το δεύτερο κάθισμα το αγοράσαμε σχετικά νωρίς μια και η μικρή όπως ανέφερα δυσανασχετούσε άσε που μας φαινόταν και λίγο στενό (και χοντρό δεν θα το έλεγα το σαμιαμίδι μου) οπότε άκυρο και πάλι συγνώμη καλή μου για το μπέρδεμα :oops:

Link to comment
Share on other sites

μπουχουχού!!!!:cry::cry::cry:

 

Και μεις αυτό έχουμε. Και η δικιά μου σα μυρμήγκι είναι ακόμη -6.5 κιλά είμαστε- αλλά δυσανασχετεί υπερβολικά. Ακούω άλλες μανούλες που λένε ότι μόλις βάλουν το μωρό στο αυτοκίνητο κοιμάται και ζηλεύω!Εγώ ακόμη δε μπόρεσα να τη βγάλω βόλτα μόνη από το φόβο μου!Με το που τη βάζω μέσα πιάνει τις ζώνες και προσπαθεί να σηκωθεί με αποτέλεσμα να βγάζει το κεφαλάκι της και το στήθος έξω από το καρεκλάκι. Μόνο όταν είναι κάποιος στο πίσω κάθισμα είναι σχετικά ήρεμη. Anyway. Θα δοκιμάσω να βγάλω το μαξιλαράκι μήπως νιώσει πιο άνετα και βλέπουμε.

 

Κρίμα ρε γαμώτο γιατί όταν το παρέλαβα ήμουν πολύ περήφανη για την αγορά μου!

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Petalouditsa έχουμε πάρει και εμείς το ίδιο καθυσματακι. Cabriofix Της maxi-cosi τώρα που είναι μικρουλης. Πριν γεννησω το είχαμε δοκιμάσει με ζώνη, αλλα δεν μου άρεσε και αγορασαμε τη βάση familyfix, η οποία κάνει και για το επόμενο καθυσμα(κοιτάει μπροστά). Η βάση είναι πολυ σταθερή. Πολυ πιο σταθερή απο τη ζώνη. Και πολυ βολικη. Με ένα κλακ μπαίνει και με ένα κλακ βγαίνει.

Το καλό με τη συγκεκριμενει βάση, είναι ότι έχει ενδείξεις σωστής τοποθέτησης, τόσο της βάσης στο αυτοκίνητο, όσο και του καθυσματος στη βάση. Αν δεν έχει τοποθετηθεί σωστά δεν ανάβουν κάτι πράσινα λαμπάκια.

Επίσης να πω, ότι έχουμε ένα Honda civic του 2001. Η maxi cosi είχε το civic του 2003. Έψαξε ο άντρας μου όμως το αμάξι και βρήκε τις υποδοχές. Η βάση isofix μπαίνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

επανέρχομαι...

θυμήθηκα το θεμα τωρα που ειμαστε στην αλλαγή καθίσματος.

 

το καθησματακι το εχω βαλει σωστα.εδω που τα λεμε δεν εχεις κ περιθώριο να κανεις λαθος.3 απλες κινησεις ειναι.

τα πράσινα κουμπάκια ανάβουν ολα.

το κορσα εχω 2010,να μην ειναι συμβατό καινουριο αυτοκίνητο ?δε νομιζω.

στην αντιπροσωπία δεν εχω ρωτήσει γιατι 1ον πως θα καταλάβουν απο το τηλ τι εννοω κ 2ον το εχω παρει απο νετ.

ασφαλές ειναι,δεν νομιζω οτι εχει πρόβλημα σαυτο

εκει που εχω το πρόβλημα ειναι οτι για να χρησιμοποιήσω τη βάση με το επόμενο καθισματακι που θα κοιτάει μπροστά ειναι αδύνατον γιατι αν δεν σφηνωθεί, κουνάει.

το οποιο κούνημα ειναι εκνευριστικό για το παιδι.

κ λεω να την πετάξω κ να παρω ενα ασχετο καθισμάτων που δενει με ζωνη να τελειωνουμε.

παντως λογικο μου φαίνεται.μια επίπεδη βαση που στερεώνετε σε 1 κ μοναδικό ποδι κ αυτο στη μεση της βασης...πως να μην κουνάει..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...