Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδέρφια δίδυμα με διαφορά χρόνων...!


Recommended Posts

Γειά σας και από μένα για άλλη μια φορά , 

Έχω μια απορία ίσως να είναι και χαζή όμως θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Καταρχήν να πω ότι είμαι από τους τυχερούς του ταξιδιού που λέγεται εξωσωματική ....έχω μια κόρη 2 χρόνων και 3 μηνών .Τα αδερφάκια της τα είχαμε στην κατάψυξη και τον Ιανουάριο βάλαμε ακόμα δύο και ναι... με μεγάλη μας χαρά περιμένουμε και το δεύτερο θαύμα μας .

Και θέλω να δώσω κουράγιο σε όσους προσπαθούν χρόνια ...ότι μπορούν να τα καταφέρουν ... αλήθεια όλα είναι δυνατά ...!

Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής , τα παιδιά μου θεωρούνται δίδυμα αδέρφια η απλά αδέρφια ? Και αν καμιά μανούλα έχει την ίδια περίπτωση τα παιδιά της μοιάζουν μεταξύ τους απλά σαν αδέρφια ? 

Φαντάζομαι παίζει ρόλο και η διαφορά του φύλου, εμείς έχουμε κορίτσακι και αγοράκι.

Όχι ότι έχει σημασία αν μοιάζουν απλά ενημερωτικά ρωτάω...

Αυτά συγνώμη για το σεντόνι ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/4/2021 at 2:11 ΠΜ, Stella007 είπε:

Γειά σας και από μένα για άλλη μια φορά , 

Έχω μια απορία ίσως να είναι και χαζή όμως θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Καταρχήν να πω ότι είμαι από τους τυχερούς του ταξιδιού που λέγεται εξωσωματική ....έχω μια κόρη 2 χρόνων και 3 μηνών .Τα αδερφάκια της τα είχαμε στην κατάψυξη και τον Ιανουάριο βάλαμε ακόμα δύο και ναι... με μεγάλη μας χαρά περιμένουμε και το δεύτερο θαύμα μας .

Και θέλω να δώσω κουράγιο σε όσους προσπαθούν χρόνια ...ότι μπορούν να τα καταφέρουν ... αλήθεια όλα είναι δυνατά ...!

Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής , τα παιδιά μου θεωρούνται δίδυμα αδέρφια η απλά αδέρφια ? Και αν καμιά μανούλα έχει την ίδια περίπτωση τα παιδιά της μοιάζουν μεταξύ τους απλά σαν αδέρφια ? 

Φαντάζομαι παίζει ρόλο και η διαφορά του φύλου, εμείς έχουμε κορίτσακι και αγοράκι.

Όχι ότι έχει σημασία αν μοιάζουν απλά ενημερωτικά ρωτάω...

Αυτά συγνώμη για το σεντόνι ...

 

Με το καλό το μωράκι σου. Όχι δεν θεωρούνται δίδυμα και θα μοιάζουν/ή δεν θα μοιάζουν όπως όλα τα αδέρφια. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2021 at 2:11 ΠΜ, Stella007 είπε:

Γειά σας και από μένα για άλλη μια φορά , 

Έχω μια απορία ίσως να είναι και χαζή όμως θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Καταρχήν να πω ότι είμαι από τους τυχερούς του ταξιδιού που λέγεται εξωσωματική ....έχω μια κόρη 2 χρόνων και 3 μηνών .Τα αδερφάκια της τα είχαμε στην κατάψυξη και τον Ιανουάριο βάλαμε ακόμα δύο και ναι... με μεγάλη μας χαρά περιμένουμε και το δεύτερο θαύμα μας .

Και θέλω να δώσω κουράγιο σε όσους προσπαθούν χρόνια ...ότι μπορούν να τα καταφέρουν ... αλήθεια όλα είναι δυνατά ...!

Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής , τα παιδιά μου θεωρούνται δίδυμα αδέρφια η απλά αδέρφια ? Και αν καμιά μανούλα έχει την ίδια περίπτωση τα παιδιά της μοιάζουν μεταξύ τους απλά σαν αδέρφια ? 

Φαντάζομαι παίζει ρόλο και η διαφορά του φύλου, εμείς έχουμε κορίτσακι και αγοράκι.

Όχι ότι έχει σημασία αν μοιάζουν απλά ενημερωτικά ρωτάω...

Αυτά συγνώμη για το σεντόνι ...

 

Θα μοιάζουν απλά σαν δυο αδέρφια, αν δεν κάνω λάθος για να είναι όμοια τα αδερφάκια πρέπει να μοιράζονται τον ίδιο σάκο

Link to comment
Share on other sites

Ίδια είναι τα δίδυμα που προέρχονται από ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο που αφού ενωθούν σε ένα ζυγωτο, διαιρούνται ("ομοζυγωτικα"). Κι έτσι είναι και στον ίδιο σάκο. Επειδή ακριβώς αρχικά ήταν ένα ζυγωτο, είναι ίδια (και ίδιου φύλου). Αυτό συμβαίνει τυχαία, είτε έχεις κάνει εξωσωματική είτε όχι μπορεί να συμβεί. Διαιρείται μετά.

 

Τα δίδυμα που προέρχονται από διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια είναι απλά δύο αδέρφια που έτυχε να συλληφθούν ταυτόχρονα. Αυτό συμβαίνει είτε απο εξωσωματική είτε επειδή τυχαία κάποια στιγμή η γυναίκα παρήγαγε δύο ωάρια μαζί και γονιμοποιηθηκαν και τα δύο. Αυτά μπορεί να είναι είτε διαφορετικού φύλου είτε ίδιου, αλλά δεν είναι ίδια. Και είναι σε διαφορετικους σάκους, γιατί εξ αρχής ήταν δύο ζυγωτα ("ετεροζυγωτικα")

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ίδια είναι τα δίδυμα που προέρχονται από ένα ωάριο και ένα σπερματοζωάριο που αφού ενωθούν σε ένα ζυγωτο, διαιρούνται ("ομοζυγωτικα"). Κι έτσι είναι και στον ίδιο σάκο. Επειδή ακριβώς αρχικά ήταν ένα ζυγωτο, είναι ίδια (και ίδιου φύλου). Αυτό συμβαίνει τυχαία, είτε έχεις κάνει εξωσωματική είτε όχι μπορεί να συμβεί. Διαιρείται μετά.

 

Τα δίδυμα που προέρχονται από διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια είναι απλά δύο αδέρφια που έτυχε να συλληφθούν ταυτόχρονα. Αυτό συμβαίνει είτε απο εξωσωματική είτε επειδή τυχαία κάποια στιγμή η γυναίκα παρήγαγε δύο ωάρια μαζί και γονιμοποιηθηκαν και τα δύο. Αυτά μπορεί να είναι είτε διαφορετικού φύλου είτε ίδιου, αλλά δεν είναι ίδια. Και είναι σε διαφορετικους σάκους, γιατί εξ αρχής ήταν δύο ζυγωτα ("ετεροζυγωτικα")

 

 

 

 

Και πάλι δίδυμα ειναι αφού γεννιούνται ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και πάλι δίδυμα ειναι αφού γεννιούνται ταυτόχρονα.

 

Δεν είπα ότι δεν είναι δίδυμα! :-P(Μάλιστα ξεκινάω λέγοντας ακριβώς "τα δίδυμα που προέρχονται από διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια") Εννοω ότι είναι σαν δύο οποιαδήποτε άλλα αδέρφια με μόνη διαφορά το ότι κυοφορηθηκαν και γεννήθηκαν ταυτόχρονα. Δεν έχουν ίδια χαρακτηριστικά όπως τα ομοζυγωτικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν είπα ότι δεν είναι δίδυμα! :-P(Μάλιστα ξεκινάω λέγοντας ακριβώς "τα δίδυμα που προέρχονται από διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια") Εννοω ότι είναι σαν δύο οποιαδήποτε άλλα αδέρφια με μόνη διαφορά το ότι κυοφορηθηκαν και γεννήθηκαν ταυτόχρονα. Δεν έχουν ίδια χαρακτηριστικά όπως τα ομοζυγωτικα.

Το είπα γιατί έγραψες οτιβειναι απλά δυο αδέρφια που έτυχε να συλληφθούν  ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το είπα γιατί έγραψες οτιβειναι απλά δυο αδέρφια που έτυχε να συλληφθούν  ταυτόχρονα.

 

Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι δίδυμα. Τα ομοζυγωτικα δίδυμα είναι αδέρφια με κοινό dna, τα ετεροζυγωτικα δίδυμα είναι αδερφια που δεν έχουν κοινό dna, δηλαδή είναι όπως όλα τα υπόλοιπα αδέρφια, απλά ετυχε να συλληφθούν ταυτόχρονα, να συνυπάρχουν στη μήτρα κλπ. Δεν έχουν κάτι άλλο κοινό περα από αυτή την ταυτόχρονη συνυπαρξη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι δίδυμα. Δεν είπα κάτι λάθος! Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αυτό δεν αναιρεί το ότι είναι δίδυμα. Τα ομοζυγωτικα δίδυμα είναι αδέρφια με κοινό dna, τα ετεροζυγωτικα δίδυμα είναι αδερφια που δεν έχουν κοινό dna, δηλαδή είναι όπως όλα τα υπόλοιπα αδέρφια, απλά ετυχε να συλληφθούν ταυτόχρονα, να συνυπάρχουν στη μήτρα κλπ. Δεν έχουν κάτι άλλο κοινό περα από αυτή την ταυτόχρονη συνυπαρξη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι δίδυμα. Δεν είπα κάτι λάθος! Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα.

Δεν διαφωνώ σε,αυτα που λες.απλα η αρχική σου διατύπωση μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν τα θεωρείς δίδυμα.Ουσιαστικα δίδυμα σημαινει οτι μεγαλώνουν ταυτόχρονα στην ίδια μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, παρεξηγησες! Εννοείται ότι είναι δίδυμα. Μάλιστα πήγαινα να γράψω ακριβώς αυτό που είπες τώρα, ότι δίδυμα σημαίνει απλά στην ίδια μήτρα ταυτόχρονα. Απλά εξήγησα τη διαφορά μεταξύ των δύο ειδών διδύμων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω μια χαρά κατανοητά το εξήγησες, @little lamb, μια μικρή επισήμανση μόνο: Τα μονοζυγωτικά δίδυμα μπορεί να είναι είτε στον ίδιο, είτε σε διαφορετικούς σάκους!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, merie είπε:

Νομίζω μια χαρά κατανοητά το εξήγησες, @little lamb, μια μικρή επισήμανση μόνο: Τα μονοζυγωτικά δίδυμα μπορεί να είναι είτε στον ίδιο, είτε σε διαφορετικούς σάκους!:)

 

Αλήθεια; Αυτό δεν το ήξερα! Πώς γίνεται δηλαδή; Χωρίζεται και ο σάκος; Ή οι σάκοι δημιουργούνται μετά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, merie είπε:

Νομίζω μια χαρά κατανοητά το εξήγησες, @little lamb, μια μικρή επισήμανση μόνο: Τα μονοζυγωτικά δίδυμα μπορεί να είναι είτε στον ίδιο, είτε σε διαφορετικούς σάκους!:)

 Απλά μπορεί να μοιράζονται πλακούντα η να έχουν ο καθένας τον δικό του. Αλλά σάκο διαφορετικό νομίζω όχι. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Να εδώ στο site ενός μαιευτήρα γράφει τον τρόπο:

Η ανάπτυξη των διδύμων μέσα στη μήτρα διαφέρει ανάλογα με τον τύπο της γονιμοποίησης: διζυγωτική ή μονοζυγωτική. Στην τελευταία περίπτωση, η ανάπτυξη εξαρτάται επίσης από το στάδιο του διαχωρισμού τους. Τα έμβρυα μπορούν να αναπτυχθούν το καθένα σε ξεχωριστό σάκο ή να έχουν τον ίδιο πλακούντα.

Τα διζυγωτικά δίδυμα αντιστοιχούν σε ένα μόνο τύπο:

Διαμνιακά-διχοριονικά Πρόκειται για δίδυμα που προέρχονται από τηγονιμοποίηση δύο ωαρίων από δύο σπερματοζωάρια. Είναι σε χωριστούς αμνιακούς σάκους και τρέφονται από διαφορετικούς πλακούντες.

Τα μονοζυγωτικά δίδυμα αντιστοιχούν σε τρεις πιθανούς τύπους:

Διαμνιακά-διχοριονικά Πρόκειται για ένα ωάριο, γονιμοποιημένο από ένα σπερματοζωάριο. Ο διαχωρισμός γίνεται από τις πρώτες κιόλας ώρες μετά τη γονιμοποίηση, στο στάδιο που ονομάζεται «βλαστομερές». Αυτό δημιουργεί μονοζυγωτικούς διδύμους, έχοντας ο καθένας το δικό του αμνιακό σάκο και πλακούντα. Είναι η ίδια ανάπτυξη με τους διζυγωτικούς διδύμους και είναι δύσκολο να γνωρίζουμε αν είναι μονοζυγωτικοί ή διζυγωτικοί αν έχουν το ίδιο φύλο.

Διαμνιακά-μονοχοριονικά Πρόκειται για μονοζυγωτικά δίδυμα των οποίων ο διαχωρισμός γίνεται σε μεταγενέστερο στάδιο, δηλαδή στην αρχή της δεύτερης εβδομάδας μετά τη γονιμοποίηση. Τα έμβρυα μοιράζονται τον ίδιο πλακούντα αλλά αναπτύσσονται σε διαφορετικούς αμνιακούς σάκους.

Μονοαμνιακά-μονοχοριονικά Εδώ ο διαχωρισμός γίνεται στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας ανάπτυξης. Οι δίδυμοι μοιράζονται τον ίδιο αμνιακό σάκο και πλακούντα. Σε αυτή την περίπτωση η κύηση είναι επικίνδυνη και πρέπει να παρακολουθείται στενά. Οι ομφάλιοι λώροι των εμβρύων μπορούν να τυλιχτούν μεταξύ τους, πράγμα το οποίο μπορεί σε ακραίες περιπτώσεις, να προκαλέσει τον θάνατο ενός εξ αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...