Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6η εβδομαδα κυησης- δεν ακουγεται σωστα η καρδια


Recommended Posts

Γεια σας! Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πει καποια αν εχει αντιμετωπισει το ιδιο. Ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης και πηγα στο γιατρο για να ακουσουμε καρδουλα. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν ακουγεται σωστα η καρδια κ πως πιθανον δεν θα εξελιχθει η εγκυμοσυνη. Ειδαμε το σακουλακι, τη καρδια να παλλεται στην οθονη κ την ακουσα αλλα ο γιατρος ειπε πως δεν χτυπα σωστα. Εχω επομενο υπερηχο σε 8 μερες κι εχω αγχωθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Elpi9 είπε:

Γεια σας! Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πει καποια αν εχει αντιμετωπισει το ιδιο. Ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης και πηγα στο γιατρο για να ακουσουμε καρδουλα. Ο γιατρος μου ειπε πως δεν ακουγεται σωστα η καρδια κ πως πιθανον δεν θα εξελιχθει η εγκυμοσυνη. Ειδαμε το σακουλακι, τη καρδια να παλλεται στην οθονη κ την ακουσα αλλα ο γιατρος ειπε πως δεν χτυπα σωστα. Εχω επομενο υπερηχο σε 8 μερες κι εχω αγχωθει πολυ.

Καλησπέρα κορίτσι μου!Να μην αγχώνεσαι!Είναι πολύ μικρό το μωράκι σου!Εμένα με έστελναν για αποξεση γιατι 6εβδομαδων δεν ακουγόταν η καρδούλα μέχρι που άλλαξα γιατρό και ακούσαμε καρδούλα στην 8εβδομαδα.Οταν ρώτησα τον γιατρό μου τον καινούργιο πως του φαίνονται οι παλμοί μου είπε γελώντας ότι δεν είναι καρδιολόγος.Οποτε χαλαρα,κάνε την προσευχουλα σου και προχωρά.Αν εξακολουθεί να χτυπάει η καρδούλα στην αυχενική διαφάνεια θα δουν την κατάσταση και αν κάτι τους ανησυχήσει θα σε στείλουν σε ειδικό εμβρυοκαρδιολογο. Να ζητάς πάντα δεύτερη ιατρική άποψη γιατί υπάρχουν πολλά συμφέροντα που παίζουν ρόλο και στο λέω εγώ που τράβηξα μέχρι τώρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς ο υπέρηχος που σου κάνει δεν μπορεί να δείξει με ακρίβεια μερικά πράγματα . Εμένα ο δικός μου με είχε στείλει για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου!! Εκεί μπορείς να έχεις εικόνα !! Δεν μου είχε πει τότε εάν κάτι τον ανησύχησε και μάλλον καλά έκανε γιατί θα με άγχωνε περισσότερο . Προσπάθησε όσο αυτό είναι δυνατό να είσαι ήρεμη και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά !! 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Elpi9 είπε:

Mairi2018 σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Μακαρι να κανει λαθος ο γιατρος. Αν πει ξανα τα ιδια, σιγουρα θα παω και σε δευτερο.

Να μην αγχωνεσαι,οτι γινεται γινεται για καποιο λογο.Προσπαθησε να εισαι ηρεμη γιατι το αγχος κανει κακο στα μωρακια μας.Οπωσδηποτε θα παρεις και δευτερη γνωμη σε περιπτωση που σου πει κατι αρνητικο.Ισως να ηταν τα πρωτα σκιρτηματα της καρδουλας και να ηταν αδυναμα ,πολλα σεναρια παιζουν.Ποσο μαλλον αλλες εγκυουλες στην 6 εβδομαδα δεν ακουνε καν καρδουλα.Και εγω και η αδερφη μου ακουσαμε πολυ πιο αργα καρδουλες.Οτι ειναι να γινει θα γινει,μεχρι τοτε μην τα σκεφτεσαι αυτα και να εχεις πιστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι ανάλογο αντιμετώπισε κοντινό μου πρόσωπο θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος πάνω κάτω στο ίδιο χρονικό διάστημα . Τελικά η καρδούλα του χτυπούσε μια χαρα και η εγκυμοσυνη εξελίχθηκε μια χαρα ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε σένα !!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Μην ανησυχείς ο υπέρηχος που σου κάνει δεν μπορεί να δείξει με ακρίβεια μερικά πράγματα . Εμένα ο δικός μου με είχε στείλει για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου!! Εκεί μπορείς να έχεις εικόνα !! Δεν μου είχε πει τότε εάν κάτι τον ανησύχησε και μάλλον καλά έκανε γιατί θα με άγχωνε περισσότερο . Προσπάθησε όσο αυτό είναι δυνατό να είσαι ήρεμη και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά !! 

Συμφωνω απολυτως,δεν μπορει ενας γυναικολογος να βγαζει διαγνωση αλλης ειδικοτητας.Αλλιως δεν θα μας εστελναν σε εμβρυολογους.Αλλο να μην χτυπαει καθολου η καρδουλα και αλλο να διακρινει τυχον προβληματα ποσο μαλλον σε τοσο πρωιμο σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια, μου δινετε κουραγιο. Κι γω σκεφτηκα οτι ισως με τον γιατρο κατι δε παει καλα διοτι δεν μπορει να μου αναφερει αποξεση στην 6η εβδομαδα χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Ειμαι αποφασισμενη, αν συνεχισει ετσι να παω αλλου την επομενη μερα. Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Μην αγχώνεσαι! Εγώ είμαι 8 εβδομάδων, πήγα στο γιατρό για πρώτη φορά πριν μία βδομάδα (μόλις έκλεινα τις 7) και μια ακουγόταν μια δεν ακουγόταν. Αλλά μας είπε ότι είναι πολύ μικρό και δεν το πιάνει το μηχάνημα (έπρεπε να το μετακινεί συνεχώς για να πιάνει παλμό) και ότι όλα είναι μια χαρά. Μας είπε μάλιστα ότι δεν ήταν καν σίγουρο ότι θα την άκουγε τόσο νωρίς και το θεώρησε πολύ καλό το ότι την άκουγε έστω και έτσι. Εμένα μου είπε να πάω σε 2 βδομάδες και είμαι μέσα στην αγωνία μέχρι να περάσουν (κι έχω και ίωση αυτές τις μέρες...) Είπε κιόλας ότι δεν πρέπει να επιμένουμε πολλή ώρα στον υπέρηχο γιατί το έμβρυο ακούει τους υπερήχους που δεν τους πιάνει το δικό μας αυτί και ενοχλείται. Οπότε κάνε υπομονή! Αν εξακολουθήσει ο γιατρός να σου λέει περίεργα, πάρε και μια δεύτερη γνώμη! Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Γεια σου! Μην αγχώνεσαι! Εγώ είμαι 8 εβδομάδων, πήγα στο γιατρό για πρώτη φορά πριν μία βδομάδα (μόλις έκλεινα τις 7) και μια ακουγόταν μια δεν ακουγόταν. Αλλά μας είπε ότι είναι πολύ μικρό και δεν το πιάνει το μηχάνημα (έπρεπε να το μετακινεί συνεχώς για να πιάνει παλμό) και ότι όλα είναι μια χαρά. Μας είπε μάλιστα ότι δεν ήταν καν σίγουρο ότι θα την άκουγε τόσο νωρίς και το θεώρησε πολύ καλό το ότι την άκουγε έστω και έτσι. Εμένα μου είπε να πάω σε 2 βδομάδες και είμαι μέσα στην αγωνία μέχρι να περάσουν (κι έχω και ίωση αυτές τις μέρες...) Είπε κιόλας ότι δεν πρέπει να επιμένουμε πολλή ώρα στον υπέρηχο γιατί το έμβρυο ακούει τους υπερήχους που δεν τους πιάνει το δικό μας αυτί και ενοχλείται. Οπότε κάνε υπομονή! Αν εξακολουθήσει ο γιατρός να σου λέει περίεργα, πάρε και μια δεύτερη γνώμη! Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

Τι να πω ισως ο δικος μ ου γιατρος βγαζει ευκολα συμπερασματα. Ευχομαι να πανε ολα καλα και σε σενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τελικα δεν πηγαν καλα τα πραγματα στη δικη μου περιπτωση. Το εμβρυο δεν εχει ουτε το μεγεθος που πρεπει και η καρδια σταματησε. Ουτε παλλοταν στην οθονη, ουτε την ακουσαμε... Προχωραμε σε αποξεση δυστυχως. Δεν το βαζω κατω βεβαια, αν και στεναχωρηθηκα πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Elpi9 είπε:

Κοριτσια μου τελικα δεν πηγαν καλα τα πραγματα στη δικη μου περιπτωση. Το εμβρυο δεν εχει ουτε το μεγεθος που πρεπει και η καρδια σταματησε. Ουτε παλλοταν στην οθονη, ουτε την ακουσαμε... Προχωραμε σε αποξεση δυστυχως. Δεν το βαζω κατω βεβαια, αν και στεναχωρηθηκα πολυ! 

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου, μην το βαζεις κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεία σας. Την Παρασκευή 12.3 μπήκα στην 6η εβδομάδα και πήγα για τον υπέρηχο. Όμως δυστυχώς δεν ακούσαμε καρδούλα. Η γιατρός μου είπε ότι μάλλον η σύληψη έγινε σχετικά αργά και θα πάω πάλι αύριο. Εχω τρελλαθεί από την αγωνία. Σημειώστε ότι και την 5η εβδομάδα που πήγα, μόλις που φάνηκε. Είναι η 2η εγκυμοσύνη μου και ο κύκλος μου δεν ήταν σταθερός μετά την πρώτη γέννα. Πρέπει να ανησυχήσω;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...