Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή συμπτωμάτων εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα!Νέα στο forum θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι στην 6 εβδομάδα και ενώ μέχρι πριν 2 μέρες είχα συμπτώματα εγκυμοσύνης, πρησμένο στήθος, συχνοουρία και πονάκια στην κοιλιά, τώρα δε μπορώ να το περιγράψω αλλά νιώθω την κοιλιά μου ξεπρησμένη, σαν να μην έχω κάτι. Τα συμπτώματα υποχωρούν τις πρώτες εβδομάδες? Είχα δύο βιοχημικές και πρώτη φορά είδα τη χοριακή μου να ανεβαίνει, γι αυτό έχω άγχος μήπως παλινδρομήσει. Τηλεφώνησα στη γιατρό μου και περιμένω να με καλέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, giota633 είπε:

Καλησπέρα!Νέα στο forum θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι στην 6 εβδομάδα και ενώ μέχρι πριν 2 μέρες είχα συμπτώματα εγκυμοσύνης, πρησμένο στήθος, συχνοουρία και πονάκια στην κοιλιά, τώρα δε μπορώ να το περιγράψω αλλά νιώθω την κοιλιά μου ξεπρησμένη, σαν να μην έχω κάτι. Τα συμπτώματα υποχωρούν τις πρώτες εβδομάδες? Είχα δύο βιοχημικές και πρώτη φορά είδα τη χοριακή μου να ανεβαίνει, γι αυτό έχω άγχος μήπως παλινδρομήσει. Τηλεφώνησα στη γιατρό μου και περιμένω να με καλέσει.

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι αν δεν έχεις κάποιο σοβαρότερο σύμπτωμα πχ αιμορραγία.Και στην δική μου εγκυμοσύνη είχαν εξαφανιστεί τα συμπτώματα που περιγράφεις αλλά ήταν όλα καλά και η εγκυμοσύνη συνεχίστηκε ομαλότητα.Για να σου φύγει το άγχος μπορείς να κάνεις έναν υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Τη Δευτέρα έχω κανονικά το ραντεβού για να ακούσουμε την καρδούλα. Αιμορραγία δεν έχω είναι η αλήθεια, τι να πω ίσως είναι ιδέα μου και όλα να πάνε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως αυτό σημαίνει κάτι, πραγματικά! Ολα θα πάνε καλά!Εμένα τα πονάκια στην κοιλιά σταμάτησαν γύρω στην 6-7η εβδομάδα κ μετά απο 2 εβδομάδες ξεκίνησαν οι αναγουλες κλπ... Κ φυσικά κάθε γυναίκα είναι διαφορετική , φίλες μου δεν είχαν καν σύμπτωματα εγκυμοσύνης! Με το καλό ο υπερηχος! Να είναι όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγχώθηκα αρκετά γιατί νιώθω ότι υποχώρησαν τα συμπτώματα. Ενώ την κοιλιά μου την ένιωθα πιο βαριά και ένιωθα ότι κάποιες κινήσεις δε μπορούσα να τις κάνω γιατί με τραβούσε τώρα η ενόχληση είναι ελάχιστη. Το στήθος σαν να ξεπρήστηκε λίγο και αυτό..Τι να πω τη Δευτέρα θα δούμε αν θα ακούσω καρδούλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ΣΟΣ... Χθες έκανα τον πρώτο υπέρηχο κ είδαμε ένα σακουλάκι κ με έβγαλε 4 βδομάδες κ 4 μέρες. ενώ μέχρι χθες πονουσε πολύ το στήθος, σήμερα ξεπρηστηκε κ δεν πονάει. Πήρα τη γιατρό μου τηλ κ είπε ότι δεν είναι καλό σημάδι κ να κάνω μια χωριακη σήμερα κ μια τη δευτέρα. Σας έχει τύχει; Είναι όντως κακό σημάδι;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Zonina είπε:

Κορίτσια ΣΟΣ... Χθες έκανα τον πρώτο υπέρηχο κ είδαμε ένα σακουλάκι κ με έβγαλε 4 βδομάδες κ 4 μέρες. ενώ μέχρι χθες πονάει πολύ, σήμερα ξεπρηστηκε κ δεν πονάει. Πήρα τη γιατρό μου τηλ κ είπε ότι δεν είναι καλό σημάδι κ να κάνω μια χωριακη σήμερα κ μια τη δευτέρα. Σας έχει τύχει; Είναι όντως κακό σημάδι;

Ποιο πράγμα ξεπρηστηκε;;; Μου έχει τύχει να δούνε σάκο, μου έχει τύχει να περάσουν τα συμπτώματα πρηξιματος αλλά δεν μου έχει τύχει να πει ο γιατρός ότι είναι κάτι κακό. Τελος πάντων, όταν έκανες το υπέρηχο ,σου είπε ότι όλα είναι καλά? Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Zonina είπε:

Κορίτσια ΣΟΣ... Χθες έκανα τον πρώτο υπέρηχο κ είδαμε ένα σακουλάκι κ με έβγαλε 4 βδομάδες κ 4 μέρες. ενώ μέχρι χθες πονουσε πολύ το στήθος, σήμερα ξεπρηστηκε κ δεν πονάει. Πήρα τη γιατρό μου τηλ κ είπε ότι δεν είναι καλό σημάδι κ να κάνω μια χωριακη σήμερα κ μια τη δευτέρα. Σας έχει τύχει; Είναι όντως κακό σημάδι;

Γιατρός δεν είμαι αλλά αν κάτι δεν πήγαινε καλά δεν θα έπρεπε ν είχες κάποιο σύμπτωμα πχ αίμα?? Αφού χθες έκανες υπέρηχο... Κ εγώ όταν ήμουν έγκυος δεν είχα κάποιο σύμπτωμα κ αργησα να το καταλάβω.. Πάντως σ εύχομαι όλα να είναι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Ποιο πράγμα ξεπρηστηκε;;; Μου έχει τύχει να δούνε σάκο, μου έχει τύχει να περάσουν τα συμπτώματα πρηξιματος αλλά δεν μου έχει τύχει να πει ο γιατρός ότι είναι κάτι κακό. Τελος πάντων, όταν έκανες το υπέρηχο ,σου είπε ότι όλα είναι καλά? Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη

Το στήθος ξεπρηστηκε. Δεν πονάει τόσο. Ήταν το μόνο σύμπτωμα που είχα. Η γιατρός που με είδε χθες είδε μόνο το σάκο κ όλα καλά. Σήμερα όμως που πήρα την ίδια τηλ μου είπε ότι αν ξεπρηστει το στήθος δεν είναι καλό σημάδι. Πήρα κ έναν άλλο γιατρό που έχω κ μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητα κακό. Λέει είναι λίγο ανησυχητικό αλλά όχι κ τόσο. Θα δείξουν οι χοριακες.. απλά είναι η πρώτη μου φορά κ αγχώνομαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω μια απορία, γιαυτό και θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ειμαι 10 ευδομάδων και 4 ημερών. Εδώ και 7-10 ημέρες δεν έχω καθόλου μα καθόλου ενοχλήσεις. Ούτε πόνο στην κοιλιά, ούτε ναυτίες, ούτε πονοκεφάλους που είχα πάρα πολύ συχνά. Ούτε κουρασμένη αισθάνομαι, ούτε πρήξιμο, τίποτα σαν να μην είμαι έγκυος. Έχω αρχίσει και  φοβάμαι πολύ. Λέω να πάω αύριο να κάνω υπέρηχο να δω εάν υπάρχει καρδιακή λειτουργία. Το κακό είναι ότι ο γιατρός μου είναι σε άλλη πόλη και εδώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Αλλά όσο χάλια και να είναι μια καρδιά μπορούν να την ακούσουν. Είχε καμία σας ανάλογη εμπειρία. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 11:51 ΜΜ, k&m είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω μια απορία, γιαυτό και θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ειμαι 10 ευδομάδων και 4 ημερών. Εδώ και 7-10 ημέρες δεν έχω καθόλου μα καθόλου ενοχλήσεις. Ούτε πόνο στην κοιλιά, ούτε ναυτίες, ούτε πονοκεφάλους που είχα πάρα πολύ συχνά. Ούτε κουρασμένη αισθάνομαι, ούτε πρήξιμο, τίποτα σαν να μην είμαι έγκυος. Έχω αρχίσει και  φοβάμαι πολύ. Λέω να πάω αύριο να κάνω υπέρηχο να δω εάν υπάρχει καρδιακή λειτουργία. Το κακό είναι ότι ο γιατρός μου είναι σε άλλη πόλη και εδώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Αλλά όσο χάλια και να είναι μια καρδιά μπορούν να την ακούσουν. Είχε καμία σας ανάλογη εμπειρία. Ευχαριστώ. 

Λογικά τώρα θα έχεις παει στο γιατρό αλλά μην αγχωνεσαι καθόλου, όσο ξαφνικά αρχίζουν τα συμπτώματα τόσο ξαφνικά μπορεί κ να φύγουν.. Κ ήδη είσαι 2,5 μηνών, συνήθως το πρώτο τρίμηνο έχεις ναυτίες κλπ, εσένα ίσως σου έφυγαν νωρίτερα!!! Να χαίρεσαι γι αυτό, θα δεις ότι από δω κ πέρα θα απολαύσεις καλύτερα την εγκυμοσύνη! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! δεν εχω εμπειρια γτ εμενα ξεκινησαν κ τελειωασν αφου εκλεισε το 3μηνο!!! αλλα απο φιλες κ γνωστες ξερω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο!!μια γνωστη μου δεν ειχε κανενα συμπτωμα απο την αρχη μεχρι κ τελος!!μια αλλη της κρατησαν απλα λιγες μερες!!αλλεσ εχουν απο την αρχη μεχρι κ το τελος!!Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος!!μην αγχωνεσαι !θεωρω οτι ειναι ολα μια χαρα!!μπορεις βεβαια ν κανεις κ ενα τηλ στον γιατρο σ η κ να πας ν δεις για να ηρεμησεις!!ευχομαι να ναι ολα καλα!!με το καλο ττο μωρο σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Ναι μίλησα με τον γιατρό μου προχθές, ο οποίος είναι σε άλλη πόλη και μου είπε να πάω να κάνω έναν απλό υπέρηχο για να ηρεμήσω εγώ κυρίως . Πήγα και έκανα χθες το πρωί. Ζήτησα να μην γίνει κολπικά. Ακούσαμε καρδούλα και το είδαμε που κουνιόταν. Σήμερα όμως βρε κορίτσια μου το απόγευμα είδα κόκκινα κολπικά υγρά 2 φορές και έχω πόνους περιόδου. Αγχώθηκα πάλι. 

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να το αγνοήσω και πως συμβαίνει. Επίσης αν δω και άλλο αίμα και είναι περισσότερο να ξαναπαω. Του είπα ότι έχω λίγους πόνους περιόδου  και κατάλαβε ότι είμαι αγχωμένη και μου είπε αν σε αγχώνει να ξανακάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Όσες είχατε κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφω ήταν κάτι σοβαρό; Τι είχατε κάνει κ τι σας είχαν πει; 

Θα πάω από οτι φαίνεται πάλι για υπέρηχο γιατί δεν νομίζω να ηρεμήσω. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, k&m είπε:

Όσες είχατε κάτι αντίστοιχο με αυτό που περιγράφω ήταν κάτι σοβαρό; Τι είχατε κάνει κ τι σας είχαν πει; 

Θα πάω από οτι φαίνεται πάλι για υπέρηχο γιατί δεν νομίζω να ηρεμήσω. 

Καλό είναι να πας μήπως σου πει κ ο άλλος γιατρός να πάρεις ultrogestan.. Πάντως μην αγχωνεσαι όντως μπορεί να συμβεί.. Μόνο αν δεις κόκκινο αίμα είναι πιο ανησυχητικό που κ πάλι μπορείς να έχεις καλή εξέλιξη.. Πάντως υπάρχει περίπτωση να έκανες τπτ με τον σύζυγό σου χθες? Γιατί μ είχε συμβεί να δω λίγο ροζέ κ όταν πήγα στη γιατρό κ με εξέτασε είδε μία γρατσουνια στον κόλπο οπότε το αίμα ήταν από εκεί κ όχι απ τη μήτρα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και με βρήκε οκ. Ξανά ακούσαμε καρδούλα. Ούτε σημερα  έχω περισσότερο αίμα, ευτυχώς. Βέβαια από χθες το απόγευμα που άρχισε αυτό το πράγμα με έχει πεθάνει η κοιλιά μου. Στιγμή δεν σταμάτησε. Μου είπε ξάπλα μέχρι την Τρίτη που θα πάω να με ξαναδεί. Θέλει να πάρω μαγνήσιο και utrogestan κάτι για το οποίο ο γιατρός μου που τον ενημέρωσα μου είπε να μην μπω σε διαδικασία γιατι είναι το ίδιο πράγμα, δεν κερδίζω κάτι.  Το σημαντικότερο για αυτόν είναι ότι υπάρχει καρδιακή λειτουργία. Και από την στιγμή που έχω δει μόνο σταγόνες και όχι κάτι περισσότερο δεν ανησυχεί. Είναι πολύ καλός και τον εμπιστεύομαι. Δεν λέει ποτέ κάτι αν δεν είναι σίγουρος. Αυτές οι σταγόνες που είχα ναι ήταν κόκκινο. Πάντως σεξουαλική επαφή ήταν πριν 7 με 8 ημέρες τελευταία φορά αν εννοείς αυτό. Για την ώρα χαλαρώνω και αφήνω τον σύζυγό μου να τρέχει πίσω από τα μικρά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Είμαι 8εβδομαδων και 4ημερων πριν δύο μέρες είχα ζαλάδες, ανακατοσούρες, τάσεις για εμετο, δε μπορούσα να φάω. Έχει δύο μέρες που σταμάτησαν τα συμπτώματα. Πήρα τη γυναικολόγο και μου ειπε να μην ανησυχώ ότι είναι φυσιολογικό να σταματουσαν κάποτε και έχω ραντεβού τη Δευτέρα. Αλλά αγχώνομαι πολύ, δεν είναι πολύ νωρίς για να σταματήσουν τα συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2019 at 8:17 ΜΜ, Μαρια Δαμιανιδου είπε:

Γεια σας! Είμαι 8εβδομαδων και 4ημερων πριν δύο μέρες είχα ζαλάδες, ανακατοσούρες, τάσεις για εμετο, δε μπορούσα να φάω. Έχει δύο μέρες που σταμάτησαν τα συμπτώματα. Πήρα τη γυναικολόγο και μου ειπε να μην ανησυχώ ότι είναι φυσιολογικό να σταματουσαν κάποτε και έχω ραντεβού τη Δευτέρα. Αλλά αγχώνομαι πολύ, δεν είναι πολύ νωρίς για να σταματήσουν τα συμπτώματα;

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική οπότε απόλυτα φυσιολογικό είναι είτε να μην έχεις καθόλου συμπτώματα είτε να σταματήσουν πολύ νωρίς είτε πολύ αργά.... Μην αγχώνεσαι κ να ακούς τον γιατρό σου, καλή τελειομηνη κύηση σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 8:12 ΜΜ, mama16 είπε:

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική οπότε απόλυτα φυσιολογικό είναι είτε να μην έχεις καθόλου συμπτώματα είτε να σταματήσουν πολύ νωρίς είτε πολύ αργά.... Μην αγχώνεσαι κ να ακούς τον γιατρό σου, καλή τελειομηνη κύηση σου εύχομαι!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλημέρα.. είμαι σχεδόν στις 5 βδομαδες εγκυμοσύνης. Από την αρχή της εγκυμοσύνης είχα έντονα συμπτώματα, ναυτίες, πρήξιμο στο στήθος κτλ.. τις τελευταίες 2 μέρες τα συμπτώματα άρχισαν να υποχωρούν.. μήπως αυτό σημαίνει Αποβολή;; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Βαλεντινα32 είπε:

Κορίτσια καλημέρα.. είμαι σχεδόν στις 5 βδομαδες εγκυμοσύνης. Από την αρχή της εγκυμοσύνης είχα έντονα συμπτώματα, ναυτίες, πρήξιμο στο στήθος κτλ.. τις τελευταίες 2 μέρες τα συμπτώματα άρχισαν να υποχωρούν.. μήπως αυτό σημαίνει Αποβολή;; 

 

Θα πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου, είναι πάρα πολύ νωρίς για να ξέρεις πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...