Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ''


elemaxi

Recommended Posts

Την Παρασκευή η εξάχρονη κόρη μου που πηγαίνει α' δημοτικού, μου έφερε στο σπιτι ένα ενημερωτικό σημείωμα με τίτλο ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Πρόκειται για μια δράση που έχει εγκριθεί απο το Υπουργείο Παιδείας και σκοπό έχει να αφήνουν τα παιδια μία Παρασκευή τον μήνα την τσάντα τους στο σχολείο προκειμένου να μην απασχολούνται εκείνο το ΣΚ με τις προετοιμασίες των μαθημάτων. Σκοπός της δράσης αυτής είναι όπως γράφει χαρακτηριστηκά: να υποστηρίξει τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

 

Εγώ προσωπικά στην αρχή ενθουσιάστηκα όταν το διάβασα γιατί γενικά δεν θέλω να πιέζω το παιδί πολυ στο διάβασμα για να μην το μισήσει. Επίσης σε αυτό έχω σύμμαχο και την δασκάλα τους η οποία και η ίδια είναι πιο χαλαρή (όχι αδιαφορη) και δεν θέλει να τα φορτώνει πολύ. Ο άντρας μου πάλι το πηρε αρνητικά το όλο θέμα και θεωρεί οτι τα παιδιά μας θα γίνουν τουβλα (έτσι ακριβως το είπε). Και προβληματίστηκα..............

 

Εσείς πως το βλέπετε; Θετικά ή αρνητικά;  :roll:

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά το βλέπω άνευ ουσίας. Πηγαίνουμε Γ' δημοτικού και το διάβασμα του ΣΚ είναι 1 ώρα με το ρολόι. Δε ξέρω πως το καταφέρανε αλλά το πιο εύκολο πρόγραμμα είναι της Δευτέρας. Άρα μια χαρά χρόνο έχουν τα παιδιά με τους γονείς το ΣΚ.  Η φωτοτυπία δε που συνήθως έχουν για το ΣΚ σίγουρα θα δίδεται κάποια άλλη στιγμή ή θα γίνεται στο σχολείο. 

Τώρα η άποψη του συζύγου σου, είναι τραβηγμένη απ τα μαλλιά. Τα παιδιά δεν γίνονται τούβλα επειδή δεν θα έχουν διάβασμα μια Παρασκευή τον μήνα.

Αυτή η δράση, μου θυμίζει μια άλλη φοβερή επιτυχία, την "λευκή εβδομάδα". Οι Έλληνες, για να βγαίνουν απ το σπίτι με τα παιδιά τους, δεν υπολείπονται χρόνου αλλά χρημάτων. 

Όπως είπα λοιπόν και στην αρχή, δράση άνευ ουσίας για μένα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elemaxi said:

Την Παρασκευή η εξάχρονη κόρη μου που πηγαίνει α' δημοτικού, μου έφερε στο σπιτι ένα ενημερωτικό σημείωμα με τίτλο ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Πρόκειται για μια δράση που έχει εγκριθεί απο το Υπουργείο Παιδείας και σκοπό έχει να αφήνουν τα παιδια μία Παρασκευή τον μήνα την τσάντα τους στο σχολείο προκειμένου να μην απασχολούνται εκείνο το ΣΚ με τις προετοιμασίες των μαθημάτων. Σκοπός της δράσης αυτής είναι όπως γράφει χαρακτηριστηκά: να υποστηρίξει τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

 

Εγώ προσωπικά στην αρχή ενθουσιάστηκα όταν το διάβασα γιατί γενικά δεν θέλω να πιέζω το παιδί πολυ στο διάβασμα για να μην το μισήσει. Επίσης σε αυτό έχω σύμμαχο και την δασκάλα τους η οποία και η ίδια είναι πιο χαλαρή (όχι αδιαφορη) και δεν θέλει να τα φορτώνει πολύ. Ο άντρας μου πάλι το πηρε αρνητικά το όλο θέμα και θεωρεί οτι τα παιδιά μας θα γίνουν τουβλα (έτσι ακριβως το είπε). Και προβληματίστηκα..............

 

Εσείς πως το βλέπετε; Θετικά ή αρνητικά;  :roll:

 

 

Αλλο ένα μέτρο στο πόδι, επειδή το ΣΚ αυτό συζητούσαμε με κάτι φίλες εκπαιδευτικούς τίθονται διάφορα θέματα:

α) η τσάντα κάθε παιδιού είναι ιδιοκτησία του, θα πρέπει το σχολείο να τοποθετηθεί τι θα γίνει στην περίπτωση κλοπής της ή απώλειας! το σχολείο αναλαμβάνει την ευθύνη φύλαξης?? δεν νομίζω :)

β) οι δάσκαλοι σε καμία περίπτωση δεν θέλουν να κάνουν τον χωροφύλακα, ποιος άφησε την τσάντα, μήπως λείπει η κασετίνα της Αννούλας την Δευτέρα ενώ την Παρασκευή ήταν εκεί κλπ

γ) υπάρχουν μαθήματα που τα παιδιά τα προετοιμάζουν το ΣΚ για την Δευτέρα, μαθήματα που μπορεί να τα είχαν π.χ. Τετάρτη και μετά να τα έχουν ξανά Δευτέρα, οπότε και πρακτικά πάνε για ΣΚ καθώς τα παιδιά, ειδικά των μεγαλύτερων τάξεων έχουν πιο δύσκολο πρόγραμμα, αν το σκεφτεί κάποιος συνδυαστικά με τις δραστηριότητες.

 

και τέλος: το Υπουργείο αντί να πετάει χαρταετό θα μπορούσε να δει τι γίνεται και ολίγον τι στα εξωτερικά!

 

Επίσης, το διάβασμα να αρχίζει και να τελειώνει στο σχολείο, είναι τόσο απλό!! ακόμη και εάν αυτό συνεπάγεται ότι θα υπήρχε επιμίκυνση του ωραρίου, αλλά όταν τα παιδιά θα γύριζαν σπίτι δεν θα είχαν τίποτε για διάβασμα!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

http://www.minedu.gov.gr/news/32071-13-12-17-h-egkyklios-egkrisis-ylopoiisis-drasis-me-titlo-i-tsanta-sto-sxoleio

 

Βρήκα και την εγκύκλιο του Υπουργείου παιδείας να θέλετε να ρίξετε μια ματια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...