Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κάπνισμα


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια .. είμαι νέα στο φορούμ και νέα μελλοντική μαμά .. ενώ έκανα προσπάθειες γιαυτο το μωράκι , όταν έμαθα πριν λίγες μέρες πως είμαι έγκυος τα συναισθήματα μου ήταν μπερδεμένα .. η ψυχολογία μου έπεσε κ δυστυχώς κλαίω συνέχεια χωρίς λόγο .. ήμουν μια φανατική καπνίστρια . Όταν έμαθα ότι περιμένω το μωράκι μου αποφάσισα να το σταματήσω .. κάτι που είναι πολύ δύσκολο,όσο το προσπαθώ αυτό μου ρίχνει ακόμα πιο πολύ την διάθεση .. όλο λέω να κάνω ένα τελευταίο όμως δεν τα έχω καταφέρει . Προς το παρόν κάνω 3 την ημέρα ! Την εβδομάδα που μας έρχεται έχω ραντεβού με τον γιατρό μου .. έχει κάποια από εσάς το ίδιο πρόβλημα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ανάμεικτα συναισθήματα είναι εντελώς φυσιολογικό να έχεις, αρχίζεις κ συνειδητοποιείς ότι αλλάζει η ζωή σου κ πλέον είσαι υπεύθυνη κ για ένα άλλο άτομο εκτός από τον εαυτό σου. Το να φέρεις ένα μωρό στον κόσμο είναι τρομακτικό, δύσκολο, κουραστικό αλλά συνάμα το πιο καταπληκτικό πράγμα που μπορεί να σου συμβει! Όσον αφορά το τσιγάρο, σίγουρα θα μιλήσεις με το γιατρό σου κ θα σε συμβουλεύσει τι πρέπει να κάνεις. Ξέρω πως κάποιοι επιτρέπουν 2 με 3 τσιγάρα την ημέρα. Όμως, όλα αυτά τα βλαβερά συστατικά του τσιγάρου περνάνε μέσω του πλακούντα ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ στο μωρό σου κ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μην καπνίζεις καθόλου. Κ εγώ καπνιζα πριν κ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος δεν το ξαναεβαλα στο στόμα μου. Απεχθανομουν κ μόνο τη μυρωδιά στην ιδέα ότι κάνω κακό στο μωρό μου. Θα σου έλεγα να εστιάσεις στη ζωουλα που έχεις μέσα σου κ ποσό επιβαρυντικό είναι για την υγεία του μωρού σου -εκτος απτή δική σου- κ να κόψεις το τσιγάρο μαχαίρι. Όλα στο μυαλό είναι. Έτσι κ αλλιώς αν δεν το κόψεις τώρα θα αναγκαστείς όταν γεννήσεις γιατί απαγορεύεται το βρεφος να εισπνέει τον καπνό του τσιγάρου, ακόμα κ δια μέσου των ρούχων ή του δέρματος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να εχεις μπερδεμενα συναισθηματα..Ειναι μεγαλη αλλαγη στη ζωη της γυναικας η εγκυμοσυνη κΙ η μητροτητα.Ημουν κ εγω καπνιστρια ομως στην εγκυμοσυνη δεν εκανα ουτε ενα απ τη στιγμη που το εμαθα.Σκεψου μονο πως ολες αυτες οι βλαβερες ουσιες του τσιγαρου πανε στο μωρακι σου συν το γεγονος οτι υπαρχει πιθανοτητα να γεννηθει με καποια παθηση οπως ασθμα ...οποτε δε μου περασε καν απ το μυαλο.Γνωριζω κοπελα που καπνιζε κανονικα μεχρι το τελος λεγοντας οτι ηταν αδυνατο να το κοψει.Εγω πιστευω οτι μπορουμε αρκει να το θελουμε και να σκεφτουμε το καλο του παιδιου μας που δε φταιει σε τιποτα το καημενο να "δηλητηριαζεται".Βγαλ το απ το μυαλο σου και θα τα καταφερεις!!!!!Στην αναγκη την ωρα που θες να καπνισεις φαε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο αλλα πρεπει να αναλογιστεις τι προκαλεις στο μωρο σου. Ενα παραδειγμα, καθε φορα που καπνιζεις μειωνεται προσωρινα η ποσοτητα οξυγονου στο μωρο. Αν συνειδητοποιησεις ποσο πολυ το επηρεαζεις (παρ'ολο που δεν το βλεπεις, ουτε το νιωθεις ακομη) θα σου ειναι πιο ευκολο. Ομως μην καθεσαι σπιτι ολη μερα. Γυμνασου, πανε βολτα, τσιμπα κατι υγιεινο, οποτε θελεις να καπνισεις. Και πολυ σημαντικο: μην συναναστρεφεσαι με ατομα που καπνιζουν, εστω κι αν ειναι η κολλητη σου. Μπορεις να πεις τους δικους σου ανθρωπους να μην καπνιζουν οποτε εισαι μαζι τους και πρεπει να το σεβαστουν! Θελει πολλη επιμονη και δυνατη προσπαθεια, αλλα αξιζει να το παλεψεις γιατι δεν εισαι πλεον μονη σου και το μωρο δεν φταιει που υπαρχει στον κοσμο αυτη η βλαβερη συνηθεια.

 

Δες κι εδω 

 

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!το κάπνισμα ειναι μια δυσκολη υποθεση στην εγκυμοσύνη  για όσες καπνίζουμε!  εμενα ο γιατρός μου μου είχε επιτρέψει να κάνω έως 3 την ημέρα και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!βέβαια μου είχε εξηγήσει ότι καλύτερα είναι να μην καπνίζεισ καθόλου αλλά από την στιγμή που έχω ανάγκη το τσιγάρο είναι πολύ χειρότερο να μην κάνψ κανένα και να έχω στερήσεις!! βέβαια εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν κάπνισα καθόλου διότι όλα μου βρωμούσαν και μου ξύνιζαν(ναυτίες εμμετοι κτλ!!)από 4 μηνών μέχρι και που μπήκα στον μήνα μου έκανα έως 3 ! μετα λόγω του ότι πιέζεται το διάφραγμα και δεν μπορούσα να αναπνεύσω πάλι δεν το ήθελα από μόνη μου! πόσο είσαι?μπορεί να μην το θέλει και εσενα ο οργανισμός σου σε λιγο!!

πάντως γενικά μια εγκυμοσυνη όοσο καλή και να έιναι έχει τις δυσκολίες της να ξέρεις και η διαθέση είναι ένα απο αυτά!!

λόγω ορμονών υποθέτω η διάθεση είναι μια έτσι μια αλλιώς!!οπότε κάνε υπομονή και ο καιρός θα περάσει!!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Το κάπνισμα, έστω και ένα τσιγάρο την ημέρα, είναι καταστροφικό για το έμβρυο τόσο κατά τη διάρκεια της κύησης όσο και για τις βλάβες που συσσωρεύονται στον αναπτυσσόμενο πνεύμονα. Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη είναι αθροιστικό για το μωρό. Πχ αν καπνίζεις 1 τσιγάρο την ημέρα στις 280 ημέρες που κρατάει η κύηση είναι σαν να έχει καπνίσει το μωρό σου 14 πακέτα τσιγάρα! Αν ζορίζεσαι πολύ, μπορείς να απευθυνθείς σε έναν πνευμονολόγο, είτε ιδιώτη είτε σε κάποιο νοσοκομείο που να ασχολείται με τη διακοπή καπνίσματος. Αυτός είναι ο ειδικός γιατρός που μπορεί να σου δώσει λύσεις για να αντιμετωπίσεις τη στέρηση του τσιγάρου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εσένα και το μωρό σου. Τονίζω ότι οι γυναικολόγοι δεν έχουν την απαραίτητη εκπαίδευση σε αυτό το θέμα, οπότε καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα ιατρείο διακοπής καπνίσματος.

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 5:46 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπέρα!!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!το κάπνισμα ειναι μια δυσκολη υποθεση στην εγκυμοσύνη  για όσες καπνίζουμε!  εμενα ο γιατρός μου μου είχε επιτρέψει να κάνω έως 3 την ημέρα και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!βέβαια μου είχε εξηγήσει ότι καλύτερα είναι να μην καπνίζεισ καθόλου αλλά από την στιγμή που έχω ανάγκη το τσιγάρο είναι πολύ χειρότερο να μην κάνψ κανένα και να έχω στερήσεις!! βέβαια εγώ το πρώτο τρίμηνο δεν κάπνισα καθόλου διότι όλα μου βρωμούσαν και μου ξύνιζαν(ναυτίες εμμετοι κτλ!!)από 4 μηνών μέχρι και που μπήκα στον μήνα μου έκανα έως 3 ! μετα λόγω του ότι πιέζεται το διάφραγμα και δεν μπορούσα να αναπνεύσω πάλι δεν το ήθελα από μόνη μου! πόσο είσαι?μπορεί να μην το θέλει και εσενα ο οργανισμός σου σε λιγο!!

πάντως γενικά μια εγκυμοσυνη όοσο καλή και να έιναι έχει τις δυσκολίες της να ξέρεις και η διαθέση είναι ένα απο αυτά!!

λόγω ορμονών υποθέτω η διάθεση είναι μια έτσι μια αλλιώς!!οπότε κάνε υπομονή και ο καιρός θα περάσει!!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .. έχω είμαι στην 3εβδομαδα , δεν έχω καθόλου πρόβλημα με μυρωδιές κ ευτυχώς καθόλου τάση για εμετό .. όποτε η μυρωδιά από το τσιγάρο δεν με ενοχλεί .. θέλω να ελπίζω ότι είναι νωρίς κ ότι με τον καιρό θα με ενοχλεί ! Προσπαθώ πολύ , το έχω ελαττώσει κάνω ένα την ημέρα , την επόμενη Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας... Ειμαι καινουρια στο φορουμ... Εγω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημμα... Ηταν να μου ερθει περιοδος 01/01 και εγω σταθερο κυκλο 30-33 μερες... Παρολα αυτα ειχα καθυστερηση 5 ημερων. Το στηθος μου ηταν παρα πολυ πρισμενο και ενιωθα οτι συνεχως ηθελα να βαλω κατι στο στομα μου... Δεν σταματουσα να τρωω... Ολες αυτες τις μερες της καθυστερησης ενιωθα πολυ ευαισθητη εκλαιγα με το παραμικρο και ημουν λιγο κυκλοθυμικη... Και εγω καπνιζω γενικως και την πεμπτη μερα της καθυστερης ψιλοφωναξα στον δικο μου γιατι ηθελα να παμε βολτα και εκανα κανα δυο τσιγαρα... Και υστερα μου ηρθε περιοδος με που εντονους πονους... Φοβαμαι μηπως το τσιγαρο εφταιγε που μου ηρθε περιοδος με τους εντονους πονους... Παρολα αυτα σημερα που ειναι η δευτερη μερα της περιοδου μου εχω ακομη πρισμενο στηθος και με ποναει αρκετα... Τελος παντων... Καλο ειναι οτι οταν μαθεις κατευθειαν οτι εισαι εγκυος πρεπει να κοψεις το καπνισμα γιατι βλαπτει το μωρο... Και γενικα θα κανεις καλο και στον ιδιο σου τον εαυτο... Ειναι δυσκολο να το κοψεις αλλα αμα υπαρχει θεληση θα τα καταφερεις... Θα δεις☺☺

Επεξεργάστηκαν by Αστερακι2017
Link to comment
Share on other sites

εγω γνωριζω οτι οταν η εγκυμονουσα καπνιζει δεν παει το τσιγαρο στο μωρο. με καθε τσιγαρο που καπνιζουμε μειώνεται το οξυγόνο στο αιμα μας. αυτο εχει ως αποτέλεσμα να μειώνεται και το οξυγόνο που πάει στο μωρό . αυτό έχει συνέπεια να γεννιούνται λιποβαρή μωρά ή να μην αναπτύσονται γενικά σωστα!αλλα 1-3 τσιγαρα μου ειπε οτι δεν βλαπτουν ,εννοειται πως θα ηταν καλυτερα να μην καπνιζεισ καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί γυναικολόγοι επιτρέπουν ως 4 τσιγάρα, απλά για να μπορούν να βάλουν ένα όριο σε μια έγκυο που φαίνεται πως δεν θέλει/μπορεί να το κόψει με τίποτα. Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς όμως, το να καπνίζεις στην εγκυμοσύνη είναι σίγουρα κακό για το έμβρυο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/1/2018 at 8:51 ΜΜ, Ev Loy είπε:

Γεια σας κορίτσια .. είμαι νέα στο φορούμ και νέα μελλοντική μαμά .. ενώ έκανα προσπάθειες γιαυτο το μωράκι , όταν έμαθα πριν λίγες μέρες πως είμαι έγκυος τα συναισθήματα μου ήταν μπερδεμένα .. η ψυχολογία μου έπεσε κ δυστυχώς κλαίω συνέχεια χωρίς λόγο .. ήμουν μια φανατική καπνίστρια . Όταν έμαθα ότι περιμένω το μωράκι μου αποφάσισα να το σταματήσω .. κάτι που είναι πολύ δύσκολο,όσο το προσπαθώ αυτό μου ρίχνει ακόμα πιο πολύ την διάθεση .. όλο λέω να κάνω ένα τελευταίο όμως δεν τα έχω καταφέρει . Προς το παρόν κάνω 3 την ημέρα ! Την εβδομάδα που μας έρχεται έχω ραντεβού με τον γιατρό μου .. έχει κάποια από εσάς το ίδιο πρόβλημα ; 

Αχχχ δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω!!!! Εγώ από τη στιγμή που είχα υποψίες ότι είμαι έγκυος το έκοψα μαχαίρι. Ωστόσο όποτε το έβλεπα ήθελα να το βουτήξω και να το καπνήσω όλο. Φυσικά και δεν το έκανα. Είχα δει πολλά βίντεο και άρθρα που έλεγαν το πόσο κακό κάνει το κάπνισμα στο μωρό..

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω ότι αν καπνίζεις πάρα πάρα πολύ, σε φάση 1-2 πακέτα τη μέρα, δεν κάνει να το κόψεις μαχαίρι γιατί μπορεί να πάθεις σύνδρομο στερησης. Κάτι τέτοιο είχα ακούσει, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Εμένα μου λεγαν άλλες "έλα μωρέ, σιγά κι εγώ κάπνιζα και δεν έπαθα τίποτα" αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω....

Link to comment
Share on other sites

Γενικως εχουνε παρασκευαστει πολλοι τροποι για να σταματησει καποιος το καπνισμα και πωλουνται στα φαρμακεια... Παρολα αυτα οι εγκυμονουσες θα πρεπει να ρωτησουν τον γιατρο τους εαν επιτρεπεται να τα παρουν γιατι μπορει να ειναι ναι μεν καλο για την γυναικα που κυοφορει αλλα να εχει ουσιες που ειναι βλαβερες για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

@ΧρύσαΜ δεν ισχυει αυτο που λες για την εξαρτηση, τα συμπτωματα που δημιουργουνται απο το συνδρομο στερησης της νικοτινης δεν εχουν καμια επικινδυνοτητα για τον οργανισμο σε αντιθεση με αλλες ναρκωτικες ουσιες

@Αστερακι2017 εχεις δικιο γιαυτο και συμβουλεψαα πριν οτι οποια γυναικα ειναι εγκυος, θελει να κοψει το τσιγαρο και δυσκολευεται πρεπει να συμβουλευτει εναν γιατρο. Ο ειδικος γιατρος για αυτο το θεμα ειναι ο πνευμονολογος που ασχολειται με τη διακοπη καπνισματος και οχι ο γυναικολογος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι γεια σου και με το καλο. Την εμπειρια μου θα σου πω.. Καπνιζα πολυ και παρα την μεγαλη θεληση μου οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος να μην το ξαναβαλω στο στομα μου δεν το καταφερα. Δεν καπνιζα ολοκληρο τσιγαρο αλλα αναβα το τσιγαρο του αντρα μου. Μια δυο φορες την ημερα. Εκλεβα και καμια ακομα.. Γιατι αυτο τουλαχιστο ενιωθα οτι το χρειαζομουν. Ειχα ομως αγχος και διαβαζα και ρωταγα-πιο πολυ οτι και οσους ηξερα οτι θα με καθυσηχασουν φυσικα.. Εβλεπα οτι και ο μικρος αναπτυσοταν πολυ καλα και την παλευα με τις ενοχες. Ο μικρος γεννηθηκε υγιεστατος, πολυ μεγαλος κιολας και γενικα ολα καλα. Αλλα οταν 6 μηνων επαθε μια βρογχιολιτιδα και καπου διαβασα οταν εψαχνα σχετικα με αυτην οτι επιβαρυντικη παραμετρος ειναι το καπνισμα κατα την κυηση μου εστριψε. Με εφαγε η στεναχωρια-χωρις ιδιαιτερο λογο γιατι ο μικρος πηγε μια χαρα, αλλα...αγχωθηκα μην του εχω δημιουργησει καποια ευαισθησια. Για κατι τετοια αγχοι και φρικες που γενικοτερα με βασανιζουν σαν ατομο μετανιωσα που καπνιζα. Το χειροτερο-σημερα παλι καπνιζω. Το  διακοψα τελειως στο θηλασμο και μετα αντε παλι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To τσιγάρο εννοείται πως κάνει κακό στο έμβρυο και μάλιστα μεγάλο ακόμα και το ένα! ότι κάνουμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης έχει επιπτώσεις στο έμβρυο.

Εγώ το είχα κόψει πολύ πριν μείνω έγκυος επειδή ήθελα να κάνω παιδί, είχα όμως και έναν γυναικολόγο που σε κάθε μα κάθε επίσκεψη μου θύμιζε πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο για τον οργανισμό μου και πόσο κακό θα κάνω αν συνεχίσω να καπνίζω και μείνω έγκυος, ήταν κάθετος σε αυτό και επέμενε , οπότε το έκοψα, θέλω να καταλήξω στο ότι έχει πολύ να κάνει πως αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο θέμα και ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί,εμένα η επιμονή του με βοήθησε να το κόψω νωρίτερα έτσι ώστε να μην περάσω στερητικό ενώ είμαι έγκυος.

 

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos μπραβο σου ειναι πολυ σημαντικο οταν εχεις καποιον να πιστεψει σε εσενα και να σε ενθαρρυνει... Οπως για παραδειγμα η περιπτωση του γιατρου σου που επεμενε οτι επρεπε να το κοψεις και μεσω της ενθαρρυνσης του σου εδωσε δυναμη να το κοψεις... Σου ευχουμαι να εισαι καλα και εσυ και το παιδακι σου και να εχετε οτι θελησετε...:)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω που καταλαβα οτι ειμαι εγκυος πριν την καθυστερηση ενιωθα αρρωστη ετρωγα τα παντα  και ηθελα να κανω αααακοπααα τσιγαρα!! λες κ ηξερα οτι δεν θα ξανακανω!!! Βεβαια δεν εκανα κ οσο ημουν εγκυος με ενοχλουσε κιολας!!! μια οι καουρες μια οι αναγουλες..Μετα που φουσκωσα δε, δεν μπορουσα να ανασανω καλα καλα!! Βεβαια το αποτελεσμα ηταν οτι περα απο τα κιλα εγκυμοσυνης πηρα αλλα 6 εξτρα που ακομα παλεβω να τα χασω!!! Εννοειται ομως οτι δεν μετρανε μπροστα στην υγεια του παιδιου. Κ η γιατρος μου ειχε πει μαχαιρι κομμενο!! Αλλα αν τυχον θελω παρα μα παρα πολυ να την παρω ενα τηλεφωνο να δουμε τι θα κανουμε. Ειμαι σιγουρη οτι αν γινοταν αυτο απλα θα μ μιλαγε οτι δεν εκανα τοσο καιρο κ γτ να κανω κ θα με εκανε να το ξεχασω!!!  

Link to comment
Share on other sites

@Αστερακι2017 για να είμαι ειλικρινής περισσότερο ένιωθα πίεση παρά ενθάρυνηση, δεν το έκοψα για αυτό όμως. Το έκοψα γιατί ήταν απόλυτα ξεκάθαρος απέναντι μου στο τι μπορεί να κάνει το τσιγάρο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ήξερα πως δεν υπήρχε περίπτωση να μου πει κάνε 2-3 δεν πειράζει, δεν το διαπραγματεύονταν αυτό, οπότε το ότι μου τόνιζε πόσο βλαβερό θα ήταν για το έμβρυο με έκανε να το κόψω, αυτό για μένα ήταν το κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

@Αστερακι2017 για να είμαι ειλικρινής περισσότερο ένιωθα πίεση παρά ενθάρυνηση, δεν το έκοψα για αυτό όμως. Το έκοψα γιατί ήταν απόλυτα ξεκάθαρος απέναντι μου στο τι μπορεί να κάνει το τσιγάρο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ήξερα πως δεν υπήρχε περίπτωση να μου πει κάνε 2-3 δεν πειράζει, δεν το διαπραγματεύονταν αυτό, οπότε το ότι μου τόνιζε πόσο βλαβερό θα ήταν για το έμβρυο με έκανε να το κόψω, αυτό για μένα ήταν το κίνητρο.

Αυτο που λες ειναι προς τιμην του γυναικολογου σου. Οι περισσοτεροι λενε κανε 2-3 δεν πειραζει, μονο και μονο για να μην απογοητευσουν τον πελατη τους ενω ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο πως ακομα και 1 την ημερα προκαλει βλαβες στο εμβρυο!

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos δεν πειραζει η πιεση αυτη ηταν για καλο... Δεν θα εβλαπτες το μωρο μεσω του τσιγαρου λογικο ειναι ο γιατρος να ειναι καθετος με αυτο..:)

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 11:09 ΜΜ, gorilaz είπε:

Κοριτσι γεια σου και με το καλο. Την εμπειρια μου θα σου πω.. Καπνιζα πολυ και παρα την μεγαλη θεληση μου οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος να μην το ξαναβαλω στο στομα μου δεν το καταφερα. Δεν καπνιζα ολοκληρο τσιγαρο αλλα αναβα το τσιγαρο του αντρα μου. Μια δυο φορες την ημερα. Εκλεβα και καμια ακομα.. Γιατι αυτο τουλαχιστο ενιωθα οτι το χρειαζομουν. Ειχα ομως αγχος και διαβαζα και ρωταγα-πιο πολυ οτι και οσους ηξερα οτι θα με καθυσηχασουν φυσικα.. Εβλεπα οτι και ο μικρος αναπτυσοταν πολυ καλα και την παλευα με τις ενοχες. Ο μικρος γεννηθηκε υγιεστατος, πολυ μεγαλος κιολας και γενικα ολα καλα. Αλλα οταν 6 μηνων επαθε μια βρογχιολιτιδα και καπου διαβασα οταν εψαχνα σχετικα με αυτην οτι επιβαρυντικη παραμετρος ειναι το καπνισμα κατα την κυηση μου εστριψε. Με εφαγε η στεναχωρια-χωρις ιδιαιτερο λογο γιατι ο μικρος πηγε μια χαρα, αλλα...αγχωθηκα μην του εχω δημιουργησει καποια ευαισθησια. Για κατι τετοια αγχοι και φρικες που γενικοτερα με βασανιζουν σαν ατομο μετανιωσα που καπνιζα. Το χειροτερο-σημερα παλι καπνιζω. Το  διακοψα τελειως στο θηλασμο και μετα αντε παλι... 

 

Μπράβο σου που καταθέτεις την εμπειρία σου, είναι σημαντικό αυτές οι εμπειρίες να διαβάζονται όταν έγκυες αναρωτιούνται αν βλάπτει το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη.

Και πάλι μπράβο σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ev Loy είπε:

Εγώ μετά από λίγες μέρες με πολύ προσπάθεια κ αρκετά νευρα κάνω μόνο ένα το πρωί.. 

Μπραβο κοριτσι!  Αφου μεσα σε λιγες μερες εγιναν τα 3-1 εισαι σε πολυ καλο δρομο.  Σου εχω προταση: Προσπαθησε αν μπορεις να το σπασεις στα 2. Δηλαδη κανε μισο τσιγαρο το πρωι,  που μπορει και να σου "φτασει" και να εκπλαγεις ευχαριστα, και αλλιως αλλο μισο το απογευμα.    Δοκιμασε το.  Μετα απο λιγες μερες καταργεις το ενα μισο! Ε, μετα μισο τσιγαρακι θα σου εχει μεινει να κοψεις και... Θα εισαι ελευθερη!! Χαρηκα για σενα, μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...