Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΣΤΟΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ


pvpx

Recommended Posts


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, pvpx είπε:

Καλησπερα!!

Μετα απο τρεις σπερμετεγχυσης σκεφτομαστε να αρχισουμε εξωσωματικη.

Γνωρισετε ποσο ειναι το κοστος?

 

Εγω εχω πληρώσει απο 2.300 έως 4.800, εξαρτάται που θα την κανεις. Υπάρχει φυσικα και το δημόσιο με οτι αυτο συνεπάγεται.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά που έχω ακούσει είναι απο 2700 μεχρι 3500. Χωρίς τα φάρμακα,που κυμαίνονται απο 900 μεχρι και 2000. Για τα φάρμακα περνας επιτοπη ΕΟΠΥΥ για να τα πάρεις δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την @Κάντι οτι είναι αναλόγως πού θα την κανεις και τι ακριβώς θα κανεις!! Εγώ επειδή πέρασα απο επιτροπή πήρα δωρεάν τα φάρμακα της διέγερσης, όμως πλήρωσα τα φάρμακα καταστολής που μπορεί να σου πάνε γύρω στα 50-100€ εφόσον στα γράψει ο γιατρός.. Όσον αφορά τα υπόλοιπα εγώ έδωσα 1800€ στο κέντρο και 1500€ στο γιατρό..

Τα 1800 αναλυτικά:

800€ ωοληψια 

400€ καλλιέργεια σε βλαστοκύστες 

400€ εμβρυομεταφορά

200€ κατάψυξη των εμβρύων που περίσσεψαν 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας περασα επιτροπη μεσω ΕΟΠΠΥ 28/9 η εξωσωματικη θα γινει στο κεντρο υππογονιμοτητας στην Λαρισα διχως να πληρωσουμε καποιο ποσο, ποιος ο λογος να πας εξωτερικα απο την στιγμη που κ οι ιδιοι γιατροι ειναι και στο ΠΝΛ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο κέντρο που θα ξεκινήσω  τις προσπάθειες μας είπαν περίπου 3000 (μικρογονιμοποίηση). Φάρμακα θα πάρω μέσω επιτροπής. Υπολόγισε στα έξοδα τις εξετάσεις που πρέπει να κάνετε και ανέβασε το ποσό αν είναι κάτι εξειδικευμένο (πχ καρυότυπος, έλεγχος για κυστική ίνωση). Αν υπάρχει και κανένα γυναικολογικό θέμα και χρειαστείς επέμβαση (πχ αφαίρεση σαλπίγγων κλπ) υπολόγισε και αυτά. Τέλος, αν είσαι μακρυά από το κέντρο βάλε τη μετακίνηση, τη διαμονή και τα έξοδά σας τα προσωπικά. Πωπω, τώρα που τα βλέπω μαζεμένα σαν πολλά να είναι...Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

On 29 Σεπτεμβρίου 2017 at 3:27 ΜΜ, Αννα1979 είπε:

Καλημερα σας περασα επιτροπη μεσω ΕΟΠΠΥ 28/9 η εξωσωματικη θα γινει στο κεντρο υππογονιμοτητας στην Λαρισα διχως να πληρωσουμε καποιο ποσο, ποιος ο λογος να πας εξωτερικα απο την στιγμη που κ οι ιδιοι γιατροι ειναι και στο ΠΝΛ

 

Στην Αθηνα δεν γνωρίζω κάποιο γιατρο που να ειναι και σε δημόσιο και να κανει την ίδια δουλειά ιδιωτικά.

 Αφετέρου υποτίθεται οτι ιδιωτικά χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά, καθετήρες , καλλιεργητικά υγρά κλπ, χωρις φυσικα να σημαίνει οτι όσες γυναίκες πηγαίνουν στο δημόσιο δεν πετυχαίνουν. Αλλα όποιες ανήκουν σε κάπως πιο δύσκολες περιπτώσεις αναγκάζονται να ψάξουν και την παραμικρή λεπτομέρεια. Τα δημόσια αγοράζουν τα υλικά τους σε πλειοδοτικούς διαγωνισμούς.

 Στα γράφω έχοντας δοκιμάσει και ιδιωτικά και δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

 

Στην Αθηνα δεν γνωρίζω κάποιο γιατρο που να ειναι και σε δημόσιο και να κανει την ίδια δουλειά ιδιωτικά.

 Αφετέρου υποτίθεται οτι ιδιωτικά χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά, καθετήρες , καλλιεργητικά υγρά κλπ, χωρις φυσικα να σημαίνει οτι όσες γυναίκες πηγαίνουν στο δημόσιο δεν πετυχαίνουν. Αλλα όποιες ανήκουν σε κάπως πιο δύσκολες περιπτώσεις αναγκάζονται να ψάξουν και την παραμικρή λεπτομέρεια. Τα δημόσια αγοράζουν τα υλικά τους σε πλειοδοτικούς διαγωνισμούς.

 Στα γράφω έχοντας δοκιμάσει και ιδιωτικά και δημόσια.

 

Καλησπέρα Κάντι και υπόλοιπες φίλες,

Για να μην τρομάζουμε άδικα τις γυναίκες που απευθύνονται στα δημόσια νοσοκομεία, δεν υπάρχουν απ' όσο ξέρω μελέτες που να αποδεικνύουν ότι τα αναλώσιμα ιατρικά υλικά επηρεάζουν την έκβαση της εξωσωματικής. Ούτε μπορούμε να συνάγουμε το συμπέρασμα ότι τα ιδιωτικά κέντρα αγοράζουν ακριβότερα/καλύτερα υλικά, απλώς επειδή εισπράττουν περισσότερα. Πολύ συχνά αυτοί που βγάζουν λεφτά στο χώρο της υγείας ξοδεύουν τα λιγότερα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος.

Εκείνο που μετράει σε κάθε τομέα και ειδικότητα της ιατρικής είναι η επιστημονική κατάρτιση και οι ικανότητες των ιατρών και του παραϊατρικού προσωπικού. Και φυσικά και το ενδιαφέρον για τη δουλειά τους. Οπότε το "παιχνίδι" εδώ δεν κρίνεται, θεωρώ, τόσο στις "λεπτομέρειες" όσο στους ανθρώπους που στελεχώνουν μία μονάδα IVF είτε αυτή είναι ιδιωτική είτε μέσα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο. 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα Κάντι και υπόλοιπες φίλες,

Για να μην τρομάζουμε άδικα τις γυναίκες που απευθύνονται στα δημόσια νοσοκομεία, δεν υπάρχουν απ' όσο ξέρω μελέτες που να αποδεικνύουν ότι τα αναλώσιμα ιατρικά υλικά επηρεάζουν την έκβαση της εξωσωματικής. Ούτε μπορούμε να συνάγουμε το συμπέρασμα ότι τα ιδιωτικά κέντρα αγοράζουν ακριβότερα/καλύτερα υλικά, απλώς επειδή εισπράττουν περισσότερα. Πολύ συχνά αυτοί που βγάζουν λεφτά στο χώρο της υγείας ξοδεύουν τα λιγότερα για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος.

Εκείνο που μετράει σε κάθε τομέα και ειδικότητα της ιατρικής είναι η επιστημονική κατάρτιση και οι ικανότητες των ιατρών και του παραϊατρικού προσωπικού. Και φυσικά και το ενδιαφέρον για τη δουλειά τους. Οπότε το "παιχνίδι" εδώ δεν κρίνεται, θεωρώ, τόσο στις "λεπτομέρειες" όσο στους ανθρώπους που στελεχώνουν μία μονάδα IVF είτε αυτή είναι ιδιωτική είτε μέσα σε ένα δημόσιο νοσοκομείο. 

 

Indyla μου ήμουν παρά πολυ προσεκτική στις φράσεις που χρησιμοποίησα, ώστε να μπορέσει οποία θελει να εξαιρέσει τον εαυτό της απο αυτα που έγραψα και να μην τρομοκρατηθεί. Έγραψα την λέξη <<υποτίθεται>> οπως φυσικα οτι μια χαρα γνωρίζω γυναίκες που πέτυχαν στο δημόσιο, που για μενα ηταν τραγική εμπειρια.

 Τα αναλώσιμα επηρεάζουν το αποτέλεσμα στο λέω με γνώση αυτού. Μελέτη δεν εχω να παραθέσω αλλα συζητήσεις με ανθρώπους απο τον χώρο της υγείας.

 Για μενα λοιπόν μιλώντας και έχοντας  συγγενή μου που δουλεύει σε μεγάλο κέντρο μπορώ να εγγυηθώ οτι αγοράζουν οτι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά. Και ειναι με διαφορα η πιο ακριβή κλινική που εχω πάει. Δεν μπορώ να ξερω τι συμβαίνει στα υπόλοιπα κέντρα και που διαθέτουν τα χρήματα.

 Στην τελευταία σου παράγραφο θα συμφωνήσω μαζι σου, όταν μου πεις σε ποιο δημόσιο νοσοκομειο εκανες προσπαθεια και είδες γιατρο να εχει το ενδιαφέρον που εχει κάποιος ιδιωτικά, χωρις να περιμένει ανταπόδοση απο τον ασθενή. Αυτο το σχόλιο μου αναφέρεται συγκεκριμένα στον χώρο της εξωσωματικής, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις για τους γιατρους των δημοσίων νοσοκομείων που δίνουν αγώνα καθημερινα.

 

 Δεν μπορουσα να αφήσω ασχολίαστο αυτο που έγραψε η Άννα 1979, προφανώς ηταν άτοπο, οτι δηλαδη θελουμε να ξεπουληθούμε και την έχουμε δει κύριες στο ιδιωτικό. Και φυσικα δεν εχω καμια άποψη για το τι γινεται στην Λάρισα αναφέρομαι στην Αθηνα και έχοντας επισκεφτεί 3 εξωσωματιστες σε τρία δημόσια νοσοκομεία.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ βρε Κάντι μου ότι οι επαγγελματίες υγείας του δημοσίου μπορεί να είναι αδιάφοροι ή απρόσεκτοι. Αλλά μερικές φορές, κάποιοι είναι καλύτεροι επιστήμονες από αυτούς του ιδιωτικού τομέα. Οι μισθοί στην ιδιωτική υγεία είναι πολύ ανώτεροι από αυτούς της δημόσιας -κάτι που δημιουργεί κίνητρο για καλύτερες επιδόσεις ή έστω επίδειξη ενδιαφέροντος- και επιπλέον υπάρχει και η αξιολόγηση που αυτονόητα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και στο δημόσιο. Αλλά αυτό στο οποίο επιμένω έχοντας εικόνα και από τα δύο πλαίσια (ιδιωτικό κέντρο και δημόσιο νοσοκομείο) είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε το δημόσιο κατώτερης ποιότητας από επιστημονικής άποψης και σε ιατρική αποτελεσματικότητα μόνο και μόνο επειδή είναι δημόσιο. Νομίζω ότι εκεί είναι οι γιατροί και οι άλλοι επαγγελματίες πιο μπουχτισμένοι και χωρίς ένα πλαισίωμα ηθικό και οικονομικό. Τον ρόλο των αναλωσίμων δεν τον γνωρίζω αλλά μου κίνησες την περιέργεια και θα το ψάξω στη βιβλιογραφία και θα επανέλθω αν βρω κάτι σχετικό.

Μην ξεχνάμε πάντως ότι στο ιδιωτικό κέντρο σου χρυσώνουν το χάπι όταν αποτύχει η προσπάθεια και είναι και "μανούλες" στο καλόπιασμα των ασθενών (βλ. γλυκιά μου πόσο λυπάμαι, θα τα καταφέρουμε την επόμενη φορά, μην το βάζεις κάτω κλπ). Όχι ότι ένα μέρος της συμπαράστασης δεν είναι αληθινό αλλά σίγουρα ένα άλλο είναι δημόσιες σχέσεις. Έχοντας πει αυτά, θεωρώ αυτονόητο ότι το δημόσιο νοσοκομείο έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Αλλά έχω δει προχειρότητα και τσαπατσουλιά ή αδιαφορία και σε ιδιωτικά κέντρα με φήμη και οικονομικούς πόρους. Και εκεί, όσο και να ψάχνω, ελαφρυντικά δεν βρίσκω.

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Δεν διαφωνώ βρε Κάντι μου ότι οι επαγγελματίες υγείας του δημοσίου μπορεί να είναι αδιάφοροι ή απρόσεκτοι. Αλλά μερικές φορές, κάποιοι είναι καλύτεροι επιστήμονες από αυτούς του ιδιωτικού τομέα. Οι μισθοί στην ιδιωτική υγεία είναι πολύ ανώτεροι από αυτούς της δημόσιας -κάτι που δημιουργεί κίνητρο για καλύτερες επιδόσεις ή έστω επίδειξη ενδιαφέροντος- και επιπλέον υπάρχει και η αξιολόγηση που αυτονόητα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και στο δημόσιο. Αλλά αυτό στο οποίο επιμένω έχοντας εικόνα και από τα δύο πλαίσια (ιδιωτικό κέντρο και δημόσιο νοσοκομείο) είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε το δημόσιο κατώτερης ποιότητας από επιστημονικής άποψης και σε ιατρική αποτελεσματικότητα μόνο και μόνο επειδή είναι δημόσιο. Νομίζω ότι εκεί είναι οι γιατροί και οι άλλοι επαγγελματίες πιο μπουχτισμένοι και χωρίς ένα πλαισίωμα ηθικό και οικονομικό. Τον ρόλο των αναλωσίμων δεν τον γνωρίζω αλλά μου κίνησες την περιέργεια και θα το ψάξω στη βιβλιογραφία και θα επανέλθω αν βρω κάτι σχετικό.

Μην ξεχνάμε πάντως ότι στο ιδιωτικό κέντρο σου χρυσώνουν το χάπι όταν αποτύχει η προσπάθεια και είναι και "μανούλες" στο καλόπιασμα των ασθενών (βλ. γλυκιά μου πόσο λυπάμαι, θα τα καταφέρουμε την επόμενη φορά, μην το βάζεις κάτω κλπ). Όχι ότι ένα μέρος της συμπαράστασης δεν είναι αληθινό αλλά σίγουρα ένα άλλο είναι δημόσιες σχέσεις. Έχοντας πει αυτά, θεωρώ αυτονόητο ότι το δημόσιο νοσοκομείο έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Αλλά έχω δει προχειρότητα και τσαπατσουλιά ή αδιαφορία και σε ιδιωτικά κέντρα με φήμη και οικονομικούς πόρους. Και εκεί, όσο και να ψάχνω, ελαφρυντικά δεν βρίσκω.

Έχοντας αποτύχει και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό κέντρο,θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

On 1 Οκτωβρίου 2017 at 11:58 ΜΜ, Indyla είπε:

Δεν διαφωνώ βρε Κάντι μου ότι οι επαγγελματίες υγείας του δημοσίου μπορεί να είναι αδιάφοροι ή απρόσεκτοι. Αλλά μερικές φορές, κάποιοι είναι καλύτεροι επιστήμονες από αυτούς του ιδιωτικού τομέα. Οι μισθοί στην ιδιωτική υγεία είναι πολύ ανώτεροι από αυτούς της δημόσιας -κάτι που δημιουργεί κίνητρο για καλύτερες επιδόσεις ή έστω επίδειξη ενδιαφέροντος- και επιπλέον υπάρχει και η αξιολόγηση που αυτονόητα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική και στο δημόσιο. Αλλά αυτό στο οποίο επιμένω έχοντας εικόνα και από τα δύο πλαίσια (ιδιωτικό κέντρο και δημόσιο νοσοκομείο) είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε το δημόσιο κατώτερης ποιότητας από επιστημονικής άποψης και σε ιατρική αποτελεσματικότητα μόνο και μόνο επειδή είναι δημόσιο. Νομίζω ότι εκεί είναι οι γιατροί και οι άλλοι επαγγελματίες πιο μπουχτισμένοι και χωρίς ένα πλαισίωμα ηθικό και οικονομικό. Τον ρόλο των αναλωσίμων δεν τον γνωρίζω αλλά μου κίνησες την περιέργεια και θα το ψάξω στη βιβλιογραφία και θα επανέλθω αν βρω κάτι σχετικό.

Μην ξεχνάμε πάντως ότι στο ιδιωτικό κέντρο σου χρυσώνουν το χάπι όταν αποτύχει η προσπάθεια και είναι και "μανούλες" στο καλόπιασμα των ασθενών (βλ. γλυκιά μου πόσο λυπάμαι, θα τα καταφέρουμε την επόμενη φορά, μην το βάζεις κάτω κλπ). Όχι ότι ένα μέρος της συμπαράστασης δεν είναι αληθινό αλλά σίγουρα ένα άλλο είναι δημόσιες σχέσεις. Έχοντας πει αυτά, θεωρώ αυτονόητο ότι το δημόσιο νοσοκομείο έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Αλλά έχω δει προχειρότητα και τσαπατσουλιά ή αδιαφορία και σε ιδιωτικά κέντρα με φήμη και οικονομικούς πόρους. Και εκεί, όσο και να ψάχνω, ελαφρυντικά δεν βρίσκω.

 

Δεν διαφωνώ μαζι σου οτι υπάρχουν καλοί επιστήμονες, αλλα το να ρωτάω στο δημόσιο ποσα ωοθηλακια βλέπετε γιατρέ  και να λαμβάνω την απάντηση, πάρα πολλα που να μετράω τωρα.... με ξεπερνάει ως αςθενη, ε νομιζω στο ιδιωτικό θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε. Και ναι μετα την αποτυχία εγω το χρειάζομαι το τηλεφώνημα του γιατρού και να μου πει δυο βλακείες έστω για το τι θεωρεί οτι έφταιξε. 

Εν κατακλείδι τα ίδια πράγματα λέμε. Μόνο που αυτο που βίωσα εγω στο δημόσιο ηταν τραγικό και την προσωπικη μου εμπειρια καμια θεωρία δεν μπορει να μου την υποβαθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο που έκανα εγώ δε μου έλεγαν τίποτα απολύτως όταν έκανα τους υπέρηχους"για ψυχολογικούς λόγους"!!!!????

Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη διότι η ωοληψία έπρεπε να γίνει Κυριακή ,δεν έγινε με αποτέλεσμα να πάρω τόσες ορμόνες για να μου πάρουν ένα μόνο ωοθυλάκιο από τα 6 που είχα.

Θεωρώ ωστόσο ότι στα ιδιωτικά κέντρα παίζει πολύ εκμετάλλευση και κοροιδία.Τα πάντα θυσιαζονται στο βωμο του χρηματος με λίγες φαντάζομαι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μέτρημα για τα ωοθηλάκια ακούγεται τουλάχιστον κωμικοτραγικό Κάντι μου. Αναρωτιέμαι όμως αν σχετίζεται με αυτό που λέει η Miss Sunshine για τους "ψυχολογικούς λόγους". Θα σας πω πάντως ότι γενικά οι γιατροί αποφεύγουν τα τηλεφωνήματα της "παρηγοριάς" ανεξάρτητα από το αν είναι ιδιωτικοί ή δημόσιοι. Ένας μόνο από τους γιατρούς που είχα, με είχε πάρει να μου πει ότι είχαμε μηδενική χοριακή και ήταν αυτός που μου είχε πει σε άσχετη στιγμή ότι είχε κάνει ειδικό μάθημα κατά την εκπαίδευση του για το πως ανακοινώνουν στις ασθενείς τα "κακά νέα". Οπότε αυτό που θέλω να πω είναι ότι η προσέγγιση που έχει ο γιατρός απέναντι στην ασθενή του έχει να κάνει πολύ με την ιδιοσυγκρασία του και -σε έναν βαθμό- με το πόσο μπορεί να "πνίγεται" σε μία συγκεκριμένη στιγμή.

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...