Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγια 10η εβδομάδα


Recommended Posts

Καλημέρα κ απο μένα!

Είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα και απο προχτές εχω έντονη αιμμοραγια με ελαφριά πονακια κυρίως δεξια. Έχω τρελαθεί απο το άγχος. Εχτές πηγα στο γιατρό ακούσαμε καρδούλα αλλα το αίμα δεν λέει να σταματήσει.επισης χτες βράδυ σα να ήταν πιο έντονος ο πόνος κ η ροή του αίματος. Είναι το πρώτο μας παιδάκι και εχουμε στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Είχε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο? Δλδ πόσες μέρες μπορει να κρατήσει αυτή η κατάσταση.. ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρία καλημέρα, ελπίζω να είσαι καλύτερα και όλα να πάνε καλά. Από την δίκη μου εμπειρία, το αίμα μπορεί να είναι κακό σημάδι αλλά μπορεί και όχι! Είχα αίμα και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Η μια κατέληξε δυστυχώς σε αποβολή αλλά στην δεύτερη η αιμορραγία κράτησε περίπου από την 6 μέχρι και την 12 εβδομάδα, ενώ το έμβρυο αναπτυσσόταν κανονικά ...η διαφορά για εμένα ήταν στους πόνους στην μέση σε συνδυασμό με πολύ έντονη αιμορραγία. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να σκέφτεσαι θετικά!!

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2017 at 0:02 ΜΜ, Maria1984! είπε:

Καλημέρα κ απο μένα!

Είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα και απο προχτές εχω έντονη αιμμοραγια με ελαφριά πονακια κυρίως δεξια. Έχω τρελαθεί απο το άγχος. Εχτές πηγα στο γιατρό ακούσαμε καρδούλα αλλα το αίμα δεν λέει να σταματήσει.επισης χτες βράδυ σα να ήταν πιο έντονος ο πόνος κ η ροή του αίματος. Είναι το πρώτο μας παιδάκι και εχουμε στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Είχε κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο? Δλδ πόσες μέρες μπορει να κρατήσει αυτή η κατάσταση.. ...

Γεια σου Μαρία ! Είχα κάνει εμβρυομεταφορα 2/2 κια είχα αιμορραγία 16/2 . Ο γιατρός είχε πει ειναι τυχαίο γεγονός και δεν είναι τίποτα.

Στην 11η εβδομαδα είχα πάλι αιμορραγία και είδαμε ότι έχω μερική αποκόλληση στο σάκο. Μετά από 20 μέρες πάλι τα ίδια. Τώρα έχω φτάσει 6 μηνών . 

Το αίμα μπορεί να σημαινει κάτι, μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα .

ειχα ρωτήσει τον γιατρό αν θα πρέπει να ανησυχήσω όταν νιώσω και πόνο μαζί, και είχε πει ότι παλι  μπορεί να μην σημαίνει τίποτα . Το αίμα ή ο πόνος δλδ δεν σημαίνουν απαραίτητα αποβολή . Σίγουρα θέλει όμως ξεκούραση και ξάπλα για κάποιες μέρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας είμαι έγκυος εννιά εβδομάδων και σήμερα είχα αιμορραγία αλλά τα υγρά ήταν καφέ έχω επίσης χαμηλά πόνους πήγα στο γιατρό με εξέτασε και μου είπε να περιμένω δύο εβδομάδες για υπέρηχο μου έγραψε και κολπικά υπόθετα και μετά τη τοποθέτηση του πρώτου είδα το επόμενο πρωί τα υγρά τι με συμβουλευετε να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 11:12 ΜΜ, kappa είπε:

Γεια σας είμαι έγκυος εννιά εβδομάδων και σήμερα είχα αιμορραγία αλλά τα υγρά ήταν καφέ έχω επίσης χαμηλά πόνους πήγα στο γιατρό με εξέτασε και μου είπε να περιμένω δύο εβδομάδες για υπέρηχο μου έγραψε και κολπικά υπόθετα και μετά τη τοποθέτηση του πρώτου είδα το επόμενο πρωί τα υγρά τι με συμβουλευετε να κάνω;;

Ξαναμίλησε με το γιατρό σου, δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος. Και υπομονή, δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό, μην πανικοβλθείς.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 11:12 ΜΜ, kappa είπε:

Γεια σας είμαι έγκυος εννιά εβδομάδων και σήμερα είχα αιμορραγία αλλά τα υγρά ήταν καφέ έχω επίσης χαμηλά πόνους πήγα στο γιατρό με εξέτασε και μου είπε να περιμένω δύο εβδομάδες για υπέρηχο μου έγραψε και κολπικά υπόθετα και μετά τη τοποθέτηση του πρώτου είδα το επόμενο πρωί τα υγρά τι με συμβουλευετε να κάνω;;

Αν σου έδωσε τα utrogestan μπορείς να τα πάρεις και από στόμα. Ίσως αυτά φταίνε για τα καφέ που είδες. Δεν έχει να κάνει με το χώρο της μήτρας και του εμβρύου, απλά επειδή ατην εγκυμοσύνη είμαστε πιο ευαίσθητες, ίσως να έσπασαν κάποια αγγεία στην περιοχή του κόλπου. Όπως και να έχει, τα καφέ είναι παλιό αίμα, οπότε μην ανησυχείς. Οπωσδήποτε όμως να μιλήσεις με το γιατρό σου!! Εγώ, λόγω καφέ υγρών στην 8η εβδομάδα, έπαιρνα 3 utrogestan των 200 τη μέρα για 15 μέρες, αλλά τα έπαιρνα από το στόμα. Το μόνο "αρνητικό" ήταν ότι μου προκαλούσαν υπνηλία..

Link to comment
Share on other sites

Τα καφέ υγρά είναι καλό! Σημαίνει ότι δε έχει πλέον αιμοραγία και αποβάλλονται ότι εχει μείνει γι αυτό είναι καλο. Ανυσυχητικό είναι όταν είναι καθαρό αίμα ή ροζ... 

Κι εμένα μου έδεινε προγεστερόνη ο γιατρός μου με το παραμικρό αιματάκι και σχεδόν αμέσως σταματούσε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας βρίσκομαι στην 11 ευδομαδα κυησης και είδα αίμα αρκετό σήμερα πολυ κόκκινο και νερουλό θα έλεγα εντωμεταξύ μένω Αγγλία κ εδώ δεν σου κάνουν σκαν άμεσος μου είπαν να περιμένω ως την Τρίτη και μετά θα κάνουμε σκαν όμως φοβάμαι το αίμα δεν έχει σταματήσει απλά είναι πιο λίγο υπαρχει περίπτωση αποβολής? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να μη σου κάνουν υπέρηχο αμέσως;Και εγω στην εγκυμοσύνη είχα τέτοια θεματακια και πήγαινα κάθε 5 μέρες στη γιατρό.πηρα utrogestan και τώρα έχω ένα μπεμπουλη 7 μηνών.Ηρεμησε κάτσε λίγο ξάπλα και μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...