Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορκωμωσία - δίλημμα με καλεσμένους τελετής


Thommyarg

Recommended Posts

Γεία σας . Είμαι καινούρια στο foroum και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος... Σας διαβάζω συχνά και να που τώρα χρειάζομαι την πολυτιμη συμβουλή σας. Λοιπόν παίρνω πτυχίο σε λίγες μέρες και δέχονται μέχρι 3 άτομα στην ορκωμοσία.είμαστε τετραμελής οικογενεια.  Αλλά έχω και το αγόρι μου..Για μένα αυτή η σχέση είναι κάτι παραπάνω από απλή. Να σημειώσω πως είμαστε μαζί εδώ και 5 χρονια και τον υπεραγαπω το ίδιο και εκείνος. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για μένα.  Είναι πάντα εκεί για μένα. Είναι πιο `οικογένεια μου` και από την οικογένεια μου. Επίσης είμαι και έγκυος( στον 2ο μήνα ) και με το καλο σε λίγο θα γίνει και επίσημα συζηγος μου ( θα παντρευτουμε)  τελοσπαντων μην τα πολυλογώ το θέμα μου είναι ότι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στην οικογένεια μου και στο αγόρι μου.. Να έρθει στο αγόρι μου και άλλα δύο μέλη απ την οικογένεια μου ( και αν ναι ποιοι) ;;; ή να αφήσω στην απέξω το αγορι μου και απλά να έρθουν οι γονείς μου και ο αδερφός μου μην τυχόν παρεξηγηθουν οι γονείς μου που προτίμησα το αγόρι μου  ... Τι να κάνω βρε παιδιά ;;; ειλικρινά το σκέφτομαι συνέχεια! Και όσο πλησιάζει η μέρα αγχωνομαι όλο και περισσότερο.!!!! Συγνώμη για το μεγαλο κείμενο και ευχαριστώ προκαταβολικα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητήρια για το πτυχίο σου και με το καλό το μωρό σου!

 

Ο μέλλων σύζυγος δεν είναι δυνατόν να λείπει από μια τέτοια στιγμή, αυτό είναι σίγουρο και αυτή είναι και η επιθυμία σου άλλωστε. Στην θέση σου θα ζητούσα από τον αδερφό μου να μην έρθει (ο δικός μου σε μια αντίστοιχη δική μου περίπτωση με την ορκομωσία του μεταπτυχιακού μου, δεν είχε έρθει από μόνος του), εκτός αν υπάρχει κάποιος συμφοιτητητής/συμφοιτήτρια που να του/της περισσεύει πρόσκληση και έτσι βολευτείτε όλοι.

 

Σε κάθε περίπτωση, κανονίστε όλοι μαζί (και οι 5) να πάτε μετά για ένα ποτό/φαγητό/καφέ να το γιορτάσετε και όλα καλά!

 

Δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα, μην αγχώνεσαι άνευ λόγου!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου και για τα καλά σου λογια.. απλώς και με τον αδερφό μου από μικροί ειμαστε δεμένοι.. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά!!! Μπορεί να μην φαίνονται τόσο τραγικά τα πράγματα για μένα όμως είναι!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έπαιρνα τη μητέρα μου και το αγόρι μου μαζί.

και οι υπόλοιποι μετά για ποτάκι και φαγητό.. έτσι κι αλλιώς δε διαρκεί πολύ η ορκομωσία. 

Μία άλλη λύση είναι να πας μόνη σου για να μην αδικήσεις κανέναν

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , jellyfishch είπε:

εγώ θα έπαιρνα τη μητέρα μου και το αγόρι μου μαζί.

και οι υπόλοιποι μετά για ποτάκι και φαγητό.. έτσι κι αλλιώς δε διαρκεί πολύ η ορκομωσία. 

Μία άλλη λύση είναι να πας μόνη σου για να μην αδικήσεις κανέναν

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!  Μια καλή λύση είναι να πάω μόνη μου όπως είπες αλλά δε θα είναι λίγο καπως;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα ασυζητητι η οικογένεια σου, αλλά από τη στιγμή που περιμένετε παιδί, ο αδερφός σου θα πρέπει να μείνει σπίτι :)

Δε μπορώ να του το πω κατάμουτρα όμως... μείνε σπίτι :-( πολύ δύσκολη η θέση μου !

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον αδερφο σου ξεκαθαρα αν θα παρεξηγηθει αν δ ερθει,φυσικα μετα βγειτε ολοι μαζι να το γιορτασετε.αν υπαρχουν παρεξηγησεις πανε μονο με τον φιλο σου η με τον φιλο κ τον αδερφο

(αν ηταν φιλος απλος δ θα υπηρχε διλημα,αλλα στην ουσια ειναι ο αντρας σου,θεμα χρονου ειναι.δ ηξερα οτι υπαρχει οριο στους καλεσμενους.τουλ οχι οπου εχω παει)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thommyarg είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!  Μια καλή λύση είναι να πάω μόνη μου όπως είπες αλλά δε θα είναι λίγο καπως;

όχι καλε τι κάπως.. θα είσαι με τις φίλες σου, και μετά σηκώνεστε και όρθιοι για να παραλάβετε..

Δεν κρατάει πολύ  ώρα η όλη φάση.. Μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται έχει τελειώσει

Με το καλό<3 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

 Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ ! Η θα τους βάλω να τραβήξουν κλήρο ή πολύ απλά δεν θα έρθεις κάνεις. Να 'στε καλά για τις απαντήσεις . Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη φαση της ζωης σου που βρισκεσαι, ειναι θεμα λιγο νοοτροπιας και σχεδιασμου. Δηλαδη, αν οντως θα ζησεις με το φιλο σου συντομα και θα μεγαλωσετε μετα το παιδι η θα παντρευτειτε, δεν μπορει να βλεπεις σαν πιο οικογενεια σου τους γονεις και τον αδερφο απο τον συζυγο, πρωτα θα ερχεται η "νεα" σου οικογενεια και μετα η "παλια" σε ολα. Δηλαδη, σκεψου η μαμα σου να φωναζε σε ενα σημαντικο γεγονος τη γιαγια και τους θειους και να απεκλειε τον πατερα σου! Αν απο την αλλη ειχατε μια απρογραμματιστη εγκυμοσυνη, ακομη ζεις και θα ζεις με τους γονεις σου και περιμενεις οτι βασικα μαζι θα μεγαλωσετε και το μωρο, τοτε τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Στη φαση της ζωης σου που βρισκεσαι, ειναι θεμα λιγο νοοτροπιας και σχεδιασμου. Δηλαδη, αν οντως θα ζησεις με το φιλο σου συντομα και θα μεγαλωσετε μετα το παιδι η θα παντρευτειτε, δεν μπορει να βλεπεις σαν πιο οικογενεια σου τους γονεις και τον αδερφο απο τον συζυγο, πρωτα θα ερχεται η "νεα" σου οικογενεια και μετα η "παλια" σε ολα. Δηλαδη, σκεψου η μαμα σου να φωναζε σε ενα σημαντικο γεγονος τη γιαγια και τους θειους και να απεκλειε τον πατερα σου! Αν απο την αλλη ειχατε μια απρογραμματιστη εγκυμοσυνη, ακομη ζεις και θα ζεις με τους γονεις σου και περιμενεις οτι βασικα μαζι θα μεγαλωσετε και το μωρο, τοτε τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα φυσικα.

Έχεις απόλυτο δίκιο  σ αυτά π λες. Για αυτό όμως και έχω τέτοιο διλημμα επειδή ακριβώς από τη μία είναι η οικογένεια μου που με μεγάλωσε  και από την άλλη το αγόρι μου. Όσο για την εγκυμοσυνη ήταν προγραμματισμενη.και το θέλαμε και οι δύο πάρα πολυ. Μετά το πτυχίο μου θα ακολουθήσει ο γάμος και ύστερα Θ πάμε στο δικό μας σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Thommyarg είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο  σ αυτά π λες. Για αυτό όμως και έχω τέτοιο διλημμα επειδή ακριβώς από τη μία είναι η οικογένεια μου που με μεγάλωσε  και από την άλλη το αγόρι μου. Όσο για την εγκυμοσυνη ήταν προγραμματισμενη.και το θέλαμε και οι δύο πάρα πολυ. Μετά το πτυχίο μου θα ακολουθήσει ο γάμος και ύστερα Θ πάμε στο δικό μας σπίτι. 

 

Δεν έπρεπε να υπάρχει δίλημμα καν τότε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...