anna xa

Φυλλικο οξυ μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης;

Recommended Posts

Παιρνετε φυλλικο οξυ μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης; εμενα ο γυναικολογος μου μου εδωσε το folivit 400 mg Mε b12 απο την αρχη κ μου ειπε θα το παιρνω μεχρι τελος..Ωστόσο ξερω αλλες κοπελες που παιρνουν το filicine το οποιο ειναι μονο 5 mg. Τι ειναι καλυτερο; μηπως παιρνω πολυ φυλλικο...καπου εχω διαβασει οτ μια νέα αμερικανική μελέτη αμφισβητει τα οφέλη του φυλλικου οξεος για το έμβρυο όταν αυτό λαμβάνεται σε υπερβολική ποσότητα, υποδεικνύοντας μάλιστα ότι μπορεί να αποδειχθεί και επικίνδυνο για το παιδί.Συγκεκριμένα η υπερβολική πρόσληψη φυλλικού οξέος καθώς κ βιταμ β12 συσχετίζεται με αυξημένες πιθανότητες εκδήλωσης διαταραχων αυτυστικου φασματος. Εσεις ποσο φυλλικο παιρνετε;

Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

μήπως είναι 400μg; άνοιξε το φυλλάδιο δες τις μονάδες και τι αποδίδεται στον οργανισμό! όχι το κουτί από έξω,μέσα δες!

Το Φυλλικό οξύ που παίρνετε είναι πράγματι 400μg (μικρογραμμάρια), δηλαδή 0,4mg, δηλαδή λιγότερο από το 1/10 του Filicine που είναι πράγματι 5mg. Καλό θα είναι να το παίρνετε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης (ή για όσο κρίνει σκόπιμο ο γυναικολόγος σας) και να μην το φοβάστε.

• Μου αρέσει 3

Δρ. Βασίλης Χατζηαντωνίου, MD, PhD

Αιματολόγος, Ειδ. στην Αιματολογία της κύησης/ Θρομβοεμβολική νόσο

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Χατζηαντωνίου

Εμένα δηλαδή που μου συνέστησαν να παίρνω διπλή δόση Felicine καθημερινά, να ανησυχήσω για επιπτώσεις στο εμβρυο;;;

• Μου αρέσει 1

2 ώρες πρίν, Titti είπε:

Εμένα δηλαδή που μου συνέστησαν να παίρνω διπλή δόση Felicine καθημερινά, να ανησυχήσω για επιπτώσεις στο εμβρυο;;;

Των πόσο μmg;

Εγω επαιρνα ενα Felicine την ημερα για τις πρωτες 16-18 εβδομαδες. Απ'οτι μου ειπε γυναικολογος-που ειναι φειδωλος με τη χρηση φαρμακων-μετα την 12η εβδομαδα δεν ειναι αναγκαιο γιατι ο λογος που το παιρνεις εινα για να αποφευχθουν ανωμαλιες του νευρικου σωληνα που γινονται το πρωτο τριμηνο. Απο κει και περα με τη διατροφη μπορεις να παιρνεις τις απαραιτητες ποσοτητες.

• Μου αρέσει 1

10 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Των πόσο μmg;

Των 5mg αλλά δεν παίρνω σίδηρο και έχω φερριτίνη 5,3. Παρόλα αυτά προβληματίστηκα με τυχόν συνέπειες για το έμβρυο λόγω υπερδοσολογίας γι' αυτό ρωτάω...

• Μου αρέσει 1

πρίν από 17 λεπτά , Titti είπε:

Των 5mg αλλά δεν παίρνω σίδηρο και έχω φερριτίνη 5,3. Παρόλα αυτά προβληματίστηκα με τυχόν συνέπειες για το έμβρυο λόγω υπερδοσολογίας γι' αυτό ρωτάω...

Δε νομίζω... Για να στο πρότινε ο γιατρός κάτι θα ξέρει..

• Μου αρέσει 1

πρίν από 37 λεπτά , Titti είπε:

Εχεις στίγμα?

4vrkp2.png cEvWp2.png

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Εχεις στίγμα?

Περίπου, είναι λίγο περίπλοκο για να στο εξηγήσω από εδώ.

On 26/4/2017 at 9:46 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

μήπως είναι 400μg; άνοιξε το φυλλάδιο δες τις μονάδες και τι αποδίδεται στον οργανισμό! όχι το κουτί από έξω,μέσα δες!

Όντως ειναι 400 μg αντι για mg. Αυτη τη διαφορα δεν την ειχα προσεξει κ τρελαθηκα.. αλλα ολα οκ!! Να μην ανησυχουμε!!

• Μου αρέσει 1

12 ώρες πρίν, Titti είπε:

Κατά την άποψή μου οι 2 ταμπλέτες Filicine την ημέρα είναι μια υπερβολή- η μια αρκεί σε όλες τις περιπτώσεις. Παρ' όλ' αυτά, επειδή το Φυλλικό οξύ είναι μια απλή βιταμίνη η οποία δε συσσωρεύεται, δεν υπάρχει κίνδυνος υπερβιταμίνωσης, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος υπερδολοσολογίας- δεν υπάρχει όμως και ιδιαίτερος λόγος να παίρνετε περισσότερα χάπια από όσα χρειάζεστε.

Σχετικά με την ελάχιστη τιμή Φερριτίνης, το Φυλλικό οξύ δεν πρόκειται ποτέ να την αυξήσει και είναι βέβαιο ότι θα σας δημιουργήσει πρόβλημα αναιμίας στη συνέχεια της κύησης. Η μόνη λύση είναι η λήψη σιδήρου.

Συζητείστε, συνεπώς, με το γυναικολόγο σας για τα παραπάνω. Προφανώς ή δική του γνώμη (που είναι ο θεράπων και απόλυτα υπεύθυνος για εσάς) υπερισχύει. Από την στιγμή που τον έχετε επιλέξει και τον εμπιστεύεστε, ακολουθείστε τις οδηγίες του χωρίς φόβο!

• Μου αρέσει 2

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Γεια σας κορίτσια! Εμένα τελικά μόλις έκανα τη β επιπέδου μου είπε ο γιατρός να σταματήσω το φυλλικό οξύ και να συνεχίσω μόνο με τα υπόλοιπα (μια πολυβιταμένη με φολικο οξύ και ω3 για την αναπτυξη των ματιών και του εγκεφάλου του μωρού, σίδηρο και ασβέστιο)

Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους και σε όλες! Ειμαι έγκυος 10 εβδομάδων και παίρνω και εγω filicine 5mg. Σημερα στην εξεταση αίματος τα επίπεδα φυλλικου οξέος έδειξαν υψηλά, σχεδον διπλάσια των φυσιολογικών. Μου ειπαν οτι ειναι λόγω των συμπληρωμάτων και δεν ειναι ανησυχητικό και ο γιατρος μου συνέστησε απλα να μειώσω τη δόση. Αλλα εχω αγχωθεί μηπως αυτο μπορει να βλάψει το έμβρυο;; η να προκαλέσει αυτισμό;; τι γνωρίζετε πάνω σε αυτο;;

6 ώρες πρίν, Dimitra0707 είπε:

Καλησπερα σε ολους και σε όλες! Ειμαι έγκυος 10 εβδομάδων και παίρνω και εγω filicine 5mg. Σημερα στην εξεταση αίματος τα επίπεδα φυλλικου οξέος έδειξαν υψηλά, σχεδον διπλάσια των φυσιολογικών. Μου ειπαν οτι ειναι λόγω των συμπληρωμάτων και δεν ειναι ανησυχητικό και ο γιατρος μου συνέστησε απλα να μειώσω τη δόση. Αλλα εχω αγχωθεί μηπως αυτο μπορει να βλάψει το έμβρυο;; η να προκαλέσει αυτισμό;; τι γνωρίζετε πάνω σε αυτο;;

Τα επίπεδα φυλλικού οξέως ανεβαίνουν γρήγορα όσο λαμβάνετε σχετικά σκευάσματα και πέφτουν εξίσου γρήγορα όταν τα σταματήσετε. Οι υψηλές τιμές δεν αξιολογούνται και οπωσδήποτε δεν είναι βλαπτικές για το έμβρυο. Ακολουθείστε τις οδηγίες του γυναικολόγου σας και μην αγχώνεστε!

On 5/25/2019 at 10:15 AM, Βασίλειος Χατζηαντωνίου said:

Τα επίπεδα φυλλικού οξέως ανεβαίνουν γρήγορα όσο λαμβάνετε σχετικά σκευάσματα και πέφτουν εξίσου γρήγορα όταν τα σταματήσετε. Οι υψηλές τιμές δεν αξιολογούνται και οπωσδήποτε δεν είναι βλαπτικές για το έμβρυο. Ακολουθείστε τις οδηγίες του γυναικολόγου σας και μην αγχώνεστε!

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα