Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο πρόβλημα με την νύφη μου


tzoutzouka

Recommended Posts

Θα παραθέσω την ιστορία που είχα γράψει και παλιότερα για να καταλάβετε τι γίνεται...

Καλοκαίρι, Αύγουστος κι ο αδερφός μου παντρεύεται. Το σπίτι που θα μείνουν με τη νύφη μου είναι ένας από τους 3 ορόφους σε οικογενειακή κατοικία, στην εξοχή. Το ένα από τα 3 σπίτια χρησιμοποιείται από εμάς ως παραθεριστική κατοικία, για 3 εβδομάδες τον χρόνο. 

Ο αδερφός μου και η νύφη μου θέλουνε να κάνουνε ανακαίνιση στο σπίτι τους πριν παντρευτούνε. Κουβαλάνε λοιπόν στο σπίτι που εμείς παραθερίζουμε, όποιο έπιπλο δεν θέλουνε και ότι πρέπει να μείνει αλλού μέχρι να ολοκληρωθεί η ανακαίνιση. Χωρίς εγώ να ειδοποιηθώ. Πάμε για διακοπές με τον άντρα μου και τα παιδιά και βρίσκουμε το σπίτι τίγκα στα ξένα έπιπλα. Δεν λέμε κάτι αλλά εγώ έχω στραβώσει άσχημα κι ο άντρας μου έχει πάθει εγκεφαλικό αλλά προς το παρόν δεν μιλάει.

Οι διακοπές? Ένα χάλι. Από πάνω μας κομπρεσέρ να δουλεύουν από τις 7 το πρωί. Μάστορες να κοπανάνε. Γενικώς ένα πανηγύρι και όλα αυτά να τα έχουμε μάθει την τελευταία στιγμή. Κανένας δεν μας είπε από πριν τι κατάσταση θα συναντήσουμε ώστε να κάνουμε το κουμάντο μας και να πάμε κάπου αλλού για διακοπές. Εγώ χτυπάω συνεχή εγκεφαλικά, ο άντρας μου μέσα στα νεύρα και η μάνα μου να μου λέει εν συνεχεία «μην κάνεις φασαρία, κάνε υπομονή μέχρι να παντρευτούν, μην δημιουργήσουμε προβλήματα σε τέτοια περίσταση» και τέτοια. Κοινώς μην μιλάς, μη λες κουβέντα, πέρασε εσύ χάλια αλλά μην στενοχωρηθεί η νυφούλα κι ο αδερφός μου γιατί πιέζεται ο καημένος. Ενώ εγώ μπορώ να αντέξω τα πάντα.

Από τότε λοιπόν άρχισαν τα προβλήματα. Η νύφη χώθηκε σιγά σιγά στο σπίτι που παραθερίζαμε, μετέφερε κι άλλα πράγματα, έβγαλε τα δικά μου από τις ντουλάπες χωρίς να μου πει τίποτα, έβαλε πόδι και στο σπίτι της μάνας μου και άλλαξε τα πάντα. Η μάνα μου κουβέντα, από φόβο μη και δεν ξαναδεί τον αδερφό μου. Ο αδερφός μου κουβέντα στη γυναίκα του για όλα αυτά. Εγώ στη μέση, σε πολύ δύσκολη θέση, δεν λέω κάτι για να μην γίνουμε απο δυό χωριά χωριάτες.

Στην πορεία η νύφη μου δημιούργησε κι άλλα θέματα κι όλα είχαν αποδέκτη εμένα. Την πρώτη φορά δεν πήγα λέει στο νοσοκομείο να την δω ενώ ο αδερφός μου μου είχε πει πως είναι όλα οκ και απλά έκανε εξετάσεις. Έκανε ολόκληρο θέμα γιατί δεν πήγαμε στην βάφτιση του πρώτου παιδιού τους κι εμείς δεν είχαμε πάει γιατί ήμασταν οικογενειακώς άρρωστοι με H1N1 και χτυπάγαμε 40άρια. Τα Χριστούγεννα που πέρασαν θεώρησε πως τα δώρα που έκανα στα παιδιά της ήταν λέει χρησιμοποιημένα επειδή....μύριζαν κάπως..! Μου έστειλε μήνυμα μέσω εφαρμογής facebook στις μία το βράδυ πρωτοχρονιάτικα, να μου πει πως την προσβάλω με αυτή την συμπεριφορά. Της μίλησα ψύχραιμα και φιλικά και της είπα πως δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο και μπορεί να μην ήταν τα πιο ακριβά δώρα του κόσμου αλλά δεν θα έκανα τη γυφτιά να της πάω χρησιμοποιημένα πράγματα. Τίποτα αυτή, επέμενε, απο πάνω μου είπε πως και κάποια άλλα δώρα που της είχα δώσει ήταν κι αυτά χρησιμοποιημένα. Μου ήρθε να την βρίσω και να της πω πως όταν παντρεύτηκαν τους είχα κάνει δώρο 1000 ευρώ και στο καθένα απο τα παιδιά τους απο 500 ευρώ χώρια τα ρούχα που ψώνιζα και ποτέ δεν τους τα φόρεσε αλλά είπα να μην ξεκατινιαστώ και δεν ξαναπάντησα στο τελευταίο μήνυμα της. Δηλαδή τι να έκανα να την άρπαζα απο το μαλλί και να μην ξαναμίλαγα με τον αδερφό μου?

Με αποκορύφωμα τις προάλλες να μου στείλει μήνυμα στο ξεκάρφωτο, πάλι μέσω εφαρμογής facebook ότι απο τότε που την γνώρισα δεν της φέρομαι καλά, πως σκέφτομαι μόνο τον εαυτό μου, πως είμαι χύμα σαν άνθρωπος, πως δεν έχω τρόπους, πως δεν με νοιάζει για τα ανίψια μου, πως δεν την έχω πάρει ποτέ στις γιορτές τηλέφωνο(πάντα έπαιρνα και ή δεν έβγαινε ή μίλαγε με μεγάλη ξινίλα) πως παίρνω δώρα στα ανίψια μου με τρία ευρώ(φυσικά δεν ισχύει) ενώ στην κόρη μου με 60 και πως δεν ξέρει αν θα με καλέσει στην βάφτιση του παιδιού τους. Το μήνυμα ήρθε σημειωτέον στις δυόμιση το βράδυ!! Πως δεν έπαθα εγκεφαλικό εκείνη τη στιγμή δεν ξέρω..

Πρόσκληση για τα βαφτίσια δεν έχουμε πάρει ακόμα (είναι σε κανά δυό εβδομάδες). Μου τηλεφωνεί λοιπόν χθες ο αδερφός μου και μου λέει πως θέλει να μιλήσουμε αλλά σε πολύ ψυχρό στυλ. Και αναρωτιέμαι...ΤΙ ΚΑΝΩ??? Βγαίνω μαζί του να δω τι έχει να μου πει? Ψυλλιάζομαι πως θα μου πει να ζητήσω συγνώμη για την απαράδεκτη?!?!? συμπεριφορά μου όπου εκεί δεν ξέρω αν θα κρατηθώ να μην τον βρίσω και να τους πάρει όλους ο διάολος. Πως να το αντιμετωπίσω βρε παιδιά όλο αυτό? Γιατί άμα αρχίσω και μιλάω χύμα δεν θα ξαναμιλήσω με τον αδερφό μου(που για μένα φταίει γιατί δεν την βάζει στη θέση της). ¨η να το αποφύγω μέχρι την βάφτιση να δω τι θα κάνουν, δηλαδή στους γονείς μου τι θα πουν, γιατί δεν μας καλούν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άποψή μου είναι να κάνεις μία διεξοδικότατη κουβεντούλα με τον αδερφό σου σχετικά με το τι έχει συμβεί, παρουσιάζοντας τα γεγονότα και από την δική σου πλευρά. Το πιθανότερο είναι ότι η νύφη σου έχει παρουσιάσει στον αδερφό σου τα πράγματα κατά πως την βολεύουν. Με ήρεμο τόνο εξηγείς τι σε ενοχλεί και πιστεύω ότι ο αδερφός σου θα καταλάβει. Μιά ζωή περάσατε μαζί μέχρι να παντρευτεί δεν μπορεί να μην είναι διατεθειμένος να καταλάβει. 

  • Μου αρέσει 1

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχουν γινει παρα πολλα.κακως δ μιλησες νωριτερα.φυσικα να βγεις με τον αδερφο σου να μιλησετε κ να πεις τη δικη σου πλευρα

Αν αξιωσει συγνωμη να απαιτησεις κ συ απο αυτους

Αν εξαιρεσουμε το σκηνικο προ γαμου που ειναι κ παλιο,ολα τα αλλα ειναι μικροπραγματα κ κριμα να χαλιεστε

Εγω σαν ανθρωπος μιλαω χυμα αλλα εξαρταται αν θες να το τραβηξεις

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως θα μου πει πως δεν δέχεται ότι αυτοί φταίξανε κάπου, πως για όλα φταίω εγώ, πως απαξιώνω την γυναίκα του και πως πρέπει να της ζητήσω προσωπικά συγνώμη και πως αν δεν το κάνω δεν θα με καλέσουν στην βάφτιση.. Κι εκεί, ειλικρινά θα βγει ο γιαγκούλας από μέσα μου και θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια γιατί, όπως είπε η βίκυ παραπάνω όλα αυτά είναι μικροπράγματα. Και προσωπική μου άποψη γίνονται επίτηδες από την νύφη μου για να μην ξαναμιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tzoutzouka σε όλο το ποστ σου διακρίνω δύο τρόπους επικοινωνίας, ή δεν λέω τίποτα ή μιλάω και γινόμαστε ποπός, εκτός από μία φορά κάπου στη μέση που γράφεις ότι μίλησες με τη νύφη σου φιλικά και με ψυχραιμία. Υπάρχει και ο τρίτος τρόπος η συζήτηση αναφέροντας κατευθείαν οτιδήποτε μας πειράζει.

Ειδικά στο περιστατικό με τα έπιπλα προτιμήσατε να πάθετε εγκεφαλικά από το να τους μιλήσετε. Δεν μπορώ να ξέρω τι άνθρωπος είσαι, εγώ πάντως είμαι άνθρωπος  που λέω απευθείας τι με ενοχλεί και δεν αφήνω να περάσουν μέρες πόσο μάλλον μήνες ή και χρόνια μέχρι να γίνει η έκρηξη του βεζούβιου.

Με άλλα λόγια δεν περιμένω να ενδιαφερθεί κανένας και να σκεφτεί για την δική μου ξεκούραση και ανάπαυση εγώ δημιουργώ τις συνθήκες και τα όρια.

Από εκεί και πέρα πάντοτε ξεκινάω με καλές προθέσεις για συζήτηση και αναλόγως την αντιμετώπιση που θα δεχτώ μεταλλάσσεται και η συμπεριφορά μου.

Τώρα αφού έγιναν έτσι όπως έγιναν τα πράγματα θα πρότεινα να μιλήσεις με τον αδερφό σου ήρεμα και ωραία και του να εξηγήσεις με ειλικρίνεια τι έχει συμβεί μέχρι σήμερα και πως αισθάνεσαι, αλλά να ακούσεις και την δική του πλευρά, γιατί μπορεί και να έφταιξες κάπου και να μην το έχεις αντιληφθεί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , krakenaki είπε:

Tzoutzouka σε όλο το ποστ σου διακρίνω δύο τρόπους επικοινωνίας, ή δεν λέω τίποτα ή μιλάω και γινόμαστε ποπός, εκτός από μία φορά κάπου στη μέση που γράφεις ότι μίλησες με τη νύφη σου φιλικά και με ψυχραιμία. Υπάρχει και ο τρίτος τρόπος η συζήτηση αναφέροντας κατευθείαν οτιδήποτε μας πειράζει.

Ειδικά στο περιστατικό με τα έπιπλα προτιμήσατε να πάθετε εγκεφαλικά από το να τους μιλήσετε. Δεν μπορώ να ξέρω τι άνθρωπος είσαι, εγώ πάντως είμαι άνθρωπος  που λέω απευθείας τι με ενοχλεί και δεν αφήνω να περάσουν μέρες πόσο μάλλον μήνες ή και χρόνια μέχρι να γίνει η έκρηξη του βεζούβιου.

Με άλλα λόγια δεν περιμένω να ενδιαφερθεί κανένας και να σκεφτεί για την δική μου ξεκούραση και ανάπαυση εγώ δημιουργώ τις συνθήκες και τα όρια.

Από εκεί και πέρα πάντοτε ξεκινάω με καλές προθέσεις για συζήτηση και αναλόγως την αντιμετώπιση που θα δεχτώ μεταλλάσσεται και η συμπεριφορά μου.

Τώρα αφού έγιναν έτσι όπως έγιναν τα πράγματα θα πρότεινα να μιλήσεις με τον αδερφό σου ήρεμα και ωραία και του να εξηγήσεις με ειλικρίνεια τι έχει συμβεί μέχρι σήμερα και πως αισθάνεσαι, αλλά να ακούσεις και την δική του πλευρά, γιατί μπορεί και να έφταιξες κάπου και να μην το έχεις αντιληφθεί.

Από εμάς δεν επρόκειτο να γίνει καμία έκρηξη και δεν ξανασχοληθήκαμε με το περιστατικό των επίπλων, το είχαμε θεωρήσει υπερβολικό να ασχοληθούμε άλλο και δεν κρατάγαμε καμία κακία. Αντιθέτως η νύφη μου στέκεται σε οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει σαν αφορμή για να δημιουργήσει θέμα. Δεν ξέρω για ποιόν λόγο αφού δεν έχουμε ανακατευτεί ούτε στη ζωή τους, ούτε στα προσωπικά τους, ούτε πουθενά. Επίσης το να σου στέλνει ένας άνθρωπος μηνύματα στις μία και στις δυόμιση το πρωί χωρίς να έχει συμβεί κάτι επείγον, συγνώμη, το θεωρείτε φυσιολογικό? Πάλι καλά που εκείνη τη νύχτα ο άντρας μου δεν είχε έρθει ακόμα στο κρεβάτι γιατί αν καταλάβαινε πως μου στέλνει τέτοιο μήνυμα τέτοια ώρα, δεν θα ήθελε καμία σχέση μαζί τους κι άδικο δεν θα είχε.

Γράφω ότι θα γίνει της μουρλής αν τα πω χύμα και τσουβαλάτα γιατί ο αδερφός μου έχει το κακό συνήθειο αν δεν του αρέσει η έκβαση της συζήτησης να σηκώνεται και να φεύγει τσατισμένος. Ε σόρρυ δηλαδή αν κάνει σαν κακομαθημένο δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατηθώ - γιατί κατά τα άλλα μια χαρά μπορώ να κρατήσω την κουβέντα σε ένα επίπεδο ψυχραιμίας.

Πάντως στο παρελθόν που είχα πάει να ανοίξω συζήτηση δεν δεχόταν τίποτα, πήγε να αρχίσει να φωνάζει όπου κι εκεί, πάλι, ευτυχώς διατήρησα την ψυχραιμία μου, πλην όμως δεν ωφέλησε σε κάτι αφού επέμενε στα πάντα.

Επίσης όταν σε κατηγορούν συνέχεια χωρίς πραγματική αιτία είναι τουλάχιστον προσβλητικό κι όταν έχεις κάνει τόσες φορές πίσω για να διατηρηθούν οι σχέσεις σας... ε διαολίζεσαι όπως και νά' χει...!

Link to comment
Share on other sites

Tzoutzouka θα σου απαντούσα τελείως διαφορετικά, αν η συμπεριφορά της νύφης σου έφτανε να δημιουργεί πρόβλημα στην οικογένειά σου. Εκεί θα σου έλεγα να πατήσεις πόδι και εν ανάγκη να ξεκόψετε!

Τώρα όμως, απλά διαολίζεσαι, νιώθεις - δικαιολογημένα - ότι αδικείσαι, σε πνίγει το δίκιο σου κλπ, αλλά το ευτυχές είναι ότι στο τέλος της μέρας το πρόβλημα δεν είναι δικό σου, είναι δικό της και του αδερφού σου. Η καλύτερη απάντηση σε ανθρώπους σαν τη νύφη σου είναι η τυπική ευγενική αδιαφορία.

Γιατί να προσπαθήσεις να πείσεις για κάτι τον αδερφό σου, αφού ξέρεις εκ των προτέρων ότι αποκλείεται να τα καταφέρεις? Για να του δώσεις υλικό να μεταφέρει μετά στο σπίτι στη γυναίκα του?

Στην θέση σου θα επεδίωκα μια συζήτηση του τύπου "Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με σένα ούτε με την οικογένειά σου. Αν άθελά μου σας έχω δώσει διαφορετική εντύπωση ζητώ συγγνώμη. Με ενδιαφέρει να είστε ευτυχισμένοι με τα παιδιά σας, αγαπώ τα ανήψια μου και φυσικά θα ήθελα να είμαι παρούσα στην βάφτιση, αν εσείς όμως δεν θέλετε θα το σεβαστώ" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Μην διογκώνεις και μην δίνεις μεγάλες διαστάσεις σε κάτι που στην πραγματικότητα δεν μπορεί να σε αγγίξει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tzoutzouka , θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια. Βγες και μίλα με τον αδελφό σου και να έχεις και αποδείξεις μαζί σου, δηλ μηνύματα κλπ. Ήρεμα και όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά, μη στοχοποιήσεις τη νύφη, πες του πχ ότι αν κάτι την ενοχλούσε θα μπορούσε να το πει στον άντρα της και να το μεταφέρει εκείνος που σε ξέρει καλύτερα κλπ κλπ ΑΚΟΥ τι έχει να σου πει. Ο αδελφός σου έχει παράπονα από εσένα και τη στάση σου; Μπορεί να τα αιτιολογήσει; 

Αν θες την άποψή μου, κακώς την έβαλες στο facebook - το λέω από προσωπική εμπειρία. 

Παραγνωριζόμαστε για κάποιον ανεξήγητο λόγο! 

Πάντως αν δεν βγάλεις άκρη με τον αδελφό σου, μπορείς απλά να μην ασχοληθείς ξανά μαζί της. 

Μπορεί ο αδελφός σου πχ να έρχεται μαζί με τα παιδιά για να τους δίνεις τα δώρα τους ή να συναντιέστε έξω που αναγκαστικά θα πρέπει να κρατηθούν τα προσχήματα. Επίσης αν στην βάφτιση δεν σας καλέσουν, θα γίνουν ρεζίλι στους υπόλοιπους γιατί θα υπάρξει σούσουρο. Ανήκει στην κατηγορία που δεν την νοιάζει τι θα πει ο κόσμος; Δεν νομίζω, γιατί δεν θα έκανε θέμα για τα δώρα σε αυτήν την περίπτωση.

Σε οποιαδήποτε σχέση φταίνε και οι δύο. Ναι, έπρεπε να είχες κάνει φασαρία κανονική με τις διακοπές. Θα είχε καταλάβει ότι δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου και δεν θα έκανε παιχνιδάκια τέτοιου τύπου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο επέμενε ο αδερφός μου να βρεθούμε πριν την βάφτιση. Κι όταν λέω ότι επέμενε ήταν πολύ πιεστικός και χρησιμοποιούσε και βλακείες δικαιολογίες.. Γνωρίζοντάς τον πολύ καλά ή θα θέλει να μου τα σούρει που δεν έχω γίνει χαλί να με πατήσει η γυναίκα του, τουτέστην να απαντάω σε όλες τις προσβολές της με συγνώμες και τα σχετικά ή θα θέλει να μου πει δια ζώσης να μην εμφανιστώ στην βάφτιση κι ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα δεν μπορεί να με καλέσει γιατί η άλλη είναι πυρ και μανία μαζί μου ή να μου ζητήσει τον λόγο γιατί δεν τους συμπαθώ κλπ βλακείες που φυσικά τέτοιο θέμα ουδέποτε είχα. Εννοείται πως θα γίνει σούσουρο αν δεν μας καλέσουν, πως θα το δικαιολογήσουν - ειδικά στους γονείς μου? Γιατί σε όλους τους υπόλοιπους άντε και να βρουν να πουν ένα ψέμα, στους δικούς μου όμως τι θα πουν? Χώρια που μετά από όλα αυτά δεν έχω ούτε κι εγώ διάθεση να πάω στην βάφτιση και καθαρά τυπικά θα είμαι εκεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν Tzoutzouka τίποτα απ’όσα παρουσιάζεις για την συμπεριφορά της νύφης δεν μου φαίνονται φυσιολογικά. Όμως για να σε βοηθήσουν τα κορίτσια που σε διαβάζουν προτείνοντάς σου λύσεις  στο πρόβλημά σου (αν αυτό φυσικά αναζητάς) θα πρέπει να έχουν μία γενικότερη εικόνα της κατάστασης και κάποια δεδομένα, τα οποία λείπουν όπως π.χ δεν γνωρίζουμε τη στάση της νύφης σου πριν το γάμο.

Δηλαδή είναι μία αλλαγή στην συμπεριφορά της που ξαφνικά έγινε ή προϋπήρχε και μεγιστοποιήθηκε μετά το γάμο.

Επίσης δεν γνωρίζουμε τι εντύπωση έχει μεταφέρει ο αδερφός σου για την οικογένειά του στην γυναίκα του. Κάτι το οποίο ούτε εσύ φυσικά το γνωρίζεις και είναι μείζονος σημασίας.

Εν ολίγοις βλέπουμε την μία πλευρά του νομίσματος και βάσει αυτού θα συμφωνήσω με την macgyver ότι μερίδιο ευθύνης σε μία αντιπαράθεση φέρουν και τα δύο μέλη άλλο περισσότερο και άλλο λιγότερο.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση που νιώθεις λίγο ως πολύ αρκετές έχουμε καεί από νύφες των αδερφών μας και ο τρόπος αντιμετώπισης τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι αυτός που αναφέρει η Deena.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , tzoutzouka είπε:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο επέμενε ο αδερφός μου να βρεθούμε πριν την βάφτιση. Κι όταν λέω ότι επέμενε ήταν πολύ πιεστικός και χρησιμοποιούσε και βλακείες δικαιολογίες.. Γνωρίζοντάς τον πολύ καλά ή θα θέλει να μου τα σούρει που δεν έχω γίνει χαλί να με πατήσει η γυναίκα του, τουτέστην να απαντάω σε όλες τις προσβολές της με συγνώμες και τα σχετικά ή θα θέλει να μου πει δια ζώσης να μην εμφανιστώ στην βάφτιση κι ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα δεν μπορεί να με καλέσει γιατί η άλλη είναι πυρ και μανία μαζί μου ή να μου ζητήσει τον λόγο γιατί δεν τους συμπαθώ κλπ βλακείες που φυσικά τέτοιο θέμα ουδέποτε είχα. Εννοείται πως θα γίνει σούσουρο αν δεν μας καλέσουν, πως θα το δικαιολογήσουν - ειδικά στους γονείς μου? Γιατί σε όλους τους υπόλοιπους άντε και να βρουν να πουν ένα ψέμα, στους δικούς μου όμως τι θα πουν? Χώρια που μετά από όλα αυτά δεν έχω ούτε κι εγώ διάθεση να πάω στην βάφτιση και καθαρά τυπικά θα είμαι εκεί..

Tzoutzouka αναφέρεις ότι η βάφτιση είναι σε 2 εβδομάδες περίπου. Μήπως να τον αποφύγεις με αριστοτεχνικό τρόπο και να τα πείτε μετά; 

Εξηγώ τη λογική μου: 

Η δική μου άποψη για τη ζωή είναι να απορρίπτω τους τοξικούς ανθρώπους. Απλά δεν ασχολούμαι. 

Θα προφασιζόμουν δουλειές, μία ίωση κλπ κλπ εναλλάξ ώστε να αποφύγω μία συνάντηση που ξέρω ότι θα είναι τοξική και δυσάρεστη. 

Αν δε λάβω πρόσκληση, θα ξέρω ότι ο αδελφός μου απλά δεν με θεωρεί πλέον οικογένεια. Ας επιλέξει λοιπόν να είναι μόνο με τη νέα οικογένεια που αυτός δημιούργησε. 

Αν λάβω πρόσκληση, θα πάω ως κυρία και θα φύγω. Μετά αν επιμένει ο αδελφός μου μιλάμε. 

Να πάω σε μία συνάντηση μόνο και μόνο για να απολογηθώ, δεν υπάρχει περίπτωση. 

ΕΑΝ από την άλλη, δεν είχα δυνατότητα να αποφύγω τη συνάντηση, θα όριζα ένα μέρος δημόσιο, ώστε να μην τολμήσει να κάνει σκηνή και να πρέπει να ακούσει. 

Εσύ ξέρεις καλύτερα. 

Από προσωπική εμπειρία ( αν δεις το θέμα με τη μητριά/δεύτερη γυναίκα παππού που είχα ανοίξει) συνιστώ τα όρια να μπαίνουν εξαρχής και να τα υπενθυμίζουμε τακτικά. 

Αν σε προσβάλλω ( άθελά μου ή σκόπιμα ) και δεν με βάλεις στη θέση μου, θα το επαναλάβω. ΝΟΜΟΣ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , krakenaki είπε:

Καταρχήν Tzoutzouka τίποτα απ’όσα παρουσιάζεις για την συμπεριφορά της νύφης δεν μου φαίνονται φυσιολογικά. Όμως για να σε βοηθήσουν τα κορίτσια που σε διαβάζουν προτείνοντάς σου λύσεις  στο πρόβλημά σου (αν αυτό φυσικά αναζητάς) θα πρέπει να έχουν μία γενικότερη εικόνα της κατάστασης και κάποια δεδομένα, τα οποία λείπουν όπως π.χ δεν γνωρίζουμε τη στάση της νύφης σου πριν το γάμο.

Δηλαδή είναι μία αλλαγή στην συμπεριφορά της που ξαφνικά έγινε ή προϋπήρχε και μεγιστοποιήθηκε μετά το γάμο.

Η συμπεριφορά της εξαρχής ήταν μη συμβατή με την δικιά μου νοοτροπία, ας το πω έτσι. Αυθορμητισμός μηδέν, δεν ανοιγόταν καθόλου αλλά όχι απο ντροπή, ήταν φανερό πως γινόταν απο σκοπιμότητα και πονηριά ε και μετά τον γάμο μεγιστοποιήθηκε. Είχε ένα θέμα απο την αρχή να θέλει να γίνονται τα πράγματα όπως τα ζητάει κι τυχόν δεν γινόταν έτσι μούτρωνε και δημιουργούσε πρόβλημα. Το έχει κάνει και με τους γονείς της αυτό, έχουνε σηκωθεί κι έχουνε φύγει απο οικογενειακή συγκέντρωση για ασήμαντο λόγο.

Επίσης δεν γνωρίζουμε τι εντύπωση έχει μεταφέρει ο αδερφός σου για την οικογένειά του στην γυναίκα του. Κάτι το οποίο ούτε εσύ φυσικά το γνωρίζεις και είναι μείζονος σημασίας.

Έχεις δίκιο κι εγώ το σκεφτόμουνα αυτό.

 

πρίν από 11 λεπτά , krakenaki είπε:

Εν ολίγοις βλέπουμε την μία πλευρά του νομίσματος και βάσει αυτού θα συμφωνήσω με την macgyver ότι μερίδιο ευθύνης σε μία αντιπαράθεση φέρουν και τα δύο μέλη άλλο περισσότερο και άλλο λιγότερο.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση που νιώθεις λίγο ως πολύ αρκετές έχουμε καεί από νύφες των αδερφών μας και ο τρόπος αντιμετώπισης τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση είναι αυτός που αναφέρει η Deena.

 

πρίν από 19 λεπτά , Macgyver είπε:

Tzoutzouka αναφέρεις ότι η βάφτιση είναι σε 2 εβδομάδες περίπου. Μήπως να τον αποφύγεις με αριστοτεχνικό τρόπο και να τα πείτε μετά; 

Εξηγώ τη λογική μου: 

Η δική μου άποψη για τη ζωή είναι να απορρίπτω τους τοξικούς ανθρώπους. Απλά δεν ασχολούμαι. 

Θα προφασιζόμουν δουλειές, μία ίωση κλπ κλπ εναλλάξ ώστε να αποφύγω μία συνάντηση που ξέρω ότι θα είναι τοξική και δυσάρεστη. 

Αν δε λάβω πρόσκληση, θα ξέρω ότι ο αδελφός μου απλά δεν με θεωρεί πλέον οικογένεια. Ας επιλέξει λοιπόν να είναι μόνο με τη νέα οικογένεια που αυτός δημιούργησε. 

Αν λάβω πρόσκληση, θα πάω ως κυρία και θα φύγω. Μετά αν επιμένει ο αδελφός μου μιλάμε. 

Να πάω σε μία συνάντηση μόνο και μόνο για να απολογηθώ, δεν υπάρχει περίπτωση. 

Αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ να κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα μου γυρίσει μπούμερανγκ, με την έννοια του ότι μπορεί να μου πει "σε ήθελα επειγόντως να βρεθούμε κι εσύ δεν το κανόνισες".

ΕΑΝ από την άλλη, δεν είχα δυνατότητα να αποφύγω τη συνάντηση, θα όριζα ένα μέρος δημόσιο, ώστε να μην τολμήσει να κάνει σκηνή και να πρέπει να ακούσει

Εσύ ξέρεις καλύτερα. 

Από προσωπική εμπειρία ( αν δεις το θέμα με τη μητριά/δεύτερη γυναίκα παππού που είχα ανοίξει) συνιστώ τα όρια να μπαίνουν εξαρχής και να τα υπενθυμίζουμε τακτικά. 

Αν σε προσβάλλω ( άθελά μου ή σκόπιμα ) και δεν με βάλεις στη θέση μου, θα το επαναλάβω. ΝΟΜΟΣ. 

Τότε που είχε τολμήσει να μου πει γιατί δεν ήρθα στο νοσοκομείο να την δω, που είχαν μέρες που δεν μας έλεγαν την αλήθεια, έκανε και καλά εξετάσεις και ήταν όοολα καλά όπως μου έλεγε ο αδερφός μου και τελικά μπήκε για εγχείρηση...και τελικά και πήγα να την δω και μια χαρά της φέρθηκα...τότε λοιπόν όταν τόλμησε να μου βάλει χέρι της την είπα χοντρά...αλλά δεν σταμάτησε να προσπαθεί να βρει προβλήματα...

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Δυστυχώς το κύριο θέμα αυτής της συζήτησης, έχει ως επίκεντρο τις σχέσεις γενικότερα....

Εάν το θέμα που σας ενδιαφέρει είναι κάποιο από τα εξής:

Είμαι ή δεν έιμαι έγκυος (καφέ υγρά, τέστ εγκυμοσύνης)
Έχω ωορηξία ή όχι (τέστ οωρηξίας)
Ανεπιθύμητη Εγκυμοσύνη σε νεαρή ηλικία
Σχέσεις, Πεθερικά

Μπορείτε να το δημοσιεύσετε στο Parentscafe.gr

H ενότητα & ιστοσελίδα που είναι αφιερωμένη σε αυτές τις απορίες & ανησυχίες είναι η εξής
Σχέσεις 

http://www.parentscafe.gr/forum/forum/149-scheseis/

ή άλλο παράδειγμα

Θέλουμε να γίνουμε γονείς στο Parentscafe.gr 
http://www.parentscafe.gr/forum/forum/148-theloyme-na-ginoyme-goneis/

Παράλληλα οι δημοσιεύσεις νέων μελών από τις 20/4/2017 που ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, δεν θα εγκρίνονται, δηλαδή δεν θα δημοσιεύονται στο parents.org.gr - δεν θα εμφανιστούν δηλαδή ποτέ! Διαβάστε περισσότερα για το καταστατικό της ΕΕΕΓ http://parents.org.gr/news/a245  

Εξαιτίας του ότι δημοσιεύσεις των παραπάνω κατηγοριών λαμβάνουν πολύ μεγάλο χώρο στην βάση δεδομένων και κάνουν την αναζήτηση σημαντικών ιατρικών, παιδαγωγικών κλπ θεμάτων χρονοβόρα και δύσκολη, είναι επιτρεπόμενες μόνο στο parentscafe.gr έτσι ώστε να είναι ξεχωριστές οι βάσεις δεδομένων. 

Το επόμενο διάστημα θα απενεργοποιούνται και σταδιακά τα παλαιότερα αυτά θέματα που ακόμα υπάρχουν στο parents.org.gr

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόησή σας & σας ευχόμαστε καλή διαμονή στο Parentscafe.gr εάν επιλέξετε να το χρησιμοποιήσετε για τις σκέψεις και ανησυχίες σας!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...