Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΥ 27 ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

Αισίως φτάσαμε στους 27 μήνες θηλασμού. Κουράστηκα όμως και ιδιαίτερα με τις ατελείωτες στιγμές μέχρι να τον πάρει ο ύπνος στο στήθος μου. Αποφάσισα να τον στείλω διακοπές με τον άντρα μου και την κόρη μου στα πεθερικά μου σε νησί μέχρι να αποθηλάσω. Αισθάνομαι ενοχές που επιλέγω αυτόν τον τρόπο αλλά φοβάμαι ότι διαφορετικά δεν θα μπορέσω με το συγκεκριμένο παιδί. Σημείωνω ότι είναι το 2ο μου παιδί και έχω ξαναμπεί στη διαδικασία αποθηλασμού της κόρης μου, ομαλής, όμως, καθώς ήταν συνεργάσιμη και μείωνε σταδιακά γεύματα κλπ. Ο γιος μου είναι ιδιαίτερα επίμονος και δυστυχώς δεν θα μπορούσε να αποθηλάσει σταδιακά ομαλά.Έτσι, αποφάσισα να το κάνω τώρα στις διακοπές που θα περνάει καλά και θα μπορεί(ίσως) να ξεχαστεί.

Θα τα καταφέρω να αποθηλάσω χωρίς χάπια όσο δεν θα τον έχω κοντά μου; Σε πόσες μέρες άνευ παιδιού επιτυγχάνεται ο αποθηλασμός; τι θα πρέπει να προσέξω;

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αισίως φτάσαμε στους 27 μήνες θηλασμού. Κουράστηκα όμως και ιδιαίτερα με τις ατελείωτες στιγμές μέχρι να τον πάρει ο ύπνος στο στήθος μου. Αποφάσισα να τον στείλω διακοπές με τον άντρα μου και την κόρη μου στα πεθερικά μου σε νησί μέχρι να αποθηλάσω. Αισθάνομαι ενοχές που επιλέγω αυτόν τον τρόπο αλλά φοβάμαι ότι διαφορετικά δεν θα μπορέσω με το συγκεκριμένο παιδί. Σημείωνω ότι είναι το 2ο μου παιδί και έχω ξαναμπεί στη διαδικασία αποθηλασμού της κόρης μου, ομαλής, όμως, καθώς ήταν συνεργάσιμη και μείωνε σταδιακά γεύματα κλπ. Ο γιος μου είναι ιδιαίτερα επίμονος και δυστυχώς δεν θα μπορούσε να αποθηλάσει σταδιακά ομαλά.Έτσι, αποφάσισα να το κάνω τώρα στις διακοπές που θα περνάει καλά και θα μπορεί(ίσως) να ξεχαστεί.

Θα τα καταφέρω να αποθηλάσω χωρίς χάπια όσο δεν θα τον έχω κοντά μου; Σε πόσες μέρες άνευ παιδιού επιτυγχάνεται ο αποθηλασμός; τι θα πρέπει να προσέξω;

Θα τα καταφέρεις.

Αλλά σκέψου το λίγο, οι άλλοι θα είναι διακοπές και θα περνούν καλά (ελπίζουμε) κι εσύ θα μείνεις πίσω μόνη σου περιμένοντας το παιδί να ξεχάσει το στήθος. Δε σου φαίνεται κομματάκι ακραίο? Τουλάχιστον να πήγαινες εσύ διακοπές βρε αδερφέ να μείνουν οι άλλοι πίσω που θα έχουν και παρέα ο ένας τον άλλον (πλάκα κάνω).

Δεν ξέρω, ίσως έχεις τη θετική εμπειρία του 1ου αποθηλασμού και είχες επενδύσει στο ότι και τη 2η φορά θα είναι εξίσου απλά τα πράγματα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 περιπτώσεις παιδιών όμως. Εγώ θα σου έλεγα να πάτε όλοι μαζί διακοπές και να το ξαναδείς το θέμα μόλις επιστρέψετε.

Τώρα σχετικά με τα συγκεκριμένα ερωτήματα που θέτεις, γνωρίζω στη θεωρία κάποια πράγματα αλλά καλύτερα να σου απαντήσουν μαμάδες που αποθήλασαν μπαμ και κάτω όπως σκέπτεσαι να κάνεις κι εσύ. Έλεγα απλώς μήπως το επανεξέταζες το θέμα (ως προς τον τρόπο μόνο), όχι μόνο για το παιδί αλλά και για σένα.

 

Σημ: Εγώ γενικά είμαι υπέρ του νυχτερινού αποθηλασμού, όταν ο νυχτερινός θηλασμός είναι βασικά το πρόβλημα (και δε μιλάμε για βρεφάκι έτσι). Δύσκολα επιτυγχάνεται χωρίς καθόλου γκρίνια, ειδικά σε αυτές τις ηλικίες, οι πρώτες νύχτες είναι δύσκολες και καλό είναι να συμμετέχει και ο μπαμπάς, αλλά στο τέλος κόβεται.

 

Όλα καλά να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

κοιμομαστε μαζι και ειναι δυσκολος ο αποθηλασμος την νυχτα..κι ο μπαμπας δεν εχει την υπομονη να σηκωθει κ να τον ηρεμησει. Δεν θελω να περιμενω τον φυσικο αποθηλασμο, γνωριζοντας οτι αυτος μπορει να αργησει πολυ και οπως ειχα πει ..κουραστηκα..

Πιστευω οτι οι διακοπες θα ειναι καταλληλη εποχη, θα περναει καλα και θα ξεχνιεται.. Ο προβληματισμος μου ειναι σε ποσες μερες κοβεται το γαλα οταν δεν υπαρχει το ερεθισμα -παιδι

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αποθήλασα τον πρώτο μου γιο στους 21 μήνες. Κι εμείς κοιμόμασταν μαζί και δεν γινόταν αποθηλάσω σταδιακά. Δεν χρειάστηκα ούτε χάπια ούτε τίποτα.

 

Αγόρασα ένα χειροκίνητο θήλαστρο για να αποσυμφορίζω το στήθος αλλά ζήτημα να το χρησιμοποίησα 3-4 φορές. Την πρώτη μέρα έβγαλα σχεδόν 200, την δεύτερη 60, την τρίτη μέρα δεν το χρησιμοποίησα καν.

 

Περίπου μία εβδομάδα αργότερα, τον θήλασα πάλι και όντως υπήρχε γάλα. Μία σύμβουλο γαλουχίας που ρώτησα μου είπε ότι για ένα μήνα περίπου μπορεί να έχω γάλα. Νομίζω ότι στις 10 μέρες περίπου εγώ δεν είχα καθόλου πάντως.

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, μην μπλεχτείς με χάπια καλύτερα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφέρεις σίγουρα! Αυτό κάναμε κι εμείς με τον μικρό μου πριν λίγες μέρες και το έχω πολύ πρόσφατο. Στους 32 μήνες και 1 μέρα πήγε για διακοπές στους γονείς μου με τους οποίους περνάει τέλεια για μία εβδομάδα (πήγα κι εγώ διακοπές με τον άντρα μου!!!) και δεν ζήτησε στήθος ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

 

Από το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε μόνος του - με ένα παραμυθάκι - και συνεχόμενα όλο το βράδυ και δεν μας ζήτησε καθόλου ενώ μέχρι τότε δεν είχαμε φυσικά ποτέ αποχωριστεί. Ο αποθηλασμός ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΣ, δεν πιστεύαμε στα μάτια μας.

 

Αλλά και όταν επιστρέψαμε και πάλι ούτε μια στιγμή δεν ζήτησε να ξαναθηλάσει. Προφανώς το παιδί ήταν έτοιμο, πολύ πιο έτοιμο απ' όσο περίμενα, ξεπέρασε όλες μας τις προσδοκίες.

 

Είχε βέβαια προηγηθεί αρκετή συζήτηση, μια που μιλούσε κανονικά και αρκετούς μήνες το προετοιμάζαμε στις συζητήσεις μας. Καλή επιτυχία εύχομαι και σε εσάς. Α, με θήλαστρο δεν έβγαλα καθόλου όταν διέκοψα τον θηλασμό, δεν πρήστηκε καθόλου το στήθος μου, σε μία εβδομάδα περίπου είχα μόνο σταγόνες - ακόμη έχω - και το άφησα έτσι χωρίς να κάνω τίποτε απολύτως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιμομαστε μαζι και ειναι δυσκολος ο αποθηλασμος την νυχτα..κι ο μπαμπας δεν εχει την υπομονη να σηκωθει κ να τον ηρεμησει. Δεν θελω να περιμενω τον φυσικο αποθηλασμο, γνωριζοντας οτι αυτος μπορει να αργησει πολυ και οπως ειχα πει ..κουραστηκα..

Πιστευω οτι οι διακοπες θα ειναι καταλληλη εποχη, θα περναει καλα και θα ξεχνιεται.. Ο προβληματισμος μου ειναι σε ποσες μερες κοβεται το γαλα οταν δεν υπαρχει το ερεθισμα -παιδι

 

Απλώς εσύ θα μείνεις μόνη σαν το πεπόνι...Εκτός αν σκοπεύεις να τους συναντήσεις όπου βρίσκονται κάποια στιγμή.

Κι ο μπαμπάς που τώρα δεν έχει την υπομονή για νυχτερινή βάρδια, πιθανόν να τη χρειαστεί την υπομονή εκεί.

Anyway, υποθέτω έχετε ζυγισει όλες τις παραμέτρους.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα πριν το κανεις να το ψάξεις λίγο. Αν και δεν εχω εμπειρία αποθηλασμού είμαι στο στάδιο που το ψάχνω.

(Poulxeria τα είπαμε και το πρωί)

 

Το χάπι προσπάθησε να το αποφύγεις και βγάζε γάλα με το χέρι η με το θηλάστρο αν δεις οτι το στήθος πρηζεται και αν τελικά επιλέξεις την απότομη διακοπή.

Επειδη πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτό το παραθέτω και εδω ρίξε μια μάτια αν θέλεις.

 

 

 

Εάν το παιδί σας:

 

Είναι μεγαλύτερο από 12 μηνών.

Ζητά να θηλάσει μόνον όταν βαριέται.

Θηλάζει για πολύ λίγη ώρα (λιγότερο από ένα λεπτό τη φορά).

Τρώει καλά το φαγητό του.

Δε ζητά να θηλάσει, όταν χτυπήσει.

Κοιμάται κάποιες φορές χωρίς να θηλάσει.

Όταν του προτείνετε κάτι άλλο, προτιμά αυτό παρά να θηλάσει.

Δέχεται εύκολα περιορισμούς στο θηλασμό (π.χ. θηλάζουμε μόνο το βράδυ και μόνο στην πολυθρόνα), τότε το παιδί είναι αρκετά έτοιμο να απογαλακτίσει.

Εάν κάνετε σταθερές και σωστές προσπάθειες, το παιδί θα απογαλακτίσει σύντομα και χωρίς προβλήματα.

 

Όσες περισσότερες από τις πιο πάνω συνθήκες ισχύουν, τόσο πιο κοντά είναι το παιδί σας στο φυσικό απογαλακτισμό και τόσο λιγότερο τραυματική και πιο ομαλή θα είναι η διαδικασία του.

 

Για να πετύχει η «επιτάχυνση» του απογαλακτισμού χρησιμοποιήστε κάποια ή όλα από τα παρακάτω τεχνάσματα:

 

«Δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι». Αυτή είναι η βασική αρχή του απογαλακτισμού, όσο απλό κι αν φαίνεται. Πολλές φορές, μητέρες αγανακτισμένες από την εμμονή των παιδιών τους με το στήθος (όπως ήμουν εγώ για μεγάλο διάστημα και πολλές μητέρες όταν τα παιδιά που θηλάζουν είναι στην ηλικία από 1-2 ετών), μένουν κατάπληκτες όταν συνειδητοποιούν πως οι ίδιες προκαλούν τους περισσότερους θηλασμούς του 24ωρου.

Βάζω όρια στη διάρκεια, στον αριθμό, στο χώρο. Π.χ. «μπορείς να θηλάζεις μόνο την ημέρα, μόνο στο δωμάτιο και μόνο 3 φορές και ώσπου να μετρήσω ως το δέκα».

Προσφέρω ένα υποκατάστατο όπως παιχνίδι, παιχνίδι με άλλα παιδιά, φαγητό, βόλτα. Είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος αποφυγής θηλασμού, αλλά μπορεί να είναι για τη μητέρα πιο κουραστικός απʼ τον ίδιο το θηλασμό. Θηλάζοντας χαλαρώνετε, ίσως ξαπλώνετε, το παιδί σταματά τη γκρίνια και «γειώνεται» στην αγκαλιά σας.

«Ακάθιστος ύμνος». Η μητέρα προσπαθεί να μην κάθεται και να κάνει όλες τις δουλειές όρθια, γιατί όποτε κάθεται το παιδάκι έρχεται να θηλάσει.

Ο μπαμπάς, οι παππούδες, το σχολείο απασχολούν το παιδί για να μην είναι συνεχώς με τη μητέρα κι έτσι να θηλάζει όλη την ώρα.

Μην απειλείτε πώς θα κόψετε το θηλασμό, μην περιορίζετε τις υπόλοιπες επαφές που έχετε με το μωρό και μη συζητάτε το θέμα μπροστά του (τα παιδιά, ακόμα και μηνών, καταλαβαίνουν τα πάντα), για να μην αισθανθεί πως σας χάνει. Κάντε αυτό που έχετε να κάνετε χωρίς μεγάλα λόγια και «μπαρόκ» καταστάσεις. Τα: «δε σε αντέχω, πρόσεχε γιατί θα στο κόψω, άντε μεγάλωσες τώρα», κ.λ.π., αποκλείονται. Δοκιμάστε το: «έλα τώρα να φτιάξουμε μαζί το φαγητό».

Απογαλακτισμός τη νύχτα

 

Εάν αισθάνεστε ότι ο θηλασμός σας έχει κουράσει, αναρωτηθείτε μήπως είναι ο νυχτερινός θηλασμός, και τα ξενύχτια που συνεπάγεται, που σας ενοχλεί. Σχεδόν όλες οι μητέρες κουράζονται πολύ να θηλάζουν τις νύχτες. Νιώθουν ότι εάν υπήρχε ένας τρόπος να θηλάζουν μόνο τη μέρα, θα μπορούσαν και θα ήθελαν να συνεχίσουν για καιρό ακόμη, γιατί έτσι θα είναι πιο ξεκούραστες και πιο καλές μητέρες.

 

Ο νυχτερινός απογαλακτισμός δεν συνιστάται εάν το παιδί είναι κάτω του ενός έτους, γιατί όταν ξυπνά σημαίνει πως έχει να καλύψει σημαντικές ψυχικές και διατροφικές ανάγκες.

 

Σε μεγαλύτερα παιδιά μπορείτε να προσπαθήσετε το νυχτερινό απογαλακτισμό – και συνήθως να τον καταφέρετε εάν είστε αποφασισμένη – ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:

 

Η γενική αρχή είναι πως το παιδί θα χρειαστεί ένα υποκατάστατο για την απόλαυση και τη συνήθεια που του στερείτε. Αυτό το υποκατάστατο μπορεί να είναι περπάτημα, κούνημα, παραμύθι στην αγκαλιά στα μεγαλύτερα παιδιά. Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να δώσετε πιπίλα, αν και δύσκολα τη μαθαίνουν τα παιδιά που θηλάζουν.

 

Διευκολύνει απίστευτα όλα αυτά να προσφέρονται από κάποιο άλλο οικείο και αγαπημένο πρόσωπο όπως ο μπαμπάς, η γιαγιά, η θεία, ή η νταντά. Εσείς η ίδια γενικά είστε μια πρόκληση για το παιδί, καθώς σας μυρίζει (τα μωρά έχουν πολύ πιο αναπτυγμένη από τους ενήλικες την αίσθηση της όσφρησης και οι μητέρες μυρίζουν υπέροχα) και θυμάται τη συνήθεια να θηλάζει για να χαλαρώσει.

 

Αξίζει τον κόπο να προγραμματίσετε το νυχτερινό απογαλακτισμό να συμπίπτει με την άδεια του άντρα σας ή την περίοδο που θα μπορέσει να μείνει μαζί σας η γιαγιά. Θα είναι πολύ πιο εύκολο απʼ το να το κάνετε μόνη σας. Μπορεί αυτή η προσπάθεια να γίνει και αφήνοντας το παιδί να κοιμάται στο σπίτι της γιαγιάς τα βράδια. Εντούτοις δεν το συνιστώ. Το παιδί μπορεί να πάθει σοκ απʼ το μέγεθος της αλλαγής και μην ξεχνάτε: πρέπει να περάσει σε μια καινούρια φάση της σχέσης του μαζί σας, όχι να κάνει διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι είναι πάνω από 2 χρονών Αναστασία, παίζει και να μην είναι τόσο τραυματικό. Το λέω γιατί σε άλλα σημεία του βιβλίου ή Πατσουρου αναφέρει αυτή την ηλικία ως κατάλληλη να αποχωριστεί το παιδί τη μαμά του για ένα διάστημα.

Μάλλον η κοπέλα έχει μπουχτισει λίγο για να έχει την υπομονη να το κάνει σταδιακά. Κι εγώ δεν είμαι πολύ υπέρ αυτής της προσέγγισης αλλά τι να κάνεις...δε γίνονται όλα πάντα με το βέλτιστο τρόπο. Μπορεί κι εμείς να βρεθούμε σε αντίστοιχη θέση και να τη δούμε αλλιώς.:|

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι είναι πάνω από 2 χρονών Αναστασία, παίζει και να μην είναι τόσο τραυματικό. Το λέω γιατί σε άλλα σημεία του βιβλίου ή Πατσουρου αναφέρει αυτή την ηλικία ως κατάλληλη να αποχωριστεί το παιδί τη μαμά του για ένα διάστημα.

Μάλλον η κοπέλα έχει μπουχτισει λίγο για να έχει την υπομονη να το κάνει σταδιακά. Κι εγώ δεν είμαι πολύ υπέρ αυτής της προσέγγισης αλλά τι να κάνεις...δε γίνονται όλα πάντα με το βέλτιστο τρόπο. Μπορεί κι εμείς να βρεθούμε σε αντίστοιχη θέση και να τη δούμε αλλιώς.:|

 

Καλα δεν διαφωνώ σε αυτό. Ποτε μη λες ποτε.

απλα μου φαίνεται λίγο παρατραβηγμένο μωρε σε οποία ηλικία και αν ειναι, εμ να αποχωριστεί την μανούλα εμ κομμένο και το μεμε μαχαίρι.

 

Γενικά ελπίζω να πανε ολα καλα και να τα καταφέρεις anthios.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αποφασισμένη και προσπαθώ να ζυγίσω όλες τις παραμέτρους(είμαι και ζυγός, τρομαρά μου, καταλαβαίνετε..). Ήμουν και είμαι υπέρμαχος του θηλασμού αλλά είμαι σε φάση που έχω κουραστεί υπερβολικά. Ο μικρός είναι προσκολλημένος στο στήθος, θηλάζει με μανία και παράλληλα παίζει και με το στήθος. Το βιβλίο της Πατσούρου το έχω σαν ευαγγέλιο αλλά δεν έχει αναλύσει επαρκώς το ζήτημα του αποθηλασμού και μάλιστα σε μεγαλύτερες ηλικίες(η παλιά έκδοση τουλάχιστον που έχω).Σε πόσο καιρό ξεχνιέται η θηλαστική κίνηση; Θυμάμαι την κόρη μου όταν είχε αποθηλάσει, μετά από λίγες μέρες πήγε να βάλει το στήθος στο στόμα και δεν μπορούσε να θηλάσει. Σημειώνω ότι χρησιμοποίησα τέχνασμα για να την απογαλακτίσω, της υποσχόμουν κάτι (παιχνιδάκι, καραμέλα, αυτοκόλλητα) ώστε να μην θηλάσει και αφού 2 φορές δεν θήλασε έτσι, σταμάτησε κ να ζητάει και κοιμόταν μόνη της!Ούτε εγώ δεν το πίστευα! Η διαφορά των δυο παιδιών μου είναι ότι η κόρη μου(σε περίπου ίδια ηλικία) μίλαγε κανονικά και συνεννοούμασταν ενώ ο γιος μου λέει μόνο τα βασικά και γενικά δεν είναι συζητήσιμος όταν θέλει ή όταν δεν θέλει κάτι. Είχα πάει κάποτε σε μια συνάντηση του¨μητρικού θηλασμού" που ειχε ως θέμα τον απογαλακτισμό. Η σύσταση ήταν αυτά που προαναφέρατε, σταδιακός δηλ απογαλακτισμός. Ακόμα όμως θυμάμαι μια κοπέλα να ρωτά εναγώνια για τον 5χρονο της γιο που θήλαζε ακόμα. Νιώθω ότι έχω προσφέρει αρκετά στο παιδί μου, δεν θα ήθελα να βρεθώ στη θέση της και να προσπαθώ να αποθηλάσω φυσικά..

Το σχέδιο είναι να πάω να τους βρω καμιά βδομάδα μετά.Θα δείξει..Αύριο φεύγουν..

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχύει αυτό που λες, τον απογαλακτισμό τον "περνάει" κάπως γρήγορα στο βιβλίο.

Στο φινάλε με ένα νήπιο είναι τόσο διαφορετικές οι προσεγγίσεις ανάλογα με το παιδί...Η κόρη σου ας πούμε μάλλον ήταν πανέτοιμη και δεν το είχες συνειδητοποιήσει μέχρι να το επιχειρήσεις.

 

Άλλη προσέγγιση που δεν "προτείνεται" και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας γιατί το είδα πρόσφατα (youtube): μαμά έβάλε hansaplast στις θηλές της και είχε πει στο αγοράκι της ότι τα μεμέ πονάνε και δεν μπορεί να θηλάσει. Το παιδί το δέχτηκε με ελάχιστη γκρίνια, χάιδευε και τα μεμέ να γίνουν καλά. Κάποιοι λένε ότι αυτό δείχνει έλλειψη σεβασμού στο παιδί αλλά αν το παιδί κατάπιε το ψεμματάκι αμάσητο και όλα κύλησαν γρήγορα και ομαλά, πού είναι το πρόβλημα? Θυμάται λες ο αδελφός μου ότι οι γονείς μου μόνο ηθοποιούς και κομπάρσους δεν προσέλαβαν για να ξεφορτωθούν την πιπίλα του? Δε λέμε και καμιά μπαρούφα πού και πού για να τα πείσουμε για κάτι :roll:?

 

Αφού θα πας να τους βρεις σε καμιά βδομάδα κάπως τρώγεται πάντως.

 

(αυτό το ποστ είναι all over the place)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα επιχειρήσει τον σταδιακό αποθηλασμό στην αρχή, αλλά ήταν σαν παρατεταμένο μαρτύριο. Νομίζω ότι το παιδί μπερδεύονταν (γιατί δεν τον θήλαζα το μεσημέρι ενώ τον είχα θηλάσει το πρωί;). Σε εμάς δεν λειτούργησε καλά ο σταδιακός αποθηλασμός. Μία μέρα του είπα ότι το γαλατάκι τελείωσε γιατί το ήπιε όλο. Τρία βράδια έκλαιγε και ξενυχτούσαμε και αυτό ήταν όλο.

 

Κι εγώ είχα ενοχές για τον αποθηλασμό, όμως σκέφτομαι ότι χρειάζεται επίσης το παιδί να μαθαίνει να διαχειρίζεται τη ματαίωση από προσχολική ηλικία. Γιατί αν έχει μάθει να του γίνονται όλα, μόλις πάει στο σχολείο θα πάθει το σοκ της ζωής του.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το ίδιο το παιδί είναι αυτό που μας οδηγεί στο πώς και πότε θα γίνουν όλες αυτές οι μεγάλες αλλαγές στη ζωή του (δικό του κρεβάτι, αποθηλασμός, αφαίρεση πάνας, πιπίλας κλπ). Πολλές φορές τα παιδιά είναι ήδη έτοιμα - ακόμη κι αν δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει - και με ελάχιστη ώθηση από εμάς αντιδρούν τόσο καλά που δεν το πιστεύουμε!

 

Κι εμείς πάντως για σταδιακό αποθηλασμό ούτε καν συζητούσαμε. Ακόμη και το βράδυ αν κάποια φορά ξυπνούσε, πάντα πήγαινε ο άντρας μου να τον ξανακοιμίσει γιατί αν έβλεπε εμένα θα ζητούσε σίγουρα να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

27 μηνών το παιδί είναι αρκετά μεγάλο, δε νομίζω ότι θα κλαίει και θα οδύρεται που δεν θα μπορεί να θηλάσει στις διακοπές. Έχει τόσα να κάνει!δδδ

 

Εγώ αποθήλασα σταδιακά τον μεγάλο μου στους 21 μήνες, αφού είχαμε φτάσει να πίνει μόνο βράδυ, μια μέρα κατάφερα να τον αποκοιμίσω με κούνημα χωρίς θηλασμό και αυτό ήταν! Σα να το ξέχασε!

 

Η μικρή αυτή την στιγμή, 18 μηνών πίνει μόνο βράδυ, για κοίμισμα και άλλες 2 φορές που ξυπνάει την νύχτα. Έτυχε όμως από μια ίωση πριν κανά μήνα να κάνει βαρβάτη αποχή, 10 μέρες, γιατί πόναγε όταν καταπινε. Ε, 2 βράδια είχαμε κλάμα και οδυρμό, δυσκολευόταν πολύ να αποκοιμηθεί, αρκετό ξενύχτι, και απο κει και πέρα τέλος αποκοιμόταν στον ώμο μου αδιαμαρτύρητα και έκοψε και τα βραδινά ξυπνήματα! Βέβαια επανήλθε δριμύτερη όταν έγινε καλά, γιατί την ενθάρρυνα και γω, αλλά θα μπορούσα αν ήθελα να είχα αποθηλάσει έτσι ξαφνικά.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν ότι σε αυτή την ηλικία δεν είναι και τόοσο τραυματικό να κόψεις τον θηλασμό. Άσε που ενώ θηλάζει πάλι κανονικά, τόλμησα ορμώμενη απο την εμπειρία της αποχής να την αφήσω ένα βράδυ στην μαμά μου και να φύγω ένα διήμερο με τοπν αντρα μου. Το αποτέλεσμα? Παρά το άγχος μου, κανένα προβλημα δεν είχε, κοιμήθηκε μια χαρά το βράδυ με την γιαγιά.

 

Οπότε anthios, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα ούτε εσύ ούτε το παιδί, απλά πιθανόν να χρειαστεί να συνεχισει να τον κοιμίζει για λίγες μέρες και αφού τους βρεις, όποιος τον κοιμίσει και τώρα που θα λείπεις (ο μπαμπάς ή η γιαγιά φαντάζομαι).

 

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Με τις γιαγιάδες κοιμάται με τελείως διαφορετικό τρόπο. Η μάνα μου τον κουνάει σε ένα ρηλάξ και η πεθερά μου τον στέλνει απλά για ύπνο!! Μακάρι να πάει καλά και να μην έχει θέμα..Όταν με δει μετά από μια βδομάδα, τι γίνεται..Αν τον δω και μου κατέβει το γάλα(?)...θα σας ενημερώνω..ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας πάντως, τις συμβουλές και την ενθάρρυνσή σας!

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τις γιαγιάδες κοιμάται με τελείως διαφορετικό τρόπο. Η μάνα μου τον κουνάει σε ένα ρηλάξ και η πεθερά μου τον στέλνει απλά για ύπνο!! Μακάρι να πάει καλά και να μην έχει θέμα..Όταν με δει μετά από μια βδομάδα, τι γίνεται..Αν τον δω και μου κατέβει το γάλα(?)...θα σας ενημερώνω..ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας πάντως, τις συμβουλές και την ενθάρρυνσή σας!

 

Ναι ενημέρωσε μας να ξέρουμε και εμείς οταν έρθει η σειρά μας.

Αν σου κατέβει απλα αποσυμφορήσε το στήθος με το χέρι. Δεν νομίζω να υπάρξει προβλημα απο την στιγμή που θα εχει περαςει ήδη μια εβδομάδα χωρίς γάλα. ποσο γάλα να κατέβει πια οταν πας εκεί; Απλα να εισαι προετοιμασμένη αν σου ζητήσει για το τι θα του πεις και πως θα το χειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46337

 

Σερφάροντας, βρήκα αυτό, μια παρόμοια ιστορία.. έχει ενδιαφέρον όλο το θέμα..

Πσσσ...μη μουρλαινεσαι τώρα που είσαι μόνη σου ε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολος ο αποχωρισμός.. Πάντως η πρώτη νύχτα πήγε καλά για τον μικρό, κοιμήθηκε με τον μπαμπά, ξύπνησε κάποια στιγμή και με ζήτησε και μετά χώθηκε στην αγκαλιά του. Σήμερα το σπίτι τους είναι γεμάτο παιδάκια, πιστεύω ότι περνάει καλά και ξεχνιέται.

Το στήθος μου γεμίζει, χθες το βράδυ είχε φουλάρει και το έβγαζα με το χέρι. Τι είναι καλύτερο; Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω καλύτερα το θήλαστρο;

Επίσης πίνω φασκόμηλο παγωμένο, διάβασα ότι είναι αντιγαλακτικό. Είχα χρόνια να πιω επειδή ακριβώς ήξερα ότι απαγορευόταν στην διάρκεια του θηλασμού.

Θα δείξει κι αυτό..προς το παρόν θα προσπαθήσω να αποφύγω το χάπι..

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολος ο αποχωρισμός.. Πάντως η πρώτη νύχτα πήγε καλά για τον μικρό, κοιμήθηκε με τον μπαμπά, ξύπνησε κάποια στιγμή και με ζήτησε και μετά χώθηκε στην αγκαλιά του. Σήμερα το σπίτι τους είναι γεμάτο παιδάκια, πιστεύω ότι περνάει καλά και ξεχνιέται.

Το στήθος μου γεμίζει, χθες το βράδυ είχε φουλάρει και το έβγαζα με το χέρι. Τι είναι καλύτερο; Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω καλύτερα το θήλαστρο;

Επίσης πίνω φασκόμηλο παγωμένο, διάβασα ότι είναι αντιγαλακτικό. Είχα χρόνια να πιω επειδή ακριβώς ήξερα ότι απαγορευόταν στην διάρκεια του θηλασμού.

Θα δείξει κι αυτό..προς το παρόν θα προσπαθήσω να αποφύγω το χάπι..

 

Μπραβο άντε μην αγχώνεσαι. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην το πολυσκέφτεσαι. Τώρα ειδικός δεν είμαι αλλα Αν πιστεύεις οτι το θηλάστρο θα σε βοηθήσει περισσότερο δοκίμασε το. Ορθά σκέφτεσαι Το χάπι πιςτευω καλα θα ηταν να το αποφύγεις (μην επιβαρύνεις τζάμπα τον οργανισμό σου)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...