Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας!

είμαι 20 χρονών και σπουδάζω νομική

το ήθελα από 2α γυμνασίου και χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, είχα τις δυνατότητες να τα καταφέρω. Τα κατάφερα χωρίς εξαντλητικό διάβασμα και με καλό βαθμό να μπω στη σχολή αλλά...

Είμαι στο 2ο έτος και νοιώθω ότι η σχολή δεν είναι για μένα...μ' αρέσει πολύ, αλλά η ύλη μου φαίνεται χαοτική, ο τρόπος που γίνεται το μάθημα το ίδιο και επίσης αποθαρρύνομαι πολύ από τα διάφορα κακώς κείμενα στο πανεπιστήμιο καθώς και από το γεγονός ότι βλέπω κάποιους συμφοιτητές μου να είναι πραγματικά πανέξυπνοι και με ώριμη νομική σκέψη..

Νοιώθω ότι δε θα καταφέρω να γίνω πραγματικά καλή στην επιστήμη που διάλεξα και αυτό μου κόβει κάθε όρεξη για προσπάθεια. Στην προηγούμενη εξεταστική με έπιασε άρνηση και δεν είχα δώσει σχεδόν τίποτα (2/8 μαθήματα)

Δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζει να συνεχίσω και αν η σχολή αυτή, που είναι ιδιαιτερα απαιτητική, μου ταιριάζει :?

Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας πολύ.

Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικά μπράβο για την αποφασιστικότητα σου! Ήθελες κάτι δύσκολο για πολλά παιδιά, το κατάφερες, αυτό δείχνει ότι έχεις ένα δυνατό χαρακτήρα.

 

Η νομική είναι όντως μία δύσκολη σχολή αλλά έχει εναλλακτικές που ακόμα είναι νωρίς για να εξερευνήσεις. Πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις δικαίου. Πολλά πεδία. Επίσης δε σημαίνει ότι η μόνη κατεύθυνση είναι μάχιμος δικηγόρος των δικαστηρίων. Έχει και "πίσω" δουλειά, έρευνα, που απαιτεί άλλες δεξιότητες.

 

Έπειτα, αν όχι νομική, υπάρχει κάτι άλλο που σου τραβά το ενδιαφέρον;

 

Μήπως απλά κρίνεις πολύ αυστηρά τον εαυτό σου;

Link to comment
Share on other sites

Η Νομική είναι και λίγο βαρετή σαν σχολή, προσωπική μου γνώμη.

Δεν ξερω αν πλέον εχει εκσυγχρονιστεί, αλλα όταν πήγαινα εγω, εκεί γυρω στο 2000 :rolleyes:, ήταν από τις πιο απαρχαιωμενες σχολές που υπήρχαν (από αποψη συγγραμμάτων, δραστηριοτήτων, εργασιών, τεχνολογίας).

Ποτέ δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον, παρ' όλο που τελικά αποφοίτησα με το πολυπόθητο λιαν καλώς.

Όμως! Μπορεί, σαν σχολή να πέρασε και να μην ακούμπησε, που λένε, αλλά το επάγγελμα στο οποίο με οδήγησε δεν το αλλάζω με τίποτα.

Οπότε, σκέψου και τι επάγγελμα θα ήθελες να ακολουθήσεις. Αν στο επάγγελμα αυτο μπορεί να σε οδηγησει μονο η Νομική, κάνε ένα κουραγιο να τη βγαλεις, αλλιώς, ναι, σκέψου εναλλακτικές.

Πάντως μην αποθαρρυνεσαι από αυτα που περιγράφεις.

Ειδικά η Νομική επιστήμη, αν σου αρεσει γενικά, γιατι ειναι κάποιοι που δεν την μπορούν καθολου, εχει -στην πράξη, όταν την εξασκείς δηλαδή με οποιονδήποτε τρόπο- μια ξεχωριστή μαγεία, που δεν πολυφαίνεται όταν τη σπουδάζεις. Γιατι στην πραγματικοτητα τη συνταντας σε καθε βημα σου καθε μερα σε καθε βιοτικη σχεση. Οσο για το ότι υπαρχουν αλλοι που σε κάνουν να αισθανεσαι "λιγότερη", αυτο ειναι κατι που θα το συνταντήσεις συχνα στη ζωη σου, δες το σαν κινητρο, σαν πρόκληση να ψαχτείς, να ανεβεις (άσε που πολλές φορές το βλέπεις έτσι λογω προσωπικής σου ανασφάλειας και όχι επειδή ετσι ειναι στην πραγματικοτητα).

Καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν αποφασίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τη σχολη τα καταφέρνεις?Εννοω οκ ισως δε σου πολυαρεσει...ισως να φοβάσαι /αγχωνεσαι για το αυριο...όμως με τα μαθηματα τα καταφέρνεις?Το ότι υπαρχουν καλυτεροι από εσενα αυτό είναι δεδομενο...παντα θα υπαρχει καποιος καλυτερος παντα θα υπαρχει καποιος χειρότερος....δε λεει κατι αυτό.Και ναι παντα το πανεπιστημιο διαφερει από από την πραξη.Δεν παευι να είναι ένα σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μπράβο για την αποφασιστικότητα σου! Ήθελες κάτι δύσκολο για πολλά παιδιά, το κατάφερες, αυτό δείχνει ότι έχεις ένα δυνατό χαρακτήρα.

 

Η νομική είναι όντως μία δύσκολη σχολή αλλά έχει εναλλακτικές που ακόμα είναι νωρίς για να εξερευνήσεις. Πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις δικαίου. Πολλά πεδία. Επίσης δε σημαίνει ότι η μόνη κατεύθυνση είναι μάχιμος δικηγόρος των δικαστηρίων. Έχει και "πίσω" δουλειά, έρευνα, που απαιτεί άλλες δεξιότητες.

 

Έπειτα, αν όχι νομική, υπάρχει κάτι άλλο που σου τραβά το ενδιαφέρον;

 

Μήπως απλά κρίνεις πολύ αυστηρά τον εαυτό σου;

 

Η νομική μ' αρέσει σαν επιστήμη, δεν τίθεται θέμα.Υπάρχουν κι άλλα, βέβαια, που μ΄αρέσουν.

Γενικά ναι, είμαι πάντα πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου, σε όλα.

 

Η Νομική είναι και λίγο βαρετή σαν σχολή, προσωπική μου γνώμη.

Δεν ξερω αν πλέον εχει εκσυγχρονιστεί, αλλα όταν πήγαινα εγω, εκεί γυρω στο 2000 :rolleyes:, ήταν από τις πιο απαρχαιωμενες σχολές που υπήρχαν (από αποψη συγγραμμάτων, δραστηριοτήτων, εργασιών, τεχνολογίας).

Ποτέ δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον, παρ' όλο που τελικά αποφοίτησα με το πολυπόθητο λιαν καλώς.

Όμως! Μπορεί, σαν σχολή να πέρασε και να μην ακούμπησε, που λένε, αλλά το επάγγελμα στο οποίο με οδήγησε δεν το αλλάζω με τίποτα.

Οπότε, σκέψου και τι επάγγελμα θα ήθελες να ακολουθήσεις. Αν στο επάγγελμα αυτο μπορεί να σε οδηγησει μονο η Νομική, κάνε ένα κουραγιο να τη βγαλεις, αλλιώς, ναι, σκέψου εναλλακτικές.

Πάντως μην αποθαρρυνεσαι από αυτα που περιγράφεις.

Ειδικά η Νομική επιστήμη, αν σου αρεσει γενικά, γιατι ειναι κάποιοι που δεν την μπορούν καθολου, εχει -στην πράξη, όταν την εξασκείς δηλαδή με οποιονδήποτε τρόπο- μια ξεχωριστή μαγεία, που δεν πολυφαίνεται όταν τη σπουδάζεις. Γιατι στην πραγματικοτητα τη συνταντας σε καθε βημα σου καθε μερα σε καθε βιοτικη σχεση. Οσο για το ότι υπαρχουν αλλοι που σε κάνουν να αισθανεσαι "λιγότερη", αυτο ειναι κατι που θα το συνταντήσεις συχνα στη ζωη σου, δες το σαν κινητρο, σαν πρόκληση να ψαχτείς, να ανεβεις (άσε που πολλές φορές το βλέπεις έτσι λογω προσωπικής σου ανασφάλειας και όχι επειδή ετσι ειναι στην πραγματικοτητα).

Καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν αποφασίσεις ;)

 

Βαρετή όχι, δε μου φαίνεται...υπάρχουν, βεβαια, κάποια μαθήματα πολύυυυ βαρετά (κανενα εμπορικο πχ), αλλά υπάρχουν άλλα πολύ ενδιαφέροντα.

Ναι, έχω σκεφτεί διάφορα επαγγέλματα που μου αρέσουν μετά τη νομική, αλλά όλα είναι δύσκολο να τα ακολουθήσεις, και χρειάζεται να είσαι πολύ καλός, με εξαιρετικούς βαθμούς και εις βάθος γνώση του αντικειμένου. Δεν ξέρω αν έχω τα φόντα να τα καταφέρω.

 

Με τη σχολη τα καταφέρνεις?Εννοω οκ ισως δε σου πολυαρεσει...ισως να φοβάσαι /αγχωνεσαι για το αυριο...όμως με τα μαθηματα τα καταφέρνεις?Το ότι υπαρχουν καλυτεροι από εσενα αυτό είναι δεδομενο...παντα θα υπαρχει καποιος καλυτερος παντα θα υπαρχει καποιος χειρότερος....δε λεει κατι αυτό.Και ναι παντα το πανεπιστημιο διαφερει από από την πραξη.Δεν παευι να είναι ένα σχολειο.

 

Όταν βρίσκω το κουράγιο να διαβάσω, τα καταφέρνω καλά, ναι..όχι 10, αλλά ούτε και 5-6. Το θέμα είναι ότι συνήθως ξεκινάω διάβασμα, αποθαρρύνομαι στην πορεία, λέγοντας στον εαυτό μου ''σιγά μην περάσεις'' και το αφήνω γα την επομένη εξεταστική.

 

Σας ευχαριστώ τόσο μα τοσο πολύ..:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ πάλι διακρίνω μια κλασική περίπτωση ανασφαλους και τελειομανους φοιτήτριας όπως ήμουν εγω στην αρχαιολογία..Αντί να συγχαίρω τον εαυτό μου που πέρασα σε μία τόσο δύσκολη σχολή, με σύγκρινα με τη συμφοιτήτρια πο έπαιρνε εννιάρια δεκάρια...είχα ανασφάλεια τρελή και γι αυτό δεν έγινα αρχαιολόγος πεδίου, ανασκαφής..πήγα πολύ καλά σε άλλο τομέα, παρακλάδι της σχολής, μου , τέλειωσα και την άλλη της κατεύθυνση, έκανα και μάστερ ως εργαζόμενη..

συνέχισε λοιπόν αφού σου αρέσει...θα τη βρεις την άκρη. είναι βέβαιο με τον χαρακτήρα σου που μπορεί τώρα να σε δυσκολεύει αλλά δε συμβιβάζεσαι με τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι διακρίνω μια κλασική περίπτωση ανασφαλους και τελειομανους φοιτήτριας όπως ήμουν εγω στην αρχαιολογία..Αντί να συγχαίρω τον εαυτό μου που πέρασα σε μία τόσο δύσκολη σχολή, με σύγκρινα με τη συμφοιτήτρια πο έπαιρνε εννιάρια δεκάρια...είχα ανασφάλεια τρελή και γι αυτό δεν έγινα αρχαιολόγος πεδίου, ανασκαφής..πήγα πολύ καλά σε άλλο τομέα, παρακλάδι της σχολής, μου , τέλειωσα και την άλλη της κατεύθυνση, έκανα και μάστερ ως εργαζόμενη..

συνέχισε λοιπόν αφού σου αρέσει...θα τη βρεις την άκρη. είναι βέβαιο με τον χαρακτήρα σου που μπορεί τώρα να σε δυσκολεύει αλλά δε συμβιβάζεσαι με τα λίγα.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας! :oops:

απλά ανησυχώ επειδή λόγω αυτής της ''τελειομανίας'',τελευταία δεν έχω καν όρεξη και κουράγιο να συνεχίσω να προσπαθώ και τα παρατάω χωρίς μάχη..

λέω πχ στον εαυτό μου''γιατί να το δώσεις? Ή θα κοπείς, ή θα τα πας χάλια, ας το για Σεπτέμβρη, να στρωθείς πρώτα όλο το καλοκαίρι''..και έτσι έχω χάσει την όρεξή μου για διάβασμα...:(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας! :oops:

απλά ανησυχώ επειδή λόγω αυτής της ''τελειομανίας'',τελευταία δεν έχω καν όρεξη και κουράγιο να συνεχίσω να προσπαθώ και τα παρατάω χωρίς μάχη..

λέω πχ στον εαυτό μου''γιατί να το δώσεις? Ή θα κοπείς, ή θα τα πας χάλια, ας το για Σεπτέμβρη, να στρωθείς πρώτα όλο το καλοκαίρι''..και έτσι έχω χάσει την όρεξή μου για διάβασμα...:(

 

κοίτα, το ότι δεν έχεις όρεξη για διάβασμα είναι εν μέρει δικαιολογημένο...μπορεί να σου βγαίνει αναδρομικά η κούραση των πανελληνίων δηλαδή...οπότε δεν πειράζει...αρκεί να μην είναι μόνιμη η κατάσταση. :P

FcUlp3.png

 

BUhWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marianthi, θα σου πρότεινα να συζητήσεις άμεσα για το θέμα αυτό με κάποιον ειδικό. Δεν ξέρω αν το Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει κάποια συμβουλευτική υπηρεσία, ψάξτο, πάντως, ζήτησε βοήθεια εγκαίρως για να μην έχεις πρόβλημα με την σχολή σου.... Το θέμα της τελειομανίας θα πρέπει δηλαδή να το αντιμετωπίσεις άμεσα, να χαλαρώσεις και να μην περιμένεις να πάρεις στα μαθήματα 10. Εξάλλου, η επιτυχία στη δικηγορία δεν εξαρτάται από τον βαθμό του πτυχίου, αλλά από άλλους παράγοντες, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marianthi, θα σου πρότεινα να συζητήσεις άμεσα για το θέμα αυτό με κάποιον ειδικό. Δεν ξέρω αν το Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει κάποια συμβουλευτική υπηρεσία, ψάξτο, πάντως, ζήτησε βοήθεια εγκαίρως για να μην έχεις πρόβλημα με την σχολή σου.... Το θέμα της τελειομανίας θα πρέπει δηλαδή να το αντιμετωπίσεις άμεσα, να χαλαρώσεις και να μην περιμένεις να πάρεις στα μαθήματα 10. Εξάλλου, η επιτυχία στη δικηγορία δεν εξαρτάται από τον βαθμό του πτυχίου, αλλά από άλλους παράγοντες, έτσι δεν είναι;

 

κοίτα, το ότι δεν έχεις όρεξη για διάβασμα είναι εν μέρει δικαιολογημένο...μπορεί να σου βγαίνει αναδρομικά η κούραση των πανελληνίων δηλαδή...οπότε δεν πειράζει...αρκεί να μην είναι μόνιμη η κατάσταση. :P

 

σας ευχαριστώ πολύ, έχετε δίκιο σε όσα λέτε..

αύριο τελειώνει -επιτέλους- αυτή η εξεταστική, που με παίδεψε πάρα πολύ.

θα δώσω μία βδομάδα στον εαυτό μου κενό, για να πάω διακοπές και να ξεκουραστώ, και μετά ελπίζω να πιάσω με καθαρό μυαλό και χωρίς απέλπιδες σκέψεις το διάβασμα για εξεταστική Σεπτέμβρη! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...